Westelijke drie beramen actie Londer tege n Nasser blokkeert Egyptische sterlingsaldi ZWARE STORM WOEDDE OVER HET KANAAL Vlees vergiftiging veroorzaakte de dood van oude lieer Program-Romme ligt ter beoordeling Verbetering na storm zware Storm boven kanaal Politieke orkaan dreigt boven Sue Na de nationalisering van Suez-kanaal ?i"°te.rke"-do H<,bert v-j... Oorlog op grote schaal in Tibet? DE „STOCKHOLM" IN NEW YORK Ontsteltenis in Krommenie DE KABINETSFORMATIE Vandaag en morgen vergaderen Kamer-fracties de Het was de laatste Tour van de „Pel"! Maandag 30 juli 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Kabinetsformatie Grote brand in Antwerpen Dodenlijst „Andrea „Doria"-botsing: 25 „Despina" in nood Onzekerheid over liet lot van tien zeiljachten Enkele honderden personen vertoonden ziekte-verschijnselen Rechter Maengkom katholiek geworden WEERBERICHT 9 Westelijke boycot van Kanaal? Olie op de golven Financiële sancties WEER NEDERLANDSE TOMATEN NAAR BELGIE Socialistische amendementen verwacht NEDERLANDSE AMBASSA DEUR TE KOPENHAGEN GAAT HEEN De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, luidt: Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. In de noordelijke kustgebieden aanvan kelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verande ring in temperatuur. Dinsdag 31 juli: zon op 5.02, onder 20.34 uur; maan op 23.37, onder 14.47 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gedurende vijf uren hebben vertegenwoordigers van de drie grote W estelijke mogendheden gisteravond te Londen geconfereerd over de stappen, die genomen moeten worden, nu Egypte de hand gelegd heeft op het Sirezkanaal. IVa afloop van de vergadering deelde een woordvoerder mede, dat de drie Westelijke landen het eens zijn over „de ernst van de situatie en de noodzaak om het kanaal in het belang van alle zeevarende mogendheden als een internationale waterweg te behouden overeenkomst! de bepalingen van de conventie van 1888". Aan de besprekingen, die na koortsachtig diplomatiek overle"- tussen de Westelijke hoofdsteden gearrangeerd waren, werd deelgenomen door de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, de heren Sehvyn Lloyd en Christian Pineau, en door de Amerikaanse plaatsvervangende onder- de besprekingen voortgezet. Ofschoon er heel wat veronderstellin gen geopperd worden is nog niet te voor spellen tot welke maatregelen de Wes telijke mogendheden zullen hesluiten Geen van de staatslieden, die op het ogenblik in Londen vergaderen, heeft zich over hun plannen willen uitlaten. De Amerikaanse plaatsvervangende onderminister legde er i„ ee„ verklaring tegenover de pers de nadruk op doel van de conferentie ;nj.M informatief was. Eerde onT* minister Dulles te W u- dat het besluit Va 'ngton verklaard ring om de S«7 w EsyPt,sche "*e- nationaliseren Z-KanaalmaatschaPP« *e i n eeh ernstige schending van internationale vertrouwen betekent, a werden er by zijn weten dan ook geen mei'ikaanse aandeelhouders door ge troffen. De minister merkte evenwel op, dat de V.S., als zeevarende mogendheid, voor een hoogst ernstige situatie geplaatst, zouden worden, indien het vrije verkeer 'n hett Suez-kanaal ten gevolge van deze nationalisatie in het geding zou komen. Voor het ogenblik schijnen de V.S. ech ter nog een afwachtende houding te wil len aannemen en het feit, dat Murphy naar Londen is afgevaardigd wordt vooral geïnterpreteerd als een gebaar van soli dariteit ten opzichte van Groot-Brittan- nië en Frankrijk. Geruchten als zou mi nister Dulles persoonlijk aan de confe rentie gaan deelnemen, zijn in Washing ton officieel met klem ontkend. Een van de grote vraagstukken, waar voor de in Londen confererende staats lieden zich geplaatst zien is. welke stap pen ondernomen zullen worden indien Egypte om welke reden dan ook het vrije verkeer van schepen door het, Suez- kanaal zou belemmeren. Men neemt aan. dat de Westelijke mogendheden in de eerste plaats zullen pogen van Egypte een waarborg te krijgen, dat het vrije Verkeer'door het kanaal gehandhaafd zal worden hangende een oplossing van de moeilijkheden die geschapen zijn door de eenzijdige bewering van Egypte, dat de kanaalmaatschappij geliquideerd is. In •dit verband werd gisteravond door waar nemers gesproken over een suggestie om het kanaal t l' hangende het geschil, sneriaai e laten beheren door een onder. lnternatlonaal orgaan, mogelijk auspiciën van de V.N. Sommige waarnemers geloven, dat, indien Egypte zich halsstarrig toont, de Westelijke mogendheden zullen over wegen om hun schepen rond Kaap de Goede Hoop te sturen. Dit zou wel zeer grote moeilijkheden met zich brengen voor de Westelijke economie, doch niet temin zou volgens deze waarnemers een consequent, volhouden van zulk een boycot van het Suez-kanaal Egypte kunnen dwingen bakzeil te halen. Tijdens een persconferentie verklaarde de woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken. Sir George Young, dat de staatslieden van de arie Westelijke mogendheden op hun tonieien- tie van gisteren hebben gesproken over een bericht, uit. Cairo volgens hetwelk de Egyptische regering zou hebben ver klaard, dat Britse schepen in de toekomst alleen dan door het kanaal zouden mogen passeren indien zij de doorvaartgelden contant en in de valuta van een derde land voldoen. Gevraagd of zulk een ont wikkeling een kritieke situatie zou kun nen doen ontstaan verklaarde Sir George van mening te zijn dat dit inderdaad een kritieke situatie zou opleveren. Klaarblijkelijk om olie op de golven te gooien heeft de Egyptische ambassade te Londen gisteravond een lang communiqué gepubliceerd waarvan de toon opmerke lijk verschilt van die. welke kolonel Nasser de laatste dagen bij herhaling heeft aangeslagen. In het communiqué beklaagt de Egyp tische ambassadeur er zich over, dat ,de nationalisering van het Suez-kanaal niet in haar juiste perspectief wordt gezien. ..De nationalisering van het Suez-kanaal te beschrijven als „inbeslagneming ol con fiscatie" is onverenigbaar met de wer kelijke situatie. De Suez-kanaalmaat- schappij is steeds een Egyptische maat~ schappij geweest, die beheerst werd door de Egyptische wetgeving. De Egyptische regering is dus op wettige grond en han delt binnen het kader van haar binnen landse jurisdictie als zij de maatschappij nationaliseert", zo zegt het communique Voort wordt in dit document uitdrukke lijk verklaard, dat Egypte alles zal doen oin hët ongehinderde verkeer door het kanaal te waarborgen. Tenslotte moti veert het communiqué de Egyptische weigering om de westelijke protestnota's te ontvangen door opnieuw te stellen, dat de nationalisering een uitsluitend binnenlandse aangelegenheid van Egypte is. De Britse en Franse regeringen heb ben inmiddels maatregelen van financiële aard tegen Egypte genomen. Zaterdag werden in Londen een aantal besluiten gepubliceerd, die de actieva van de Suez- kanaalmaatschappij. welke zich in Groot- Brittannië bevinden, onder het. beheer van de Britse schatkist stellen en die aan Egypte voorts het recht ontzeggen om zonder uitdrukkelijke toestemming van het Britse Deviezeninstituut gebruik te maken van zijn sterlingsaldi. Deze maatregelen zullen volgens financiële deskundigen de gehele buitenlandse han del van Egypte onder Britse controle brengen. Anderzijds werd gisteren m de Franse Staatscourant bekend gemaakt, dat voort aan zonder machtiging van het Franse ministerie van financiën generlei hande lingen betreffende Egyptische rekeningen in Frankrijk meer gedaan kunnen worden. In Oost- en Noordoost-Tibct zou een grootscheepse onafhankelijkheidsoorlog worden gevoerd, waarbij de Chinese troe pen uit dertien Tibetaanse provincies zou den zijn verdreven. Aldus blijkt uit een brief, die gisteren werd gepubliceerd in het Indiase blad „The Statesman" en die was ondertekend door Thupten Nyenjeh, „abt van het Gyantse-klooster en co-gou verneur van de provincie Gyanlse in Zuid-Tibet". In de brief, die verzonden werd uit Ka- limpong in India en de datum 19 juli draagt, verklaart Thupten Nyenjeh: „Ik ben zeer onlangs uit Lhasa vertrokken en mijn aandacht werd getrokken door de herhaalde berichten in de „Statesman" en in de buitenlandse pers over de troebelen in Tibet en de „opstanden" in Kham, die de indruk wekken, dat de ernst van de toe stand in Tibet niet volledig bekend is. Er wordt op het ogenblik een grootscheep se vrijheidsoorlog gevoerd in Oost- en Noordoost-Tibet en de •■bevolking van de provincies Lithang Bha Chantin. Men- yak, Nyarong, Horkhok Mbeü. Rongpat- sa. Dzachukha, Sertha' Dhema, Derge en Nangehen i-s er na' ?Ware strijd in geslaagd alle Chinese troepen te verdrij ven. Alleen de zwaar verdedigde luchtba sis Kardzeh houdt, het nog tegen de Ti- betanen, die thans een ®ebied van 210.000 vierkante mijl bezetten 'bit gebied breidt zich nog steeds uit terwijl het front zich geleidelijk naar Lhasa verplaatst". „Het is altijd de wens van Tibet ge weest om in vrede en vriendschap met zijn buurlanden te leven reden waarom het des te meer betreurt dat het voor zijn traditionele vrijheid moet vechten", al dus wordt in de brief gezegd. In de brief wordt ^esproken over tal van grotendeels onbevestigde en uit privé bronnen afkomstige berichten over de beroeringen jn Tibet. Volgens uit Kalimpong ontvangen be richten zou een Chinese missie, die uit Peking onder weg js om met de Tibe taanse opstandelingen onderhandelingen te voeren, in Lhasa zijn aangekomen. De missie bestaat uit hoge Chinese func- tionarissen, officieren en Boeddhistische monniken. De kabinetsformateur, Pro£' Romme' 'neeft hedenochtend in zijn werkkamer op het ministerie van Binnenlandse Zaken voor oriënterende besprekingen mr' Beyen en vanmiddag de beer Mansholt, beiden lid van het demissionaire kabinet, ontvangen. In Antwerpen is in de nacht van zon dag op maandag een gehele straat ont ruimd toen er brand uitbrak in een kaarsenfabriek. De vlammen sloegen weldra over op een belendend warenhuis en leverden gevaar op voor zeven andere aangrenzende huizen. Het vuur was aan gewakkerd door ontploffingen van vaten olie en paraffine Een uur na bet uitbre ken stortten fabriek en warenhuis in. Waarbij zes brandweerlieden gewond. raakten. dichte wolken kwalijk riekende rook s£egen op. Te ongeveer middernacht be schouwde men de brand in zijn macht te hebben, al ging het blussingswerk nog door. De dodenlijst van de scheepsbotsing tus sen de twee passagiersschepen „Andrea Doria" en Stockholm op de Atlantische Oceaan, J.l. donderdagmorgen, stond he denmorgen op 25. Functionarissen van scheepsmaatschappijen en kustwacht had den overigens ook toen nog niet hun controle van de passagierslijsten defini tief beëindigd. Volgens de eigenaars van de „Andrea Doria" zijn er op dat schip twee mensen om het leven gekomen. Achttien perso nen worden nog vermist en van hen wordt aangenomen dat ook zij zijn omge komen. De „Stockholm" telt twee doden en drie vermisten. Gisteren meldde de Amerikaanse kust wacht. dat het dodencijfer op de „An drea Doria" waarschijnlijk 37 zou belo pen. Doch de eigenaars ontkenden dit cijfer en de kustwacht trok deze opgave later in. De controle van de passagierslijsten van de ..Andrea Doria" word zeer bemoeilijkt door het feit, dat naar wordt gemeld een groot deel van de papieren met met schip in de golven is verdwenen. Het ss. „Despina", dat zich bevindt op 25 mijl afstand van het lichtschip „Texel" heeft S.O.S.-seinen uitgezonden. Het schip meldt moeilijkheden met de stuur inrichting. Het Britse schip „Bravo", dat zich op een afstand van 70 mijl ten zuiden van het in nood verkerende schip bevindt, is, vernamen wij juist voor het ter perse gaan van deze editie, onderweg naar de „Despina". De „Despina" heeft een laadvermogen van 862 ton en vaart ver moedelijk onder Costaricaanse vlag. Hoe zwaar de boeg van het Zweedse schip „Stockholm" beschadigd was, bleek pas goed toen het schip de haven van New York was binnengelopen nadat het op eigen kracht was opgestoomd van de plaats waar het tijdens een zware mist op het Italiaanse passa giersschip „Andrea Doria" was gelopen. Op de foto ziet men de zwaar beschadig de neus van de „Stockholm" Boven de Engelse Zuidkust en het Ka naal heeft gisteren een der zwaarste stor men van de laatste jaren gewoed. Er werden windstoten van 150 km per uur gemeten, die ed golven tot tien meter hoogte opzweepten. Volgens tot nu toe binnen gekomen berichten zjjn ten gevol ge hiervan acht personen om het leven gekomen. Talloze jachtjes sloegen om, waarbij voor zover tot nu toe bekend een man en zijn zoon zijn verdronken, toen hun scheepje nabij Cowes (eiland Wight) ver ongelukte. In Zuid-Engeland werden drie mannen en twee vrouwen gedood door omvallen de bomen. Van de 16 .jachten, die deelnamen aan de jaarlijkse zeilwedstrijd het Ka naal, zijn er nog slechts zes veilig binnen gelopen. Het Britse vrachtschip „Teeswood" (1246 ton) is gekapseisd en drijft ten wes ten van Dover. De vijftien opvarenden werden door een reddingboot opgepikt, doch een van hen was reeds overle- Het zeiljacht „Moyana", dat onlangs de race van Engeland naar Portugal won, is verloren gegaan, kort nadat de beman ning, bestaande uit vijftien cadetten van de zeevaartschool van Southampton, acht officieren, een arts en een werktuigkundi ge van boord was gehaald door een van de schepen, die het vaartuig te hulp wa- ren gesneld. 1 it Het merendeel van de cadetten, die zes tien of zeventien jaar zijn. was voor de Tiuee beelden, die veelzeggend de naas ting van de Suezkanaal-Maatschappij in beeld brengen. Links een Egyptisch offi cier, die de brandkast in het hoofdkan toor van de maatschappij in Ismailia verzegelt en rechts de koepel op het ge bouw van de maatschappij in Port Said met de Egyptische vlag in top. Met ingang van zaterdag jl. heeft Bel gië weer de invoer van tomaten uit Ne derland toegestaan. In 1 heeft -®, 8emcenIe Krommenie (N.H.)lvan een bepaalde slager hadden betrok- een opzienbarend ceva.1 van ken besloot de nnlitie pen algemene een opzienbarend geval eniir voorgedaan, waarbij r "Onderden personen betrokken wa- cn aan de gevolgen waarvan hc- een 70-jarige ingezetene uit deze uue plaats, de heer Pruim, is over- euen. Een ander persoon, de 26-jarige Noomen uit Krommeniedijk, die naar het ziekenhuis in Zaandam was overgebracht als vermoedelijk geval van kinderverlamming, bleek ook van deze worst gegeten te hebben. Hij zal bin nen enkele dagen dit ziekenhuis kunnen verlaten. In tientallen gezinnen waren de Iaat- dagen niet ernstige verlammings- en vergiftigingsverschijnselen waargenomen. Toen zondagochtend geconstateerd werd van J ken, besloot de politie een algemene en openbare waarschuwing te geven, het geen door heel de gemeente geschiedde met een politie-auto. Na de oproep van de politie, die ook in de tentenkampen te Bakkum en Eg- mond aan Zee werd verspreid, waar zich vele inwoners van Krommenie met vakan tie bevinden, kwamen van alle kanten klachten los over misselijkheid en ver lammingsverschijnselen. Er werden noge- veer 100 pakjes metworst, hai.. „orst en gebraden gehakt ingeleverd. Deze vlees- waren alsmede alle vleeswaren, die zich nog bij de betrokken slager bevonden, zijn in beslag genomen en voor nader on derzoek opgestuurd naar de inspectie voor de volksgezondheid te Utrecht en de ve- dat al deze issinnen worst en vleeswaren terinaire inspecteur te Haarlem, (Van onze parlementaire redacteur) De formateur prof. Rommc heeft nu enkele dagen rust gekregen, in af wachting van de reacties, die hij van de kant van de Tweede Kamer-frac ties mterlijk woensdagmorgen op zijn programa zal vernemen. De socialistische pers doet intussen nog steeds al haar best om duidelijk te maken, dat prof. Romme of zoals men zegt in ieder geval een deel van de K.V.P.-fractie, op het laatste moment een conflict met dr. Drces heeft „gezocht". Men betoogt in de socialistische pers nog aldoor, dat prof. Romme een zetel verdeling zag aankomen, die hem aller minst behaagde en wel doordat aan de liberalen een zetel werd toege kend ten koste van de K.V.P., terwijl deze laatste op het departement van Fi nanciën geen schijn van kans had. Alleen daarom zou het de K.V.P. hoogst onwel gevallig zijn geweest, dat bij de formatie- Drees de liberalen mee aan tafel bleven zitten en daarom zou Romme nu de libe ralen er uit willen rangeren. Reëler en objectievet ziet dit de par lementaire redacteur van het Algemeen Handelsblad, als deze schrijft, dat het enigszins vreemd aandoende onderscheid, dat de formateur blijkens de officiële mededeling van zateidag heeft gemaakt tussen prof. Oud en de andere fractie voorzitters, waarschijnlijk gelegen is in het o.a. tijdens vroegere Kamerdebatten reeds meermalen naar voren gekomen on derscheid van opvatting tussen prof. Oud en prof. Romme over de mate van gebon denheid der fracties aan het regeringspro gram en de verhouding tussen de fracties en de geestverwante ministers. Er zou echter, naar wij menen, nog een andere achtergrond kunnen zijn voor de houding die de formateur nu tegenover de V.V.D. inneemt. Het is bekend, dat het pi'o£;. ^^«le onbegrijpe lijk voorkwam de V.V.D. te laten mee spreken bij de kabinetsformatie, zelfs na dat prof. Óud zóveel bezwaren tegen het program had laten horen, dat dr. Drees overtuigd kon zijn dat de V.V.D. r.iet zou meedoen. Het spreekt wel haast van zelf, dat prof. Romme een aantal punten van het program-Drees heeft overgenomen, moei lijke punten, zoals de kwestie van de huren en de defensie, waarover reeds overeenstemming was bereikt. Het zou dwaas geweest zijn dat niet te doen. Het gaat er om de P.v.d.A. tot een redelijk gesprek te brengen, nu uit de brief van prof. Romme van zaterdag blijkt, dat hij zo nodig dc V.V.D., maar zeker niet de P.v.d.A. in de oppositie wenst. Prof. Oud heeft reeds getoond tegen het programma van dr. Drees ernstige bezwaren te heb ben. Wat ligt er nu méér voor de hand dan dat prof. Romme op grond van het feit, dat hij een groot deel van dit program heeft overgenomen, veronderstelt, dat hij op de V.V.D. dus niet behoeft te rekenen. En wellicht ziet prof. Romme hierin tevens een mogelijkheid om, wat de ze telverdeling betreft, iets gemakkelijker tot een overeenkomst met de P.v.d.A. te komen. Een kans, die een man als prof. Romme zeker niet verwaarloost, als die kans zich nu eenmaal voordoet. Maar hij is ook weer een té goed politicus om de VV.D bij voorbaat uit te sluiten. Dat heeft hij dan ook niet gedaan. Het staat intussen wel vast, dat hij aan zijn vijf punten, die hij als bezwaren aan voerde tegen het program-Drees in zijn program heeft vastgehouden. Het zwaar ste "punt was dat van de bezitsvorming. Dat kon prof. Romme niet loslaten. Daar om heeft hij dezer dagen zo langdurig geconfereerd met de staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge, om te kun nen achterhalen hoe hij in concreto uit voering zou kunnen geven aan zijn ge dachte van bevordering van de bezitsvor ming door fiscale faciliteiten. Dit staat dan ook in het program. De Tweede Kamer-fractie van de P.v.d.A. zal, naar men verwacht, het pro gram van prof. Romme aan een zeer uit voerige bespreking onderwerpen. Indien ze daarbij uitgaat van het standpunt dat zoals de socialistische bladen hardnek kig blijven beweren de K.V.P. de for matie van dr. Drees vooropgezet heeft laten mislukken en dat dus ook prof. Romme niet mag slagen, dan is de zaak bij voorbaat verloren. Zij zal natuurlijk wel een aanzienlijk aantal amendementen op dit program geven, amendementen op punten, die de fractie van de P.v.d.A. inslikte toen het er om ging om dr. Drees te laten slagen, maar die nu wel opnieuw naar voren zullen komen. In zijn afsluitende persconferentie zei dr. Drees zelf, dat dit tien punten waren. Die zullen nu na de fractievergadering van de P.v.d.A. mondeling of schriftelijk wel opnieuw naar voren worden gebracht. Dinsdag vergaderen de fracties van de P.v.d.A. en de K.V.P.; maandagmiddag de fractie van de V.V.D. wedstrijd naar Portugal nog niet eerder op zee geweest. Het vaartuig, dat op thuisreis was naar Southampton, werd, nadat het noodseinen had uitgezonden, waargenomen door een vliegtuig van de Britse luchtmacht, dat f De Tour de France 1957 zal Pel- I lenaars niet meer terug zien. „Pel- f Ie" heeft dit na aankomst in Parijs jl verklaard en het ziet er naar uit, dat hij het meent. Op een desbe treffende vraag van een der ver slaggevers was zijn antwoord: „Het volgende jaar, ben ik geen ploeg leider meer. Ik heb het de heren Goddet en Garnault reeds meege deeld. Zij keken een beetje onge lovig, omdat zij denken: Pellenaars zegt wel eens meer iets, wat hij later weer intrekt. Maar dit keer is het ernst. Ik ben zes jaar geleden begonnen. Toen was er niets. Ik heb wat opgebouwd en Nederland heeft een goede naam gekregen bij de organisatoren. De Nederlandse tactiek van de laatste jaren om met twee of drie man aan te vallen in elke etappe voor het dagploegenklassement is door de meeste land uit. Nu wij wat zijn, ||p j, S k j beschimpen ze me. En nu druk PELLENAARS, ik mij heel rus- c' est fini tig uit. Laat men niet vergeten, dat ik het niet om den brode doe. Een ander mag nu komen en hij vindt een keurig gespreid bedje. En ik zal hem van te voren nog met raad en daad bijstaan. In de Tour zal hij het echter alleen moe ten doen. Ik vind het prettig om het volgende jaar wel de Ronde van Italië te doen, maar daar blijft het dftn ook bij". andere schepen naar het in nood verke rende zeilschip loodste. Aan de hulpverle ning werd o.m. deelgenomen door het bevoorradingsschip van de Britse marine „Robert Dundas", de torpedobootjager .Orwell", het Britse stoomschip „Clan Maclean", het Deense schip „Peruvian Reefer" en de Nederlandse sleepboot „Oostzee". Ook twee Griekse vrachtsche pen zonden noodseinen uit, omdat zij ten zuiden van het eiland Wight onbestuur baar waren geworden. Het waren de 7.229 ton metende „Aliki" uit Piraeus en de 365 ton metende „Agios Georgios". Dit laatste schip kon echter zelf voorlopige herstellingen aanbrengen en zijn reis ver volgen. De Franse treiler „Mimi et Chariot" verleende assistentie aan de opvarenden van het jacht „Freedom" uit Poole, in Dorsetshire, dat op drie mijl ten westen van Landsend in nood verkeerde. De drie opvarenden werden aan boord van de trei- ler genomen. Het jacht kon echter tenge volge van de hoge zee niet op sleeptouw worden genomen. De opvarenden van het jacht zullen te Newlyn aan land worden gezet. Ook de 300 ton metende „Mobil Fuel" van de Vacuum Oil Co. kwam ten zuid oosten van Plymouth in moeilijkheden. Het vaartuig pompte zijn lading olie in zee en meldde later, dat er geen onmid dellijk gevaar meer bestond. Alle Kanaalovervaarten vanuit Dover en de Franse havens zijn gisteren gestaakt wegens de storm. Te Dover zijn verankerde jachten enmo- torvaartuigen los geslagen en tegen de kademuren verbrijzeld. Het Kath. Persbureau weet uit Djakar ta te melden, dat mr. Maengkom, die hier te lande algemeen bekend is geworden als rechter in de zaak tegen de heer Jung- schlager, tot de Katholieke Kerk is over gegaan. De heer G. P. Luden, ambassadeur te Kopenhagen, za] binnenkort met pension de dienst verlaten. Hij stelt zich voor op 20 augustus naar ons land terug te keren. Teheran. De Perzische minister van binnenlandse zaken, Assadollah Alam, heeft zaterdag in de Senaat meegedeeld, dat het aantal doden als gevolg van de overstromingen van deze week tot 450 is gestegen. Deze cijfers zijn nog niet volledig, aldus de minister. De depressie, welke zaterdag bij de Golf van Biseaye verscheen, nam in de nacht van zaterdag op zondag snel in activiteit toe en ontwikkelde zich tot een voor de tijd van het jaar ongewoon actieve stormdepres- sie. De kern trok van Zuidwest-Enge- land naar het noordoosten en werd vanmorgen boven het midden van de Noordzee aangetroffen. Langs onze kust stak zondag een zware zuidwester storm op. Om 7 uur gisteravond meldden de lichtschepen Texel en Terschellingerbank een gemiddelde windsnelheid van ruim 100 km per uur. Te IJ muiden werd een windstoot van 125 km per uur waargenomen, hetgeen midden in de zomer een zeldzaamheid is. Ook vandaag bracht de depressie nog een stormachtige wind met hui- en. Tussen de Azoren en Engeland breidt zich echter een krachtig hoge- drukgebied uit in de richting van Frankrijk en dit zal morgen al een belangrijke verbetering van het weer tot gevolg hebben. De wind neemt in de komende nacht snel af en morgen zal het op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig zijn. Deze verbetering kan een a twee dagen aanhouden. De aangevoerde lucht blijft echter nog koel, zodat de temperatuur tussen de 17 en 20 gr Celsius blijft schommelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1