ZONNIGE BEATRIX VEROVERDE JUBELEND AMSTERDAM Een algemeen onderzoek naar onregelmatigheden met dossiers niet uitvoerbaar Meer allround politici in Tweede Kamer Mgr. Jansen sprak over de nood der kerken In de sanatoria in Nederland 1200 lege bedden Kroonprinses at kersen met persfotograaf Ontroerende hulde aan vorstenhuis Katholieke Jongerenraad Vijf doden op de weg Rotterdamse glazen in Helmond Hartelijk applaus voor prinses Wilhelmina I?i -verband met de zaak-Schokking Ministers antwoorden op vragen van Eerste-Kamerlid O.-Duitsland zegt leger m te krimpen Rhenense jongens vonden zilverscliat Weer een Zeppelin boven ons lancl Eerste pontificale H. Mis in de kathedraal GEEN LANDMIJNEN MEER IN BORN Het aantal recidive-gevallen neemt toe Helder evenwichtig werk van W illy Bom MAANDAG 2 JULI 1956 PAGINA S Ieder moet steentje bijdragen Leuke tafereeltjes 'db zal mijn best doen" Spoufeest op de Sintelhaan Gala-uitvoering in Stads schouwburg O eslduitse socialisten overleg af Jeugd en woningnood Gistermorgen heeft mgr. M. A. Jansen van het bisdom Rotterdam zijn eerste pontificale H. Mis op gedragen in de kathedrale r.er.s aan de Westzeedijk. Tijdens deze ben vele Rotterdammers niet al leen gelovigen, die behoren tot de parochie van de H.H. Laurentius en Ignatius, maar ook uit andere Rotterdamse parochies de kerk gevuld óm te luisteren naar de toe spraak, die de bisschop na het Evangelie hield naar aanleiding van Kerkenbouwzondag. Om tien uur nam de H. Mis een aanvang. Mgr. Jansen werd geassisteerd bij dit pontificale misoffer door mgr. Van Hussen als presbyter-assistens voorz. van de Stichting „Fonds voor kerkenbouw" en door de vier bouwpastoors in Rotterdam, name lijk als troondiakens pastoor Lam- pe O P. van de Dominicuskerk in de city en past. Thoen O.F.M. van Zuidwijk en als diaken pastoor Groenen van Hoogvliet en sub diaken pastoor Loerakker van Pendrecht. BENOEMINGEN BISDOM ROTTERDAM Juiste keuze (Van onze Amsterdamse redactie) Vele duizenden Amsterdammers hebben het eerste officiële bezoek van H-K.H. prinses Beatrix zaterdag aan Amsterdam aangegrepen als een gelegen heid om hun trouw en aanhankelijkheid te betuigen aan het vorstenhuis. Bur gemeester d'Ailly van de hoofdstad had dit des ochtends bij de ontvangst door de gemeente in de met Van Gogh's schilderijen „behangen" ®r02aal van het Stedelijk Museum als eerste gedaan, toen hij in een toespraak tot het vor stelijk gezelschap, waarbij zich tot aller verrassing ook de t>Üna 76-Jarige grootmoeder van de troonopvolgster, H.K.H. Prinses Wilhelmina bevond, het volgende zei: „Zonder aarzeling spreek ik uit, mij gedragen wetend door de gevoelens van de gehele bevolking van uw rijk, dat wij in eerbied en vertrou wen om uw troon geschaard staan, in u terugvindende de trouw en de begin selen van vrijheid en recht, voor welke uw grote voorzaat. Peins Willem de Zwijger, zijn leven gaf, en de opvattingen volgens welke wij willen leven en waarin u ons een voorbeeld zijt. Juist nu majesteit, koninklijke hoogheid, na kennisneming van de mededeling welke gij gisteren het licht hebt doen zien, moest mij dit voorgaande van het hart en vergeef het mij, dat ik daaraan, met de bescheidenheid welke daarbij geboden is, vrijmoedig toevoeg, (jat de be volking van uw rijk, overigens uiteraard uw wensen eerbiedigend aan geen commissie, welk dan ook, behoefte heeft gevoeld". Zo moet ook de bevolking er over ge dacht hebben, want iedere keer wanneer het vorstelijk gezelschap zich in het open baar vertoonde, klonken luid het gejuicn en het geroep van „Leve de Koning „Leve de Prinses" en „Leve ons vorsten huis" op Prinses Wi.heimma mocm het verlaten van het SwaeHJ* ont_ een hijzonder ^^^„^roonprinses, vangst nemen. De hemilige door dic zich ^.aar'weTzTer drukkc dag - deze voor liaar wei zeer «-«broken ze is minstens 12 uur bijna °naf,el ro in touw geweest »he®"lldin^ nét ken door haar ongedwonuen houding liet «jen nen als een waar vorstenkind en daardoor aller harten veroverde, werd herhaalde- ïiik bejubeld en haar rit in een open auto des middags van de Sintelhaan, waar zij een sportfeest had bijgewoond, naar het Kon. Paleis op de Dam, leek wei een St Des avonds in de Stadsschouwburg was dc spontane hulde van de gevulde zaal een nieuwe demonstratie van aanhanke lijkheid, waardoor Koningin Juliana zicht baar ontroerd werd. Dank zij de wijze waarop prinses Bea trix als „eregast van Amsterdam", zoals de burgemeester haar noemde, dit bezoek beleefd heeft niets was haar te veel en steeds opnieuw zag men haar brede, zon nige lach was de dag vol van allerleuk ste tafereeltjes. In het Stedelijk Museum kon men de kroonprinses des ochtends zien temidden van een groep vrouwelijke raadsleden, met wie ze honderduit praat te over haar „Roman holiday". Smakelijk vertelde ze van haar avonturen in de Eeuwige Stad, waar ze bij aankomst op het vliegveld een grote menigte journalis ten, fotografen eb filmreporters ontdetote. Ze waren er echter niet voor mu, maar voor Soekarno. die tegelijkertijd aan kwam". In het Paviljoen Vondelpark, waar het lawaai van een ongekend aantal snorrende filmcamera's en klikkende en blitzende fototoestellen de toespraken bij na overstemde, was het de prinses die met haar lach de situatie redde, toen een cassette van een camera met veel rumoer op de grond viel. In de tuin van de ambtswoning van burgemeester d'Ailly, waar na de „lo pende lunch" kersen gegeten werden en de fotopers in de gelegenheid werd ge steld, opnamen te maken, verbrak prin ses Beatrix het protocol, door met een schaaltje kersen naar een fotograaf te stappen ,U weet zich heel wat beter te gedragen dan uw opdringerige en brutale Italiaanse collega's", zo zei ze en als een hommage aan de totopers bood ze de sappige vruchten aan de „plaatjesschieter" aan. Later m de na middag, toen voor het Kon. Paleis op de Dam een grootse sportoptocht voor bijtrok en uit de groep wielrenners een in rood-wit pak gestoken knaapje, dat op een autoped-fiets meereed, afstapte om de prinses een boeket bloemen aan te bieden en daarna weer snel wegren de, nep zij bet ventje terug om het te bedanken. Bloemen kreeg de kroonprin ses trouwens veel. „Het ene boeket is al mooier dan het ander", zei ze een keer een beetje aangedaan door al die hulde. Na de Plechtigheden in het Stedelijk Ken koniKP*v"AVondéffk! keerden koningin Juuana prinses wilhel mina en prins Bernhard naar <4n„c+diik terug. „Nog een plezierige dag Trix" zei de prins bij het afscheid. De prinses stknte met het bestuur van de Sika 7stapte kende Instituten voor Kistend*, Amsterdam) in de fraaie directiebcm+S m de Kon. Shell, de DiUgemg?envoora? gegaan en gevolgd door vijf wherries geroeid door leden van Amsterdamse roö- verenigingen, werd naar de ambtswoning van de burgemeester aan de Herengracht gevaren. Vanaf de bruggen werd de in een modieus alpaccagrijs tailleur geklede prinses door de Amsterdammers toege juicht. De vijftienjarige dochter Antoinette yan mi-, d'Ailly bood prinses Beatrix op net bordes een tegel met het stadswapen aan. Meisjes in hagelwitte schorten, leerlingen van de vier huishoudscholen in de hoofd stad, waren uitverkoren om de lunch op te dienen en de prinses tastte smakelijk toe. Wethouder De Roos, gemeentesecre taris Spruyt en perschef Mijksenaar fun geerden voor haar als „obers". In de kamer van de burgemeester kout- j® H.K.H. later met de vijftig afgevaar- 'eden van de jeugd-, kunst-, studenten- jlaa sportorganisaties, die aan de lunch ziin t," deelSenon,en. Het gezellig samen- biokfiwfrï °PSelnisterd door stemmige Nederl»'muziek. Een bestuurslid van de ÏEstonto E^s,®sPera.ntistenvfi:enlging „La een fotoh t e toekomst is ons)bood trachtte beia^ °v.er Nederland aan en ster op te SSSf ,ngr van de troonopvolg- „Ik zal mijn Wij" v"or het Esperanto. st doen zei de prinses. Na het kerseneten hu de tuin reed prinses r'L ,vlJvert]e in vier paarden getrok^^1* ln<?oor het Amsterdamse Studentenkoro^'beee11 leid door een bereden escadiT? van Amsterdamse stud®ntenverenigin" naar de Sintelbaan op het Olympia^elit. "bI- gunstigd pPn jile zomerweer werd daar een door de Nederlandse Jeugdgemeenschap verzorgde sportkalei doscoop aangeboden. Leden van sportver enigingen uit het gehele jand de streerden voor de koninklijke gaT di verse balspelen, langemat- en taflisprfn. gen en ritmische gymnastiek Vol bewon dering volgde de prinses de knappe tech nische springstaaltjes. Bij de samenzang heel toepasselijk werd „De grote zon" van Guido Gezeile gezo-ngen deed fi.R.H. dapper mee Weer kon men ge_ +nvo?n. v?n haar uitbundige lach, toen xijoens het improvisatiespel een ouder- ES. v f°tograaf met de zwarte doek over LLj1 21011 voor de officiële tribune opstelde om ook daarvan een „gefingeerd" plaatje te maken. Het feest werd besloten met volks, en kringdansen, waarna de frjfc- volksdansclub „Marijke" uit Haar lem de prinses een veidfooeket offreerde. Laura ten Kate bood prinses Beatrix een miniatuur model aan van een schrijf bureau, bestemd voor haar werkkamer in Leiden. De kroonprinses dankte hartelijk voor dit aardige ges'chenk. „Wij zijn voor het merendeel leeftijd genoten zo zei ze. ,,We zullen elkaar moeten kennen en vertrouwen, opdat we d" ltd ^er ïaren> wanneer wij voor vraagstukken komen te staan, deze samen kunnen oplossen. Sommigen ma" *0I1u nemen nu al actief deel aan het matschappelijk leven, anderen bereiden .daarop voor. Het spreekt vanzelf, dat 1VIJ ieder op onze post ons steentje zullen moeten bijdragen tot de welvaart en het geluk van ons volk. Deze kennismaking mag een succes genoemd worden, als van daag een basis is gelegd voor de verwe zenlijking van deze gedachte". In het Kon. Paleis verkleedde de prin ses zich om vervolgens in een gebloemd zomertoiletje met los daarover een licht blauwe mantel, op een zetel voor een ligusterhaag op de „kleine steentjes" te genieten van de kilometerslange sportop tocht, waarin een tiental muziekkorpsen, zes praalwagens, de diverse sporttakken uitbeeldend en vele duizenden jeugdige sportbeoefenaren meereden en liepen. De grote groep wandelaars verraste de prin ses door breed met witte zakdoekjes te zwaaien. Een aantal jagers met de meute een praalwagen waarop schermsters met elkaar duelleerden en een groepje „droog zwemmende" kinderen, trokken vooral de belangstelling van de prinses, die diep onder de indruk kwam van deze unieke demonstratie. Het officiële bezoek werd besloten met de gala-uitvoering in de Stadsschouw burg, waar het London's Festival Ballet een magnifieke uitvoering gaf o.a. van het ballet „Hommage a une princesse". dat ook voor Grace Kelly in Monaco ver toond is. Koningin Juliana was gekleed in een lichtblauwe robe met rose-blauwe stola en de prinses droeg een grijsblauw avondtoilet. Beiden waren getooid met diamanten sieraden, waaronder een dia deem. De met tal van hoofdstedelijke pro minente gasten gevulde zaal was versierd met boeketten pioenrozen, terwijl de ko ninklijke loge opgesmukt was met gele en rode gerbera's en rose rozen. Voor de aan vang van de voorstelling droeg de acteur Johan Schmitz een speciaal ter gelegen heidvan het bezoek door de journalist E. Werkman geschreven vers voor, waarvan de laatste couplet luidde: „Prinsesse Koningskind, geboren hoog verheven, De hoge taak die U na vele jrren wacht. Schenkt U een Koningskroon: wat kunnen wij geven, Wat heeft de Keizerskroon Uw hoogheid toebedacht? Wees welkom, en aanvaard uit onze oude handen. Gij, dochter van een groot en roemrijk voorgeslacht, De Kroon van Amsterdam, hoofdstad der Nederlanden: Oranje, Amsterdam: Uw schoonheid, ónze pracht." De dag loopt ten einde; met Prins Bernhard verlaat H.K.H. Prinses Beatrix het Paleis op de Dam om zich naar de Stadsschouivburg te begeven. Een algemeen onderzoek naar nnreeel matigheden met stukken als de onfeJ- havige is niet u.tvoerbaar te achten De zuiveringsdossiers worden i„ de archie_ ven van de departementen bewaard De kans, dat afschriften daarvan aisnig in handen van onbevoegden zouden komen, is tot een minimum gereduceerd. Aldus heeft de minister van binnenlandse zaken, mede namens de minister van Justitie, geantwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer De *os van Steenwflk, over het z.g. d°ss>er brtreffen- de de burgemeester van s-G Met het in de door de vragensteller genoemde dossier zijn kennelijk stukken uit het zuiveringsdossier eI1 politieke strafdossier van de °PPer^a meester van de staatspolitie H. Kore in welke stukken onder meer gegeven zijn vermeld met betrekking tot het op treden in 1942 van de toenmalige burge meester van Hazerswoude inzake de arrestatie en ter beschikkingstelling van de Sicherheitsdienst van een aldaar ondergedoken joods gezin, aldus de mi nisters. Bij het ter zake ingesteld onderzoek kon worden vastgesteld, dat de stukken zich bevonden in het archief van het bureau zuivering van de afdeling politie en van het bureau bijzondere rechtsple ging van het ministerie van justitie en dat, vermoedelijk in het begin van 1952, deze ter inzage zijn verstrekt aan de na dien met ingang van 1 februari 1952 ont slagen hoofdcommissaris van politie te s-Gravenhage. De laatste heeft van een dezer stukken, te weten van de verklaring van eerderbedoelde burgemeester, be rustende in het zuiveringsdossier-Koren, foto-kopieën laten vervaardigen. Niet is gebleken noch zijn aanwijzingen aanwezig, dat de hoofdcommissaris foto- Kopieën aan derden heeft verstrekt of op andere wijze aan de inhoud daarvan be kendheid heeft gegeven. Gezien het grote aantal personen even wel, dat destijds uit hoofde van hun functie rechtstreeks of zijdelings be moeiing heeft gehad met de behandeling van zuiveringsaangelegenheden of met de opsporing, vervolging en berechting van politieke feiten uit de bezettingstijd, als mede de ervaringen in de aangelegenheid, welke thans in het geding is, kunnen de ministers de vraag, of rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat nog meer dossiers uit de zuiverings- hd in verkeerde handen zijn gekomen, as niet ontkennend beantwoorden. wijzen De Oostduitse regering heeft bekend ge- £7..™ strÜdkrachten met 30.000 man zal verminderen en dat het Oostduitse leger in de toekomst 90 000 man sterk zal zijn. Tegelijkertijd maakte Radio-Oost-Ber- ljjn een brief bekend, van de Oostduitse communistische partij aan de Westduit- se sociaal-democraten, waarin een beroep werd gedaan op „onze kameraden" om soortgelijke voorstellen in West-Duitsland te doen. De communisten stelden tevens bespre kingen met de sociaal-democraten voor ten einde te voorkomen, dat de dienst plichtwet, ie, naar men verwacht deze week door de Bondsdag zal worden goed gekeurd, wordt aangenomen. De Westduitse sociaal-democraten hebben dit aanbod gisteren zonder meer van de hand gewezen. Een socialistisch woordvoerder verklaarde naar aanleiding van de aangekondigde vermindering van het Oostduitse leger, dat niet na te gaan is of het hier al dan niet een propagan- damaatregel betreft. „Nu zijn we rijk, pa", riep de achtjarige zoon van de heer W. Bovenschen te Rhe- nen, toen hij thuis kwam met de broek zakken vol zilveren rijksdaalders guldens, halve guldens, kwartjes en dubbeltjes. De heer Bovenschen vertrouwde het zaakje echter niet al te best. Hij onder vroeg zijn zoon en toen bleek, dat hij met zijn kornuiten op een puinhoop bij het sta tionsemplacement, waar gewerkt wordt aan de aanleg van de Noord-Zuid verbin ding Oss-Rhenen-Amersfoort, een oude blauwe etenspan had gevonden vol zilver geld. Vader en zoon gingen de pan samen op halen. Thuis gekomen telde de heer Bo venschen de reeds half geplunderde in houd van de „zilverpan". Hij kwam nog tot ruim 700. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. Ettelij» jongelui, die ook aan de schat- graverij hadden meegedaan, hebben hun buit al teruggebracht op het politiebureau. Intussen staat al vast, dat het puin, waar in zich deze „dure" pan bevond, afkom stig is van een gesloopte schuur in de ondier de gemeente Rhenen behorende buurtschap Achterberg welke moest wor den afgebroken om ruim baan te maken voor de nieuwe verkeersweg. (Van onze correspondent) In de zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Katholieke Jongeren- raad heeft de politieke situatie in het Katholieke kamp een uitvoerig punt van gesprek en discussie uitgemaakt. Het on derwerp werd ingeleid door een rede van de heer J. Beenakker over de resultaten van de jongste verkiezingsstrijd. Na ge constateerd te hebben, dat de verkiezin gen in een voor de K.V.P. gunstig klimaat zijn verlopen waaraan niet voor het minst het goede resultaat te danken is, bracht spr. enige desiderata naar voren. Zo merkte hij op, dat de meerderheid van de nieuwe figuren in de K.V.P-fractie voort gekomen is uit de kringen van de maat schappelijke organisaties, sterker nog, dat het grotendeels vrijgestelde krachten van deze organisaties waren. En dit ter wijl onder de terugkerende figuren hun aantal reeds zeer groot is. AI met al kan gesteld worden aldus spreker dat ongeveer 1/3 deel van de KVP-fractie uit functionarissen van nict-politieke organi saties bestaat. Hjj achtte dit bedenkelijk. De heer Beenakker zou in hun plaats liever wat meer allround politici zien ge kozen. mensen, die van de politiek een vak. een kunst hebben gemaakt, die het politieke terrein als een geheel zien en daardoor minder het risico lopen van de beroepsblindheid van de specialist, die al tijd weer resulteert in het scheppen van weer nieuwe vergeten groepen. Mensen bovenal, die in staat zijn de politiek weer voor het volk te doen leven. Naar aanleiding van dit betoog ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisseiing, waaruit bleek dat het merendeel van de woordvoerders het met de inleider eens was, al werd ook door enigen de nood zakelijkheid van de bemoeienis van de sociale organisaties met de politiek op grond van praktische feiten verdedigd. De tweede spreker. de heer Cosijn, be pleitte de noodzakelijkheid van aanpassing van het onderwijs, meer in het bijzonder het middelbaar onderwijs, aan de nieuwe maatschappelijke ontwikkeling. Vervol gens brak hij een lans voor do jeugd en voor 'n krachtiger woningbouwbeleid, dat meer in het bijzonder rekening houdt met de jongelieden.die wensen te huwen, maar in de huidige situatie jarenlang moeten wachten om aan een passende woning te komen. Wat dit laatste betreft constateerde de heer Cosijn, dat 'net woningbeleid in Ne derland volkomen gefaald heeft en dat juist de jongeren het recht hebben dit luider te zeggen dan wie ook, omdat de ze groep het eerste en het ernstigste slachtoffer is. Verbetering achtte spreker alleen mogelijk, wanneer aan verschillende eisen wordt voldaan, zoals het invoeren van nieuwe produktiemethoden, beteuge ling van de prijzen- en winstmarges in de bouwnijverheid, opheffing van alle ambte lijke voorschriften, die een vlotte en snel le woningproduktie in de weg staan, over- heidsgaranties voor de investeringen, die nodig zijn om te komen tot een modern Nederlands bouwbedrijf. Ook deze rede gaf aanleiding tot over vloedig vrijwel geheel goedkeurend com mentaar. In het debat mengde zich tenslotte ook nog het Tweede Kamerlid, de heer W. Andriessen, die er op wees, dat het ver keerd is alle heil voor de woningbouw te verwachten van de minister of de lands regering. Ook de gemeenten hebben in de ze een grote taak te vervullen en kun nen in dit opzicht méér dan geschiedt. Zij zijn o.m. in staat door opheffing van belemmerende beoerkingen de bouw van houten of houtrijke huizen te bevorderen o.a. door het verstrekken van garanties voor de premie. De ter vergadering aanwezige voor zitter van de KVP, mr. v. Doorn, zegde overweging en bestudering van deze kwes ties toe in de centrale leiding van de KVP. Zaterdagmiddag is bij een verkeers ongeval te Jelsum (Fr.) de 55-jarige me vrouw T. Bakker, echtgenote van het hoofd van de christelijke school te Stiens, om het leven gekomen. Mevrouw Bakker reed van het fietspad de oversteekplaats op en lette daarbij niet voldoende op een uit de tegenovergestelde richting komen de autobus. Ztj botste tegen de bus op en werd op slag gedood. Te Asten is zaterdagmiddag het zeven jarige dochtertje uit het gezin A. van den Waarsenburg bij het plotseling overste ken van de straat door een personenauto aangereden en op slag gedood. Op het kruispunt Julianalaan—Prins Hendrik IH-laan te Breda is de heer H. Schrave zaterdagmiddag in botsing geko men met een andere wielrijder. De 68- jarige heer moest met een zware hoofd wond en een hersenschudding naar het St.-Ignatiusziekenhuis worden vervoerd. Daar is hij dezelfde avond overleden. De 63-jarige S. de Vries is zondagmid dag op de Westhavenweg in Amsterdam verongelukt. Volgens de politie maakte hij zonder een teken te geven plotseling een zwenking naar links met zijn brom fiets en werd door een hem achterop ko mende personenauto aangereden. Bij aan komst in het Wilheiminagasthuis. moest men 's mans dood constateren. Waar schijnlijk wilde hij op het ogenblik, dat hij werd aangereden zich naar de over- Tijdens de middag heeft H.K.H. ten hut- ze van Burgemeester d'Ailly een lopen de luch gebruikt, u-aar vele afgevaardig den van jeugdgroepen mede aanwezig waren. Na afloop gebruikte men in de tuin van de ambtswoning het fruit en dc koffie. De Prinses liet zich de kersen goed smaken. zijn kant van de straat begeven om vrouw, die daar liep, op te halen. Op de Kanaaldijk in Koedijk is zondag avond de 42-jarige echtgenote van de ar beider W. Mudde uit Santpoort om het leven gekomen. Zp zat by haar man ach ter op de motor, maar viel daar af toen op een gegeven ogenblik een van de ban den sprong. Zij liep een schedelbasisfrac- tuur op, en overleed na enkele minuten. Haar man bleef ongedeerd. Deze maand of uiterlijk de eerste week van augustus, zal men boven ons land weer eens een Zeppelin kunnen aanschouwen, iets dat in 23 jaar niet mogelijk is geweest. Van Keulen uft zal een Amerikaans lucht schip van 52 meter lengte naar ons land worden gevlogen, waar het gevaarte ge durende een tweetal maanden voor recla medoeleinden gebruikt za] worden. Twee motoren zorgen voor een maximumsnel- i heid van 100 km. Het luchtschip, dat wordt gevlogen door de Amerikaan Charles Probst, kan zes passagiers vervoeren. van hoogconjunctuur niet in staat zijn behoorlijke kerken te bouwen? Het is een van de zware opdrachten die wij", aldus mgr. Jansen, „in deze tijd hebben". Hij sprak zijn dankbaarheid uit voor alles waf tot nu toe tot stand was ge bracht. Maar het is onvoldoende. De bis schop wees er op. dat niet alleen diege nen die nog niet over een behoorlijke parochiekerk beschikken moeten offeren voor de kerkenbouw, maar ook zij die "vl A Gebold Viph- reeds deel uitmaken van een kerk die gedenkwaardige plecntlgneiu waardig en goed genoemd mag worden. „Er is zoveel geschreven en gezegd over de kerkennood. Laten wij nu eens tot de daad over gaan". Als bouwpastoor in Leiden collecteerde toen nog deken Jansen op Kerkenbouw- intrek kan nemen, maar meestal als laat. I zondag zelf in zijn parochie om toch maar ste. Zouden wij dan werkelijk in een tijd j vooral te benadrukken de belangrijkheid van voldoende Godshuizen. „Door een persoonlijk offer", zo zeide hij, „zal men de Goddelijke zegen over parochie en gezin afroepen. Wees en durf edelmoedig te zijn", zo besloot hij zijn toespraak. Na de noodlottige ontploffing van een landmijn te Bom, waarbij drie personen werden gedood, werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat er nog meer land mijnen ter plaatse in de grond verborgen konden zitten, als onderdeel van een door de Duitsers aangebrachte tankversperring. De hulpverlenings- en opruimingsdienst uit Barneveld heeft de vorige week te Born een grondig onderzoek ingesteld op de Postweg en omgeving. Er werden ech ter geen landmijnen of andere projectielen meer aangetroffen. De bisschop, staande op het priester koor, vestigde er in zijn preek de aan dacht op, dat er in het bisdom Rotterdam vele noodkerken waren. In het komende naiaar komen er weer meer van derge lijke Godshuizen bij. „Christus'zo zei- de hii „die onder ons wil leven is Zeit het slachtoffer van de heersende woning nood. En daarbij komt, dat Hij ^ooit de eerste is die in een nieuwe wijk Zijn Z. H. Exc. Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Voorburg (H. Martinus). de wel- eerw. heer A. A. M. Weniholt, die kapelaan was te Rotterdam (H. Joseph); tot kape laan te Rotterdam (H. Joseph) de weleerw. heer N. M. Nooy, die kapelaan was te Rijswijk (H. Bonifatius). (Van onze Utrechtse redacteur) Dp daling van ziekte- en sterftecijfers betreffende de tuberculose in Nederland, zette zich ook in 1955 voort. Deze terug gang stelt degenen, die zich met de be strijding van de7-c ziekte bezig houden echter ook voor nieuwe vragen en pro blemen. Mogen wij het verdwijnen van de tuberculose tegemoet zien of moeten wij rekening houden met het nog lang durig blijven bestaan van een tubercu- lose-residu, met alle risico's, die daaraan zijn verbonden? Zal het bevolkingsonder zoek in zijn huidige vorm op de duur rendabel blijven of moet men gaan den ken aan een meer gericht onderzoek van bevolkingsgroepen? Waar ligt de oplos sing voor het probleem van het toene mend aantal lege sanatoriumbedden? Wat kan worden gedaan om het aanzien- Pastoor Franciscus van Oort van de H. Hartkerk aan de Bindersestraat in Helmond, het kleine fabrieksstad] e, dat zijn beslotenheid voor de technische ont wikkeling in industrie en nijverheid niet heeft kunnen redden, zal zaterdagmorgen wel tot de merkwaardige ontdekking zijn gekomen, dat zijn nieuwe bakstenen kerk meer artistieke mogelijkheden bezit, dan hij zelf ooit vermoed zou hebben. Toen hij verleden jaar op waardige wijze af scheid had genomen van de oude paro chiekerk, verderop in de stad gelegen, omdat deze moest worden afgebroken, een hardnekkige vraatzucht van een min derwaardig soort houtinsect is daarvan de oorzaak en hij op feestelijke wijze met zijn kapelaans en gelovigen de gloed nieuwe kerk van architect H. W. Valk uit Den Bosch aan de rand der stad in gebruik nam, was hij 'sLieven heerke, alle Heiligen, weldoeners en parochianen dankbaar en viel de dubbelzware last van „afbraak en tegelijke bouwpastoor" van zijn schouders. Het voornaamste was er, de kerk; de rest zou wel vanzelf komen. Onder die rest bevindt zich thans de nog jonge Rotterdamse schilderes Wil ly Bom. Zelf geen vreemde in deze streek van Brabant, kwam zij terecht in een actie die de veerfraaiing van de nieuwe kerk voorstaat. Het gebouw, dat intiem en warm aandoet, is uitgevoerd in een bijzonder fraai soort baksteen en heeft tot nu toe ramen die uit gekleurd glas bestaan. Achter het priesterkoor met het sobere altaar onder de ruime vieringstoren zijn zolang de ramen ge plaatst uit de oude kerk van Kuypers, die moest worden afgebroken. In een van de zijkapellen naast het altaar, zit nu sinds zaterdagmorgen een glas-m- lood raam van Willy Bom. Haar eer ste officiële apdracht op dti gebied. En het was juist wat in die kerk juist pp die plaats nodig was. De kerk is een compromis tussen mo derne vooruitstrevende en Romaans-go- tische vormen. Met een merkwaardige speelsheid valt het licht binnen in de ruimte die, ofschoon nog altijd vele hon- derden kan bevatten, niet massaal en on- gebonden aandoet. Ook een pastoor moet roeien met de riemen die hij heeft. Daar om zullen de doodgewerkte ramen achter het priesterkoor er voorlopig wel blijven zitten al passen zij eigenlijk niet in de kerk Maar een verlichting is het raam van Willy Bom. Het stelt de figuur van O L Vr van Binderen voor en is over wegend uit variaties blauw en groen blauw glas opgetrokken in een zeer so bere en evenwichtige stijl. Het glas is voor een klein gedeelte slechts gebrand; d.w.z die gedeelten, die voor de teke ning van figuren noodzakelijk zijn. Het gebruik van een dergelijk soort raam kan echter gevaarlijk zijn, omdat de kleuren te transparant dreigen te worden en de vorm te los. Daarom is het bijzonder moeilijk de juiste keuze van het onge- gebrande glas te maken. De keuze voor de Helmondse kerk is juist gebleken. Het raam sluit niet de buitenwereld af, maar geeft een speciaal contact met het dag licht. dat nodig is om een goede helde re sfeer te krijgen. lijk recidive-vraagstuk nader t°t een °P- lossing te brengen? Dit alles staat te lezen in het jaarver slag van de Kon. Ned. Centrale Vereni ging tot bestrijding der tuberculose en in de vrijdag te Utrecht gehouden alge mene vergadering ging de voorzitter, dr. M. R. Heynsius van den Berg uit Amster dam, nader op deze zaken in. Het sterftecijfer van t.b.c.-patiënten is gedaald van bijna 200 in 1900 tot 7.5 in 1954 en in 1955 tot 6,6 per 100.000 inwo ners. DP daling van het ziektecijfer is niet zo spectaculair, want in 1955 werd nog bij 81 per 100:000 inwoners een nieuw ge val van t-b.c. ontdekt tegen 106 in 1954. Dit betekent nog bijna 9000 gevallen van onbekende t.b.c. vorig jaar. In de laatste 5 jaar is de sterfte aan t.b.c. op 1/3 teruggelopen, maar het ziek tecijfer nog niet op de helft. De laatste tientallen jaren is het merk waardige feit te constateren, dat t.b.c. hoe langer hoe meer een ziekte van de oudere generatie is geworden, want terwijl de sterfte onder de 30 jaar sinds 1949 van 100 pet tot 10 pet is teruggelopen, is die teruggang boven de 30 jaar slechts van 100 tot 40 pet. In diezelfde jaren vermin derde het ziektecijfer beneden 30 jaar tot de helft, maar van ouderen slechts tot 3/4. Een belangrijke factor bij het teruglo pen van deze ziekte is, dat het gevaar voor besmetting van de mens door tu berculeus rundvlees sinds 1 mei 1956 in geheel Nederland is opgeheven. De t.b.c. bij het rundvee was toen in ons land uitgeroeid. Voor wat de nieuwe problemen betref^, wees de voorzitter op het groot aantal lege bedden in sanatoria, vooral in die voor jeugdige patiënten, waardoor deze inrichtingen in financiële moeilijkheden dreigen te komen. Er zijn thans ir Neder land ongeveer 1200 lege bedden in de sanatoria nog afgezien van de 200 bedden di» door opheffins van enkele kleinere inrichtingen zijn komen te vervallen. Het opnemen van patiënten uit andere landen, die nog plaatsgebrek hebben., stuit nog steeds op blijkbaar onoverko melijke financiële moeilijkheden. Een tweede moeilijkheid is. dat vele patiënten zonder geldige reden de sana- toriumverpleging afbreken en daardoor hun omgeving aan besmettingsgevaar bloot stellen. Dit is in 1 op 4 gevallen, in enkele sanatoria zelfs 1 op 2. Het aan tal patiënten, dat na enige tijd opnieuw ziek wordt, neemt eerder toe dan af. Over de oorzaken verkeert ïnen nog in het onzekere. Tenslotte merkte dr. Heynsius van den Berg op, dat een goede nazorg nog steeds het stiefkind van de t.b.c.-bestrij- ding nodig is. Dr. C. R. N. F. van Joost hield een voordracht over: „De huidige fase van de tuberculosebestrijding in Nederland".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3