GIOVANNI PAPINI OVERLEDEN Vlootgeestelijken uit de NATO landen confereren Talrijke successen voor de R.-K. Bond voor Houtindustrie Pastoor G. G. P. van Dijk vicaris generaal van mgr. Nierman van de katholieke literatuur reuzen Loonsverhoging nog stiidkelblok Baandag qjulij^ó Minister Beel exit was a Geest.-adviseur pastoor Gerritsen bij afscheid hartelijk gehuldigd Drie dagen gedaver van vliegtuigen Paters Jezuieten in Groningen wisselen van parochie PAGINA 3 Revolutionair Laag vliegende toestellen bij oefening „Rat trap" JAVA-TAB AKS INSCHRIJVING ROTTERDAM Papini zich met al de felheid van zijn gemoed, met het pathos van zijn dreunend proza, met alle rebelsheid van zijn brandend hart op concen treerde. Natuurlijk heeft hij met zijn werk heftige tegestand opgeroepen. Van geleerden die de' arrogante autodidact de les wilden lezen, van gematigden die schichtig vluchtten voor de don derbuien van Pagini's geluid, van ongelovigen die de kracht vreesden van zijn geloofsbelijdenis. „Uw taal was altijd vuur uw boodschap is altijd nog met vuur geschreven", laat hij Paus Celestinus VI zeggen in diens gebed tot God, dat de reeks meester lijke brieven aan de mensheid besluit. Deze woorden zijn uitermate toe passelijk op Pagini zelf, die van zijn moeilijke jeugd tot in zijn laatste jaren een vurig strijder is gebleven. Het zal ongetwijfeld de moeite waard zijn af te wachten wat uit Paganini's literaire nalatenschap te voorschijn komt. Naar zijn eigen woorden behoort daartoe het boek waaraan hij tientallen jaren heeft ge werkt, dat „Het Laatste Oordeel" heet en waarin de ganse mensheid voor het goddelijk gerecht verschijnt om te vernemen hoe hun werk wordt gevonnist in het licht der eeuwigheid. Zulk een boek te durven schrijven typeert de Florentijnse reus die niets liever deed dan zich de profe- tenmantel omhangen. Maar hij deed dit niet op loze gronden. Hij had er de gaven voor, een enorme kennis, een onverschrokken oordeel, gezagvol optreden, het impulsief en bijtend temperament, en de grandezza die hem tot een der zeldzame groten van deze eeuw stempelt. af de drijfveer zal loof dat van nu af de drijfveer zal worden van Papini's geschriften. Inmiddels werd de stem van de heftige Florentijn door de hele we reld gehoord. Zich bewust van zijn importantie heeft Papini steeds er naar gestreefd de geweldenaar te zijn van het woord. Reeds in de keuze van zijn onderwerpen komt deze tiek tot uiting. Immers naast zijn naver telling van het Bijbelverhaal schreef hij boeken over Dante, Michel Ange- lo. Augustinus. Hij lanceerde een fel requisitoir aan de 'hedendaagse mens heid in gefingeerde brieven van een paus die nimmer heeft bestaan (brie ven paus Celestinus VI) en hij stel de de wanverhoudingen van de maat schappij aan de kaak in de vorm van interviews van de demonische super journalist Gog. Een zijner laatste boeken dat veel stof deed opwaaien en dat dooi- het Vaticaan op de Index werd geplaatst handelde over de dui vel, voor wie hij in Gods plan uit eindelijke genade voorspelde. Zo was Papini steeds zoekend naar grote thema's, én daarin revolutio naire meningen verkondigend. God en de duivel, de grote geesten uit de wereldhistorie de halfheid van hen die zich christenen noemen, de chaotische situatie van de moderne mens, dat zijn de onderwerpen waar komt niet in de krant. Daardoor leest U nooit iets over die miljoenen matige Nederlanders, die hun borreltje drinken als het tijd daarvoor is. Wèl leest U over die enkelingen (volgens de statistiek: zeven per honderdduizend inwoners per jaarl) die af en toe te diep in 't glaasje kijken en dan hun medemensen overlast aandoen. De voorstanders van drank verbod en accijnsverhoging praten niet over die miljoenen, maar 't geval van die enkeling blazen ze op als een ballon. Die enkeling bewijst daardoor zijn volk een slechte dienst. Hij vergeet: alleen een matig mens PUBLICATIE VAN HET CENTRAAL GEDISTILLEERDBUREAU SCHIEDAM naren niet zo lang in de kou kunnen blij ven staan en vragen daarom intussen, eventueel bij wijze van overbruggings toelage, een tastbare verhoging van de beloning van het lagere personeel, welke dan gepaard zou kunnen gaan met een denivellering van de hogere salarissen. Om begrijpelijke redenen voelt de rege ring nog weinig voor een overbruggings toelage. De ervaring in het bedrijfsleven leert jmmers juist, dat zo'n toelage de in voering van een definitieve regeling in de weg kan staan. HOEWEL dit .,oude zeer!' niet op tafel lag bij de jongste besprekingen, die uitsluitend tot agenda hadden de op trekking der lonen voortvloeiende uit de 3 tot 6 pet. loonmaatregel van maart j-1. en daarnaast de kwestie van de aanpas sing der pensioenen, kwam het vanzelf weer naar voren, toen de regering de wens te kennen gaf. de beloning van hogere administratieve functionarissen te verhogen met, naar men zegt. 8 a 15 pet. om aldus het verloop van hoger personeel te kunnen keren. Tot goed begrip van zaken diene, dat het niet de bedoeling van de regering is. de bedragen van de salarisschalen met 8 a 15 pet- te verhogen, maar de mogelijk heid tot salaris verbetering van hoger'per soneel (vanaf referendaris) te vinden in een z.g. verlenging van de schalen, d-w.z. toevoeging van enkele trappen aan de be staande schalen, zodat een grotere ma noeuvreerbaarheid wordt verkregen. Hierdoor zou dus niet ineens het hele sa larispeil verhoced worden zoals bij de 3 a 6 pet. verhoging, maar geleidelijk een hogere beloning tot stand kunnen komen. De oganisaties wilden hier niet aan zonder gelijktijdige verbetering voor de lagere rangen, terwijl zij bovendien klaarheid wensten over de 3 6 pet. Zij konden ineens 3 pet. krijgen, waarmee dan de kous af zou zijn. Ze eisten 6, wat de regering te hoog vond. Of meer dan 3 pet. gegeven kan worden zal nu in sep tember bekeken worden, wanneer ook een overzicht zal zijn verkregen van de stand van zaken in het bedrijfsleven. Beide punten, die direct betrekking hebben op het loonniveau van de ambte naren, dus het z.g. „oude zeer" en de 3 a 6 pet. verhoging zijn derhalve voorlopig weer van de agenda afgevoerd. Dit bete kent dus uitstel van loonsverhoging voor de ambtenaren, maar zij Weten, dat er iets voor hen in het vat ligt en dat zij momenteel van uitstel slechts wijzer kun nen worden. li IW EER bezwaarlijk lijkt ons dit uitstel lYJL voor een vlotte afdoening van de meest urgente kwestie, de aanpas' sing van de overheidspensioenen, waar over de onderhandelingen voortduren- Deze aanpassing moet vóór het ingaan van de algemene wettelijke ouderdoms- verzekering haar beslag hebben gekregen. Het gaat hierbij niet alleen om vermin dering van de overheidspensioenen met een deel (4/5) van het wettelijke basis pensioen, maar tevens om aanpassing van reeds verleende overheidspensioenen aan het per 1 januari 1957 geldende ambte lijke salarispeil en verbetering van het pensioenberekeningsstelsel van de over heid in het algemeen, m.n. om de bij de wet van 14 januari 1954 ingevoerde de- gressie in de pensioenberekening te her zien. Voor de verwezenlijking van dit ge hele complex van maatregelen is de hoogte van het salarispeil een factor van groot belang, niet in het minst om te kunnen beoordel^p, welke de consequen ties zullen zijn van eventuele maatrege len tot herziening van oude pensioenen en van het pensioenberekeningsstelse) Zonder inzicht in de bedragen, welke hiermee gemoeid zullen zijn, kunnen re gering en parlement niet over deze zaken beslissen, willen zij zich tenminste niet in een onbekend avontuur storten. Het is ons opgevallen, dat de organi saties van ambtenaren, die merendeels op voortvarende en waardige wijze de belangen van hun leden behartigen, deze samenhang van de verschillende onder werpen op onvoldoende wijze naar buiten doen blijken, zodat wellicht een verkeer de indruk gewekt kan worden. Zo b.v. sprak mr. Boot. voorzitter van de ARKA- op het onlangs te Hengelo gehouden con gres bij de behandeling van het ingedien de wetsontwerp tot aanpassing van de pensioenen aan het basispensioen over „naakte aanpassing", terwijl in de toe lichting op dit wetsontwerp toch wel de gelijk door de regering werd toegezegd dat de reeds verleende pensioenen aan het geldende bezoldigingspeil zullen worden aangepast en dat het .degressieve stelsel zal worden herzien- Hoe dan ook zullen ambtenaren en gepensioneerde ambtena ren er overeenkomstig deze toezeggingen dus belangrijk op vooruitgaan, hetgeen niet onvermeld had moger. blijven. De organisaties maakten bezwaar tegen de indiening van dit wetsontwerp zonder dat gelijktijdig concrete voorstellen wer den gedaan over de door te voeren her zieningen in de pensioenwetgeving en de Tweede Kamer heeft dan ook geweigerd het wetsontwerp in behandeling te ne men. Hoewel deze houding te begrijpen is. vallen de positieve toezeggingen van de regering toch niet weg te cijferen en de handelwijze van de regering lijkt ons op zich niet laakbaar, vooral, omdat zij in tijdnood verkeerde, gezien de ingewik kelde aard van het pensioenvraagstuk. Wij hopen binnenkort nog gelegenheid te vinden op de voornaamste kanten hiervan nader in te gaan, juist omdat een rege ling volgens gedane toezeggingen belang rijke consequenties kan hebben. Morgen, woensdag en donderdag zal in ons land de luchtverdedigingsoefening .,Rat trap" worden gehouden. Daarbij moet rekening worden gehouden met het lawaai van laag vliegende vliegtuigen op de volgende tijden: 10 juli: 18.30 tot 20.30 uur; 11 juli: 5.30 tot 7-30 uur en 18.30 tot 20.30 uur; 12 juli: 5.30 tot 12 uur. j De bedoeling van „Rat trap", waaraan vliegtuigen van de Royal Air Force uit Engeland en Duitsland en van de Ko ninklijke Luchtmacht deelnemen, is de luchtwachtdienst de nodige geoefendheid te geven. Het korps luchtwachtdienst heeft tot taak, te waarschuwen voor vliegtuigen die op lage hoogte naderen. Radar is als waarschuwingssysteem tegen deze vliegtuigen niet te gebruiken. Oefeningen als .,Rat trap" zijn van tijd tot tijd nodig om de luchtwachtdienst op peil te houden. Voor Nederland is de minimum vlieg hoogte vastgesteld op 1000 voet (plm 300 meter) maar ook op deze hoogte kunnen snel vliegende vliegtuigen nog veel la waai veroorzaken. .De opdracht is ge geven, bij deze oefening z0 veel moge lijk de bewoonde oorden te vermijden. De inschrijving voor 4477 pakken Java tabak te Rotterdam op 27 juli omvat 468 pakken GM/Besoeki, 339 pakken DB, 2499 pakken G/Besoeki, 386 pakken Nang- kaan/HK, 50 pakken GDB/L, 5 pakken APK/E, 376 pakken Nangkaan, 26 pakken H/Besoeki, 92 pakken F/Besoeki, 236 pak ken GRS. Bovendien 24 pakken telquel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3