Industriële vormgeving nog m de kinderschoenen Onrust in het amateurtoneel in Noord-Brabant OP EIGEN Verlaging van subsidie WIEKEN UW TAFELDRANK. UW TAFELURANK C. A. 0. voor de bloemenkwekerijen 1956-1957 Voor familiegebruik, in 1/1 liierschroef flessen Voor familiegebruik, in l/l literschroefflessen PAGINA 7 DINSDAG 17 JULI 1956 OPDRACHTEN VOOR „DE SCHELDE" BELGISCHE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD Geleidelijke stiiging waar DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN BOERDERIJ DOOR BLIKSEM UITGEBRAND Schept Levenslust! BLIKSEM ZETTE HUIS IN BRAND HILARY Mabel Barnes Oplossing van gisteren Het college van rijksbemiddelaars heeft goedkeuring verleend aan de nieu we C.A.O. voor de bloemenkwekerijen, geldend van 1 maart 1956 t.e.m. 28 fe bruari 1957. Een belangrijke wijziging ten opzich te van de oude c.a.o betreft de onder scheiding van een nieuwe categorie ar beiders, de z.g. geoefenden, naast de tot dan toe bestaande categorieën vak- bekwamen en ongeschoolden. De nieuwe weeklonen zijn voor de pro vincies Noord- en Zuid-Holland als volgt vastgesteld: Vaste vakbekwame arbeiders van 23 jaar en ouder 63.19; geoefen den 59.14; ongeschoolden 53.08; losse vakbekwame arbeiders van 23 jaar en ouder 65.25; geoefenden 61.07. onge schoolden 54.81. Voor de overige provincies zijn deze be dragen voor: vast vakbekwame arbei ders van 23 jaar en ouder 61.97; geoefen den 57.93; ongeschoolden 51.86; losse vakbekwame arbeiders van 23 jaar en ouder 64; geoefenden 59.82; onge schoolden 53.56. De lonen der losse arbeiders zijn voort aan hoger dan die der vaste in verband met de verwerking van de compensatie toeslag voor de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering. Bij alle categorieën zijn voorts de lonen voor arbeiders van 22 jaar en jonger vol gens de gebruikelijke jeugdschaal vastge steld. De maximale vergoeding voor een gehele dienst op zaterdagmiddag en zon dag is thans bepaald op 20. Wat de toeslagen betreft is het thans mogelijk een waarderingstoeslag toe te kennen van ten hoogste 2.50 per week. De regeling der diplomatoeslagen is aan zienlijk verbeterd, terwijl ook de toeslag voor (niet-gediplomeerd) bijzondere des kundigen en die voor de voorman enige verhoging ondergingen. De vakantietoeslag zal voortaan 4 pet van het jaarloon bedragen, voor wat be treft de vaste arbeiders betaalbaar in twee termijnen en voor de losse arbeiders gerea liseerd door een verhoging van de waar de der vakantiebon van het viervoud tot het vijfvoud van het uurloon. De N.V. Kon. Mij. ,,De Schelde" te Vlis- singen heeft thans de definitieve om schrijving ontvangen van een enige tijd geleden door Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam verstrekte opdracht. Ingevol ge deze order zal „De Schelde" een tank schip van 32.000 ton dead weight bouwen, die in het derde kwartaal van 1950 zal worden opgeleverd. Deze anker wordt qua afmetingen het grootste schip dat tot dus ver op de werven van „De Schelde" ge bouwd is. De Mavroleon Brothers Ltd in Londen en de Alliance Shipping Cy S.A. te New York hebben voorts ieder bij „De Schel de" opdracht verleend tot het bouwen van een motortankschip van 19.000 ton deadweight. on lantr aivloenng van Vol2e£fVPtrmiJn plaats- Daartoe droeg tPIgw„^L°Ae,rzicht klaarblijkelijk® fn Op verzoek van de buren heeft de po litie een onderzoek ingesteld in een wo ning aan de Jacob van Eennepstraat, te Amsterdam, aangezien de 72-jarige be woonster J. W. S. reeds enige dagen niet gezien was. Bovendien hadden de buren een paar dagen geleden op de trap een gaslucht geroken maar hadden hieraan geen aandacht geschonken.. De bewoon ster werd dood op bed aangetroffen. Zij bleek door gasvestikking om het leven 'e zi.in gekomen. Vermoedelijk heeft zij he.f, gas willen aansteken maar heeft dit niet op <ie juiste wijze gedaan. Het besluit van G.S. van Noord Brabant tot drastische verlaging van de subsidies aan het amateurtoneel en de weigering be paalde subsidie-aanvragen in te willigen heeft in de kringen van het amateurtoneel grote beroering en ongerustheid gewekt. Ter vergadering van de katholieke cultu rele federatie te Tilburg heeft drs. Van de Poel, lid van G.S. van Noord Brabant een nadere toelichting gegeven op het provin ciaal subsidie-beleid. Tijdelijk heeft destijds de provincie de taken der onderscheidene gemeenten overgenomen en per jaar tot een bedrag van 40.000 subsidies verleend aan het amateurtoneel. Nu echter het Zui delijk Beroepstoneel is opgericht acht men de 'tijd gekomen, dat de gemeenten deze subsidieverlening weer overnemen. Dit te meer, omdat dit beroepstoneel per jaar 20.000 zal vragen. Omdat het provinciaal bestuur geen ex tra gelden beschikbaar heeft mede een reden waarom onlangs diverse subsidie aanvragen moesten worden afgewezen is thans de tijd gekomen, dat de gemeenten daadwerkelijk gaan medewerken aan de subsidiëring van het amateurtoneel, het geen in verschillende steden reeds het ge val is.' Binnenkort zullen alle gemeenten richtlijnen bereiken. Rekening wordt ge houden met de behoeften van gezelschap pen in noodlijdende gemeenten, wier sub sidie-verstrekkingen door G.S. zouden worden geschrapt. Hierin zal het provin ciaal bestuur nog tot een totaal bedrag van 10.000 kunnen bijspringen. Hieruit blijkt dat het provinciaal bestuur zich niet geheel en al zal losmaken van de subsidieverlening. Ook op ander terrein blijft de provinciale overheid steun ver lenen. Er is nl. een bedrag van 10.000 beschikbaar gesteld voor tentoonstellingen van beeldende kunstenaars in. Noordbra bantse gemeenten. Door blikseminslag is maandagmiddag omstreeks half drie de kapitale boerderij van de landbouwer J. T. van Beek te Doesburg geheel uitgebrand. De bliksem sloeg in een schuur, die onmiddellijk vlam vatte. Vervolgens sloegen de vlammen door de wind over naar het achterhuis, het woongedeelte en een andere schuur. De brandweer uit Doesburg, die het vuur met drie stralen bestreed, kon niet voor komen, dat alle gebouwen Uitbrandden. Het vee kon met moeite worden gered. Van de inboedel kon echter slechts een deel in veiligheid worden gebracht. Uit de schuren en het achterhuis kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering ge dekt. De heer Van Beek en zijn echtgenote waren juist vertrokken voor een bezoek aan Friesland, doch werden even buiten Doesburg opgehouden door de regen. Hierdoor kon men hen nog waarschuwen. AvVLul'Uliii 1,/,/,/,/j (Van onze correspondent) Tijdens een zwaar onweer dat gister middag boven Oosterhout (N.-B.) woed de. sloeg de bliksem in het woonhuis van de landbouwer C. v. d. Vorst. De woning brandde geheel uit, slechts een gedeelte van het meubilair kon worden gered. Horizontaal: 1 koerier. 8 watering 10 bestaat. 11 aardige. 13 rivier in Italië. 14 jongensnaam. 15 voetbalvereniging. 17 gelijke, 19 muziekterm, 21 klein vertrek. 22 soort hond. 23 zetel, 26 wapen. 28 voormalig rijksdeel overzee (afk.), 29 in- sekt. 30 klein persoon. 31 oorzaak 33 rondhout, 35 Eng. titel. 37 iem. in rijks dienst. Verticaal: 2 godsdienst (afk.), 3 vloei baar vet, 4 ontkenning, 5 mist, 6 op dit ogenblik. 7 bedrijfshoofd. 9 beroep, 11 pret, 12 pl. in Gelderland, 14 deel v. e. effect. 16 voorzetsel. 18 meisjesnaam. 20 gesloten. 24 deel v. h. hoofd. 25 vorm van niezen, 26 vogel. 27 kledingstuk. 32 aanw. vnw, 34 voorzetsel. 36 bevestiging. zei de onderdanige bediende en hij liet mij buigend in een wachtkamer die enige prachtige meubels en bronzen beelden be vatte en een petieterig oud heertje in een overjas en een wollen das. Dr. Brand-Dutton is op het ogenblik bezet, juffrouw maar als u even wachten wilt? Ik wil een jaar wachten, zei ik en de man maakte een schrikbeweging en zei: Zeker juffrouw. Deze keer bekeek ik Punch niet on dersteboven en zorgvuldig las ik de ad- vententies in de Daily Telegraph'en Mor ning Post. Niemand verlangde een pri- vé-secretaresse en iedereen hunkerde naar dienstboden en hulp in de huishouding. Lord Hoppington. zei de bediende en de kleine, oude heer schuifelde de ka mer uit. Arme oude man, peinsde ik; hoogst waarschijnlijk een geridderde graaf, met een enorme staf bedienden en voortduren de jicht. Ik zou niet met hem willen rul len. Eindelijk werd ik geroepen en ik voel de geen zenuwachtigheid toen ik in de spreekkamer van dr. Brand-Dutton werd gelaten. Een wat oudere man met een prettig gezicht stond op en mij de hand reikend, zei hij. Goede morgen, juffrouw Forrest; ik ben blij kennis te maken met een kennisje van de goede oude Greenup. Kende hem als jongen en als man in de ziekenhuizen, en een betere kerel moet er nog gevonden worden. lukkig bij het vooruitzicht straks maan den in deze straten te hebben doorge bracht met al de beweging en herrie en haast van een ontelbare menigte in mijn oren en toch stroomde vandaag plotse ling de lente mijn hart binnen en met het heimwee van iemand die op het land geboren is, beantwoordde ik haar roep. Er waren geen velden of heggen of bo men of leeuweriken en. pluvieren, maa7 daar was de zon, schijnend met al de wit te felheid van maart, en daar was de prachtige blauwe lucht en de zachte wes tenwind en ik wierp er een kushand heen toen ik plotseling voor nummer 10, Up per Brook Street stond. De bediende hier was iets minder vrees aanjagend. Hij was rond als een ton, met een zoetsappige glimlach, die zich ver borg in al de vette plooien van zijn ge zicht. Ja, dr. von Weisman was thuis. Had ik een afspraak? Met moeite hield ik mij aan de waarheid en zei neen. Geeft niet, misschien kon ik dr. von Weisman spre ken Hij had het niet erg druk vanmor gen' Of ik binnen wilde komen. Ik ging naar binnen en volgde de man door een lange gang naar een wachtka mer waar mij gezegd werd, dat ik kon gaan zitten en een tijdschrift bekijken. Ik verzocht de man, mijn introductie aan dr. von Weisman te willen geven en nam achteloos de „Punch" op waarop ik min stens vijf minuten zat te staren, voor ik ontdekte, dat ik het blad ondersteboven hield. Toen kwam de knecht terug zei: Deze kant alstublieft juffrouw, en liet mij glimlache-ri in de spreekkamer van dr. von Weisman. Nu moet ik bekennen dat ik zo zenuw- Vertaald door: E. Griese- Horizontaal: 1 pool, 4 aard. 8 ariadne, 10 up, 12 el. 13 as, 14 se. 15' bom. 1? abt. 19 ale. 20 aria. 22 veer. 23 netel. 24 lamp. 26 avro, 29 aar, 30 rok. 32 set, 33 s.l.. 34 do, 35 r.r., 37 n.t.. 38 kornuit, 40 pond. 41 lood. Verticaal: 2 ore. 3 lila, 4 adat. 5 ans. 6 re. 7 tube. 9 peer. 11 portaal, 14 sleuren, 16 mi, 18 boter. 19 a.e.. 21 a.n.p,. 22 vla. 24 last, 25 mr.. 27 V.S., 28 Otto, 30 oord, 31 krul, 34 don, 36 rio. 38 ko. 39 to. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7