HERDENKING IN GEHEEL NIEUW STADIUM Dr. Egeler enthousiast over de expeditie naar Andes-gebergte Nieuwe revelatie van Spaanse danskunst: Ximenes-Vargas Wetenschappelijke resultaten boven alle verwachting Mgr. Jansen feestelijk ingehaald in Roelof- arendsveen TEL UW LITTEKENS PAGINA 3 28STE ARIENSDAG TE MAARSSEN 12 AUGUSTUS Viering eeuwfeest kerk- consecratie v Wie in Amsterdam de tentoonstelling van Rembrandts schilderwerken in het Rijksmuseum nog niet heeft be zocht, krijgt daartoe nu definitief geen kans meer. Zondagavond en -nacht is hard gewerkt aan het transport van de stukken naar het Museum Boymans in Rotterdam, waar zij nu zullen worden geëxposeerd. geen sterrenbeeld is dat andere satellieten overschaduwt, maar een sterrenbeeld van zeven grote eenheden die elkander om zo te zeggen in balans houden. Zonder twijfel zijn Roberto Ximenes en Manoio Vargas twee dansers van uitzoni derlijke betekenis, maar daar was een Ana Mercedes en een José Lopes die eenzelfde virtuositeit tentoonspreidden, eenzelfde directheid en harmonie van gesticulatie: driftig-bewogen in de volkse dansen en vol geladen-spanning in de meer gestyleerde delen. Daar was ook een zangeres-danseres Fina Vivo. Zij heeft een sterk talent: sterk van oorspronkelijkheid. Deze openbaart zich in haar stem die nauwelijks met het begrip „mooi" samenvalt, maar wel met die melancholische verdroomdheid, die nasaal-indringende kracht, die plotselinge wisseling van forte en piano, die weer galoze buigzaamheid die haar de sierlijk ste en snelste klankarabesken in één adem tocht doet uitzingen gelijk.ja, gelijk|en muezzin op een minaret. Het is deze Arabisch-Moorse melodische lijn die we hier uit dit stemorgaan hoorden vloeien met een sublieme adembeheersing en in een bij ons ongekende expressiviteit. Haar zingen, nu en dan gepaard gaande met dansen, was der grootste verrassingen van deze avond. Vanzelfsprekend was er een gitarist: Emilio Bonet. Hij of de belichtingsman moeten Rembrandt kennen om tot zulk een geraffineerde lichtval te komen waar bij in een volstrekt duister alleen de han den en het snarenstel van de gitaar fon keldenoverigens had deze meester- gitarist geen lichteffect van node om zijn virtuoos en fantasierijk flamenco-spel te demonstreren. Hij continueert eenvoudig een roemrijke traditie, en dat zegt veel. De Kurhauszaal was met een talrijk en uiterst dankbaar publiek gevuld. Dinsdag kan men deze groep nog een maal aanschouwen. M.M. tAd verten tie) Het bloedige incident met de in Zee land verblijvende Ambonezen, die onder het motto „geen uitkering, dan maar stelen" de wet schonden om daar na in Oosterse woede de politie te lijf te gaan. is méér dan een toevallige gebeurtenis, het is de ontploffing van een bom. waarvan de lont al vele we ken smeulde. Men wist al lang dat de groep Siwaletta beslist niet aan de in schrijving aan het arbeidsbureau zou deelnemen. Siwaletta heeft dat luide verkondigd. Men wist ook al lang dat er honger dreigde bij deze gelukkig betrekkelijk kleine groep Ambone zen; de stichting „Door de Eeuwen Trouw" had dat reeds weken tevoren voorspeld. Met Nederlandse nuchterheid is echter geredeneerd: Het zal zo'n vaart wel niet lopen. Maar het liep zo'n vaart wél, eenvpudig omdat de Ambonnezen die Nederlandse nuchterheid missen. En hierin ligt de kern van het conflict. Aan de ene kant staat de Nederlandse regering, die zich op het standpunt stelt dat mensen, die jarenlang van de gemeenschap hebben geprofiteerd, onder de hand wel in staat mogen worden ge acht aan het produktieproces deel te ne men. Aan de andere kant staat een groep Ambonezen die vinden dat zij, als oud strijders voor het Koninkrijk, het recht van volledige verzorging kunnen doen gelden. De Amib°nees is, veel meer dan de Nederlander, een gevoelsmens. Hij be grijpt niet dat, toen de regering de rege ling van „self-supporting" voorstelde, dit voortsproot uit nuchtere, zakelijke redenering, néén, hij ziet erin een aan tasting van zijn recht, een belediging zelfs. Het is te hopen dat zij, die straks voor dit conflict een oplossing zullen moeten zoeken, doordrongen zullen zijn van het feit, dat de wetsovertredingen in Westkapelle. hoe verfoeilijk deze ook zijn, werden geïnspireerd door onbegrip en gebrek aan nuchterheid en dat het aan óns is de Ambonezen, die hun ge voel eenmaal zo duidelijk demonstreer den toen het er om ging aanhankelijk heid aan ons vorstenhuis te betuigen, te leiden langs het pad der Nederlandse samenleving en hun te leren dat werken geen d~;>.;-Tdatie is. doch een manifesta tie v.' een volk dat zichzelf in een vreemd iand respecteert. zelf tapijten en zocht hij zelf naar authentieke deuren, banken en boek werken. En waarom dit alles? „Ik wil de mensen in deze gehaaste tijd een beetje rust en geluk ge ven". De man die zijn plannen om arts te wor den om gezondheidsrede nen moest opgeven, heeft zichzelf een nieuw levens doel geschapen. En de reacties die hij heeft ondervonden, tonen hem aan aat hij hard op weg is zijn doel te be reiken. Zijn huisje staat voor ieder open en velen, "van allerlei stand en richting hebben deze idealist al weten te vin den. En het huisje dat voor afbraak bestemd was, is pas 5 maanden zijn bezit Zijn enthousiasme en doorzettingsvermogen maakten hem zoveel vrienden dat hij die zelf zonder inkomen is, zich geheel aan zijn werk kon wijden. De tijd in deze simpele ruimten staat stil, maar een stukje van de geest die eeuwen over brugt is aan de Hooikade terug te vinden. om dit resultaat te be reiken. Getroffen door een ern stige hartkwaal heeft hij zich geworpen op de stu die van het zeventiende- eeuwse interieur. Reizen naar vele kloosters, na lezen van vergeelde boek werken, ontwerpen van meubels in de juiste stijl, naarstig zoeken naar ob jecten die voor zijn doel geschikt waren, en dit al les gedragen door een sterke bewondering voor de grootsheid van een ver verleden, hebben deze invalide ertoe ge bracht ten dienste van een ieder die er lust in heeft, een klein museum in te richten. Terwijl de meubelma ker J. J. Muiselaar, zijn buurman, die zijn sporen op dit gebied ruim ver diend heeft, de meubels heeft gesneden na een in tensieve speurtocht naar eeuwenoude balken ei kenhout, restaureerde de heer Van Heek tapijten, vervaardigde hij kalfsle ren lampekappen, maakte hij vervuilde schilderijen schoon, herstelde hij een Friese klok, knoopte hij (Van onze Haagse redactie) Wie bet simpele huisje aan de Hooikade 23 in Den Haag binnenstapt, komt in een volkomen onr verwachte omgeving te" recht. Het is alsof men uit het hevig kloppende, snelle twintigste-eeuwse haastleven in een oase van rust belandt Het de cor van Pieter de Hooghs schilderijen, inclusief de leren zwart-witt'e tegels die als vloerbedekking dienen, is hier met grot® Helde en nauwgezetheid opgebouwd. En'wanneer men deze zorgvuldig in gebouwde en ingerichte ruimte verlaat, komt men in een statige woonka mer waar men in fraai gebeeldhouwde bisschops zetels kan plaats nemen, gezeten op onvervalst ve lours d'Utrecht. Slechts wat romantische, niet ge heel zeventiende-eeuwse muziek die kennelijk van grammofoonplaten af komstig is, brengt de be zoeker terug naar het jaar 1956. Zes jaar heeft de 43- jarige heer \V. van Heek gestudeerd en gewerkt, In het kader van het internationale folkloristische festival werden zondag^ middag door buitenlandse dansgroepen in het Vitesse-stadion te Arnhem aller lei volksdansen uitgevoerd. De foto toont de mannelijke leaen van de Roe meense dansgroep in actie. De parochie van St. Petrus Banden te Roelofarendsveen heeft dit weekend fees telijk herdacht, dat honderd jaar geleden haar Godshuis werd geconsacreerd. Aan dit eeuwfeest werd grote luister bijgezet door het feit. dat de bisschop van Rotter dam, mgr. M.A. Jansen, de viering heeft meegemaakt. Zaterdagavond om zes sur werd de bisschop in het tuindersdorp verwelkomd door burgemeester Kolfscho ten. Voorafgegaan door een enorme stoet met bruidjes, jeugdbeweging, sportvereili- gingen en de plaatselijke harmonie maak te mgr. Jansen in een open landauer, ge trokken door vier paarden, een tocht door het vlaggende dorp Zondagmorgen droeg mgr. Jansen in de jubilerende kerk een Pontificale H. Mis op, tijdens welke mgr. zelf de feestpredikatie hield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3