NIEUWS uit STAD en OMTREK Kurkmaken is een oud ambacht dat uitsterft.... Met onze lezers per luxe touringcar naar Amsterdam Excelsior kon het tegen ACC II niet bolwerken Sijthoffs beslissende aanval bezorgde Van Gooi sprintzege -hulp Baas De Heer vertelt.... WALDO-RIJCCHOOL Jeugdjolijt Schiedams ivielertoernooi gestart Kouwenhoven winnaar bij nieuwelingen Jaarvergadering r.-fc. s. v. Excelsior KETHEL Eerste paal voor nieuwe cartonnagefabriek Burgerlijke Stand st.-franoiscus-college Riemen snijden S3915 GEVALLEN TIJDENS HET WIELRENNEN IN EEN SLOOT GEREDEN NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT 1213 gulden in de week Op vrijdag 13 juli a.s. organiseren wij voor onze lezets een trip naar Amsterdam. Te Amsterdam zal een bezoek worden gebracht aan de bekende Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum. Verder zal een rondvaart door de Amsterdamse grachten wor den gemaakt, terwijl er na deze rondvaart nog gelegenheid zal worden gegeven om een uurtje te winkelen. Vertrek vanaf ons bureau Kortenaerstraat 1 te Rotterdam om 9.00 precies en weer terug om ongeveer 18.00 uur. DE PRIJS VAN DEZE TRIP BEDRAAGT f 7.50 (inclusief toegang Rijksmuseum-rondvaart) Deelnemerskaarten van heden af verkrijgbaar aan ons bureau Dam 18 te Schiedam. AFD. PROPAGANDA WANDELEN IN ROTTERDAM MET BROMMER GEVALLEN BESTOLEN GESLAAGD abonnementen VOETBAL TEN BATE VAN DE BEJAARDEN //V ROTTERDAM EINDEXAMENS Meisjes-Lyceum Mm, Een kurk is voor een leek een doodalletlaags ding, dat je op een fles stopt zonder er veel bij te denken, focli is zo'n doodgewone kurk soms van erg veel belang en heus niet alleen in extreme gevallen als het water dicht afsluiten van een fles, waarin een wanhopige schipbreukeling een brief heeit gestopt om de wereld kond te doen van zijn bestaan op een onbewoond eiland of zo.... Een handriemmachine in bedrijf. Hiermede ivorden van de platen kurk- schors langwerpige repen gesneden, ivelke later worden gekwartierd in vierkante blokjes, waaruit de eigenlijke kurk vervaardigd wordt. tal duizendtallen dat er uit je handen kwam". Kurken zijn zeer nuttige gebruiksvoor werpen, die echter in de laatste jaren steeds meer vervangen worden door mo derner uitvindingen als de kroonkruk (die helemaal geen kruk is) of de hardgummi schroefstoppen. Er bestaan tegenwoordig zelfs al plastic kurken maar dat behoeft geen verwondering te wekken, want wat vervaardigt men tegenwoordig niet van dat goedje? Typisch is, dat er hoe langer hoe min der kurken in eigen land worden vervaar digd. Ze worden steeds meer kant en klaar ingevoerd uit landen, waar de ar- (Advertenuej Heden spelavond en poppenkastvoor stelling op de speelplaats van de school Oude Kerkhof b.l.v. de AJC. Aanvang 7. uur. Autopedwedstrüden voor 814- jarigen. Aanvang 7 uur in de Hagastraat o.l.v. de katholieke verkenners. Wielrq- den met hindernissen op gewone fietsen voor 914-jarigen in de Marconistraat o.l.v. Het Singelkwartier. Aanvang 7 uur. Donderdag rolschaatswedstrijden in de Nassaulaan, de kampioenen van het. Wes ten worden genoteerd, om dan op dinsdag 17 juli de strijd aan te binden tegen an dere wijken. Aanvang 7 uur o.l.v. de C.J.M.V. Gekostumeerde optocht in Kethel. Ver zamelen om 7 uur in de speeltuin Noord- einde. Alleen verklede kinderen mogen in de speeltuin. Muzikale medewerking van de band van de Oranje Garde. Bjj de gisteravond gehouden wieler wedstrijden zijn in üe bocht van de Wes terkade naar de Nieuwe Haven te Schie dam vijf renners gevallen. De 19-jarige Leo Kramer uit Vlaardingen kreeg bü de val het stuur in de maag en klaagde over inwendige ponen. Hij gaf de strijd op en is naar het algemeen ziekenhuis in Vlaardingen overgebracht. De 18-jarige chauffeur H. D. G. van een bestelauto week gistermiddag om vijf uur op de Oudedqk voor een paar fietsers uit. Te ver echter, want de wie len reden in de zachte berm en de auto kantelde om en kwam in de sloot terecht. Een takelwagen moest er aan te pas ko men om de bestelwagen weer op de weg te krijgen. De wagen was slechts licht beschadigd, maar van de lading, lege fles sen, brak een goed deel. ojceiAP VOO* SCHttOAM tit OMStetxm 78ste Jaargang No. 23118 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 59U94 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hongte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m-m.-hoogte. By con tract speciale tarieven. kampioenen tot 2C' woorden f 0.50 by vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. beidskrachten goedkoop zijn, zoals in Por tugal, het land van de kurkeik. We spraken daar over met baas J. H. de Heer die de scepter zwaait over de kurkenafd. van The Royal Netherlands Dis'illcries aan de Noordvest en over een aantal kurkenmakers vrouwen en meisjes. Baas de Heer weet nog te vertellen uit de tijd, dat de kurken voor binnenlands gebruik ook werkelijk in Nederland ver vaardigd werden „en allemaal met de hand!" Nu is dat even anders. Het over grote deel van wat ons land aan kurken nodig heeft, komt kar.t en klaar o.a. uit Portugal, dat 90 pet. van de wereldbe hoefte aan kurk dekt. Van het quantum dat in eigen i land vervaardigd wordt levert Schie dam, levert de kurkzolder van baas de Heer het leeuwendeel. Wie echter mocht denken, dat kurken die in Schiedam ge maakt worden, dan wel zullen dienen om op j ene verf lessen gestopt te worden, slaat de plank glad mis. We zullen baas de Heer zelf even aan het woord laten. „De kurken die we hier maken zijn niet alleen voor de jeneverindustrie bestemd, weet u We maken ze voor alle mogelijke fir ma's, grote levensmiddelenconcerns, krui deniersondernemingen, drogisteren. apo theken, en ook voor de visserij, als drijvers voor de netten. Maar natuurlijk toch ook wel voor de jeneverindustrie. Kijkt u maar es, hier ligt een zak apo- thekerskurkjes" en hij grijpt naar een zak met minuscuul kleine kurkjes. „Ja, die zijn machinaal vervaardigd, daar kun nen we met de hand niet meer tegenop. Vroeger werd het „riemen", het „kwar tieren", het „ronden" en het „taperen" met de hand gedaan en je was een hele Piet als je zo van zeven tot achtduizend kurken per dag maakte. En dart moest je nog doorpezen ook, want je stond op, stukloon en werd betaald naar het aan- Na eer. desbetreffende vraag kwamen fve er achter, dat „riemen" het snijden van lange repen uit een kurkplaat is „kwartieren" het maken van vierkante blokjes uit de riem „ronden" het rond maken, terwijl door het „taperen" de kruk zijn taps model krijgt. „Rond 1909 werkten we met 45 man in de kurkmakerij onder de ouwe baas Sonneveld. De man is al dertig jaar dood.. Ik begon met zakken naaien, visserij- kurken branden en allerlei andere klus- sies. Dat branden van die kurken gebeur de om ze te beschermen tegen de invloed van het zeewater. We deden dat boven een houtvuurtje. Je verdiende toen als jongmaatje een gulden vijftig in de week en daar moest .ie 63 uren voor werken tot je naaien kraakten! Dat is tegenwoordig allemaal anders, gelukkig maar. Er is trouwens weinig animo meer voor het, vak, omdat sinds de 1ste wereldoor log steeds meer kurken kant en klaar worden geïmporteerd en omdatdemachi nes het vakwerk hebben overgenomen. De riemmachine verwerkt 250300 kilo kurk per dag, de taperingmachine 1820.000 en de boormachine 25.000 kur ken. We noemen dat ding daarom de mi trailleur. Toch is er een groot gebrek aan arbeidskrachten ondanks de mechanisering of liever, juist door de mechanisering. Want daardoor is het vak erg simpel geworden en kan het werk door jonge krachten worden gedaan. Maar die voe len er niet zo veel voor, omdat er geen toekomst meer in zit". Sinds de laatste oorlog heeft men daar om steeds meer vrouwelijk personeel in dienst genomen. Het verricht de lichte karweitjes, zoals 't „filmen" van de kur ken, dat is het dompelen in een speciale vloeistof, waardoor de kurk afgedicht wordt en' er geen „kurkzaad" (stof) in de inhoud van de fles kan komen en boven dien de inhoud gevrijwaard bliift van een kurksmaakje. The Royal Netherlands Distilleries hebben hiervoor een eigen, geheim recept. Ook vervaardigen de vrou wen de zgn houten-dopkurken, al of niet met ingestempeld opschrift en een kleur tje, die sinds de oorlog steeds meer in zwang gekomen zijn. Baas de Heer weet heel wat te vertel len uit de tijd, liggend tussen zijn entree als jongmaatje en thans nu hij zelf vader is van vijf volwassen kinderen. Het be drijf kwam in 1929 van Delfshaven naar Schiëdam en de Heer weet zich nog te herinneren dat Rotterdam en Delfshaven van elkaar gescheiden waren door uitge strekte weilanden. Hij heeft de Coolha- veri zien graven in de tijd, dat een vol wassen kurkmaker 12—13 in de week verdiende. „Nog drie jaar, dan ga ik met pen sioen" zegt hij peinzend. Dan zal er een einde komen aan een lange periode van hard werken, van zor gen en ontbering. Hopelijk zal er een lange periode van verdiende rust op vol gen. We gunnen baas de Heer' dat, Het oog vau de meester maakt liet paard vet.... Baas de Heer onderzoekt een partijtje apothekerskurkjes. omdat hij bijna veertig jaren van zijn le ven op een kurkzqlder sleet in dienst van zichzelf en zijn gezin, natuurlijk ..maar ook in dienst van dé gemeenschap, die achteloos zijn kurken gebruikte, welke hij in een koortsachtig tempo van achtdui zend stuks per dag maakte, dag in dag uit. Op 14 en 15 juli a.s. organiseert de Con tactgroep van de Nederlandse Wandelsport bond te Rotterdam een propaganda-wan- d.eltocht over afstanden van 5 km. voor 8- en 9-jarigen, 10 km. vanaf 10 jaar, 15 km. vanaf 12 jaar, 25 km. vanaf 14 j. en op zondag 40 km. vanaf 16 jaar. Het is tevens een mooie laatste training voor de vierdaagse. Er wordt gestart vanaf zaal „Concor dia", Oostzeedijk 56 Kralingen, ingang Struisenburgdwarsstraat 41. De startplaats is vanuit Schiedam te bereiken met lijn 4 of 44 en lijn 1 richting Honingerdijk.' Inlichtingen en inschrijvingen bij mevr. A. J. Daniëls-Stel, Eben Haezerstraat 111b, Rotterdam-zuid I en B. J. te Beest, Van Citterst.raat 22b, Rotterdam-w. Ook bij de start kan ingeschreven worden. Za terdags zal ook T.O.P. met enige groepen deelnemen. Gistermiddag om twaalf uur is het zes tienjarige meisje Henny de L. uit Vlaar dingen op de Burg. Knappertlaan met haar bromfiets gevallen. ZU wilde op het rijwielpad enkele fietsers inhaien, maar reed.hierhy tegen de rand van het pad op. Bij de val liep z(j een hersenschudding en schaafwonden op. Zij is voor onder zoek naar de dr. Nolet-stichting overge bracht. Twee diefstallen in de rüwielstalling bij Wilton-Fijenoord. Van de Rotterdam se metaalbewerker H. A. V. G. verdween afgelopen nacht de bromfiets, die daar op slot stond en de elektrisch lasser A. K. deed aangifte, dat van zijn bromfiets de .carburator verdwenen was. Voor het eindexamen H.B.S. b zjjn ge slaagd J. Barendregt, P. den Bvecms, H. Brökling, R. Goetsch, J. v.d. Hoeven, K. van Rees; F. Rensman, W. Robberegt, F. Verboven. R. Verstelle, J. de Vree B. v.d. Windt. Er werd 1 kandidaat afgewe- zen. Onder vrq grote belangstelling werd van slecht runnen van A, Oosterholt en zondag de crieketwedstryd Excelsior— ook hij keerde zonder resultaat terug: ACC II gespeeld welke voor de Amster- 321. dammers 3 winstpunten opleverde. Het lage Excelsior-totaal is hiervan wel de oorzaak geweest: 113 all out. Drie bats. men lieten zich uitruimen terwijl dit ab soluut niet- nodig was, temeer daar juist deze mensen de score nog dragelijker had den kunnen maken, gezien hun vorige resultaten. ACC, door het betrekkelijk lage totaal geruggestsund, kon rustig gaan staan zonder te moeten forceren, wat het spel zeker ten goede kwam. Excelsior opende met De Water en A Oosterholt. Eerstgenoemde kon echter reeds na circa 4 overs vertrekken, prach tig gevangen op de stand 1—9. J. Ooster holt deed direct a] een duit in het zakje en wist na enkele goede slagen de stand op 20 te brengen, toen ook zijn wicket viel; cleaned door J. Ohm op een onbeheerste slag. Th. Hengst werd als eerste de dupe f 6.25 per kwartaal, f 2.15 maand en f 0.50 per week. per Rennersclub Schiedam heeft gister avond een aanvang gemaakt met het jaariykse vier weken durende toernooi, waarvan de baten zullen worden bestemd voor het sanatorium ,,'t Zonnehuis" welks directrice mevr. C. Beek bereid bleek., bij wijze van startsein de bel te luiden. Voor de rit der amateurs 30 waren er present werd haar geduld wat lang op de proef gesteld toen de Schiedamse Italiaan Bruno Calligari er even op uit was getrokken om nog wat etenswaar voor onderweg en een valhelm te bemachtigen. Ook Van der Leij ging op stap, maar dit gebeurde na de bel. Ver foractht An ton, als altijd bereid een wedstrijd de no dige sfeer te bezorgen het niet. evenmin als Griep, die na 10 van de 60 te rijden rondjes Sijthoff en van Gooi achterna was gegaan en hen tot inbinden had aan gespoord. Er waren er nog twee. die blaakten van strijdlust: de Schiedammer Van Straten en de plotseling weer opge doken Aliblas uit Overschie.' Beiden wa ren juist op tij-d. toen Sijthoff na 3 ron den de beslissende faze inzette, de altijd lancbende Wouters meeging. Van Gooi zijn laatste kans op een sprintzege zijn specialiteit greep en de 5e man werd van het groepje, dat het tot het einde toe zou volhouden. Een mooie solo leverde Van der Letj, toen hij na pech met zijn fiets het pelo ton weer inhaalde in de laatste ronde kwam hij te vallen en werd daardoor uitgeschakeld. De sprint der koplopers was voor Van Gooi. Met klein verschil snelde Sijthoff over de meet en Van Straten was als 3e aankomende de eerste Schiedammer. De tijd was 1.8.28u. de verdere volgorde van aankomst 4 A. Wouters 5 .B. Alblas, 6. J. Meijer. 7. J. Griep. 8. T. Dangerman, 9. P. Kortland. 10. C. Oosterwij.k 11. G. Vassena. 12. J.Luijcx 13. B. Gallegar; 14. F. Rorijs. By de nieu-welingen. die 30 rondjes rond het druk bezette traject aan de Nieuwe Haven draaiden, kwam het, na een wedstrijd zonder één werkelijk ge-i vaarlijk uitlooppoging tot een massa sprint. Kouwenhoven kreeg de bloemen na een enerverend duel met De Graaf (o.i. won deze laatste), terwijl Jongejan de derde man werd in de tif-d van 34 min. en 2 sec. 4. J. Hermes. 5. de Vries, 6. H. Giessen, 7. H. Faber, 8. C. Spanjersfoerg. 9, L. Schlosser 10. H. van Schie. 11. J. Zijlmans 12. R. Leeuwangh. De wielerwedstrijden voor het Zonne huis. Start van de nieuwelingen. A. Oosterholt kreeg nu steun van de ge routineerde Gé Oosterholt; samen lieten zij de AAC-aanval in het zand bijten; en kele fraaie vieren van A. O. en menig korte ren bracht real cricket aan de Oude- dijk; Gé Oosterholt sloeg mooie covers en het geheel was zeer aantrekkelijk. Na eni ge tijd gaf G. Oosterholt een vangkans, welke door ACC met gretigheid werd aanvaard (20 runs), waarna J. Dries het ging proberen. De stand was toen 457. A. Oosterholt stond stevig en had goede kijk op de bal; het was dan ook jammer dat het slechte runnen van hem zijn eigen wicket kostte; halverwege de mat werd het hem nl. duidelijk dat hij niet had mo gen runnen, maar helaas te laat. Hij wist 27 goede runs aan het totaal toe te voegen. Dries kreeg geen kans zich in te spelen; Bierhuizen werd prachtig in de slips ge vangen en zo viplen er 3 wickets vlak op elkaar; stand 7—59. Na een matig begin slaagde A. Schoof erin zich steeds beter in te spelen; hij verdedigde zijn wicket prima en zodoende kreeg H. ter Braak gelegenheid de score met enige formidabele klappen op te vote ren en een behoorlijke stand op te zetten; zijn aandeel was 3 x 4 en éénmaal 6; totaal had hij 19 runs bijgedragen toen zijn free- hitten hem noodlottig werd; Ohm bowlde hem op 880. De staart liet geducht van zich spreken. M. Schoenmakers o.a. maakte in het vol gende half uur de bowlery af en enkele keren moest van bowler verwisseld wor den; samen met J- Vollebrecht scoorden zij, na ingespeeld te zijn. er zeer verstan dig maar toch snel op los. Eindelijk heeft dus de jeugd eens van zich af weten te bijten en zij deed het dan ook zeer keurig. Zij brachten de stand van 985 op 113 to taal. M. Schoenmakers 12 gevangen ach ter het wicket, J. Vollebregt 17 not out, op keurige wijze gescoord. Opmerkelijk goed was het fielden van v. d. Broek, die ook nog een goede lengtebal bowlde; even eens het keepen van Alland (oud-Nd. Elf tal-keeper) was van zeer goed gehalte. Bowlcijfers ACC: Ohm 5—23 met de bas te: cijfers, Sehooneveldt 1—16, v. d. Broek 112, Lapiere 035, Woudstra 124. Aan Ter Braak en Dries de eer ACC voor 113 uit het veld te krijgen wat i« het begin nogal lukken wilde, want v. d. Broek en Woudstra waren op 2 voor 10 al vertrok ken. Schoordijk wist zich te handhaven en stopte in hoofdzaak geleid door Bregman de Excelsior-aanval- Schoordijk wist zqn zwakke zijde echter niet te verbergen en capt. Dries plaatste J. Vollebrecht dicht bij do mat-aanleg waar Schoordijk door Vollebrecht op keurige wijze gevangen werd op het betrekkelijk nog allesbehalve stevige standje 330. Excelsior's aanval liet van zich spreken bowlde constant, maar Kranendonk en Bregman maakten geen fout; vooral Bregman was in vorm, voerde mpt harde square cuts en off dri ves de score rustig op, doch makkelijk ging het niet. Het fielden was goed en menig viertje vond zijn eind in handen van J. Oosterholt e.a.. getuige de in de hele batting innings van ACC gescoorde vieren, nl. vijf. De rest zwaar bevochten één en tweetjes en 1 x 3 in ruim 212 uur speeltijd (116 runs). Het was dan ook niet gemakkelijk om met het warme weer niet te verslappen; zowel van batsmen als van fielder werd het uiterste gevergd. Kranendonk had eerst, na een goed to taal opgebouwd te hebben, een bal van A. Oosterholt verkeerd beoordeeld en werd gebowled; voldaan maar volkomen uitgedroogd zag hij zijn .persoonlijke score (35) op het bord aanbrengen: 4 9o. C. Lapierse heeft toen nog wat overs zijn wicket verdedigd en Bregman kreeg zo doende gelegenheid om rustig en zeker de score op te voeren tot 116, waarna hq met 47 kansloze runs het veld verliet (4116). Bregman had wel het meest con stante en goede batten laten zien van deze voor cricket zo bijzonder mooie dag. C. Lapierse 3 not out. Om kwart voor zeS werd de mat opgerold en was deze voor Excelsior leerzame cricketdag geëindigd. Voor a.s. zondag staat het sterke P.W. weer. met Leeftink in de gelederen, op het programma, Wij willen ons niet wa gen aan voorspellingen maar Excelsior zal. wil het deze wedstrijd winnen, wel al les in het werk moeten stellen. P.W. heeft nl. een zeer goede aanval (vooral N. Leef. tink) en van batten weten ze van 1 tot 11 ook iets af. Maar zonder geluk vaart nie mand wel en ook zij kunnen zich niets ver oorloven want Excelsior zal zich geducht verweren. •••••••••"••••••••••••••••••••••••••••••••••••••f „Weer is een verenigingsjaar "verstreken en zjjn wij hier bijeengekomen om rekening en verantwoording af te leggen over het afgelopen jaar en plannen te ontvouwen voor het komende". Met deze woorden opende de voorzitter van i,Excelsior" de heer F. Bakker gister avond de jaarvergadering. Teneinde zoveel mogelijk leden aan ie moedigen deze vergadering te bezoeken werd besloten deze dit keer niet op het sportterrein te houden doch hier in hotel Beyersbergen. Hoewel de opkomst niet overweldigend was, kon spreker tevreden zijn. „Excelsior" is een principiële vereniging en heeft juist op het gebied van de jeugd een uitgebreide taak. Hadden wij in het komende verenigingsjaar de beschikking overeen 5 of 10 mensen van het formaat. Schouwenburg en Dries, alles zou stukken gemakkelijker gaan. Spr. deed een beroep op leden die over vrije tijd beschikken' zich disponibel te stellen voor dat mooie werk van leiding geven- Vooral wilde spr. dank betuigen voor de vele en grote steun welke ..Excelsior" van de eerw. broeders mocht ondervinden. Er is nog zoveel te bereiken' Men denke hier bijv. aan aparte jeugd cricket op za terdagmiddag! Alles stuit echter af op ge brek aan leiders. Na dank gebracht te hebben aan diverse commissies en enkele individuele werkers, gaf spr. het woord aan de secretaris de heer J Kloes. Uit het, jaarverslag bleek de groeikracht van „Excelsior". De grote toeloop van nieuwe leden (85 tegen 35 afschrijvingen) kwam weer geheel ten goede aan de junio ren. Deze toeloop stelde wederom het vraagstuk leiders primair- Het aantal donateurs liep helaas terug, een krachtige actie door alle leden tot aan werving van nieuwe donateurs, zou de kas- positie zeer ten goede komen. Hoewel in het afgelopen seizoen niet over sportsuccessen gesproken mag wor den, is er alle reden tot tevredenheid. Na dat de voorzitter zijn damt naa oetuigo aan secretaris Kloes voor zijn keurig ver zorgd jaarverslag, was het woord aan de penningmeester, de heer Nico Martens. Moest men het boekjaar 1954—'55 afsluiten met een nadelig saldo ad. 750, heel wat gunstiger waren de cijfers welke nu op ta fel kwamen en een overschot van 24 te zien gaven. Dit alles was het resultaat van acties als de ..doelpunt-actie". „Dekt het tekort" en niet te vergeten, de door de ontspannings commissie georganiseerde toneelavonden. Bij de nu volgende bestuursverkiezing konden bij gebrek aan kandidaten en on der de opmerking uit de vergadering: „Het gaat zo goed" de aftredende herenF. Bak ker, Th. v- Haagen en J. Collignon. bij ac clamatie worden herkozen. Gok de verkiezing van de commissies werd vlot afgewerkt. De elftalcommissie kreeg de heer C. v. d. Linde toegevoegd, terwijl de heer C. Wuisman (in de wande ling .,de Wuis") een ervaren en bezadigd oog krijgt te werpen op de safe-inhoud. De begroting 1956—'57 gaf op enkele pun ten stof tot levendige discussies- Allereerst had het bestuur gemeend de contributie voor junioren te moeten verhogen. De con tributie van de senioren zou ongewijzigd blijven. Gezien het feit, dat ondanks ver hoging, het nieuwe seizoen nog een ge raamd nadelig saldo groot 1600 aan geeft- kwam uit de vergadering het voor stel ook de contributie van de senioren te verhogen. De eenvoudige rekensom, 190 senioren x 3 per jaar is 570 meer in lokte het bestuur wel aan, doch het werd. ondanks het feit dat geheel de ver gadering er vóór was, alsnog door het be stuur in overweging genomen. Na een geanimeerde echte „Excelsior" rondvraag, waarin niet alleen de voetbal pool doch tevens de meest ingewikkelde textielproblemen werden behandeld, gaf de voorzitter als besluit het woord aan de geestelijk adviseur kapelaan C. Ham- man. ..w- V De strijd is gestreden, de overwinning behaald. Door de mannen van Staay op het veld door de kascommissie van het reiscomité op het dreigend tekort. Er was veel belangstelling en de toeschouwers hebben genoten van een aantrekkelijke, zeer vriendschappelqke wedstrijd. Reke ning houdend met de ongeoefende spie ren en de kennelijk talrijke ademnood) es is er na verhouding vuriger gevoetbald dan op menige interland. Zonder u in verwarring te willen brengen moeten we hier toch releveren, dat P. v Kampen inderdaad de beste man was van de bak- kersploeg. Dat Radboud de wedstrijd verloren heeft lag zeer zeker niet aan hun keeper Met tijgersprongen en bijna dodelijke zweefsmakken wist hij menig onhoudbaar schot uit het doel te houden. Deze kee per aan wie deze avond helaas mis schien een te late roeping geopenbaard werd, was Aad v. Winden. We zijn er wer kelijk trots op. dat hij zo dicht in onze buurt woont. Met angstvallige interesse zullen we een eventuele ontplooiing in deze richting volgen. Nu ja, dit moet een eerlijk verslag zijn en daar moet dan ook de uitslag in staan. Staay's personeelvereniging heeft de voetbalwedstrijd tegen de mannen van harmonievereniging „Sint-Radboud" met 6—2 gewonnen. Maar,, als deze wedstrijd nog enige uren langer geduurd had, dan was de over winning voor Radboud geweest. Door de snelle temperatuursdaling in de avond kregen de ovenmannen van Staay zicht baar last van stijve spieren; de blazers van Radboud bewezen nu dat ze over be tere longen beschikten en brachten door fel aanvallen 't doel van de tegenpartij herhaaldelijk in gevaar. Helaas 't afwer kende schot was niet aanwezig. Zeer voldaan zijn de toeschouwers naar huis gegaan. Voor 3 cent per doelpunt kan men zich niet bekocht voelen. Hedenochtend is op een terrein aan de Noo-rdvestsingel de voormalige z.g. Ko- nijnenbuurt de eerste paal geslagen voor het nieuwe gebouw yan de Schiedamse Cartonnagefabriek. Dit gebouw komt in de plaats van de huidige behuizing aan de Oranjestraat. Wat. het oude gebouw betreft, dit zal t-z.t. worden afgebroken voor de bouw van flats waardoor de hui dige bebouwing aan de Oranjestraat doorgetrokken wo-rdt. De eerste paal werd geslagen door de burgemeester, mr. J. W. Peek, nadat de directeur van de Schiedamse Cartonnagefabriek. de heer T. N. M. Jansen, een welkomstwoord had gesproken tot de aanwezigen onder wie zich de andere directieleden, de commis sarissen en enkele officiële persoonlijk heden van de gemeente bevonden. De Schiedamse Cartonnagefabriek is opge richt in 1920 en was aanvankelijk geves tigd aan de Lange Haven waar zich thans de Griffioenstraat bevindt. Toen de bedrijfsruimte te klein werd trok het bedrijf in 1930 het pand aan de Oranje straat in Hier vonden in de loop der jaren nog meer verbouwingen plaats. Er was echter een nog grotere uitbreiding nodig, weshalve besloten werd de nieuwe fabriek te bouwen zulks mede met het oog op de behoefte aan ruimte en licht. Hierop was enige tijd geleden tijdens een opinie-onderzoek bij het personeel sterk op aangedrongen. De afwerking van het nieuwe pand is zo sober mogelijk gehouden, maar de personeelsruimten zijn ideaal ingericht. Men heeft een wer kelijk unieke oplossing gevonden voor een los van het pand staand personeels- gebouw van drie lagen waarin zich naast een zeer ruime hal bevinden de fietsen- kelders de was- en kleedgelegenheden, de douche-cellen, de kantoren der per soneelsafdeling alsmede een de gehele bovenste laag in beslag nemende kantine. Voorts is ten behoeve van de voorname lijk met vrouwelijk personeel werkende afdelingen gezorgd voor een prettige werkruimte met grote ramen. Het nieuwe aebouw zal op en Krijst een totale vloeroppervlakte van circa 11000 m2. De bo-uw geschiedt door de aannemingsmij J. P. van Eesteren, naa-r het ontwerp van het architectenbu reau ir. F. C. de Weger, beiden uit. Rot terdam. De totale bouwduur wordt op circa 14 maanden geschat. GEBOREN: Robert P- E„ z. v. A. Nie- meijer en M. p. Broekhuysen: Hendrika E.. d. v a. v. d. Hoek en G. van Buuren; Anna E d. v. A. T A van Mü en M. J. van Beurden: Anna E. M„ d. vA- T. A. van Mil en M. .T. van Beurden: Harry, z- v. H Waard en H. Verkade. OVERT.EDEN' Labruijère 58 j.; C. E. Vpgelii 73 wed, van Q van Woerkom. HEDEN: Passage Theater: Man with the golden 7r"i (volw) Monopole Theater De Spelbrekers (volw). Siedelilk Museum- elke dag'van 25 u. Tentoonstelling, werken van Cornelilé t/m 15 juli. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsaren: Hoofdgebouw Dam 8: Volnasie- n en maandag: 7—8 30; dinsdag; 10—12, 2—5 en 7—8 30; woensdag: 25 en 7—8 30; donderdag: 10—12 en 2—6; vrijdag: 2—5 en 7—8 30; zaterdag: 1012 en 2—5. Jeugd: woensdag: 2—4; donderdag: 15; zaterdag: 1—3. Boven 14 laar: woensdag van 67.30. Filiaal Emmastraat 3, donderdag 7—8.30, zaterdag 3 305 uur. zondag 11—11.30 uur. Filiaal Rijnstraat l: dinsdag: 6.308; vriidas 7—8 Filiaal Kethel, Kerkweg 46, zondag 11.30—1230 uur NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Nieuwland. Wibautplein 17 en apotheek Jansen. Swammerdamsingel 41. DONDERDAG. Rott. Schouwburg Aert van Nesstr 120 Negerballet van Keita Fodeba, met origi nele rituele oorlogs-, fakkel- en vuur- dansen uit donker Afrika. 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein. De (v)lach in top Rens van Dorth 20 uur. Luxor theater, Kruiskade One-Man-Show door Toon Hermans. 20. uur. Bioscopen programma'» 8 t/m I! J»ü Arena; Blonrt gevaar ia.l.l; Capitol: Karavaan vil Aerfl°<™<te" (14 J.l; Cineac, Victoria: Si£5? der Verdoemden 114 Colosseum: Ki- i2 "8 1 Harmonie: Balke helpt een hand je '18 J.l: Lumtëre: Gedoemd te rwtigen (a.i.i; l'Utusca: Lucy's carrlëre (all; Metro: De vrolijke vagebond ia.l.l: Passage: The man with the golden arm (volw.i: Prinses: Het twaard en het kruis (14 J.l; Rcx: Drie mannen Te,??9. 114 Tha'ia: The trouble with iirrjy. 4 V' Venster: Hoffmanns vertellingen 18 Centraal: Het grote spel (strikt volw.). Voor het eindexamen, gehouden aan het Sint-Franciscus-coWege te Rotterdam Beukelsdijk 91. afdeling HBS B zyn ge_ slaagd: P. C. Alben. N. C. I. Ammerlaan G. A. C. Beerens J. J. A. v. Bennekom' J. H. A. v. Biesen, J. J. Blom C A Boose. P. W. F. Brunsmann. W E Cap- pendijk, A. W. S. M. v. Egeraat, H. J. A. de Gier, C. C. Horns, A. Ch. Houtsma, L. N. J, d« Jong. W. P. Koevermans B. P. M. Laauwen, L. Th. v. Leeuwen A B. M. v. d. Plas J. Oh Rat-h, A. J. v Ree A. J. W. de Ridder A. W. G. Thijsse j! A. C Waaijers, R. v. d. Werve. Eindexamen afd. Gymnasium. Geslaagd voor diploma a: Regien Lafeber en Ma- i'iët.te van Moorse!. Deze examens zijn geëindigd. Alle kandidaten zijn geslaagd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2