U'EShjouTg Zw Meubelen - Tapijten - Gordijnen - Betimmeringen Mathenesserlaan 247 - Rotterdam HOEDEN gastronomen" gestorven IN EEN BIJZONDERE PARIJSE FIGUUR Wat voor dragen we de aanstaande winter? Werkzaam in allerhande beroepen De bol overheerst J«C geïnw lbeZ8tting laat daar 9 van de 10 vrouwen zeggen Ja" Van ZATERDAG 28 JULI 1956 PACiM Nachtredacteur De zagende pijnen Nonchalance In aansluiting op het artikel over vrouwenarbeid in Oost- Duitsland van 16 juni j.l. geven wij hier enige bijzonderheden over de verhoudingen in Rusland zoals ooggetuigen die constateer den. Oostenrijkers kennen de Russen beter dan wij. Een bijna g en twijfel aan bestaan, terwijl geografische nabuurschap e en neper inzicht in de bestaande sociale en andere verhoudingen vanzelfsprekend maken. Boven dien zijn de contacten met Sov jet-Rusland talrijker in Oosten rijk" dan in Nederland. Op dinsdag 19 juni gaf Rosa Weber te Inns bruck een verslag over haar be zoek aan de Sovjet-republiek. Zij was daar geweest als lid van een Oostenrijkse delegatie uit de vak beweging, bestaande uit acht mannen en twee vrouwen. Haar belangstelling concentreerde zich speciaal op het lot der werkende vrouw in Rusland. ai 41. een »zivak geslacht (Van onze correspondent) PARIJS, maandag. Curnonsky de beroemde Cur zoals hij door de gastronomen ge noemd werd is zoals wij reeds meldden zondagochtend overle den. De Prins der fijnproevers, die 84 jaar oud vas, werd plotse ling onwel toen hij even uit het raam van zijn appartement leun de om een luchtje te scheppen. Hij verloor zijn evenwicht en viel uit het raam dat zch op de derde verdieping bevond naar beneden. Lachend en blijmoedig Türquois blauwe angora baret met bijpassende handschoenen van Emona Pierron. PROEVEN. EN SCHRIJVEN Fabrieksraden Toen Cur zijn doctoraal gehaald had werd hij journalist en wel op een ogenblik zoals hij zelf placht te zeggen dat de nachtredacties hun glo rietijd beleefden. Redacteuren, ver slaggevers, critici, dichters en politi ci zwierven die tijd op de kranten bureaus rond en wierpen een laatste blik op wat heet uit de pen naar de pers was gevloeid. -Als de krant ge zet was ging iedereen naar Montmar- tre, dat toentertijd een heel andere wijk was dan tegenwoordig, om iets te eten. Daar rherkte men al gauw dat Cur van lekker eten het nodige en nog heel wat meer wist, doch het zou nog jaren duren eer Cur over zijn schotels en wijnen zóu gaan schrij ven. Hij begon met boeken te schrij-. ven als Nègre hetgeen wil zeggen dat Cur boeken schreef die onder naam van de een of andere auteur uitgegeven werden. Hij verkeerde in alle journalistieke en literaire kringen waar hij vele vreemde snui ters tegen hét lijf l'eP die zijn goed willendheid en vooral zijn talenten wilden misbruiken. In totaal schreef hij ongeveer zeventig boeken voor anderen. Doch Cur heeft altijd de elegance bezeten om nooit de namen van zijn profiteurs bekend te maken, behalve één. Cur werd op een eigenaardige ma nier een gastronoom. Club des Cellis Tijdens de oorlog van 1914 werd hij kok bij het regiment, maar hij kon daar weinig uitrichten. Toen nam hij zijn besluit om na de oorlog een club voor fijnproevers op te richten. Het werd de Club des Cents bestaande uit honderd lekkerbekken. Maar daar bleef het niet bij- Er kwam een Club des Pur Cents en later de Gastrono- menclub. Cur reisde met zijn vrienden heel Frankrijk af om de beste meester koks te vinden en de gewestelijke keu-ken werd door hem in ere her steld. Ingewikkelde recepten vond hij snobisme, waar hij niets van moest hebben. Zijn leven lang heeft hij gestreden om alle restaurateurs te doen begrijpen dat de dingen moe ten smaken zoals ze zijn. Cur was een bijzondere Farijsc figuur. Een van de weinige in de gastronomie gespecialiseerde journa listen die de gerechten slechts proef de cn van zijn pen leefde. Cur was ook een merkwaardig type. Zijn pseudoniem koos hij eens in zijn studententijd. Uit het Latijn nam lAdvertentiei van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert_ de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. hij de woorden Cur en Non (waarom niet), terwijl het achtervoegsel „Sky" een gevolg was van een mode gril erg in zwang tijdens de Frans- Russische alliantie. Enkele jaren ge leden werd hij benoemd tot officier in het Legioen van Eer. Tijdens het banket dat hem bij die gelegenheid werd aangeboden, verklaarde hij ab soluut niet te weten, waarom hij de ze onderscheiding eigenlijk had ge kregen: als journalist? als fijnproe ver? als nègre?, als humorist? Want dat alles was hij cn of het nog niet genoeg was werd hij op zijn oude dag nog een goed publiciteitsagent. Van hem is een zeer bekend gewor den slogan afkomstig voor een be paald soort mineraalwater als „De champagne der tafelwateren" bij het publiek bekend gemaakt. Of Cur, die altijd een vrolijk en op gewekt man leek, gelukkig was is een andere vraag. Een van zijn beste vrienden heeft eens verklaard dat Cur's mateloze nonchalance zijn hele leven bedorven heeft. Zijn zorgeloos heid was de oorzaak dat Cur nooit die plaats heeft ingenomen die hem volgens zijn talenten toekwam. En waarschijnlijk is diezelfde nonchalan ce de oorzaak van zijn dood geweest. Bewijzen daarvan zijn voldoende te vinden. Het was hem voldoende een geestig man en een fijnproever te zijn, hij verspeelde zijn krachten in een arbeid die hij niet ernstig opvatte. Zwaar ziek geworden werkte hij toch nog to-t diep in de nacht door aan zijn memoires en in de nacht van zaterdag op zondag had hij nog lan ger gewerkt dan gewoonlijk, hetgeen te veel was voor de 84-jarige. In alle vooraanstaande restaurants van de Franse hoofdstad was altijd een plaats gereserveerd voor de prins der fijnproevers welke plaats werd aangeduid door een koperen plaatje met zijn naam en titels en men moet de eerbied van de restaurant bezoekers hebben gezien om de rol die Curnonsky in het Parijse leven speelde te begrijpen. De Franse keu ken heeft in hem zijn beste propa gandist verloren. Zacht-groene taupe met een drape van groene, bruine en grijze cachemire om de bol. Model Marie Cliristiane. DE VROUW Per vliegtuig werd een tocht van 10.000 km. gemaakt, waarbij Leningrad- Moskou en Taschkent, de hoofdplaats van Uzbekistan, 3300 km. ten zuiden van Moskou, aan de beurt kwamen. De vrouw neemt in Rusland een zeer voorname plaats in bij de industriële produktie. In een schoenfabriek te Le- ningrad waar 5500 arbeiders werkten, bleek 80 van het personeel ui. vrouwen tfrm ^°S hoger Percentage vrouwen bleek in Taschkent in een tex- SS aanwezig, met een bezetting van 18.000 man personeel, waarvan 80"/. dus meer dan 14.000 vrouwen. °ver dp'vroimi' ®uytendijk in zijn boek prestafcoJ deze ^siek tot dezelfde .zwakko i man in staat acht, het 'rinnmt èeslacht" alleen een gevolg van historische .vormings-ideeën, ISt deze stelling in Ruslands verhou- <«ng een tastbaar argument, Rosa Weber z.ag vrouwen werkzaam in alle beroepen zeer vaak zelfs in beroepen die in Europa meer speciaal aan „sterke man hen'' worden toevertrouwd. Het uitvoe ren van asfalteringen, het bedienen van de luehtpershamer, het werken met be tonmolens het stoken van vuren, het omgaan met zware machines, bleek vaak een aan vrouwen toebedeeld werk te zijn. Objectiviteitshalve dient hieraan toegevoegd, dat niet alleen do „slaven- baantjes" voor de vrouwen bleven ge reserveerd. Ecp grooj gedeelte der „ge neesheren" bestaat uit „genees-vrou- Wen". In Moskou wordt de medische fa culteit voor 51"/» door vrouwelijke stu denten gevormd. Verbod voor nachtar beid kent men niet, niet voor mannen cn zelfs niet voor vrouwen Wat Rosa Weber vertelde over de wer- of6noverVrd?T' l6 jn verwachting was, ""^'■d^svoo^ienig'ieeff ge°eneraane- Curnonsky mocht iaartoe gerech tigd door een met dgemene stem men genomen besluit van de mees terkoks en collegae-gistronomen de titel prins der gastrolomen op zijn laten drukken. Eigenlijk heette Cornonsk hele maal geen Curnonsky maar Maurice Sailland, een naam die minstens even bekend was als hij zijn pseudoniem maakte. Maurice Sailland was in 1872 in Angers geboren. Zijn grootva- der was een vriend van Baizac en hij zelf was een achterkleinzoon van de zalige Jeanne Sailland, die een mooie kapel heeft in de Saint Laydkerk waar geheel Anjou haar voorspraak komt afsmeken voor een goede wijn oogst. Want de wijn betekent heel wat voor Anjou en dat Curnonsky Angevin was bewees wel zijn karak ter. Toen Cur in 1890 naar Parijs kwam bracht hij niet alleen de smaak voor het goede der aarde uit zijn geboor testreek mee maar ook de filosofie van Terroir, die dikwijls aan Rabe lais doet denken. Deze was helemaal niet wat men doorgaans een drin kebroer of een smulpaap noemt doch een goed christen en een zeer ver standig mens. Jammer genoeg vond Cur daar niet zijn voorbeeld in en een tijd lang leidde hij een ongeluk kig leven. Maar al gauw had Cur het gevonden. De aangewezen eigenschap van de mens was zo meende hij la chend en blijmoedig te blijven. En dit bracht hij in praktijk. Meen niet dat Cur eenmaal in Pa rijs zich verborg in een keuken om daar de heerlijkste tongstrelende ge rechten te wrochten. Evenmin was hij zoals dikwijls wordt beweerd een wijnschenker van het bijzondere soort, neen Cur werd student en wel in de letteren. Hij kwam in een heel ander mi lieu terecht dan het tegenwoordige Saint Germain. De Boulevard was in volle bloei, evenals het Quartier Latin. Zijn intrede in het Parijse studentenleven maakte hij nog met een hoge zijden en een wit vest. RUSLAND waren ze te vinden en al tijd, hoe verschillend ze ook zijn, bleken ze uitste kend. In geen jaren zagen we er zo n verscheiden heid van. In de meeste gevallen zijn ze groot en staan op een kleine boord die alleen van achteren zichtbaar is. Als materiaal veel lang harig taupé, maar ook veel meluxine, dit soms met ongelooflijk lange haren, gewoon vilt, flu weel en voor de turbans natuurlijk jersey. De tur bans nl. worden weer ge lanceerd. Ze zijn ook hoog en doen denken aan die, welke tijdens de oor log in Parijs werden ge dragen. Ze waren, toen niet flatteus voor de mees te gezichten en zijn het nu ook niet. Wat de kleuren betreft veel groen, vooral mos en bronsgroen, pruimen- blauw, lila en verder alle mogelijke schakeringen in paars, maar vooral zo donker mogelijk. Altijd nog veel beige en kara mel. Voor het eerst sinds jaren ook zwart. Garnering is nog niet gewild, de modellen lenen er zich niet toe. Hier en daar wordt getracht de aigrettes weer te lance ren. Dikwijls staan ze be slist flatteus, vooral als ze waaiervormig zijn aan gebracht. Maar ze blijven ouderwets aandoen en herinneren te veel aan de Belle Epoque. Tot nog toe zijn de ba retten beslist favoriet. DINY K.-W. Wit leren baret met. gouden spijkertjes gegar neerd van Rose Valois. I Langharige licht beige baret met zwarte passe menterie. Model Maud. leiding om Rusland te zien als het pa radijs voor de proletariër. Deze heeft in kapitalistische landen een „heren-leven" in vergelijking met de mogelijkheden, die het communisme hem in Rusland kan bieden. De lonen zijn er uitgesproken laag. Rosa web°r gaf enige cijfers, die zij vergeleek met de Oostenrijkse verhoudingen. Nu zijn deze verhoudingen reeds slecht vergele ken met de lonen in West-Europa of Amerika. En toch lag de loonstandaard in Rusland een stuk beneden het Oos- tenrijkse peil. Gemiddeld gelden de volgende maand- lonen: 930 r°eM: Lokettiste fs'™ nmaker 700 roebel; Ty- htr m V üoebel'. Boekbinder 800 roe- c?LL™ rbeider 800 roebel; Verpleeg ster 600 roebel; Dokter 1800 roebel; werkmeisje 400 roebel; Geneesheer- directeur 6000 roebel. De doorsneelonen liggen in Oostenrijk veel hoger, cj,och de koopwaarde van de roebel is ongeveer gelijk aan die van de schilling, dat wil zeggen 16 a 17 centen. Aan de hand van de gangbare prijzen 'kan men dan controleren voor boe wei nig materiële tegenprestaties de Russi sche arbeider zijn volledige werkkracht ter beschikking moét stellen. De .oop- kracht van de roebel is ook binnen de Russische grens uiterst gering- Men 'betaalt er voor; een paar schoenen 70320 roebel, een kostuum 1300—1700 roebel; een kilo var kensvlees 22 roebel; een kilo meel 7 roebel; een kilo suiker 11 roebel; een kilo rijst 8 roebel; een kilo zwart brood 2 roebel; een bromfiets (primitieve) 2300 normale radio 2400 roebel. De woningnood noemt Rosa Weber „zeer erg", zodat iedere kelder als woon ruimte dienst doet. Wat er aan nieuw bouw tot, stand komt is aan zeer be perkte ruimte-normen gebonden. De toewijzing van woningen, door de staats bedrijven voor de arbeiders gebouwd, geschiedt door de fabrieksraad, die nog andere verstrekkende bevoegdheden be zit. Deze fabricksradcn regelen eigenlijk alles op de fabriek, voor zover bet de arbeiders aangaat. Zij sluiten voor de arbeiders de werkovercenkoinstcn af, een collectieve overeenkomst, doch in tegenstelling met de gewoonte in de vrije landen, niet collectief, voor een ge hele bedrijfsgroep, doch telkens voor cén fabriek afzonderlijk. Bovendien is de fabrieksraad een verantwoordelijke instantie met betrekking tot de geplande produktie, tot de inning der verplichte bijdragen voor sociale verzekeringen, tot de verzorging der kinderbewaar plaatsen, die ook des nachts bevolkt zijn, omdat vrouwen geen vrijstelling hebben van de nachtarbeid. Het viel Ro sa Weber op, dat in de ambtelijke ar- bcidswercld zeer veel vrouwen leiding gevende sleutelposities innamen. Op een totaal van 40 miljoen geregistreerde ar beiders in de staatsbedrijven zjjn er niet minder dan 2 miljoen vrijgestelden aan de fabrieksraden verbonden, waar onder veel vrouwen- De cultu-ele verzorging der arbeiders is één der taken van de fabrieksraad, die over ruime middelen beschikt, omdat gemiddeld één procent van het loon in gehouden wordt. Dit moge niet veel schijnen, het is echter wel veel, omdat in Rusland een fabrieksraad geen finan ciële reserves behoeft te vormen ter eventuele uitkering van stakingsgelden of werkloosheidsgelden. Deze laatste vallen terug op de gemeenschap, terwijl staking als uiting van volksvijandige ge zindheid met oproer gelijk staat, dus niet voorkomt. De fabrieksraden zorgen voor vormings- en ontspanningscentra, waar kinderen en volwassenen van kunnen profiteren. Rosa Weber gaat zover met te beweren, dat hierdoor in Rusland het gebrek aan geschoolde vakarbeiders is opgevangen. Voor kritische opmerkingen had men in Rusland wel degelijk een open oor. Er zijn ernstige fouten gemaakt- Niemand ontkent het. Men poogt verbeteringen te brengen door regelmatig hervormingen door te voeren. En wat in de westerse wereld, middels ondergrondse kanalen, bekend wordt over de nog altijd be staande religieuze inslag bij het volk ontging ook aan Rosa Weber niet. Zij noemde het hoopvol, dat de woorden vrede en vriendscha'p bij vele Russen als het ware in de mond ligt bestorven en zij hoopte cn wij hopen het met haar. dat de ontzaglijke müua,ire weerbaarheid van deze wereldmacht uiteindelijk al leen dienstbaar gemaakt z-'l worden aan de blijvende veiligheid van het eigen volk, niet aan de blijvende onveiligheid van andere volkeren Zolang hierover geen zekerheid bestaat kan niemand zich er over verbazen, dat wij achter de vre deswil en de vriendschap van dat land een duidelijk vraagteken zetten. E. DE KOCK. (,Adw«ïteoue) als U ze vraagt of ze MAÏZENA DU Rye A gebruiken,. Maar er zijn er onder die zich vergissen. Die vroegen' en welbewust - MAÏZENA DURYEA maar zij waren te goedgelovig en letten niet op de naam pURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resultaten bleek 't gauw genoeg. Wat verschil! Niet zó maar is M A IZ EN A DU RYE A wereld vermaard ge worden als het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Vrdag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA krijgt. Ik ben dol op hoeden en ik zou r.iets liever wil len dan er iedere week één kopen. Een hoed toch. maakt het toilet af en tot nog toe is er niets uitge vonden dat hem vervan gen kan. Maar op één dag zes honderd hoeden ie moe ten zien is werkelijk wat veel. En als het nu nog maar bij een dag bleef! Maar hij werd vooraf ge gaan door enige wat rus tiger dagen en gevolgd door twee of drie die er ook mogen zijn. Het gekke is dat na die hoedenlawine die over ons heen gaat het toch moeilijk zal zijn om pre cies te zeggen wat de ten- denz van de mode zal zijn. Alle modisten onder gingen de invloed van Svend's voorjaarscollec tie. De hoeden zijn zon der uitzondering veel groter en vooral veel ho ger. De bol wordt het voornaamste deel van de hoed. Ingedeukt en in geduwd, eindigt hij in een punt of is hij te verge lijken met een grote hoge doos, maar altijd heeft hij iets agressiefs. De randen zijn klein en drukken dikwijls tegen het voorhoofd. Bepaald flatteus is dit niet, vooral niet als de rand recht is. Het is helemaal niet zeker dat de recht op het Driekantige hermelijnen steek met hoofd gepote hoed het t 7/ 7 ri j itj j 7 houden zal. "Veel modis- een bolletje van rooi fluweel. Model ten komen met een uitge- Georsette de Trèze sproken schuine ooglijn. \rtorgcuc uc rt~e. Reeds enige keren was er een poging gedaan om die er weer in te brengen, maar dit mislukte tot nog toe steeds. Nu vinden we ze haast in alle collecties want ze nemen het mas sieve weg van een hoed met hoge bol. Eerst in het najaar zul len we zien of de Pari- sienne zich laat overre den dergelijke modellen te dragen. Deze zomer lieten de meeste klanten, na ettelijke hoeden opge past te hebben, zich een baret maken! Er is geen voorspellende geest voor nodig om te zeggen dat deze van de winter succes zal hebben. In alle tot nog toe getoonde collecties

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7