witte doek SAM GOLDWYN OVER FILM EN TELEVISIE Nederlandse bedevaart in Lourdes aangekomen Nog geen nieuwe (in) formateur Rotterdamse Graanmarkt Cod Scheepsbotsing bij Cape wordt verfilmd i OP EIGEN WIEKEN Voor de film maar één antwoord: betere films ipt Reach for the sky" Griek liet zich uit de mijnen redden Den Haag tast in de mist Plaatselijk grote schade in Noord-Oost-Polder Duiker reeds het (indirecte) slachtoffer Krediet voor aardappel exporteurs Mgr. Joseph de Haas overleden Treinenloop Helmond- Venlo gistermiddag reeds normaal Appingedamse vuil- waterprobleem opgelost ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 PAGINA 9 KLEUTER BIJ HET SPELEN VERDRONKEN Kenneth More speelt de rol van een Britse oorlogsheld Eén zieke overleden Maar weigert hulp te betalen w Produktschap stelt 8 miljoen beschikbaar Nederlandse bisschop in Brazilië fn INDUSTRIE-WONINGEN IN HET BOTLEKPLAN GOUDEN PRIESTERJUBILEUM MGR OLAV SMIT Het instituut voor Katholiek Schriftelijk Onderwijs Vraag 'n gratis prospectus (240 bladzijden) van het Nederlands Schriftelijk Studiecentrum te CULEMB0RG Mabel Barnes Grundy HILARY Vertaald door: E. Griese^Kets de Vries Kwalijke geur uit de lucht Persleiding loost per uur 700 m3 in zee HOOGEWEG (24 GEZINNEN) WIL WATERLEIDING WERELDNIEUWS Gisterenmiddag zijn in de Maasstraat te Dordrecht twee broertjes, de 3- en 4- jarige P. en G. Sprangers bij het spelen in het Wantij gevallen. De heer G. Groes- beek, die op de fiets passeerde, is ter stond te water gesprongen en slaagde er na veel moeite in de jongste van de twee te redden. Het broertje echter was in de diepte verdwenen. Toen men het ventje eindelijk had gevonden, waren dr levens- geeesten geweken. Mar P Sweere uit Zundert heeft gister, tjes. die getrokken werden door een klei 6 _i-l:TT mnio-ioonrJo int-rip Een Hontnl hplri (Van onze filmredacteur) Samuel Goldwyn, wiens filmloopbaan 's begonnen met de financiering van de eerste speelfilm, die ooit in Hollywood is t'er naakt, namelijk „The Squaw Man" in 1913 onder regie van Cecil B. DeMille, heeft een bezoek gebracht aan Brussel, om daar de Europese première bij te wo nen van zijn nieuwste film „Guys and Dolls". Sam vitaler en energieker dan ooit, bleek bereid om tegen de om hem heen- ZWermende filmjournalisten te praten over ziin werk en over de moeilijkheden, Waarvoor de Amerikaanse filmindustrie Zich op het ogenblik gesteld ziet en hij zei daarbij, al zün we het niet in alle op zichten niet hem eens, verstandige en be hartigenswaardige dingen. Laten we' zo begon hij, „eerst maar eeris over de toekomst praten. Die inte resseert me altijd meer dan iets anders. Jullie hebben natuurlijk gehoord, dat de televisie ons van ons publiek berooft en dat ze onze ergste vijand is. Daar geloof ik veen snars van. Televisie en film kun nen heel goed samenleven en het zal me niets verwonderen, als ze vandaag of morgen trouwen. Verloofd zijn ze in elk ^Hoeveel televisietoestellen zijn er op het ogenblik in Frankrijk? Ongeveer 600 000? Well, ik geef julie de verzeke ring dat het er over vijf jaar tien mil joen zullen zijn. Niemand kan dat tegen houden. Maar de TV-kijker zal tóch naar de bioscoop blijven gaan. als er wat te zien is. wat de moeite waard is, iets dat niet een duidelijke herhaling is van iets. wat hij al laag heeft gezien. Voor de film is er maar één antwoord op de televisie: betere films- Misschien zullen er minder films komen, maar het moeten betere zijn. Dat is de voorwaarde waaraan Hollywood en vroeger of later de filmproduktie in de hele wereld zullen moeten voldoen. In de dagen voor de televisie was de vraag naar films onuitputtelijk en aan menige slordig gemaakte film werd een fortuin verdiend. Dat is nu voor goed afgelopen en iedereen, die hart heeft voor zün werk, kan daar slechts blij om zijn. Een filmproducent, die het zout in zijn pap waard ivmoet elk onderdeel van zijn produktie controleren en dat kost tijd. Om een film te maken, die ik het moderne publiek durf voorzetten, heb ik minstens een jaar nodig. Het eerste en oeiangrijkste is een goed Verhaal iets wat maar al te vaak wordt vergeten Geen ster 0f zelfs een melkweg vol sterren. kan van een slecht scenario een goede film maken. Ik ben altijd van mening geweest, dat de auteur een sleu telpositie inneemt bij het maken van een lang moeten wachten, maar het was de moeite waard. Joe Mankiewicz met zijn sterk gevoel voor alles, wat Amerikaans is, was de re gisseur, die ik nodig had en Michael Kidd moest ik van Broadway weghalen om de choreografie te verzorgen". Een vaak voorkomende fout'aldus besloot Samuel Goldwyn, „is de opvat ting, dat de levensduur van een film be perkt is tot haar reeks eerste vertonin gen. De film „Best Years of our lives" brak bij haar reprise haar oorspronke lijke records en ook „The Westerner" deed het bij de hervertoning beter dan in eerste aanleg. Ik heb plannen voor een nieuwe film, mijn zeventigste. Maar ik kan er nog niets over vertellen, want het is een idee, dat gemakkelijk kan worden gegapt, eer ik het behoorlijk heb uitgewerkt. Mijn zoon produceert tegenwoordig ook films en hij doet het lang niet gek. maar al heb ik 43 jaar in het bedrijf gezeten, toch ben ik niet voornemens mij terug te trekken". Kenneth More als Douglas Bader in „Reach for the skyeen pim, die Lewis Gilbert voor de Rank organisation in de pinewood-studio s heeft geregisseerd. Londen niet bijgewoond. „Maar", ver klaarde hij, toen men hem daaromtrent ondervroeg, „ik heb deffimtevoren ge- In „Reach for the sky", een film, die onder regie van Lewis Gilbert in de Pine- -" „rhtie'' Het snel van wood-,studio's is gemaakt voor de 5ank ^noemde hij Verbazingwek kend Mijn vrouw vindt het zelfs beang stigend. Zo precies lijkt hij op me", voeg de hij er aan toe. Tijdens de verfilming van zijn levens geschiedenis heeft Bader slechts éénmaal een bezoek gebracht aan de studio's. Het zou Kenneth More en mij alleen maar in verlegenheid brengen", verklaar de hij. morgen een plechtige H. Mis opge dragen in de middenkerk van de basiliek van Lourdes ter opening van de 61ste Ne derlandse nationale bedevaart, die don derdagmiddag met bijna 1500 pelgrims te Lourdes is aangekomen. Onmiddellijk daarop aansluitend volgde de eerste geza menlijke begroeting aan de grot. waar mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en erepresident van de Vereniging van Nederlandse Bedevaarten, de pelgrims toesprak. De 80-jarige bisschop wees z«n toehoorders op de grote intentie van deze bedevaart nl. „als betere christenen naar het vaderland te mogen terugkeren met de hulp en voorspraak van O.L. Vrouw Hot aantal Nederlandse pelgrims te Lourdes is nog enige honderden groter, doordat enige uren eerder de Montfor- taanse bedevaart in Lourdes was aange komen. Zij heeft zich nu bij de nationale aangesloten. De 300 zieken hebben een eigen dag- oPöe. Voor hen werd gisterochtend reeds vroeg een H. Mis opgedragen aan het buitenaltaar van de H. Bernadette. De begroeting aan de grot geschiedde ook apart al werd deze door vele gezonde pel grims bijgewoond. Tot half elf was voor de zieken gelegenheid tot baden. De reis naar het genade-oord is zeer vlot verlopen. Van een oponthoud van twee uur te Bordeaux werd dankbaar ge bruik gemaakt om de H. Mis bij te wonen in de H. Hartkerk in deze stad. Tevens hebben de pelgrims daar hun inmiddels traditie geworden gaven overhandigd aan pater Lucas de Bruin Conventueel, die ais Nederlandse pastoor werkzaam is on der de armsten van deze stad. Hij had met medewerking van de stationschef de beschikking over een 5-tal bagagewagen- ne gemotoriseerde lorrie. Een tiental help sters en helpsters uit Bordeaux nam de honderden praktische geschenken in ont vangst. Op borst en rug droegen zij plak katen waarop de woorden: „Pater Lucas de Bruin dankt U''- Donderdagmiddag, bij de aankomst in Lourdes. is een van de reizigers van de zieken trein aan een hartkwaal overleden Het was de 58-jarige mevrouw M. Gunt- üsbergen-Loeffen uit Oss. Ingevolge de in Frankrijk geldende, voorschriften is zp reeds gistermiddag op het Nederlandse kerkhof er aarde besteld. De begrafenis geschiedde van uit de dodenkapel van het asiel waar de aalmoezenier van de Aarts broederschap der Ziekenverpleging van OL Vrouw van Lourdes, pastoor G. Wie gèrink uit Haaksbergen, de absoute ver richtte. De belangstelliig van de zi]de der pelgrims op het kerkhof was zeer Hef onder Portoricaanse vlag varende schip „Despina" dat sinds het begin van de week in Harlingen ligt. nadat het door de sleepboot ..Holland" van de rederij Doeksen van Terschelling uit de mijnenvelden benoorden de Waddeneilan den was gesleept, ligt nog steeds in de Harlingerhaven. De kapitein, die toen hij per radio om sleepboothulp verzocht, om dat het schip roerschade had. akkoord ging met de daarvoor geldende Lloyds- voorwaarden. heeft het Lloydcontract nog steeds niet getekend. Aanvankelijk zei hij het niet te kunnen lezen, later dat hij op instructies wilde wachten van zijn Griekse, reder. Naar verluidt echter, zou dp kapitein zelf eigenaar en reder van de ..Despina" zijn. De sleepboot. „Holland", die eerst als een waakhond naast het schip lag, is nu weer naar Terschelling getrokken. De „Despina" zal op een werf in Harlingen worden hersteld en tevens wordt er op Organization, speelt de Britse acteur Ken neth More de-rol van Douglas Bader, een bekende oorlogsheld, die zich na het ver lies van beide benen langzaam maar met ijzeren wilskracht heeft aangepast aan het leven. Douglas Bader zelf, wiens kunstbenen hem thans weer in staat stellen zijn meest geliefkoosde sport: golf, te beoefenen, heeft de wereldpremière van de film in Tot zover kunnen wij de woorden van amuel Goldwyn volledig onder^.hr'Jdfr De auteur van een «cenajrm speelt^ Samuel G°ldwyn volledig c r>P auteur van een scenarit daad een heel belangrijke rol bu het ma r van een film Maar Sam Goldwyn on- J5e"-chatte de betekenis van de regisseur, t„pn hij voortging: „Is het verhaal een maal in orde. dan begin ik met het enga geren van de spelers. Nu zijn er produ centen, die, als ze de acteurs niet kunnen contracteren, die ze willen hebben, genoe- nemen met de spelers, die ze kunnen t-u v.»*» ccn miljoen dollar c he- taaid voor de filmrechten van „Guvf and polls en toen ik dat deed wist ik dat ik Mar10" Brando en Frank Sinatra jnoest hebben voor de hoofdrollen ik heb Be heer H. D. Louwes. voorzitter van het Landbouwschap. dic donderdag, zoals wij gisteren uitvoerig berichtten, een be zoek bracht aan Overijssel, Gelderland en Drente in verband met de wateroverlaste heeft gistermorgen een rondreis gemaakt door de getroffen gebieden in de N.O.- Polder. Het bleek dat vo°rnam('li'k rond Marknesse de toestand zorgelijk is. De aardappel- en bietenoogst moet op vele bedrjjven als verloren worden beschouwd. De grote wateroverlast zal de oogst van n n t j i ii-i ji andere gcwasscn waarschijnlijk zeer be- üouglas Bader bracht eenmaal een bezoek aan de filmgroep, die bezig moeilijken. De komende weken zullen was onder de titel „Reach for the skyzijn levensloop te verfilmen. Op voor vele bedrijven beslissend worden, de foto ziet men hem in gesprek met de cameraman. (Van onze parlementaire redacteur) Het feit. dat er na de mjsiukte forma tiepoging van Prof. Romme tot heden morgen nog steeds gec/.i nieuwe forma teur of informateur was benoemd heeft in politieke kringen Den Haag vele gissingen teweeggebracht Dat H.M. de Koningin zo'n lange be denktijd nodig gou hebben, gelooft men niet, ofschoon de Koningin, na de con sultaties gistermorgen met mr. Rutgers en de heren Burgcr en Romme, de mid dags en des avonds geen politieke perso nen meer ontving jyjen herinnert zich zeer wei, dat na de mislukking van de formatie-Drees H. m. de Koningin die zelfde dag alle gebruikelijke adviseurs ontving en nog diezelfde avond een for matie-opdracht gaf aan prof. Romme. groot Maandagochtend zal pastoor vv ie- eerink in de parochiekerk van Lourdes gelet, dat het, schip met weg zal varen, een plechtige H. Mis van Requiem voor voordat het contract getekend is. w de overledene opdragen. In Holiywood lopen al twee filmprodu centen met plannen rond om een film te maken naar een verhaal, dat zal zijn ge baseerd OP óe aanvaring tussen de passa- efersschePenTvAndrea Doria en „Stock- L„lm" Sam Katzman van Columbia Pic tures én Abuer Greshler, een onafhanke- „roducent, hebben rechten doen gel den /in een aantal mogelijke filmtitels als Andrea Doria", „Verlaat het schip "tu- Andrea Doria Story", „Scheepsbot- singbü Cape en "Het drijvende pa leis". t hebben deze filmplannen al 'n meven gekost. Een duiker, die in menseniev an Nantucket aan het oefenen de have „narnen onder water te gaan °,Tvan de ..And^e^ Doria", is gestikt maken v van een defect aan zijn adem- tengevolge t De man maakte deel uit halingsapP" particulieren gefinancierde van een au"1 het wrak, dat ongeveer 70 expeditie n® zUiden van het eiland Nan- kilometer ten nken tucket is ten0r, die zijn filmdebuut Oreste, de vagabond King" van Pa- maakt in t in een Hollywoods-e flat ramount. h dagelijks oefent in het waar hij aria's uit bekende opera s. Het zingen Amerika en Europa betaalt vooral wat betreft het optreden aardappelziekte in consumptie- en brieksaardappelen. van fa- Daarom kan men in politieke kringen in Den Haag nu twee veronderstellingen vernemen en wel ten eerste, dat er een geheime 'opdracht zou zijn verstrekt aan een informateur of dat H. M. de Konin gin wel een kandidaat voor het verstrek ken van een opdracht op het oog heeft, maar dat deze niet direct bereikbaar is. De veronderstelling van een geheime opdracht werd in bepaalde politieke kringen bij nadere informatie ten stel ligste weersproken evenals wat na het langdurige gesprek tussen H. M. de Koningin en de demissionaire minister president dr. W. Drees ook wel werd gehoord dat aan de laatste een nieuwe, anders luidende opdracht zou worden ge geven. Wel houdt men het er in het algemeen op, dat er een informateur zal worden aangewezen, maar dan, zoals wij gisteren reeds schreven, een man, die politiek on belast en voor alle partijen aanvaard baar is. De ministers ir. Staf en prof. Zijlstra zouden dan eventueel niet in aanmerking komen, omdat zij reeds met de voorafgaande formatiepogingen te ma ken hebben gehad. Minister Staf in ver band met de defensiekwestie, minister Zijlstra als fractievoorzitter van de A.R. en in die functie dus een van de advi seurs van H.M. de Koningin. Zoekt men naar een politiek onbelaste formateur of informateur dan hoort men nu het meest de namen noemen van de president van de Hoge Raad mr. Donner, die momenteel in het buitenland vertoeft. Dit zou dan kloppen met de theorie, dst de formateur of informateur die H. M. de Koningin op het oog heeft, niet be reikbaar is. Ook hoort men wel de naam noemen van prof. de Gaay Fortman, evenals mr. Donner antirevolutionair en die eveneens in het buitenland is. Waar schijnlijk zal het weekeinde licht bren gen. (Bericht van A. Bosman N.V Graan- makelaars, Rotterdam) De grote bedrijvigheid op onze markt hield ook deze week aan. De vraag naar spoedige granen bleef groot, zodat slechts met grote premies tegenover latere leve ringen hieraan was te voldoen. Het blijKt steeds meer, dat door het slechte weer en de vertraging bij het oogsten, een beroep moet worden gedaan op buitenlandse soorten en hiervan ging een grote stimu lans uit. In Noord-Amerika was daarentegen het weer gunstig en verwacht men van di verse- soorten goede oogsten, zodat dit land gretig verkoper was. Door het. grote prijsverschil tussen spoedig goed en af lading werd menigeen verleid tot aanko pen, zodat ook op aflading zeer grote hoeveelheden omgingen Mais. Platamais zowel spoedig als op aflading beter gevraagd en levendige han del. 2 Yellow mais spoedig weinig aan geboden en hoger betaald. Op aflading oktober/november/december op verschil lende dagen zeer grote omzetten, aange lokt door de relatief veel lagere prijzen dan voor spoedige levering. In witte mais werd de loco positie vrijwel uitverkocht en moest ook voor stomend goed meer worden betaald bij klein aanbod. Gerst bleef een zeer gewild artikel nu van de leveringen inl. wintergerst weinig terecht dreigt te komen. Zowel 2 barley 2 row disp. als 3 barley stomend/ladend en Altumagerst in diverse ladepde/sto- mende posities tegen stijgende prijzen uit de markt genomen. Ook een post Austra lische Cape barley in een midden augus tus verwachte boot vond hier plaatsing. publiek .'"om hem in eigen P®"°on hoge pr«ze? hii de flat is gaan horen zuigverschülende leegstaan- HeW° nar'tementén verhuurd aan mensen dfP van zün dagelijkse oefeningen willen genieten. Onlangs echter werd er aan z« «ebeld. Er stond een vrouw, die biina een blok huizen verderop woont, op de stoep „IK ben dol op muziek en u hebt een mooie stem", verklaarde z£ „Maar Ik wil 's middags graag een dutje doen en uw stem klinkt in mijn kamer, alsof u naast me woonde. Waarom zingt u niet als Sinatra: mooi en rustig?".... Dank zij Paramount hebben de inboor lingen van het dorpje Tortuguero in Puerto Rico nieuwe huizen met mooie witte palen er omheen. Bij het maken van opnamen voor de film „The Proud and Profane" richtten de timmerlieden van Paramount zorgvuldig vierduizend grote houten kruisen op, die een militair kerkhof moesten voorstellen. Tegen, de middag was men klaar met de kerkhofscène, die Deborah Kerr in de film moet spelen, maar er moesten nog een. paar andere opnamen op de begraaf plaats worden gemaakt. De filmgroep wilde echter eerst lunchen en vertrok ar geloos naar de veldkeuken, die een halve mijl verderop stond. Toen ze terugkeerden, was hun „be graafplaats" totaal verdwenen. Een week later heerste er in Tortuguero een ge weldige bouwbedrijvigheid, die bewees, dat ook filmers de oude militaire les: voorzie de plannen van de vijand en dek je flanken, ter harte dienen te nemen. Carnegie Hall, gedurende 65 jaar het muzikale centrum van New York dat in bijna iedere Hollywoodse muziekfilm een rol speelt, is voor vijf miljoen dollars f 17.850.000.verkocht. Het gebouw zal ■waarschijnlijk worden gesloopt om plaats te maken voor een hotel en flats. De Philharmonic Symphony Society Saat naar een nieuw kunstcentrum, be> baande uit een schouwburg, concertzaal en winkels, dat zes straten verderop aan Lincoln Square zal verrijzen. Gevraagd - een meisje tussen 16 en 22 jaar om de rol van Jeanne d'Arc te spe len in de eerste film, die naar het gelijk namige toneelstuk van G. B. Shaw wordt gemaakt. Producent Otto Preminger is van plan de film in Londen op te nemen, maar naar het meisje, dat geschikt is voor de rol, wordt over de hele wereld gezocht... De vroegere toneelknecht John Wayne is 's werelds best betaalde acteur ge worden. Hij heeft een contract van twee miljoen dollar 7.140.000) getekend met 20th Century Fox om in de eerstvolgen de drie jaar drie films te maken. Zijn salaris zal echter over tien jaar worden „uitgesmeerd" om zijn inkomstenbe lasting te verminderen. De 49-jarige ster uit talloze Wild west- films staat in Amerika bekend als „The Duke". Toen hij nog een jongen was, noemden de mensen, die zijn naam niet kanden, hem bij die van zijn hond: „Duke". Bing Crosby maakt deel uit van een f ISnnm I?1 vijf dollars 'wl' i16611 geboden voor het be- ir, rie A°nr-, Detroit Tigers Baseball hpof? ïa,anSe baseballbond. Bing Club vL Te n»? in ?3e Pittsburgh Pirates Club van de,nationale baseballbond. Het produktschap voor aardappelen heeft besloten, acht miljoen gulden beschik baar te stellen voor het verlenen van kredieten aan aardappclexporteurs, die door de exportstop in zulke moeilijkheden zjjn geraakt, dat hun zaken groot ge vaar lopen. Aldus het vakblad voor de groothandel in aardappelen, groenten en fruit, dat verder meedeelt, dat deze be slissing is genomen in een niet-openbare extra vergadering van het bestuur van het produktschap j.l. maandag. De voorwaarden waarop deze kredieten worden verstrekt zijn donderdag j.l. op de vergadering van belanghebbende expor teurs in grote trekken medegedeeld. De exporteurs welke van deze kredietmoge lijkheid gebruik maken zullen een over eenkomst met bet produktschap moeten sluiten, waarin de voorwaarden precies zijn omschreven. Enige van de belangrijke voorwaar den, welke door het produktschap zijn ge steld zijn: betaling van rente en het aangaan van de verplichting om de bin nenlandse schulden, zoveel als nodig en mogelijk is, te voldoen. Binnenkort zal onder Spijkenisse wor den begonnen met ée bouw van 62 wo ningen, bedoeld voor huisvesting van personeel van daar gevestigde industrieën w. o. Verolme's Scheepswerven in het Botlekgebied. Deze bouw zal zeer spoedig worden gevolgd door het bouwen van complexen van 10 en 12 woningen, even eens voor hen, die in <jit groeiende in dustriegebied economische binding heb ben. Een project tot het bouwen van 500 tot 700 van dergelijke (premie-) woningen wordt, o.a. in verband met bezwaren om trent terreinen, omgewerkt en zal bin nenkort opnieuw worden ingediend. Het ziet er naar uit, dat van dit project on geveer 150 woningen op vrij korte termijn eveneens in aanbouw zullen zijn. Aanbieding feestgeschenk op Kasteel Oud-Wassenaar Namens het Comité Viering 50-jarig priesterfeest van Z.H. Exc, mgr. dr. J. Olav Smit zal mgr. dr. C. Ch. A. van Haren zaterdagmiddag 25 augustus in Kasteel Oud-Wassenaar aan mgr. Olav Smit in tegenwoordigheid van Z.H. Exc. mgr. P. Giobbe. prof. dr. L. J. M. Beel en andere autoriteiten een cheque aanbieden als feestgeschenk. Zoals men weet is bet °P verzoek van de jubilaris gestichte mgr. Olav Smit fonds bestemd om het Nederlandse Epis copaat financieel te steunen bij de ver dere wetenschappelijke opleiding van priesters te Rome en te Nijmegen. Woensdag is op 79-jarige leeftijd Brazilië overleden mgr. Joseph de Haas O.F.M., bisschop van Arassuahy. Sinds zijn laatste vormreis door de binnenlanden van Brazilië, die hij van 10 april tot 10 mei te paard had ondernomen en tijdens welke hij duizenden het H. Vormsel toe diende, was de gezondheidstoestand van de bisschop snel achteruitgegaan. De ont beringen van die reis hadden zijn laatste weerstand geknakt. Mgr. De Haas werd geboren te Eersel (N.Br.) op 4 juni 1877- Na in 1895 in de Orde der Franciscanen te zijn ingetreden, werd hij in 1902 priester gewijd. In fe bruari 1906 vertrok hij naar Brazilië, waar hij in 1912 werd benoemd tot pastoor. Toen in 1913 Arassuahy tot bisdom werd ver heven. werd pater De Haas benoemd tot de eerste vicaris-generaal. Deze functie vervulde hij totdat hij bij de dood van de eerste bisschop in 1934 werd benoemd tot vicaris-capitularis. Op 25 juli 1937 werd hij door de nuntius van Brazilië de tegen woordige Benedetto Alolsi kardinaal Ma- sella tot tweede bisschop van Arassuahy geconsacreerd. Tijden? zijn bijna 30-jarig episcopaat heeft mgr. De Haas zijn krach ten gewtid aan het katholieke onderwijs, de katholieke pers. de arme bevolking en de priesterroepingen in zijn bisdom, waar het protestantisme steeds meer veld wint. Het uitgestrekte diocees, gelegen ongeveer 1500 km. ten noorden van Rio de Janeiro, in een uithoek van de staat Minas Geras, telt momenteel ongeveer anderhalf tot twee miljoen katholieken, onder wie slechts door 60 priesters de zielzorg wordt uitgeoefend. Op aflading vonden vooral "1^- gerst veie transacties plaats, terwijl de U.S.A. barley in het algemeen op al- lading te duur uitkomt. Haver in spoedige posities goede pre mies brengend, terwijl op aflading de ac tiviteit minder was doch de prijzen eer der aan de stijve kant lagen. Voor dit artikel bleven wij hoofdzakelijk aange wezen op Amerikaanse haver, daar an dere soorten vrijwel niet aan de markt zijn of te duur uitkomen. Rogge zeer levendig en zaken van aan gekomen tot oktober/nov. aflading toe. Hoofdzakelijk 2 U.S.A. rogge werd ver handeld, andere soorten worden te duur geacht. Dit artikel ligt momenteel tegen over gerst zeer gunstig in de markt, bo vendien dekken de bloemfabrieken mo menteel, daar de verwachtingen omtrent de inlandse rogge niet hoog worden aan- geMHo0en Millet. Vrijwel geen loco voor raden zodat iedere aankomende boot met premie kan worden geplaatst Op afla- ding daarentegen was de activiteit min- dCIniandsé granen. In oude oogst vrijwel geen leven meer te bespeuren. Op nieu we oogst leveringen grote terughouding gezien de weersomstandigheden, cue tot voorzichtigheid manen. (Van onze correspondent). Omtrent het gebeurde op de lijn Hel mond—Venlo, waarover wij gisteren reeds berichtten, vernamen wij later nog, dat die morgen om kwart over zes de overwegwachter aan de weg HorstSe- venum. bemerkte, dat een der wagons van de goederentreift die op weg was naar Ven lo in brand stond. Terstond waarschuwde hij 't personeel van 't station Horst-Seve- num, dat 300 meter verder ligt en dit wist'de trein te doen stoppen. De bran dende wagen, die geladen was met tach tig vaten fosfor, werd uitgerangeerd, maar tegen de ontzettende vuurzee, waaruit telkens steekvlammen omhoog schoten en explosies opklonken, kon de brandweer niets uitrichten. Om half zeven had een enorme ontploffing plaats, waarbij tientallen vaten de lucht in wer den geslingerd, maar de twee arbeiders van de N.S. die op dat moment dicht bij de wagon aan het werk waren bleven on gedeerd. De bovenleiding van het elektrisch net smolt in de hitte weg, terwijl de rails ontzet raakten. Gisterenmiddag half zes waren beide sporen weer berijdbaar, zodat de treinen loop tussen Helmond en Venlo weer nor maal kan worden hervat. Het aanvankelijke bericht.dat de fos- forwagen was ontspoord, is onjuist geble ken. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. A.Y1 T.'X': 36>- j Aic dat zijn naam is, past die bij hem. Maar ik zou Dainton en zeggen, hem de schotels maar aan te geven. één goed Kate keer ^Kindlief! Zij waren onuitsprekelijk ge- S°-Op die manier levert het pension geen verdienste op, sprak ik en sch Maar we kunnen iemand toch geen., bloemkool misgunnen. —Dan moet u de prijs voor hem verno gen. Zij wisselden blikken met elkaar. U hebt toch zeker niet voor hem uw voorwaarden lager gesteld? riep ik. —Maar hij is arm. Hij is maar bedien de bij een bank. Maar hij heeft een geweldige eetlust, jammerde ik. Ik zal morgen weggaan. Zij gingen zitten, sprongen op en gingen weer zitten en sloegen haar handen ineen. Bent u niet tevreden? De kamer is.. O juffrouw Bobbie, juffrouw Sparrow, niet tevreden! U bent te goed. Kijk naar die heerlijke gemakkelijke stoel en die aardige kleine kamer en die leuke was tafelkleedjes met vlinders ik weet ze ker, dat ze het beter hebben gehad ik bedoel, ze zijn niet gewend in een pension te liggen. Onze lieve moeder heeft ze gebor- duurd, zeiden ze zachtjes en eerbiedig. Ik wist het. En u geeft mij al die dingen, en kip en worstjes en alle com fort ^oor een pond per week. Het zou eenvoudig oplichterij van mijn kant zijn om hier te blijven. Ik weet zeker, dat^u mijn kamer in een minimum van tijd 'kwijt kunt. En ik zal weggaan, tot ik meer geld verdien en u behoorlijk kan betalen. O, kindlief! O, kindlief, zij zwegen en keken elkaar aan. En toen zei juffrouw Bobbie met een paar grote tranen in haar ogen: Geloof me, juffrouw Forrest, maar wij hebben het gevoel, dat wij het zijn, die u dank verschuldigd zijn. Vanmorgen zeiden we dat tegen elkaar. Is het niet? Busier Het is zo opwekkend, een jong meisje in huis te hebben. En u zult ons helpen, de heren bezig te houden. Ziet u, wij zijn geen mannen gewend. We kenden alleen de geestelijke van onze parochie thuis, en voor hem waren we niet zenuw achtig. Hij leed aan astma en droeg ge breide, grijs wollen sokken, die je een huiselijk gevoel gaven. Maar werkelijk, heus, ik weet. dat u het dwaas zult vin den. mijn zuster en ik zijn een klein beet je bang voor het sterke geslacht, en we voelen, dat u zo'n troost zult zijn, zo'n steun als u het wilt verontschuldigen, dat ik over u praat alsof u een steun voor drooglijnen was. Bedenk eens hoe u aan het diner een gesprek begon, dat niet alleen opwindend bleek te zijn, maar bij na alarmerend na die afschuwelijke stil te die mij zo zenuwachtig maakte, dat ik ha'ast niet behoorlijk kon zien. Ik dacht dat de keukenmeid de staartveren in de kinnen had gelaten, alsof het fazanten wa ren en Susielief, - zij wendde zich tot haar zuster en vergat mij we moeten nooit extra posten op de rekeningen zet ten, zoals maaltijden op de slaapkamers, of baden, of ongelukken met het aarde werk of linnengoed, zelfs als het voor fo tografische doeleinden wordt gebruikt. Je derd. En we moeten ook nooit buitenlands vlees nemen, zeker geen Nieuwzeelands schapenvlees, dat ze herinnert aan de reuk van langharige schapen op een regenach tige dag. Ik ken de reuk buitengewoon onaangenaam. En het spek, viel juffrouw Susie bij, wat maakten ze een bezwaar tegen Ame rikaanse zijdjes. Ikzelf moet beken nen, dat ik een voorliefde heb voor Den ny's gerookte rug, of beste Wiltshire. En wat heeft mijnheer Inglis mooie tanden, eindigde zij, min of meer ontoepasselijk. Juffrouw Bobbie en ik keken haar aan. O, omdat we het over Nieuwzeelands schapevlees hadden, moest ik aan hem denken, verklaarde zij. Is mijnheer Ingüs de man, die naast de oude dame zat? vroeg ik. Ja, naast mevrouw Derbyshire, is hij te kin. Zo mannelijk en flink Zij hield niet knap? Mijn zuster en ik geven de voorkeur aan een man met een vierkan- op en bloosde. Welnu, er is niets, om ons over de schamen, als we dat doen, zei juffrouw Bobbie roekeloos. Ik mag een man in ieder geval graag lijden, met of zonder vierkante kin, zei ik, meer met het idee om juffrouw Susie op haar gemak te stellen dan iets anders en toen de woorden mij ontsnapten, gaven de zusters mij een serie zulke overdre ven wenken en knikken en tekens, dat ik verbaasd ophield en ze aanstaarde. Toen beduidde krantegeritsei achter mijn rug mij, dat er iemand was, en zonder rond te zien wist ik instinctmatig, dat het mijn heer Inglis was, en dat hij mij'n openlij ke bekentenis gehoord had. Was 't een ge woonte van hem, om kamers in en uit te sluipen als een Indiaan, die een spoor volgt? Ik vroeg het mijzelf met erger nis af. Later zei juffrouw Bobbie, dat het ziet. hoe het de arme heren heeft gehin-niet zijn schuld was, de tapijten waren dik en mijn stem was allesbehalve zacht geweest. Ik nam een boek op, wenste de dames Sparrow „welterusten" en zonder een blik te werpen op de grote opengeslagen Times, waarachter een man gezeten was, ging ik de kamer uit. HOOFDSTUK XIV Een bezoek aan Richmond. Zondag is een dag, die geen enkele man of vrouw in een pension wenst door te brengen, hoe gezellig en aantrekkelijk dit pension ook moge zijn. De middag besteed de ik dus om een bezoek te brengen aan Lady Waterson in Richmond. Je moet di rect gaan, had nicht Janet aangeraden. Na zoveel vriendelijkheid eist de gewo ne beleefdheid zoiets. Dus ik ging, en ge noot intens, want er waren een paar aar dige mensen plus dr. Owen Westcott. Eerst was ik een beetje zenuwachtig en toen ik aan de bel van het indrukwekken de huis trok, onderging ik dezelfde sen satie in de buurt van mijn ruggegraat en knieën als die ik had ondervonden bij dr. Peignton. De huisknecht boezemde mij geen ontzag in (mannelijke bedienden wa ren nu net zo gewoon voor me als tram conducteurs) evenmin de 2e huisknecht of de butler, die mij van de tweede huis knecht overnam en die mij met langza me, gewichtige stappen als een lijfwacht de fraaie trap op naar de zitkamer ge leidde. Maar de luidruchtige, lachende, theedrinkende menigte, die daar verza meld was, verschrikte mij toch, toen de deur werd geopend en onwillekeurig stond ten en toen dr Westcott, na Lady Waterson naar voren, statig en knap in grijs fluweel, en haar uitdrukking was zo innemend en haar glimlach zo vriendelijk, dat mijn ze nuwachtigheid verdween en binnen een paar minuten zat ik met Sir John, haar man, thee te drinken en te babbelen. Sir John Waterson was een middelmatig gro te man met een hoog voorhoofd, ondeu gende blauwe ogen en een aanstekelijke lach. Hij stelde mij voor aan een paar mensen, die dicht bij ons zaten en wan delde toen weg om beleefd te zijn tegen enkele andere gasten. Een kranteman, de redacteur van een provinciale krant, informeerde beleefd, of ik vond, dat de stukken van Ibsen een neerdrukkende of stimulerende invloed op het publiek had den, en ik was op zoek naar iets snug gers als antwoord, zonder mijn volslagen onwetendheid aangaande het onderwerp te onthullen, toen de deur openging en dr. Westcott werd aangediend. Zo verrast en blij was ik, dat ik helemaal vergat, dat de redacteur op mijn ideeën zat te wach ten en toen dr. Westcott, na Lady Watere en Sir John de hand te hebben gedrukt, vlug de kamer rondkeek alsof hij iemand zocht, kon ik mezelf nauwelijks beletten, op te staan, hem naast mij te wenken en te zeggen: Let niet op iemand anders, kom en praat met mij. Maar nu boog hij voor verschillende bekenden en maakte een praatje met twee of drie vrienden. Teleurgesteld leunde ik terug in mijn stoel en trachtte de kranteman te vertellen, wat ik van Ibsen dacht. En wat ik zei moet zo saai en onbelangrijk geweest zijn, dat de kranteman spoedig opstond onder het voorwendsel, nog een kop thee te gaan halen, en toen hij wegging, liep dr. West cott de kamer door en rustig in de vrij gekomen stoel plaats nemend, zei hij: Hoe gaat het met u juffrouw Forrest? Ik dacht, dat u mij niet zag, mompelde ik. Natuurlijk zag ik u. Ik kwam met op zet. Maar wist u dat?. Lady Waterson vertelde me, dat zij u gevraagd had, te komen en ik raadde, dat u vandaag hier zou zijn, om haar van uw betrekking te vertellen. (Wordt vervolgd). Het probleem, het vuile water van de industrie en van de gemeentelijke riole ring van de gemeente Appingedam gron dig op te lossen, bestaat niet meer. Don derdag is nl. de grote persleiding Appin- gcdam-Eems in werking gesteld, waarbij per uur niet minder dan 700 m3 vuilwater naar zee wordt afgevoerd. Een groot deel van dit vuile water is 'afkomstig van de grootste strokartonver- werkende industrie van Europa, de Coöp. Strocartonfabriek „De Eendracht" te Ap pingedam, die per uur ongeveer 500 m3 vuil water moet lozen, hetgeen tot voor kort nog steeds gebeurde in het open vaarwater, nl. het tussen Appingedam en Delfzijl gelegen Damsterdiep. Hierdoor ontstond niet alleen gevaar voor de volksgezondheid, doch bovendien werd de verf van de woningen en koper, zilver en tin in de woningen en winkels geheel zwart. Om van de onaangename geur nog maar niet te reppen. De eerste stap tot de oplossing van het vuilwaterprobleem werd gedaan door burgemeester C. Welleman, die met het plan van de buisleiding naar de Eems kwam. De tweede belangrijke stap was, dat het bestuur van „De Eendracht" een miljoen gulden beschikbaar stelde aan de gemeente voor de uitwerking van dit plan. Met de uitvoering kon 0p 18 maart 1954 een aanvang worden gemaakt. In totaal moest een lengte van ruim 5 kilometer buizen worden gelegd vanaf Appingedam naar de Eems. Het geheel is voorzien van een volautomatisch werkende dubbele pompinstallatie. Het ligt in de bedoeling t.z.t. ook de rest van de gemeentelijke riolering op deze persleiding aan te slui ten. De plannen hiervoor zijn reeds ver gevorderd. De gemeenteraad van Oldemarkt gaat bij gedeputeerden van Overijssel, protes teren tegen het uitblijven van goedkeuring van een raadsbesluit om bij te dragen in de kosten van aansluiting van het dorp je Hoogeweg op de waterleiding. Dit dorpje, dat 24 gezinnen telt en deel uitmaakt van de gemeente Oldemarkt, be hoort nl. tot de zg. supra-onrendabele ge bieden in Overijssel. De raad van Olde markt heeft reeds op 28 november van verleden jaar besloten het te verwachten tekort op een aansluiting van de water leiding voor rekening van de gemeente te nemen, maar er is nog geen goedkeuring van dit besluit afgekomen. De bewoners van Hoogeweg, die nu hebben aangedron gen op een directe noodvoorziening door het dagelijks laten rijden van een tank wagen met drinkwater, vulden gisteren avond de raadszaal van Oldemarkt waar dit verzoek aan de orde kwam. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten een protest tot Gedeputeerde Staten van Over ijssel te richten. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9