Monetaire situatie in Indonesië aanhoudend precair Hogere winsten oliemaatschappijen in liet eerste halfjaar Nieuwe obligatielening Bank Ned. Gemeenten Drie doden op de wej* Oprichting „Sunfed" mag niet langer worden uitgesteld Kwaad werd niet in de wortel aangetast Gemertse studiedagen Bossche K.A.B. Tram door trailer uil rails gelicht Afhankelijkheid van West-Europa van olie uit Midden-Oosten Bouworde"-kampen hebben nog werkkrachten nodig 30-jarige pet obligaties tegen parikoers verdronken Emissie Renate Leonhardt had pover resultaat Miljoenen-eis bij reders Stockholm" van Antieke kerstgroep verdwenen 1R4TEHBAG 4 AUGUSTUS 19'6 NDC-Ü Export naar Nederland vrij sterk gedaald MODERNE CHRISTELIJKE OPVOEDING Vooruitgang, maar geen voorspoed Spanning tussen kosten en prijzen Wetenschap der „human relationseen nieuwe beweging TAGINA 10 WRANGE VRUCHT VAN PERFECTIONISME Monetair evenwicht het kernpunt MELKPRODUKTIE IN NOORD LIMBURG LOOPT ACHTERUIT BERISPING VOOR KAPITEIN VAN „BOSCHFONTEIN" PLAN VOOR MONORAIL SPOORWEG BIJ KEULEN VRAGEN OVER STAATS DEELNEMING IN K.L.M. WEER ROZENGEUR TE LOTTUM „Koninklijke" muziek in „De Kraaijenhof" NIEUWE POLIKLINIEK ZIEKENHUIS TE MAASTRICHT Derde en voorlopiglaatste bouwfase beëindigd Te hoge voorraden in de V.S. DE VERHOGING VAN DE LOODSGELDTARIEVEN ZILVEREN FEEST PASTOOR A. RAS ARNHEMSE MUZIEKSCHOOL WORDT CONSERVATORIUM Oliebelangen in het M idden-Oosten Europa's olievoorziening Vervoer door het Suez-kanaal Achterstallige contributies worden nu geheven Mr. STIKKER VINDT BIJVAL ITALIAANS LINKS VAK VERBOND VERWERPT PARTIJ-CONTROEE VISUM VOOR SPANJE GOEDKOPER SdS- T: ^ns.,:VVrr„tr:Ife,'izk|! wel dat althans de koster Uit bisshoppelijk museum te Haarlem ZWITSERSE SCHOLIEREN OP IJSSELMEER VERDRONKEN In tegenstelling tot vorige jaren heeft de buitenlarldse handel van Indonesië in 1955 een overschot opgeleverd. De deviezenreserve is toegenomen met rp. 1,015 miljoen aldus het. jaarverslag van de Bank Indonesia, waaraan wij eerder reeds het een en ander ontleenden. Hoewel dit resultaat op zichzelf zeer bevredigend is, zou het onjuist zijn te menen, dat deze gunstige ontwikkeling, die in de tweede helft van 1954 inzette, duidt op een min of meer permanente verbetering der positie van de betalings balans. De structuur van de betalings balans heeft nl. geen wijziging ondergaan. De ontvangsten bestaan nog bijna geheel uit opbrengsten van de export, die weinig stabiel zijn. Een plotselinge verandering van de wereldprijzen kan een overschot op de handelsbalans gemakkelijk in een tekort doen veranderen. Wat de invoer betreft, staat Nederland bovenaan de lijst van importerende lan den met een bedrag in 1955 van rp. 807,60 miljoen op een totale invoerwaarde uit Europa van rp. 3.060,97 miljoen. De in voer uit West-Duitsland, Tsjecho-Slo- wakije, China en India is toegenomen. Ondanks een daling in de totale export- hoeveelheid is de opbrengst gestegen van rp. 9,759 miljoen in 1954 tot rp. 10,619 miljoen in 1955. Vooral de gunstige wereldprijzen voor rubber hebben tot dit resultaat bijgedragen. Het voornaamste kenmerk van de export naar Europa was een vrij hevige vermindering naar Nederland. Daaren tegen nam de export naar Engeland toe en werden de Middeneuropese landen, speciaal Tsjecho-Slowakije en Polen als afnemers belangrijker. De betekenis van de Aziatische landen als afzetgebieden voor Indonesische produkten is iets ver minderd. Tijdens de negende wereldconferentie van de New Education Fellowship, die te Utrecht wordt gehouden, heeft de be kende Amerikaanse etnologe dr. Mar garet Mead in een inleiding over de veranderde opvoeding in een verande rende samenleving, in krasse termen gewezen op de noodzaak van een gron dige heroriëntatie van ons opvoedings stelsel. Zij ging hierbij zelfs zover als haar mening te kennen te geven, dat de opvoedingsmethoden van de westerse beschaving reeds honderden jaren ver ouderd zijn. Dit lijkt ons wel was over dreven voorgesteld, maar dat de pe dagogische situatie, waarin de moderne opvoeder zich geplaatst ziet, dwingt tot een ingrijpende heroriëntatie van onze opvoeding, is naar onze mening buiten kijf. Was de opvoeding in vroeger tijden een vrij eenvoudige aangelegenheid de opvoeder kon volstaan met de jonge mens in te wijden in de gevestigde tra dities van eeuwen her in onze tijd, waarin de tradities onzer voorvaderen in verregaande staat van ontbinding verkeren en waarin de jwereld in een razendsnel tempo verandert, is zij een zeer moeilijke taak geworden. De pedagogische situatie van de mo derne opvoeder wordt door grote on zekerheid gekenmerkt Wat zijn in onze tijd de normen, die de omgang van jon gens en meisjes in het algemeen, van verloofden in het bijzonder bepalen? Wat is in het openbaar passend en wat niet? Op welke leeftijd mogen kinde ren naar de bioscoop of mogen zij dan sen leren? De normen van de stand van het mi lieu, zelfs van de godsdienst, zo merkt de bekende Katholieke pedagoog dr. Perquin S.J. te dezer zake op, laten in dit soort vragen verstek gaan. Weinig is er, wat algemeen aanvaard is. Hier komt nog bij, dat de moderne opvoeder in een uitermate dynamische samenleving de jeugd moet voorberei den op een levenssituatie, die gezien deze dynamiek in sterke mate zal ver schillen van die, waarin hij zelf is op gegroeid. Een opvoeding tot zelfstandigheid en persoonlijke verantwoordelijkheid is in deze situatie een gebiedende eis des tijds. Voor de christelijke opvoeding be tekent dit, dat zij de jonge mens zal moeten leren de eeuwige onwrikbare waarheden en normen van het christe lijke geloof zelfstandig naar de wisse lende omstandigheden en verhoudingen, waarin hij komt te verkeren, te con cretiseren. Moderne, aan de eisen des tijds aangepaste christelijke opvoeding is opvoeding tot zelfstandigheid en per soonlijke verantwoordelijkheid op basis van de eeuwige, onveranderlijke waar heden en normen van het christendom. Onder invloed van gunstige, externe factoren heeft de economische ontwikke ling van Indonesië in het verslagjaar weliswaar vooruitgang behaald, maar dit wil nog niet zeggen, dat Indonesië een voorspoedig jaar heeft doorgemaakt. In de eerste plaats hebben regenbuien en overstromingen vele oogsten doen mis lukken, speciaal van zulk een vitaal voedingsmiddel als rijst. In tegenstelling tot de prijsdaling voor geïmporteerde goederen, liep de rijstprijs op alarmeren de wijze omhoog met alle gevolgen van dien. Ook andere consumptiegoederen, met name zout, stegen in prijs, hetgeen de kosten van levensonderhoud ongunstig beïnvloedde. De produktie van belangrijke export goederen geeft weinig aanleiding tot vol doening. Vergeleken met 1938 is de pro duktie van de cultuurondernemingen nog laag, rubber uitgezonderd. Vergeleken met 1954 daalde de produktie van rubber, thee, palmolie en palmkernen. De ver betering in de suikerproduktie is be moedigend, evenals die van peper en koffie, maar van exportstandpunt be keken is de betekenis daarvan minder groot dan van rubber. Ernstiger nog is de toestand in de petroleumindustrie. De industrie heeft met vele moeilijk heden te kampen gehad, zodat wederom een aantal zwakkere bedrijven tot slui ting moest overgaan. De scheepvaart geeft nog weinig reden tot voldoening. Zelfs moet met slechtere resultaten reke ning worden gehouden. De voornaamste redenen voor deze onbevredigende situatie zijn gebrek aan kapitaal, onvoldoende kaderuimte en dokken, alsmede tekort aan vakkundig personeel. Men raamt dat ongeveer 30 pet. van het totale aantal schepen is opgelegd. Een en ander heeft vérstrekkende ge volgen voor de economie van het land. Een mindere deviezenopbrengst betekent een slechter worden van de betalings balans, van de begroting en van het monetaire evenwicht, en dit alles heeft weer een ongunstige invloed op de pro duktie en dus op de export. De president gaat dan dieper in op het produktie-vraagstuk en wijt de ver mindering der produktie aan economische zowel ais aan niet-economische factoren De economische factoren kan men samen vatten in één punt: de spanning tussen kosten en prijzen. De kosten in Indonesië zijn van jaar op jaar gestegen, als ge volg van inflatoire impulsen, voort vloeiende voornamelijk uit begrotings tekorten en in mindere mate uit externe factoren. Het verslag spreekt dan over de „aanhoudende precaire monetaire situatie". Op het kasteel van de Paters van de H. Geest te Gemert zijn vrijdag voor de tien de maal sociale studiedagen van de Bos sche Diocesane Bond der K. A. B. begon nen. Zij dragen als algemene titel: „De menselijke verhoudingen." Uit de openingswoorden van de bonds voorzitter, de heer P. J Vriens en van pa ter Fidentius O. F. M. Cap. is gebleken dat de KAB op deze drie studiedagen juist dit probleem aan de orde heeft ge steld om dat het gevoel van onvoldaanheid dat bij grote groeperingen heerst, ondanks alle sociale hervormingen, kennelijk terug gebracht kan worden tot misgroeide men selijke verhoudingen. De Nijmeegse hoogleraar prof. J. J. P. van Boxtel, die als eerste inleider heeft ge sproken over „de menselijke waardigheid als grondslag der menselijke verhoudin gen" heeft zijn grote instemming betuigd met het feit, dat de K. A. B. de menselijke verhoudingen tot onderwerp van het Ge* mertse studiecongres heeft willen maken Want hieruit mag worden geconcludeerd zo zei hij, dat katholiek Nederland niet on gevoelig is voor de wetenschap der „human relations", die hij een nieuwe beweging noemde. Hij stelde, dat deze beweging niet alleen h umanistisch profaan en weten- schappelijk-technisch mag zijn maar dat zij ook doordrongen behoort te zijn van de christelijke beginselen. De toegepaste we tenschap der menselijke verhoudingen kan zo waarschuwde hij een nieuwe geraffi neerde uitbuiting van de werknemers be tekenen, als zij niet gekerstend is door de katholieke maatschappijleer. Prof van Boxtel zeide tenslotte, dat de menselijke verhoudingen in het eigen ka tholieke kamp exemplair behoren te zijn. In dit verband zei hij te hopen, dat het Ge mertse congres er onder meer toe moge leiden, dat er meer menselijke verhoudin gen in de geest van het mandement komen tussen de organisaties zelf en tussen de or ganisaties en de wetenschappelijk institu ten. Ook in katholieke ziekenhuizen, op pastorieën en in het onderwijs is de nieu- we beweging nog zeker niet aan haar eindpunt gekomen. In de middaguren heeft prof. dr. F. van Doorn van de Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg de menselijke verhou dingen in het grootbedrijf aan de orde ge. steld. Hij bezag deze materie vanuit psycholo gisch oogpunt en stelde, dat door de ver- technisering van het arbeidsproces en door de hoge dynamiek van het bedrijfsleven de plaats en het werk van de arbeider steeds minder persoonlijk worden. Zijn inziens hebben de personeelsafdelingen te weinig zeggingskracht, terwijl' zij toch dominan ten in het bedrijf behoren te zijn. Tenslotte concludeerde prof. Van Doorn dat een mentaliteitsverbetering van de af zonderlijke bedrijfsgenoten noodzakelijk is om tot goede menselijke verhoudingen te komen. Er is nog te veel een egocentrische instelling aanwijsbaar. Enkele lichtgewonden heeft een bot sing tussen een trailer en een tram trein van lijn 10 gistermiddag in Amsterdam-oost geëist. De vrachtwagen, een 29 tonner, stopte plotseling omstreeks twee uur op de trambaan aan bet einde van de Linnaeussraat. bij de kruising met de Zeeburgerdijk bij het Kon. Instituut voor de Tropen om schoolkinderen te laten passeren De tram kon niet tijdig meer stoppen en ramde de auto. D# mo torwagen werd uit de rails gelicht en kwam op de weg tot stilstand. Er ont stond een grote ravage. De tram werd aan de linkervoorzijde opengescheurd en het voorbalcon werd geheel gekraakt, praktisch alle ruiten sneuvelden. De be stuurder kon zich met een sprong redden, hij liep slechts zeer lichte snijwonden op Een 50-jarige passagiere kreeg een shock terwijl nog enkele anderen pveneens lich te snijwond.ies opliepen. Zij werden ter plaatse verbonden, terwijl drie slacht offers naar het ziekenhuis werden over gebracht. De bestuurder van de zwaar beschadigde vrachtwagen, die met een la ding telefoonkabel uit Hannover afkom stig was, kwam er totaal zonder letsel af. De politie begon meteen met de op ruimingswerkzaamheden die nogal enige tijd vergden. Het tramverkeer had be hoorlijke vertraging. Modern overheidsbeleid is niet meer denkbaar zonder het raadplegen van allerlei gespecialiseerde instanties. Het steeds ingewikkelder worden der vraag stukken, waarmee de overheid gecon fronteerd wordt, maakt deze gang van zaken onvermijdelijk. Dit vooropstellen de is niettemin een waarschuwend woord, zoals burgemeester Schokking in zijn afscheidsrede te dezer zake heeft laten horen, alleszins op zijn plaats. Het horen van al deze instanties voor ieder concreet project heeft een dusdanige omvang aangenomen en vergt zoveel tijd, aldus de scheidende burgemeester van Den Haag, dat er reden is tot ern stige bezorgdheid. Wij delen deze bezorgdheid ten volle. Ook minister Cals heeft zich nog niet zo lang geleden beklaagd over het euvel, waarop de Haagse burgemeester doelde. Het aantal instanties, dat geraadpleegd dient te worden, voor het verwezenlij ken van belangrijke plannen, is zo sterk gegroeid, dat een bewindsman, die vaart achter de uitvoering van zijn plannen wil zetten, er wel eens radeloos van wordt Dit euvel is een wrange vrucht van het perfectionisme, dat een voortduren de bedreiging is van de efficiëncy in ons overheidsapparaat en tot allerlei buitensporigheden leidt. Ook hier weer. De overheid zal de moed moeten heb- .ben om bij het uitstippelen en verwe zenlijken van haar beleid tot een wat minder omslachtige wijze van werken over te gaan. Zij zal hierbij, gelijk de scheidende burgemeester te dezer zake terecht opmerkte, bewust het risico moeten aanvaarden, dat wellicht een enkele vergissing meer zal worden ge maakt dan bij de huidige zeer omzich tige werkwijze het geval is. Deze even tualiteit valt echter in het niet tegen het grote voordeel, dat de overheid hierdoor met meer vaart en élan en grotere efficiëncy haar gewichtige taak kan volbrengen. Op het ogenblik is het fundamentele defect in de economie van Indonesië, dat het aanbod van geld sneller toeneemt dan de produktie. Voor 1956 moet weder om op een aanzienlijk begrotingstekort worden gerekend (rp. 2,8 miljard). De conclusie is dan ook, dat het door de overheidsfinanciën teweeg gebrachte inflatoire effect sterk zal worden ver hoogd en vermoedelijk een niveau zal bereiken gelijk aan dat van 1954. Dit zal betekenen, dat in een niet te verre toekomst de in september j.l. ge nomen maatregelen ter beteugeling van de inflatie en ter bescherming van de deviezenpositie toch weer onvoldoende zullen blijken. De oorzaak is, dat de regering principieel haar aandacht heeft gewijd aan het be strijden van symptomen, terwijl pogingen om het kwaad in de wortel aan te tasten, namelijk bij het begrotingstekort, tot dus ver zonder succes zijn gebleven. Investeringen zijn dringend geboden, maar eerst dient alles in het werk gesteld om verdere verstoringen van de mone taire toestand te voorkomen. De president geeft een opsomming van de problemen, die in 1956 moeten worden opgelost. Met name moet de basis van de Indonesische export worden verbreed. Op langere termijn ziet de president drie problemen. Ie. Er moet een eind komen aan de daling der produktie in de exportsector; 2e. De begrotingstekorten moeten worden weggewerkt; 3e. Het investeringsvraagstuk. Deze drie punten hebben echter één punt gemeen: het monetaire evenwicht. Pas wanneer dit evenwicht wordt be reikt of benaderd, dan kan men spreken van een werkelijke vooruitgang. Toen gisteravond om ruim 9 uur de 66-jarige H. W. T. uit Nijmegen op zijn bromfiets bij de Oude Molenweg de St.- Annastraat aldaar wilde oversteken, werd hij door een vrachtauto, bestuurd door zekere B. uit Nuth, aangereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaat se overleed. Naar het lijkt, had het slachtoffer seen voorrang verleend. De 17-jarige landbouwerszoon H van As uit Veltum, Venray, is vrijdagavond, toen hi) op het kruispunt de Brienshoek te Leu nen, Venray. per bromfiets plotseling de provinciale weg overstak, gegrepen door een uit de richting Venray komende bestel, auto. De jongeman, oudste zoon uit een gezin met twaalf kinderen, overleed ter plaatse aan de bekomen verwondingen. Op het kruispunt KI. Katerstraat—Patri moniumlaan te Veenendaal is de 21-jarige bloemist Huuting uit Vgenendaal niet zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een per sonenauto gereden, waaraan hij geen voor rang verleende. Hij was op slag dood. Terwijl een nieuwe zuivelfabriek te Venlo de voltooiing nadert, doet zich een aanmerkelijke achteruitgang in de melk- aanvoer voor. Blijkens het pas verschenen jaarverslag van de Coöp. Zuiveiverenf ging Noord-Limburg, ontving deze van haar leden in 1955 ruim 1.400.000 kg melk minder dan in het voorafgaande jaar. Vele veehouders hebben hun melkvee ge heel of gedeeltelijk opgeruimd om over te schakelen op andere vormen van agra rische bedrijvigheid, vooral tuinbouw. Dit is een gevolg van allerlei factoren, waar van de financiële opbrengst van de melk wel een der voornaamste is, doch waarbij ook personeelsmoeilijkheden een rol spe len. Dat de Coöp. Vereniging niettemin be langrijke investeringen in de nieuwe fa briek heeft gedaan, wordt gemotiveerd door de snel toenemende behoefte aan melk en melkprodukten in VenJo en om geving, terwijl de bestaande outillage in de oude fabriek te Venlo en in de fabrie ken te Bergen en Horst niet aan de eisen des tijds voldeed. De raad voor de scheepvaart heeft ka pitein J B. mede schuldig bevonden aan de aanvaring van de „Boschfontem" met het Noorse motorschip .Anatina" op 16 februari op de Noordzee nabij het San- dettie-lichtschip en heeft hem een be risping gegeven. De kapitein had volgens de raad een onjuist gebruik gemaakt van de ra dar De raad acht de betrokken derde stuurman R. van de W. vrij van schuld. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart de heer J Metz. heeft gistermiddag in houding van het, diploma voor de tijd van twee maanden geëist tegen kapitein J. K. van het m.s Altair" dat op 15 april van dit jaar op de rede van Victoria in Brazilië 0p een klip is gestoten en als ver loren moet worden beschouwd. De heer Metz achtte deze scheepsramp bijna uit sluitend te wijten aan de schuld van de gezagvoerder. De Alweg-Gesellschaft te Keulen is van plan ten noorden van Keulen aan de linkerzijde van de Rijn proeven te nemen met het door haar ontwikkelde monorail- systeem. De Zweedse grootindustrieel Wenner-Gren. die de Alweg-Gesellschaft financiert, heeft thans opdracht gegeven een aanvang te maken met de aanleg van een proeftraject voor de eerste monorail spoorweg. De deelneming van de Nederlandse jon gemannen aan de werkkampen van de Bouworde in West-Europa is tot nu toe zeer góed geweest. In de komende weken vragen echter nog enige bouwobjecten van dit instituut van pater Werenfried van Straaten dat onlangs zijn actie in Nederland in het. groot is begonnen en waarover wij reeds enkele malen be richtten, dringend om werkkrachten. Dit zijn o.m. drie kampen in Oosten rijk. nl. te Mariazell (van 24 augustus tot 20 september). Scharnitz (van 28 au gustus tot 22 september) en Innsbruck (idem) en één kamp in West-Duitsland en wel in Oldenburg (van 22 augustus tot 13 september). Het schijnt, dat het »oor velen moeilijk is juist in bovenge noemde perioden te komen werken en daarom doet de Bouworde, waarvan het Nederlandse secretariaat in het Minder broedersklooster te Alverna (Gld) is ge vestigd, een dringend beroep op de mede werking van jongeren, zoals b.v. studen ten, die hiertoe in de gelegenheid zijn. Een kamp voor jonge boeren te Olden burg kan nog van 12 september tot 3 ok tober werkkrachten gebruiken, terwijl in Friesland een Nederlands object in voor bereiding is, waaraan men half augustus hoopt te kunnen beginnen. Ook hiervoor zijn nog werkkrachten nodig, die even tueel reeds na 14 dagen afgelost kunnen worden. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Burger (P.v.d.A.), heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd, of de persberichten, dat de re gering besloten heeft, de staatsdeelneming in de K.L.M. te verzwakken, juist zijn en zo ja, of de minister dan kan mededelen, waarom een beslissing van deze orde onder vigeur van een demissionair kabi net moest worden genomen, alsmede wajtfom de regering geen aanleiding heeft gevonden, het parlement voorafgaand in te lichten? In het rozenkwekersdorp Lottum zal van 12 tot en met 15 augustus weer het jaarlijkse rozenfeest worden gehouden. Op het feestterrein „De Kraaijenhof", dat even buiten het dorp tussen de bossen ligt, zullen dan duizenden rozen zijn ge schikt in mozaïeken en velerlei liggende en staande figuren, aangebracht bij fon teinen, vijvers op gazons en in een ge deelte van het aangrenzende bos. Hoewel men dit jaar, in tegenstelling tot andere jaren pas aan de eerste rozen bloei toe is omstreeks half augustus, ver wacht men toch over voldoende rozen te kunnen beschikken. Op zondag 12 augustus verzorgt de Ko ninklijke Harmonie uit Horst een avond concert op het verlichte feestterrein; op woensdag 15 augustus geven de Konink lijke Harmonie uit Arcen er. de Konink lijke Harmonie uit Linze een concert. Morgen zal de nieuwe polikliniek van het ziekenhuis St.-Annadal te Maastricht officieel in gebruik worden gesteld De nieuwbouw omvat lokaliteiten voor de specialisten, alsmede ruimten voor de toepassing van fysische therapie (bad en massagebehandelingen) Met de vol tooiing van deze afdeling heeft het zie kenhuis zijn derde en voorlopig laatste bouv/fase beëindigd. De kosten van de nieuwbouw belopen rond 180.000, waarbij nog eens j 100.000 komen voor de inrichting en de medische apparaturen. Het ziekenhuis heeft een capaciteit van 611 bedden, welk aantal voldoende wordt geacht voor medische en gezondheidszorg in een areaal van 140 000 tot 150.000 zie len, de bevolkingsgroep van Maastricht met omgeving Overeenkomstig de verwachtingen heeft de wereldproduktie van ruwe olie in'het lopende iaar een verdere toene ming ondergaan. Voor het eerste half jaar van 1956 komen de produktieramin- gen uit op een stijging met 36 miljoen ton (of ongeveer 10 pet) t.o.v. januari/juni 1955 tot 412 miljoen ton. Voor het gehele jaar 1956 Wordt de produktie geraamd op 830 miljoen ton, hetgeen 60 miljoen ton meer zou zijn dan in 1955. Deze produktie- toeneming zou weliswaar geringer zijn dan die van 1955, maar toen wa^de stij ging met circa 84 miljoen ton een record. In de vrije wereld zou de produktiestijging in de eerste helft van 1956 t.o.v. lanuari/ juni 1955 30 miljoen ton, of 9 pet. hebben bedragen waardoor een produktie van 365.3 miljoen ton zou zijn bereikt. Wederom was de produktiestijging in het Midden-Oosten het grootst (13.4 pet). Aldaar kwam de produktie op 90 miljoen ton. In de Ver. Staten was de produktie stijging met 5.2 pet. geringer dan in de meeste andere gebieden, een verschijnsel dat z'ich ook in 1955 voordeed. Een aantal Amerikaanse maatschappijen heeft de laatste dagen haar resultaten over het eerste halfjaar 1956 gepubliceerd. Deze cijfers geven algemeen een vooruitgang van de winst t.o.v. die van de eerste helft van 1955 te zien, zowel voor de maat schappijen die in hoofdzaak of geheel haar arbeidsterrein in Noord-Amerika hebben als voor de oliemaatschappijen met grote internationale belangen. Ho gere omzetten en oofc hogere Prijzen voor sommige produkten (vooral stookolie) zullen de winsttoeneming hebben veroor zaakt. Hieronder laten wij de winsten per aandeel van enkele maatschappijen volgen, waarbij opgemerkt kan worden dat de eerste vier maatschappijen van het staatje grote internationale belangen hebben. Winst per aandeel, in het eerste halfjaar 1956 1955 St. Oil N.J2.00 1,75 Gulf Oil4,91 3,27 St. Oil Calif1,93 1,73 Texas Co2,52 2,28 Shell Oil 2,52 1,98 Sinclair Oil3,10 2,92 Atlant. Refin2,40 2,03 Continental Oil 2,62 2,27 Sun Oil2,48 2,53 De hogere produktie in de V.S. en grotere importen hebben er toe geleid, dat de voorraden van bepaalde produk ten te hoog zijn geworden, aangezien de vraag niet in dezelfde omvang steeg als het aanbod. Hierdoor zou een gevaar In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen betreffende de loodsdienst voor zeeschepen zegt de minister van Marine o.a., dat de loods geldtarieven, sinds de vaststelling in 1859, herziening behoefden als gevolg van de waardevermindering van de gulden en de Belgische frank. Uit de gelijkstelling van de loodsgeldtarieven in België en Nederland kan niet' de wenselijkheid voortvloeien om tot opheffing van de verschillen in de lonen van de Belgische en Nederlandse diensten van het loods wezen te geraken. De zeereerw. heer A. Ras, pastoor van de St.-Leonardusparochie in Den Bosch, vie^Pt op 7 augustus a.s. het feit dat hij gedurende 25 jaren aan deze parochie verbonden is. Hij werd daar in 1931 als kapelaan aan gesteld en volgde de bouwer van de kerk, wijlen pastoor G. van de Kant, na diens overlijden in mei 1945 als herder op. Een der meest verdienstelijke daden van pas toor Ras was de snelle herbouw der St- Leonarduskerk, die bij de bevrijding deer lijk gehavend werd. Nu Ged. Staten van Gelderland het raadsbesluit van de gemeente Arnhem tot overneming van de Arnhemse Mu ziekschool door de gemeente heeft goed gekeurd. zal met ingang van 1 september "a.s. deze schooi dus onder een gemeente lijk statuut haar werkzaamheden voort zetten Er wordt nu gestreefd naar een officiële erkenning van deze stedelijke muziekschool door het Riik waardoor het mogelijk za; zijn van Rijkswege erkende examens af te nemen Verder zullen stappen worden onder nomen om aan deze muziekschool het Predikaat van Muzieklvceum of dat van Conservatorium verbonden te krijgen. voor de prijzen van sommige produkten m de V.S. kunnen ontstaan, indien de produktie en invoer niet zouden worden verlaagd. De voorraden van ruwe olie waren midden juli j.l. ongeveer 2 pet. hoger dan midden juli 1955. Gezien de in feite te hoge produktie van ruwe olie kon .er afgezien van enkele uitzonderingen tot dusverre van een in verband met de sterk gestegen produktiekosten vrijwel algemeen wenselijk geoordeelde verhoging van de prijs van ruwe olie niets komen' De benzinevoorraden waren half juli in de V.S. ongeveer 12 pet. groter dan het vorig jaar en hebben een gevaarlijk hoog niveau bereikt. Het zomerseizoen zou enigszins hebben teleurgesteld. In het tweede kwartaal van 1956 was de benzine- vraag slechts 2,6 pet. hoger dan in 1955 Het is een geluk dat de staking in de staalindustrie slechts een maand heeft geduurd. Deze staking heeft een gevoelige vermindering van het verbruik van stook olie veroorzaakt. De staalindustrie ver bruikt nl. meer dan een miljoen barrels stookolie per dag, of ongeveer een tiende van het totale verbruik van dit produkt De nationalisatie van het Suezkanaal heeft op het koersverloop van oliewaar den een ongunstige invloed uitgeoefend Bij de internationale concerns loopt het aandeel, dat de produktie in het Midden- Oosten van de totale produktie uitmaakt sterk uiteen. De totale bruco-produktie van de Koninklijke/Shell Groep beliep 5 77,17 miljoen ton, waarbij nog 21,13 miljoen ton ruwe olie uit leverings contracten op lange termijn kwamen. De produktie van de Groep in het Midden Oosten bedroeg 11,13 miljoen ton, doch ruerbij kwam nog de ruwe olie ontvangen op leveringscontracten. Aan de hand van een grafiek in het jaarverslag kan wor den berekend, dat van de bruto produktie der Groep, inclusief hoeveelheden ont vangen op grond van leveringscontrac ten, ongeveer 27,5 miljoen ton uit het Midden-Oosten afkomstig was, of onge veer 28 pet. van het eerder genoemde totaal van 98,3 miljoen ton. De vier grote Amerikaanse maatschap pijen met internationale belangen zijn de St.-Oil of New Jersey, The Texas Co., Gulf Oil en St.-Oil of California. Bij de St.-Oil of New Jersey beliep de totale bruto produktie van 1955 2.14SU)00 bar rels per dag. Hiervan waren 401.000 barrels afkomstig uit het Midden-Oosten, t.w. 289.000 barrels aandeel in de Arabian American Oi] (Aramco), 91.000 barrels van de Iraq Petroleum en haar dochter ondernemingen en 21.000 barrels van de Iranian Oil Part. De Midden-Oosten produktie maakte dus bij de St.-Oil of New Jersey 18,7 pet. van haar totale produktie uit, of minder dan bij de Koninklijke/Shell Groep. De overige grote internationale Amerikaanse olie maatschappijen hebben echter een rela tief groter produktie-belang in het Mid den-Oosten dan de Koninklijke/Shell Groep. De totale bruto-produktie van de Texas Co. beliep in 1955 509.672 barrels per dag, waarvan 340.086 barrels, of circa 66 pet. in het Midden-Oosten. Van deze pro duktie in het Midden-Oosten waren 289.000 barrels afkomstig van het aandeel in de Aramco, 30.086 barrels van de Bahrein Petroleum Co. en 21.000 van de Iranian Oil Part. In 1955 produceerde Socony Mobil Oil in totaal bruto 580.436 barrels per dag, waarvan 212.010 barrels of 36,5 pet. in het Midden-Oosten. In Saoedi Arabië (Aramco) werden 96.504 barrels, in Irak 80.603 barrels, in Quatar 13.656 barrels en in Iran 21.247 barrels geproduceerd (alles cijfers per dag). Van een netto-produktie van de Gulf Oil van 886.186 barrels per dag in 1955 waren per dag 479.571 barrels afkomstig uit Koeweit en 20.400 uit Iran, of in totaal 56 pet. uit het Midden-Oosten. Van de St.-Oil of California hebben wij de cijfers voor 1955 niet ter beschikking. In 1954 kwam echter circa 50 pet. van de oroduktie uit het Midden-Oosten (Aramco en Iran). In het afgelopen jaar zal in deze verhouding wel geen noemenswaar dige verandering zijn gekomen. Hoewel de hierboven vermelde cijfers een indruk geven van het belang bij de produktie (direct via dochtermaatschap pijen en/of indirect via levering op con tracten) in het Midden-Oosten, is het uiteraard voor een outsider moeilijk zich een oordeel te vormen over de mate waarin de afzonderlijke maatschappijen zouden worden getroffen door een ver storing van het olievervoer door het Suezkanaal. Een produktiemaatschappij in het Midden-Oosten, welke een leve ringscontract af Midden-Oosten heeft ge sloten. kan van de bedoelde verstoring geen last hebben, doch een afnemer die de olie in Europa moet verwerken wel. Na de jongste wereldoorlog heeft zich in de olievoorziening van Westeuropa een belangrijke verandering voorgedaan. Voor 1940 waren de Ver. Staten netto expor teur van ruwe olie en olieprodulcten. Op het ogenblik zijn de Ver. Staten netto importeur van zowel ruwe olie als olie- produkten. Voor de oorlog werd het grootste deel van de Westeuropese be hoefte van olieprodukten gedekt door import uit de Ver. Staten of het gebied van de Caraïbische Zee. Na de tweede wereldoorlog moest West-Europa zich tot hef Midden-Oosten als olieleverancier wenden. Dit maakte een sterke uitbrei- 'n8 „van de raffinage-capaciteit van West-Europa nodig, aangezien raffinage- capaciteit lang niet in voldoende mate aanwezig was in de zich snel ontwikke lende produktiegebicden in het Midden- Oosten. Ook de sterke stijging van de behoefte in West-Europa speelde een rol bil de bouw van de raffinaderijen in Europa. Het Midden-Oosten produceerde in 1955 161 miljoen ton en exporteerde 146 mil joen ton. Van de export werd 65 miljoen ton via het Suezkanaal vervoerd, 41 miljoen ton met tankers van de Perzische Golf niet via het Suezkanaal (in hoofd zaak bestemd voor afnemers ten oosten van Suez) en 40 miljoen ton via pijp leidingen naar het oosten van de Middel landse Zee. Men ziet, dat het Suez kanaal voor de olievoorziening van West- Europa van enorme betekenis is. De Koeweit olie woldt voor meer dan drie kwart en de Quatar olie voor circa drie-kwart via het kanaal vervoerd. De oliebehoefte van West-Europa zal in de jaren tot 1975 naar verwachting zeer scherp stijgen. In rapporten welke ge durende de zomervergadering van het Institute of Petroleum te Torquay zijn behandeld, is hierover het nodige cijfer materiaal gepubliceerd. Verwacht wordt, dat de olieproduktie van het Midden- Oosten van ruim 160 miljoen ton in 1955 tot 310 miljoen ton in 1965 en 650 miljoen ton in 1975 zal toenemen. Een dergeiijke scherpe toeneming schept problemen voor het vervoer. Het olievervoer van het Midden-Oosten zal moeten plaats vinden met tankers, ».»g.vuid met pijpleidingen. In ieder ge val zou een Uitbreiding van het vervoer door het Suezkanaal nodig zijn, waarvoor de capaciteit van het kanaal zou moeten worden opgevoerd. Na doorvoering van het tegenwoordige program van verbete ring van het Suezkanaal zou de vervoers capaciteit ongeveer 160 180 miljoen ton bedragen tegen het vorig jaar, zoals reeds vermeld, 65 miljoen ton olievervoer. na langdurig zoeken hef lijkje aangetroffen van de viifiarige knaap I v M uit deze gemeente. Het ventje was gaan spelen en toen zijn broertje thuis kwam met de me dedeling. dat het kind verdwenen was trok men in allerijl op onderzoek uit He< spoor leidde ten slotte naar de sluis, waai .■et reeds ontzielde lichaampje gevonden werd. v,0?eoei?r-ssie van 35000 sulden, die de heer P Visser, voorzitter van de coöpera tieve bergingsvereniging „Renate Leon- 3 tt. °,n de aandeelhoudersvergaderini; in Utrecht op 11 juni j.l. aankondigde. S?lLn'eA ë&t aewenste resultaat gehad Slechts 15.000 gulden zijn in de kassen v?n ber2ingsvereniging binnenge- uet, tekort te dekken heef. het bestuur besloten van de drieduizend ledenaandeelhouders van de vereniging achterstallige contributie over 1954 1955 en 1956 te heffen Tevens heeft de heei Visser de verzekering gegeven dat zodra deze contributie-achterstand 15.30 per 10) is ingehaald, de expeditie naai ae .Renate Leonhardt" op Haaksgron- den een aanvang zal nemen. Op 11 juni „heeft de heer Visser een dergelijke stellige toezegging gedaan, en verklaard dat de expeditie een week nadien zee zou kiezen De behoeften der onderontwikkelde landen z«n zo dringend, dat het tot stand komen van het speciale fonds van de yer. Naties voor economische ontwikke- "ng. De Sunfed". niet langer kan worden uitgesteld, verklaarde de leider van de Indonesische delegatie dr. A R. Asmaun vrijdag in de vergadering van de econo mische en sociale raad der Ver. Naties. Dr. Asmaun gaf een uitvoerige uiteen zetting van de Principes, waardoor de sedert kort soevereine landen zich laten leiden bij het bepalen van hun politiek t.a.v. particulier buitenlands kapitaal. „Buitenlandse investeringen zijn voor hen alleen dan aanvaardbaar", zei hij „ais de pas verkregen politieke soevereiniteit er niet door wordt aangetast, maar na tuurlijk zal er met de rechtmatige belan gen van het buitenlandse kapitaal naar behoren rekening worden gehouden" voegde hij daaraan toe. „Het zou wenselijk zijn1', aldus dr As maun, „buitenlandse particuliere inves teringen de status en het karakter van tijdelijke steun te geven ter overbrug ging van een bepaalde periode in de eco nomische ontwikkeling van de minder ontwikkelde landen, gebaseerd op een redelijke beperking van tijdsduur, vol doende om het buitenlandse kapitaal zijn taak te laten vervuilen en de belegger een redelijk profijt van zijn kapitaal en werkzaamheden te garanderen. Gezien het beperkte terrein van activi teit voor de particuliere buitenlandse be legger in die landen beperkt als °e- voig van de veranderde internationale omstandigheden en de houding van de buitenlandse belegger zelf moet er naast buitenlands particulier kapitaal worden omgezien naar andere middelen voor de financiering van de economische ontwikkeling aldaar". aldus dr. Asmaun. -oijn voorkeur gaat daarbij Uit naar open bare leningen of kredieten op lange ter mijn en met lage interest. Jiefst verbonden met hulp op het gebied van techniek en anagement. Hij sprak de hoop uit dat i nJ-?rnationa,e Bank en het Internat o- nale Monetaire Fonds op dit gebied in de toekomst meer zuilen doen. Daar het de onderontwikkelde landen tenslotte niet zozeer te doen is om de buitenlandse deviezen zelf. maar wel om de goederen die daarmee kunnen worden gekocht, wees de Indonesische afgevaar digde ook op de betekenis van langlopen de particuliere kredieten als middelen voor de financiering van economische ontwikkeling. De Indonesische delegatieleider maakte zijn Nederlandse collega mr. Stikker, een Guiseppe di Vittorio, de secretaris-gene raal van het grote Italiaanse linkse vak verbond. waarin communistische en links- socialistische arbeiders zijn verenigd, heeft verklaard dat het vakverbond los moet staan van de partijcontrole. In een hoofdartikel in het communisti sche partii-orgaan ..Unita" zegt de secre taris-generaal. dat. wil de communistische bijdrage tot de agitatie in de verenigde arbeidersbeweging doeltreffend zijn, men de moed moet hebben, „met onpartijdig heid enige van de denkbeelden, die nog in enige afdelingen van onze parlii ziin ge worteld. opnieuw te waarderen" Het vak verbond kan niet het instrument van een of meer partijen ziin. maar het moet we zenlijk onafhankelijk van alle partijen .ziin. aldus Di Vittorio. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten gaat, zoals reeds gemeld, over tot de uitgifte van f 10 miljoen 4% pet. 30-jarige obligaties. Bit het prospectus, dat zo juist ver schenen is, blijkt, dat de koers van uit- S'fte ino pet. is n° aflossing gesehiedt a pari in 20 ccliike jaarlijkse termijnen, aanvangende in 1967. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is 6edurende de eerste 10 jaar van de looptijd niet toegestaan, daarna is zü in de iaren 1966 tot en met 1970 alleen mogelijk tot de koers van 101% pet. en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 pet. De le- lening tot de koers van 101 pet. De lening is verdeeld in coupures van 1 000 en 500. Datum van inschrijving is vrijdag 10 augus tus 1956 en datum van storting maandag 3 September 1956. De Rotterdamsche Bank, De Twentsche Bank, de Amster- damsche Bank. de Incassobank, de Ned Handel Mij. en zeven andere banken ver lenen haar medewerking aan deze uit gifte. De opbrengst der nieuwe lening is be stemd voor de financiering van nieuwe kapitaalsuitgaven en consolidatie van vlottende schulden van gemeenten en even tueel van andere publiekrechtelijke of se- mipubliekrechtelijke lichamen. In het prospectus worden ter toelichting de cijfers van opgenomen en verstrekte leningen gegeven volgens de stand per januari 1956. welke reeds uit het verslag óver 1955 bekend zijn. Over de verdere ontwikkeling in het eerste halfjaar 1956 worden geen bijzonderheden vermeld. Derhalve wordt niet gememoreerd de uit gifte van 30 miljoen 3% pet. 30-jarige obligaties tegen de koers van 99% pet. in maart van dit jaar en wordt geen specifi- De KNAC heeft op haar onlangs aan de minister van Buitenlandse Zaken gezon den adres, waarin zij verzocht V bevor deren, dat de visumplicht tussen Neder- i - la.nd en Spanje wederzijds zou worden van het Sunfed-plan. (Zie De Msb van 3 aug. J.l.). Ook de meeste andere sprekers over dit onderwerp maakten in waarderende woorden mei- ding van het betoog dat de heer Stikker heeft gehouden. aanmerkelijk zouden worden verlaagd thans bericht ontvangen dat de visum- kosten met ingang van 1 augustus zijn verlaagd Tot nu toe kostte het f 32.- per 3 maanden; dit is nu verlaagd tot f 17,50, eveneens per 3 maanden. Het bedrag aan schadevergoedingen, die enkele passagiers van de gezonken „Andrea Doria" reeds van de betrokken Italiaanse en Zweedse Ijjn hebben geëist, was zaterdag reeds tot meer dan twee miljoen dollar gestegen. De hoogste eis tot schadevergoeding 900.000 dollar is zaterdag bfj het fede rale hof ingediend tegen de Zweedse eige. naar van de -..Stockholm", die de eisers schuldig achten aan het verloren gaan van hun lading aan boord van de „An drea Doria Negen en zeventig handels- scheepvaart- en verzekeringsmaatschap pijen hebben de gezamenlijke eis inge diend. Len andere eis tegen beide maat schappijen is afkomstig van mevr. Mary Urban die 350.000 dollar vergoeding vraagt voor haar bekomen verwondingen en geleden verliezen. In totaal zijn er thans zes eisen voor schadevergoeding tot een gezamenlijk bedrt" van 2.227.100 dol lar ingediend. catie gegeven van de aanwending van de uit deze uitgifte verkregen middelen. De stand van de opgenomen leningen pee 1 januari 1956 was f 1.239.400.000 waarvan obligati'-'eningen f 333.900.000 en onderhandse leningen 905.500.000. Ver strekte leningen beliepen per die datum aan gemeenten 1.167.056.000, aan water schappen e.d. 2.699.000 en aan andere instellingen en lichamen 92.139.000, of in totaal 1.261.894.000. Uit het bisschoppelijk museum aan de Jansstraat te Haarlem is een uit 1520 da terend kunstvoorwerp verdwenen, ter waarde van ongeveer duizend gulden. Het groep voorstellende de stal van Bethle- is een Noord-Nederlandse eikenhouten hem met kribbe, Christuskindje en dieren De kleuren zjjn rood. groen, blauw en goud; de afmetingen plm. 25 cm lengte, 15 cm breedte en 5 cm hoogte. De ont vreemding moet zijn geschied tussen 31 juli en 2 augustus. Donderdagmiddag maakte een buiten landse bezoeker in een der zalen de con cierge van het museum attent op de lege plek. Het kaartje waarop het geëxpo seerde werkje werd aangeduid was nog we] aanwezig. De Olympiajol „Pollux" OZ-42, die, zo als wij hebben gemeld, dinsdagavond leeg aan de Leidam bij Lelystad werd gevon den, behoorde toe aan twee .Zwitserse scholieren de 19-jarige J. en zijn neef D. Neuenschwander. beiden uit Frauenfeld. Aangenomen wordt, dat de jongelui tij dens het stormachtige weer van het af gelopen weekend zijn verdronken. Hun stoffelijke overschotten zjjn echter nog niet aangespoeld. De jongelui maakten in hun jol over de Riin een vakantietocht en passeerden verleden week donderdag onze grens bij Lobith Zaterdag hebben zij nog hun fa milie in Zwitserland van Amsterdam uit getelegrafeerd. Volgens de vader van een der jongens waren zwemvesten aan boord, die zich automatisch vullen als zij in het water komen Op verzoek van de familie der beide slachtoffers werd het IJsselmeer gisteren met vliegtuigen afgezocht. Gisteren mor- ?en jseen Catalina van de Marine-Lucht vaartdienst van Valgenburg opgestegen. Deze is tegen de middag onverrichterzake teruggekeerd. Verder heeft 's morgens een Auster van Aero-Ypenburg gezocht. Een helikopter van deze onderneming ging eveneens op onderzoek uit Tot nu toe werd echter nog niets gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10