Gr.-Brittannië neemt militaire voorzorgsmaatregele Dulles persoonlijk naar Londen Van de P.v.d.A.botte weigering om met prof. Romme in zee te gaan MILJOENEN KILO'S FRUIT IN ZEELAND AFGEWAAID ZOMER 1956: BAR EN BOOS STAKING BREIDT ZICH UIT DE CRISIS ROND SUEZ CAMPIONISS1MO MET PANNE IN TOER DE FRATS DE KABINETS FORMATIE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zomer en Romme blijven worstelen met depressies beroep Eden deed op Ike Nieuwe depressies met regen en wind Wat nu? Opdracht terug öf zonder socialisten Woensdag 1 augustus t!956 'Sn&rseT tS'buHSÏÏZ'*™ SrbSUSL' bevredigende oogst. Maar weest getroost: 1907 was somberder Staking in Amerik- aluminiumindustrie IJmuidense vissers „zijn het moe OVB-bestuurder: „haringseizoen van dit jaar direct bedreigd" WEERBERICHT Kroesjtsjef„Een wettige daad," Mm 11.M ChHwïVket ZTr De plannen voor verdere actie Wat de tot nu toe te Londen gevoerde besprekingen betreft menen welingelichte Amerikaanse maatregel De doorvaart door het kanaal TSieuwe verzekering van Nassei Het program Objectievere houding van VVD en CHU ONBEHEERD JACHT VOOR GOEREE Nog meer desiderata va xï^isl&lwl weerverwachting vp*i het K.N.M.I., geldig van heden- tot dond dagavond, luidt: Overwegend zwaa tewolkt met tijdelijk regen. Vrij krachtige tot «rachtige, langs de kust tij delijk harde wind, ..uimend van zuid naar west. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 2 augustus: zon op 5.05, onder 20.30 uur. Maan op 0.22, onder 17.04 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het Britse ministerie van oorlog en de Britse admiraliteit hebben giste' ten bekend gemaakt, dat voorbereidingen worden getroffen voor niet nader omschreven bewegingen van troepen en vlooteenheden. De bemanningen tan een drietal vliegdekschepen, de „Bulwark", de „Thesetis en de „Ocean" hebben opdracht gekregen om zich gereed te houden voor een mogelijk vertrek naar de Middellandse Zee, tezamen met de kruiser „Glasgow". Het ministerie van oorlog weigerde nader commentaar te geven op zijn verklaring, dat „bepaalde voorzorgsmaatregelen van militaire aard" worden getroffen „om de Britse positie in het oostelijk deel van de Middellandse Zee te versterken". Ook weigerde het ministerie commen taar op berichten, dat de regering haar plannen tot het oproepen van 20.000 reservisten van het leger zou hebben voltooid. Inmiddels is bei Britse vliegdekschip „Eagle" op de rede van Famagusta op Cyprus voor anker gegaan, naast de kruiser „Jamaica", die daar maandag was aangekomen. zou komen ondanks de beperkingen welke Engeland en Frankrijk ten aanzien van de Egyptische fondsen hebben aangekondigd- Sabri legde er voorts de nadruk op, dat de door hem voorgelezen verklaring van Nasser hoofdzakelijk was uitgegeven, om dat de Egyptische regering had gemerkt, ,.dat de nationalisering van de Suez-ka naalmaatschappij, al dan niet opzetten] enigszins verkeerd is uitgelegd". In een rede, die Sistarav0£„ Jl°sov^etlei- Moskou werd uitgezonden, h E°ypti- rier Kroesitsief verklaard, dat het IWP".. -sche naSsLsluit in Groot-Bnttanme en in veroorzaakt, van mening te zijn. dat de nationalisatie Vanmorgen is de Amerikaanse minister van buitenlandse «aken. de heer John Foster Dulles, in Londen aangekomen om de situatie in het Suez-kanaat Tm <l."y,.!ntjri'i'' vnrte- president Nasser bekend werd dai en Elstera™nd besloten had 'm- Pres,dent Eisenhower naar Londen tfzeni61, DuUes in pe/soon tie verd^M 1 den' werd de <!onferpn- Amp.a! m de aankomst van de merikaanse minister af te wachten. r de afgelopen dagen hadden Groot- ^rittanme en Frankrijk er bij de Ameri kaanse regering op aangedrongen minis ter Dulles naar Londen te zenden. De heer Pineau had te dien einde een bood schap aan zijn Amerikaanse ambtgenoot gezonden, terwijl premier Eden een per soonlijk verzoek tot president Eisenhower bad gericht. kringen te weten, dat het plan zou zijn ge opperd een conferentie van zeevarende mogendheden te beleggen om te beraad slagen over de implicaties van de Egyp tische nationalisering van het" Suez-ka- naai. Groot-Brittannië zou te dien einde reeds een aantal regeringen gepolst heb ben. Op deze internationale conferentie zou een plan voor een Internationaal be- heer van het Suez-kanaai moeten worden uitgewerkt, ten einde de vrije doorvaart door het kanaal te waarborgen. In Britse kringen acht men het onwaarschijnlijk dat de Sovjet-Unie en Egypte voor deze conferentie zouden worden uitgenodigd, hoewel Egypte uiteraard van het resul taat der conferentie op de hoogte ge- braeht zou moeten worden. ■Naar welinlichte kringen menen 'e we- zou het gezag van minister Dulles no- aig Zijn om mede te beslissen welke lan- ~!eh deze internationale conferentie zou- rJeh moeten bijwonen en welke vorm het Voorgestelde internationale beheer zou boeten aannemen Een andere vraag, die slechts op het hoogste niveau kan worden beslist, is, welk advies de regeringen aan de scheepvaartmaatschappijen zullen ge ven omtrent de betaling van de door- vaartgelden. Functionarissen in Londen legden er gisteravond de nadruk oP, dat tijdens het overleg tussen de drie Westelijke mo gendheden voornamelijk over diploma tieke en economische maatregelen is ge sproken. Berichten als zouden eventueel eveneens militaire stappen worden ge daan, werden overigens niet tegengespro ken. Het Amerikaanse ministerie van finan ciën heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het alle activa van de Egyptische re geringen van de SueZ-kanaalmaatschap- uij v e onder tijdelijke licensie- acties waarbij activa van de E§FP ferine of van de Suez-kanaalmaat schappij zijn betrokken, zal v0° ta J? an v.6rgunning van het ministerie van *lna"" I ^ên zijn vereist. De maatregel zal vaP kracht blijven totdat de huidige situatie is opgehelderd. De Britse algemene raad voor de scheepvaart heeft gisteren aan de reders bet advies gegeven de passagegelden aan de Suez-kanaalmaatschappij te blijven voldoen en niet aan de Egyptische autori teiten. De reders zouden zelf moeten be slissen of zij hun schepen al dan niet om de Kaap willen laten varen. Naar verluidt zou de Britse minister van transport evenwel aan een aantal reders hebben geadviseerd zich erop voor te bereiden bun schepen de Kaaproute te laten nemen. Alle Britse troepenschepen op weg naar °f komend uit het Verre Oosten hebben opdracht gekregen rond de Kaap te varen. Heden zal de Internationale Kamer van scheepvaart te Londen bijeenkomen om j zich te beraden over de vraagstukken, die door de nationalisatie van het Suez-kanaai zijn opgeworpen. Ongeveer zestien zee" varende mogendheden zullen aan deze ver gadering deelnemen. De belangrijkste hier van zijn Frankrijk, Groot-Brittanme, ae V.S., Noorwegen, Nederland, Zweden, nada en Denemarken. heeft gisteren ver- vastbesloten" is al zijn internawuuaic verplichtingen na te komen. „Zowel de Suez-kanaalconventie van 1888 als de verzekering dienaangaande in het Brits—Egyptische akkoord van 1954 worden en zullen onverkort gehandhaafd blijven", zo zegt deze verklaring, die gis teren tijdens een persconferentie te Cairo werd voorgelezen door de heer Aly ba de directeur voor politieke zaken. In deze presidentiële verklaring wordt voorts ge zegd dat de vrijheid van doorvaait door het Suez-kanaai op generlei wijze en in geen enkele mate betrokken is bij de na tionalisatie van de kanaalmaatschappij. Sabri sprak berichten tegen als zou de Egyptische regering hebben bepaald, dat na een bepaalde datum de doorvaartgel- öen op bepaalde, door het nieuwe gezags orgaan aan te wijzen banken zouden moe ten worden gestort. Hij verzekerde, dat er in het betalingssysteem geen verandering Zl het Suez-kanaai een alleszins wettige Het Suez-kanaai is door Egyp- daad was. ele<rd en het j00pt over Egyp. tfsch grondgebied. De belangen der Britse Franse Amerikaanse en andere volkeren worden niet door de naasting der Suez-ka aalmaatschappij getroffen. Slechts de voormalige Suez-kanaalmaatschappij, die hoge winsten maakte met de exploitatie van het kanaal, kan zich thans niet langer ten koste van Egypte verrijken", aldus Kroesjtsjef. De partijleider gaf voorts uiting aan de mening, dat de Suez-kanaal-kwestie op vreedzame wijze zou worden opgelost. „Ik denk, dat het gezonde verstand zal zege vieren en dat dit Engeland en Frankrijk in staat zal stellen een rechtvaardige oplos sing te vinden. Wij vertrouwen erop, dat de toestand in het Suez-kanaalgebied niet nog meer gespannen zal worden, aangeno men, dat van buiten af op kunstmatige wijze spanning veroorzaakt wordt. Een oorlog wordt gemakkelijker begonnen dan geëindigd. De Sovjet-Unie wenst, dat in alle landen wordt begrepen, dat de Egypti sche handelwijze geen aanleiding tot strijd moet worden, doch dat zij integendeel een einde maakt aan abnormale betrekkingen waarbij sommige landen andere uitbuiten" aldus Kroesjtsjef. (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij de laatste weerkaarten be kijken. dan lijkt het er veel op, alsof wij al midden in de herfst zitten. Met een zeer krachtige westelijke luchtstroming in de hogere luchtlagen is een nieuwe de pressie. die vanmorgen nog belangrijk in activiteit toenam naar Ierland vertrok ken. Het centrum zal in de komende 24 uur in oostelijke richting over de Britse eilanden naar de Noordzee trekken. On der invloed hiervan gaat de wind weer opsteken, terwijl het regenfront nog vóór de avond het westen van ons land zal bereiken. Wanneer de kern van deze depressie hoog over de Noordzee wegtrekt, is het niet onmogelijk, dat er langs de kust weer een harde wind gaat opsteken. De aangevoerde lucht komt van iets zuidelijker breedte en is daarom minder koud dan die- welke gisteren op de laatste julidag over ons land stroomde. Hoger dan 18 gr. C. kwam het kwik in Nederland niet, terwijl in het noorden van ons land 13 gr. C- de hoogste temperatuur was, Zeer warm blijft het nog in Zuid-Europa, waar Madrid gisteren 34 en Bome 33 gr. C. noteerde. In midden- en west-Europa is het koeler geworden maar toch is het weer belangrijk beter dan in het grootste gedeelte van ons land. De augustusmaand, die vandaag is begonnen, heeft een on gunstige start, want het is te verwachten, dat het weer ook de eerstkomende dagen een zeer onbestendig karakter zal houden. Ruim 700 km ten noord-oosten van Bom bay in India heeft een hevige aardbeving plaatsgehad die zware schade heeft aan gericht en talloze gezinnen dakloos heeft gemaakt. Twintig mensen vonden de dood in een moskee waar zij op het mo ment van de ramp aan het bidden wa ren. Deze foto werd gemaakt te Anjar toen sociale werksters uit Koetch de kinderén van het getroffen plaatsje van melk voorzagen. (Van onze parlementaire redacteur). De P.v.d.A. heeft vierkant geweigerd met Romme in zee te gaan jjat ijkort en g0C(j de conclusie, waartoe de fractievergadering van de P.v.d.A. gistermiddag, na „auwelijks twee uur confereren, is gekomen. De heer Burger zou dit besluit soli rifteüjk aan de formateur mededelen. Prof. Romme heeft een voortreffelijk program samengesteld, dat uitmuntte door een wijde, sociaal-economische en financiële visie. Men zou gedacht hebben, dat de P.v.d.A.-fractie, die voor Drees tal van verlangens had ingeslikt Drees zelf noemde het getal van tien nu op het program-Romme met een stroom van amendementen rou antwoorden. Romme had immers bij de conceptie van zijn program aan de i-actie-v&orzitters gevraagd cm eventuele opmerkingen uiterlijk woensdagmorgen te doen toekomen. En ziet nu: van de kant van de P.v.d.A. geen enkele opmerking. Geen enkele poging zélfs, om de gedachte te wekken, dat men van die zijde wel wilde praten en dat de mislukking en de impasse dus niet aan de P.v.d.A. te wijten zouden zijn. Eenvoudigê een botte, brutale weigering, zonder een enkel argument en zonder zelfs de schijn te willen ophouden van een serieuse beoordeling van het program. „Tour de Frats", de wielerronde voor de stadsjeugd van Arnhem en omstreken, kent evenals de echte „Touren" haar on gevallen en pechvogels. De „Tour de Frats"-renner Wim takken uit Arnhem reed tegen een stilstaande motor en kreeg brokken. Geroutineerde handen helpen hem het losgeslagen stuur en het wiel weer rechtzetten. Men kan dit maar oP één manier uit leggen. De P. v. d. A„ die er in haar pers voortdurend op uit is geweest, den volke kond te doen, dat Romme de formatie- Drees met opzet had doen mislukken, geeft nu prof. Romme om het in boks- termen uit te drukken een linkse di recte. waarvan hij voorgoed zal worden uitgeteld. Het P. v. d. A.-volk, om de ring staande, kan nu juichen.... Dat de P. v. d. A. de oppositie zoekt, gelooft niemand. Maar z - rekent hier ken nelijk met de wetenschap, dat prof. Rom me het zonder de P. v. d. A. niet zal wil len doen en dat na de mislukking van Romme, de P. v. d. A- °P de een of an dere manier tóch wel weer aan bod zal komen. Romme moest een dreun hebben en men heeft hem die dreun verkocht, ma reeds vermeld. Deze berichten von- er op rekenend, dat er toch niet gefor- den gisteren bevestiging. Romme heeft de De vraag is dus, wat prof. Romme nu zal doen. Hij zou de P. v. d. A.-fractie om opheldering van haar weigering kunnen vragen, maar dat is na zulk een botte weigering nauwelijks te verwachten. In die verwachting zal hij zijn opdracht moe ten teruggeven, indien hij zonder de P. v. d. A. niet zou willen formeren en zijn eerste opzet wees daarop. De derde mo gelijkheid is, dat hij het zonder de _P. v. d. A. probeert, maar daartoe zal hij eerst alle toekomstmogelijkheden tegen elkan der afgewogen moeten hebben. Wij hebben intussen de vorige dagen de voornaamste punten van het program- Tlocmlflflnlcs tOpll no»' den" °p veIe bedrijven is zeker 50% van JLI6SOIIU0UJVS Ui. 1 de Vruchten van de bomen gewaaid. 1 o I 4 erSst hebben de zomerrassen van Groot is de schade die deform van de Groot is veroorzaakt in laatste dagen ho(,veelheden Zeeuwse fruitteelt-Enorme afge_ appels en peren zon vand eeworden. slagen en daardoor waardeloos geworo Het is onmogelijk b« b®nader„JL Jker gen hoe groot de schade is. afge- is dat miljoenen kilo's frU't.7''" waaid. De schade is plaatselijk schillend. Veel hangt af van het meer o minder beschut liggen van de boomga r Zomer 1956 heeft gedurende de eerste twee zomermaanden: juni en juli, maar heel weinig van zich laten merken. De gemiddelde temperatuur van beide maan den was onder normaal en van het aantal zomerse dagen moet hetzelfde worden ge zegd. Zelfs was het in De Bilt sedert het begin der waarnemingen in 1848 nog nooit voorgekomen, dat het aantal zomerse da gen (dagen met een tempratuur van 25 gr) tot augustus slechts drie bedroeg, zoals nu het geval is. Mei leverde één, juni geen en juli slechts twee zomerse dagen, terwijl het normale aantal in totaal zes tien bedraagt. Zelfs de nog vaak genoem de slechte zomer van twee jaar geleden had het op 1 augustus al tot zeven van deze warme dagen gebracht, dank zij de maand mei, die toen erg mooi was. Het aantal uren zonneschijn van de af gelopen juni en juli tezamen bedroeg in de Bilt 275 tegen 423 normaal, een tekort dus van gemiddeld bijna twee en een half uur per dag. Tot nu toe in deze eeuw waren deze maanden alleen in 1907 nog som berder geweest, toen werden in de Bilt slechts 259 uren zon geregistreerd. De hoeveelheid regen was in dit tijdvak op de meeste plaatsen groter dan nor maal; alleen in Zuid-Holland en Zeeland werd op tal van plaatsen de normale hoe veelheid niet bereikt. de storm te lijden gehad. Bij de winler- rassen vait het over het algemeen wel mee' behalve voor het ras Goudreinette, waarbij ook een groot percentage vruch ten is afgewaaid. De fruitoogst stond er in Zeeland zeer goed voor. Maar na deze storm is de oogstverwachting belangrijk gereduceerd. Toch wil het nu nog niet Zeggen, dat er in Zeeland een geringe fruitoogst zal zijn. Daarvoor zijn er nog teveel vruchten aan de bomen blijven hangen. Bij het zachtfruit hebben vooral de pruimen zeer veel geleden en zijn in grote hoeveelheden afgestormd. De toch reeds geringe pruimenoogst zal hierdoor nog belangrijk kleiner worden. Verder hebben ook de frambozen veel schade op gelopen. De storm heeft ook grote sehade aan gericht aan land- en tuinbouwgewassen in de omgeving van Bergen op Zoom. De schade aan de snij- en stambonen is zelfs ruïneus te noemen terwijl ook de jonge „anplant savoie en bloemkool zeer veel geleden heeft. De boomgaarden hebben minder geleden doch de verspreid staan de fruitbomen zijn vrijwel geheel leegge blazen. meerd zal worden zonder de p. v. d. A. Prof. Romme zal dit spel wel doorzien en hij zal ook wel weten, dat er een tamelijk sterke eenheid valt te bouwen op het doorbreken van de mythe, dat er zonder de P. v. d. A. niet kan worden geregeerd. Of hij het in die richting zal sturen? Hij is tenslotte ook eens de man geweest, op wiens sociaal besef, zoals ..Het Parool" dezer dagen schreef, de christelijke coali tie definitief is ontpl°ft- De reacties van de V.V.D. en de C.H.U- wier fractieleiders gistermiddag de forma teur een bezoek brachten, is een andere geweest één die meer objectief was dan die van de P. v d. A--tractie, die kenne lijk ieder ander bela£f ui* het oog ver liezend. Romme te wilde. Een woordvoerder van de formateur meldde aangaande deze bezoeken: De for mateur heeft dinsdagmiddag de heer Tr lanus, voorzitter van de C. H.-fractie in de Tweede Kamer, ontvan§en. Deze deel de hem mede. dat hij tiet concept-rege ringsprogram van de formateur in zijn fractie had besproken en dat het daar in het algemeen instemming had gevonden, al f, gesprek uiteraard geleid tot enkele kanttekenm- Op ongeveer 22 km. ten n.n.w. van het lichtschip .Goeree" is in de afgelopen nacht een verlaten jacht waargenomen De boot was wit geschilderd, ongeveer 13 meter lang en had een gebroken mast. vijf punten, welke voor zijn fractie een bezwaar vormden tegen het program van Dr. Drees in zijn program opgenomen, te weten: 1. Bezitsvorming. 2. Doortrekking van de pacificatie in het hoger onderwijs. 3. De kwestie van de belasting op de vermogenvermeerdering. 4. Nieuw-Guinea. 5. De staatsuitgaven en het nationale inkomen. Ten aanzien van de bezitsvorming heeft prof. Romme duidelijk gesteld, dat naast premiëring, fiscale faciliteiten en vrijstel ling van premies van sociale verzekerin gen niet kunnen worden gemist- Verdere middelen ter bevordering van de bezits vorming ziet hij dan nog in een wettelijke voorziening ter bevordering van de winst deling het bevorderen van het eigen wo- ningbezit, de vrijsteling van loon- en in komstenbelasting van premies voor spaar regelingen en fiscale vrijstelling van be paalde bijverdiensten. De kwestie van de doortrekking van de pacificatie van het hoger onderwijs heb ben wij reeds vermeld; hier heeft de for mateur de oplossing gezocht in een uit breiding van de opdracht aan de commis sie s' Jacob met een onderzoek ook naar de pacificatie en niet alleen naar de sub sidiëring. De belasting op de vermogensvermeer dering heeft prof. Romme in die zin ge amendeerd, dat daarbij ook rekening zal worden gehouden met eventuele vermo gensvermindering. De kwestie-Nieuw-Guinea heeft hij al dus gesteld, dat Nederland als souvereine macht over dit gebiedsdeel een beleid zal voeren dat gericht is op het zelfbeschik kingsrecht der Papoea's het daarbij aan de regering o eriaterul. hoe oil naar buiten te brengen. Hier dus een buiging in de richting van Drees. Wat het laatste punt betreft, heeft prof. Romme in zijn programma vastgelegd in een periode van stijgende welvaart er naar te willen streven, dat de staatsuit gaven zullen achterblijven bij het nationale inkomen. Er zijn intussen in dit zeer positieve program nog tal van andere punten, wij noemen daarvan de opvoering van de Pr°~ duktiviteit en de bevordering van de zelfwerkzaamheid van het bedrijfsleven. Vervolgens verstevigen van de p.b.o., grondwetswijziging met vermijding van controversiële punten, algehele belasting herziening een wettelijke regeling op kor te termijn voor weduwen en wezen, kin derbijslag als volksverzekering en aan passing daarvan aan de loonhoogte, be vordering van de geleidelijke doorvoering van gelijke lonen voor mannen en vrou wen, een wettelijke regeling voor het recht op vakantie, wettelijke maatregelen tegen seizoenwerkloosheid en inzake voor lichting bij studiekeuze. Het spreekt wel haast vanzelf, dat het program van Romme een sociaal-christe lijk karakter droeg. Het was een program van brede allure, sociaal en economisch gebaseerd op de huidige situatie in Neder land. Het was positief en vooruitstrevend. Het was uiteraard geen socialistisch pro gram, inzoverre het de taak van de staat beperkte tot leiding geven en stimulering daar waar dit diende te geschieden. Het was kennelijk de bedoeling van prof- Rom me om met dit program te slagen, waar hij uitging van de geestelijke en stoffe lijke ontplooiing van de menselijke per soonlijkheid overeenkomstig de onder in vloed van het christendom gegroeide volkszeden. Romme zag in zijn program de waak zaamheid van overheidswege juist di&r, 'waar de burgers economisch zwakker zijn. Er waren dus voldoende trefpunten voor de P. v. d. A. Tóch was het resultaat: een weigering zonder opgaaf van redenen. Men zal de conclusie hieruit van prof. Romme spoedig ervaren. Vanmorgen vroeg is een staking uitge broken in de twee grootste Amerikaanse aluminiumindustrieën; de „Aluminium Company of America" en „Reynolds Me tals Company", die twee derde van al het Amerikaanse aluminium produceren. In de twee fabrieken zijn 44.500 arbeiders werkzaam. Te middernacht plaatselijke tijd liepen de jaarcontracten tussen de maatschap pijen en de verenigde staalarbeidersbond ten einde. Reynolds en de Alcoa waren aan het onderhandelen over een nieuw contract. In grote lijnen wil de bond dezelfde loonsverhogingen voor zijn leden bereiken als hij in de recente overeenkomst met de nationale staalindustrie had weten te ver wezenlijken. Dc Joegoslavische president maarschalk Tito, verblijft momenteel op uitnodiging van 'de Griekse koninklijke familie op het Griekse eiland Corfu. Ook de koninklijke familie en de eerste minister van Grie kenland zijn aanwezig en zij bespreken daar de situatie rondom het oostelijk (ieei Vau de Middellandse Zee alsmede de gen "waarmede" de "heer Tilanus de for- j gestie Cyprus. V.l.n.r. ziet men op deze mateur in kennis heeft gesteld. j f0j0 de Griekse eerste minister Kara- Op de vraag ol de heer Tilanus geest- manus, koning Paul van Griekenland en verwanten zou kunnen adviseren zitting maarschalk Tito. te nemen in een kabinet, dat zich stelt op de basis van een program conform het concept, zei de heer Tilanus pas definitief antwoord te kunnen geven aan de hand van de eventuele sanienstelling van het kabinet. De heer Tilanus voegde hier aan toe. dat in het conceptprogram van de formateur de zakelijke grondslag voor een bevestigende beantwoording van deze vraag verwezenlijkt is. Verder deelde de woordvoerder nog mee, dat de formateur gistermiddag ook de heer Korthals, waarnemend voorzitter van de fractie van de V.V.D in de Tweede Kamer, ontvangen had. De for- mateur heeft bij deze gelegenheid aan de heer Korthals op diens desbetreffen- de vraag meegedeeld dat hij zoals naar zijn mening blijkt uit het feit van de toezending van zijn concept-rege- ringsnrogram aan de voorzitters van de vijf fracties een vijf-partijen-kabinet niet uitsluit doch dat hij over de juiste breedte van de „brede basis" niet eerder zou kunnen beslissen dan nadat hij de reacties der vijf fractievoorzitters op zijn h";»f van 28 juli met het daarbij gevoeg-1 de regeringsprogram zou hebben leren i kennen. Nadat maandag een wilde staking op de IJmuidense treilervloot is begonnen tegen het uitblijven van de beslissing over de nieuwe CAO in het College van Rijks bemiddelaars, heeft deze actie, waarover wij elders in dit blad ook nog berichten, zich gisteren uitgebreid, zodat nu in to taal zeven schepen bij de staking zijn be trokken. Verwacht werd vanmorgen, dat daar vandaag nog enige treilers bij zou den komen, omdat de bemanningen van de „Eveline", de „Tzonne", de „Soeraba- ja", de „Allanwater" en de „Bloemen- daal" eveneens het werk zouden neerleg gen. Voorts waren vandaag aan de afslag de treilers „Norma Maria". „Medan" en „Curasao", waarvan de bemanningen wellicht aan de wal zullen blijven, wan neer de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars ongunstig mocht uit vallen. In visserijkringen veronderstelde men vanmorgen dat er grote kans bestond, dat het college geen beslissing zou nemen, zolang er gestaakt wordt in het bedrijf. Inmiddels heeft het Onafhankelijk Ver bond van Bedrijfsorganisaties, het OVB, de niet erkende vakorganisatie, die zich weer achter de actie heeft geplaatst, even als zij dit in het begin van dit jaar deed, zich tot het College van Rijksbemidde- laars gewend, met het verzoek of een de legatie van vissers ontvangen zou kunnen worden. Het college meende echter, aldus het antwoord, dat dit niet nodig was. De Stichting van de Arbeid zal eerst haar adviserende stem moeten uitbrengen en daarna komt het college met een beslis sing. Een van de bestuurders van het O.V.B. de heer J. Koning, onderstreepte, dat noch het O.V.B. noch de visser® deze sta king hebben gewild. De vissers zijn het echter moe, zo zeide hij, nu al vier maan den op de nieuwe CAÖ te moeten wach ten. Bij onderhandelingen b.v. in Scheve- ningen voor de haringvisserij is het ook steeds mogelijk 's morgens te monsteren op de voorwaarden, die reders en vakor ganisaties de vorige avond hebben opge steld. aldus de heer Koning. Hij voorzag een langdurige staking en achtte het haringseizoen van dit jaar di rect bedreigd. Zowel voor reders als op varenden zou dit jammer zijn, aldus nog steeds de heer Koning. De centrale van Zeevarenden, de orga nisatie van het NW. waarin de socialis tisch georganiseerde opvarenden zijn ge organiseerd heeft een beschuldiging, uit gesproken door de heer Koning, als zou zij de toepassing van de nieuwe CAO opzettelijk hebben vertraagd, met klem tegengesproken. Ook de Centrale van Zeevarenden is van mening, dat de uit voering van een nieuwe CAO rijkelijk lang duurt, maar de centrale heeft, naar zij zegt begrip voor het ongeduld van de opvarenden maar ook een open oog voor de moeilijkheden die thans zijn ont daan, nu op het kritieke moment van de beslissing de vissers met een staking zijn gekomen, waardoor wellicht veel bedor ven zal kunnen worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1