Bezorgdheid over financiële toestand van Frankrijk Rembrandt's Nachtwacht trok door Amsterdam H. Bonifatius Patroon van het Bisdom Groningen „Aan ons de hoge plicht alarm te slaan!" Egyptische orders voor Nederlandse industrie? Zes gewonden bij scheepsexplosie Inflationistische verschijnselen ondanks betrekkelijke prijsstabiliteit Scheepvaartrechten vervallen Den Haag krijgt uitge breid rbeuma-onderzoek Chinese handelsmissie in ons land Gevangenis-pater nam afscheid Bomaanslag in Amman PAGINA 5 ^AANDAG 16 JULI 1956 Op Groningse en Friese waterwegen Ongeluk in Noorderhavenkanaal Egyptisch diplomaat zwaar gewond Behoefte aan kapitaal THEE- EN RUBBER PRODUKTIEUJFERS Kans op olie-exploratie (Van onze correspondent). De onderhandelingen tussen Rijk en provincie Groningen over afschaffing van de scheepvaartrechten op de belangrijk ste provinciale kanalen en de daarmee verbonden besprekingen over de finan ciële moeilijkheden, die deze afschaffing voor de provincie zal meebrengen, heb ben thans een succesvol einde gevonden. Gedeputeerde Staten van Groningen heb ben van de minister van Verkeer en Wa terstaat bericht ontvangen, dat de rege ring heeft afgezien van het aanvankelij ke voornemen om tot overdracht van de vaarwegen aan het Rijk te geraken en heeft ingestemd met hun voorstel het be heer en onderhoud van deze vaarwegen bij de provincie te laten. Het Rijk is voorts bereid om na afschaf fing van de scheepvaartrechten op het Van Starkenborghkanaal, het Winscho- terdiep en het Eemskanaal de kosten van onderhoud en exploitatie van voornoem de kanalen voor zijn rekening te nemen, waartoe alsnog een financiële regeling met de provincie zal moeten worden ge troffen, welke regeling 1 januari 1957 zou kunnen ingaan. Op 1 januari 1957 zou dan een eirde ziin gekomen aan de heffing van scheepvaartrechten op de genoemde belangrijke kanalen. Hetzelfde geldt voor het in Friesland gelegen deel van de vaar weg Groningen-Lemmer. De gezondheidsorganisatie T.N.O. (toe gepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek) ,is sinds maart 1954 bezig met een onderzoek naar het voorkomen van rheuma onder de Nederlandse bevolking onder leiding van de arts R. de Graaff "heumatoloog te Rotterdam. Het onderzoek zal in januari 1957 in Den Haag worden gehouden als eerste van de grote gemeenten. Deze rheuma- enquête bestaat uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Het ligt in de bedoeling een op de hon derd Hagenaars, in totaal dus circa 6000 nersonen. in de eeftijdsgroep var 15 t.m. 61 jaar in dit onderzoek te betrekken Verwacht wordt dat het onderzoek over het hele land in november 1957 kan wor den afgesloten. De vier korporaalschappen van de „Nachtwacht"die zaterdagavond gedu rende een paar uur to't leven kwamen en de toeschouwers ruim driehonderd jaar terugvoerden, opgesteld voor het Rijksmuseum. 'Luttele' minuten nadat deze. foto genomen was keerden de schutters weer terug in de lijst van het oude schilderij van de meester, ter ere van wie het kleurrijke schouwspel was opgezet. De totale produktie over de eerste 5 men den van dit jaar bedroeg 73.408 kg. i»\j 81.219 kg.) rubber. De N. V. Cultuur Mij „Pangledjar" deelt mede dat haar produktie tot en met juni als volgt was: thee van eigen tuinen 62.789 hkg. (v. j. 63 108). verwerkt van andere ondernemingen 53 627 hkg. (v. j. 37.510), rubber 107.233 kg. v. j 97.021). Zaterdagmorgen ongeveer half 12 ont plofte de motor van een pleziervaartuigje in 't Noordehavenkanaal nabij het kinder ziekenhuis aan de Gordelweg te Rotter dam. Vijf der opvarenden, alsmede een brandwacht, kregen dusdanig ernstige brandwonden, dat zij naar het Bergweg- ziekenhuis moes+cn worden overgebracht. Het ongeluk overkwam een gezelschap dat zich gereedmaakte voor een pleziertocht je. Men had het motorscheepje. „Ronald" genaamd, afgehaald bij een der werven aan de Crooswijkse Bocht en bracht het nu door het Noorderhavenkanaal om er een weekendtocht mee te gaan maken. Ter hoogte van het kinderziekenhuis wil de men de motor aanslaan en waarschijn lijk toen een vonk oversloeg had een ont ploffing plaats, die het scheepje in een wak veranderde. De 57-iariee havenarbeider J. S Slie- kbr en zijn 54-jarige echtgenote mevr. P- SliekPr-Tonekrijs uit de Overfisselsestraat, de 45-jaarige sjouwer P. F. pijl en zijn echtgenote mevr. T Pijl-Charité uit de De La Rejjstraat en de 6-jarige Nellie de Winkel uit de Overijsselsestraat wer den daarbij door de vlammen geraakt en gewond De vader van Nellie liep geen kwetsuren op. Haar moeder bevond zich te Leiden en zou daar aan boord worden genomen. Het vaartuigje, dat gehuurd was. is zo goed als geheel verbrand, Bij de blussing, die geschiedde met twee stralen onder leiding van brandmeester Dekker, kreeg de brandwacht eerste klasse C, Schoen brandwonden aan het gezicht. Het ongeluk verwekte begrijpelijker wijze grote consternatie. De geneeskun dige dienst arriveerde ter plaatse met drie ambulancewagens. Een Chinese handelsmissie, bestaande uit twaalf personen, is gisterenavond op Schiptfol gearriveerd voor een bezoek aan ons land, op uitnodiging van het cen traal orgaan voor de economische be trekkingen met het buitenland. Zij werd verwolkomd door de heren mr. J. J. Ooye- vaar. mr. P. Noordwal. drs. A. Zikel, J. Sikkes en R. Korteweg. De missie blijft tot 27 juli in ons land. Zij brengt een tegenbezoek na de réis. dié een Nederlandse handelsmissie 1'jaar geleden naar de Chinese Volksrepubliek maakte. In de Egyptische ambassade in Am man (Jordanië) is gisteren een bom ont- oloft. De Egyptische militaire attaché werd hierbij zwaar gewond. Hij is naar een ziekenhuis gebracht, waar zijn onderarm geamputeerd moest worden. Voor zijn leven wordt gevreesd Volgens de politie zat de bom in een aan de attaché geadresseerd postnakke' dat afkomstig was uit Jerusalem. Een aanta] „verdachte elementen, die relaties met Israël onderhouden" zijn volgens de oolitie gearresteerd. Het Egyptische ministerie van voorlich ting heeft verklaard, dat het postpakket afkomstig was van de gemengde bestands commissie. Zaterdagmorgen beeft pater Gemke 7FM, die sedert oktober 1950 als aalmoe zenier in de Rotterdamse strafirestichten werkzaam is geweest, wegens het berei ken van de G5-jarIge leeftijd offcieel af scheid genomen. De directeur van de gevangenis de heer J Dilling. prees als eerste spreker de pater voor de wijze, waarop hij zijn moei lijke werk in de afgelopen jaren had verricht. Aan het einde van zijn dank woord bood hij de pater namens het per soneel een- vulpen aan. Achtereenvolgens werd voorts het woord gevoerd door de directrice van de vrouwengevangenis, de gestichtspredi kant. de psychiater en de sociaal ambte naar Na hef afscheidswoord van de pater werd het personeel in de gelegenheid ge steld afscheid te nemen. Pastoor Th Sanders van de H Antonius en Rosalia, m wiens parochie de strafgestichten ge legen zijn, woonde deze bijeenkomst bij. Het kerkelijk afscheid is vastgesteld op zondag 29 juli. Dan zal de scheidende pater in de gevangeniskerk een plechtig misoffer opdragen, waarbij de bestuurs leden van de r.-k. reclassering en de dames- en heren celbezoekers aanwezig zullen zijn- Mgr. Nierman van Groningen be zocht tijdens het weekeinde zijn vroegere parochie te Oosterhout. (Betuwe). Zaterdag werd Z H. Exc. in een open wagen, omstuwd door bruidjes, plechtig ingehaald. Nederlandse bedrijfsleven de stap niet heeft gewaagd. De besprekingen met hgt Alcoa-concern zijn op gang gekomen en de Nederlandse ondernemingen hebben blijk gegeven de zekere winst van het ogenblik te prefe reren boven de toekomstige mogelijkhe den die weliswaar enige risico's meebren gen maar daar tegenover óók zeer goede kansen inhouden. In Suriname dat zo'n grote behoefte heeft,aan kapitaalsinvesteringen en dat met Nederland zo nauw verbonden is. verwondert men zich keer op keer over de weinige bereidheid van particuliere Nederlandse zijde om gelden in Suriname risicodragend te leggen. Daarop zijn lofwaardige uitzonderingen en hef. bekendste voorbeeld hiervan is Bruynzeel. die zijn pioniersarbeid nu be loond ziet met een bloeiende triplexfa- briek. Een ander voorbeeld is de Amstel- brouwerij. die al binnen enkele maan den na de opening van haar bierbrou werij in Paramaribo van een succes mocht spreken. Deze uitzonderingen betreffen boven dien aanzienlijk kleinere ondernemingen. Voor Brokopondo is een kapitaal nodig in de orde van grootte van 200 miljoen Nederlandse guldens en wij zullen er wel in moeten berusten dat het moeder landse particulier-initiatief zóver niet meer reikt. Bauxiet, olie, hout. waterkracht en on- dernemingskracht zouden hand in hand moeten gaan om de Surinaamse droom over komende welvaart te verwezenlij ken Wie weet of dat nog niet eens ge beurt? Voorlopig echter is het leven maar zorgelijk, ploetert de Hindoestaan op zijn slecht geïrrigeerd stukje land werkt de Creool voor weinig geld in zijn fabriek of op zijn kantoor, slooft de Chinees zich af in zijn winkeltje en maken wü ons allemaal druk over de politiek, omdat er zovelen zijn die op dat gebied hun vak nog niet verstaan. De rub-berproduktie van de N. V. Wesi Borneo Cultuur Mij heeft in de maand me 1956 13 335 kg. (v. m. 16.268 kg.) bedragen gelmoes van Nederlands en Amerikaans- Engels. Maar a] is de bauxiet dan ook de kurk waar de economie van Suriname op drijft, de opbrengsten zij11 "°S maar net vol doende om het h0°f" boven water te houden. Zou er \ve"icht olie te vinden zijn in de kustvlakte of dicht bij de kust in zee? Een dezer dagen heeft zich daar voor weer eens ®cn ^esadigde gemeld en er bestaat wel kans dat aan een breed opgezette exploratie za' worden begon nen. Merkaardigerwüs zijn het vaak Ame rikanen die zich voor dergelijke projec ten interesseren. De Nederlanders hebben blijkbaar de expansiekansen in het Rijks deel Suriname niet nodig. Waarom zouden zij zich met Suriname bemoeien als er in eigen land een hoog conjunctuur heerst? Door de Nederlandse Staat worden er o.a. via het Tienjaren plan miljoenen besteed aan de ontwik keling van Suriname,__maar de Neder landse ondernemer blijft achter op een enkele uitzondering na. Als er straks een voor Surinaamse begrippen enorme industrie zal ontstaan door de bouw van een aluminumsmelterij bij de hydro-elek- trisohe installaties van het Brokopondo- stuwmeer. zal het hoogstwaarschijnlijk een Amerikaans bedrijf zijn, omdat het Zondag 15 iuli is in alle kerken en kapellen van het bisdom Groningen onderstaande mededeling van de Bis schop van Groningen, Z.H. Exc, Mgr. P. A. Nierman, onder de H.H. Missen voorgelezen. „Het is voor ons een grote vreugde de gelovigen te kunnen mededelen, dat de H. Vader de H. Bonifatius heeft verheven tot Patroon van ons nieuwe Bisdom. Deze grote vaderlandse Heili ge, die wij altijd vereren en gedenken als een van de grondleggers van de christelijke cultuur in deze gewesten, zal de bijzondere beschermer zijn van de Kerk in Groningen, Friesland, Drente en de 'Noord-Oost-Polder. Tot hem zullen wij met vertrouwen onze toevlucht kun nen nemen bij het moeitevo] pogen, om het christendom, dat hij heeft gevestigd, te behouden en uitbreiding te geven. Wij bereiden ons nu voor op de grote bedevaart naar Dokkum op 23 juli, waar wij elk jaar op de plaats, waar hij de marteldood heeft ondergaan n dankbaar heid gedenken de weldaad, die hij ons heeft gebracht en bidden voor de groei van onze Kerk. De verheffing van de H. Bonifatius tot Patroon van ons Bisdom moet voor de gelovigen van het Bisdom Groningen een aanleiding zijn, om deze jubileuml bedevaart een groot succes te doen wor den. Wij hopen van harte, dat nu en voort aan elk jaar. een groot aantal pelgrims van heel ons Bisdom deelneemt aan de Nationale Bedevaart, om op deze, in ons Bisdom zo begenadigde plaats, te bidden voor het geloof, waarvoor de H. Bonifa tius z\jn leven heeft gegeven."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3