Verplicht ziekenfonds moet Rapp vrijwillig worden" Nederlands smaldeel verliet Rusland Steun aan getroffen aardappel exporteurs Eerste overleg in het Torentje Kerkelijke strcif tegen misdadige iveggebruikers Zorg bij ziekte rust primair op de mens ort van Centraal Sociaal werkgeversverbond Zon slaagde in doorbraakpoging ProfRomme ontving ministers en Kamervoorzitters Donderdag 26 juli 1956 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Marinierskapel geestdriftig toegejuicht Tienduizend bloembollen voor parken van Leningrad Plannen van cle nieuwe IJslandse volksfront regering Republikeinse leiders steunen Nixon Na aanrijding in kanaal gereden Landbouwschap tegen gebruik van landbouw- gelden voor handelsrisico's Landbouwschap tegen S.E.R. in beroep bij de Kroon Na razzia te Rotterdam gefusilleerd I ïemie ai gemene ouderdoms verzekering 6,75 pet. Hogere kosten van levensonderhoud in juni Amsterdamse taxi chauffeurs staken door WEERBERICHT 0vei'heidssubsidic Duizenden op de kaden „Politieke zelfmoordvan S tassen? Kritiek op heffingsbeleid Bij Wezep stoffelijke overschotten van vijf mannen gevonden Per 1 januari a.s. De Kameruilbreiding Duur fruit en vlees t== De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Iets lagere temperaturen. Matige en in het noorden van het land af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Vrijdag 27 juli: zon op 4.56 uur, onder 20.40 uur; maan op 21.51 uur, onder 10.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «De bestaande verplichte ziekenfondsverzekering moet worden afge- schaft en dient te worden vervangen door een vrijwillige verzekering. De ontevredenheid over het bestaande stelsel neemt van dag tot dag toe en lijkt een hoogtepunt te hebben bereikt". Dit is de conclusie van een rapport, uitgegeven door het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, dat aan de hand van een door een speciale commissie opgesteld pre-advies, is samen gesteld naar aanleiding van de te verwachten herziening van de bestaande wettelijke voorschriften op het gebied van het ziekenfondswezen. daan indien de betrokkene aantoont in de medische verzorging te hebben voorzien Aldus, zo zegt het rapport ontstaat een nieuwe verzekenngsvorm,waarbij de De samenstellers van het rapport gaan er van Bit. dat de verantwoordelijkheid voor de zorg in geval van ziekte primair op de mens zelf rust, De overheid mag als vertegenwoordigster van de gemeen schap slechts dan dwingend ingrijpen, in dien de mens niet bereid of niet bij mach te is zich zelf door middel van ver zekering te dekken tegen de finan ciële lasten van de ziekenzorg. Van een zodanige onwil of onmacht is aldus het rapport, niets gebleken. Het tegendeel is het geval. De bestaande verplichte verzekering is in haar uiterste consequenties onuitvoer baar, zo menen de samenstellers verder, al dient de overheid in ieder geval al dat gene te doen, wat mogelijk is 0m de bur gers te helpen hun verantwoordelijkheid in dezen te dragen. Wat betreft de vri1wiiu„- ..ten behoeve van al £e bekering derland. wier inkomen bu^ers in Ne der aan te geven bePaalde na gaat", menen de rann r+ met te boven heid de toetredin rs- dat de over" kan bevorderen do deZe verzekering aantal mVit or bet nemen van een do dno j a^re£elen, met name doordat yndo verzekering te betalen premie VVOrdt gesubsidieerd, dat de aan- simting betrekkelfjk is De premie-sub- siaie zou kunnen worden opgevangen .r Van de werkgevers een bijdrage te VOU ten behoeve van werknemersver- Tr^erden. Ten behoeve van zelfstandigen, cue Verzekerd zijn, zou een rijksbijdrage uit de algemene middelen kunnen wor den verstrekt. Bovendien zou in de Ziek- L^.kunncn worden bepaald, dat zie kengelduitkering slechts kan worden ge- Evenals in Nederland schijnt Berlijn een wisselvallig Tclimaat te hebben, waar stromende rhgen en warme zonnestralen elkaar afwisselen hetgeen heeft geleid tot het optrekken van de op deze foto afgebeelde para-plui(sol) vormige hut jes in een park van de Britse sector aansluiting een in hoofdzaak vrijwillig karakter draagt, terwijl de financiering obligatoir is. Voorts verdient het aanbeveling, aldus de rapporteurs, bij wijze van tussenvorm tussen e#n volstrekt verplichte en een ge heel vrijwillige verzekering, een voorzie ning te treffen, die aan de kant van de burger vrijwillig is, wat de toetreding be treft. De overheid, die uit hoofde van het algemeen belang de plicht heeft te bevor deren. dat de burger zijn verantwoorde lijkheid verstaat, kan zowel ten aanzien van de financiering als van de in uit zicht te stellen verstrekkingen, een aantal plichten stellen, die het beoogde doel na bij brengen. De rapporteurs hebben de overtuiging, dat een regeling van het zie kenfondswezen in deze geest past m de Nederlandse verhoudingen en een logi sche voortzetting vormt van een mnge traditie van een in particulier initiatief gegroeid ziekenfondswezen. TIJDENS het bezoek aan Moskou is aan de commandant van het Neder landse smaldeel, dat gisteren de ha ven van Leningrad verliet om naar Stock holm te koersen, door de bevelhebber der Russische zcestrijdkrachtcn een prachtig uitgevoerde Russische wereldatlas ten ge schenke aangeboden. Op de Nederlandse ambassade te Moskou werd ter ere van de gasten der Koninklijke Marine een re ceptie gehouden. Dinsdagochtend keerde de deputatie van het Nederlandse smal deel van het bezoek aan Moskou naar Leningrad terug. Die middag bood de smaldeelcomman dant tijdens een diner aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" aan de bur gemeester van Leningrad vijfduizend tul pen- en vijfduizend krokusbollen aan met het verzoek deze in een van Leningrads fraaie parken te willen doen plaatsen als herinnering aan dit Nederlandse vlootbe- zoek. Schout-bij-nacht Goslings zeide, dat de liefde voor bloemen iéts is wat beide volken bindt. Aangezien bloemen zelf maar een kbrtstondige levensduur hebben was het een genoegen, iets meer blijvends en wel deze bloembollen, aan te bieden. Zij zijn een geschenk van de verenigde Nederlandse bloembollen-handelaren. De burgemeester was zeer getroffen door dit geschenk en dankte namens de bevolking van de stad. Dinsdagmiddag werd tijdens een partij aan boord van „De Zeven Provinciën" afscheid genomen van enige prominente figuren uit het stadsbestuur van Lenin grad alsmede van de garnizoenscomman dant van die stad. De hartelijke sfeer, die de bezoekdagen kenmerkte, heerste ook gedurende dit meer officiële afscheid. Dinsdagavond hield de Marinierskapel der Koninklijke Marine een concert in een van de parken van Leningrad. Er waren naar schatting tien tot vijftienduizend toe schouwers aanwezig. De geestdrift na af loop was zo groot, dat de leden van de kapel slechts met de grootste moeite hun autobussen konden bereiken om naar boord terug te. keren. Zij werden tot aan boord uitgeleide gedaan door Russische musici. Ook op de kaden langs de Newa waren duizenden mensen aanwezig bij het vertrek van de laatste sloepen. Hermann Jonasson, de nieuwe premier van IJsland, heeft dinsdagavond in een radiorede verklaard, dat zijn regering de V. S. zal vragen het defensieverdrag van 1951 te herzien. Indien de Amerikanen niet in die zin hiertoe bereid zijn,, dat zij hun basis te Reykjavik ontruimen, zal IJs land het verdrag opzeggen, aldus de pre mier. Drie republikeinse leiders hebben zich woensdag uitgesproken voor een her nieuwde kandidatuur van Richard Nixon voor het presidentschap der V.S. Thomas Dewy, ex-gouverneur van de staat New York en voormalig republi keins kandidaat voor hel Amerikaanse presidentschap verklaarde; „Het staat vast, dat Nixon opnieuw kandidaat zal worden gesteld. Hij heeft als vice-presi dent bijzonder tjoed werk gedaah". Het nieuwe hoofd der Amerikaanse de legatie bij de V.N., Paul Hoffman, was van mening dat Nixon, „door de conven tie met bijna algemene stemmen als kan didaat zal worden aangewezen". Zoals bekend, heeft Eisenhowers ont wapeningsadviseur, Harold Stassen, dezer dagen het voorstel gedaan gouverneur Herter van Massachusetts in plaats van Nixon kandidaat te stellen. Dit voorstel heeft nog met de steun gekregen, welke Stassen ervoor verwachtte. h01'tieke waarnemers vragen zich af of Stassen niet onbedachtzaam aan het werk is gesaan en of een en mrliT ?een 'nvloed zal hebben op zijn po litieke carricre. Zij Spreken in verband hiermee van een „politieke zelfmoord". Herter zelf lieeft zich ook reeds voor Nixon uitgesproken Stassen heeft gisteren op een geïmpro viseerde persconferentie in Washington nog eens de gronden uiteengezet, waarom hij zich voor Herters kandidatuur had uit gesproken. Hij kondigde aan, dat de ge gevens van de enquête waarover hij maandag gesproken had en waaruit de onvoldoende Populariteit van Nixon zou blijken, waarschijnlijk aan het einde van deze week zouaen Worden gepubliceerd. Chauffeur in cabine verdronken (Van onze correspondent) Be 25-jarige ongehuwde chauffeur G. j. Welmk uit Daarle (gemeente Hellen- doorr.) kwam gisterm ddag OP de weg tussen Vnezenveen en VrSomshoop, lo pende langs het Overiisselsch Kanaal met zijn vrachtauto in aanrijding met een vrachtwagen van de firma G.-R. uit Almelo, die een dragiine dwars geladen, vervoerde. &I1- Eerstgenoemde auto kwam in het kanaal terecht en kantelde Drie personen pro beerden de chauffeur ri® redden, doch het mocht niet baten .ÏÏSP d*_?uto uif"het kanaal was ge- e verdronken chauf- takeld, vond men de feur in de cabine (Van onze Haagse redactie) In de gisteren gehouden vergadering van het Landbouwschap is uitvoerig ge sproken over de kwestie van de aard- appelcxporteurs, die zo zwaar gedupeerd zijn bij de export naar Engeland in april j.L Nadat het Produklschap voor aardap pelen had besloten aan de exporteurs financiële hulp te bieden in de vorm van leningen uit het Consumptie-aardappel egalisatiefonds tot een bedrag van 8 mil joen gulden, op voorwaarde, dat ook het ministerie van Landbouw met 50 pet zou deelnemen met gelden uit ,het Landbouw (Van onze weerkundige correspondent) Het hogedrukgebied dat al enkele da gen met het centrum boven zuid-Enge- iand ligt, heeft een goede Uitwerking op net weer in een groot deel van ons land. Langs de noordflank van dit hogedruk gebied wordt met een vrh krachtige wes telijke wind warme Oceaaniucht aange voerd. In Engeland komen daarin zomerse temperaturen van 25 tot 28 graden Cel sius voor. Boven het nog steeds te koude Noord zeewater wordt deze lucht flink afge koeld: zij bereikt met een temperatuur van ongeveer 20 graden Celsius onze kust. Boven land wordt Weer sterk ver warmd, zodat het in bet zuid-oosten en oosten van Nederland weer 24 a 26 graden wordt. Ook de zonnige perioden maken dat het goed vakantieweer is. Een depressie die naar de kust van Noorwegen trekt, doet het koufront lang zaam over de Noordzee naar het zuiden bewegen. Dit front zal komende 24 uur dicht bij de Waddeneilanden komen te liggen. Hierdoor zal er vooral in de noord westelijke helft van ons land meer be wolking voorkomen, ma?r neerslag van enige betekenis zal daarbij niet vallen. Het ziet er naar uit. dat wij dit vrij gun stige zomerweer enkele dagen zal aan houden, want regenkansen blijven klein. Warm is het ook in midden- en z'uid- Europa, waar Locarno gisteren 31 graden Celsius noteerde. In de Scandinavische landen is het weer zeer onbestendig en valt er op tal van plaatsen regen. Egalisatie Fonds is dit besluit door het Landbouwschap afgekeurd. Het Landbouwschap acht het niet juist dat de boerenstand verantwoordelijkheid draagt voor handelstransacties. Gelden, die feitelijk de landibouw toebehoren, die nen niet aangewend te worden voor het opvangen van risico's, vertoonden aan de aardappelhandel. We! besloot het bestuur van het Land bouwschap z\jn instemming te betuigen met het verstrekken van overheidskre- dietcn aan de getroffen exporteurs. Een slecht functioneren van de export im mers is funest voor de gehele landbouw. „Als de liquide middeletrvan de expor teurs te gering zijn, dient de regering te helpen," zo formuleerde een der be stuursleden zijn standpunt. Overigens zal de kredietverlening van geval tot geval bekeken moeten worden. Dit kan pas nadat het accountantsonderzoek bij alle gedupeerden is voltooid. In totaal zal met het benodigde krediet een bedrag van acht tot tien miljoen gld gemoeid zijn. Het bestuur was ook van mening, dat een export-heffing met als bestemming hulpverlening aan de getroffenen, niet President Eisenhower gefotografeerd met de man, wiens naam de laatste da gen in het nieuws kwam te staan in ver band met de geuite wens hem inplaats van Richard Nixon tot vice-president te benoemen. Het is gouverneur Christian A. Herter van Massachusetts, die op de vragen van de journalisten alleen maar kon zeggen, dat hij geen commentaar had wenselijk is. omdat hierdoor de prijsvor ming ongunstig wordt beïnvloed. Dit houdt echter niet in, dat het Landbouw schap onder alle omstandigheden tegen dergelijke heffingen is. Tevens kwam nog tot uitdrukking, dat er in landbouwkringen veel kritiek wordt uitgeoefend op het heffingsbeleid van het produktschap voor aardappelen. Be paalde heffingen zonden nl. geen verband houden met de marktordenende taak van het produktschap. Ook trekt het bestuur het ernstig in twijfel of het wel op de weg van een Produktschap ligt het wetenschappelijk onderzoek te financieren, terwijl het niet overtuigd is van het nut van de con- sumptieaardappelpropaganda, waarvoor het Produktschap voor aardappelen even eens een heffing had willen vaststellen van IB cent per 100 kilo. Aan het Pro duktschap zal een nadere doelomschrij ving worden gevraagd van het Algemeen Aardappelfonds. Het bestuur was van mening, dat de binnenlandse propaganda beter via een coördinerend orgaan ge voerd kan worden dan door verschillende propagandastichtingen die elkaar becon curreren. GEZWOREN KAMERADENdit bejaarde tweetal, dat al jarenlang een tippel team vormt. De oudste, de 79-jarige opa S. Baars uit Delft, heeft een slecht ge zichtsvermogen,maar de 77-jarige opa B. Borst uit Rotterdam iveet, hoewel ook hij maar over één oog kan beschikken, nog best te navigeren. Opa Borst loopt de Vierdaagse deze keer voor de dertiende, opa Baars voor de zestiende maal. .(Het gaat best, zo met z'n tweetjes", zeggen ze, „en we hebben een heleboel plezier onderweg (Van onze Haagse redactie) Be Sociaal-Economische Baad heeft zijn Soedkeuring onthouden aan een door het Landbouwschap opgestelde Algemene Hef- Lngsverordening 1956, omdat een aftrek van 70°/» van de contributie, die mogelijk zou worden voor door het bestuur van Produktschap aangewezen onderne mingsorganisaties, die over 1956 haar con tributie hebben betaald, naar de mening v8n de S.E.R. te hoog is. Het bestuur van bet Landbouwschap heeft gisteren beslo- ten tegen deze afwijzing beroep in te Et«llen bij de Kroon. B'j graafwerkzaamheden voor de aan- va.n een nieuwe handgranaatbaan op lct militaire schictterrein te Wczep heeft men in de loop van gisteren en dinsdag resten gevonden van vijf mannelijke stof- Bke overschotten. Men wist reeds lang, dat in het najaar van 1944 hier vijf mannen door de Duit sers waren doodgeschoten die gevlucht varen uit de Prinses Margrietkazerne. Zij Varen daar opgesloten op doorreis tij dens een transport naar Duitsland na in «otterdam tijdens een grote razzia te zijn opgepakt. Na de bevrijding heeft men vergeefse pogingen in het werk gesteld de stoffelijke overschotten te vinden. Van onze Haagse redactie) Binnen enkele dagen zal door de Soci ale Verzekeringsraad aan de minister van Sociale Zaken advies worden uitgebracht betreffende de premie van de algemene ouderdomsvoorziening. Dit advies houdt in, dat de premie wordt vastgesteld op 6 75 pet van het inkomen, ingaande 1 jan. 1957. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Romme is met zijn kabinets formatiewerkzaamheden begonnen. Hij heeft zich geïnstalleerd in het „Toren tje", de werkkamer van de minister van Binnenlandse Zaken, welke door het vertrek van minister Beel beschik baar was en is zijn taak aangevangen met een bezoek aan dr. Drees, waar schijnlijk om de stukken de formatie betreffende van hem over te nemen cn om nog wat inlichtingen te verza melen voor een betere oriëntatie op enkele punten. "Het Vrije Volk" ziet hierin alweer een fjf,r„ed® aanleiding om de lijn van de liJhT- subjectieve partij-politieke voor- hierover 3,5 het-,blad rise ihflm. i -.Dat, hij na de uitvoe- wlken mlJ"2genHdie hij in afgelopen met dr. Drees over diens ont- werp-program heeft gevoerd nog be hoefte gevoelde aan 'n nadere oriëntering maa opmerkelijk heten- Sommige specu lanten vroegen zich zelfs af 0f de heer Romme wellicht de manoeuvre zou be ogen dr. Drees het ^Bister-president schap van een door hem te formeren ka binet aan te bieden". Wij zouden zo zegëen: ,,'t Zou niet zo gek meer zijn. 't. is meer gebeurd." Het blad is bovendien met verbazing geslagen door het feit. dat, de eerste be spreking van prof. Romme plaats vond met de demissionaire minister De Bruijn. Laten wij er dan maar aan herinneren, De jeugd van Marken en Volendam heeft een bezoek gebracht dan de m.s. Borneo en als echte kinderen van het land van water en wind voelden zi] zich aan boord onmiddellijk thuis. Toch bleef de hut van de kapitein niet Bespaard voor de nieuwsgierige ogen van een viertal Vo- lendamse meisjes (foto rechts). Voldaan over hetgeen zij allemaal gezien hebben verlaten de Marker meisjes via de val reep het schip (!°lo links). dat minister De Bruijn de thans demis sionaire minister voor de P.B.O. en de bezitsvorming is en dat juist de kwestie rond de bAitsvoi-ming het voornaamste struikelblok was voor de KVP. Zo vreemd is dat dus niet. Prof. Romme zal zich juist op dat punt nader willen be zinnen. Moeilijker is het o.,. te doorzien wat de bezoeken van minister Suurhoff en van, de beide Kamervoorzitters, mr. Jonkman en dr. Kortenhorst aan het ..To rentje" betekenen. Minister Suurhoff en dr. Kortenhorst kwamen daar gisteren al bij de forma teur en mr. Jonkman was voor vandaag uitgenodigd. In katholieke politieke kringen ver onderstelde men gisteravond, dat. het be zoek van minister Suurhoff te maken zou hebben met de weduwen- en wezenvoor ziening, een initiatief van de KVP. dat door minister Suurhoff feitelijk zo'n beetje bij de S.E.R. is opgeborgen. Wij hebben reeds geschreven, dat prof. Romme betreffende het uitvoeren van de formatie-opdracht van een heel andere opvatting is dan dr. Drees en dat hij wenst te beginnen met een welomschre ven program. Als men dat voor ogen houdt, zijn de bezoeken van de minis ters De Bruijn en Suurhoff niet meer zo moeilijk te verklaren. Naast de wedu wen- en wezenvoorziening, waarop de K.V.P. in de Kamer sinds jaar en dag vruchteloos heeft aangedrongen, is er dan ook nog de uitbreiding van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk met de sociale bijstandsregelingen, die nu nog onder het ministerie van minister Suurhoff vallen. Voor deze beide bezoe ken zijn dus verklaringen te vinden. De uitnodiging van de formateur aan de voorzitters van de beide Kamers moet men waarschijnlijk zien in verband met de hangende uitbreiding der Kamers. Het is bekend, dat prof. Romme de wens koesterde, dat dez'e uitbreiding op Prinsjesdag haar. beslag zou hebben ge kregen. De Tweede Kamer heeft deze uitbreiding, waartoe een grondwetswij ziging moest plaats hebben, in tweede lezing reeds aanvaard; de Eerste Kamer moet haar nog in tweede lezing behan delen. Maar het schijnt vooral „Binnen landse Zaken" te zijn, dat in verband met de afkondiging in de West de onmoge lijkheid betoogt, deze uitbreiding zo spoedig te kunnen doorvoeren. Hoe het zij, voorlopig neemt men aan. dat het be zoek van de beide Kamervoorzitters aan de formateur daarmee verband heeft ge houden. Hedenmorgen om half tien heeft de formateur de demissionaire minister van Financiën, de heer Van de Kieft, ontvan gen. Het is niet moeilijk aan te nemen, dat ook deze bespreking verband hield met het programma, dat prof. Romme denkt op te stellen. Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende totaalprijsindexcijfer van het levensonderhoud van hand- en hoofdarbeiders (basis 1951 100) is tussen 15 mei en 15 juni 1956 met twee punten gestegen, n.I. van 106 naar 108 Dit was vrijwel uitsluitend het gevolg van de stij ging van het indexcijfer der groep voe dingsmiddelen in de genoem le periode v.?n "6. Bv stijging is voorname lijk toe te schrijven aan het feit, dat de prijzen der voor juni doorgaans belang rijkste fruitsoorten (aardbeien en kersen) ditmaal bijzonder hoog lagen ten opzichle van de prijzen in de basisperiode. Overi gens werden stijgingen geconstateerd voor groenten, vis en vlees. De stijging van de uitgaven voor con sumptieve doeleinden veroorzaakte tevens een stijging van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogt;- afhankelijk is van de voor de aanschaffing van het Met 289 stemmen voor en 42 tegen heb ben de Amsterdamse taxichauffeurs, die in loondienst werken, gisteren op een drukbezochte vergadering in „De Brakke Grond" het besluit genomen de reeds 9 weken durende staking voort te zetten. Zij eisen behalve drie procent uitkering over het loon van 1955 ook een loonsver hoging van 6 procent en wensen met een gedeelte van deze verbeteringen geen genoegen te nemen. Intussen zijn nog ongeveer 300 van de 600 taxi's op straat. Die worden gereden door de z.g. eigen rijders, chauffeurs dus, die met hun eigen auto de taxidienst voortzetten. Op de vergadering van gisteren werd door de stakingsleiding medegedeeld dat wekelijks aan alle stakers 50 plus' 2 voor ieder kind wordt uitgekeerd. goederen- en dienstenpakket noodzakelijke loon. De stijging van de index voor .ver zekeringen en belastingen" moet hieraan Worden toegeschreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1