H. Vader richt zich tot de Kerk der stilte THEATER Herziening van amhtenarenpensioenen zijn Maastricht telde kerkgangers zon met melk meer mans E NIEUWE GEZICHTEN IN H D H H Pauselijk schrijven bij herdenking van instelling der middagklok wrigley» PARIJS GAF HET VOORBEELD VAN EcN S03ERE VIERING Zorg voor de ontmoedigden achter ijzeren gordijn Gevaren voor de jeugd Zorg om Noord-Afriko overschaduwt Franse nationale feestdGQ „Cumulus" kreeg post per parachute De voorstellen van rle Commissie Van Poelje g Interessante enquête, welke echter nog geen, conclusies rechtvaardigt Ongehuwden meer naar de Mis dan gehuwden ZATEKDai; 14 JULI 1956 PAGINA CIRCUS STRASSBURGER IN SCHEVENINGEN CHEWING OU» De moedeloosh eid UNIVERSITAIR NIEUWS GROEI TEKENT ZICH DUIDELIJK AF Nieuw repertoire Marinevliegtuig bracht twee containers vol MGR. ALFRINK VIJF JAAR BISSCHOP NED. PRIESTERSTUDENTEN IN ROME RECTOR-MAGNIFICUS ROTTERDAM Geen reden voor ernstig pessimisme (Advertentie! Publlfcotle Nederland» Zutvelbureao. Orovanhqgt NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Gisteren is een Pauselijk schrijven gepubliceerd, dat, beginnend met de woorden „Dum maerenti animo", gericht is tot de Vervolgde Kerk in de landen achter het ijzeren gordijn. In deze apostolische brief zegt de H V O rlov dot >.rr. TT 11 11 1 H. Vader, dat, wanneer Hij alle zorgwekkende omstandigheden in aan merking neemt waaronder de Kerk in vele streken van de wereld lijdt, en ziet, hoe het goddeloos materialisme daar de scepter zwaait, hem onwille. eurig de omstandigheden voor de geest komen, waarin zich vijf eeuwen ge eden de volkeren van Midden Europa bevonden, welke omstandigheden Paus Lallixtus III aanleiding gaven om de 29ste juni 1456 zijn apostolische "Lum hls superioribus annis" te doen verschijnen. Zich rekenschap gevend van de kritieke toestand, achtte Paus Cailixtus het zijn plicht geestelijkheid en gelovigen van de katholieke wereld aan te sporen ei*en schulden uit te boeten met werken van boetvaardigheid, zeden te hervor. men volgens de beginselen van de christelijke moraal, en Gods hulp af te bidden Door grote standvastigheid poogde deze paus ook het gevaar al te wenden van de gelovigen en tenslotte mocht hij dan ook aan de Goddelijke hijstand de overwinning toeschrijven, die de verdedigers van de vesting Belgrado tegen de Turken behaalden, bezield door de aanmoedigt!* van de H. Joanns van Capistrano. De H. Vader wijst er in zijn brief ver- volgens op. dat de volkeren van de landen achter het ijzeren gordijn op het ogenblik weer in droeve omstandigheden verkeren De Kerk van Christus is daar nu al meer dan tien jaren beroofd van haar rechten, al is het dan niet overal op dezelfde wijze Godsdienstige verenigingen en instellingen zijn gewelddadig ontbonden, de herders worden in de uitoefening van hun ambt gehinderd of zijn of worden in balling schap gevoerd, soms zelfs in gevangenis sen opgesloten. Velen worden vervolgd omdat zij hun geloof met vrijmoedige dapperheid beleden hebben en zich grote moeite hebben getroost het te verdedigen De H. Vader is echter bijzonder bedroefd over het feit, dat de geest van kinderen en rijpere jeugd doordrenkt wordt met valse leerstellingen. De jeugd wordt van God afgetrokken tot grote schade van hun tegenwoordig en tot gevaar voor het toe komstige leven. Op de eerste plaats wendt de Paus zich dan tot de kardinalen Mindszenty, Stepi- nac en Wyszynski, die door hetzelfde de creet van Hem met het purper werden bekleed, vanwege de verdiensten, die zij in de vervulling van hun herderlijke plich ten hebben verworven, alsmede bii de verdediging van de rechten der H. Kerk. Helaas zijn t zij onrechtmatig uit hun residenties weggevoerd Zij hebben gele den en lijden nog steed? voor Jesus Chris tus. Voorts richt de Paus zich tot de bis schoppen, die een voorbeeid van trouw zijn aan de Apostolische Stoel, en tot de priesters, reguliere zowel als seculiere, en tot de schare van mannen en vrouwen, die zich aan de dienst van God hebben gewijd, en tot allen, die temidden van zovele moeilijkheden zich totaal gever, aan de verdediging en vooruitgang van het Rijk van Christus. De H. Vader bidt voor hen. dat God hun geloof moge ondersteu nen en versterken, hun nood moge leni gen. en hen moge troosten. Hij herinnert er aan. dat de Verlosser 7,ijn Kerk nooit vergeet of in de steek laat. a! lijkt het wei eens zo. Jesus is met u en nooit zal Hij Zijn hulp aan u weigeren. Maar van allen eist Hij ook. dat zij gehoorzaam blijven aan de voorschriften van de Kerk. dat zij hun geloof moedig verdedigen. Wie zich aldus gedraagt zal nooit ten onder kunnen gaan Het geeft Ons grote troost dat velen be reid zijn met edelmoedigheid alles op te offeren, zelfs vrijheid en hun leven, om de ongereptheid van het katholieke ge loof te bewaren. zijn. De wankelen en zwakken dienen uit hun gedrag te leren en moed te vatten om fierheid te tonen in het belijden van het geloof en het vervullen van de gods dienstplichten; zij moeten zich zonder voorbehoud voor Jesus Christus geven. De H. Vader roept dan allen op de offers aan Jesus Christus aan te bieden voor Zijn allerzuiverste Moeder, die ons aller Moeder is. Tot besluit van Zijn brief komt de Paus terug op de brief van Paus Callis- tus III, die verordende dat dagelijks op een vastgestelde tijd in alle kerken de klokken zouden worden geluid, teneinde de hele katholieke wereld aan te sporen hun gebeden tot God te richten, om het dreigend ongeluk verre te houden. De ge varen, die zielen en Kerk bedreigen, zijn op dit moment niet kleiner, zegt de Paus. Wanneer gij de klokken hoort, die u tot gebed noden, denkt dan aan deze aan sporing, verheft dan uw beden tot God, bezield door hetzelfde vertrouwen". Voorts verlangt de Paus. dat de katholie ken van de Gele wereld hun gebeden zul len verenigen met die van de vervolg den. QUATORZE JUILLET (Van onze correspondent) Parijs, hedenochtend N we zullen niet dansen Circus Strassburger zal wederom het vaste gebouw te Scheveningen betrek ken en zijn reeks van voorstellingen be ginnen op vrijdag 20 juli. In het voor seizoen heeft het circus een tournee door het buitenland gemaakt. Frankrijk viert vandaag, 14 juli, zijn nationale feestdag in het te ken van de tijd, in het teken van de de moeilijkheden in Noord-Afrika, die 400.000 man gemobilseerd houden, waarvan de helft opgeroepen reser visten. De regering wil niet dat Quatorze juillet doorgebracht zal worden in uitbundigheid, 't Is trouwens de vraag of er velen zijn, wier hoofd daarnaar staat. Er is zo weinig reden tot vro lijkheid, dat niemand zioh zal wreken op de Parijse gemeenteraad voor het niet-organiseren der straatbals. Hier en daar zal er vanavond nog wel een gunstig gelegen bistro zijn, die wat ledige vaten op zijn terrasje zet, er wat planken overheen legt en daarop een accordeonspeler of een paar vie- delaars zet, of zelfs een hoempa-or kestje. dat de dans leidt. Maar de pu blieke bals. dat wil zeggen, die waar voor de gemeente voor de tent met het grote orkest zorgt, een piein of een straat vrij houdt en verlichting laat aanbrengenDe uitgaven daarvoor 3.5 miljoen francs zijn uitgespaard en in de kas van het „Maarschalk De Lattre-steunfonds" voor de gemobiliseerden gestort. WEL is er vanmorgen de grote parade geweest. Zonder dat eve nement zou de Quatorze juillet let helemaal geen feestdag voor het ganse volk zijn geweest. Toen Bastil- le-dag in 1880 als nationale feestdag werd aangewezen, was dat niet naar ieders zin en eer een beeld van de nationale verdeeldheid dan van natio- nale eensgezindheid. Maar toen het leger er werd bijgehaald en toen van Bastille-dag een legerdag werd ge maakt. toen werd de bittere bijsmaak voor vele Fransen weggenomen. Het leger zit de Fransman zeer hoog, niet alleen omdat hij reeds sinds Vercin- getorix een geboren vechtersbaas is. maar ook en vooral omdat hij „cocar- dier" is en zijp vaderlandse gevoelens altoos naar buiten wil dagen. Neem b.v. een communist, zijn patriottisme spat er op dagen als deze uit Daarom ook waren er vanmorgen honderdduizenden naar de Champs Elysées en de aangrenzende boule vards getrokken, aangezien de Parij- zenaars, die aanwezig kunnen zijn, dat schouwspel nooit willen missen. In de vroege ochtend heeft president Coty, na een troepeninspectie in de talrijke toegangslanen tussen de Dé- fence en de Etoile. de nieuwe uitleg dus, een groot aantal onderscheidin- §el} uitgereikt aan militairen, die zich in Noord-Afrika bijzonder hebben on derscheiden. Aan het daarop volgende troepen-defilé namen tienduizend man deel, de omvang van het défilé werd echter vooral verkregen door hef, meetrekken van pief minder dan 400 gevechtswagens van alle kaliber en van de speciale troepen met hun materiaal. De president sloeg het voorbijtrekken, dat een uur en veer tig minuten vergde, gade op het Cle- menceau-kruispunt van de Champs Elysées. Hij was omringd door alle ministers, door talrijke militaire au toriteiten en ook door 140 inlandse hoofden, uit de overzeese gebiedsde len van de Franse Unie naar Parijs gekomen. In hun sierlijke gewaden maakten die kleurlingen een prachti ge indruk. In de stoet zelf werden bij zonder veel vaandels meegedragen. Niet alleen de honderden van de ont bonden regimenten, die in de beide oorlogen vochten, maar ook die van de regimenten, die op het ogenblik in Noord-Afrika zijn ingezet. Toen de zware gevechtswagens voorbijdreun- den, stak plotseling een storm op van het oorverdovend geraas der 168 straaljagers, die op geringe hoogte overvlogen. Zowel op de Champs Elysées als op de omliggende boule- vaards zag het vanmorgen zwart van de mensen maar voor het overige had Parijs het aanzien van een stille-au- gustus-zondag, Gisteren nog zijn 400.000 Parijzenaars met vakantie of lang weekeinde vertrokken. DE viering van Quatorze juillet is altijd 'n graadmeter voor de Fran se gevoelens. Wat er in 't Franse gemoed omgaat, kan men in de wijze van viering aflezen. Vreugde en be kommernis vinden er hun weerslag in. Als het feest dit jaar een sober en zelfs ingetogen karakter heeft, dan is het om de grote zorg, die op het land drukt, nu van een groot deel van de natie pijnlijke offers worden ge vraagd. Er is nagenoeg geen Frans gezin, dat niet een zoon naar Noord- Afrika heeft zien vertrekken. En voor vele gezinnen brengt dat ook ernstige moeilijkheden mee. omdat heel wat van die reservisten kostwinnaar zijn. Vandaar dat deze dag dit jaar ook ge bruikt wordt om iedereen in staat te stellen aan de officiële hulp voor de achtergelatenen het zijne toe te voe gen. De stad Parijs gaf het voorbeeld met het achterwege laten van de straatbals. kauw Wrigley Doublemlnt. Even kauwen een door en door frisse adem krijgen. En laat de kinderen kauwen - snoepen ze niet zoveel - krijgen ze witte tanden. Ze vinden het lekker, dubbel lang lekker en heerlijk verfrissend. JOY verfrist Heerlijk! Aan het warme strand... bij de zoute zee... daar zijn JOY citrusdranken een traktatie voor de vakantiegasten. Die houden jong en fit! En evenals JOY Sinas en JOY Cassis is de nieuwe JOY Citron een zeldzaam fijne lesser-van-de- dorst. Wat een zuivere smaak van pure citroen JOY nu In 3 smaken* De H. Vader zegt, dat hij vernomen heeft, dat velen tot moedeloosheid ver vallen en erger nog, tot de conclusie ko men, dat het noodzakelijk is de ieer van Jesus Christus aan te passen aan de nieuwe tjjden en de nieuwe omstandig heden. Zjj' verschalen en verkrachten de beginselen van dc katholieke godsdienst en komen tenslotte tot een bastaard- huwelijk tussen de katholieke godsdienst en de dwaalleer van een valse vooruit gang. De zieleherders hebben de plicht de ontmoedigden aan te sporen en hun ver trouwen in de Voorzienigheid te bevesti gen. Die Hjj bevestigt in de hechtheid van Zijn liefde onthoudt Hij zijn bijstand niet De Paus spoort de geestelijkheid en gelovigen aan nauw met de bisschoppen verenigd te blijven, ook al zijn niet wei nigen onder hen in de uitoefening van hun ambt gehinderd Zij moeten de aan sporingen. welke Hij in het verleden to* hen gericht heeft trouw in hun hart be waren en edelmoedig hun plicht blijven vervullen, hoe groot de moeilijkheden ook Sinas Citron Cassis 2 volle glazen uit lên bottel gezond sn razend lekker 1 VRUCHTENDRANKEN Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 september 1956 tot en met 31 augustus 1961 benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de klassieke archeologie dr. A. N. Josephus Jitta, thans belast met het geven van dit onderwijs. (Van onze corresoo-dent) Robert de Vries heeft gistermiddag tijdens een persconferentie van de to neelgroep Theater" te Arnhem er ziir vreugde over uitgesproken dat deze gro°p thans haar exnerimen.*e!e periode achter de rug heeft en de a-tistieke °venwaarrlifheia met het westen des 'ands heeft bereikt. Naast hei eigenliike werk van Theater" heeft deze toneelgroep met grote activi teit haar neventaken kunnen uitvoeren Deze taken werden verricht overeenkom stig het verzoek nan- toneelsnreiding De mogelijkheden, welke hiervoor in het oosten des lands liszen worden dank baar aangesrenen omdat Theater" de hulp van amateursezelsol-'an.nen als een ie- voornaamste neventaken ziet Men 'al echter niet uit het oog hebben te ver liezen dat die htiln ste^d- als een secun daire taak van ..Theater" moet worden beschouwd. Hof is daarom zo verdrietig en tevens teleurstellend, aldus de heer De Vries dat er in sommige gemeentera den en zittingen van de Prov. Staten stemmen opgaan, als zou Theater" t.a.v het dilettantentoneel haar taak niet naar behoren vervullen Er ziin voldoende be wijzen aan te halen welke het tegen deel aantonen. Sor. wees daarbij op de wijze waarop Theater" de diletfanten- gezelschanpen in diverse plaatsen in het oosten van ons land terzijde staat met adviezen bijvoorbeeld over stukken- keuze. decor-oplossingen etc. Er is hier en daar zelfs een voordrachtcvclus ge houden. terwijl in samenwerking met Theater" in verschillende kleinere plaatsen de schouwburg-accommodatie belangriik wordt verbeterd. Heeft het afgelopen iaar grote reden tot dankbaarheid gpgeven ook al door de nu afgekomen gelijkstelling van subsidie, het komend seizoen zal wederom alle kraehtsinsnanning van de toneelgroep vergen. Zo kriiat Arnhem pen toneel school. een instelling, we'ke voor de ge bondenheid van de toneelgroep met de streek waarin zij werkt, van niet te schatten betekenis zal blijken te zijn. ïn tegenstelling met de toneelgezelschappen In het westen, waar verschillende kunst kringen moesten worden afgestoten in plaatsen, welke men niet meer kon be dienen heeft Theater" èn in Gelderland èn in Overjjssl aan de vraag van alle kunstkringen kunnen voldoen. Zo werden in beide provincies in het seizoen '53—'54 103 voorstellingen gege ven. Ir, het seizoen '54—'55 bed oes dit aantal 120 in '55'56 159 en in 1956 '57 zal het aantal 1V0 bedragen Een verblij dende groei welke kenmerkend is voor de ijveren activiteit van Theater". Voor het seizoen 1956 -'57 zii„ aan .Theater" ook verbonden Anne Marie Hevligers Peronne Hosans Jules Croiset John de Freese Carl van der Plas. Ha- Tiemeyer die vorig iaar als vast medewerking ver leende Cruys Vonrbergh en Siem Vroom Sacco van der Made is daarentegen naai het Zuidelijk Toneel ve-trokken terwijl Diny Sprock is oVP-ge'gaan naar ..Puck". Voor hef komende seizoen stelt men zich voor een keuze te maken uit de volgende stukken: ,,A la monnaie du Pape" van Louis Veile .Affaire vous concernant" van J. P. Conty Besuch der alten Dame" van Friednch Dürrematt ..Arms and the Man" van George Bernard Shiw ..Dundo Maroje" van Martin Dzr'.c „Time limit" van Henry Denker en Ralph Berken .Look back in anger" van John Ostoorne The diary of Anne Frank" van Frances Goodrich en Albert Hacket dat gebaseerd is op Het Achterhuis" van Anne Frank. Tijdens een oefenvlucht boven het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan heefi ten Lockheed „Neptune" iaiige-af- s,an« patrouillevliegtuig van de Marme- luehlvaarldicnst, met als commandant lui tenant ter zee vlieger le kl. A. Bijkerk, üonaeruag pust uitgeworpen bij het weer- schip „Cumulus", dat op de Atlantische Oceaan, op 1700 zeemijlen afstand van de Nederlandse kust, meteorologische waarnemingen verricht. Het vlieg.Uig, dat omstreeks zes uur des ochtenas was opgestegen van het ma. rinevltegkamp Valkenburg, kreeg, nadat het cie Noorse kust was gepasseerd, om streek? kwart over tien radiocontact met de „Cumulus' welk schip werd bereikt omstreeks eU uur. Het weer was gunstig en de zee was kalm, zodat zonder be- zwaa, een Pooi kon worden uitgezet. De „Neptune" heeft twee containers omraag geworpen, die omstreeks honderd meter voor de boeg van de sloep in zee kwam. Doordat echter een der parachutes niet openging, werd de grootste van de containers bij het neerkomen beschadigd. De inhoud liep echter geen schade op. Na enkele ererondjes, waarbij de kapi tein van het schip via de radio aan de commandant van het vliegtuig zijn dank betuigde, verliet het vliegtuig omstreeks half twaalf de „Cumulus", waarna het om vier uur des middags op het marinevlieg kamp Valkenburg is geland. Op 17 juli herdenkt de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, het eerste lustrum van zijn bisschopswijding. De bisschopswijding in 1951 geschiedde door Z. H. Ec. mgr. Paulo Giobbe, terwijl mgr. Lammens en mgr. Jan Olav Smit als mede-consecratoren fungeerden. Op 28 mei 1951 werd mgr. Alfrink tot coad jutor van de Kardinaal benoemd. Op 4 december van het vorige jaar nam hij de aartsbisschoppelijke zetel in bezit. De weleerw. heer N. R. M. Poulsen, student aan het Pauselijk Bijbel-Instituut te Rome, is geslaagd voor het licen- tiaats-examen in de Bijbelwetenschap De weleerw. heer M. M. Pirenne, student aan de Pauselijke Kerkmuziekschool te Rome, slaagde summa cum laude voor het ma- gisterium van de hogere orgelcursus en magna cum laude voor het licentiaat in de compositiecursus Voor het studiejaar 1956-1957 is tot rec- tor-magnificus van de Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam benoemd prof. dr. J. Wisselink, tot se cretaris van de senaat prof. Ch, Glasz. In alle kerken van de gemeente Maas tricht welke verdeeld zijn over 21 paro chies is op zondag 19 febr. van dit jaar 'n telling gehouden van het aantal kerkgan gers, die de H. Mis hadden bijgewoond Men moet deze telling zien als de vrucht van een werkelijke bezorgdheid zowel bjj geestelijken als leken om de zielen en van het daaruit voortvloeiende stre ven om met een open oog voor de Pro blemen van deze tijd en met het inzicht, dat samenwerking tussen priesters en le ken daarbij noodzakelijk is te trachten de zielzorgproblemen op te lossen. Uit deze bezorgdheid om de nood der zielen is te Maastricht enige tijd geleden de „werk groep ter bestudering van de ontkerste ning" geboren en bjj haar is toen de ge dachte ontstaan een telling te houden van de mishorenden. teneinde op die wijze enigszins een diagnose tr kunnen stel len omtrent het vraagstuk der onkerke lijkheid. Achteraf is de datum van 19 februari niet gelukkig gebleken voor het expe riment. Het vroor toen immers 15 tot 16 graden en dit is ongetwijfeld van invloed geweest op het kerkbezoek van die dag. Zodoende werd de gehouden telling er eerder een van de trouwe kerkgangers, al Zullen vele andere getrouwen, zoals be jaarden en minder valide mensen ook door het weer zijn thuis gehouden. De uiteindelijke resultaten van dit enorme werk, waaraan velen onder lei ding van de socioloog pater Remigius Die teren OFM hun krachten hebben gege ven. zijn dezer dagen gereed gekomen Er blijkt uit, dat van de 68.436 personen die verplicht zijn op zondag de H. Mis bij te wonen er 59.1 pet op deze tellings dag aan hun verplichting hebben voldaan Trekt men van die 68.436 de notoire 8752 non-paschanten af dan komt men zelfs tot een percentage van 67,8. (in Luik verkreeg men bij een telling van de mis horenden een percentage van 27 pot als uitkomst!) De opgaven werden verkregen door middel van kaarten, welke elke kerk ganger moest invullen. In totaal werden 40.452 kaarten ingeleverd. Van deze per sonen hadden 29.235 of 80.2 pet gekerkt in de eigen parochiekerk en 668 in de buurt- of wijkhuizen, welke een verleng stuk vormen van de parochiekerk. 5937 anderen of 15.1 pot waren naar de kerk gegaan in een andere ban de eigen paro chiekerk en 1446 of 8.9 pet van de ge lovigen woonden de H. Mis bn in een van de vele kapellen, welke Maastricht telt. Van de ingeleverde kaarten waren er 3166 niet geheel of onjuist ingevuld, zodat men deze kerkgangers niet in deze gegevens kon verwerken Uit de statistiek, welke men aan de hand van de ingeleverde kaarten heeft opgemaakt, valt verder nog te lezen, dat 48,7 pot va,n de kinderen de H. Missen voor 10 uur bijwoonde en 51.3 pet die na 10 uur. Bij.de mishorenden ouder dan 14 jaar waren deze percentages resp. 40.4 en 59.6 pet. Van de kerkgangers, die in hun eigen parochiekerk aan hun zon dagsplicht voldeden, bezochten er 5022 of 17 pot de Hoogmis. Voorts is uit de ingestelde enquête ge bleken, dat In het Elysee in Parijs heeft de Franse president Rene Coty stamhoofden uit Equatoriaal Afrika ontvangen, die naar Parijs zijn gekomen op uitnodiging van de Franse regering om de jaarlijkse mi litaire parade van de Franse strijdkrach ten op „Bastille-dag" (Ij juli) bij te wo nen, zoals dat elk jaar gebeurt. De foto laat zien hoe president Coty zijn gasten begroette. pecten, welke men ziet opdoemen, wet tigen, zo meent men, het plan om het werk met optimisme voort te zetten, ter wijl men vertrouwt, dat het bij een effec tieve zielzorg van grote betekenis kan zijn. Ook de deken van Maastricht, mgr. Jenneskens, ziet de resultaten van de tel ling zo en is er ver van pessimistisch door gestemd. Dat iemand p die koude febru- arizondag niet naar de kerk is gegaan, is immers nog geen bewijs, dat de be wuste persoon onkerkelijk is. Het feit intussen, dat men niet beschikt „- over gegevens uit vroegere jaren maakt .3 pet van de kinderen, die een conclusie omtrent voor- of achteruit onder de verplichting van mishoren val- gang ter zake van de onkerkelijkheid niet len. op de bewuste zondag de kerk heb- mogelijk. Daartoe zullen er meer tellin ben bezocht. Bij de mannen bedroeg dit percentage 49.2 en bij de vrouwen 51,1 pet. Voor wat de gehuwden en de on gehuwden betreft waren deze cijfers 45.5 en 58.2 resp. 46 en 73. Waaruit derhalve valt te concluderen dat 19.1 pot meer on gehuwden naar de kerk zijn geweest dan gehuwden. Wanneer men de resultaten van het on derzoek beziet en daarbij rekening houdt, met de bijzonder ongunstige weersom standigheden van de bedoelde dag, dan achten de initiatiefnemers geen reden aan wezig voor ernstig pessimisme. Integen deel, vergelijkingen met elders en de as- gen moeten worden gehouden, hetgeen dan ook het. Plan van de commissie is. De telling van het misbezoek op 19 fe bruari heeft niiet meer dan de waarde van een momentopname, zij is een onvol ledige eerste sap, waarbij diverse facto ren mede een rol hebben gespeeld en zij vormt daardoor geen basis voor een ver antwoorde conclusie. Er zou dan ook alle reden zijn geweest om het resultaat niet publiek te maken, echter aller medewer king is voor het experiment gevraagd en daarom meent de geestelijkheid, dat al len er ook recht op hebben van de bevin dingen kennis te nemen. Maastricht heeft op een belangrijk terrein de eerste stap gezet en het acht het van groot belang, dat andere steden volgen. I. (Van onze sociaal-economische redacteur) OE omstreden de kwestie van de aanpassing van de pensioenen aan het wettelijke ouderdomspensioen ook was, eenmaal het beginsel van aan passing aanvaard, hoefde de wetgever ten aanzien van de pensioenen in het bedrijfsleven niet alles in details te re gelen, maar moest worden volstaan met het geven van richtlijnen en het stellen van enkele grenzen. Geheel anders is het gesteld met de aanpassing van de ambtelijke pensioenen Deze moet tot in de puntjes wettelijk worden vastge legd dient gelijkluidend te zijn, voor allen, die in dienst van de overheid werkzaam zijn of geweest zijn. Hier doen zich dus geheel andere problemen voor. Men kon niet volstaan met eenvoudig een gedeelte (1/5) van het wettelijke bodempensioen van korting uit te zon deren. maar moest zich in concreto af vragen, wanneer en in hoeverre de kor ting on het ambteliik pensioen gerecht vaardigd zou zijn. De voor advies inge schakelde Staatscommissie voor de Pen sioenwetgeving (Van Poelje) vond kor ting slechts dan verantwoord, indien de ambtelijke oensioenen zodanig zijn, dat deze op zichzelf geacht moeten worden een alleszins behoorlijke voorziening op te leveren. Aanvaardt men dit stand punt hetgeen de regering in beginsel deed dan worden tevens alle bezwa ren tegen de geldende pensioenregeling aan de orde gesteld, ook voorzover het reeds ingeganp pensioenen betreft, .an de zijde van de ambtenarenorganisaties wordt aantiassirtg alleen aanvaardbaar geacht, indien hiertegenover voldoende compensatie in andere richting staat. Over wat een „behoorlijke voorziening" of wat „voldoende compensatie" is. kun nen de meningen natuurlijk verschillen en het ziet ernaar uit, dat de inzichten van regering en ambtenaren in dit op zicht uiteenlopen. Zoal? in ons artikel van maandag 9 juli gereleveerd, zegde de regerin" over eenkomstig het advies van de Staats commissie toe. de reeds verleende pen sioenen aan het geldende bejoldizings- neil aan te nassen en het degressieve Pensioen-berekeningsstelsel te herzien. Ten aanzien van de overige door de Staatscommissie ingediende voorstellen meende de regering, dat deze niet vol strekt noodzakelijk zouden moeten wor den verwezenlijkt om van een alleszins behoorlijke voorziening te kunnen spre ken. Hiermee hield zij een .slag om de arm, zodat zij zich in bepaalde opzich ten van het advies der Staatscommissie kon distanciëren en de moeilijkheden in het Georganiseerde Overleg zullen dan ook we] hieraan moeten worden toegeschreven. ET is de moeite waard, de voorstel len van de StaatscommissieL (inV[" rimrapport van november19SÖ>- .9 enige tijd geleden op geruisloze werden gepubliceerd, wat "a«erscherpo zien, mede in verband met missie kritiek welke het lid v^inderheidsnota Jac. Olie Jr. in een mma<= h Te„neatnziendvan de reeds ingegane ten aanzien staatscommissie een pensioenen stelt de automatische afy1 Z' JJi t«h;™ geldende bezoldigingsofU. Indien tn de bezoldiging van het Rijkspersoneel een wijziging van algemeen karakter wordt aangebracht, zouden bij algemene maat regel van bestuur de pensioenen daar aan moeten worden aangepast. Volgen? dit voorstel zon dus niet alleen nu. maar ook in de toekomst bij elke wijziging van bezoldigingspeil, pensioenaanpas sing plaats vinden. Maar ook in de berekeningswijze van liet pensioen zelf zouden volgens voor stel van de Staatscommissie belangrijke wijzigingen moeten worden aange bracht. Sedert januari 1954 kwam de pensioenvaststeHing in feite hierop neer, 13« oa 4 per dienstjaar van de eerste 6.857 van de middelsom der pensioen grondslagen der laatste drie jaren werd berekend, 1.4 pet vaq de volgende f 1.143, 1.2 pet van de volgende 2.000, vervolgens resp. 1, 0.8, 0.6 en 0.4 pet telkens van de volgende 2.000 en ten slotte 0.2 pet van het overige bedrag (pensioengrondslag is het bedrag der jaarlijkse wedde). Deze sterke degressie zou nu in die zin gewijzigd moeten worden, dat van de eerste 6.000 per dienstjaar 2 pet en van 6.000 tot 20.000 114 pet zou wor den berekend, maar zo. dat het pen sioen niet minder bedraagt dan V/t pet VOOr elk dienstjaar, tot een maximum van 40, berekend over de gehele mid- deisoan tot een maximum van 20.000. Deze nieuwe berekeningswijze zou voor nuddelsommen beneden 12.000 bij maximum aantal dienstjaren meer dan <0 pet pensioen opleveren, voor hogere bedragen in ieder geval 70 pet. Het ma ximum aantal dienstjaren wordt echter zelden bereikt. lE heer Jac. Olie Jr., wiskundig adviseur van de Pensioenraad en lid van de Staatscommissie voert in een minderheidsnota ernstige beden- kingen aan tegen bovengenoemde voor stellen. Nog afgezien van principiële üe- zwaren tegen de regeling van het bo dempensioen en tegen de aanpassing in het algemeen, oefent de heer Olie kritiek op het praktisch afschaffen van het maximum pensioenbedrag bij een pensioenregeling, opgebouwd op het salaris-dienstjaren-stelsel (final—pay- system) met behulp van doorsneepre- miën, waardoor de enige rem verloren gaat op ongebreidelde divergentie van baten en lasten o.a. tengevolge van sala risverhogingen. Het maximumpensioenbedrag. dat in de Pensioenwet 1922 was gesteld op 4.800 en in 1954 door het degressieve stelsel Wel werd doorbroken, maar toch steeds aan enge grenzen werd gebon- den. zou door bovengenoemd voorste] van de staatscommissie inderdaad prak tisch worden afgeschaft. Aldus zou de kan? op insolvabiliteit van het pensi oenfonds nog groter worden dan reeds npt geval is. Het svsteem immens ge?1 uit van een totaal ..corps cvenvvich'" tussen verleende aanspraken en ver langde bijdragen. Jongeren betalen strikt genomen te veel premie, ouderen te weinig. Verandering van personeel». samenstelling (meer ouderen) en van salarisopbouw doen nadeel ontstaan voor het fonds. Beiden zouden op evcn- wichtsnivegu ongeveer constant moeten blijven. Voorzover dit niet 't geval was vormde het maximum nensioenhodrag nog een rem op verdergaande diver gentie tussen baten én lasten. In de loop der jaren is van een con stant blijven dezer grootheden geen sprake geweest, zeker niet sedert de oorlog en vooral niet in de huidige tijd. Dit is dan ook een der voornaamste oorzaken van het tekort bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, welk tekort inmiddels wel tegen de 5 mil jard zal lopen. En de nadelige invloed werkt cumulatief wegens de gederfde rente op het bestaande vermogeiiSitekort. (Men vergelijke .prof. dr. H. ThierV in E.S.B. van 24 maart 1954). ET bt^ar.tegen de door de Staatscommissie voorgestelde her- ziening van het pensioembereke- ningsstelsel geldt dus in de eerste plaats het actuariële aspect ervan en niet het Telt, aat men de ambtenaren, ook de nogere, een pensioen van 70 pet wil toe- zeggen, hetgeen algemeen als een rede- iijke voorziening wordt beschouwd. legen over de voor het pensioenfonds uit de herziening voortvloeiende nieu we verplichtingen zouden echter ook baten komen te staan. nl. die van de aanpassing, doordat 80 pet van het bo dempensioen op de pensioenuitkeringen in mindering kan worden gebracht. Maar hoewel noch over de hoogte der nieuwe verplichtingen, noch over de grootte van de uit de aanpassing te verkrijgen baten schattingen bekend zijn. moet worden geconstateerd, dat de aan het systeem inherente neiging tot insolvabiliteit door de aanpassing niet zal worden weggenomen. Zou aldus de mogelijkheid ontstaan, dat als gevolg van de herziening, de te korten van het pensioenfonds verder zullen toenemen, dan zou de aarzeling van de regering deze herziening onver kort te aanvaarden, begriioelijk worden, terwijl zij er wellicht ook voor terug schrikt van het doorsnee-premie-steisel af te stappen, zolang nog niet van een definitieve sanering sprake is Maar hiertegenover staat, dat de eis van een pensioenregeling op basis van 70 pet bepaald niet onredelijk is. Van een op trekken der pensioenen tot dit niveau zal de overheid de consequenties dienen te aanvaarden en misschien kan een tus senoplossing gevonden worden in die zin, dat in afwachting van een defini tieve sanering van het pensioenfonds. de overheid door verhoging van haar premiebijdrage de actuarieel berekende nieuw aan te eane verplichtingen dekt, zodat hieruit geen extra tekorten voor het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds kun nen voortvloeien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10