Tour de France 1956 AAN DE VOET DER BERGEN: DE GELE EN DE GROENE TRUI mm hadden twee kansen op Voorting èn Wagtmans geel: Helaas op één dag twee man verspeeld v. d. Brekel en Van Dongen LOCOMOTIEF DE NEDERLANDSE EQUIPE Voorting zag zijn kans en greep de leiding Van Dongen naar vaders ziekbed geroepen Tourjloeg en Van Est in de Acht van Chaam Nolten: Ik zal ze laten óók nog ben... :ien, dat ik er DE KLASSEMENTEN De Ned. Onafhanke- lijken voor Ronde van Europa Coppi wil uur-record in september heroveren Omnium in Rotterdam Quintess Harvester won gouden zweep JA MAANDAG 16 JULI 1956 PAGINA 6 Ze waren gewaarschuwd De lont in het kruit Groots gevecht Tergend minutenwerk Alléén maar angst voor een lek bandje Ze hielden het op een eindsprint op de betonnen wielerbaan van Bayonne, waar André Darrigade, mét het plaatselijk publiek, zó ze ker was van zijn overwinning, dat hij zijn laatste jump te laat inzette loopt altijd lichter! Voorting optimistisch Nollen: Morgen of over morgen..." en hij diensvolgens gladweg door de handige Belg De Bruyne ver slagen werd. Zó, met een laatste surprise, eindigde dan deze rit waarin de grote favorieten op nieuw vermorzeld werden en waarin, veertien minuten nadat Gerrit Voorting in zijn gele trui was geklommen, de eindsprint van het peloton gewonnen werd door Poblet vóór Ockers en Daan de Groot, wat al te nadrukkelijk ge lanceerd door Van Dongen, en die daarmee royaal zijn groene shirt nog redde. De etappe Algemeen De ploegen De groene „roitva Een v° licht»1' me»i v tussen en e»£ EN MORGEN: LUCHON -1500 m 1000 nr Brinkman-Van Vliet het snelste koppel Bijna 3500 toeschouwers zagen zondagmiddag een koppelomnium op de Rotterdamse baan, waaraan zij ongetwijfeld veel plezier heb ben beleefd. Arie van Vliet, voor het eerst in de Maasstad op het programma, trad samen met Ma- nus Brinkman in het strijdperk en met één puntje voorsprong reden deze twee naar de overwinning. FRANSE WATERPOLO-ZEGE Door Martin W. Duyzings. BAYONNE, zondagavond. HET dorpje heefte Castets Er hangt daar, tegen de verweerde zijgevel van een der plaatselijke herbergen, een voortreffelijke reclame van een voortreffelijk merk cognac. En hoewel de cognac in de meest gefrequenteerde herberg van Castets-des-Landes van mindere allure is, vindt ge daar niettemin telkens, als de Tour-karavaan er door de dorpsstraat giert, de plaatselijke notabelen. Ik herinnerde mij dat kroegje en ik herinnerde mij de notabelen: de commandant van de plaatselijke brand weer die, sedertdien brand of géén brand van de communisten naar de poujadisten is overgelopen; de plaatselijke oppergendarm, in wiens ademtocht gij een héél leven vol knoflook en Pernod kunt proeven; en de plaatselijke kandidaat-notaris, die Jean-Claude heet, en die er uitziet alsof hij de hoop, ooit nog een échte no taris te worden, al lang in een stortvloed van alles be halve zwak-alcoholische dranken verdronken heeft. Ze waren er opnieuw van daag, zoals ze er vijf jaar geleden waren, toen we daar, in de scha duw van die oude herberg, onze wagen stop ten en we zwij gend naar onze chronometer be gonnen te staren terwijl dat dode wijzertje, stug en onwillig ver springend van se conde naar se conde, bezig was ons te melden, dat Oranje voor het eerst in de geschiedenis van de Tour bezig was met de gele trui aan de haal te gaan- Het decor was anders nu. Toen, vijf jaar geleden, GERRIT VOORTING Triomfdag sloeg de hitte laaiend over de Landes, weekte zij het as falt op de weg tot een vieze zurig-geurende brij. Nü stond Castets-des-Landes op zijn grondvesten tc schud den onder een onbedaarlijke wolkbreuk, hoorde men, ver naar het zuiden, een van die sub-tropische onweren, die ons vandaag tussen Bordeaux en de goede stad Bayonne op zo onvermoeibare wijze teisterden, nog dof- grommend en met fel-groene bliksemschichten te keer gaan, stroomde ér, wildkolkend, een beekje smerig modderwater door de smalle straten van een dorp, waar men het nauwelijks ongewoon vindt, wanneer men half mei de laatste regendruppels met zorg opvangt, omdat men een behoorlijke kans loopt, dat het er in de eerst volgende twee maanden niet meer zal regenen. Jawel! De decors waren anders, zoals de acteurs an dere namen droegen. Wim van Est, die toen in Castets- des-Landes de voorsprong bereikte, die hem later in Dax aan de gele trui zou helpen, behoort niet meer tot Pellenaars' troepen. Slechts één was er van hen, die vijf jaar geleden met de gele trui van Wim van Est op Dax afraasden, die men ook vandaag had teruggevonden in een kopgroep, waarin vier Franse nationalen, vier stug tegen het noodweer vechtende Belgen, twee vijnnig rij dende Italianen en.Nello Lauredi bezig waren de kansen van Charly Gaul, Brankart en Stan Ockers voor goed naar de weerlicht te rijden. In Castets-des-Landes herinnerden de notabelen zich nog altijd zijn naam „Voortieng!, Voortieng!" zeiden schor de notabelen. Op dat ogenblik had de voorsprong van dat kopgroep- je, waarin een jonge, wat schuchtere debutant, de kleine Limburger Jef Lahaye, de man uit Roosendaal dapper zat te assisteren, de zeven minuten overschreden. Op dat moment zat toen al een Nederlander in de gele trui. „Voortieng!"zeiden in Castets de notabelen. Hun gezichten werden somber als de hemel, die ver naar het zuiden boven de uitlopers van de Pyreneeën dreig de. Zij kénden die Bataven: als ze met een gele trui op weg waren naar Dax of naar Bayonne, dat bleef om het even, dan gaven ze die niet meer af. André Darrigade, de favoriet van de streek, die vandaag in de stromende regen langs tienduizenden van zijn eigen supporters reed en die gisteren, tijdens de rustdag in Bordeaux, ge zworen had, dat hij nog vóór de Pyreneeën de gele trui zou grijpen in een triomfantelijke revanche op allen, die gezegd hadden dat hij in deze Tour geen rol van be tekenis meer zou spelen; André Darrigade, zo wist men nu ook in Castets, zou ginds, op de wielerbaan van Bayonne opnieuw een droom aan gruizels zien gaan Het feesft was voortreffelijk. Weliswaar hadden ze op de wielerbaan van Bayonne, waar men vandaag strui kelde over de Spanjaarden, die met gele, gelaten gezichten op een nieuwe Spaanse nederlaag stonden te kauwen, het Wilhel mus niet bij de hand. Doch Yvette Hor ner was er en deelde, vergezeld door een half dozijn plaatselijke schoonheden, de gele trui uit, terwijl Gerrit Voorting daar trots als een pauw tegenover de eretri bune stond; de gele trui, waarvoor hij ge durende zes ronden van Frankrijk ver geefs had moeten vechten. En intussen sprak hij in drie verschil lende talen in twaalf verschillende micro foons tegelijk, zijn vreugde en zijn dank baarheid uit, terwijl Kees Pellenaars diep zinnige dingen stond te zeggen tegen de verzamelde Franse journalisten, die onze ploegleider langzamerhand als het rond rijdende Orakel van Delphi zijn gaan be schouwen, terwijl André Darrigade, zon der die gele trui en bovendien in de eindsprint nog gran dioos gevloerd door de kleine, listige en snelle Belg Fred de Bruyne, die in deze Tour in etappe-overwinningen grossiert (het was zijn derde, vandaag!), op het middenterrein tra nen met tuiten huilde alvorens men hem troosten kon met een lauwerkrans, die wel drie maal zo groot was als de lauwerkrans voor de nieuwe eige naar van de gele trui zat ver, vér achter - 'RED DE BRUYNE uit, de rest van Oranje ïrossier in etappe- (zonder Piet van de Brekel, die vandaag overwinningen plotseling door de knieën ging en zijn heil liever in de uit vallerswagen zocht.), zich in broederlijke samenwerking met de Franse tricolores en.de ploegmaten van de Nello Lauredi een dubbel en dwars verslagen peloton nog altijd zorvuldig te bedwingen en kon men aldus bijna op zijn vingers natellen dat lieden als Gaul, Stan Ockers en Bran kart aan één adembenemend wielenvon- der lang niet meer voldoende zullen heb ben als ze in de dagen, die in de Pyrene- en nu komen gaan, nog willen oprukken naar de eerste plaatsen in het algemeen klassement. Men had hen niettemin gewaarschuwd! Zij wisten wat er komen ging. In het Franse nationale kamp had men er geen geheim van gemaakt, dat men vandaag, vóór de bergen, nog éénmaal op een grote attaque broeide, waarbij Marcel Bidot uiteraard méér belangen had bij het naar voren schuiven van zijn beste klimmers Mahé en Bauvin, dan bij een eventuele herovering van de gele trui door André Darrigade, die vandaag zó wild met zijn krachten in het rond gesmeten heeft, dat men ginder in de Pyreneeën zijn gekreun tot ver over de Spaanse grens zal kunnen gaan horen! Het was evenmin een geheim, dat iedere Franse nationale attaque onmiddellijk be antwoord zou worden door Nello Lauredi. Het was tenslotte een publieke geheim, dat Kees Pellenaars gisteren, samen met Wagtmans en Voorting, over een zeer lis tig aanvalsplan hadden zitten broeden en dat men in het Nederlandse kamp met die aanval niet méér of niet minder wilde dan, kortweg: de gele trui! Ze waren dus gewaarschuwd: de regio nalen Walkowiak en Picot, die de eerste plaatsen in het algemeen klassement be zet hielden, de Belgen, de Bretonnen. En voor het geval, dat zij gemeend mochten hebben, dat het verschrikkelijke nood weer. dat ons vandaag, dwars tegen alle hier heersende gebruiken in het anders zo dorre, door de zon geteisterde gebied van de Landes, gedurende meer dan hon derd zware kilometers met de ene wolk breuk na de andere achtervolgde, de strijdlust van de Franse nationalen wel licht zou bekoelen, zo hielpen de trocolo- res de menigte prompt uit de droom. Er kwam, slechts enkele kilometers na de start, een wilde Franse demarrage. Francois Mahé was er de veroorzaker van JEF LAHAYE De tactische zet =*™,en het peloton HP} een rijdend leger In i plasticcapes re- méi ageerde onmiddel- lijk. Doch het rea- fljPl geerde slechts ge- Iflllj deeltelijk. Er wa ren al vier Franse J nationalen: Fores- tier, Darrigade, Mahé en Bauvin met een kopgroep en ruim een mi nuut voorsprong aan de haal en ze werden dapper bij- FRANgOIS MAHé gestaan door drie Hn begon het Belgen, die zich in i .„voi dit noodweer vol- spektakel komen in hun ele ment voelden (Adriaensens, De Bruyne en Desmet) toen het peloton zijn tegen- attaque nog altijd niet had weten te or ganiseren. *r De kopgroep telde achttien man. Naast de tricolores en de drie Belgen vond men er twee Italianen (Monti en Defilippis), een eenzame Span jaard, Chacon, een nóg eenzamer Por tugees (Barbosa) en de gebruikelijke collectie rumoerige regionalen'. Le Ber, Barone, Morvan. Audaire, Mirando en Huyghe. Men sloeg er nauwelijks acht op, dat er ook één be scheiden oranje shirt, toebehorend aan een bescheiden man als Jef Lahaye, in die kopgroep geslopen was. En dat was dan fout. Want Lahaye be tekende Pellenaars' eerste zet op het tactische schaakbord van deze tiende etappe van de 43ste Tour de France. De kopgroep, die zijn voorsprong lang- zaam en nogal moeilijk opvoerde tot 1 minuut en 20 seconden, dunde zich zelf intussen wat uit: Audaire, Mirando, Huyghe en Morvan struikelden over el kaar en alvorens ze hun fietsen en hun ledematen enigermate ontward hadden, was de kans op het verrichten van een heldendaad al lang en breed verkeken. Het was op dat moment, dat Charly Gaul wellicht zijn allerlaatste (toch al uiterst kleine) kans op een Tour-over winning verspeelde. Gerrit Voorting sprong uit dat peloton, samen met de Belg Impanis, de Italiaan Fornara en Nello Lauredi. Wéér zat er een gat tussen Lauredi en de sterkste klimmers van heel het veld. Wéér, zoals altijd, als Lauredi de rebellie predikt in de Franse gelederen ging er een schok van sensatie door de karavaan. Wéér gilden Sylveer Maes en Nicolas Frantz hulp en brand en wéér bleek Nello Lauredi sterker. Twintig kilometers duurde het voor Voorting, Lauredi en de hunnen de kop groep te pakken hadden en zelden heb ik een moordender gevecht in een Tour de France gezien. Later, aan de finish, zou den zowel Voorting als Lauredi verklaren, dat het geen vijf kilometer langer meer had moeten duren Doch zij haalden de vluchtelingen. En toen beleefden we dan een van die momenten, waarop men een Tour de France pleegt te verliezen of. te winnen. Walkowiak, de dappere regionaal, die vandaag nog eenmaal zijn gele trui hou den wilde alvorens in de bergen ten on der te gaan, trok woedend het peloton aan stukken; zat met Rolland, Fornara en Wagtmans het geploeter van de man in de gele trui rustig doch vriendelijk glimlachend te bezichtigen, trok hij toch achter de vluchtelingen aan en nadat ver volgens Ockers, Brankart enCharly Gaul de leiding van de tegenactie van de leeggereden regionaal hadden overge nomen, nadat een andere vooraanstaande regionaal Fernard Picot, zich zó leegge reden had, dat hij zich niet eens meer op zijn tweede plaats in het algemeen klasse ment, doch nog alleen maar om het heil zijner beenderen bekommerde, kwam er dan inderdaad vaart in het peloton. De voorsprong der vluchtelingen slonk. Het grappige was, dat vier Franse natio nalen in die kopgroep tegen hun zin, doch alleen maar gedwongen door de omstan digheden, de voorsprong en de belangen van Nello Lauredi. hun doodsvijand, zaten te verdedigen. Het grappige was bo vendien, dat de race bezig was volgens de tactische plannen van Kees Pellenaars te verlopen. Niettemin: de voorsprong slonk. In een jacht, die al zestig kilometer duurde, hadden Lauredi en de zijnen er 4% minuut uitgereden. Reeds begon men in de Nederlandse kolonie voorzichtig aan de gele trui te denken, toen alle voorradige volgwagens plotseling op koortsachtige wijze het heen en weer kregen tussen de kopgroep en het peloton en men boven het gekletter van de regen het getik van enige honderden kostbare chronometers horen kon. Gaul zelf leidde de aanval. Hij leidde hem met alles wat hij te geven had. BAYONNE, zondagavond Via de radiolijn vanmiddag met Hilversum kreeg men in Bayonne een trieste mededeling: de behan delend geneesheer van de vader van Wies van Dongen had het nodig geoordeeld, dat onze jonge Tourrenner onmiddellijk naar Breda zou reizen, daar de gezond heidstoestand van zijn vader zo danig was, dat onmiddellijke over komst dringend gewenst was. Het is te begrijpen, dat dit treurige bericht véél indruk maakte op de wegens Voortings gele trui in feest stemming verkerende ploeggenoten en ook is het te begrijpen, dat onmiddellijk maatregelen werden genomen voor de afreis. Uit Breda, de woonplaats van Wies van Dongen, vernamen we, dat vader Van Dongen reeds vóór het vertrek van zijn zoon naar de Tour zeer ernstig ziek en reeds bediend was. Een oudere broer van Wies van Dongen, die als wiel renner deelnam aan een veteranen- ronde in Luxemburg, werd gister middag eveneens onmiddellijk naar huis ontboden. Onze zo tragisch uit de Ronde van Frankrijk verdwenen landgenoot zal op zijn vroegst mor gen. laat in de middag in Breda kunnen arriveren. Langzaam naderde hij, aan het hoofd van een peloton, dat nog altijd meer dan vijf tig koppen telde en dat onder meer Piet van de Brekel op weg naar zijn onder gang had achtergelaten, de leiders. Drie minuten nog slechtstwee mi nuten tien seconden nog maar, in tien kilometer. De geleerden in de karavaan zeiden, dat het spel was gespeeld. Er restten de karavaan toen nog bijna honderd kilome ters. Het stond, dacht men, wel vast, dat die vluchtelingen dat niet houden kon den. En tóen gebeurde het dan, dat Charly Gaul in elkaar klapte, alsof hij plotse ling een rotsblok tussen zijn schouder bladen had gekregen. Tóen gebeurde het, dat hy met een wanhopig gebaar de leiding van het peloton prys gaf en zich met een asijrauw gezicht liet af zakken naar de achterhoede, teneinde daar alle verdere onheil af te wachten. Het onheil kwam. Hat kwam in over vloedige mate. Het pe loton bood geen weer stand meer. Terwijl de kopgroep achtereenvolgens de regionaall Le Ber en de Portugees Bar bosa met een lekke band verspeelde, groeide de voorsprong van de leiders nu op nieuw, was het duide lijk dat het spel om de gele trui van Walko wiak eri om de neder laag van Charly Gaul De Acht val Chaam, een van de meest f-ssieke wielerwedstrijden van ons land, ,siit jaar als gevolg van de week, waar- "Pde Ronde van Nederland beslag heeft £e'gd, vervroegd naar 1 augustus. Het "°lt weer een nationale hoogtijdag voor de Nederlandse wielrennerij, met een nieu elingenwe4strijd om 9 uur, een amaiUrS({oers om j,a|f jj en dall tenslot- d6gr°te slag der professionals om 3 i Aan.j;e profkoers zal de complete Ne- derlan\.e Tour-ploeg deelnemen, met wie niet al-en Gerrit Schulte maar ook...,. Wim va Est de degens z£l kruisen, Val? de reedSrect)ntracteerde buitenlandse «e detten n\»men wij Rik van Steenbergel Hugo Ko|e!j Briek Sehotte, Willy Lat}, wers, Em Severijns, Jos Debeuckelaai"; Kaïn en lelsen, in totaal circa 100 Ne derlandse n buitenlandse profs en onaf hankelijke) Chaam kjjgt echter niet de primeur van de Touipjoeg, want die gaat weder om op 2) juf, reeds één dag na de finish te Parij:, najr het Zeeuwse dorpje Hengstdik. vaarna op maandag 30 juli de Tour-iloeg ook op de baan van het o Olympisel Stadion te Amsterdam zal rij- •- den. Verder bengt dc Tour-ploeg vervolgens op 4 augusfts te Assen door op 5 augustus in het bekeide criterium van Den Bosch, dan draait vc 6 t/m 13 augustus de Ron de van Nedeiand waarin uiteraard ook, een aantal Tor-renners zal starten, op 18 - en 19 augustu nog Kampen en Doetin» chem en dan saan de Wereldkampioen,, schappen (begn 25 augustus) voor d«^ deur. ROGER WALKOWIAK Adieu maillot jaune wel degelijk gespeeld en. door de vluchtelingen royaal gewonnen was! In het peloton beheersten de oranje shirts, de Franse nationalen en de ploeg maten van Nello Lauredi de situatie nu volkomen. Ze drukten daar het témpo met zóveel geweld, dat nu de leiders hun winst met tien seconden per kilometer boekten. Zes minuten voorsprong al in Dax!; 7.35 in Haubardin, slechts tien kilo meters verderop. Gerrit Voorting fietste in feite al vrolijk rond met zijn gele trui en het enige wat ons overkomen kon was, dat de Franse nationalen nog altijd vier man sterk dat kopgroep je in de laatste twintig, zeer heuvelachtige kilo meters inog uit elkaar zouden demarreren. Want ongetwijfeld immers had ook Mar cel Bidot intussen uitgerekend, dat André Darrigade nog altijd.... kansen maakte op de gele trui. Wat de blonde plaatselijke favoriet er voor nodig had was slechts 1 minuut en 13 seconden voorsprong op Voorting en een etappe-overwinning, die hem niet alleen frs, 100.000 voor de zege, doch bovendien een tijdbonificatie van 1 minuut endaarna de gele trui zou kunnen opleveren. Ook Voorting besefte dat. Terwijl hij in de laatste kilometers alleen maar voor een lekke band zat te vrezen, was hij niet meer weg te slaan uit de eerste ge lederen van dat leidersgroepje, beant woorde hij prompt een demarragepoging van de regionaal Barohe en deed hij dat met zóveel overtuiging, dat de Fransen zich maar liever niet meer aan een de marrage waagden. Darrigade (links) wéét het opeens: zijn slot-aanzet begon iets tr laat cn nu heeft die vinnige Fred de Bruyne (België) hem tóch nog een zeker schijnende etappe-overwinning in Bayonne afge snoept. Bij dit leidende peloton behoorde ook Gerrit Voorting, dir zich daarmee in de gele trui fietste. (Advertentie) GERRIT VOORTING De groene trui behouden en de gele In Bayonne Door Voorting op Locomotief er h(j gewonnen. Rijwielen voor sport, toerisme «n dagelijks gebruik DAAN DE GROOT n BAYONNE, zondagavond IN HOTEI, EXCELSIOR aan de Place de la République, waar onze equipe nog eenmaal uitrust, alvorens ze op de Pyreneeën wordt losgelaten en waar de bloemen van Gerrit Voorting een ereplaats gekregen hebben in de kleine eetzaal, regende het vanavond al telegrafische gelukwensen uit het vaderland. Het is dan weer zover. Weliswaar hebben we in deze Tour noS geen enkele etappe gewonnen, weliswaar hebben we nog nimmer op een enkele kaart gespeeld in deze Tour en hebben wc op Het ogenblik, aai» de voet van de Pyreneeën, nog altijd twee Nederlanders in de eerste tien en vier oranje jongens in de eerste twintig maar niettemin hebben we °°H dit jaar onze gele trui te pakken. „Gisteren hebben we er in het geheim over zitten praten" zei Kees Pellenaars vanavond. „We rekenden uit dat we als we maar uit onze ogen keken, de gele trui best veroveren konden. Het hing er alleen maar vanaf, wie hem zou krijgen: Wout Wagtmans of Gerrit Voorting wedstrijden domweg van zijn achter wiel"), doch hij kwam er doorheen. Hij is op het ogenblik kennelijk aan de beste Tour van zijn leven bezig en de gele trui is voor hem een schitterende beloning. Zo zitten we dan in Bayonne geschaard rond de gele trui en (nog altijd) dat groene shirt van Daan de Groot. En de vraag is: wat nu? Vijf .iaar geleden ver overden wij in deze streek onze eerste gele trui en de volgende dag eindigde het in een catastrofe. Zal het opnieuw een catastrofe worden? Wij voor ons rekenen er op, dat we straks in Toulouse, als we de Pyreneeën achter de rug hebben, de gele trui niet meer in ons bezit zullen hebben. Als er geen héél zonderlinge dingen gebeuren (doch er gebeuren tot nu toe alléén maar zonderlinge dingen in deze Tour dan hangt de gele trui daar rond de schou ders van Lauredi, Bauvin of de Belg Adriaensens. Het was Gerrit Voorting. De manier, waarop hij vandaag zijn kans greep, tekent deze 33-jarige Roosendaalse rij wielhandelaar, die oorspronkelijk uit Haarlem stamt en die nu aan zijn zevende Tour is. De Tour, waarvan hij ons vóór de start in Reims ietwat voorbarig zei, dat het zijn laatste Tour zou zijn. Voor ting is in een uitstekende vorm naar deze Tour gekomen, nadat hij verleden jaar, juist aan de voet van de bergen, in de etappe van Tho- non-les-Bains naar Briangon door een ongelukkige val werd uitgeschakeld en men zelfs vrecs- ee, dat een bek kenbreuk meteen het eind van zijn wielersportloop baan zou beteke nen. Maar Voorting is altijd een taaie ge weest. Na vele maanden noodge dwongen gepau- PIET v. d. BREKEL zeerd te hebben, Door de knieën klom hij in het voorjaar opnieuw op zijn fiets, had het toen uiterst moeilijk („Man de kleinste koekebakker schudde mij in die eerste Voorting zelf meent, dat hij zijn Icidersshirt in ieder geval maandag op de Aubisque zal kunnen redden, ook al omdat hij tot de betere dalers j WIES VAN DONGEN naar in deze karavaan behoort. En hij is Betreurd afscheid land. er bovendien van overtuigd, dat men hem voor de Alpen niet uit een der leidende posities in het algemeen klassement zal kunnen wippen. Pellenaars heeft er ook wel vertrouwen in, zoals hij voor de bergen ook rekent op Wagtmans, wiens beurt het morgen zal zijn en op Jan Nolten, die vanavond rustig zei: „Morgen of overmorgen Dan zal ik ze laten zien, dat ik er öèk nog ben Uiteraard wordt de vreugde rond de verovering van de gele trui vanavond hier in Bayonne wel zeer ernstig ge temperd door het feit, dat we opnieuw twee onzer jongeren, Piet van de Brekel en Wies van Dongen, verloren hebben. Piet van de Brekel, de Limburger, die wel eens meer ietwat plotseling van zijn fiets is gestapt, zag al enige dagen ach tereen nogal tegen de moeilijkheden op. Zijn val van vrijdag deed daar nog een schepje bovenop doch vandaag werd het hem te machtig, ïj Pellenaars was over zijn opgeven hele- maal niet te spreken. I vooral omdat hij, volkomen onver- wachtvanavond hier in Bayonne nóg een uitstekend lid van onze nationale ploeg verloor, die- in middels vanavond j samen met Van Don- i| gen, de nachttrein Hf naar Parijs heeft genomen, op weg het vader De 10e etappe, Bordeaux—Bayonne (201 km) is gewonnen door de Belg De Bruyne in 4.59.39; '2. Darrigade (Frankrijk); 3. De Smet (België); 4. Monti (Italië); 5. Lauredi (Zuid-Oost): 6. Quentin (West); 7. Chacon (Spanje); 8. Bauvin (Frankrijk); 9. Barone (lie de France): 10. De Filippis (Italië): 11. Voorting (Ned.); 12. Adriaenssens (Belgie); 13. Lahaye (Ned.); 14. Forestier (Frankrijk); 15. Mahé (Frankrijk); 16. Impanis (België); 17. Huot (Zuidwest) allen in dezelfde tijd als De Bruyile. 18. Barbosa (Gem. Lux. ploeg) 5.06:00; 19 Poblet (Spanje) 5.13.50); 20. Ockers (België) z.t.; 21. De Groot (Ned.) z.t.; 22. Thomin (West) z.t.; 23. Picot (West) z.t. Een grote groep renners werd als 27e ex aequo geplaatst, in dezelfde tijd als Poblet, 5.13.50. Hierbij waren o.m.. Bergaud Geminiani (Fr.), Brankart, dose. Van Ge- nechten cn vlaeyen (B.J, Coletto. Baffi. Con terno, Fantini, Fornara. Giiidicn Nencinien Padovan (It.), Bahomontes en Botella (bp.), Gaul Kemp, Robinson, Schmitz en Schmit (Gem Lux Ploeg) en de Nederlanders Hin- s?n Nolten, Van der Pluym. Van Dongen 'cn wagtmans, van de Brekel (Ned.) heeft de strOd gestaakt. Na de tiende etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Voorting (Ned.) 52.46.39; 2. Darrigade (Frankrijk) 52.48.22 op 1.43; 3. Lauredi (Zuidoost) 52.48.32 op 1.53; 4. Adrtaênssens (België) 52.49.30 op 2.51; 5. Desmet (België) 52.51.58 op 5.19; 6. Bauvin (Frankrijk) 52.54.03 op 7.24; 7. Wal kowiak (N.O.C.) 52.55.43 op 9.04: 8. Picot (West) 52.57.05 op 10.26; 9/10 ex aequo Wagt mans (Ned.) en Monti (Italië) 53.02.03 op 15.24. 11. Mahé (Fr.) 53.04.31; 12. De Groot (Ned.) 53.05.03; 13. Barbosa (Gem. Lux.) 53.05.49; 14. Caput (West) 53.07.36; 15. De Bruyne (B.) 53.07.41; 16. De Filippis (It.) 53.08.33; 17. Beuf- feuil (Zuid-West) 53.09.48; 18. Privat (Fr.) 53.10.04; 19. Van der Pluym (Ned.) 53.11.01; 20. Padovan (It.) 53.11.01; 44. Bahamontes (Sp.) 53.36.51; 50. Schmitz (Gem. Lux. Ploeg) 53.39.52; 51. Gaul (Gem. Lux. Ploeg) 33-4°-20, 58. Hinsen (Ned.) 53.42.47; 61. Nolten (Ned.) 53.44.43; 71. Lahaye (Ned.) 53.58.25, 75. Van Dongen (Ned.) '54.02.22 Het ploegklassement voor de 10e etappe luidt: 1. België (De Bruyne, Desmet, Adriaenssens) 14.57.57; 2. Frankrijk 14.58.27; 3/4 ex aequo Italië en Nederland (Voorting, Lahaye, Hinsen 13.13.08); 5/8 ex aequo, W. ploeg. lie de France, Z.W. Ploeg, Z.O. Ploeg 15.27.19; 8. Gem. Lux. Ploeg 15.33.40; 10/12 ex aequo Spanje, Zwitserland, N.O. Centrum 15.41.30. Het alg. ploegklassement na de 10e etappe luidt: 1. Belgie 157.28.56; 2. Nederland 157.40.36, 3. W. Ploeg 157.45.19; 4. Frankrijk 157.54.28; 5. Italië 158.16.35; 6. N.O. Centrum 158.48.36; 7. Z.W. Ploeg 159.24.45; 8. Z.O. Ploeg 159.27.45: 9. Gem. Lux. Ploeg 159.44.29; 10. Ile de France 159.52.15; 11. Zwitserland 160.12.39; 12. Spanje 160.19.28. mm trui O Het puntenklassement na de ïoe etappe luidt; 1. De Groot (Ned.) 152 Pnt'! "ar"" gade (Fr.) 156 pnt.; 3. Desmet (B.) 161)4. PI cot (W. Ploeg) 164: 5. Voorting (Ned.) 180; 6. Bauvin (Fr.) 186; 7. Ockers (B.) 196, 8. Rol land (Fr.) 218; 9. Hassenforder (W. Ploeg) 244; 10. Caput (W. Ploeg) 269. Barone (Ile de France) kreeg de prijs voor de strijdlustigste renner. De K.N.W.U. heeft in overlgg met Klaas Buchli de ploeg simengesteld. die Nederland naar de ronde van Europa zal afvaardigen. Men hetft er naar ge streefd een zo sterk Hugelijke Ploeg samen te stellen. Onder de zeven renners bevinden rich knapen, die ook op internationaal niveau reeds grote successen hebben behaald. Ook Van Steenselen, die in de ronde van de Dauphine Liberé zijn sleutelbeen brak, is in de ploeg opgenomen. Hij heeft de training inmiddels al weer hervat. De zeven renners zijn. Tir,i Wolfs (Vlij men), Adri van Steenselen(Mijnsheren- land), Daan Janbroers (A'dam), Kiryn Post (Nw. Vennep), Leo Stevens (Elslo), Bèrtus Luten ('s-Gravenland), en A. van Putten (Len Haag)Als reserves zijn aan gewezen Geurt Pos (Vreeland) en K. Ha- melimg (Den Haag). De ronde wordt gehouden van 8 t/m 19 augustus. Waar de laatste etappe zal ein digen is nog niet definitief bekend. Zo wel Rotterdam als Maastricht worden ook nn nog als mogelijkheden genoemd. Een v«i om v ijs cr .d he t gev ;scho uze i de ,gin? gerw voetba dwars onaftv scooro dit jaj kamp" Pontacq Bagnieres Bigorre dAspir» j^Arreau 126 km Col de Peyresourde 500m de Alhoewel hij na zijn val in de Giro nog altijd een gipsverband moet dragen zet Fausto Coppi zijn training op de weg voort. Hij hoopt in september een aanval te doen op het wereldduurrecord, dat ja renlang in zijn,bezit is geweest, maar dat onlangs door de Fransman Jacques An- quetil is verbeterd. Coppi is verder voornemens om aan de wereldkampioenschappen op de we* deel te nemen, wanneer hij althans i»/4* Italiaanse ploeg wordt opgenomen. Mo menteel is hij nog niet in vorm, hij weegt te veel, nl. 82 kilo. In de loop van dezie week zal het gipsverband verwijderd wor den. Het spriTiitnummer gaf twee matches a trois te zien. In de eerste leek Post (kop- pel met Schulte) Van Vliet te verrassen, maar hij werd netjes opgevangen aoor de grijze routinier, en zag zich eveneens ge passeerd door Peters (koppel met Hjjze- lendoorn). De tweede rit was voor Hijze- lendoorn vóór Brinkman en Schulte De totaaluitslag na de matches a deux gaf als winnaar Van Vliet, gevolgd door Hyze- lendoom. Brinkman, Peters, Post en Schulte. Laatstgenoemde scheen de druk te in zijn sportpark vanwege het Rapid- voetbalkampioensehap nog in de benen te zitten. De klassementsrace bracht Van Vliet op de eerste en Brinkman op de laatste plaats, terwijl hiertussen Peters, Post. Hij- zelendoorn en Schulte waren geklasseerd. Een pracht staaltje stuurkunst toonden de omniumrijders in de afvalrit. Schute werd naar de (juiste) mening van nel publiek en zelfS een deel der jury-leden, ten onrechte de eerste .-afva l r Peters, Brinkman en Hijzelendoorn verdwenen daarna achteenvolgens van het toneel- Post werd winnaar door na de voorlaatste spurt meteen een flinke voorsprong, bui ten het bereik van Van Vliet, te nemen. Het koppel. Brinkman leidde nu met 17 punten, voor Peters met 20 punten en Schulte met 26 punten. Schulte en Post namen het laatste on derdeel, de Australische achtervolging voor hun rekening. Peters en Hijzelen doorn werden door dit snel lopende tan dem bijna onder de voet gereden, maar konden op hun beurt Brinkman-Van Vliet aan. Deze laatsten werden ondanks deze nederlaag winnaar met 23 punten. Peters-Hijzelendoorn hadden 24 punten, de-overigen 28. Nieuwelingen reden klassementsritten over 16 km, welke gewonnen werden door Aad de Graaf (in 25.15) en Jo Nele man (in 22.32). Vijftien man reden een finale. Hierin toonde zich Aad van Ra vens de beste door al kort na het eerste klassement uit het peloton weg te sprin gen. Hij kreeg gezelschap van Kroon en V. d. Berg, die in het eindklassement door deze tegenactie resp. op de 2e en 3e prijs beslag legden. Hun tijd over 16 km was 24.7. Quintess Harvester, de zevenjarige hengst, heeft zijn eigenaar de heer Bouw man gisteren tijdens de races in Gronin gen een prettige verrassing bereid. In de race om de gouden zweep ging Quintej» met zijn berijder Nottelman als eerst# over de finish voor Radbout en Padu*. Prins Bernhard reikte na afloop van d* wedstrijcerf het kleinood aan de gelukki ge eigenaar over. Tot slot van internationale zwemwed strijden te Parijs werd een watenpolo- wedstrijd tussen Frankrijk en Spanje ge speeld. Het Franse team, dat vorige week te Tiel door de nationale Nederlandse Pleeg werd geklopt met 7-0, won ditmaal met 2-1. )l0"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6