Italiaanse motoren waren in Assen onweerstaanbaar M.V. won drie races! Rose wall schaakte Larsen weg Zal Luxemburgse ploeg Van Est adopteren? Sprinter Mahn werd kampioen van de amateurs op de weg Ajax en Kennemerland veilig Alle records aan flarden gereden Kwart-finales in de beide enkel spelen (Fry-Gibson!) geformeerd Wieler-profs boden vrijwel geen strijd L Ubbiali won de beide „lichte" klassen De Nederlandse kampi wenen WIMBLEDON zag een klassiek intelligent duel KLASSIEK DUEL „Ik wil wel", zegt Tour-banneling 150 eentonige kilometers in Zandvoort Valpartijen schakelden favorieten uit RCH bood koploper HHC dapper partij MAANDAG 2 JULI 1956 PAGINA 6 I* H m Surtees verslagen De tweede zege Surtees, revanche Pecli voor Norton De overigen NED. RENNERS TE LUGANO De uitslagen GOLFTEAM BEHAALDE FRAAIE ZEGE OP FRANSEN Tegen België (Speciale berichtgeving) Toen vanmiddag de laatste winnaar was gehuldigd en de meest hardnekkige motor was uitgeronkt, konden de organisatoren van de Grote Prijs van Neder land en de duizenden motorliefhebbers nog eens opnieuw constateren, dat de snelste motoren nog steeds uit Italië komen. MV won drie van de vier races, Guzzi de vierde. Alleen in de zijspanraces, waarvoor de Italianen geen belang stelling hebben, passeerde een BMW als eerste de finish. Overigens is ook dit jaar weer gebleken, dat men nooit moet zeggen: „Het kan nu niet meer snellerIn alle klassen werden de bestaande snelheids records aan flarden gereden. Over het algemeen lag het algemeen gemiddelde van de winnaar hoger dan de snelste ronde in 1955. Toch zijn de snelheden, die in Assen gemaakt werden, aanzienlijk lager dan die in de grote races in het buitenland. Assen vraagt door het grote aantal bochten meer van de stuurmanskunst. Het is een parcours waar men niet kan winnen met een snelle machine alleen. Een grote dosis techniek is hier onmisbaar voor een overwinning. Dat bewees de debutant op dit parcours de Engelsman Surtees in de 509 cc klasse. Het was jammer, dat de grote Duke, die zijn jonge landgenoot vorige jaar reeds tipte, niet van de partij kon zijn wegens zjjn schorsing. Nu had Surtees op zijn snelle MV geen tegenstand, zodat toen er 7 van de 27 ronden verreden waren, de strijd al bekeken was en duizenden het circuit verlietenBovendien had de Nederlandse favoriet Drikus de Veer bü de start onmiddellijk al twee minuten achterstand, omdat zijn Jawa toch een fabrieksmotor alleen maar vreemd stond te pruttelen, maar niet vooruit wilde. Meer plezier beleefden de toeschouwers aan de race in de 350 cc klasse. De Engelsman Bill Lomas presteerde het hier op Guzzi om van de 29e plaats op te rukken naar de kop en deze niet meer af te staan. Ook de strijd in de zjjspanklasse was bijzonder aantrekkelijk, zodat de duizenden in Assen toch aantrekkelijke motorsport te zien hebben gekregen. Bovendien bleef het weer de T.T. trouw. Als in Assen de motoren daveren, schijnt de zon, hoe be nauwd ook. (Did.) met DKW 55.54,03; 6. Frantisek Bartos (Tsj SI.) met CZ 56.46.2] Als eerste Nederlander eindigde Lo Si mons met Mondial op de elfde plaats. Hij had één ronde achterstand op de winnaar. Nederlands kampioen werd Du Pont met NSU. Hij klasseerde zich met 3 ronden achterstand op Ubbiali op de vijftiende plaats. De snelste ronde werd gedraaid eoor Ubbiali (It.) met MV in 3 min. 45.6 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid van 122.942 km per uur betekende, hetgeen een verbétering van het ronderecord is dat in 1955 door de Zwitser Taveri met MV op 3 min 53,4 sec, gem. snelheid 118.833 km.u. was gebracht. Van de 22 gestarte coureurs zijn er 7 uitgevallen onder wie de Italianen Li- banori (MV), Tarquinio Provini (Mon dial), de Duitser Karl Kronmüller (MV) en de Saarlander Willi Scheudhauer (Ducati). Na deze race luidt het klassement voor het wereldkampioenschap in de 125 cc klasse; 1. Ubbiali (It.) 16 pnt; 2 en 3. Cama (Spanje) en Taveri (Zwits.) 6 pnt: 4. en 5. Gonzalez (Spanje) en Hobl (Dtl.) 4 pnt. De Italiaanse renner Carlo Ubbiali, de „dubbele" triomfator in Assen's T.T.-races, boven bij de huldiging, onder in de 125 cc race. Om kwart over tien vanmorgen schoten de motoren in de kwart liter klasse weg. De Italiaan Ubbiali op MV bewees in deze eerste wedstrijd, dat hij over de snelste machine van het hele veld be schikt. Met ruime voorsprong ging hl] op zijn stalgenoot Taveri als eerste over de eindstreep. Spanning is er aan de kop alleen maar in de eerste helft geweest. In de tweede ronde reden vier renners op een kluitje bijeen. Ubbiali, Taveri, de Tsjech Bartos en Provini. In de achtste ronde schoot Bartos uit de baan en draai de Ubbiali de gashandle wat wijder open. Onmiddellijk lag hij ver voor. Ronde na ronde vestigde hij nieuwe records, totdat hij zelfs sneller ging dan Dicky Dale het vorige jaar in de 350 cc klasse. Uitslag 250 cc-klasse over 17 ronden, to taai 130.97 km: 1. Carlo Ubbiali, It„ mei 'MV 1 uur 2 min. 26,5 sec., gemiddeldt snelheid 125 854 km/uur; 2. Luigi Taveri, Zwits.. mjt MV, 1.02.49,1; 3. Enrico Lo. renzetti, ft., met Guzzi, 1.04.2,5; 4. Ro berto Colombo, It., met MV, 1.05.08,6; 5. Horst Kassner, Did., met NSU (op één ronde; 6. Jiri Kostir, Tsj. SI., met CZ; l Nederlands kampioen Lo Simons, mei NSU. Elf renners hebben wegens motor pech de strijd moeten staken, onder wie de Engelsman Cecil Sandford met Mon dial, Frantisek Bartos (Tsj. SI.) met CZ, Hans Baltisberger (Did.) met NSU en Tarquino Provini (It.) met Mondial. De snelste ronde werd gedraaid door de Itali aan Ubbiali met MV, 3 min. 34,4 sec., gem. snelheid 129.365 km/u, hetgeen een nieuw ronderecord betekende. Het oude record staat sedert 1955 op naam van de Zwitser Taveri (met MV) met 3.53,4, een gem. snelheid van 118.833 km/u. Na de grote prijs van Assen is de stand voor het wereldkampioenschap in de 250 cc-klasse: 1. Ubbiali (It.) 16 pnt.; 2. Co lombo'(It.) 9 pnt.; 3. Taveri (Zwits.) 6 pnt.; 4. Kassner (Did.) 5 pnt.; 5. Baltis berger (Did.) 4 pnt. Ook In de lichte klasse, de 125 cc, sleepte de uitgekookte Ubbiali de zege voor MV weg. De enige, die hem tegen stand zou hebben kunnen bieden was zijn stalgenoot, de Zwitser Taveri. Deze liet echter de eer aan de Italiaan, die veel beter staat geklasseerd in de strijd om het wereldkampioenschap. Van meet af aan nam de MV-stal re soluut de kop. Noch de Engelsman Sand ford op Mondial, noch Hobl op DKW, konden de koplopers benaderen. Het Spaanse produkt Montesa bleek een lief motortje te zijn, die zachte spingelgeluid- jes voortbrengt, maar in toerental nog al wat te kort komt. De Tsjechen, die in deze klasse, evenals in de 250 cc met CZ naar Assen waren gekomen om te zien hoever zij met hun materiaal bij de overige landen achter zijn, hebben zeker niet teleurgesteld. Bartoz draaide er met deze GZ toch ook een gemiddelde van meer dan 114 km uit. De uitslag 125 cc-klasse over 14 ronden, totaal 107.86 km: 1. Carlo Ubbiali (It.) met MV 53 min. 40,2 sec., gem, snelheid 120 590 km/u.; 2. Luigi Taveri Twits.) Met MV 53.56.3; 3. August Hol Did.) met DKW 54.34,7; 4. Cecil Sandfo G B.) met Mondial 54.50,4; 5, Karl nann Niet de Engelse favoriet John Sur tees op zijn pijlsnelle MV werd win naar in de 350 cc klasse, maar zijn landgenoot Bill Lomas, de wereldkam pioen van het vorige jaar, op zijn even snelle Guzzi. De start veroorzaakte al veel beroering onder de tienduizenden. Bill Lomas kon zijn machine niet snel genoeg op gang krijgen en vertrok als voorlaatste. Bo vendien bleek, dat niet Surtees, maar Sandford op DKW zich aan de kop had weten te nestelen. In de rug werd deze DKW-rijder gesteund door zijn stalge noot Hobl. Surtees kwam eerst op de derde plaats. In de vierde ronde was Lo mas al opgerukt naar de vijfde plaats en onder deze druk bond Surtees de strijd aan met de DKW-rijders. Binnen twee ronden had Hobl zowel Surtees als Lo mas voorbij zien schieten en in de zeven de ronde kwam Lomas als eerste door gevolgd door Surtees. Deze laatste had het bijzonder moeilijk, want zijn stalge noot Masetti was in de derde ronde door pech uitgevallen, terwijl Lomas zich ge dekt wist door drie andere Guzzi's, die rustig achter Hobl toerden. In de 15e ronde deed Surtees nog een laatste poging om Lomas van de kop te verdringen, maar de Guzzi-rijder ge waarschuwd door zijn helpers, draaide het gas nog even vertier open, hetgeen het einde betekende van Surtees' eenza me avontuur. De uitslag van de race in de 350 cc klasse over 20 ronden, totaal 154.09 km: 1. Bill Lomas (G.B.) met Guzzi 1 uur 11 min 21,8 sec, gem. snelheid 129.601 km.u.; 2. John Surtees (G.B.) met MV 1.11.35.4; 3. August Hobl (Did.) met DKW 1.11.40.3; 4 Cecil Sandford (G.B.) met DKW 1.11.47; 5. Ken Kavanagh (Austr.) met Guzzi 1.12.21,2; 6. Dickie Dale (G.B.) met Guzzi 1.12.22,3; 7. Duilio Agostini (It.) met Guzzi 1.12.43,7; 8. Karl Hofmann (Did) met DKW 1.13.20; 9. Eddie Grant (Z. Afr.) met Norton 1.13.37,2; 10. Paul Fahey (N. Zeel.) met AJS 1.14.02,1. Op twee ronden volgde als eerste Ne derlander Rehorst met AJS op de 18e plaats en Lo Simons (Ned.) met Norton die Ned. kampioen werd in deze klasse eindigde als 19e. De snelste ronde was voor de Brit Lo mas met Guzzi. Hij draaide 3 min 30,5 sec, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 131.762 km.u. Dit is tevens een nieuw ronde record. Het oude record stond sedert 1955 op naam van de Brit Dickey Dale (met Guzzi) met 3.34.5, gem. snelheid 129.305 km.u. Van de 30 gestarte coureurs vielen er 11 uit, onder wie de Italianen Masetti (MV), Lorenzetti (Guzzi), de Spanjaard Gonzalez (Norton), de Tsjech Stastny (Jawa), de Duitsers Baltisberger (NSU), Bartl (Horex) en de Fransman Collot (Norton). Klassement wereldkampioenschap in de 350 cc klasse: 1. Kavanagh (Australië) 10 pnt; 2. Lo mas (G.B.) 8 pnt; 3, 4 en 5. Ennett (G.B.) Sandorf (G.B.) en Surtees (G.B.) ieder 6 pnt. De laatste en belangrijkste overwin ning van de Meccania Veghera be haalde Surtees in de 500 cc klasse. Hij was het eerste weg en toen zijn collega Masetti door pech de strijd moest sta ken, had hij het eigenlijk voor het zeg gen. Genadiglijk liet hij de dappere Duitser Zeiler een tijdje achter zich blijven, maar toen hij in de derde en vierde ronde om het publiek wat te vermaken het ronderecord wat naar beneden ging halen, lag de Duitser spoedig veertig seconden achter zijn gierende MV. Surtees dubbelde al zijn tegenstanders behalve Zeiler. Hij bracht het rondere cord op 3 min 25.2 sec per uur, hetgeen een gemiddelde snelheid betekent van 135.164 km per uur. Zijn gemiddelde snel heid 132.703 km per uur was zelfs hoger dan het ronderecord van Duke en Arm strong van 131,703 km per uur. Het publiek kon deze solorit maar ma tigjes waarderen en ook het duel tussen Piet Bakker en Priem Rozenburg, hoe fel ook gevoerd, kon niet bekoren, zodat duizenden het parcours vaarwel zegden. De uitslag van de 500 cc klasse luidt: 1. John Surtees (Eng.) MV 1 uur 34 min 5.1 sec (gem. 132.703 km.u.); 2. Wal ter Zeiler (Did.) BMW 1.34.30.6; 3. op een ronde Eddie Grant (Z. Afr.) Norton; 4. Keit Bryen (Austr.) Norton; 5. Paul Fahey (N. Zeel.) Matchless; 6. Ernst Hil- ler (Did.) BMW; 7. Gerald Robarts (Ca nada) Norton; 8. Piet Bakker (Ned.) Norton, kampioen van Ned. 500 cc klasse; 9. Priem Rozenburg (Ned.) BMW; 10. op twee ronden F. R. Cook (N. Zeel.) Matchless; 11. op drie ronden C. Swart (Ned.) Norton. Snelste ronde John Sur tees, 3 min 25.2 sec (gem. 135.164 km.u.) (beide op Gilera met 3 min 31.6 sec, gem. nieuw ronde record. Het oude record stond op naam van Duke en Armstrong 131.77 km.u) sedert 1955. Aan de start verschenen 26 rijders, waarvan er 15 uitvielen. Heirbij waren Masetti (It.) MV, Kavanagh (Austr.) Guzzi, Grace (Eng.) Norton, Lomas (Eng.) Guzzi. Hodgkinson (Austr.) Nor ton en Collot (Fr.) Norton. Stand wereldkampioenschap: 1. Sur tees (G.B.) 16 pnt; 2. Zeiler (Did.) 9 pnt; 3. Hartle (G.B. 6 pnt; 4. en 5 Brett (G.B.) en Grant (Z. Afr.) 4 pnt; 6 Bryen (Austr.) 3 pnt. Veel meer plezier beleefden men aan de strijd in de zijspanklasse. De Engels man Harris had op Norton de kop ver overd en scheen die niet meer te zullen afstaan. Toen kreeg Harris in de vijfde ronde motorpech en moest hij de strijd staken. De Duitser Hillebrand werd kop man, maar moest alles geven om de En gelsman Cyrill Smith en de oud-wereld kampioen, de Duitser Noll, die een ver beten gevecht om de tweede plaats lever den, van het lijf te houden. Hij slaagde hierin, maar voordat het zover was moes ten ook enige baanrecords gebroken wor den. De uitslag van dezijspanraces in de 500 cc klasse over 14 ronden, totaal 107.86 km: 1. Friedrich Hillebrand—Manfred Grünwald, Did. met BMW 54.46 5, gem snelheid 118.150 km.u; 2. Wilhelm Noll— Fritz Cron, Did. BMW 54.52,9; 3. Cyrill Smith—S. Dibben G.B. Norton 55.14.4; 4. Bob MitchellEric Bliss, Austr. Norton 55.35.0; 5. Fl. Camathias-Maurice Bula Zw. 55.47.2; 6. Jac. DrionIngeborg Stoll (Fr.) BMW 56.24.1. Zeven coureurs vielen we gens motorpech uit. De snelste ronde werd gedraaid door de Brit P. HarrisR. M. M. Campbell met Norton. Zij noteer den 3 min 50.1 sec, hetgeen een gemid delde snelheid van 120.537 km.u. beteken de en tevens een nieuw ronderecord is. Het oude record stond sedert 1955 met 3.51.9, gem. snelheid 119.602 km.u. op naam van de Brit Smith. Klassement wereldkampioenschap: 1. Hillebrand (Did.) 16 pnt; 2. 3. en 4. Har- ris (G.B.), Mitchell (G.B.) en Noll (Did.) 6 pnt; 5. en 6. Boddice (G.B.) en Smith (G.B.) 4 pnt. De zaterdag gehouden races te Assen waren tevens beslissend voor de Neder landse kampioenschappen. De kampioe nen zijn: 125 cc klasse: Du Pont.NSU. 250 cc klasse: Leo Simons, NSU 350 cc klasse: Leo Simons, Norton 500 cc klasse: Piet Bakker, Norton. Her altijd weer meest imposante mo ment van heel zo'n T.T.-race.toer- nooi: de brullende start van het leger „zware kanonnen" in de 500 cc klas se. Voorop de Engelsman Surtees op zijn Italiaanse M.V. (nr. 1), die win. naar werd. (Van onze tennis-medewerker) WIMBLEDON, zaterdagavond. Wimbledon's centre-court bood zaterdagmiddag een ouderwetse aanblik, ouder wets in de goede zin. in de zin van ouderwets goed, intelligent, verfijnd tennis. Als een oase temidden van de dreunende dynamiek van kracht en-macht-spel, zoals Australiërs en Amerikanen, die met hun service-volley-smash-raak-of-mis-systeem opvoeren, was er het duel tussen de twee schakers met het tennis-racket: de jonge Australiër Rosewall en de al wat oudere Amerikaan Lar sen, twee spelers die de intelligentie hoven de brute kracht pre fereren. Een duel vol variatie, vol fantasie in een schier on uitputtelijk slagen-repertoire. Rosewall won met 75 75 63 en voor ons gevoel was dat de mooiste zege die wij in deze hele eerste Wimbledon-week hebben gezien. Intussen zijn de laatste acht in het heren-enkelspel bereikt en de kwart-finales worden als volgt gespeeld: Rosewall Schmidt, HoadAnderson, RichardsonEraser en Seixas Morris, met alleen Seixas nog als vertegenwoordiger van de oudere generatie. Intussen: vier Australiërs, drie Amerikanen en als de enige Europeaan de Zweed Schmidt hij deze laatste acht. ondanks allerlei verrassingen toch een getrouwe weer spiegeling van de huidige internationale krachtsverhoudingen. Vier Amerikaanse en vier Engelse speelsters vormen dc laat ste acht in het dames-enkelspel, waarvan de kwart-finale® als volgt worden gespeeld: BroughBloomer. FryGibson (de „thriller"!). MortimerWard en FletzBuxton. Het laatste Nederlandse paar intussen ging in een opgehouden partij van de eerste ronde gemengd dubbelspel uit de strijd: mevrouw Roos en Dehnert verloren, door te weinig snelheid van de dame, ondanks afinaak-allures van haar manne lijke partner, met 68 46 van de Engelse mevr. Eyre en de onbekende Austra liër Meyer; bijzonder groots is al met al het Nederlandse aandeel weer niet ge weest tegen een izo ingeschoten tegenstander mogelijk is. Met dat al bleef het een boeiend gevecht: 75 voor Rosewall in de eerste set, 7—5 in de tweede, met tennis in zijn volle ontplooiing ,van techniek en intellect, met wonderlijke safe's, met een backhand van Rosewall met zijn rug naar het net, zo zuiver als glas langs Larsen En na het verlies van de tweede set zakte de hooggespannen inspiratie van Larsen. Merkbaar. Men voelde dat hij tegen deze Rosewall niet meer winnen kón. Tenzij een reactie zou volgen. Dóch die bleef bij de kleine, donkere Australiër uit. Hij bleef meester: 63. ROSEWALL, beste „schaker" En zo ontstond, in een van de zes par tijen die over een plaats in de laatste acht beslissen moesten, een klassiek duel. Rosewall met de beheerste drives en de daarop aansluitende volleys, Larsen met versnelde drives, met de delicate drop shot, met de afgemeten lob, die het ritme ontregelen moeten. Van Rosewall was geconstateerd dat hij zijn grote vorm nog niet had, Larsen daarentegen heeft in vorige ronden beter gespeeld dan In een paar jaren. De variatie had in de eerste set de overhand: Rosewall kwam in posi ties waaruit moeilijk vloeiende drives te slaan waren. Doch in evcn-maar-gunstige positie schoot zijn befaamde vloeiende backhand zuiver en scherp. Niettemin kwam hij 24. Op zijn service, niet ko gelend doch zuiver, kwam hij 3—4. Hij voelde zijn kans, de noodzaak om de kans te grijpen. Hij sloeg rustig op de korte slagen en op de uitschieters van Larsen hij had magnifieke, naaldscherpe passings als er een kans voor was. En Larsen. evenzeer de noodzaak voelend om zich op zijn service te handhaven, nam te veel avontuur. Waardoor hij tweemaal een kans miste: 44, En hier lag misschien de basis van de nederlaag reeds. Rosewall ging zich uit vieren. Larsen ging Iets meer wagen dan Sterk contrasterend hiermee was de partij tussen de Australiër Anderson en De Italiaan Chiarlone heeft te Lugano een wegwedstrijd over 206 km gewonnen in de tijd van 5 uur 27 min, 13 sec. Hij werd gevolgd door zijn landgenoten Guar- rini (op 1 min. 54 sec.) en Cainero (op 4 min. 16 sec.). Er namen ook enkele Ne derlandse renners deel. Piet van der Lijke werd 13de, Adri Voorting 18de en Hein van Breenen 30ste; zij hadden ruim zeven en een halve minuut achterstand op de winnaar. ZANDVOORT, zondag Op het circuit van Zandvoort gonsde het zondag van de geruchten omtrent Wim van Est en ook omtrent Hein van Breenen, die dit jaar eveneens buiten de ploeg is gebleven. Volgens de verhalen zouden Wim en Hein gevraagd zijn, in de gemengde Luxemburgse ploeg te rijden. Behoudens de toestemming van de heer Goddet, de directeur van de Tour, zou dit mogelijk zijn, omdat de renners hiertoe het recht hebben. Toen wij Wim van Est telefonisch om inlichtingen vroegen, vertele hij, persoonlijk geen enkele uitnodiging uit Luxemburg te hebben ontvangen. Op onze vraag of hij eventueel voor Luxemburg zou willen uitkomen, luidde het antwoord zonder aarzelen: „Allicht". Na afloop van de wedstrijden in Zandvoort heeft de sportcommissic van de K-N.W.U. besloten, geen wijziging aan te brengen in de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk, zodat het thans zeker is, dat Jan Hinsen en Wies van Dongen de ploeg completeren. (Van onze verslaggever) ZANDVOORT, Zondag Een fietstochtje, wellicht nog aantrekke lijk voor zeer bejaarde wieler-veterancn. maar voor sterke, ambitieuze renners 100 kilometer verveling. Dat hebben dc deel nemers aan de race op het circuit van Zandvoort van de zogenaam de laatste selectie-wedstrijd voor dc Tour dc France ge maakt. Over dit heuvelachtige zware parcours, dat zoveel ge legenheid geeft tot felle strijd, heeft zondag in een ononder broken eentonigheid een vrij wel gesloten peloton honderd kilometer hard gefietst. Ze ventig man stoven tenslotte op de finish af en het was de Utrechtse sprinter Noppie Koch, die op die laatste honderd meter nog iets harder kon fietsen dan de overige renners. Van de kleine onbeduidende uitloop- KOCH pogingen raakte het publiek bepaald niet onderste boven. Temeer daar deze vooral het winnen van een premie tot doel had den, Adri Voorting toonde zich in dit ge deelte van het vak bijzonder handig. Hal verwege de koers had zich zowaar een kopgroepje gevormd van vijf man, dat 22 seconden voorsprong kreeg op het peloton Maar toen Schulte en Wagtmans even hun ruggen kromden waren ook deze rebellen weer spoedig bij het geheel. Enkele knapen probeerden het nog eens. maar steeds weer bleven de „groten" rustig in het peloton meedreven om als de voorsprong van de vluchtelingen even te groot werd, de meute op de weglopers te sleuren. De „kwaliteit" leverde geen strijd. Gerrit Schulte kwam als eerste het laatste rechte eind op, maar zag zich gepasseerd door de winnaar Nor- bert Koch en door Krijn Post, die tweede werd. De eersten werden als volgt geklasseerd. I Norbert Koch (Utrecht) 2 uur 19 min. 6 sec., 2 Krijn Post (Nw. Vennep), 3 Gerrit Schulte (Den Bosch), 4 Cor Bijster (Haar lem), 5 Gerrit Voorting (Haarlem), 6 Piet Maas (Pindorp), 7 Peter Post (Amsterdam). 8 Martin Wolfs (Vlijmen), 9 Wies van Don gen (Breda), 10 Piet van As (Roosendaal), II Piet Peters (Haarlem), 12 Gijs Pauw (Utrecht), (allen in dezelfde tijd als de win naar). O (Van onze verslaggever) ZANDVOORT zondag. Een sprinter legde in Zandvoort beslag op het Nederlands wegkampioenschap voor amateurs. Hfl kon dat doen, omdat de „echte" wegrenners in dc 150 kilome ter, die aan dc massa-eindsprint vooraf gingen, elkaar niet konden vinden voor een ontvluchtingspoging. De meer dan 500 renners hebben het grootste gedeelte van de race bij elkaar gezeten en steeds kwam de lange sliert als één geheel door. Als halverwege een massale valpartij het veld niet aanzienlijk gedund had, zou het vrijwel ongeschonden veld misschien aan dc finish zijn verschenen voor een sprint je. Nu kwamen er .maar" tachtig cou reurs op de eindstreep aan. Het was de 23-jarige Amsterdamse sprinter Frans Mahn. die het snelste was. Toen er 24 van de 36 ronden verreden waren, was er helemaal één serieuze uit looppoging ondernomen door een zestal renners, te weten Jan Buis, Steenvoorde, Geldermans. Van de Zande Liebregts en Van Vliet, maar zelfs deze zes onderne mende jongelui zagen geen kans het pe loton vóór te blijven. Halverwege de race dunde een massale valpartij het veld. Een furieuze Var. Wct.ten waagde vervolgens een kans, eerst kreeg hij gezelschap van Henk Buis en later van Sijthoff. maar ook hij misschien wel de meest actieve ren ner kreeg geen te verdedigen voor sprong. In de 25e ronde ontstond de volgende valpartij en daarvan werd o.a. de kam pioen '55, de Rotterdammer Schaak Ver hoef, het slachtoffer. Toen de Nederlandse sprintkampioen Joop Captain de dupe werd van een nonchalante tegenstander, die met losse handen tussen de bonte en beweeglijke kluwen meende mee te kun nen draaien, was het wel duidelijk dat alleen nog een heej rappe knaap in de laatste kilometers het de Amsterdamse "-1 'r;"1 SEIXAS, op dreef! de Italiaan Pietrangeli. Vijf sets, spanning doch geen spel van hoog gehalte. Ook hier lag wellicht de beslissing in de eerste, al kan in tennis een rally midden in een volgende set onmerk baar van betekenis zijn. Anderson, mach tig op de service, wisselend op de vol ley, doch altijd op pressie, pressie uit. won 97 36 63 4—fi 6—3. Seixas be wees zijn terugkeer tot goede vorm met een drie sets-zege op de Zuidafrikaan For bes al moch» hij zich gelukkig prijzen de derde set (86> niet te verliezen. Fraser (Austr.) won vol gen® de verwachting van zijn landgenoot Howe in drie sets. Maar niet volgens de verwachting was de zege van (revanche voor Parijs!) van de 20-jarige Zweed Schmidt op Ayala, die zo kranig Nielsen verslagen had. Na twee vinnige sets, 5—7 75, juist toen het leek dat Ayala de juiste touch gevonden had. kwam er een reactie en hij verloor de beide volgende sets vrij snel, de onbere kenbare factor in een zwaar toernooi. Richardson (Am.) had het al heel ge makkelijk: één set tegen de snelle linkse Zuidafrikaan Segal, 75, en toen trok deze zich terug: verrekte rugspier. Bij de dames Wonderlijk eenzijdig zijn de acht par tijen van de vierde ronde in het dames enkelspel geweest: alle acht in twee sets beslist. Zonder bedreiging voor de winna ressen (zeven van de acht geplaatsten), zonder uiteindelijke spanning. Slechts mevr. Fleitz kwam na 6—0 van de eerste se# in gevaar tegen de kleine, stoere Hon gaarse mevr. Kormoczy met de houwitser drives. Had deze de tweede set gewonnen, had zij niet tweemaal, na een love game welke haar 6—5 gaf, de drive iets te ver geslagen in dit baseline-duel met schaarse variatie, dan zou een derde set wellicht in haar voordeel geweest zijn. En de grilligheid wilde dat mevr. Fleitz. op matchpoint naar voren gehaald, wat mevr. Kormoczy steeds nastreefde, genoodzaakt was een volley-in-nood te geven en dat deze via de netband nog goed was ook De uitslagen in de enkelspelen waren: Heren-enkelspel, vierde ronde: Ander son (Austr.) versl. Pietrangeli (It.) 9—7 3—6 63 46 63; Fraser (Austr.) versl. Howe (Austr.) 62 64 75; Richardson (Am.) wint van Segel (Z.A.) 7—3, Segal teruggetrokken; Seixas (Am.) versl. For bes (Z.A.) 62 61 86; Schmidt (Zwe den) versl. Ayala (Chili) 75 57 64 62; Rosewall (Austr.) versl. Laren (Am.) 7—5 7—5 6—2. Dames-enkelspel, vierde ronde: mej. Brough (Am.) versl. mej. Muller (Austr.) 6—3 6—1; mej. Bloomer (Eng.) versl. mevr. Brown (Eng.) 6—2 7—5; mej. Gilzon (Am.) versl. mej. Hird (Eng.) 6—0 64; mej. Fry (Am.) versl. mevr. Hoad (Austr.) 62 62; mej. Ward (Eng.) versl. mej. Puce- jova (Tsj.-Slow.) 63 62; mej. Mortimer (Eng.) versl. mevr. Hale (Z.A.) 61 60; mej. Buxton (Eng.) versl. mej. Watson (Eng.) 6—4 6—4; mevr. Fleitz (Ara.) versl. mevr. Kormoczy (Hong.) 60 86. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mevr. Eyre (E.) en Meyer (Austr.) versl. mevr. Roos en Dehnert (Ned.) 8—6 64; mej. Muller en Anderson (Austr.) versl. mevr. Lebesnerais en Borotra (Fr.) 64 6—3. Heren-dubbelspel, tweede ronde: Knight en Wilson versl. Brichant en Mezzi (B.) 97 36 64 36 97; derde ronde: Howe (Austr.) en Larsen (Am.) versl. For bes en Vermaak (Z.-Afr.j 6—4 36 16 6—4 64; Sirola en Pietrangeli (It.) versl. Schmidt en Stockenberg (Zw.) 64 6—3 75; Hoad en Rosewall (Austr.) versl. Shea en Giammalva (Austr.) 64 62 63. In dames-dubbel en gemengd dubbel waren er geen partijen van enige inter nationale betekenis. Op de links van de Haagse Golf- en Countryclub is de golfwedstrjjd voor he ren (amateurs) tussen Nederland en Frankrijk in een verrassende Nederland se 5'A31a overwinning geëindigd. Bij de foursomes, die in de ochtenduren werden gespeeld, boekten de Nederlan ders een verrassende 2)414 voorsprong- Mr. J. J. Dudok van Heel en mr. O. van Zinnicq Bergmann wonnen met 1 hole van Jean Bourin en Pierre Maeght, waar na W. Ch. van Lanschot en A. J. Knap pert met 5 en 4 van Francois Fenwick en Robert Nouel wonnen. R. C. van Erven Dorens en R. Olland speelden all square tegen Gerard de Dampierre en Jean Loui» Dupont. Na de lunch werden de singles gespeeld en de resultaten hiervan waren: mr. J. J. Dudok van Heel wint met 1 hole van Jean Bourin; mr. O. van Zinnicq Berg mann wint met 1 hole van Gerard de Dam pierre; A. J. Knappert verliest met 7 en 1 van Pierre Maeght: W. Ch. van Lan schot verliest met 2 en 1 van Robert Nouel; R. Olland wint met 2 en 1 van Francois Farwick; R. C. van Erven Do rens verliest met 6 en 5 van Jean Louis Dupont. Hierdoor werd de totaaluitslag Neder land 5'/= tegen Frankrijk 31a, hetgeen alj een verrassing mag worden beschouwd, daar de Nederlanders in vele jaren geen zege op de Fransen wisten te behalen. Opmerkelijk was het debuut van de jeugdige Nederlander R. Olland, die voor het eerst in een vertegenwoordigende ploeg uitkwam. Voor de wedstrijd tussen België en Ne derland voor amateurs, welke op 8 juli a.s. te Spa wordt gehouden, ie het Ne derlandse ongewijzigd als volgt samenge steld: W. van Lanschot, captain, (Eindhovense G.C.), mr. J. F. Dudok van Heel (Hil- versumse G.C.), mr. O. van Zinnicq Berg mann (G.C. de Dommel), A. F. Knappert (Eindhovense G.C.), R. E. van Erven Do rens (Hilversumse G.C.) en R. Olland (Hattemse G. en C.C1.). Reserve: jhr. P. J. van Zwinderen (Hilversumse G.C.). Frans Malm, won in sprint. sprinter Mahn nog lastig zou kunnen ma ken. Na het luiden van de bel voor de laatste ronde dook Van Wetten weg. maar het gat dat hij sloeg was niet groot ge noeg. De moedige Tilburger Jantje Fran ken nam vijftig meter, maar ook dat bleek niet Voldoende. Steenvoorde's demarrage was eveneens niet toereikend en ook de poging van Hector, de 18-jarige zoon van Middelkamp, bleef zonder resultaat. Frans Mahn schoof bij het naderen van de finish handig vanuit de zevende positie in de Tarzan-bocht naar voren en door nie mand bedreigd won hij zijn eerste kam pioenschap op dc weg. Het was eigenlijk een race. die alleen maar voor de jury enerverend was. want aan haar was de laak een klassement samen te stellen. Het zag er als volgt uit: 1 Frans Mahn (Amsterdam) 2 uur 32 min. 12 sec., 2 Hec tor Middelkamp (Wieldrecht, België), 3 Jan Rol (Alkmaar). 4 Jan v. d. Putten (Den Haag), 5 Theo Sijthoff (IJsselmon- de) 6 Cor van Engeland (Schijndel). 7 Chris Dumermit (Amsterdam). 8 Leo.Coe- horst (Tilburg), 9 Paul Kohlen (Heerlen), 10 Piet de Jongh (Made). In de honkbalcompetitie hebben de leiders zich weten te handhaven. In afdeling A heeft HMC getuige de zeer kleine overwinning nogal wat moeite gehad met dc hekkcsluitcr RCH. Slechts met 32 wisten de koplopers te winnen, maar dit was toch genoeg om de twee punten voorsprong op OVVO te behouden. Laatstgenoemde ploeg klopte Sparta met 70 en blijft goed volgen. Van de overige teams stelde Ajax zich veilig door een 82-zege op EHS en ook Kennemerland behoeft zich weinig zorgen meer te maken nu het met 52 revanche nam op TSBB. Met nog slechts vier wedstrijden te spelen is de stand in deze afdeling: HHC 10—19, OVVO 10—17, Ajax 10—11, Ken nemerland 10—10, Sparta 10—9, EHS 10—6, TYBB 10—5, RCII 10—3, In afdeling B evenmin verschuivingen in de bovenste regionen. Schotejj bleef zonder puntenverlies door een 413 zege op EDO en ook V^GA en ABC wonnen hun wedstrijden, resp. tegen HFC Haarlem (1—8) en SC Haar lem (121). De wedstrijd tussen HCK en TIW, van belang voor onderst# plaats, werd door de Amsterdammers gewonnen «net 610. De ranglijst zjet er hier als volgt uit: Schoten 10—20, VVGA 10—15, ABC 10—14, EDO 10—8, SC Haarlem 9—7, TIW 10—6, HFC Haarlem 9—4, HCK 10-4- h.sl.) prachtig in bedwang gehouden en zij zagen zelfs kans in hun zesde slag beurt een 2—0 achterstand in te lopen, toen agressief honklopen Van Biesbroucle een fout van Vrenegoor uitlokte (2—2). De homeruns van Meenhorst in de volg®11"® inning bleek de winnende hit te zijn. EDO—Schoten 5—13. Werper Mun sterman begon zeer zwak en hierdoor kon EDO reeds direct 4 punten scoren, maar toen liet de Schotenploeg zien. boe vaar dig dc spelers met het slaghout overweg kunnen. Door driemaal vierwijd, drie honkslagen en enkele fouten brachten da bezoekers de stand op 47, waarna zu regelmatig hun voorsprong opvoerden. HFC HaarlemVVG IDe bezoe kers schijnen het van hun laatste slag beurt te moeten hebben, want ook nu was deze weer doorslaggevend. De stand 1—1 na 7 innings was ®en succes voor da thuisclub, maar via 1 3 in de 8e, móest Loos in de laatste inning capituleren voot zes achtereenvolgende honkslagen. HCK—TYW I—6- Werper Sargentini was in deze wedstrijd niet in vorm en toen hij in de derde inning werd vervapp gen door Houtkamp, -was het onheil MÉ geschied. Houtkamp kon wel d« aanvals lust van zijn tegenstanders bedwingen, maar hun verdediging was te sterk °m HCK in staat te stellen de achterstand weg te werken. OVVOSPARTA 2—0. De bezoekers waren aan slag niet opgewassen tegen Han Urbanus die geen enkele honkslag toestond en geen vrije loop cadeau gaf. De enkele malen, dat er Sparta-spelers door fouten op de honken kwamen, wis ten zij deze situatie niet uit te buiten. ABC—SC HAARLEM 12—1. Een over donderend offensief van de ABC slag- ploeg bracht Haarlem reeds in de eerste inning in geslagen positie. Van Berkel kon ABC niet houden en regelmatig voer de de thuisclub de score op tot 12 pun ten. Haarlem kon slechts dc eer redden. AJAX—EHS 8—2. Een teleurstellende wedstrijd met weinig hoogtepunten. Zelfs de homerun van Prins kon geen bevre diging schenken, daar deze een gevolg was van een gemaakte grondregel. Daar Ajar iets beter sloeg en aanmerkelijk minder fouten maakte dan de bezoekers, was de 82 overwinning zeker verdiend TYBBKennemerland 25. Met TYBB wil het maar niet vlotten. Ook in deze wedstrijd bracht de thuisclub het slechts tot één honkslag (de Wit) en dit was niet voldoende om zich de bezoekers van het lijf te houden. Deze hanteerden in hun eerste en derde slagbeurt het slaghout zo vaardig, dat zij een 04 voor sprong konden nemen. HHC—RCH 32. De bezoekers heb ben een doorlopend aanvallend HHC (10 te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6