BREDE SCHOUDERS Eerste Kamer herdacht wijlen minister Kernkamp Pechvogel" tot laatste minuut 1 SNUFJES „Mijn Hart zal uw toevlucht zijn" luchtmachttentoonsteliing I m EN LAAG INGEZETTE MOUWEN Conclusie na vijf dagen mode-collecties verhogen het kampeergenot Verstelbaar Afneembaar Opvouwbaar Draagbaar op Soesterberg Woensdag i augustus 1956 pagina a Europese scholieren discussieerden over integratie Verstekeling op Zuiderkruis Rijdende tentoonstelling „Het portret" Herziening gemeentegrenzen in de Alblasserwaard Italiaanse sierkunst thunderjet ■■li Applaus bij de presentatie van Madame Grès PARIJS, hedenmorgen. Madame Grès gluurde even om de hoek van de salon om te zien of iedereen een plaatsje had ge vonden. Ze was gehuld in een saai deux-pièces en ze had haar hoofd dermate gewikkeld in 'n écharpe, dat er geen haar meer zichtbaar was en men het boze vermoeden - ®.g' <*at ,ze wel eens kaal kon zijn Wie haar tóén zag, kreee geen ogenblik het idee, dat al haar collega s erkennen, dat zij de mooi ste gedrapeerde japonnen van Pa rijs maakt. Twaalf jaar en drie talen Goede vriend Gratis draaimolen Meer mousseline Herziening gemeentegrenzen Pensioenregeling politieke functionarissen Niet rijden op zondag Duitse maatregelen doom in vervoerders oog benoeming AARTSBISDOM Tentoonstelling in Den Haag PROF. VAN DER LEEUW- PRIJS W WIM DUSSEL TERUG MET ZUIDERKRUIS Twee dubbeltjes A M WIM DUSSEL „De reisNaar!" Kïlometervreten Tl at HET KAMPEREN een Nationale Gebedsweek 15-22 augustus 1956 AANTREKKELIJKE WIE ZIN HEEFT KAN IN EEN KRUIPEN Leeuwarden, en een Harvard-team zullen wm RONDVLIEGEND SPLIT GROOT GEVAAR VOOR VERKEER K.N.A.C. waarschuwt NEDERLANDSE PATERIN BELGIE VERDRONKEN NOTARIËLE AKTE BIJ LEVERING VAN ONROERENDE ZAKEN rJhol? heeft ze slechts een enkele, f;„ gedrapeerde japon in haar collec- j iedereen betreurt, maar haar an- modellen zijn ook bijzonder geslaagd P?auIebtgroeVterSChiUende m£t 3P' d=^a^. fleuren zijn deze keer vrolijker 7p y?onli.ik en haai stoffen mooier, te „®lV°mtenSewoon goed wit en zwart te en 1.1'"-"scwuun goea wil en zwart wnJt n eren' zonder dat het banaal 5;, mantels blijven altijd wijd; - nebben afneembare écharpes, die kra gen vormen; de ene keer kolossaai groot, de andere keer maar klein. Wordt die echarpe-kraag losgeknoopt of er af ge haald, dan doet de mantel wat kaaltjes aan de hals. maar toch is het idee wel aardig, want door de écharpe wat anders om te leggen, verandert de kraag geheel. De jersey-japonnen zijn alle een wei nig gedrapeerd en zonder nderscheid goed. Van de avondtoiletten behalve de witte, geheel gedrapeerde mousseline ja pon, is vooral een wit-satijnen toilet met lange klokrok magnifiek. Hierop wordt, een tuniek, vermoedelijk van mooie zijde, gedragen, die van boven schuin over 'het lijf valt, zodat aan een kant meer var de japon is te zien. (Van onze Haagse redactie) 0 it jaar is jn de landen van de ropese Kolen- en Staalgemeenschap en ln ®n£eland en Saarland een opstel wedstrijd gehouden over de Europese in- egratie; ongeveer 300.000 scholieren heb ben eraan deelgenomen. Gistermiddag waren op het hoofdkan toor van de Beweging van Europese fe deralisten in Den Haag 25 prijswinnaars en -winnaressen bijeen om "s reis door Nederland deel te aan een rondetafelgesprek onder leiding van prof Dr H. Brugmans. Onder hen bevonden zich ook drie Nederlandse prijs winnaars, Jane Heynen uit Roermond, Hans Mulder uit Nijmegen en R. Enge lander uit Den Haag. Het was interessant te horen, hoe deze jongeren uit vele landen hun visie op de eenwording van Europa ten beste gaven. Mede dank zij de enthousiaste wijze waarop prof. Brugmans leiding gaf aan de langdurige discussie, werd het een boeiend samenzijn. Er reizen momenteel verschillende groepen prijswinnaars door Europa Een laatste groep zal in oktober in Straats burg de onthulling bijwonen van een ge denkraam in de kathedraal aldaar te? na gedachtenis van de eerste secretaris van de Raad van Europa. Tot verrassing van bemanning en pas sagiers verscheen op de „Zuiderkruis" 'n leuk, 12-jarig kereltje aan dek, dat ner gens voor passage stond geboekt. Het was een Abessiniër, die vlot drie talen sprak en waar iedereen plezier in had. Het jochie mocht niet van boord, maar een Rotterdammer heeft in New York zjjn best voor hem gedaan. Hjj maakte aan boord een tekening van de voetzool van het knaapje en kocht aan de wal een paar mooie schoenen voor hem. Boven- dien nog allerlei andere dingen waarmee je een jongen van twaalf plezier kunt doen. Gistermorgen, bij aankomst van het schip in Rotterdam, kwam de politie aan boord die het knaapje meenam en voor transport naar huis zal zorgen. Maar alvorens dit geschiedde, genoot n? knaan nog een zeer speciale attractie, h °en twee agenten hem per auto naar-t ^oofdbureau van politie aan het Haagse- ri®e5 hadden gebracht, moest deJOn gen n® draaideur door. Hij had blikbaar nog riP0lt zoiets gezien en bleef onder ui tb n Plezier al maar rondjes draaien, te - 91 de agenten die hem per auto nad oen gebracht, geduldig wachtten tot de kermispret ten einde was. Daarna ging M hl de paternosterlift (alweer een sensa tie) naar de derde verdieping, het bureau Yen de Vreemdelingendienst. Het eigenaardige is dat haar gedra peerde japonnen absoluut klassiek zijn en alle andere van een fantasie getuigen, d:e men dikwijls excentriek kan noemen, al wordt ze nooit vulgair. ALS WIJ DE conclusie trekken van vijf dagen collecties bezichtigen, dan blijkt wel, dat alle couturiers brede schouders, laag ingezette mouwen en ron- d heupen voor hun modellen ontwierpen, dat ze graag wollen stoffen voor hun deux- of troix-pièces kozen en dat ze voor dit seizoen meer mousseline japonnen in hun collecties hebben dan de laatste vijf jaar tezamen het geval was- Behalve met grof-wollen stof-en en mousseline, werken ze het meest met fluweel en soepel vallende zijde. Daarmee zullen de klanten wel akkoord gaan. Min der enthousiast zullen die waarschijnlijk zijn over de capes, die onpraktisch zijn. Of ze met de couturiers instemmen die de mode van 19101914 weer opdiepen, valt ook te betwijfelen. Voiles, veren en pluimen maken een vrouw, die niet jong meer is, ou 1, omdat ze gauw opzichtig staan. Alleen Madeleine de Rauch geeft er zich volkomen rekenschap van, dat we niet meer leven in de tijd van Poiret en Boldini. Hoe dwaas het ook lijkt, de an- d re couturiers schijnen daar geen flau we notie van te hebben. Diny K.-W. Het eerste stuk van de Haagse rijden de tentoonstelling ..Het portret spiegel van de tijd" zaleen spiegel zijn. Deze tentoonstelling confronteert de mens van heden met die uit vroeger eeuwen. Via de religieuze kunst de r middeleeuwen, komt men bij het naturalisme van de 15e en de renaissanceportretten van de 16e eeuw. De gouden eeuw met haar deftige conterfeitsels wordt gevolgd door de zwieriger 'hofportretten en nadien luchtige pasteltinten van een later tijd perk. Miniaturen en silhouetten ken merkten mede de vorming van de mo derne mens omstreeks de Franse revo lutie. die door de reactie van de ro mantiek groeide naar het. realisme, het impressionisme, het symbolisme het ku bisme en tenslotte het expressionisme. Deze rijdende les in kunst-historie geeft via het portret door de eeuwen heen tevens college over je ontwikkeling van denken, beschaving en maatschappij. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Eerste Kamer is prof. Kern kamp, in leven minister van Overzeese Rijksdelen, herdacht. De voorzitter, de heer Jonkman, riep in herinnering terug het optreden van de minister in de Eer ste Kamer. Een groot deel van zijn leven heeft hij gewjjd aan de belangen van Ne derland overzee. Hij vervulde een belang rijke rol in Nederlands overzeese geschie- denis, getuigde de voorzitter, die de le vensloop van prof. Kernkamp vervolgens schetste. De bevestiging van het statuut door de Koningin in de Ridderzaal was de bekroning van zijn werk. De minister-president, de hem sloot zich namens de rege Jonkman denkingswoorden van^ d e waardering aan. Hij ^etmgd minister Kernkamp. De°?aak welke prof. Kernkamp met be- treklring tot het statUUt °P MCh nomen was moeilijk. Ze is vervuld. Ook voor Nieuw-Guinea heeft hij veel ge daan Het koninkrijk verliest in hem een man 'die het met trouw en bekwaamheid heeft gediend. De gevolmachtigd minister van Suri- name de heer Pos, verklaarde, dat de Surinaamse gemeenschap zeer Straffen was door het heengaan yan minister Kernkamp. Voor Suriname is hij een mi- nister van grote betekenis geweest, ^ijn nagedachtenis zal bewaard blijven als van het statuut levende werkelijkheid wordt gemaakt. De gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen, de heer Lampe, sloot zich bij de vorige sprekers aan. In de an nalen der geschiedenis zal de naam van Kernkamp met gulden letters geschreven staan. De Nederlandse Antillen zullen hem dankbaar blijven. Na deze redevoeringen werd de ver gadering voor enige minuten geschorst. Aan de orde kwam daarna net wetsont werp tot herziening van de grenzen der gemeenten Giessendam, Giessen-Nieuw- kerk, Hardinxveld, Peursum, Schelluinen en Sliedrecht. Het wetsontwerp beoogt vereniging van gedeelten van de gemeenten Giessendam en Hard?nxveld tot een n^uwe gemeente Hardinxveld-Giessendamtoevoeging van ?en gedeelte van de gemeente Giessendam aan de gemeente Sliedrecht; toevoeging een gedeelte van de gemeente Har- dfnxveld aan de gemeente Schelluinen; vereniging van de gemeenten Giessen- Nieuwkerk, de gemeente Peursum en de overblijvende gedeelten van de gemeen ten Giessendam en Hardinxveld tot een nieuwe gemeente Giessenburg. In antwoord op bezwaren van de heer Reijers (C.H.) en Brandenburg (C.P.N.) zei de minister van Binnenlandse Zaken a.i., de heer Van Oven, dat het algemene plan voor herindeling van gemeenten in Zuid-Holland niet wordt doorkruist door dit wetsontwerp. Het sluit erop aan. De voorgestelde herziening kan niet wach ten; er is hoge nood met het oog op de woningbouw. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedge keurd met aantekening, dat de heren Reijers, Vixseboxse en Lichtenauer, allen C.H. en de heer Brandenburg (C.P.N.) geacht willen worden te hebben tegen gestemd. De Kamer nam verder in behandeling het wetsontwerp, houdende nadere rege ling tot het toekennen van een uitkering en een pensioen aan gewezen ministers, staatssecretarissen, leden van Gedepu teerde Staten ener provincie en wethou ders ener gemeente, zomede van een pen sioen aan hun weduwen en wezen en het wetsontwerp tot wijziging van de regeling van het pensioen van weduwen en wezen van overleden leden en overleden gewe zen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Volgens het eerste ontwerp zal het hui dige stelsel van dadelijk ingaande pensiO' nering voor de ministers vervangen wor den door een stelsel van een aflopende uitkering en daarnevens een uitgesteld pensioen. Dit sluit aan bij hetgeen reeds geldt voor staatssecretarissen, gedepu teerden en wethouders. De pensioenen van ministers, staats secretarissen, gedeputeerden en wethou ders zijn tot dusverre gebonden aan een in geld uitgedrukt maximum. Volgens het ontwerp vervalt dit maximum. Het wordt vervangen door een maximum per centage van de wedde, nl. 40 procent voor de ministers en staatssecretarissen en 70 procent voor gedeputeerden en wethou ders. Dit percentage kan worden bereikt door de eerste groep in acht jaar en door de tweede groep in twintig jaar. De we duwen, en Wezenpensioenen ondergaan een verbetering. Na een enkele opmerking van de heer Reijers (C.H.), die door minister Van Oven werd beantwoord, werden de beide wetsontwerpen z.h.s aangenomen. Nog werden z.hs aangenomen een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het hoger landbouwonderwijs (verbete ring interne organisatie van het beheer en toezicht op de Landbouwhogeschool) en een wetsontwerp, dat 200.000 op de begroting van het departement van Land bouw brengt als bijdrage aan de F.A.O. ten behoeve van een internationale actie ter vergroting van de afzet van magere melkpoeder in India en Pakistan. Aan het begin der zitting zijn vier leden geïnstalleerd, nl. de heren Hoogland, Wi- baut, Regout en Van Hall. Onder auspiciën van de Internationale Kamer van Koophandel had onlangs te Parijs een bijeenkomst plaats van verte genwoordigers van negen internationale organisaties op transportgebied om na mens de transportgebruikers in handel en industrie, zowel als namens de vervoer ders te protesteren tegen de maatregelen, welke op het ogenblik in Duitsland van kracht zijn geworden ten opzichte van het gewicht en de afmetingen van motor rijtuigen en hef verbod van het verkeer met vrachtwagens op zondag. Deze beper kende maatregelen, Welke het gehele in ternationale verkeer treffen, staan lijn recht tegenover de gedachte van de Eu ropese integratie. De gevolgen er van zullen voor het ge hele economische leven niet uitblijven. Niet alleen za! het internationale verkeer gedwongen worden zich grote opofferin gen te getroosten om te kunnen voldoen aan de Duitse voorschriften, maar het zich aanpassen aan de reductie van de laadcapaciteit per wagen, zoals door Duitsland wordt voorgeschreven, zal van zelfsprekend een groter aantal lichtere vrachtwagens op de weg brengen, welke door hun grotere snelheid aanleiding kunnen geven tot meer ongevallen en grotere slijtage van de weg. De grotere kosten van het vervoer zullen tenslotte ook prijsverhogingen voor de consumen ten met zich meebrengen. De vertegenwoordigers van de negen organisaties hebben hun bezwaren neer gelegd in een verklaring, welke ter ken nis wordt gebracht van de conferentie van Europese ministers van Verkeer en waarbij er wordt aangedrongen, dat de Conventie van 1949, die reeds voorschrif ten bevat welke als het uiterste minimum worden beschouwd, m alle landen voor het internationale verkeer van kracht blijft. De aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alirink, heeft, in over leg met Z. H. Exc. de bisschop van Gro ningen, benoemd tot pastoor te Bomer- broek de zeereerw. heer A. B. Copier, pastoor te Uithuizen Gr. Italiaanse sierkunst uit vele oude ste den, aangevuld met stukken uit de Haagse stedelijke verzameling zal in sep tember/oktober te 's-Gravenhage in het gemeentemuseum en nadien te Milaan worden geëxposeerd De tentoonstelling zal ruim 300 schatten uit musea en ker ken die tussen de 14e en 18e eeuw ont stonden. omvatten. Deze sierkunst omvat dus geen schilderijen en geen beeldhouw werken. behalve kleine bronzen plastie ken. Men zal weefwerken en gobelins, kasuifels, gedreven zilver, pronkhamas- sen vervaardigd door meesterhanden uit Milaan en Mantua, meubelen, glas- en aardewerk kunnen bewonderen, kunst schatten van de prachtlievende Italiaanse hoven. o.a. van de Florentijnse Medici, kerkelijke kunst uit soms zeer kleine his torische, zelden bezochte Italiaanse stadjes zullen te zien zijn naast het Ve- netiaans glaswerk en beroemde portret penningen uit legaat Hofstede de Groot van de Haagse stedelijke verzameling. Het is voor het, eerst in de kunsthistorie dat een dergelijke collectie siervoorwer pen. waarmede de Italiaanse religieuze instellingen en de rijke particulieren zich in vroeger eeuwen plachten te omgeven, op representatieve wijze bijeen wordt gebracht. De minister van O- K. en W. stelt Ne derlandse componisten in de gelegenheid mede te dingen naar de prof. Van der Leeuw-prijs, welke hij. daartoe in staat gesteld door de N.V. Philips' phonografi- sche industrie te Baarn. voor 1956 zal kunnen verlenen. Voor deze prijs komen in aanmerking na-oorlogse werken, welke zijn geschre ven voor de bezetting van een normaal kamerorkest, tevens moet de compositie geschikt zijn om voor de grammofoon te worden opgenomen. De tijdsduur moet tenminste 15 en ten hoogste 20 minuten, dan wel tenminste 30 minuten en ten hoogste 36 minuten be dragen. De winnaar ontvangt een geldsom van 3.000. De N.V. Philips' phonografische industrie te Baarn zal een grammofoon plaat van de bekroonde compositie ver vaardigen Het Nederlands Kamerorkest zal worden uitgenodigd het werk voor de opname uit. te voeren. Op voordracht van de Raad voor de Kunst zal de minister een commissie instellen die zal advi seren over de toekenning van de prijs. „En hoe was ditmaal de reis?" „Naar!" We zitten in een salon van de „Zuiderkruis" met naast ons» in blauwe spijkerbroek en bekroond door een sportpetje Wim Dussel, wereldreizend journalist van pro fessie „We hebben met van alles pech gehad", zegt hij. „Met het weer, met de scooter, brieven van me zijn zoek geraakt, de Griekse douane haaide mijn beste film uit Joego-Slavië uit de camera en hield die tegen het licht om te kijken of er wat op stond en we hebben de scooter met el kaar ongeveer honderd kilometer moeten duwen. In Japan hadden ze het in 36 jaar zo koud niet gehad en in India in 50 jaar Hier en daar ligt natuurlijk wel wat op de bank, maar aan contanten hadden Dussel en zijn metgezel, de Duitser Man fred Uschold, nog precies twee dubbel tjes op zak, waarmee ze, ijs en weder die nende, nog net Den Haag kunnen halen. Want er zit nog genoeg benzine in de tank voor de kleine 30 kilometer van de Wilhelminakade in Rotterdam naar Den Haag, waar wel een of andere sympathie ke vriend voor een boterham zal zorgen. Een jaar lang zal Dussel thuis, in Gro ningen, blijven. Wat er dan weer gaat gebeuren, weet hij nog niet. Ditmaal had de reis hem gevoerd door Oostenrijk, Joe go-Slavië, Griekenland, Turkije, Syrië Irak, Iran, Pakistan, India, Thailand, Honkong, Japan en 12 van de 48 Verenig de Staten. Er waren ontmoetingen met koning Hoessein, koning Feisal. premier Nehroe en andere prominenten. „We heb ben ongelooflijk veel gezien, 12.000 zwart wit opnamen en 5000 kleurenopnamen gemaakt." Maar dan wordt het enthou siasme weer geremd door de pechherin- nering: „En we hebben een van onze vijf camera's verloren." Met de scooter hebben de wereldreizi gers 36000 km over land afgelegd verder reisden ze 21000 km over zee en 500 door de lucht. De „Pechvogel" zo heet de scooter zou tot op het laatste ogenblik zijn naam eer aandoen. Er verscheen een le vensgrote douane-ambtenaar die een blik wierp op de papieren en het motornum mer wilde zien. Het klopte niet „O ja, da's waar ook," zei Dussel, ,,In Japan hebben we het motorblok laten vervangenEn (voegde hij er bin nensmonds achter) de sufferds hebben vergeten, er hetzelfde nummer in te slaan. Dit was de klip, waarop de „Pechvogel" in de thuishaven strandde. heerlijke sport is, blijkt niet alleen uit de vele liedjes die de romantiek van een kampvuur in de avond be zingen. Ook de nuchterder cijfers tonen dat, op hun eigen manier: het percentage Nederlanders dat er in de vakantie, hetzij te voet, met de fiets, de brommer, of zelfs per trein en auto, met de tent op uittrekt, is overweldigend groot. Het kam- peerwezen, dat aan het begin van deze eeuw nog volkomen in de kinderschoenen stond, is uitge groeid tot een internationaal ge noegen, dank zij het Engelse kleer- makertje dat de draagbare tent uit vond. Enkele Nederlanders brach ten al vóór de eerste wereldoorlog dit idee over het Kanaal, maar pas na 1918, toen de tent en de fiets binnen ieders bereik waren, begon de „grote trek". Nieuwe uitvindingen Sindsdien zijn er ontzettend veel uitvindingen gedaan die het mogelijk maakten enig comfort te genieten tu- dens het kamperen: ieder jaar zijn er weer talloze nieuwe snufjes die de aandacht trekken. Zo zijn wij de- Z0 week eens voor U wezen snuffe- len in één van die sportpaleizen waar je van de ene verbazing in de ande re valt Wij zagen een ongelofelijk - licht ijskas'tje, gevoerd met een dik- De kunstenaar John Wood heeft de Britse ruimtevaart satelliet „Mouse 7" reeds met zijn geestesoog gezien en hier van een aantal schetsen gemaakt. Het gevaarte, dat overigens lvanneer het he lemaal is ontplooid slechts een diameter van ongeveer twee meter bereikt, zal zich met een snelheid van een kleine ~9.000 km per uur door de ruimte be wegen. Op de rechter foto ziet men het wegvallen van de kappen die in het be gin de eigenlijke satelliet bedekken, ter wijl ook al een deel van de motor los laat. Links zit men de geheel ontplooide satelliet welke in 90 minuten een baan rond de aarde maakt terwijl de laatste aandrijf mot or wegvalt. D NOG de vorige Nationale Gebedsweek herinnert, is wellicht n verwonderd na de grote intenties: Dat allen één zijn, Vrede, De grote terug keer, de titel te horen: Mijn Hart zal uw toevlucht zijn. Maria sprak deze woorden te Fatima. De gedachte is oud. De legenden van de middeleeuwen spre ken in hun roerend-eenvoudige taal het geloof uit van het christenvolk; Maria is helpster en redster in alle nood. Maria heeft oor voor allen: voor het getob van de huismoeder en de zorg van de pastoor, voor de moeilijkheden van de arbeid en de problemen van een organi satie. zij zal troosten, Zij zal helpen. Zij heft ons uit boven onszelf en ons eigen verdriet. In Haar Hart Ieren we, wat lijden betekent: één worden met Christus om wille van Zijn Lichaam, de Kerk. Dan is het nieuws over de communistische lan den, over de hongersnood, waardoor een groot deel van de wereld wordt geteisterd, over de gevangenissen en concentratie kampen, over de grote aantallen woning zoekenden, niet iets, waar we maar over heen lezen, omdat we het al zo vaak heb ben gehoord. Wij zijn mede-verantwoor delijk voor alle leed over de gehele we reld. Kennen wij de ellende van gevangenis- sen, concentratiekampen? Weten wij wat het is jaren en jaren te leven onder com munistisch regiem? Beseffen wij de angst en bekommernis van ouders, die moeten toezien, hoe de zielen van hun kinderen worden verwoest door een gewetenloze opvoeding en pro paganda? Denken we ooit aan de geloofsnood van zovelen, ook in eigen land? Zijn wij ver geten, hoe erg hongersnood is? Kunnen wij ons de beproeving voorstel len lange jaren te moeten wachten op een passende woning? Hoe sterk men zijn moet dan niet te bezwijken en zedelijk ten onder te gaan? Onnoemelijk leed van duizenden gaat schuil achter een enkel krantenbericht. Wij mogen niet met Kaïn zeggen: „Ben ik soms mijn broeders hoeder?" want wij zijn allen nauw verbonden als een grote Godsfamilie. De titel van deze Gebedsweek Is groten dan alle vorige intenties, omdat zij niet? uitsluit en alles omvat. De nood van de Kerk, de nood van de wereld, de nood van de mensen is zo ein deloos groot. Er is maar één uitweg: Het Hart, dat onze toevlucht wil zijn en de weg, die ons naar God zal voeren. uit een viertal vrije figuren en we kun nen wel aannemen, dat zij tijdens deze sportieve strijd niet de gemakkelijkste figu ren zullen kiezen om hun tegenstanders te bekampen. De toeschouwer staat dus een alleszins aantrekkelijk schouwspel te wachten. In de jury hebben zitting de generaal- majocr bd. W. C. J. Versteegh, eens de beroemde leider van het wereldbekende stuntescadrille „De Vijf Vingers aan Een De stichting luchtmachtdemonstraties elk een programma afwerken dat zeer Hand" en verder de majoors Eikerbout organiseert van zaterdag 4 augustus t.m. geraffineerd genoemd mag worden. De en Uyttenbogaard. znterda? l8 aueustus op de luchtbasis bekende gele Harvard? vliegen in Vic- Tenslotte kunnen wij nog berichten, Soesterberg een bijzondere en zeer ver- formatie, d.w z. gedneen, terwijl de an- dat hoewel het nog met zeker is, dat de zorgde tentoonstelling die een duidelijk dere teams in de z.g. box-formatie, dat 25 nieuwe Amerikaanse Super-Sabres lïi het vanzelfsprekend beperkt beeld is met vieren vliegen. De verplichte num- reeds tijdens de tentoonstelling op Soes- geeft van onze Koninklijke Luchtmacht, mers van deze wedstrijd bestaan uit een terberg zullen arriveren vermoedelijk zoals zi? werkt dn het kader van de looping een roll en het verwisselen van komen zp eerst na de 18de augustus Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. plaats tijdens een zeer steile bocht. Voor- ex- toch pogingen in het werk gesteld De tentoonstelling geeft op de eerste ai de laatste figuur vergt alle concentra- worden om tenminste een Super-Sabre plaats een indruk van de vliegdiensten. tie van de vliegers. Na deze verplichte tijdens de tentoonstelling te laten demon- Hieronder vallen niet alleen de vliegers figuren hebben de vliegers dan nog keuze streren. en hun straaljagers, maar ook de man- „muaan» 11 en van de meteo-dienst en het personeel BH van de verkeerstorens en navigatiestati- 'IjUBISIMe ons Ook de elektronische diensten, de technische diensten en de logistieke dien sten zijn vertegenwoordigd, o.a. met een ratuur 0 en hypermoderne radioappa- Voorts vindt men een stand die laat zien dat de militair na zijn diensturen niet aan zijn lot wordt overgelaten. Dank zij de Welzijnszorg kan de militair vrij wel elke studie beoefenen of zijn eigen speciale hobby botvieren. Heeft hij te kampen met moeilijkheden op geestelijk terrein, dan staat de aalmoezenier vooi hem klaar. Niet alleen binnen, maar ook buiter kan de bezoeker zijn hart ophalen. Har- vards en Thunderjets staan opgesteld ei wie er lust in heeft, kan er op en er in klimmen. Zaterdag om 11 uur opent de tentoon stelling haar poorten en tegen een ge ringe entreeprijs - die geheel ten goed komt aan het Van Weerden Poelman f0nd kan men die dag bovendien om streeks half twee genieten van een vier tal stuntformaties die dan een onderling, strijd uitvechten om het bezit van eei wisselbeker. Twee formaties nieuwt Thunderstreaks (één uit Volkel en éér uit Eindhoven), een formatie Hunters ui' ke laag schuimig plastic, waarin dran ken heerlijk koel blijven, en eetwaren en fruit zelfs op zeer zomerse dagen te bewaren zijn. Dit is ideaal voor de autokampeerders; het kastje neemt weinig plaats in en kan van onschatbare waarde zijn. Eveneens van belang voor de eigenaars van 'n wagen, is de uitklapbare koffietafel dit is een hitte- en vuurbestendige tafel met vier vastzittende stoeltjes, die tot een ongelofelijk klein geval ineen te schuiven is. En heeft u de verstelbare kampeer- stoel al eens gezien? Deze is in zes verschillende standen te plaatsen, zowel geschikt voor werk, als voor een zalig niets-doen. Plastic wint terrein Maar vooral opvallend is de voor aanstaande plaats die het plastic in neemt. Er zijn allerlei voordelen aan dit materiaal: het breekt niet, is ve derlicht, bestand tegen zuren e-d., zo dat zelfs spiritus, dat vroeger in een blik meegenomen werd, nu in een plastic fles gegoten kan worden. Het rubber luchtbed wordt eveneens over vleugeld door dat van plastic: het is makkelijker mee te nemen, zelfs voor de „loopkever". Verder zagen we de plastic veldfles met bekertje, de melkemmer en de reuze handige ei- erdozen, voor 2 of voor 12 eieren, waarin zelfs een klein reservoirtje voor zout is aangebracht. Alle artikelen zijn in de fleurigste kleuren uitgevoerd: het Duitse veld bed b.v. dat bestaat uit een paar aluminium stangen en een rubber overtrek, is verkrijgbaar in verschil lende dessins, waarvan sommige aan Klee en Picasso doen denken. Plannen en douche Dit jaar voor het eerst op de markt, is de pannenset, met deksels en grill- pan; dit is weer een Duits fabrikaat van licht aluminium vervaardigd en verkrijgbaar van 2 tot 6 en 8 delig. Losse koekepannetjes zijn bijna al lemaal zó gemaakt, dat de steel naar binnen te vouwen is. Uitsteeksels zijn altijd onhandig, vandaar ook het uit- neembare bestek en de grote soep lepels met inschuifbare steel. En wat zegt U van een afsluitbare waterzak met douche? Dit nieuwig- heidje vindt gretig aftrek; de zak is vervaardigd uit een soort canvas en wordt gesloten met een houtje waar aan hij kan worden opgehangen. On deraan bevindt zich het kleine slan getje, uitlopend in een minuscuul doucheapparaatje. Dan is er nog de benzinehevelaar, die het mogelijk maakt benzine uit auto of scooter in de primus te bren gen. Deze primus l„opt echter ge vaar verdrongen te worden door het butastel, een handig kookapparaat, waarvoor verscheidene reservereser voirs kunnen worden meegenomen; dit zijn ronde doosjes die in het stel worden geschoven. De butalamp, die brandt met een gezellig, ouderwets kousje, geeft een licht van 60 a 70 kaars. En tenslotte, voor automobilisten, om al deze bagage, degelijk verpakt te vervoeren, is er de afneembare en verstelbare imperial, even nuttig als het zware geraamte boven op een wa gen, maar te verstellen bij veel of weinig bagage, afneembaar wanneer de vakantie er op zit en gemakke lijk op te bergen in een kleine doos. „Gë gegrondheid van het verzoek dat de KNAC onlangs tot de minister van Ver keer en Waterstaat heeft gericht en waar in werd gewezen op 't gevaar voor 't ver keer, dat optreedt bij het gebruik van zg. split bij het onderhoud van wegen, wordt duidelijk aangetoond door hetgeen zich heeft afgespeeld op de Rijksweg 's-Her- togenbosch-Tilburg. Op het weggedeelte tussen Tilburg en de wegkruising naar Oisterwijk-DrunensP duinen, werd verleden week dinsdag een oppervlaktebehandeling toegepast waar bij split werd aangebracht volgens de door de K.N.A.C. in opgemeld verzoek gehekelde methode. De oogst van één dag was: een groot aantal gebroken voorruiten naar werd verzekerd minstens 25 tengevolge van naar alle windstreken rondvliegend sPlit, en enige slippartijen, tengevolge van de dikke laag teer. welke zich aan de ban den vastzette. Hierbij moet worden be dacht, dat de kosten van een nieuwe voorruit gemiddeld f 250,- bedragen. De motorrijders en wielrijders konden ge noemd weggedeelte slechts passeren met hun handen voor het gezicht, om zich te beschermen tegen de rondvliegende stenen ter grootte van behoorlijk tuin- grind. Weinig of niets was gedaan om de weggebruikers op deze gevaren te wij zen. De K.N.A.C. hoopt dat dit voorbeeld één uit de vele er toe moge bijdra gen de autoriteiten te overtuigen van de urgentie om over te gaan tot een nieuwe, minder gevaarvolle methode van onder houd der Rijkswegen. Dit onderhoud kan o.a. worden uitgevoerd door het mechanisch aanbren gen van een 114 a 2 cm. dikke laag fijne asfaltbeton, zonodig voorafgegaan door het aanbrengen van een kleeflaag. Bij het zwemmen in de rivier de Ourthe is de overste van het huis der aalmoeze niers van de arbeid te Seraing in België, pater H. v.d. Vlugt verdronken. Tot nu toe is het stoffelijk overschot nog niet jevonden. Pater H. v.d. Vlugt werd geboren in Den Haag op 3 maart 1907. Op 14 sep- ember 1926 trad hij in het noviciaat van ie aalmoezeniers van de arbeid te Ar- jenteuil-Ohain. Na zijn eeuwige geloften op 15 september 1930, ontving pater v.d. Vlugt op 11 augustus 1935 de priester wijding. Hij was onder meer werkzaam als over ste van het scholasticaat te Leuven en als novicemeester te Andenne. Sinds ja nuari 1955 was hij overste van het huis van aalmoezeniers van de arbeid. Bij K.B. van 27 juli 1.1. is bepaald, dat met ingang van 15 augustus a.s. in wer king treedt de wet van 28 juni 1956 (Stb. 376) houdende verplichtstelling van de notariële akte bij levering van onroeren de zaken en bij de vestiging van zake lijke rechten op onroerende zaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3