Tien passagiers van ontvoerde vliegtuig gaan naar huis AMSTERDAM HERDACHT REMBRANDT Ontwapeningsvoorstellen naar subcommissie verwezen EEN MEKKA VOOR GLAZENIERS In Darmstadt wordt oude kunst nieuw leven „ingeblazen" DEBRQLII1E Kinderverlamming vooral in Limburg Luchtvaartoverleg met Amerika Nehroe ontving twee eredoctoraten in Hamburg Koningin inde Westerkerk Prijs voor Maurits Dekker Voorzichtige lof van Lodge over Sovjet-aanbod Stakingen kostten 140.000 arbeidsdagen Toediening Tonsuur in bisdommen Haarlem en Rotterdam Grotewohl c.s. in Moskou Koning van Irak bezoekt Engeland ei 0o' voor „losse wereldfederatie'' .Weerstand tegen protes tantse achteruitgang Rembrandt-herdenking in Moskou Gaat ook in Nederland de waardering voor het antieke glas herleven? Diep haalt de meer dan zestigjarige meesterknecht adem. Dan zet hij, met een bijna elegante handbeweging, de zware lange buis met aan het eind de vurige bol van gloeiend glas 18 kilo! aan zijn mond en blaast. De taaie, schier compacte massa dijt uit, groeit als het ware naar alle kanten en steeds duidelijker tekent zich de voim van een cilinder af. Hij blaast geen fles of vaas, de meesterknecht van Mittinger Co in Darmstadt, maar een plaat van antiek glas. dat eerlang door een glazenier gebruikt zal worden vooi een statig kerkraam, dal in een keur van kleuren sfeer en religieuze ontroering zal brengen in een tempel Gods. (Van onze speciale verslaggever) „DOORBRAAK" BIJ BELG. SOCIALISTEN Kath. werkgemeenschap gesticht PRINS BERNHARD IN LONDEN vet wormpjes ,fgirJii%nk Nederlandse wensen vrijwel afgewezen „Hij leerde ons wat mensenliefde is" Zuiverder belijden en zo moge lijk eenheid in de politiek PINSDAG 17 JTJLI I95C - PAGINA 3 Hier in de Darmstadt, bevinden we ons in de tempel van een glasmagiër. De meesterknecht kent vele. maar lang niet alle geheimen van Herr Mittinger, de telg van een oude glasblazerfamilie, die zijn kunst nog leerde bij de oude glasblazers van Bohemen en Beieren wier Hütten diep verborgen stonden in dichte bossen. Mittinger vluchtte van achter het IJze ren Gordijn en met hem enkele andere vakgenoten en medekunstenaars. Na lange omzwervingen kwamen ze in Darm stadt terecht en daar werd in een oude kaz'erne een nieuwe „Hütten" opgericht. Uit andere delen van Oost Europa kwa men rekruten zodat thans met ongeveer tachtig man in drie ploegen dag en nacht gewerkt kan .worden, om aan de steeds groter wordende vraag naar antiek en eerste klas gekleurd glas te voldoen. De eigenlijke glasblazerij en de grote zolders vnS,roP duizenden vierkantte meters ëe~ kieurd glas in praktische rekken staan kmyfu6", en een monsterkamer een van K-o- uit duizenden schakering ze ziin ™,T°*?d tot Napolitaans J»®1' zich hev-nui gebouw waarin dit Maar er. door de oorlog geapaan_ werd een modern kantoor ?an gebouwd en daarin klopt het commerciële wn J3", dit bi3zondere bedrijf dat ge kleurd glas naar alle delen van de we reld levert, ook naar Nederland daar het afzetgebied hoopt te henoveretn dat het er omstreeks het begin bezat. Een glazenierscentrum. Hier in dit moderne kantoor, op de voor gevel waarvan de Rotterdammers kunste naar Douis van Roode een fraai glasmo zaïek zal aanbrengen en waarna andere kunstenaars gebrandschilderde ramen zul len verzorgen, groeit onder leiding van Herr Heinemann een waar Mekka voor glazeniers. Terwijl Herr Mittinger in zijn laboratorium werkt en de chemische for mules samenstelt, volgens welke de grondstoffen voor het antiek glas en het glasmozaïek gemengd zullen worden, is Herr Heinemann bezig met de org - tie van een 8lazeniers';®HenlnHij wiI een in Europa belooft te (en^ waar voor_ KbeSaars van de kerkelijke kunst het bijzonder de kunstenaars van h"t gias een waar Mekka zullen vinden, waarin ze zich ten aanzien van alle as pecten van hun kunst zullen kunnen oriën teren, van de materiële waarlijk niet de minste tot de geestelijk, his torische en culturele en waar ze t.z.t. ook van gedachten kunnen wisselen met vakgenoten en kunstbroeders. Men beschikt in Darmstadt reeds over een grote collectie lantaarnplaatjes van oude en nieuwe gebrandschilderde kerk- Uiteraard wat de laatste betreft van die, waarvoor het glas ge- verd Werd. ,iJn de Projectiekamer konden we praoh- tte reprodukties bewonderen van de ra- ®n, door Charles Eyck in de Sint-Mar- "fukerk te Venlo vervaardigd, die nu f?eds een bezienswaardigheid voor toeris- j 1 zijn, ramen van de Domkerk te Aken, dom van Keulen, de Marienkirche te j-'Ubeck, het Bevrijdingsraam te Gouda '6veneens van Charles Eyck) en vele andere bedehuizen en religieuze institu ten in Nederland en Duitsland. De Ne derlandse glazeniers, zo hoorden we, gaan In navolging van de Partij van de Ar beid heeft thans de Belgische Socialis tische Partij een Werkgemeenschap voor Christenen opgericht. In een communi qué van het partijbestuur heet het dat „na zeer moeizame doch vruchtbare be sprekingen de voorlopige comité's van drie werkgemeenschappen werden ge vormd." Deze worden als volgt omschre ven: een werkgemeenschap van Chris tenen, een pluralistische werkgemeen schap of doorbraakgroep van een open socialisme, en een sociaal-Democratisch en Christen-Democratisch Ontmoetings- en Toenaderingscentrum. In een toelichting deelt het. partijbe stuur mede dat „men dus socialist kan ZlJn van uit verschillende levensbeschou- yjigen, die alle recht hebben op eerbied verdraagzaamheid," aldus meldt het vile K H' Prins Dernhard is maandag per particul? te Uonden aangekomen voor een ler bezoek van vier dagen. np St Liduinakerk te Schiedam wordt momenteel verrijkt met tien grote nieuwe ramen. Twee glaze niers' de gebroeders Henderickx. die er een bijzondere orestatie mee opleverd hebben, zijn bezig met de laatste hand aan de ramen te leg gen Reeds werd het eerste vijftal geplaatst. Thans is het de beurt aan het volgende vijftal. De ramen vormen als geheel een treffende verheerlijking van Sint-Liedewij, wier verering ook buiten ons land steeds meer toeneemt. Als bede- va3r^ord tot meer eer on glorie van de heilige is de St.- Liduinakerk hef grote centrum de- zer verering. De nieuwe, ramen zullen een belangrp1-- aanwinst voor het St.-Liduinaheiligdom vormen. Het zal de vele vereer- 9®r,?..en, vereersters van Sint-Lie- t "eduldige lijderes. onge- twijield interesseren op welke wijze een kunstwerk als dat der tien St.-Liduinaramen tot stand komt. Uiteraard is het voornaam ste materiaal gebrandschilderd glas. Een speciale verslaggever bracht een bezoek aan Darmstadt, waar zich de .Glashütte" bevindt, die het zeer speciale glas geleverd heeft en waar de kunst van het ge brandschilderde glas volgens oude tradities en met grote artistieke begaafdheid beoefend wordt. Van zijn ervaringen vindt, men hierne- ven een belangwekkend'relaas. De meester-glasblazer in de Glashütte van Darmstadt. Hij is tweeenzestig en kent het vak als geen ander zich steeds meer interesseren voor het pionierswerk, dat teDarmstadt verricht wordt. Bij een gezamenlijk bezoek reali seerden ze zich, welke resultaten ze kun nen bereiken met gas, bu weks vervaar diging vakmanschap en arHstt verbreidt zich de faam van Darmstadt en zijn unieke glasblaze rij, die de glazenierskunst nieuw leven wil inblazen. Deze kunst kwam na een bloeiende pe riode in vorige eeuwen in onze tijd nog al in het gedrang. De moderne bouwkunde prefereerde egaal glas en het gebrand schilderde raam raakte op de achtergrond. Heden ten dage breekt het zich echter weer baan, ook in de profane bouwkunst. Wat de religieuze betreft, daar heeft het reeds belangrijke vorderingen gemaakt, waaraan het kunnen der glazeniers ge paard ging. Dit werd o.a. bewezen door een kleine tentoonstelling, welke te Rome werd gehouden en waarop een aantal voorbeelden van moderne, religieuze gla zenierskunst te bewonderen viel De ex- positie werd georganiseerd door de UCAI (Union Cattolica Artisti Italiani) en de „Osservatore Romano" liet zich in lo vende bewoordingen uit over deze de monstratie van het kunnen der Italiaan se glazeniers, die een moderne visie ba seerden op de „antiehe tradizioni della vetrata policroma d'arte". Teneinde op de oude tradities te kun nen aansluiten, legt de Glashütte van Mittinger en Co zich in het bij zonder toe op het vervaardigen van het antiek glas. Dit berust op een procédé door Mittinger herontdekt, nadat hij in staat was geweest, in 1934 door een toe vallige omstandigheid ontdekt, oud glas raam te bestuderen en de samenstel ling van het prachtige glas er van te ontleden. Bij een restauratie van de Ma rienkirche te Danzig trof men in een muur een weggemetseld raam, dat uit glas was samengesteld, welks schoon heid de deskundigen uitermate trof. Dit glas vertoonde geen regelmatige struc tuur. maar soms heel grote, onregelma tige 'blazen, slierten en kringen. Het bleek een bijzondere werking te hebben, wan neer het in lood gevat werd. Men stond aanvankelijk voor een raadsel. Niemand kon het aanmaken. Het lukte de vakman en kunstenaar Mittinger. Bij een bezoek aan de Glashütte te Darmstadt ze ligt in een nieuwe, nuch tere, breed uitgebouwde industriewijk weet men eigenlijk niet, waar men zich het meest over moet verbazen. Over het laboratorium, waarin de vakman zich in formules verdiept, vermengingen op- opstelt, de doseringen van kleur tot goud en zilver toe, uiteraard in uiterst kleine hoeveelheden vaststlt en de artistieke waarde van een stuk ge kleurd glas in lange berekeningen be paalt Maar in de eigenlijke glasblazerij wordt het oog geboeid, nog meer dan de her senen. Daar zwaaien de gloeiende glas- ballen door de lucht. Als vallende ster ren tekenen ze zich tegen de donkere achtergrond af. Ze komen uit laaiende ovens met tot duizend graden Celsius toe verhit glas en worden door sterke armen in draf naar de apparatuur gedra gen, waarmede de gloeiende bal wordt uitgedijd. Links van ons staat een ar beider ffl.et een grote ijzeren schaar klaar. Hij knipt het uiteinde van de tot een cylinder geworden bol van kobalt blauw door, met stevige grepen. Een dof fe knal, de lucht dringt naar binnen. Dan gaat de cylinder naar de wals om een gla zen plaat te worden. Rij aan rij staan de cylinders. Er langs rennen de mannen, die de bollen gloeiend glas voor de blazers aandragen. Het sist aan alle kanten. Voor de ovens bescher men de arbeiders hun ogen met een pri mitieve bril, die ze weer snel op hun blote borst laten vallen, zodra ze het vuur de rug toekeren. Op enkele tientallen me ters concentreert zich het moeizame en veel aandacht vragende werk. De formu les worden een werkelijkheid, temidden van heen en weer vliegend vuur. Het tempo van het werk is precies afgestemd al lijkt er een grote verwarring te heer sen. En elke dag komt een produktie gereed, die duizenden guldens aan waarde vertegenwoordigt. Er koinen uit deze ovens platen glas van nauwelijks een vierkante meter, die honderd gulden kos ten. Hier in Darmstadt werd ook het glas geblazen, dat door de glazeniers, de ge broeders André en Frits Henderickx, werd gebruikt voor de tien grote gebrand schilderde ramen, welke Sint-Liduina ter ere in de Frankelandsekerk te Schie dam, het nationale St.-Liduinaheilig' dom, worden aangebracht. U bent er zó af met Tien van de negentien Hongaren, wier vliegtuig vrijdag naar W. Duitsland werd „ontvoerd", hebben gisteren aan een Hongaarse regeringsvertegenwoordi ger verklaard weer naar Hongarije terug te willen. Bijna aue anderen, aan wie men reeds asiel heeft beloofd, weigerden met de vertegenwoordiger. Gati, te spreken. 'IjEppr Enkelen van degenen, die verkozen te blijven, hebben namen en adressen van familieleden in Hongarije aan Gati gege ven, die beloofde hen te zullen verwitti gen. Later vertelde Gati aan een corres pondent van Reuter, dat hij met Boeda pest had getelefoneerd, en dat de familie leden op de hoogte zouden worden ge bracht. Gati zei te hopen, dat de niet- ernstige gewonden van de andere groep per trein of auto onmiddellijk naar Hon garije terug kunnen keren. Twaalf van de negentien passagiers be vinden zich nog in een ziekenhuis. Twee van hen zijn ernstig, maar niet levens gevaarlijk gewond. Gati had maandag een onderhoud met Jozef Jakaby, een van de zeven uit het complot, dat het vlieg tuig tot landen dwong. Jakaby had zon dagnacht een beroep gedaan op de Hon gaarse autoriteiten om zijn vrouw, een overtuigd communiste, en kind naar het Westen te laten overkomen, indien zij dat wenst. Gati zou het verzoek doorge ven. De Hongaarse regeringsvertegenwoor diger zei voorts, dat hij hoopte een Duitse firma te vinden, die het vernielde inte rieur van het vliegtuig zou kunnen her stellen. Waarschijnlijk zal men een be manning uit Hongarije sturen, die het vliegtuig naar Hongarije terug zal vlie gen. De Hongaren, die in West-Duitsland De bol gloeiend glas wordt, met wa ter afgekoeld, tot een cilinder geblazen. willen blijven zullen waarschijnlijk zeer binnenkort naar het vluchtelingenkamp Valka bij Neurenberg worden over. gebracht. De ontwapeningscommissie van de Ver enigde Naties heeft gisteren haar zittint besloten met een resolutie, waarin een be roep wordt gedaan op de vijf leden tellen de subcommissie om een nieuwe poging t* doen om tot overeenstemming inzake d» nntwaoening te komen. De Russische onderminister van buiten landse zaken. Andrei Gromyko stemde te gen de dnor Peru ingediende resolutie, om dat zij. zo beweerde Gromyko, geen reke oing hield met de Russisehe ontwerp-reso lutie van 3 juli 11- waarin er op aangedron gen werd af te zien van dreigen met at gebruik van geweld en van het gebruik van 'atoomwapens. De ondanks deze tegenstand aange nomen resolutie verwijst de voor stellen, die de afgelopen veertien da gen bij de commissie zijn ingediend naar de subcommissie Engeland. Frankrijk de Verenigde Staten, de Soviet-Unie en Canada maken deel uit van deze subrom missie, die dit iaar in Londen vergader- heeft. Tot nu toe heeft zij nog geen over eenstemming over een alomvattend ontwa peningsplan bereikt. De resolutie van Peru was Ingedteno tn de hoop. dat tijdens de verdere bespre kingen in de besloten bijeenkomsten var de sub-commissie de verschillende stand ounten van Oost en West nader tot elkaar gebracht kunnen worden. Eerder op de dag had de Amerikaans' nermanente gedelegeerde bii de Verenigd* Naties. Henri Cabot Lodge, in de ontwape ningseommissie verklaard, dat als het be stuit van de Sovjet" Unie om zijn strijd krachten te benerken inderdaad is wat h- f-SK-. fo tot herpidhrid van de Sov iets om de Westelijke voorstellen over de maximum-sterkte van de strijdkrachten te aanvaarden), ,.dit goed nieuws Is". Andrei Gromyko heeft immers, zoals ge meld- donderdag jl. verklaard, dat zijn re gering de voorgestelde maximum-sterkte van twee en een half miljoen man voor de Sovjet-Unie en voor de Verenigde Staten en die van 750 000 man voor Engeland en Frankrijk zou willen aanvaarden als een eerste stap naar gecontroleerde ontwape ning. Lodge zei: „Toch moeten we bedenken, dat de Sovjet-Unie een effectieve Interna tionale controle met de modernste midde len. waaronder een of andere vorm van controle uit de lucht tot nu toe nog niet heeft aangenomen. Daarom kunnen we nog niet zeggen of de nieuwe Russische verkla ring een flinke stap in de richting van ont wapening betekent, of dat het louter een holle frase is". Lodge beloofde, dat de Verenigde Sta ten nooit atoomwapens of gewone wa pens zouden gebruiker anders dan voor het afslaan van een aanval. In de eerste week van juli deden zich in Nederland 62 gevallen van kinderverlam ming voor en wel 28 in Limburg, 12 in Zuid-Holland, 10 in Gelderland, 4 in Overijssel, 2 in Noord-Brabant en 1 in Friesland, Drenthe, Utrecht en Noord- Holland. De meeste gevallen in één ge meente werden geconstateerd in Maas tricht, nl. 5. Volgens opgave van het C. B. S. be droeg het aantal voorgekomen geschil len op de Nederlandse arbeidsmarkt in juni j.l. 29 tegen 15 in mei 1956 en 9 in juni 1955. Het gemiddelde aantal werkne mers betrokken bij alle voorgekomen ge schillen bedroeg in juni j.l. 12.715 tegen 15.185 in mei 1956 en 1194 in juni 1955 Het aantal verloren arbeidsdagen, be droeg in juni j.l. 63.971 tegen 47.866 in mei 1956 en 13.243 in juni 1955. In mei 1956 ging bovendien .door een proteststa king onder Ambonezen ongeveer 6000 ar beidsdagen verloren. Het aantal verloren arbeidsdagen be droeg voor de eerste 6 maanden van dit jaar resp. 10.089, 9.483, 10.362, 1.478, 47.866 en 63.971. Z. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft in de Kapel van het Philosophicum te Warmond de Kruin schering toegediend aan de volgende Eer waarde Heren: Voor het Bisdom Haarlem. C. A. M. Backx, P. J^ Berben, P. Th. V. M. Bosma, S M. Braakman, J. S. M Distel brink A, N. J Doodeman, J. N. Duin, J. H van Duin, M. J. de Groot, J. H. J. Hei- kêns, P. J. Hink. F. X. I. Koot. J. W M. Levelt. A. J. Leijen, G. H. W. Mols. H. C. M Peet. H C. E. Schaapherder, J. Swart, S C. Tol IJ. C. Tuijn. G. A. A. Velze- boer, M. J. Versteeg en A. v.d. Werf. Voor het Bisdom Rotterdam: A J M. Beenakker, L. F. Bergenhene- gouwen, K. J. Boeker, J. A. A Breukel, A A Claassen, A. H. Ch. van Eijk, J. M. J. Groeneveld. A. J. W. Groenewegen, A. W C Heiister, H. v.d. Hondel, J. G. M. v. Kan, Th. H J van Kester. A. D. B. Kortmann, P. J. M. Lansbergen H M. Litjens K. M. v.d. Made. H. P. Meyer, A. H. F. Planken, W. G. M. Waardijk en J. B. M Wemer. Otto Grotewohl, de minister-president van Oost-Duitsland, is gisteren in gezel schap van de leider van de Oostduitse communistische eenheidspartij, Walter Ulbricht, de Oostduitse minister van bui tenlandse zaken, Lothar Bolz, en andere hoge ambtenaren in Moskou aangeke- men. De delegatie bestaat uit 8 man. Zij werd bij aankomst te Moskou begroet door Boelganin, Kroesjtsjef. de Russische minister van buitenlandse zaken Sjepilof en de ambassadeurs van enkele commu nistische landen. Men verwacht, dat er in Moskou be sprekingen gevoerd zullen worden over de economische betrekkingen tussen bei de landen en dat de Oostduitse delegatie op de hoogte gebracht zal worden van de laatste Sovjetrussische opvattingen over Duitsland en over de pogingen tot een mogelijke samenwerking met de Westduitse sociaal-democraten. Sovjet-autoriteiten hebben herhaalde lijk verklaard, dat Duitsland slechts her enigd kan worden ajs gevolg van een rechtstreeks contact tussen Oost- en Westduitsers, (Van onze Haagse redacteur) Zoals men weet, zouden vandaag in Washington de AmerikaansNederland se luchtvaartbesprekingen, welke op ver zoek van Amerika een week waren uit gesteld. worden hervat. Thans is er ech ter opnieuw een kink in de kabel geko men en ditmaal is er van Nederlandse kant om respijt gevraagd, omdat men graag wat meer tijd wil wijden aan het bestuderen van de nota- waarmee het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken verleden week op de Nederland- kis chtnota heeft geantwoord. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelde ons hedenmorgen mede, dat de Nederlandse regering diep teleurgesteld is over de on bevredigende inhoud van de Amerikaan se antwoordnota, die vrijdag in Den Haag werd ontvangen. De Nederlandse delega tie zal zich met spoed intern beraden over de nieuwe situatie. Hoewel men ons niet kon mededelen, wat de Amerikaanss nota behelsde, mag men uit de houding van de Nederlandse •«gering wel afleiden, dat daarin op zijn minst te weinig wordt tegemoet gekomen aan het Nederlandse verlangen om lucht lijnen te openen op Houston en Los An geles. Het mag, zo vernamen wij, waarschijn lijk worden geacht, dat onze delegatie binnen tien dagen zal beslissen, welke stappen zij zal ondernemen om alsnog ge hoor te vinden voor de Nederlandse wen sen. Koning Feisal van Irak is gisteren aan boord van de Britse torpedobootjager „Defender" uit België te Dover aangeko men voor een officieel bezoek van drie dagen aan Engeland. Met een speciale trein reed de vorst naar Londen, waar hij werd verwelkomd door koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh, de koningin-moeder, prinses Margaret en de hertogin van Kent. Ook premier Eden en andere leden van de re gering waren op het station aanwezig. Koning Feisa] wordt vergezeld door zijn oom. kroonprins Abdoel Illah. Aan het einde van het dagen van premier NehrJ» van dne Duitsland is gisteren een com aa" West gegeven, waarin Nel,roe e*wTiQUé uit' Adenauer verklaren dat nastreven: „de handhaving en bevordering van de vrede Ook zjjn zij het er over eens. dat „iet- Inmenging in de aangelegenheden van an. dere landen de basis vormt voor vriend schappelijke en vreedzame samenwerking tussen de volkeren. In het communique wordt voorts gezeKa dat Nehroe zijn sympathie heeft betuigd voor de wens van het Duitse vol dat de eenheid van het land op vreedzame wtfze wordt hersteld. Gisteren kreeg Nehroe van,de,AU";v'®rsi_" teit van Hamburg twee ere-doctoraten een in de juridische en een in de medische faculteit voor zijn streven om de levens omstandigheden van het volk van India verbeteren en voor zijn ijveren voor inter nationaal begrip. Bij die gelegenheid deed de Indiase premier een beroep op alle landen om in tionale ethische code" te aanvaarden ter verwezenlijking van het denkbeeld van ,.één wereld". Er zou volgens Nehroe een ..losse fe deratie van de gehele wereld" moeten worden gevormd, waarin elk land kan werken zonder zich te mengen in de aan gelegenheden van een ander. De basis van genoemde internationale code zou moeten worden gevormd door de "ijf beginselen, waarop de Indiase politiek reeds berust: erkenning van onafhanke lijkheid en soevereiniteit, non-agressie. "Iet-inmenging in de binnenlandse aange- eeenheden van andere landen, wederzijdse eerbied en vreedzaam naast elkaar bestaan ^anvaarding van deze code zal de gehele ereid ten goede komen, zo verklaarde de Premier. Neht-1 Handvest van de V.N. noemde acH„i*t-een .'Uitstekend charter", „maar de in V^n de V-N- is er niet altijd mee llp il mmins geweest". hoSi„ias? Premier drong tenslotte aan van bet kolonialisme, de rassenscheiding en de koude oorlog. r- „t, Vandaag vertrekt hij naar Parijs voor hun buitenlandse politiek een „interna- besprekingen met zjjn ambtgenoot Mollet. H.M. Koningin Juliana bezocht maan dagmiddag de Westerkerk te Amster dam, waar een plechtigheid plaats vond ter herdenking van het feit, dat op 16 juli 1606 Rembrandt werd geboren. Op deze foto ziet men H.M. 'de Koningin (midden) en mr. A. d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam en voorzitter van het organiserende „Comité Rembrandt-her- denking Amsterdam 1956". Het was een ontroerend ogenblik toen in de Westerkerk te Amsterdam gister middag de Oostenrijkse schilder de kathe der betrad. Wat aarzelend en onwennig sprak hjj tot het talrijke publiek, waar onder zich H. M. de Koningin bevond. Hjj begon in het Engels om even later met een verontschuldigend gebaar in zijn moe dertaal voort te gaan. Maar wat hjj zei, behoorde tot het meest diepgevoelde dat op deze Amsterdamse Rembrandtherden- king werd gezegd. ..Rembrandt", zo zei Kokosehka, „heeft ons geleerd wat men senliefde is. In onze tijd waarin de mens zichzelf niet meer durft te kennen en voor zichzelf een vreemde is geworden, is dit Rembrandt's onvergankelijke boodschap". De plechtige bijeenkomst in de met wit te bloemen en tapijten versierde Wester- kerk.werd geopend met klokgelui terwijl H. M. de Koningin met haar gevolg bin nentrad. begeleid door de burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d' Ailly, die vervolgens het openingswoord sprak Prof j va" ReSteren Altena hield hierna de herdenkingsrede. „Amsterdam", zo zei de hoogleraar, ..heeft van Rembrandt een stigma ontvangen en is zo door hem ge tekend dat de schild-er en de Amstelstad onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Als het meest specifieke van Rembrandt, die spr. in de verschillende fasen van zijn leven met Michelangelo vergeleek, noem de prof. Van Regteren het feit dat hij de onderlinge verhouding van kleur en toon heeft vastgelegd. Hiermee heeft hij tegenover het oude schoonheidsideaal een eigen maatstaf gevonden. Het is dit mid del dat zijn grootheid bepaalt. Prachtig klonk de zang van de alt Aafje Heynis door de kerkruimte in de drie liederen van B. v. d. Sigtenhorst Meyer op tekst van Jan Luykcn. Het was daarna dat Oskar Kokosehka lichtelijk ontroerd zijn liefde voor Rembrandt namens de schilders van heel de wereld kwam be lijden. „Er is de laatste 300 jaar geen schilder in Europa geweest die niet de invloed van Rembrandt heeft gevoeld", zei Kokosehka, die verklaarde dat hij al tijd van Rembrandt heeft gehouden zonder hem ooit te hebben doorgrond. Als laatste spreker trad prof. Char les Roelofs op. die uit naam van de Ne derlandse schilders het woord voerde. Als stramien voor zijn betoog had de spreker het „Onze Vader" gekozen. Een zeer boeiend slot had daarna de bijeenkomst, die wel stijlvol was, maar niet bepaald uitblinkend door de brillance en de verstaanbaarheid der redenaars. Hoe men het klankvolume afstemt op deze akoestisch moeilijke hoge gewelven be wees dat sluitstuk, de uitvoering van „Chorus V" van dr. Anthon van der Horst, speciaal voor deze gelegenheid gecompo neerd. Hij had een tekst gekozen van P. C. Boutens en deze omspeeld met een muziek die de ernst van de herdenking onderstreepte. Een fraaie harmoniek werd bereikt in het samenspel van het massale koor (de christelijke Oratoriumvereni ging) de drie trompetten, de vier trom bones. het slagwerk en het orgel. Uitne mend waren de overgangen tussen het aandeel der instrumenten en dat der men selijke stemmen. Onder leiding van Simon C. Jansen werd deze uitvoering een bij zonder slot van een enigszins matte her denkingsplechtigheid. Aan de schrijver Maurits Dekker is gis teren, op zijn zestigste verjaardag, in het gebouw van de uitgeversmij Bruna te Utrecht een letterkundige prijs van 750 van de Jan Campertstichting uitgereikt door de voorzitter mr. A. Mout. Tevens ontving de jarige van de firma Bruna het eerste exemplaar Van de her uitgave van zijn voor zeventien jaar ver schenen roman „Pius beveelt". De zestigjarige schrijver werd voorts nog toegesproken door H. Knap namens de vereniging van letterkundigen. Diver se sprekers huldigden Maurits Dekker ais veelzijdig schrijver. De bijeenkomst werd bijgewoond door dr. J, Hulsker als vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W, Gelukwen sen kwamen binnen van de secretaris generaal van O., K. en W.. mr. H. J. Rei- nink, en van de burgemeester van Am sterdam mr. d'Ailly. Een aantal Christelijke Historischen en Anirevolutionairen alsmede enige mo menteel politiek daklozen, te zeerste ver ontrust ten opzichte van: a. een duidelijke en krachtiger begin- selpolitiek, zowel bij de A.R. Partij al' bij de C.H. Unie; b. de ernstige teruggang van het chris telijk karakter van ons volk; c. de steeds vérder om zich heen grij pende teruggang van het protestants christelijk onderwijs, zowel wat verschra ling van het wezen van dit onderwijs als wat het aantal leerlingen betreft; d. de systematisch doorgevoerde stille socialisatie en een daarmede in overeen stemming zijnde toeneming van de macht van de staat; e. het verlies van het vertrouwen in deze partijen door grote gedeelten van ons volk. hebben zich verenigd om te trachten deze protestants-rechtse partijen weer tot zuiverder belijden en beleven en zo mo gelijk tot eenheid te brengen. Ten einde beter inzicht te geven van wat hen be zielt zijn hun gedachten, nader uitge- gewerkt, in 26 stellingen geformuleerd. De ondertekenaars zijn de heren mr. W. Beernink te Dordrecht, ds. M. de Goede te Amsterdam, dr. N. J. Hommes te Rotterdam, mr. J. W. de Jong Schou wenburg te Amsterdam, dr. P. G. Knib- be te Leiden, P. van der Nagel te Sassen- heim, prof dr. J. Prins te Leiden, dr. J. B. Schmal te Voorburg, mr. W. J. Spanjaard te Amsterdam, mr. M. A. van Wijngaar den te Amsterdam. Rembrandt is maandagavond in Mos kou herdacht de Nederlandse ambassa deur, de heer D. J. von Balluseck, schet ste hem daarbij als „een wijs, tolerant en onafhankelijk genie, dat zijn eigen vrije weg koos voor zijn bijdrage aan de men selijke cultuur". De heer Von Balluseck sprak tijdens een herdenkingsplechtigheid in het Huis der Sovjets", die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Russische ministerie van culturele zaken van het corps diplomatique en van de academie der kunsten. De plechtigheid werd om lijst door een muzikaal programma, waar aan het staatssymfonie-orkest der Sov jet-Unie, vooraanstaande solisten en een balletgroep der Leningradse academie medewerking verleenden. De Nederlandse ambassadeur zei in de met duizend personen, waaronder vele studenten, bezette kolommenzaal, dat Rembrandt een kunstenaar is die, zoals Shakespeare, aan de wereld behoort en dat zijn werk voor alle tijden en alle volken is. „Staande voor zijn werken kun nen mensen van de verre hoeken der we reld eikaar beter begrijpen en elkaar er kennen als menselijke schepselen, die veel gemeen hebben Wij hopen, dat uw waardering voor Rembrandts kunst ook uw vriendschappelijke belangstelling en gevoelens voor Rembrandts vaderland zal bevorderen'', zo zei de heer Von Ballu seck. Hij bracht namens het Nederlandse volk dank aan het Russische ministerie van culturele zaken voor de medewerking die het aan de Nederlandse Rembrandt- herdenking gegeven heeft door het in bruikleen afstaan van zes van Rem brandt schilderijen die aan de Lenin- gradse Hermitage behoren en waarvan sommige sedert de dagen van Peter de Grote en Catharine niet meer in Neder land geweest waren. Ook sprak de am bassadeur waardering uit voor de wijze, waarop de Rembrandttentoonstelling in het Moskouse Poesjkinmuseum ..met uiterste toewijding en zorg" is ingericht. Behalve de ambassadeur spraken de president der Kunstacademie te Moskou en de Nederlandse schrijver Theun de Vries.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3