Delta=plan GELOOFSHELDEN in Siberië Na vlie Berging van gramp boven de slachtoffers door Arizona helikopters voor radio energie Gesprek van drie uur met formateur, maar nog geen beslissing AMER. STAALARBEIDERS VOORLOPIG NIET AAN HET WERK Schril beeld van schriel pensioen Nieuwe klucht in zaak-Schmidt r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe facetten op het vraagstuk van de atoom-dood 4a Ontploffing in atoom- laboratorium Weer vier autobussen afgekeurd Géén elektriciteit....? Petroleumlamp levert De kabinetsformatie Ambtenaars-weduwe er soms slechter aan toe dan ondersteunde Dinsdag 3 jidi 1956 Begin van uitvoering H. Mis wordt honderden meters onder de grond opgedragen Verongelukte toestellen vlogen op gelijke hoogte Uitgaansverbod in Poziian opgeheven Tupini burgemeester van Rome Naar een staking van twee maanden? Vakbond lioudt het heen stijf De uitlatingen van schout-bij-nacht Kruys Vakantiespreiding voor de schooljeugd Kaï dinaa] Griffin is ziek Waardering voor ARKA-bestuur Hongaarse priesters vrijgelaten WEERBERICHT Él Vu in Amsterdam r^famü ee "La^Peglas van *en Petro" letimJamP een k„„s thermo-e1emen- Woensdagochtend krijgt dr. Drees decisie der vijf fracties Prof. Romme stelt vragen aan de minister van Marine li Ouders mogen niet zo maar kinderen meenemen SURINAAMS STATENLID VEROORDEELD GETUIGEN ZWICHTEN VOOR BELOFTEN Nervositeit De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Vrij veel bewolking maar geen regen van be tekenis. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 4 juli: zon op 4.28, onder 21.04; maan op 1.02, onder 17.07. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «s, m Er is thans metterdaad een begin ge maakt met de uitvoering van het Drie- Eilandenplan. de voorloper van het Delta- Gisteren is de eerste baggermolen aan het werk gezet in het Veeregat. waar als eerste object tussen Veere en Vrouwen polder een werkhaven zal worden gebag gerd, waarin de materialen zullen worden aangevoerd die nodig zijn voor de grote afsluitdam tussen Walcheren en Noord- Beveland. Deze werkhaven komt te liggen op de plaats, waar de zee een stuk land van Walcheren wordt. De molen is begon nen op het punt, waar de ingang van de haven za] komen en waar een oud hootd, een overblijfsel van de oude dijk. moet worden doorgegraven. Men hoopt de haven, waarvoor nog en kele metingen worden verricht, over tien maanden gereed te hebben. O „Niettegenstaande iedere geloofsuiting doof de communistische bewakers streng wordt gestraft, blijven de 700 Litause priesters en de ontelbare gelovigen in de concentratiekampen van Siberië trouw aan het geloof". Aldus verklaarde kortelings dr. J. Schol- raer in Rome, waar hij sprak over de trouw van de Litauers, die bij duizenden door de communisten naar "iberië z|3n ge deporteerd. Zelf is hij onlangs uit een concentratiekamp in Siberië vrijgelaten. „Zo worden H.H. Missen gelezen in mijnen, honderden meters onder de grond, Dit onherbergzame landschap is de Grand Canyon in Amerika, waar twee grote passagiersvliegtuigen, een van de United Airlines en een van de Trans World Airlines neerstortten na elkaar te hebben geraakt. De pijltjes op de foto duiden de plaatsen aan, waar de wrakstukken van de beide machines terechtkwamen. Twee ontploffingen hebben gistermor gen een atoomlaboratorium in de New Yorkse voorstad Bayside op zijn grond vesten doen schudden. Negen personen werden gewond. In dit geheime labora torium werken een tweehonderdtal em- ployé's aan de ontwikkeling van het vreedzaam gebruik van de atoomenergie. De ontploffingen deden zich enkele se conden na elkaar voor en vernielden de verdieping van het laboratorium der Sylvania Electric Products Compa ny". vijftig brandweerlieden twintig poli tieagenten en een persfotograaf heeft men voor onderzoek vastgehouden om moge lijke gevolgen van radioactieve bestraling te voorkomen. Andere fotografen en ver slaggevers werden uit het laboratorium geweerd in verband met de geheime aard der werkzaamheden die daar plaats vin den. De maatschappij heeft meegedeeld, dat het ongeluk niet door radioactieve stof fen is veroorzaakt. Volgens de federale commissie voor atoomenergie is de ont ploffing waarschijnlijk veroorzaakt door ontbranding van een weinig radioactief thorium. De commissie verklaarde verder, dat buiten de fabriek geen gevaar voor atoomstraling bestaat. Circa 200 jonge kinderen, leerlingetjes van een voorbereidende school In Am sterdam, hebben gisterochtend van 9-11 uur in kinderlijke en dus hevige angst gezeten over het antwoord op de vraag „Zou ons schoolreisje „ou nie, doorgaan?" Over de ouders zullen we Hefschroef vliegtuigen worden ge bruikt voor het bergen van de stoffelijke overschotten der 128 inzittenden van twee grote Amerikaanse passagiersvliegtuigen. die zaterdag boven de Grand Canyoni n de Amerikaanse staat Arizona, op elkan der gevlogen en brandend omlaag zijn gestort. Een aantal personen, vertegenwoordi gers van het Amerikaanse departement voor de burgerluchtvaart en van de beide betrokken luchtvaartmaatschappijen, be nevens afgevaardigden der verenigingen van Amerikaanse, vllègers en boordwerk tuigkundigen, dat een onderzoek naar de toedracht van deze op een na grootste ramp in de geschiedenis der burger luchtvaart moet instellen, is eveneens per hefschroef vliegtuig naar de Grand Canyon vertrokken De controletor n te Daggett, in Cali- fornië. heeft mededeling ged .an, waaruit wellicht blijkt welke de oorzaak van de botsing is geweest. De bestuurder van de Super-Constella- tion vroeg, toen hij zich op S700 meter hoogte boven de woestijn van Mojave. op de grens van Arizona en Californië, be- von^ toestemming op zevenduizend me ter te gaan vliegen, omdat hij last had van wolken. Zonder verder antwoord af te wachten trok hij het toestel op zonder dat de controletoren had vunnen mede delen, dat de DC-7 ook op zevenduizend meter vloog De controletoren gaf daarop alsnog de gevraagdp toestemming en waar. -huwde de piloot van de Super-Cons1ellation te vens, dat ook de DC 7 op dezelfde hoog te vloog. Kort daarna kwam de laatste melding van de DC-7: „Wij vallen.... Volgens een functionaris van het partement voor de Amerikaanse burger luchtvaart was het niet noodzakelijk ge weest de DC-7 te waarschuwen, omdat de Super-Constellation" op zicht vloog. „Mijn indruk is, dat geen enkel systeem van toezicht op het 'uehtverkeer de botsing had kunnen verhinderen, die zich zaterdag j.l boven de Grand Canyon heeft voorgedaan", zo heeft g'steren Mil ton Arnold, vice-president van de vereni ging van Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen, verklaard Milton zeide dit voor een subcommis sie van de Amerikaanse Senaat, die reeds verscheidene weken bezig is met het be studeren van de rol die de overheid in de ken. maar niet spre- Van vier autobussen, waa,mp. deren zouden vervoerd worden S" politie gebleken, dat zij ntet\^S de aan de eisen, die daaraan (moeten t den gesteld. Het heeft toen enige uren gekost om de zaak te regelen. maar slotte, omstreeks 11 uur, keerde de feest- glans terug op de kindersnoetjes, die zich spiegelden in de lak van vier splinter, nieuwe bussen. Radio-Warschau heeft gisterochtend be kend gemaakt, dat in Poznan het uit gaansverbod is opgeheven. In een decreet van de Russische com munistische partij dat gisterochtend door radio-Moskou werd bekend gemaakt, wordt gezegd, dat die „demonstraties" in de Poolse stad waren betaald met geld van de Amerikaanse regering. In dit verband wijst het centrale partij comité in Moskou op het feit, dat het Amerikaans congres een bedrag van honderd miljoen dollar heeft toegewe- I®?, "te.r aanmoediging van de vrijheid ter het IJzeren gordijn," (Van onze correspondent) zojuist verschenen Philips' Tech- cesiotoUdschrift, waarvan de inhoud een lpèk i j oek is voor een ieder, die een tnurkuna de Sevorderde wis- en na telwaa-l' lroffen wij ditmaal een arti- wnrdt om 2 de moge)ijkheid beschreven de cner"iP °.°r een radio-toestel benodig- toch verloren uit de anders petroleumlamp0 *udG Warmte var. een het Philips' Nah„,lJ, de Proeven, die in werden genomen ^i dig Laboratorium i verkort» i' plaatste de proefnemer eli,pt lampeela«at de hete Sasstroom d;e uit he^ade b1nne°£stljgt' de contact plaatsen aan de Dl«nenkant van de krans verwarmt. te JLaencbuuen]ucht de bui tenkant van de Krans 0p ]agere tempe- ratuur houdt. Een leek begrijpt, dat er op de2e w;jze in de krans een lemPeratuursverschil ontstaat, maar het waS een.natuurkundige, die de weg wees om dlt verschil van ]f,0 graden Celcius m een elektromotori- sche kracht van rU1P?„ ^Y.ee volt om te zetten. Daartoe namehjk dient de batterij van thermo-elementcn. Dc geleverde energy r~ t-wee .V°H is slechts gering maar het is ruim vol doende om een radiotoestel, een zoge naamde rechtuit-ontvanger. uitgerust met zeven transistors en één germaniumdiode, te voeden. Hetgeen niet alleen in theorid zo is, maar evenzeer door de praktijk in het Philips Laboratorium werd beves tigd. De foto geeft een beeld van de combi natie lamp-radio. Amerikaanse burgerluchtvaart zou kun nen spelen. Hjj voegde hieraan oe: ..Er bestaat geen waterdicht stelsel, om bot singen tussen vliegtuigen te vermeden. Mensen én machines kunnen niet altijd volkomen foutloos werken". De Italiaanse christen-democratische senator Umberto Tupini. is gisteren tot burgemeester van Rome gekozen. Hij kreeg voornamelijk de stemmen van christen-democraten, sociaal-democraten en liberalen. Tijdens de verkiezingsdeibattea is gis teravond een hevig tumult. Een neo-fascistiseh raadslid Protesteer de tegen <je aanwezigheid in A- ko een communistische collega, eU. A~ weerde, dat deze in Rusland, tijdens de oorlog. Italiaanse krijgsgevangenen mishandeld. Hierop ontstond een handgemeen dat het ingrijpen van gewapende politie nood zakelijk maakte. Om demonstratie.. Ie verhinderen werd. toen de vergadering hervat was. het gemeentehuis do°r politie en brand weer omringd waar de bewakers maar zelden komen omdat niemand er kan ontvluchten. Piies- ters in werkkledij dragen de Mis op en bijna iedere dag gaan alle gevangen Litauers te Communie. Bij de plechtig heden gebruiken de priesters brood en wijn, dat uit Litauen word' gezonden Steeds dragen de priesters er de zorg voor, dat een van hen de gevangenen vergezelt op transporten naar niet ont gonnen gebieden". Bijzonder ontroerend beschreef dr. Scholmer de begrafenis van een Litause gevangene. Alhoewel er geen priester bij aanwezig kon zijn, schaarden alle Litause gevangenen zich om het graf, terwijl een van hen de gebruikelijke gebeden zeide, die door allen werden beantwoord. „Er is geen gevaar, dat de gevangen Litauers in Siberië hun geloof prijs geven. Integendeel deze mensen zijn door het grote lijden gelouterd en beieven veel intenser hun geloof dan enig ander volk ter wereld." (Van onze parlementaire redacteur) Het overleg van de kabinetsforma teur dr. Drees met de fractievoorzit ters der vijf grootste partijen heeft gisteravond bijna drie uur in beslag genomen. Nadat de besprekingen, welke om acht uur waren aangevan gen, om kwart voor elf waren be ëindigd, werd door de woordvoerder van de formateur meegedeeld: „De zelfde onderwerpen zijn opnieuw be sproken, maar er zijn nog geen beslis singen gevallen". Volgens deskundigen, zowel aan de zij de der werkgevers als aan die der werk nemers, is er weinig kans. dat de in het afgelopen weekeinde begonnen staking in de Amerikaanse staalindustrie spoedig zal worden geregeld. Men heeft zelfs wei nig hoop op een regeling vóór het einde van augustus. Vooral aan de zijde van de vakbond van staalarbeiders acht men het waarschijnlijker, dat de staking twee maanden zal duren. Beide partijen heb ben te kennen «egeven, dat zij bereid zijn de zaterdag jl. afgebroken onderhan delingen te hervatten, maar zij handhaaf den hun sterk uiteenlopende standpunten. Volgens McDonald, president van de vak bond van staalarbeiders, ziet het er niet naar uit, dat de onderhandelingen deze week nog zullen worden hervat. Hij ver klaarde, dat de arbeiders vast besloten zijn een goede arbeidsovereenkomst te verkrijgen, ook ai zou hiervoor een lang durige staking nodig zijn. Het hoofd van de federale bemidde lingsdienst, Joseph Finnegan. heeft giste ren aangeboden met beide partijen te con fereren Er was overigens reeds kritiek uit geoefend op de regering wegens het feit. dat zij in gebreke was gebleven tussen beide te komen. Toen de president van het verbond van staalarbeiders het be- middelingsaanbod werd medegedeeld, zei- "e hij: „Hebben wij dan toch nog een re gering?'» Volgens het Franse pers bureau AFP is het politieke aspect van vprwa in dit verkiezingsjaar niet te VTOVnOZ?n' De regering had zich aan- „Y, niet willen mengen in een con- ziin 650.000 arbeiders betrokken omvang Lf,8?,®taking van een dergelijke haar prestige afbreuk kun- Deze foto toont het embleem van het wapen der koninklijke marechaussee, dat brigade-generaal W. Kist, com mandant van de koninklijke mare chaussee, aan H.K.H. Prinses Beatrix heeft aangeboden bij haar bezoek aan het depot Apeldoorn in verband met het aanvaarden door de kroonprinses van de titel „schutsvrouwe". Het em bleem is vervaardigd van platina en achttien karaats wit en naturel geel goud. De gesloten granaat, het em bleem van de koninklijke marechaussee bestaat uit een briljant, waaruit een geciseleerde witgouden vlam opstijgt. Het geheel is gemonteerd op een strik van moiree-zijde in de kleuren der kon. marechaussee. Het Tweede-Kamerlid de heer Romme (K.V.P.) heeft aan de minister van marine en aan de staatssecretaris van marine de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op 28 juni. bij ge legenheid van de te waterlating van de mijnenveger „Sneek", de schout-bij-nacht W J Kruys zich in een ambtelijke toe spraak heeft uitgelaten in deze geest, dat hij aan de kabinetsformateur dr. W Drees heeft verweten, zich een voorstander te hebben betoond van inkrimping der marine-uitgaven, en dat de schout-bij- nacht voornoemd daarbij de hoop heeft uitgesproken, dat de geest van onaf hankelijkheid, de uitlating van de kabi netsformateur ten spijt, vaardig zal blij ven over het Nederlandse volk. 2. Indien vraag 1 bevestigend zou wor den beantwoord, zijn de minister en de staatssecretaris dan bereid hun oordeel over dit optreden te geven, alsmede mede deling te doen van de stappen, waartoe alsdan dit optreden hun aanleiding heeft gegeven en/of zal geven? Dat was alles. Meer wenste de forma teur niet mee te delen. ..Diezelfde onderwerpen" betreffen de defensie-uitgaven en de huurbelasting, welke verleden week maandag eveneens het onderwerp van gesprek uitmaakten en nu dus ..opnieuw" werden besproken. Uit. inlichtingen, die wij gisteravond laat kregen in rechts-nolitieke kringen, konden wij echter opmaken dat de forma teur voor een vijf-partijenkabinet geen kans van slagen zal hebben, indien hi] onverminderd zou vasthouden aan zijn 1450 milioen voor defensie zodat men daarboven niet zou mogen uitgaan en evenmin indien hij zou volharden bij zijn huurbelasting of in plaats daarvan een verhoging van de grondbelasting. Volgens deze kringen zou er alleen te praten vallen over een praktische uit werking van het idee der certificaten, al of niet overdraagbaar, waarover wij vroeger reeds schreven en waarover mi mister Witte de formateur twee verschil lende versies aan ^e hand heeft gedaan. Welnu: er is gisteravond biina drie uur gepraat. Men zoo hieruit kunnen conclu deren. dat de formateur noch aan zijn defensie-uitgaven noch aan zijn huur belasting stringent heeft vastgehouden. In dat geval immers zou de. conferentie veel eerder kunnen zijn beëindigd. Het resultaat van de besprekingen is nu, dat de fracties der vijf partijen van daag zullen bijeenkomen om hun stand punt ten aanzien van de voorstellen van de formateur te bepalen. De frac ties van de KVP. de PvdA. de VVD en de AR. kwamen hedenochtend reeds bijeen: de CH hedenavond. Besloten is. dat ze dr. Drees woens dagochtend hun beslissing schriftelijk zouden meedelen Daaruit zal dr. Drees dus kunnen opmaken of hij zijn po gingen tot formatie al dan niet zal kun nen voortzetten. gingskringen zou gaan overhellen tot de mening, dat de regering de werkgevers in hun houding zou hebben gestijfd. Het persbureau vestigt er verder de aandacht op, dat deze staking een vreemd karakter heeft daar kennelijk noch de vakbond, noch de staalindustrie zeer veel moeite heeft gedaan om haar te voorkomen. De vakbond heeft zich er mede vergenoegd te verklaren, dat het aanbod der werk gevers onvoldoende was. De vakbond wenst een aanzienlijke, maar niet nader aangegeven verhoging van het loon, dat thans 2,46 dollar per uur bedraagt, alsmede een toeslag van 100 procent voor arbeid op zondag, een toeslag voor arbeid op zaterdag en ver schillende andere voorzieningen. De staalmaatschappijen hadden oor spronkelijk een contract voor de duur van vijf jaar aangeboden met een ver hoging van het uurloon met 7,3 dollar cents in elk jaar der overeenkomst. Dit contract voorzag echter niet in extra be loning voor arbeid op zaterdag en in een toeslag van 4 procent voor arbeid op zon dag Dit aanbod werd later vervangen door een voorstel een contract te sluiten voor de duur van vier jaar en vier maan den met een evenredige verlaging van het oorspronkelijke loonaanbod. (Van onze Haagse redactie) Naar wij van de zijde van het minis terie van O. K. en W. vernemen, staat men daar sceptisch tegenover de sugges tie van de heer Zimmerman op de jaarve- eadering van de ANWB. dat er een rege ling zou worden voorbereid tot vakan tiespreiding voor de schooljeugd, waarbij de ouders hun kinderen ook buiten de of ficieel vastgestelde schoolvakantie van school zouden kunnen nemen om met hun gezin op vakantie te gaan. In de praktijk maakt de rechter uit, wanneer er van wettig of onwettig schoolverzuim sprake is. De kantonrech ter van Emmen heeft destijds iemand vrijgesproken van het uitlokken van on geoorloofd schoolverzuim vanwege het recht, dat de ouders zouden hebben om te bepalen, wanneeer zij met hun gezin op vakantie willen gaan. De rechtDank in Assen heeft deze uitspraak echter nie tig verklaard. Het recht van de ouders om zelf hun vakantietijd vast te stellen en de bepa lingen omtrent het schoolverzuim komen hier dus met elkaar in botsing. Dit vraagstuk zal men daarom eerst moeten oplossen alvorens de door de ANWB uitgesproken gedachte aan va kantiespreiding in deze richting, gereali seerd kan worden. Het Statenlid Soemita is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met attrek van voorarrest, wegens verduiste ring, meermalen gepleegd. Hij is bijna vPf maanden in voorarrest geweest. nen doen. indien men in d.e vakvereni- Naar het KNP vertrouwelijk uit Lon den verneemt heerst er bezorgdheid over de gezondheidstoestand van kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster. Alle afspraken zijn afgezegd. Tijdens da viering der feestelijkheden van Jeanne d'Arc te Rouaan op 24 juni jl. werd de kardinaal onwel. De toe spraak die hij bij die gelegenheid zou houden, kon niet doorgaan. Tijdens een H. mis in Westminster af gelopen dondrdag werd dc kardinaal we derom onwel en moest zijn preek ge ruime tijd onderbreken Op de receptie waarbij hij des middags aanw zig zou zijn. liet hij verstek gaan. terwijl hij evenmin kon deelnemen aan een diner later in de avond. (Van onze verslaggever). Op het gisteren en vandaag in Hengelo gehouden ARKA-congres heeft de afge vaardigde van Utrecht een schril beeld gegeven van de pensioenen die ambte naarsweduwen ontvangen. Hij trok een vergelijking met hetgeen in soortgelpke gevallen uitgekeerd wordt krachtens de Armenwet, hetgeen niet veel minder is dan de pensioenen, waarvoor de over- Tijdens de 52e zitting in de zaak- Schinidt heeft mevrouw Bouman aan rechter Rochjani een vlugschrift over handigd, dat het leger onlangs in West. Java heeft verspreid en waarin een beroep wordt gedaan op opstandelin gen in dit gebied om zich over te geven vóór het einde van de maand „nu dc Nederlandse leiders van de subversieve beweging zijn gepakt". Op het rondschrijven waren de foto's afgedrukt van wijlen Jungschlager, mr. Bouman en van de geheimzinnige „Van Kleef" niet daaronder een levens beschrijving- van beklaagde Schmidt. Rechter Rochjani deelde mede, de zaak te zullen onderzoeken. Voorts las rechter Rochjani brieven voor van twee getuigen, die zich in voor- arrest bevinden, waarin zij eerder afge legde verklaringen herroepen. Getuige E. G. Hofman zegt in zijn brief, dat hij tegen de politie had gelogen, toen hij zei, dat hij beklaagde had gezien, toen deze op de hellingen van de Tangkuban Prahu ondergrondse acties leidde in 1951 maar dat hij evenzeer tegen de rechter had gelogen, toen hij deze verklaring herriep. Hofman schrijft thans, dat hij een „blanke" heeft gezien, die voor een tent stond op de hellingen van de vul kaan. Hofman „smeekt" voorts de rech ter hem niet meer als getuige op te roepen. Hij deelt mede aan nervositeit te lijden. De tweede getuige, Adnaan Reynst, schrijft, dat de brief, welke hij te zamen met Hofman en Baden aan de Neder landse hoge commissaris had gezonden, een „verzinsel" was geweest. In deze brief hadden zij gezegd, dat zij door de politie waren mishandeld - en gedwongen waren voor beklaagde belastende verklaringen af te leggen. De brief was echter als poging bedoeld om zich te vrijwaren voor eventuele vervolging in Nederland Beklaagde Schmidt merkte met betrek king tot beide brieven op, dat hij niet verbaasd was. Zowel aan Hofman als aan Reynst, aldus Schmidt, is beloofd, dat zij bjj hun gezin zouden mogen wonen, indien zij hun eerdere intrekking weer zouden herroepen. „Dit is een klucht", aldus Schmidt, „deze mensen hebben theorie en instructie gekregen". Tenslotte hoorde rechter Rochjani twee nieuwe getuigen. Kapitein Tugiman, een vroegere sergeant-majoor van het KNIL, getuigde, dat hij beklaagde nooit een auto heeft zien besturen, zoals door ge tuigen a charge was verklaard. Sergeant Warika, vroeger chauffeur van Schmidt, getuigde, dat Schmidt hem eens had verteld, dat hij in 1941 eens ge probeerd had een auto te besturen. De zitting werd hierop verdaagd tot maandag 9 juli. leden ambtenaar tijdens zijn leven premie heeft betaald. In enkele gevallen is de ondersteuning zelfs hoger. Het betrot hier de ondersteuningsnormen zoals die bil afspraak door de vier grootste ge meenten zijn vastgesteld. Een alleenstaande weduwe ontvangt jaarlijks rond 1700, terwijl het pensioen van de weduwe van een adjunct-commies 2532 bedraagt. Een verschil van 832, waarbij in aanmerking genomen moe» worden, dat de ambtenaar jaarlijks een premie van 265 heeft betaald. Een weduwe met kind geniet aan steun 2708; een ambtenaarsweduwe met kind krijgt een pensioen van 3062. dus slechts 354 meer. Tot 7 kinderen ontvangt een ambtenaarsgezin, waarvan de vader is overleden, slechts enkele honderden guldens meer dan een arm lastig gezin. Zodra het om 8 of meer kinderen gaat, ligt het gunstig verschil aan de kant van het gezin dat onder steund moet v/orden. In Amsterdam is het zelfs zo. dat de normen van de uit keringen ingevolge de Armenwet hoger liggen. In Rotterdam blijken ze iets lager te zijn. De voorzitter, mr. G. A. A. Boot, die in zijn reeds gisteravond door ons ge publiceerde rede uitvoerig op de onvol doende grondslagen van de pensioenen had gewezen, had echter hoop, dat de herzieningen, zoals door de commissie- Van Poelje voorgesteld, enige verbetering zullen brengen. De vergadering werd enkele minuten geschorst om het bestuur gelegenheid te geven, zich te beraden over een voor stel van Venray. om de kabinetsforma teur een adres te zenden, waarin gevraagd zou worden, bij het toekomstige rege ringsbeleid rekening te houden met de belangen van de ambtenaren. Het bestuur vreesde echter, dat zulks tot allerlei complicaties zou leiden Bovendien is geen middel onbeproefd gelaten en geen weg verzuimd om dege nen wie het aangaat duidelijk te maken, welke de wensen van de ambtenaren- organisaties zijn. In het algemeen ondervond het beleid van het bestuur grote waardering en inzonderheid de activiteit van de voor zitter werd geprezen. Op het orgaan waren nog al wat aanmerkingen, waar mee het bestuur casu quo de redactie commissie haar voordeel zal doen. Burgemeester Lambooy heeft de con gressisten in zijn stad hartelijk welkom geheten. Op zijn beurt had de voorzitter bij de opening van het congres de burge meester hartelijk begroet, alsmede de vertegenwoordigers van de afdeling Nieuw-Guinea. Aan de aartsbisschop Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink werd telegrafisch eer bied en trouw betuigd, terwijl een tele gram aan H. M. de Koningin sprak van persoonlijke aanhankelijkheid en besten dige ambtelijke trouw. Tijdens een rondrit van de A.R.K.A.- famiiie door het schone Twente, werd in Tubbergen even voor het standbeeld van dr. Schaepman halt gehouden; de voor zitter. mr. Boot, herdacht hier de pionier van de katholieke sociale beweging met enkele woorden, waarbij hij, vertoevend in de buurt van Enschede, vanzelf ook over dr. Ariëns kwam te spreken. Radio-Boedapest iieeft gisteren bekend gemaakt, dat de Hongaarse presidentiële raad negen priesters gritfie hééft ver leend en in vrijheid heeft gesteld. Deze gratieverlening zou een gevolg zijn van de bemiddeling van d? commissie van „vreedzame Hongaarse priesters en ver schillende hoge kerkeliike autoriteiten". Zij zouden premier Hegedues h-bben ver zocht geestelijken, die wegens politieke misdrijven veroordeeld waren en die ..fcratie wegens goed eedrag verdienden", in vrijheid te stellen, aldus het radio bericht. Levenslange gevangenisstraf zal in Hon garije worden afgeschaft en men zal de rechters tegen tussenkomst-van-hogeraf vrijwaren. Dit heeft dr Bela Kovacs on derminister van justitie- meegedeeld. Volgens het blad „Nenszava" uit Boeda pest had de onderminister ook verklaard, dat de afschaffing van de doodstraf in Hongarije mogelijk zou zijn zodi; de so ciale voorwaarden voor een dergelijke ac tie 7ÜH vecchanen en de ontspanning in de internationale verhoudingen het ge vaar van door iet buitenland geïnspireer de ernstige misdaden heef* verminderd. De onderminister zou voorts hebben ge zegd. dat. het Hongaarse strafrecht in ziin geheel zou worden herzien ,.op de onaf hankelijkheid van de rechters is in het verleden door ministeries en autoriteiten te vaak ernstig inbreuk gemaakt onder het voorwendsel van het geven van in lichtingen. Dit zal in de toekomst niet meer worden toegestaan, aldus Kovacs. die besloot met de verzekering, dat „rech ten van de verdediging zullen worden gegarandeerd".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1