Bahreins oliestroom naar Een meisje en drie jongens Communistische activiteiten in Zuid-Amerikaanse Staten KWvallop: Ommekeer van eilandenrijk onder bekwame leiding van sheik Hamad verdronken sTSsrv<""ae se"e,e *«- Staalconflict in de V.S. teil einde twee bidders in de tempel Volk met technische knobbel m mm II Belangrijke posten bij pers en radio Zaterdagse mijmeringen Zaterdag 28 juli 1955 PAGINA 3 De kwestie van de grote pijpleiding naar het Roergebied blijft aan de orde van de dag. otter ara maa t weer een betere kans, nu e mancie e en economische experts van de lT° ,n,°,Ilen aatSchal1b>>>' hebben be- bt' l", \rj ,e,?oaer4aiMse haven het dichtst betreft ^se-Zee-gebied ligt, wat aanvoer van olie naar Midden- uropa en bovendien goedkoper is. De politici beijveren zich nog, om een duurder project er door te krijgen, dat ook de ver voerskosten hoger zal doen zijn. Wie het winnen zullen, horen we misschien vandaag, of morgen Nu de naam pijpleiding een gevleugeld woord is geworden, menen we, nog eens terug te mogen komen op het grote probleem van de olie, alhoewel we er nog zo pas een artikel aan hebben gewijd. Zulks te meer, omdat juist dezer dagen een nummer is ver schenen van het maandblad „Oil, lifestream of pi ogress dus olie, hartader van de vooruitgang, waarin het een en ander wordt medegedeeld over Bahrein, het kleine sjeik- om aan de Perzische Golf, dat een der gi ootste leveranciers van olie is en waarheen van ernis hier te lande telkens weer de e ïge tankschepen varen, om daar met een ostbare lading gevuld te worden. Dit a 11 ein, of liever de Bahrein-eilanden, waar- oor bet sjeikdom wordt gevormd, zijn nog tamelijk onbekend. Ze waren tot kort voor de Tweede Wereldoorlog vrijwel terra incog nita ofschoon ze toch een zekere beroemd heid bezaten, door de parels, die ze leverden. Maar juist in die tijd was Bahrein als leverancier van parels op de achtergrond gedrongen. De eens bloeiende en rijke baten opleverende parelvisserij m de Perzische Golf verkeerde in een malaise, omdat de Industrie in het Westen op steeds grotere schaal kunstmatige parels begon te leveren die slechts door kenners van de echte te onderscheiden waren Bovendien, de hele wereld was juist in een kolossale depressie ondergedompeld, de grote van de jaren dertig, welke overal haar terugslag deed gevoelen, Het ging in tal van landen slecht en de export van echte parels liep op ontstellende wijze terug. Er waren misschien wel liefhebbers genoeg, maar hun ontbraken de geldmiddelen, om zich de begeerde sieraden aan te schaffen. «.Ik van SS*?" ver!?™.1= 1= In liet verre verleden 200.000 barrels olie per dag mggm Observator Ernstige waarschuwing van Argentijns episcopaat DRUKTE IN DE EFTELING Nog wachten op ondertekening van nieuwe contracten Rode beperking H. Ignatius-herdenking in Loyola Kardinaal Siri pauselijk legaat In rood vaarwater Weer voor het eerst Jonge vurigheid Nog niet in orde En morgen? Harry Prikkery ■X-.WWWX'' Een jonge Bahreini, werkzaam als assistent in een laboratorium van de olieraffinaderij. Al-Khalifah cv r Hamad bm Isa maatschappij een™ Amerikaanse olia" eilanSon n concessie, om op de in hot °lie te boren. Dat was j ,ïaar 1930. In 1932 werd er in- aeraaad olie gevonden en toen nam een formidabele economische ontwikkeling een aanvang, die nog heden ten dage de wereld verbaast en van de sjeik een schatrijk man maakte. Sjeik Sir Ha mad was in die dagen een min of meer despotische, Arabische heerser, ech ter met verlichte denkbeelden en een vooruitstrevende geest. Hij had een Engelse adviseur en deze stond hem bij in de reorganisatie van de parel visserij, welke tot dan op heel oneco nomische wijze was beoefend en tevens te lijden had onder onbekwame en cor rupte opzichters. Niet lang nadat de sjeik de laatste hand aan de reorgani satie had gelegd en tegelijkertijd een programma van hervormingen op ver schillend gebied had afgekondigd, werd zijn rijkje door de malaise getroffen. Maar de olie maakte betrekkelijk kort daarop aan al zijn zorgen een einde Hij stierf in 1942, reeds bezitter van een onmetelijk fortuin en in het Nabije Oosten beroemd als een verlicht én vrijgevig monarch, die alles had ge daan, om zijn onderdanen welvaart te verschaffen. Zijn zoon, de huidige sjeik, Sir Su- liman bi Hamad Al-Khalifah, liet her- Vormingsplannen uitwerken, waarvan Zijn vader niet eens gedroomd had. Hij installeerde zich in een modern inge richt paleis en interesseerde zich voor al voor het onderwijs, zulks in samen werking met de Bahrein Petroleum Company Ltd, de oliemaaschappij, Waardoor Inmiddels de exploitatie van de pas ontdekte olievelden ter hand was genomen. Deze maatschappij stelde zich, evenals de andere in het Nabije Oosten op het standpunt, dat een zo groot mogelijk aantal employé's in heemsen moesten zijn. En de Bahrei- ni's bleken een bijzondere technische aanleg te bezitten. Het gevolg was, dat er technische scholen konden worden opgericht. Wat anders parelvisser en woestijnruiter zou zijn geworden, on der de jeugd van Bahrein, werd tech nisch geschoold. Niet alleen de olie trok de jongere Arabieren aan, maar ook het automobielbedrijf. Heden ten dage staan Arabische assistenten in de laboratoria van de olievelden en raffi- naderijen en exploiteren Arabieren ga uges én reparatiewerkplaatsen, vooral :i? de hoofdstad Manama, op t grootste eiland gelegen. Hit grootste eiland, Bahrein g Maamd, is inmiddels slechts vijftig a" meter lang en vijftien kilometer breed. De hele archipel der Bahrein-eilanden is een kleine vierhonderd vierkante ko lometer groot. Maar dit hoogst merk waardige eilandenrijkje, waarin zich slechts één bergje verheft, de Dzje- bel al-Dukhan, de rookberg, dat nau welijks de honderd meter haalt (op Bahrein) heeft altijd een bijzondere positie ingenomen. Er is van de historie van Bahrein niet veel overgeleverd. De bewoners hebben zich er weinig om bekommerd, om het nageslacht en ons wat meer omtrent hen te doen weten. Aldus is niet bekend, uit welke tijd de ongeveer 100.000 tombe-achtige ophogingen stammen, die over de "eilanden ver spreid liggen. Deskundigen van het Britse Museum menen, dat ze uit een periode van ongeveer tweeduizend ja ren vóór Christus dateren. Welk volk ze heeft aangelegd, konden ze niet gis sen. Het is intussen bekend, dat zowel de Assyriërs als de oude Perzen er de scepter hebben gevoerd. Momenteel stelt een Deense archeologische expe ditie een onderzoek in naar die oer oude graven. Toen een groot gedeelte van Europa nog slechts een door nomaden bewoond gebied van dichte bossen en moerassen was, moet er reeds een prachtige be schaving op de Bahrein-eilanden heb ben geheerst. Enkele ter zake kundi ge historici geloven, dat deze bloeipe riode zowaar drieduizend jaar vóór on ze jaartelling kan worden gedateerd. Ze baseren deze veronderstelling o.a. op een legende van de oude Assyriërs, waarin verteld wordt, dat hun bescha ving van een eilandenrijk in de Per zische Golf afkomstig is. De eeuwen door hebben de zeevaarders van de Bahrein-eilanden met hun schepen, die Latijnse zeilen voerden, de grote zeeën bevaren. Er staat ergens opgetekend, dat in het jaar 1820 vóór Christus han delaars op de Bahrein-eilanden kostba re metalen, rijk bewerkte edelstenen en ivoor kochten Een en ander was uit India aangevoerd. In die tijd was Bah rein al beroemd om zijn parels, die in onze eeuw nog ruim 9 miljoen dollar aan 't sjeikdom opbrachten. Er is eens een parel in de blauwe wateren van de Perzische Golf gevonden, die niet minder dan 45.000 dollar waard was. De olie heeft, zoals ze elders al zo vaak heeft gedaan, van de hoofdstad van het sjeikdom Bahrein, Manama, eertijds voornamelijk een havenplaats, een industriecentrum gemaakt en te vens een moderne stad, met niet min der dan vijf bioscopen en brede straten met rijk voorziene winkels. De handel bloeit er en in de industrie tonen de Bahreini's eveneens over bijzondere capaciteiten te beschikken. Er is een luchtlijn, waarvan het merendeel der aandelen zich in handen van Arabieren bevindt, o.a. van familieleden van de sjeik. Waar tot voor enkele tientallen ja ren slechts zeilboten de verbinding te water onderhielden, varen thans snelle stoomboten en te land worden de ver bindingen onderhouden door autobus diensten, die geheel in Arabische han den zijn. Vijfduizend inwoners van de hoofdstad werken bij de olie-maat schappij. Velen hunner hebben een kantoorbaantje. Hoe de Bahreini's zich als technici bekwaamd hebben, kan geconcludeerd worden uit het' feit, dat ze 'n vatenfabriek hebben gebouwd' waarin alle vaten voor de olie-maat schappij gefabriceerd worden. En nu de produktie van Bahrein. Deze is, sinds in 1932 de eerste olie in noemenswaardige hoeveelheden be gon te vloeien, opgevoerd tot 200.000 barrels per dag. Bahrein heeft een grote raffinaderij, die niet alleen olie verwerkt van Bahrein, maar ook uit Saoedi Arabië. De Bahrein-eilanden liggen ongeveer twintig mijl van dit land verwijderd en de verbinding met de raffinaderij wordt gevormd door twee parallel lopende pijpleidingen, elk 34 mij] lang. Over 'n lengte van 17 mijl lopen ze op de bodem van de Perzi sche Golf. Het zijn de langste, voor commerciële doeleinden aangelegde pijpleidingen ter wereld. De tankboten komen aan bij een lig plaats op het Sitra-eiland, waar de in stallaties de grootste tankschepen kun nen behandelen. Elke maand meren hier 70 tot 80 grote schepen, die be halve de ruwe olie duizenden vaten met asfalt en andere bijprodukten van de olie-industrie inladen. Het lijkt bijna overbodig om te zeg gen, dat Sovjet-Rusiand, de grote on ruststoker in het Nabije Oosten, ook op de Bahrein-eilanden, in het ou de sjeikdom, onrust probeert te zaaien. De sjeik ziet heel goed in, dat behoor lijke voorlichting en vooral goed on derwijs van belang zijn, als het er om gaat, de communistische propaganda te bestrijden. Vandaar, dat er steeds meer scholen geopend worden en ook het middelbaar onderwijs sterk bevorderd wordt. Het is thans zó> dat eike Bah reini zijn studie gratis kan beëindigen aan de universiteit van Beiroet en zelfs aan de Londense universiteit. We schreven, dat Sovjet-Rusland ook in Bahrein intrigeert. Dit is het simpele gevolg Van het feit, dat het zelf veel te weinig olie produceert. Al is het dan niet meer in staat, b.v. een haven op Perzisch gebied aan de Per zische Golf te krijgen en eventueel be slag te leggen op de Perzische olievel- -v:.K w si|Ji||||l|U|l|li"' Winkelstraat in Manama, de hoofd stad van het olierijke Bahrein. Een ander gezicht dan in Per nis, althans ten dele: Bahreini's, die in de olieraffinaderij van de Bapco op de Bahrein-eilanden werken, verlaten het terrein. den, terwijl de Arabische praktisch vrij wel onbereikbaar zijn voor t Kremlin, het kan verwarring stichten, onrust en daardoor de produktie belemmeren. Economisch geschoolde politieke ex perts beweren, dat de olie, of liever de wijze, waarop de olie over de wereld verdeeld is, een oorlog in de naaste toekomst uitsluit. Sovjet-Rusland kan zich geen oorlog veroorloven, omdat het dan spoedig o.a. benzine voor zijn luchtvloot te kort zóu komen, die in de afgelopen oorlog voornamelijk door de geallieerden geravitailleerd werd. Het is er daarom op uit, het bezit aan olie van het westen te verminde ren en daardoor het Westelijk over wicht te verzwakken. De wereldproduk- tie van olie bedroeg in 1950 een half miljard ton. De Sovjet-Unie nam hier van slechts 6 pet voor haar rekening en wel 30 miljoen ton. Hiertegenover staat een produktie in het Midden-Oos ten van 80 miljoen ton per jaar. Tach tig procent hiervan gaat naar West-Eu ropa, dat eventueel meer dan voldoen de benzine voor zijn eigen en voor de Amerikaanse luchtvloot tot zijn beschik king zou hebben. De Sovjet-Russen zou den alleen hun tanks kunnen laten rij den, als de oorlog lang zou duren. Bahrein is één der grootste produ centen van het Midden-Oosten. Van daar zijn belangrijkheid. Het zomerse weer van de laatste dagen lokte velen naar zwembad en strand om daar afkoeling te zoeken tegen de warmte' Dit heeft helaas aan vier personen het leven gekost; zij kwamen allen door verdrin king om. Gistermiddag om half twee was het 19-jarige meisje Bossink uit Overdinkel o.m. met haar verloofde en haar gehuwde zuster, mevr. Vaanholt-Bossink aan het pootje baden op een zandbank in de Dinkel in het Lutterzand. De twee dames gleden op een gegeven ogenblik weg en werden door het water meegesleurd. Een geoefende zwemmer uit Hengelo het was er druk in de omgeving slaagde er met veel moeite m, mevr. Vaanholt °P het droge te brengen. Haar jongere zus verdween evenwel in het water en de rijkspolitie en de brandweer van Losser, die onmiddellijk met dreggen begonnen, slaagden er niet in, het meisje te vinden. In het natuurbad te Wijde Wormer is gistermiddag de 7-jarige Michiel Hil- genvoort uit Assendelft verdronken. Aan vankelijk was het ongeval onopgemerkt gebleven. Toen het kind later werd ver mist. stelde de badmeester een onderzoek in. Hij vond het lükie in het ondiepe gedeelte van het had. lm het middén -emir'Mohammed bin Isa al-Khalifah, broeder van de sjeik van Bahrein. De foto werd genomen tijdens een zakenreis van de emir naar de Vereenigde Stmtmii, om er de verkoop van Bahrein-parels te bevorderen. Het Argentijnse episcopaat heeft een uitvoerig memorandum gepubliceerd, waarin het ernstig waarschuwt tegen ae krachtige campagne van het com munisme in Zuid-Amcrika, die vooral N.ffentin,e> Brazilië en Columbia teit zich onder de voorlopige regering van Aramburu belangrijk heeft ver sterkt. De communistische partij van Ar gentinië telt momenteel meer dan 106.000 leden en ruim 2000 gesalarieerde functio narissen. Op alle gebieden van het leven zijn al dan niet gecamoufleerde commu nistische organisaties werkzaam, aldus het memorandum. j De communistische publikaties hebben «en maandelijkse oplage bereikt van een miljoen exemplaren. Veel gevaarlijker nog dan de directe communistische arbeid achten de bis schoppen de zg. afvallige communisten cn Trotzkisten. die reeds onder Peron invloed wisten te winnen en thans erin geslaagd zijn binnen te dringen in pers >n radio. 1 Deze groep staat achter de anti-katho lieke hetze zonder dat van officiële zijde maatregelen daartegen genomen worden. De bisschoppen wijzen erop, dat leidende communisten posten bezetten in de re dacties van alle belangrijke bladen. Ook in de radio cn de geïllustreerde pers ko men dagelijks communisten aan het woord. Op de staatsuniversiteiten zijn verscheidene leerstoelen door communis ten bezet. Bijzondere aandacht wijdt het memo randum aan de talrijke familiebanden tussen de Argentijnse Politici, waardoor leidende communisten door nauwe fa milie-relaties met vooraanstanade figuren uit de democratische Partijen verbonden De broers van de leider van de linker vleugel in de radical? Partij, staan sedert jaren bekend als actieve Trotzkisten, De voorzitter van de soclaüstische partij, Ghioldi, heeft een broer, <üe lid is van het centraal comité der communistische partij. Ook de broer van de vooraanstaande radicaal Larralde. is een belangrijk per soon in de communistische partij. Welingelichte kringen jn Argentinië wijzen met het oog °P het memorandum der bisschoppen op het feit. dat de Argen-, tijnse regering weliswaar de overeen komst van Caracas de anti-commu nistische resolutie °P de lie Inter-Ame rikaanse conferentie van Caracas in f954 zij het twee Jaar iater heeft geratifi ceerd, maar dat zij tot dusver geen prak tische maatregelen tegen de groeiende communistische invloed heeft genomen. Ondanks het slechte weer heeft Ont spanningspark „De Efteling" dit jaar tot nu toe een record aantal bezoekers ont vangen. Waren het er in 1955 al 350.000, thans is het aantal van 400.000 reeds over schreden. De aanhoudende stroom van toeristen maakt het waarschijnlijk dat nog vóór de helft van de volgende maand de 2.500.000e bezoeker sedert de opening zich aan de loketten zal melden. De plannen voor een feestelijke ontvangst zijn druk in voor bereiding. Maandag J.l. was tijdens het voetballen in dit natuurbad de 20-jarige P. Besseling uit Koog aan de Zaan, door een hartver lamming getroffen. Bij het baden in het Wilhelmina- kanaal onder de gemeente Aarle-Rixtel is gisteravond om 8 uur de 18-jarige J. Beekmans uit Gemert, die niet goed kon zwemmen, verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd na een uur opgehaald. In Noordwijk aan Zee heeft zich nu het eerste verdrinkingsgeval van het seizoen voorgedaan. Donderdagavond was de 16-jarige Belgische jongen José André Tejada uit Werbomont, die alleen op vakantie was en sedert veertien dagen logeerde in een kamphuis aan de Duin weg, na het eten ongemerkt op z'n eentje naar het strand gegaan, kennelijk om te zwemmen, waarbij hij verdronk. Gister morgen omstreeks kwart voor twaalf spoelde nl. ten zuiden van Noordwijk zijn stoffelijk overschot aan. Men had toen inmiddels zijn kleding op het strand ge vonden. De verdwijning van de jongen werd eerst gistermorgen opgemerkt, om dat juist donderdagavond niet, zoals anders elke avond wel gebeurt, gecontro leerd was of alle jeugdige gasten binnen waren. De voorzitter van de verenigde staal- arbeiders van Amerika, Davi-5 U heeft gisteren bekendgemaakt, dat met de leider van de onderhandelaars der werk gevers overeenstemming in het thans 27 dagen oude arbeidsconflict is bereikt. Het zal echter verscheidene daijen duren, al vorens de nieuwe arbeidscontracten met de elf betrokken staalmaatschappijen zul len zijn voltooid en naar McDonald mede deelde zal de hervatting van het werk door de 650.000 stakende arbeiders hierop moeten wachten. Men is het eens geworden over een ar beidscontract voor de duur van drie jaar, dat voorziet in een totale verhoging van de lonen en voorzieningen met 45,6 dol larcents per uur in deze periode. In het eerste jaar zullen de verhogingen gemid deld 20,3 cents bedragen, in het tweede jaar 12,2 cents en in het derde jaar 13,1 cents per uur. De stijging van de arbeidskosten van de industrie zal echter aanmerkelijk ho ger zijn dan 45.6 cent per uur. Zij zal dicht in de buurt van 55 $-cent per uur komen te liggen. Naar aangaande de nieuwe arbeidsover eenkomst voor de Amerikaanse staalar- beiders nog wordt vernomen, zal de ver hoging van de rechtstreekse lonen in het eerste jaar van de overeenkomst 10,5 cents per uur bedragen. In het tweede en het derde jaar zal het uurloon een iets kleinere verhoging ondergaan, maar ge middeld bedragen de verhogingen ruim 15 pet per jaar. De overeenkomst voor ziet voorts in automatische loonaanpas- singen, indien zich in een periode van 6 maanden stijgingen hebben voorgedaan in de kosten van levensonderhoud. De vakbond verklaarde, dat zij alle verbeteringen heeft aanvaard, die de werkgevers hadden aangeboden, maar dat zij er de voorkeur aan gegeven heeft deze verbeteringen samen te vatten in een driejarig contract voor de duur van vijf jaar, zoals door de 12 betrokken staal maatschappijen was voorgesteld. De overeenkomst bevat een clausule, dat gedurende de looptijd, dus gedurende 3 jaar, niet zal worden gestaakt. Giuseppe kardinaal Siri, aartsbisschop van Genua, wordt morgen in Loyola verwacht, waar de kardinaal als pause lijk legaat de slotplechtighedx van de vierde eeuwherdenking van de steriaag van de H. Ignatius van Loyola, stichter van de orde der Jezuïeten zal bijwonen. De volgende dag, maandag 30 juli zal de aartsbisschop van Genua de priesterwij ding toedienen aan dertig theologanten van de orde der Jezuieten en ean eenen twintig theologanten van het bisschoppe lijk seminarie van St.-Sebastian. Op juli, de eigenlijke dag van de herdenking, zullen de dertig nieuw gewijde Jezuieten tegelijkertijd hun eerste H. Mis opdragen, waarna de kardinaal een pontificale tl. Mis zal opdragen, opgericht. - Hoe hoger iemand staat of is aange- niet vaak de oorzaak van een vijan- des te meer zal diens eenvoud dige houding. We lijken dikwijls Op Een hoogmoe- lieden, van wie St.-Paulus in het epis tel rept, nl. mensen, die tot de stomme steld gewaardeerd worden, dige houding ingevolge talenten, posi tie of schoonheid mishaagt iedereen. En toch zijn er, ondanks die feiten van hoogachting en minachting, maar weinig bescheiden mensen. Daarom ook is er zoveel haat, wrok en jaloe zie. We prediken de liefde, doch ne afgoden gingen, in dit geval dansers en danseressen om het zgn. gouden kalf van onze eigen hoogmoedswaanzin. We menen veel te gauw ons eigen gewicht in goud waard te zijn. Er is in de we reld verscheidenheid van bedieningen, maar Geest en Heer moeten voor ons men door hoge dunk van ons zelf en a]len dezelfde zjjn. sTerioSaakvaSnVde UefdeToosheifnkt Hoe meer talenten of goederen ons go v worden geschonken, des te zwaarder W pé groei van Christus' rijk van de ook de verantwoordelijkheid en de re- liëfde ondervindt de grootste belem- kenschap. Er moet mee gewoekerd merinig in de menselijke hoogmoed, worden, niet voor onszelf maar in Met deze ondeugd speelt de vijand uit dienst van God en de medemens- Die de hel, zelf gevallen door zijn hoog- taak is niet eenvoudig, al moet zij met moed, 'de mensheid in duizenderlei eenvoud worden volbracht. Hoe be- vormèn en met virtuositeit lelijke par- scheidener de hoogste arbeid wordt ten. En wij lopen nog maar telkens in verricht, des te minder zullen eventu- die' duivelse fuik- ele foutjes worden aangerekend. Mogelijk komt er morgen weer wat Tn zo'n gesteltenis wordt de bede bezinning, wanneer dat met instem ming gelezen of graag beluisterde evangelie aan de beurt is Over die twee bidders in de tempel. Iedereen veracht de farizeeër, elkeen houdt van de tollenaar. En dat de laat ste meer gerechtvaardigd naar huis waarlijk oprecht: God, die Uw almacht allermeest doet uitschijnen door te spa ren en te ontfermen, vermenigvuldig over ons Uw barmhartigheid. In elke levenstöer komen cols voor, maar hoe eenvoudiger de levensgang is met des te meer effect ook zal men de Kerk kunnen nazeggen: Behoed ons, sing dan de eerste is een uitspraak, die TT s° f u"*„h-i-mA Heer> als Uw oogappel. Onder de scha- in ons hart een ovatie uitlokt. En toch. Hoe is onze eigen levens wandel? Is die zo overeenkomstig de bescheidenheid van de tollenaar of lijkt die meer op de houding van die druktemaker voor in de tempel? In het Offertorium van het Officie van morgen staat: Laat mijn vijanden mij niet uitlachen. Doch zijn we zelf duw van Uw vleugels beschut mij. Op U vertrouw ik, wil ons niet bescha men. Dan ook kan men verwachten na hier bescheiden te zijn geweest, eens verheven te worden. Wie een voudig van harte leeft, zal door Gods goedheid niet van bijstand worden uitgesloten. Uitgesloten schrijven we, want God weerstaat de hoogmoedige. DE vakschool voor buitenlandse han del" in Oost-Berlijn heeft voor kandida ten van het volgende schooljaar enige voorwaarden voor plaatsing op deze school gesteld. Zij mogen niet tot een kerkgenootschap behoren en moeten lid zijn van de S.E.D. Tevens is het de leer lingen verboden met een buitenlands meisje te trouwen of een corresponden tie met leerlingen in het kapitalistische buitenlandwaartoe ook de Bondsrepu bliek en West-Berlyn behorente onder houden. Alleen als de Katholieke Kerk beper kende maatregelen neemt in het belang van het zielenheil, staat de linkse wereld op haar achterste benen. DE Duitse Katholieke Jeugdraad heeft in een schrijven aan Nationale en Inter nationale Jeugdorganisaties gewaar schuwd voor de internationale Vriend schapsboottocht van de Jeugd op de Rijn"t die van 2 tot 19 augustus tussen Am sterdam en Straatsburg wordt gehouden. 500 jongeren uit Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland nemen hier aan deel. In haar schrijven deelt de Jeugdraad mee, dat de communistische F.D.J. Ereie Deutsche Jugend) deze tocht or ganiseert om propaganda te maken voor een bezoek aan het communistische Jeugdfestival in 195 7 te Moskou. We zitten de laatste weken zo in el- kaars vaarwater, dat de F.D.J. denkt er kan nog wel een boottochtje bij voor de propaganda. VOOR het eerst sinds de 18e eeuw is er in Frankrijk weer een klooster ge bouwd. Het betreft hier het klooster te Orsay in de nabijheid van Parijs. Het nieuwe klooster dient als groot-semina rie voor de Franciscaanse studenten. De bouw kon voor een belangrijk deel gefi nancierd worden door een enorme ano nieme gift, die op het kantoor van het dagblad „Le Figaro" voor dit doel was achtergelaten. Men behoeft niet te vragen, hoe de anti-katholieke wetten van Combes en metgezellen hebben doorgewerkt. ONDER de titel: „Vrede is het werk van de rechtvaardigheid", een devies van Z.H. de Paus, heeft het orgaan van de Spaanse K.A.J. in een hoofdartikel stel ling genomen inzake de huidige sociale toestanden in Spanje. In dit artikel pro testeert de K.A.J. tegen de maatregelen, die Spaanse ondernemers bij een staking in Guipuzcoa en Biscaya tegen de arbei ders genomen hebben. Op deze staking volgde namelijk een massaontslag, ter wijl bovendien vele stakers uit de fa- briekswoningen toerden gezet. „Steunend op de leer van Pius XII en op uitspraken van de minister van Ar beid, Giron, verklaren wij, dat deze maatregelen, ook al zijn zij in overeen stemming met de Spaanse Wet, strijden met de christelijke moraal. Van christe lijk standpunt uit is het immers toege staan zich voor een rechtvaardig loon in te zetten". Ook de Spaanse Kajotters sullen ervaren, dat omvorming van de liberale mentali teit niet zo'n eenvoudige zaak is. IN haar verklaring stelt de K.A.J. te vens vast, dat in Spanje fabelachtige rijkdom naast verschrikkelijke nood voorkomt, terwijl verschillende bedrijven „een schandelijk dividend" uitkeren. Aan het slot van dit artikel herinnert de K.A.J. aan de uitspraak van de H. Va der, dat sociale onrechtvaardigheid de weg naar de revolutie open stelt. Men slaat vandaag niet alleen in Spanje de waarschuwingen van Pausen in de wind. MORGEN is het weer zondag. De tra ditionele dag van offeren voor de nieuwe kerken. Geef nog eens wat meer dan an ders. Voor de rest een zonnige zondag met het hoopvolle gelaat van de katho liek, die zonder farizeeër-streken naar de schone voleinding stevent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3