Drastische inkrimping van de landstrijdkrachten Reductie zal ernstige terugslag op Westeuropese defensie hebben Het graantekort in Polen AUTO BIJ AANRIJDING VERPLETTERD Kapitaal en arbeid leveren samen profijt voor een zaak AMERIKAANSE PILOTEN IN SOVJET-KAMPEN? Bestend »ger zomerweer Maar dan ook investeringssom mede eigendom van werknemers De kabinetsformatie de tweede fase in DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aandeelhouders hij winst heter af dan werknemers Amerikaanse leger-chef wenst Amerikaanse legergoederen over Rotterdam Nota aan Moskou Zorin onder-minister van buitenlandse zaken Mevrouw Luce had arsenicumvergiftiging Belgisch tomaten- invoerverbod Dinsdag 17 juli 1956 Witte Huis bestudeert plan-Radford Nederlander veronge lukt in Duitsland Amsterdams echtpaar zwaar gewond Elf miljoen nog niet bereikt Nieuwe K.AJ.-burcht Veer Druten-Ochten aangevaren Nekkramp in Drogeham Rechtsvorm van onderneming moet worden herzien Vliegrampen in Zuid- Amerika China en „de zaak- Stalin" Bioscooprecette uit brandkast geroofd Aanvaring in de Noordzee WEERBERICHT vi"b,S' Invoer uil Westen en S. U. is nodig Bevolkingsgroei in vijf maanden V.V.D. in de regering? Kritiek op regeringsbeslissing De strijd in Algerije Fransen ontdekken rebellen-hospitaal Minister beantwoordt vragen van Tweede-Kamerlid 22 doden in Argentinië PASTOOR A. VAN DELFT MET EMERITAAT rmj: mmmmz De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Vannacht plaatselijk mist. Morgen opklaringen met later op enkele plaatsen een bui. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere middagtempera- turen. Woensdag 18 juli: zon op 4.43, onder 20.52 uur; maan op 17.34, onder 0.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De publikatie van een controverse in de Amerl lang. legerleiding heeft de aandacht gevestigd °P.eel!r.kaanse rijk plan tot drastische beperking van de Anier strijdkrachten, dat is opgesteld door deJv0°"V Arthur de commissie van chefs van staven, a"ml j,erichten Radford. Het plan-Radford, dat volgens per om thans in ernstige overweging is bij het ww mct ruim vat een vermindering der strijdkracn^ {eit za] de v. S in dat 800.000 man, welke vermindering m moeten zijn. Volgens het plan zoude" ,„r de wapenen .laar slechts ruim twee miljoen man hebben tegen nu ongeveer 2,9 mI1i<»en- De „New York Times» die de controverse aan het licht bracht, meldt dat admiraal BadJ£éging £nn™ heeft opgesteld op grond van de overweging, dat de westelijke defensie thans in de eerste plaats afhankelijk •s van nieuwe Wapens en kernwapens, waarbij dus de waarde der conventionele grondstrijdkrachten is ver minderd. Het blad spreekt echter tevens over een iso lationistisch „Fortress America"-concept. Hoewel deze kwalificatie zeker tekort doet aan Radfords opvatting over wat Amerika's taak in het Atlantische pact en dus met name in West-Europa is (zoals de admiraal zelf gisteren nog tegenover A.F.P. duidelijk maakte), blijft het toch een feit, dat de door hem voorgestelde wijzi ging van grote invloed zal zijn op de omvang van zowel de Amerikaanse strijdkrachten in Europa als van het gehele NATO-leger. Radford ^tuit dan ook met name op tegenstand van hen. die voor de verdediging in West- Europa verantwoordelijk zijn. Onder Radfords tegenstanders schn- nen zich ook de drie stafchefs vari ae Amerikaanse strijdkrachten het hui_ den, die van oordeel zum - t dig, effectief ven, tenminste voor a<= jaar. Weliswaar zijn ook van oor deel dat de ontwikkeling van nieuwe wapens 'n wijziging in de Amerikaan se strategie tengevolge zal hebben, doch een zo snelle reductie van de troepensterkte achten zij nog niet verantwoord. Met name wij zen zij er °P> dat deze reduc- Naar wij uit Rotterdamse havenkrin gen vernemen znllen deze week voor het eerst drie Amerikaanse schepen te Rotter dam aankomen met goederen van allerlei slag. bestemd voor de in West-Duitsland eelegerde troepen van de Ver. Staten. nu toe geschiedden deze verschepin- ,aen steeds over Bremerhaven, doch van ^?®rikaanse zijde meent men een belang de kostenbesparing te zien door de goe- ren voortaan tn hoofdzaak over de Rot- ö.rdamse haven te leiden. De gezamenlijke "linrederijen, zowel van Nederlandse als andere nationaliteit, zijn ingescha keld om voor het transitovervoer naar West-Duitsland te zorgen. Geschat wordt dat de aan- en doorvoer per maand on geveer 20.000 tot 30.000 ton aan goederen zal bedragen. tie vooral uitwerking zal moeten heb ben op de Amerikaanse troepen, die buiten de V.S. zijn gelegerd- Men zou over moeten gaan tot het opgeven van verscheidene bases en hoogstens en kele symbolische eenheden kunnen handhaven, een idee waarvoor overi gens zo meldt AFP in invloed rijke Amerikaanse kringen veel be langstelling bestaat. De voorgestelde beperkingen zouden voornamelijk de grondstrijdkrachten betreffen, doch de „New York fm}65 in het kader van de V.N., waarbij het er naar uitziet, dat Oost en V est het eens gaan worden over een maximum sterkte der nationale strijdkrachten, voor de V.S. te stellen op 2.5 miljoen. AFP meldt dat het niet waar schijnlijk is dat president Eisenhower snel een duidelijk standpunt zal in nemen. De verkiezingsstrijd staat niet toe, dat hij nog vóór november intervenieert in de controverse die op hef ogenblik zijn legerstaf ver deeld houdt. De Poolse minister van de staatsboer derijen, Mieczyslaw Moczar, heeft giste, ren een beroep gedaan op het volk om ,,de slag om het brood" te winnen. Moczar schreef ia het communistische partijblad ..Trybunaludu", dat, hoewel er ongeveer 30.000 losse oogstarbelders méér zijn dan het vorig jaar. de arbeids kracht nog steeds onvoldoende Is. Moczar richtte zijn oproep tot de ge zinnen van landarbeiders, stedelingen studenten, kinderen en militairen. Hij beloofde goede lonen en hoge premies. Antoni Kuligowski, de minister van landbouw, waarschuwde rn hetzelfde blad de ambtenaren om de landarbeiders tij dens de oogst niet lastig te vallen met eisen om rapporten uit te brengen er niet noodzakelijke conferenties bij te wo nen". Leon Rzenkoski, de Poolse onder-mi nister van landbouw, heeft gisteren te genover een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat Polen opnieuw grote hoeveelheden graan uit Rusland en „de westelijke kapitalistische landen" zal moeten invoeren. De graangebieden zijn kleiner geworden en de landelijke bevolking is afgenomen tengevolge van de trek naar d£ steden, zo verklaarde Rzenkowski. Volgens hem bestaat er in Polen bovendien een tekor aan mechanische landbouwwerktuigen. Admiraal Arthur Radjord Bij een auto-ongeluk in de omgeving van Brakwede (bij Bielefeld in Duitsland) is gisteren om het leven gekomen W H. F. G Graaf yan Aldenburg-Bentinck uit Druten. Het slachtoffer, dat 55 laar oud was, reisde per auto in gezelschap van zijn echtgenote en zijn moeder, die beiden levensgevaarlijk werden gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de wa gen naa®t de rijbaan kwam waarna hij van de berm schoot en tegen een boom botste. (Van onze correspondent) Vanmorgen omstreeks half tien heeft op de rjjksweg RotterdamDen Haag onder I'ijnacker nabij de garage „De Klok" een ernstige aanrijding plaats ge had. waarbij het echtpaar M. K. uit Am sterdam zwaar werd gewond. Een Belgische vrachtauto met opleg ger, bestuurd door R. A. v. H. uit Looke- ren, werd ingehaald en gepasseerd door een vrachtauto, bestuurd door J. K. uit Rotterdam. Op het moment, dat deze naast de Belgische wagen reed, week deze laatste naar links uit om een motor rijder te passeren. Hierdoor was de Rot terdamse chauffeur genoodzaakt om te remmen; zijn wagen begon te slippen en kwam op het linkerweggedeelte terecht. Uit tegenovergestelde richting naderde een personen-auto, bestuurd door de heer M. K. uit Amsterdam, die n»«t zijn vrouw, welke naast hem zat. op vakantie ging. Met een harde klap botste hij op de slip pende vrachtwagen, met het gevolg, dat de personenauto geheel werd vernield De heer K. en zijn vrouw kwamen tussen de wrakstukken bekneld te zitten en het heeft anderhalf uur geduurd eer men er in was geslaagd, hen met snijbranders te bevrijden. Beiden waren ernstig gewond aan hoofd en benen en zijn in de auto nog voorzien van het H. Oliesel. Nadat men hen had bevrijd zijn zij per zieken auto naar het ziekenhuis Coolsingei te Rotterdam overgebracht. De vrachtauto van K. was zeer ernstig beschadigd aan de linkerzijde. De Belgi sche chauffeur, die van het ongeluk niets had gemerkt, was doorgereden, doch is achterhaald. Het verkeer is gedurende een half uur omgelegd. Volgens opgave van het C. B. S. be droeg het. aantal huwelijken in Nederland in de eerste 5 maanden van dit jaar 33.845 tegen 33.031 in de overeenkomstige periode van 1955. Het aantal levendgeborenen bedroeg 99.223 tegen verleden jaar 97.328 en het aantal overledenen 39.342 (36.823). Het aantal immigranten bedroeg in de eerste 5 maanden van dit jaar 19.235 te gen 19.190 in 1955 en het aantal emi granten 24.180 tegen vorig jaar 23.974. Het, aantal inwoners van ons land be droeg op 1 juni 10.875.876. Het nieuwe secretariaatsgebouw van de K.A.J. en V.K.A.J. aan het Oorsprongpark 9 te Utrecht zal zaterdag 21 juli des.mor sen s om elf uur plechtig worden geopend. voor de plechtige opening hebben ae besturen van de jongerenverenigingen de hjindster van O., K. en W. mr. J. L. M. lh. cals aangezocht, terwijl de pastoor van de Parochie O. L. Ten Hemel opgenomen G. Janssen de inzegening verricht. ar"iior»0 gust de V(?en om vjjf uur is tijdens zware Ochten ov|„5nt van het veer Druten— het. met gritm 5: ,Waal aangevaren door werd gesleept l aden schip „Spero". dat sant", beide uu -?,r r'° sleepboot „Bri- stemming Amsteraa us en met be" ernstig beschadigd veerpont werd Tengevolge hiervan is w —Ochten voor onbepaa|j.d ehyeer Druten De Verenigde Staten hebben gisteren in een nota de Sovjet-Unie om inlichtin gen gevraagd over bemanningsleden van Amerikaanse vliegtuigen, die na 1949 zijn neergeschoten en van wie men gelooft, dat ze in Rusland gevangen worden ge houden. De nota verduidelijkt, dat de Verenigde Staten nu al sinds enige tijd berichten van mensen van verschillende nationali teit hebben ontvangen, die uit Sovjet kampen zijn vrijgelaten, en die daar Amerikaanse staatsburgers hadden ge zien. Deze berichten worden in de nota be schreven als ,,zo regelmatig terugkerend, zo gedetailleerd en zo geloofwaardig", dat de Verenigde Staten „de Sovjet-rege ring verzoeken gedetailleerde inlichtin gen te geven" over Amerikaanse militai ren, die in de Sovjet-Unie sedert 1 janu ari 1949 worden gevangen gehouden. De nota vraagt naar de namen van de gevangenen en naar de redenen van hun gevangenhouding. Twee gevallen worden met name genoemd; Een van een Ameri kaanse „Privateer", die in 1950 boven de Oostzee werd neergeschoten en een an dere van een B-29 bommenwerper, die m 1952 bij het schiereiland Kamtsjatka e tijd gestremd. Radio Moskou mceft gisteren bekend gemaakt, dat Valerian Zorin tot voor kort Sovjet-ambassadeur in West-Duits- land, beiioemd is tot onder-minister van buitenlandse zaken. Zaterdag was in Bonn bekendgemaakt, dat Zorin binnenkort een nieuwe functie zou krijgen. Zorin was reeds onder-mmisiter van buitenlandse zaken vóór hij in december 1955 tot eerste Sovjet-ambassadeur in Bonn werd benoemd. Gelijk met hem zijn Potolitsjef en Zak- harof tot onderminister van buitenlandse zaken benoemd. (Van ónze weerkundige medewerker). Er zijn aanwijzingen, dat het weer de komende dagen iets be stendiger en ook warmer wordt. Het westen en zuiden van ons land zijn er de laatste dagen nog goed afgekomen, vergeleken bij oost en noord- In de drie dagen viel in de noordelijke provincies op tal van plaatsen a 110 millimeter regen Gisteren kwamen opnieuw enkele on weersbuien voor, waarbij nu m het zuid-westen op het vliegveld. Woensdrecht 36 mm. regen viel. De lucht blijft nog onstabiel, waardoor hier en daar nog een onweex-sbui kan voorkomen, maar het js een gUnstig teken, dat het hogedrukgebied met het centrum voor de kust van Noorwegen zich angzaam jn zuidelijke richting uitbreidt. Met een zwakke oostelijke wind wordt warmere lucht uit Duits- Lil=+aangev0erd> waarin de tem peraturen tot 22 a 25 gr. Celsius stijgen, met in de middag langs de kust een zwak zeewindje. neerkwam. Acht Amerikanen, vermoede lijk de bemanning van de Privateer, zou den in 1950 in het gevangenkamp Wor- koeta in het hoge Noorden zijn gezien Een van hen zou wegens spionage een straf van 25 jaar moeten uitzitten. Voorts is er in de nota sprake van piloten, die boven Korea zijn neergeschoten. In het ziekenhuis te Drachten zijn vijf kinderen tussen zes en twaalf jaar uit Drogeham opgenomen, bij wie nekkramp is geconstateerd. De gezinnen waarin nekkramp is uit gebroken, wonen op korte afstand van elkaar. De kinderen van dez'e gezinnen en van de buren mogen niet op school ko men; het is echter nog niet nodig geacht, de scholen te sluiten. De voorzitter van het Christelijk Na- tianaal Vakverbond, de heer M. Ruppert, hes zicli vanmorgen bij de opening van dc 38ste algemene vergadering van het CNV te Utrecht „fgevraagd, -f bet inder daad rechtvaardig is. dat de arbeiders e^n loon ontvangen en de aandeelhouders een dividend, doch dat de laatsten bovendien eigenaar worden van de steeds grotere kapitalen die uit dc winst in de onderne mingen worden geinvesteerd. Deze winst is immers niet alleen door het kapitaal maar door camrnwerking van kap't al en arbeid verkregen. De verbonds-voorz'tter beantwoordde de gestelde vraag daarom ontkennend. De heer Rupert ziet de oplossing van het cciale vraagstuk niet in socialisatie, maar in een herziening van de rechtsvorm van de onderneming in die zin, dat deze ook in haar rechtsvorm een orgaan van samenwerking wordt tussen werknemers en kapitaalverschaffers onder leiding van degene, die de ondernemersfunctie uit oefent. Het CNV is zich ervan bewust al dus spreker, dat dit eer aantal hoogst be langrijke consequenties met zich brengt, zullen de werknemers ook formeel mede verantwoordelijk worden voor de gang van zaken in de onderneming. De ondernemer zal voorts verantwoording voor zijn beleid schuldig zijn, niet alleen tegenover zijn verstrekkers van kapitaa. maar ook jegens zijn arbeiders-medewer kers. Een derde consequentie is, dat de kapi talen die na uitbetaling van redelijke lo nen en dividenden in de onderneming ge ïnvesteerd worden, niet automatisch eigen dom van de aandeelhouders worden. De heer Ruppert wees er voorts op. dat deze gedachtenwereld het CNV ook ge bracht heeft tot het pleidooi voor een meer bedrijfstaksgewijze en ondernemingsge wijze loonvorming. Men heeft, aldus de heer Ruppert, die gedachte de titel van differentiatie gegeven, waartegen hij geen bezwaar heeft, mits men maar goed 'iet, dat het scheppen van verschillen in de loonvorming .voor het CNV geen doel op zichzelf is. Het doel is, dat de arbeider in sterker mate dan thans het geval is bil 'e ondernemingsgemeenschap wordt betrok ken. (Van onze parlementaire redacteur). Na de laatste besprekingen van de f°r" mateur met de fractieleiders was het de bedoeling van dr. Drees, zich met de formatie in de tweede fase te begeven nl. in die van de zetelverdeling en hel aanzoeken van de bewindslieden. Wij willen dit vreemd noemen, omdat de overeenstemming over het program nog niet vaststond. Wel zou dr. Drees nu een definitief program op stellen. dat hij hedenmorgen aan de fractievoorzitters zou doen toekomen maar intussen wenste hij vast aan de tweede fase te beginnen, waartoe htt hedenmiddag om vier uur prof. Romme reeds had uitgenodigd. De formateur schijnt hierbij van de gedachte te zijn uitgegaan, dat er aan de besprekingen over het programma nu tenslotte eens een einde moest komen. Hiermee kan men akkoord gaan, als men daarbij maat bedenkt, dat het niet de fractieleiders zijn geweest, die de formatie vier weken slepende hebben gehouden, maar dr Drees zelf. Om de formatie te bespoedigen zou hij nu de wes kiezen van de tweede fase en dan zouden de voor een porte feuille aangezochte personen maar con tact moeten opnemen met de fractie voorzitter van hun nartii om met deze V overleggen wat hun te doen staat. De formateur tracht nu kennelijk, op deze wijze de partijen over de streep te krijgen, met de gedachte, dat zij moeilijk achteraf het programma kunnen verwer pen, indien men er reeds toe is over gegaan. zich te verdiepen in de zetelver deling en in de personen van de minis ters. Wij kunnen ons echter niet voor stellen. dat de fractievoorzitters dit zon der meer zullen accepteren, en zich vriendelijk met de formateur in de twee de fase zullen storten, zonder te weten of bij het aanvaarden van het definitieve Met name prof. Oud schijnt dit voor behoud nu reeds te hebben gemaakt, zodal hij altijd nog terug kan. Maar ook de overige fractieleiders zullen bij de zetel verdeling wel het voorbehoud moeten maken van de goedkeuring van het pro gram door hun fractie. Er schijnen trou wens ook van verschillende zijden be zwaren tegen deze procedure te zijn in gebracht. Het program, dat de formateur heden aan de fractievoorzitters zou toezenden zou naar de opvattingen van dr. Drees in overleg met de aan te zoeken ministers nog kunnen worden gewijzigd Dit kan waar zijn. inzoverre het een uitwerking in details betreft, maar in dien het om werkelijke wijzigingen zou gaan. zullen de aangezochte ministers dat waarschijnlijk niet doen. zonder de fractievoorzitter van hun partij daarin te kennen. In het program zijn punten open gelaten. maar deze komen eerder in aan merking voor bespreking in de fracties dan dat men deze. zoals dr. Drees wil voor rekening van de aangezochte minis ters zou kunnen laten. Indien er nog knelpunten zijn overgebleven en deze zijn er dan zullen uiteindelijk de ■racties ja of nee moeten zeggen. Men kan met een programma maar niet doen of alles pais en vree is, terwijl er for meel nog niets vaststaat. Op deze wijze zou er zelfs niet de ge ringste binding met de partijen zijn en zou men moeilijk nog van een parlemen tair kabinet kunnen spreken. Deze knel punten liggen, zijn wij wel ingelicht, o.a in de overheidsinvloed in de bedrijven door investeringen van de overheid, er dan is het niet moeilijk te denken b.v aan de uitgifte-van landbouwgronden in de N.O.-Polder, in pacht, erfpacht of eigendom, welke kwestie kort geleden nog in de Tweede Kamer Is besproken Toen verzette minister Mansholt zich programma de fracties achter hen staan, tegen de overdracht van deze gronden in eigendpm en bepleitte hij. dat de over heid deze in pacht of in erfpacht zou uitgeven. Wat de defensie betreft, hierover is, zoals gemeld, dr. Drees wel tot overeen stemming gekomen met ir. Staf, maar de fractievoorzitters schijnen over de aard van deze overeenstemming nog steeds niet te zijn ingelicht, zodat de formdteur hen toch eerst duidelijk zal moeten maken, hoe minister Staf zich deze op lossing denkt, met name hoe hij meent, met een bedrag minder dan de 1650 miljoen die hij eerst eiste, aan onze ver plichtingen tegenover de NATO te kun nen voldoen De formule 5-5-2-1-1 duidt er intussen op, dat ook de V.V.D. zou meedoen. Deze formule heeft men nl. aangehouden, maar deze zal weer verschuivingen te zien geven, indien de V.V.D. niet zou deel nemen aan een nieuwe regering, en giste ren waren de vooruitzichten daartoe in V.V D.-kringen nogal somber. Men heeft zich intussen de vraag gesteld, welke portefeuilles bij deze verdeling zouden verdwijnen. De N R C. wist gisteren reeds te melden, dat -dit de tweede portefeuille aan Buitenlandse Zaken zou zijn en de portefeuille voer de PBO. Deze twee zouden volgens het blad het eerst voor verdwijnen in aanmerking komen. Voor- zover dit de portefeuille voor de PBO betreft is deze zienswijze, zijn wij wel ingelicht, volkomen onjuist Naar men ons verzekerde zou er van opheffing van de PBO -zetel geen sprake zijn. maar zou het in de bedoeling liegen, het ministerie van Overzeese Riiksdelen op te heffen Dit ligt ook voor de hand: nu Suriname en de Nederlandse Antillen gelijkberech tigde delen van het Koninkrijk zijn ge worden. kan men deze moeilijk nng in één departement onderbrengen met Nieuw- Guinea. Dit zal uiteraard in overleg met de West moeten worden geregeld, maar In enkele politieke kringen schijnt men er het meest voor te voelen, de West onder te brengen bij Binnenlandse Zaken en Nieuw-Guinea bij het ministerie van Algemene Zaken. Ook ten aanzien van het ministerie van Maatschappelijk Werk schijnen er nog enkele wensen te bestaan °n wel in die zin. dat in ieder geval de sociale bijstandregeling bii dit ministerie moet worden ondergebracht. Een punt van kritiek op de regeringsbe slissing van 19 maart, die tot nu toe on besproken erd gelaten, is. volgens ie heer Ruppert, dat de regering in strijd met het eenparig advies der drie vakcen- tralen een maximumpercentage heeft be paald. Hiertegen, zo zei hij, hebben de drie vakcentralen uitdrukkelijk gewaarschuwd vanwege de magneetwerking die van het noemen van een zodanig maximum in een tijd van schaarste op de arbeidsmarkt uit gaat. In dit verband betreurde de heer Rup pert het, da4 van regeringszijde tot de vakbeweging het verwijt wordt gericht, dat overal zes procent wordt gevraagd. Over de ouderdomsverzekering, die op 1 januari in wer ing treedt, zei de heer Ruppert, dat deze nog geen definitieve op lossing voor de ouderdomsvoorziening biedt. Er wordt slechts een bodempensioen verstrekt waar iets op gebouwd moet worden. In dit verband wees de heer Ruppert op het plan van de drie vakcentralen voor het wettelijk verplicht stellen van be drijfspensioenfondsen. Nadat de Amerikaanse ambassadeur in Italië, mevrouw Clare Booth Luce zich lange tijd onwel had gevoeld, ging j naar de V.S om zich daar eens grondig te laten onderzoeken. De diagnose lu dde. bloedarmoede en zenuwvermoeidheid Na haar terugkeer in Italië werdendeziek- tenverschijnselen echter erger. Een nieuw onderzoek wees uit dat zij aan arseni cum-vergiftiging leed. Om redenen werd dit feit ffbelm doch er werd onmiddellijk een grondig onderzoek ingesteld naar de achtergrond en gedragingen van haar personeel. Het bleek echter, dat de oorzaak onschuldiger was* de verf. waarmee het plafond van haar slaapkamer was bestreken bevatte arsenicum en gedurende twintig maanden dat zij deze villa had bewoond waren stofdeeltjes met arsenicum in ha?- maag en longen gekomen. Franse troepen hebben bij een grote zuiveringsoperatie in de bergen pij Blida op minder dan 100 km ten Zuiden van Algiers, een ziekenhuis van de opstande lingen ontdekt. Het was gevestigd in een huis met vijftien' kamers. Bij de gevech ten om het hospitaal zijn 25 opstandelin gen, o.w. een dokter, gesneuveld. Meer dan duizend verdachte personen, o.w. drie meisjesstudenten, die de gewonden verpleegden, zijn aangehouden. Bij de gevechten, die zondag en maan dag nabij Nedroma aan de Marokkaanse grens zijn geleverd, zijn 63 opstandelin gen gesneuveld Ook de Fransen leden gevoelige verliezen. Ten Zuiden van Tlemcen ontdekten de Franse ordetroepen gisteren een wa penopslagplaats. Bij de acties in dit ge bied sneuvelden vier rebellen. Door het lid van de Tweede-Kamer, de heer Jac. Groen (K.V.P.) zijn op 18 juni aan de minister van Landbouw, vragen gesteld over de exorbitante mini-- mumprijzen voor tomaten, die van Bel gische zijde gefixeerd zijn, waardoor het, aldus de heer Groen, voor de Belgi sche regering te allen tijde mogelijk is Nederlandse tomaten van de Belgische markt te weren, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat de Nederlandse markt wordt overstroomd. Hij verzocht eventueel maatregelen van regeringszijde tegen een dergelijke door d« Belgen een zijdige toepassing van de economische unie. De minister heeft hierop thans geant woord. dat t.a.v. de minimumprijzen ernstig is getracht met de Belgische rege ring tot een vergelijk te komen waar bij van de zijde van het produktschap voor groenten en fruit bereidheid is ge toond de regering te adviseren tot ver gaande concessie, overeenstemming bleek niet te kunnen worden bereikt, o.a. door het ontbreken van exacte gegevens be treffende het Belgische aanvoerpatroon. Toen zijn de thans geldende minimum prijzen krachtens het gestelde in artikel 4 van het landbouwprotocol van Luxem burg van 20 en 21 oktober 1950 door Bel gië eenzijdig vastgesteld. Van Nederland se Zijde is met. deze minimumprijzen niet akkoord gegaan. De minister zegt verder, dat hu inder daad bereid is met alle hem ten diénste staande middelen te bevorderen, dat een eenzijdige vaststelling van de minimum prijzen worde voorkomen. Door hem wordt dan ook steeds grote waarde ge hecht aan intensiever overleg, ook tussen technici De minister spreek tenslotte de wens uit. dat dit overleg tot zodanige resultaten zal leiden, dat het nemen van bepaalde eenzijdige maaregelen dezer zijds kan worden vermeden. In een tweetal vliegtuigongelukken zijn gisteren in Argentinië 22 mensen om net leven gekomen. Het eerste ongeluk gebeurde, toen een Dakota van de Aerolineas Argentmas bij Rio Cuarto, in de provincie Cordoba, neerstorrte. Alle veertien passagiers en de vier bemanningsleden verloren het le- ven. Later op de dag kwamen twee Gloster- meteors van de Argentijnse luchtmacht in de lucht met elkaar in botsing en stort ten neer boven een druk bevolkte buiten dijk van Buenos Aires Een moeder en drie kinderen werden gedood. De piloten wisten zich met de parachute in veilig heid te brengen. In Bogota, in Colombia, werden zondag vier mensen gedood en vier kinderen ge wond. toen een groep mensen over de startbaan liep, jnist op het ogenblik dat een toestel opsteeg. De mensen werden door een klap met een vleugel gedood. In de te Peking verschijnende kranten is gisteren met veel ophef de publikatie van een brochure, getiteld „Verzameling kritieken over de zaak-Stalin" aange kondigd. Deze publikatie bevat rappor ten, studies en hoofdartikelen uit ver scheidene landen, zoals b.v. de tekst van het artikel van de Italiaanse communisti sche leider Togliatti, waarin deze zich af vroeg, in hoeverre de huidige Sovjet leiders verantwoordelijk zijn voor het ge beurde onder het bewind van Stalin, Uit de brandkast van de Cineac aan het Damrak te Amsterdam is op zondag mid dernacht door middel van een valst sleu tel een bedrag van 8787 ontvreemd De diefstal werd pas 's morgens om negen uur ontdekt Het restant var de sleutel, die was afgebroken, zat nog in het Slot. Vermoed wordt, dat de dader(s) zich na afloop van de tweede avondvoorstelling Gisteravond omstreeks elf uur heeft zich op de Noordzee, veertig mijl ten noorden van het lichtschip ..Noordhinder", een bot sing voorgedaan tussen het Costaricaanse schip „Maeda" en het Noorse schip .,Sal- saas". De bemanning van het eerste schip, dat zinkende was. is door de „Salsaas" aan boord genomen. Vanmorgen echter heeft de Franse sleep boot >,Jean Bart" in alle vroegte het wrak van de „Maeda" drijvende gevonden op 51.53° N.B. en 3.16" O.L.. De sleepboot tracht nu de Costaricaan binnen te bren gen. De bekende priester-schrijver pastoor A. van Delft, die bjina dertig jaar de pa rochie van Sint-Antonius Abt in het lan delijke Sint-Anthonis heeft geleid, heeft wegens zijn hoge leeftijd ontheffing uit zijn ambt gevraagd. Pastoor van Delft, die in Tilburg geboren werd, hoopt 14 september zijn tachtigste verjaardag te vieren. Bekendheid verwierf pastoor Van Delft zich reeds in zijn jonge jaren door de Vondelstudies die hij publiceerde; ge durende zijn pastoraat bleef hij een vruchtbaar toneelschrijver en dichter. De zeventienjarige Michael Blower uit Nottingham gaat een wereldreis maken in een miniatuur-auto. De eerste helft van de twee jaar durende rit voert hem naar Calcutta, waar hij dan wat gaat werken om geld te verdienen voor de volgende helftt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1