van katholieke werknemers Werknemende Middenstand wil eenheid, maar andere vorm Holbewoners keren Geestelijk adviseur der K.A.B. vierde zilveren priesterfeest Maria-omgang in Den Bosch RUSSISCH PLAN VOOR ECONOMISCHE SAMENWERKING IN EUROPA Na 7 maanden verlaat Zorin weer Duitse bondsrepubliek VALSE KAARTEN VOOR PAUS-AUDIëNTIES Organisatie-vorm K.A.B. in toekomst DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN onder de W.M.-loep 'J™*-* »».- Tomaten en bospeen Indon. diplomaat in Sydney aangevallen Maandag 16 juli 1956 bestreden Nog twee Hongaarse passagiers vragen asiel terug in maatschappij Priester met sociale bewogenheid Convair bij Shannon neergestort d,D;,kKs.h«« New Yorks warenhuis uitgebrand 2V2 miljoen kilo stro in brand Illustere stoet trekt voortaan 0111 de drie jaar Oude traditie Grotewolil naar Moskou onderweg Kin derverlamming in Leidschendam WEERBERICHT r a K.A.B.-OPVATTING Op eerste reis: Invoerverboden van België en Ierland Tijdens rede over N.-Guinea: PROTESTSTAKING IN BMC-FABRIEK r De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien, maar ook opklaringen. Hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind Dezelfde of LJ NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT mts hogere temperaturen ot ^nsdag 17 juli: zon op 4.42, onder 20.53 uur; maan op 16.36, onder 0.22 uur. ORGANISATIE Dohmen, verklaarde onder langdurig ap- Plaus der vergadering, het met de opvat tingen Van de heer Van den Donk volko men eens te zijn. De V0OT2ltter Van de Nationale Stands- 01 ganisatie voor de Werknemende Mid denstand, de heer A. J. A. van den Donk, heeft tijdens de zaterdagmiddag te Heer len gehouden algemene vergadering dei Katholieke Vereniging van Mijnbeamb- ten stelling genomen tegen de opvatting van enkele vooraanstaande figuren uit de Nederlandse K.A.B., als zou de W.M. met haar streven naar eigen vakorganisatori- sche bindingen de eenheid van Katholiek Werknemend Nederland verbreken. „Van dit laatste kap noch mag sprake zijn", zei- de de heer v.d. Donk, „en wij hebben hier ook nooit naar gestreefd. Integendeel ook voor ons gaat het er om, door de totaliteit van Katholiek Werknemend Nederland van katholieke zijde een maximum aan invloed te waarborgen op het sociaal-eco nomische leven van ons land". een harmonische belangenbehartiging gaat plaats vinden van en voor alle scha keringen in Katholiek Werknemend Ne derland. De eenheid, ook door ons aller noodzakelijkst geacht, blijft dan behou~ den, maar krijgt een andere vorm welke, aangepast is aan de sterk gewijZigde om standigheden en waarborgt, dat de be_ langen van alle werknemer» j gelijk worden behartigd ril ren tot de arbeiders J J "U beh°" ef w», de middengroepen of de hoger leidinggevenden" De voorzitter var, a tholieke Mijnwerke deDNederlandse Ka" unwerkers Bond, de heer F. Zaterdagavond hebben nog twee passa giers van het Hongaarse vliegtuig, dat, zoals gemeld, door studenten-passagiers tot landen in West-Duitsland werd ge dwongen. politiek asiel gevraagd. Het zijn een 33-jarlge afdelingschef van een tex tielfabriek en zijn vriendin, een 19-jarige voorarbeidster van dezelfde fabriek. Zij waren van te voren niet op de hoogte van het ontvluchtingsplan geweest, doch wilden nu van -de gelegenheid gebruik maken om in het Westen te blijven. schappelijk beeld de heer Van den Donk wees er In riu een halve Verband op, dat er k« wat V gtdeden nauwelijks spra- nen W,er^n,emende middengroe- erwij] zij thans twintig tot dertig pi cent der werknemers uitmaken noodzaken ons, ons te bezinnen op de VOrm der eenheid van Katholiek Werk nemend Nederland, welke aangepast moet Worden aan het gewijzigde maatschappij beeld De komende organisatie-structuur van Katholiek Werknemend Nederland, moet volgens de W.M. zo worden, dat er Acht van de tien mannen, die van 1 ju af getracht hebben in de grotten van ^gues, m het zuidwesten van verklaard!!; onde»°cht hebben, klaarden dat zij zeer zwak waren. Hun laatste prehistorische maal bestond ïno, Smookte ringslang. Hun hoofd- dsel gedurende hun tijd van afzozn- dering heeft Uit slakken bestaan. (Van onze Utrechtse redacteur! en brandnetels D! ]°!gute Van het gezelschap, de 15- jange verkenner, Francois Sourbter bleek de zware lichameiiii,„ oieex spanning w k en geestelijke in- spanning net beste fp te hebben doorstaan. Twee deelnemers hebber, ming vóór het einri» Proefne- s voor net einde opgegeven. Volgens de mannen heeft het aangetoond, dat de mod exPeriment Prehistorische condiH ,rne m6nS °nder hij weet welke die l6Ven' mits fmts «spanning IV be^6" met de kunnen worden bereid Chapaut, de i«;j„ klaarde dat de V VM de groep ringen in een h» i mannen hun bliceerd zal 6 dat binnenkort gepu- worden, zullen vastleggen. tot voedsel ver- erva- Op hartelijke wijze is gisteren rector J. Doesburg, geestelijk adviseur van de K.A.B., maar raadsrr^m van nog talrijke andere katholieke organisaties, bij zijn 25-jarig priesterjubileum gehuldigd. Des morgens droeg de jubilaris in de Utrechtse kathedraal een H. Mis van dankbaarheid op, waaronder het koor een compositie van Palestrina zong. Aan het altaar verleenden assistentie pa ter Hoekstra O.F.M., geestelijk leider van het Credo Pugno-werk, en pater Pillen O.F.M., directeur van het A. C. de Bruijn-instituut in Doorn. De plechtig heid werd bijgewoond door de Vicaris- generaal van het Aartsbisdom. Mgr. Th. Huurdeman; de Officiaal, Mgr. dr. J. Geerdinck: Deken A. Wiegerink en het Verbondsbestuur van de K.A.B. In hotel Noord-Brabant kwamen de bestuurslieden van talrijke bonden en directeuren van instellingen der K.A.B.. alsmede afgevaardigden van andere in stanties. waarmee rector Doesburg be trekkingen onderhoudt, voor een feeste lijke huldiging bijeen. Allereerst sprak de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, die een treffend beeld gaf van het priesterschap en in de jubilaris een priester met grote sociale bewogenheid zag. Namens de bonden bood de heer H. Werkhoven een televisie-toestel aan. waarna de heer .T. Kolkman een geestige toespraak hield en als geschenk van de instellingen een ra dio-toestel gaf. Mevr. De Kort—Luyckx kwam met het cadeau van de Diocesane Kath. Vrouwen gemeenschap. een pick-up en van de Ka thol. Arbeidersvrouwen-beweging ontving rector Doesburg een schilderij. De heer •Tos. Zwanikken vertolkte de gevoelens van het bestuur van de Utr. Diocesane K A B waarvan de jubilaris eveneens adviseur is; hij vermeerderde het aantal geschenken met een tafel. Daar kwamen complimenteren de be sturen van Katholiek Thuisfront en van Katholieke Jeugdcentrale; Mgr. dr. A. U- Ramselaar. president van bet Aarts bisschoppelijk Klein-Seminarie te Apel doorn; Mgr. H. J. Fortmann, president van het Philosophicum „Dijnselburg" te Huis ter Heide; Prof. dr. A. Ariëns van het Groot-seminarie „Rijsentourg": gees telijk adviseur van de N.R.K.M.; Mr. J. Geukers, secretaris van de St. Ad»lberts- vereniging en de heer Aug. van Istendael, secretaris van het Internationaal Chris telijk Vakverbond. Een nieuw tweemotorig, voor de .Swiss Air" bestemd vrachtvliegtuig, is gistermorgen op weg van de fabriek in Canfornie naar Zürich, in de nabijheid van het vliegveld Shannon neergestort. De vier bemanningsleden drie Ame rikanen cn een Zwitser kwamen om het leven. Er waren geen andere inzit tenden. Het toestel een „Convair" stortte neer, toen het op het vliegveld zou landen. Het verdween plotseling uit het ge zicht. Het wrak werd meer dan ander half uur later door een reddingsboot in een kreek gevonden. De wrakstukken waren over een groot gebied verspreid. Het toestel in brand gevlogen. De regering van België heeft besloten dat met ingang van heden de invoer van Nederlandse tomaten weer zal zijn verbo den. Deze invoer werd °P 9 juli toege staan, nadat het op 4 ju" ook reeds verboden. Het verbod zou een gevolg zijn van de prijsontwikkeling van tomaten op de Belgische markt. Verder mogen er met ingang van de zelfde datum ook geen Nederlandse toma ten meer naar Ierland worden geëxpor teerd vanuit ons land. Deze maatregel is genomen ter bescherming van de Ier se tomatenkwekers. Tenslotte wordt met ingang van van daag ook de Belgische £rens gesloten voor de invoer van bospeen uit ons land. Het Australische ministerie van buiten landse zaken stelt een onderzoek in naar een ordeverstoring op een bijeenkomst, waarop de eerste secretaris van de In donesische ambassade Ubani. een toe spraak hield tot studenten van de univer siteit in Sydney Hij sprak over r?e- donesisc'ne aanspraken op Nieuw-Gumea, toen een zestal mannen trachtte een ein de aan de vergadering maken en een aanval op de spreker deed. Studenten kwa men tussenbeide en er ontstond een band- gemeen. Het Australische ministerie heeft officieel zijn spijt over het mcldent be" tuigd. De 55.000 arbeiders van de Britse B.M.C.-automobielfabriek hebben zater dagmiddag besloten om met ingang van maandag 23 juli 5n staking te gaan. De staking orotest tegen het feit, dat drie Welt. Geleden 600,° lei ders van deze fabrieken zün ontslagen. was niel Enige Hongaarse studenten hebben tij- dens een vlucht met een machine van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij na een furieus gevecht de bemanning over meesterd, en koers gezet naar West- Duitsland, waar zij op een vliegveld in aanleg bij Ingolstadt zijn geland. De bo venste foto toont enkele bemannings leden en passagiers op de grasmat van het vliegveld; de onderste foto toont de studenten van wie ér een paar flink gehavend uit de strijd kwamen foor Meer dan 170 van de 400 brandweer lieden zijn gisteren gewond of door rook bedwelmd geraakt bij de grote brand („de grootste in 34 jaar", aldus de brand weercommandant) die het vijf verdiepin gen hoge warenhuis van Wanamaker in New York heeft verwoest. De brand woedde langer dan een dag en ware ri vieren bluswater stroomden in twee na bije tunnels van de ondergrorfdse, die ernstige waterschade opliepen. Men ver moedt dat de ruïne van het warenhuis geheel omvergehaald zal moeten worden. ..En met z'n alien liesen «e daar™ Gcr' nt Voorting in de le trUi". Deze lyriek, door onze versiagqever ^el eens ooit ge~ besigdwordt hier kenneliik letterlijk bewaarheid. Na de tiende etappe poogt men in Bayonne VoortinV in bet gele shirt te steken, maat te hlein °f nog héél erg nieuw T ai ktikt onze landge noot dan wat benauttrf, hij ivas tóch dol blij met zijn ivapenfett en zijn trofee. Door hemelvuur: Tijdens een zwaar onweer, dat ge paard ging met hevige slagregens en ha gelbuien is zaterdagmiddag door blik seminslag brand ontstaan in een strobult bij de N.V. Kartonfabriek Beukema en Co. te Hoogezand. De brandweren van Hoogezand en Sappemeer en de bedrijfs brandweer van de fabriek vermochten tegen de geweldige vuurzee niet veel uit te richten. Een voorraad van twee en een half miljoen kg. stro moet als verloren worden beschouwd De voorraad was door verzekering gedekt. Op verscheidene andere plaatsen te HoogezandSappemeer is de bliksem in geslagen, echter zonder ernstige gevol gen. (Van onze verslaggever) De duizenden Bosschenaren die deze julizondag volgens oud gebi nik langs de beeweg zaten geschaard om de Maria-omgang te zien, hebben node bun bisschop gemist achter bet Wonderbeeld van de Zoete Lieve Vrouw: mgr. Mutsaerts mo'est in deze omgang, die gehouden werd met de intentie „Voor de keuze van de bisschop-coadjutor", in verband met zijn minder gunstige gezondheidstoestand, verstek laten gaan. Het was, in weerwil van bet feit, dat de omgang in deze vorm pas weei in 1959 zal trekken, aanzienlijk minder druk dan de voorgaande jaren; vergeleken bij 1953, toen duizenden vergeefs naar de Hertogstad zijn gekomen om de geheel vernieuwde stoet te zien, was bet zelfs bepaald slap; na vier jaar bleek het aantal toeschouwers tot het vroegere peil te zijn teruggelopen, maar met dit verschil, dat de belangstelling van de Bosschenaren zelf geringer geworden is. Is de stoet, zoals die door de kunstenaar Marius de Leeuw en Luk van Hoek ontworpen is, niet in staat, de grote massa te beroeren? De Bossche Maria-omgang dateert reeds van de dertiende eeuw. Pas in 1380 deed het Wonderbeeld zijn intrede, dat het centrum werd van een luisterrijke stoet. Bij de inneming van Den. Bosch door Frederik Hendrik werd liet beeld naar Brussel gebracht, vanwaar het in 1853 terugkeerde; eerst in 1916 werd de plech tige omgang in ere hersteld, een stoet met historische en symbolische groepen, die ieder jaar langer werd, maar ten slotte weinig samenhang vertoonde. Niettemin waren velen uit Den Bosch en omgeving zeer aan die historisch ge groeide stoet gehecht; er mocht dan op het geheel veel aan te merken zijn, de onderdelen spraken tot de bevolking, die op de omgangdag elk jaar opnieuw enige uren lang het voorbijtrekken van de schier eindeloze stoet, waarin behalve allerlei verenigingen en organisaties ook alle Bossche muziekkorpsen meeliepen, in zich opnam. Dit nam niet weg, dat met milde hand gegeven werd, toen de Broederschap der Zoete Lieve Vrouw bij het eeuwfeest van de terugkeer der Zoete Moeder het be sluit nam, gelden in te zamelen voor een geheel nieuwe stoet. En zo trok dan vier Mgr. XV. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch volgt staande voor het bisschoppelijk paleis de plechtige om gang van de Zoete Moeder, die zondag in Den Bosch is gehouden. Aan het einde van de vorige week is een door de Sovjet-Unie voorbereide ont werptekst voor een geheel Europa omvat tende overeenkomst voor economische sa menwerking onder de aangesloten landen van de Economische Commissie voor Europa in omloop gebracht. Deze ont werpovereenkomst onavat de ontwikkeling voor vreedzame doeleinden van de atoom energie, samenwerking op het gebied van De Sovjet-ambassadeur in Bonn, Vale rian Zorin, zal de Bondsrepubliek over enkele dagen verlaten teneinde elders een andere functie te aanvaarden zo heeft het Westduitse minister van buitenlandse za ken zaterdagavond bekend gemaakt. Zorin bracht een afscheidsbezoek aar. de Westduitse minister van buitenlandse za ken, dr. Van Brentano. Het bericht omtrent Zorins vertrek kwam als een volslagen verrassing voor politieke kringen in Bonn Men tast in het duister naar de reden van dit plotselinge vertrek. Zeven maanden geleden kwam Zorin in Bonn aan als eerste Sovjet-ambassadeur. Zijn aanstelling volgde op het aanknopen van diplomatieke betrekkingen ti ssen Bonn en Moskou na de reis van bonds- kanselier Adenauer naar de Sovjet Unie. Vandaag vertrekt een Oostduitse rege ringsdelegatie geleid door premier Grote- wohl en verder bestaand! uit o a. zeven vicc-premiers naar Moskou. es e ij c diplomaten menen verband te mogen leg gen tusse.i het vertrek van deze delega- tip naar Moskou en de terugroeping van Zorin. Men neemt aan, daj zeer belang rijke besprekingen in Moskou zullen plaatsvinden. Inmiddels heeft de voorzitter van de V estdui-tse sociaal-democratische partij, Ollenhauer, zaterdag bekend gemaakt, dat het schrijven van de Sovjet-Russische communistische partij aan het partijcon gres te Muenchen niet worden beant woord. In de Russische brief werden de sociaal democraten uitgenodigd, met re commu nistische partij samen te werken en on derhandelingen te openen tussen Bonn en Oost-Berlijn over de hereniging van Duitsland. Ollenhauer zei, dat het congres zich reeds woensdag met algemene stemmer tegen samenwerking met de communis ter en tegen onderhandelingen met Oost- Duitslanc had uitgesproken. de handel, verzekering, transport en ver bindingen en het gemeenschappelijk ge bruik van natuurlijke hulpbronnen. De verspreiding van dit document ge schiedt overeenkomstig een besluit, dat in april tijdens de elfde zitting van de E.C.E. op basis van een Sovjet-voorstel werd aangenomen. Er is aan de regering van de landen der E.C.E. verzocht voor 15 oktober van dit jaar hun opmerkingen over het Rus sische ontwerp aan de secretaris van de commissie te doen toekomen. De secre taris zal dan de antwoorden van de re geringen laten circuleren en, wanneer de meeste aangesloten landen daarmee ak koord gaan, een bijzondere werkcommis- sie van deskundigen bijeenroepen, welke een rapport zal moeten samenstellen voor de zitting der E.C.E. van het komende voorjaar. In de Russische ontwerptekst wordt ge zegd, dat de landen van de Economische Commissie voor Europa zich bereid ver klaren de economische samenwerking te bevorderen en samen te werken voor het verstrekken van economische en techni sche hulpverlening aan nog onvoldoende ontwikkelde landen en zich te onthouden van het verbinden van dergelijke steun verlening aan enigerlei politieke, militaire of economische eisen. Met het doel te komen tot uitbreiding van de handel tussen Europese en andere landen verklaren de contracterende par tijen. aldus de ontwerptektst, zich bereid deel te nemen aan een internationale han delsorganisatie opgericht als een orgaan van de Ver. Naties waarbij het lidmaat schap open zal staan voor alle leden van de Ver. Naties en andere belanghebbende landen. Geen embargo's Een contracterende partij zal zich wat betreft de invoer uit of uitvoer naar het grondgebied van enige andere partij ont houden van enige beperkingen, verboden of formaliteiten, welke niet in dit opzicht voor alle deelnemende staten gelden. De partijen achten het wenselijk over te gaan tot oprichting van een geheel Europa omvattend orgaan ter behande ling van aangelegenheden op het gebied van valuta en krediet en aanbevelingen voor te bereiden ten behoeve van de deel nemende staten voor de uitbreiding van multilaterale regelingen. Voorts zullen de deelnemende staten stappen nemen ter verbetering van de samenwerking pp we tenschappelijk en technisch gebied. De deelnemende staten spreken zich verder uit voor het bundelen van hun in spanningen ter ontwikkeling van het ge bruik van atoomenergie voor vredelieven de doeleinden en erkennen da+ 'n gezamen lijke benutting op uitgebreide schaal van de Europese natuurlijke hulpbronnen de ontwikkeling van de economie der Euro pese landen gunstig zal beïnvloeden. jaar geleden terwijl duizenden die op de trottoirs zelfs geen staanplaats meer kon vinden, vóór de stoet uit moesten worden weggedrongen de nieuwe om gang door Den Bosch, een omgang die ..heel anders'* was en die veel bewon dering heeft geoogst. Indrukwekkende groepen van Marius de Leeuw De vernieuwde Maria-omgang bestaat uit drie delen: de eerste en grootste is ontworpen door Marius de Leeuw en beeldt de verschillende glorietitels van Maria uit. Het tweede deel, ontworpen door Luk van Hoek, geeft de geschiede nis van het Wonderbeeld weer; het der de deel is de rituele processie, waarin het Wonderbeeld wordt meegedragen. In het eerste deel, dat uit een openings- groep en twaalf groepen bestaat, heeft Marius de Leeuw zich een meester ge toond zowel In het uitbeelden van de verschillende onderwerpen als in het componeren van kleurensymfonieën. In de lijdensgroep met de veertien kruis wegstaties heeft hij een indrukwekkend hoogtepunt bereikt; wij geloven dat het voor het belangrijkste deel deze in drukwekkendheid is, die de daarop vol gende verrijzenisgroep minder uitge breid, en in kleuren die op zich alles zins verante-oord, maar na de lange rouwstoet niet uitbundig genoeg zijn te weinig Paasvreugde doet uitstralen. Hoewel de symboliek voor degene die de stoet voor het eerst ziet voorbijtrekken, misschien niet tot in al haar onderdelen doorschouwd wordt, blijkt dit deel van de omgang, diep doordacht en met groot talent uitgewerkt, juist na herhaale be schouwing grote indruk te maken. Deel twee, van Luk van Hoek, dat uit een openingsgroep en vijf groepen be staat, is simpeler. Van Hoek werkt met féllere, minder verfijnde kleurencombi naties en met uitbeeldingen die eerder aansluiten bij de voorstellingen van de vroegere stoet, dan ,dat ze voortkomen uit een eigen idee van de ontwerper. Enigszins komt dit uiteraard wel, door dat in dit historisch gericht deel minder ruimte is Voor een persoonlijke conceptie en wij zouden niet gaarne beweren, dat het tweede deel van de omgang van artisti citeit gespeend zou zijn. De lange loop groepen van miraculeus genezenen ade men echter een zekere langdradigheid, en de groep ten leven gewekte kinderen is zender mepr rommelig door de misera bele kostuums. Aan deze groep twee is sinds de eerste omgang al geschaafd, maar een volledig sucees is zeker nog niet bereikt. Wellicht wordt dit in de komende drie jaar gevonden. Voortaan zal de omgang in verband met de enorme kosten slechts om de drie jaar in volle luister trekken. De komende twee jaar zal op dc omgang zondag alleen de liturgische processie worden gehouden, zij het op een bijzon dere wijze. Hopelijk zullen de Bossche naren om de drie jaar meer belangstel ling aan de dag leggen voor deze il lustere stoet, aan de totstandkoming waarvan zij zo spontaan hebben meege werkt. In Leidschendam hebben zich twee ge vallen van kinderverlamming voorgedaan. De slachtoffertjes zijn een 5-jarig zoontje van het gezin van der L. en een 7-jarig dochtertje van het gezin L. De Pauselijke gendarmerie, de politie van Vaticaanstad, is een bende op het spoor die vervalste toegangskaarten voor openbare Pauselijke audiënties verkoopt. Zoals bekend worden deze toegangskaar ten, die recht geven op een plaats op een van de tribunes of in een van de eereser- veerde ruimten in de St. Pieter, op aan vrage door de hiertoe bevoegde Vaticaan se instantie, het kantoor van de „Maes tro di Camera" gratis verstrekt. Zij kunnen enkele dagen tevoren wor den afgehaald en moeten op de dag van de audiëntie bij het betreden van de ba siliek aan de dienstdoende Pauselijke gen darmes worden getoond. Eén van deze gendarmes nu, kwam voor het begin van de jongste algemene audiëntie tot de ont dekking, dat e»n hem overhandigde toe gangskaart niet voorzien was van hel duidelijk zichibare opschrift .gratis", waarvan alle door bovengenoemde in- i den. stanlies uitgegeven kaarten zijn voorzien. Bij nader onderzoek kwam aan het licht dat alleen al onder de toegangskaarten van de laatste dagen zich een honderdtal vervalsingen bevonden. De perfecte nabootsing van de echte toegangskaarten wijst er cp, dat de ver valsers over een uitstekend geoutilleerde drukkerij beschikken. Slechts de opdruk ..gratis" moest wel weggelaten worden, omdat de kaarten anders niet aan de niets vermoedende toeristen konden wor den verkocht. De Italiaanse politie, door de Pauselij ke gendarmerie ingelicht, heeft onmid dellijk maatregelen getroffen om aan deze praktijken een einde te maken. De ver schillende reisbureaus in Rome en elders in Italië zijn eveneens ingeschakeld. Zij zullen hut: clientèle omtrent het gebeur de inlichten, om ;e voorkomen, dat de buitenlanders nog verder de dupe wor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1