Godsdienstige crisis nodeloos verlengd? Huidige maatschappij generali seert te veel Uitgifte van niet-royeerbare certificaten Wereldvoorraden tarwe blijven stijgen STALEN VISSER 4 Co's NIEUWE AALBESSENJENEVER FIRMA A. J. v. d. VEN Slijterij en Wijnhandel ,/t'VINKJE" ft1 CHAUFFEUR bureau-redacteur leerl-jöunialist bureau-redacteur PLAATST EEN KAMPIOEN Belevenissen van een jong gezin J r Kampioenen hulpi.d.huishouding Avonturen van irof. Créghel Limburgse Sociale Studieweek Bezinning op „Het apostolaat vande leken" Gemertse studiedagen beëindigd Indonesië staakt afgifte invoervergunningen Ver. v.d. Effectenhandel vraact voor afgaand overleg VOORRAAD EN ZOON N.V. MOZB 0^ MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 NSC PAGINA 8 Drie kenmerken van de huidige wereld SPAARCIJFERS OVER JULI EERSTE INHEEMSE BISSCHOP VAN INDONESIË Zilveren priesterfeest op Maria Hemelvaart STEEKPENNINGEN VAN ONDERWIJSINSTITUUT AANGENOMEN Reserve-kapitein staat in hoger beroep terecht MIJ. VAN ASSURANTIE, DIS CONTERING EN BELEENING DER STAD ROTTERDAM Ouders en kinderen In de Kerk Premies op de uitvoer SLOTFASE VAN DE AMERIK. STAALSTAKING DUITSER VERLOOR RUIM GEVULDE PORTEFEUILLE Engelse dame zag jongeman er mee wegrennen Toen trein stil stond RIJKSAMBTENAAR STAL BEURS VAN ARTIESTE MOEILIJKHEDEN VAN ARAMCO MET DE LIBANON SAMENWERKING CURTISS-WRIGHT EN STUDEBAKER-PACKARD Uitwisseling van rechten met Daimler-Benz Ondanks produktie daling in verschillende landen TYPEBUREAUS HOEK VAN KNAP Te Schiedam verkrijgbaar bij Hoogstraat 51 Telefoon 66821 Beijerl.straat 1 - Tel. 67885 Singel 103 - Tel. 67641 Mariastraat 54 - Tel. 66200 OOK TELEFONSCHE BESTELLINGEN WORDEN GAARNE THUISBEZORGD BERTELS Officiële publikatie OPKOMST VOOR EERSTE OEFENING door Jörgen Mogensen (Van onze verslaggever) Aanvankelijk wat onwennig in de on gewone omgeving van het moderne re traitehuis te Heerlen, nu het dierbare oord Rolduc wordt gerestaureerd, vonden de deelnemers aan de Limburgse Sociale Studieweek, die gisteren begon, elkaar toch weer in een sfeer van vertrouwen en vriendschap, waarin het goed en ge makkelijk over de problemen praten is. Bovendien is het de 25ste Sociale Stu dieweek, die word gehouden al had de eerste reeds plaats in 1925 onder lei ding van de onvergetelijke dr. Poels, vele jaren later nog de ziel van deze bijeen komsten, maar de oorlog en de eerste jaren hierna brachten een pauze en dit zilveren feest had men begrijpelijker wijze gaarne willen vieren op de plaats, die zo innig verbonden is met deze evene menten, belangrijke gebeurtenissen dik wijls in de sociale geschiedenis van ka tholiek Nederland, omdat in Rolduc me nig gewichtig program werd ontvouwd. Bezinning op en vorming van richting gevende gedachten wil deze Sociale Stu dieweek naar de opzet van Poels nog steeds zijn, zoals mgr. K. Honcken, de voorzitter, in zijn openingswoord uiteen zette, waarbij hij speciaal verwelkomde de gouverneur van Limburg, dr. F. Hou- ben en twee bekende medewerkers, pa ter Jacobs M.S.C. en pater Colsen C.M. Mgr. Roncken wees er vervolgens op, dat de industriële ontwikkeling ook Lim burg voor problemen ste'lt. Het openbre ken van traditie legt de kracht, maar ook de zwakte van ons godsdienstig leven bloot. Ook in Limburg is bezig zich een ernstige en verdienstelijke crisis te ontwikkelen. We moeten ons echter afvragen of de crisis niet nodeloos wordt verlengd, waardoor er velen verloren gaan. Omdat wij katholieken misschien niet de nodige eenheid kunnen vinden om het aposto laat goed te vervullen. Mgr. Roncken stipte ook aan dat in eigen kring gesproken wordt over het failliet van parochiale zielzorg, zelfs over de demonie van de sociale organisaties, die het gezicht op de Kerk zouden belem meren. Vandaar, dat het goed is, zoals op deze Studiedagen zich te bezinnen op „Het apostolaat van de leken", nadat vroeger daarvan verschillende factoren onder de loep waren genomen. Onder de itei „Christendom en we reld" gaf prof. mag. dr. L. Janssens uit Leuven de eerste les, waarin hij aller eerst een schriftuurlijke uitleg van het wezen van het christendom gaf om ver volgens te wijzen op het aandeel van de mens, die een vrije wilsbeweging op God moet richten. Het wezen van het christendom moet gerealiseerd worden in de wereld en als kenmerken van de huidige wereld noem de prof. Janssens het streven naar per sonalisme, de aandacht van de sociale wijsbegeerte voor de cultuur als sociale taak en het gericht zijn van het denken op de internationale solidariteit. De leken hebben een onvervangbare zending te vervullen, die zij niet aan de clerus kunnen overlaten. Alle apostolaat komt er op neer, de waarde van het christendom, waarvan de kern de liefde is. die van God komt, steeds dieper te doen doordringen in het leven van de mensen en de gemeenschap. Wij moeten ons inzetten voor elkaar met een opof ferende liefde. De andere mens bevorde ren als een alter ego. Voor wat het personalisme betreft, dit krijgt zijn vervulling in het christendom, waarin de mens zijn volle waardigheid vindt door God, Die Zich aan hem mee deelt. Enkel de liefde zal er ook om be gaan zijn. dat elke mens zich ontwikke len kan overeenkomstig de gaven, die hij van God heeft ontvangen. Ten aanzien van de internationale so lidariteit, waarbij voor de eerste maal in de geschiedenis een betere verdeling van de door God geschonken goederen moge lijk is, kon prof. Janssens niet verhelen, dat de verhouding van de westerse we reld tegenover de goederen der wereld niet gezond en christelijk is. Er heerst een materialistische geest, die ons van God dreigt af te houden, hetgeen we ons misschien niet. bewust zijn. Prof. Jans sens eindigde met een aansporing, naar vermogen het christendom te helpen uit dragen. Want wat onze ziel in het lichaam is, is het christendom in de wereld. Bij de Rijkspostspaarbank werd in juli 1956 ingelegd 69,7 miljoen en terug betaald 51,6 miljoen, hetgeen een posi tief spaarverschil opleverde van 18,2 miljoen (vorige maand 20,4 miljoen en in juli vorig jaar 8,0 miljoen). In 1956 is tot dusver bij de R.P.S. ge spaard 162,9 miljoen tegen 71,1 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per ultimo juli 1956 bedraagt 1859 miljoen (vorige maand 1841 mil joen en uit. juli vorig jaar 1574 miljoen). In juli werd bij de Spaarbank te Rotter dam in ronde cijfers ingelegd 8.477.000 en terugbetaald 7.074.000. Er was dus een overschot van 1.403.000 tegen 1.301.000 in juli 1955. Aan het einde van juli 1956 was aan 403.801 inleggers 179.702.000 verschuldigd. Bij de Nutsspaarbank te Groningen werd in juli 1956 ingelegd 3.127.049 (v.m. 2.814.969) en terugbetaald werd f 2.295.528 2.123.906). Meer ingelegd dan terugbetaald werd derhalve 831.521 691.062). Het tegoed van de inleggers steeg tot 98.650.867 (97.819.345). De Apostolisch Vicaris van Semarang, Z.H. Exc. mgr. Alb. Soegyapranata S.J. viert op 15 augustus zijn zilveren priesterfeest. Mgr. Soegyapranata maakte destijds zijn studies in ons land. Op 15 augustus 1931 werd hij tot priester gewijd en kort na dien droeg hij in de Petrus Canisiuskerk te Nijmegen zijn eerste plechtige H. Mis op. Negen jaar later werd pater Soegya pranata benoemd tot Apostoslisch Vicaris van Semarang en op 6 november 1940 ontving hij, titulair bisschop van Danaba de bisschopswijding uithanden van mgr. Willekens, toen apostolisch vicaris van Djakarta. Mgr. Soegyapranata was daar mede de eerste inheemse bisschop van het tegenwoordige Indonesië. Op 14 augustus zal voor het hoog mili tair gerechtshof in hoger beroep terecht staan de reserve-kapitein J. Z. die op 23 juni door de krijgsraad te velde West is veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Kapitein Z. wordt er van beschuldigd, dat hij van een onderwijsinstituut steek penningen heeft aangenomen, terwijl hij was belast met de leiding van het bureau schriftelijke cursussen van de dienst Re creatie en Algemene Ontwikkeling. Verder zou Z. van de beheerder van de Stichting Nationaal Postzegelfonds gelden e.d. heb ben aangenomen, wetende, dat de beheer der geen recht had over deze gelden te beschikken. Volgens het jaarverslag over 1955 van de Mij. van Assurantie. Discontering en Beleemng der Stad Rotterdam heeft de verbetering in de resultaten van de teke ning dus van het bedrijf in engere zin, aangehouden. De directie verklaart met tevredenheid terug te mogen zien op dit jaar gedurende hetwelk het bedrijf zich flink uitbreidde Dit wil niet zeggen dat de misstanden op de assurantiemarkt (met name de te scherpe concurrentie en het daardoor aangemoedigde gebrek aan binding met de clientèle) zijn opgeheven integendeel doch het gunstig scha- deverloop van 1955 was een meer dan voldoende tegenwicht ,5,eo beschikbare winst bedraagt ƒ237.379 74)- waarbij nog ƒ3.418 (7.748) saldo AP komt Voorgesteld wordt 15 (12ft) pet. dividend uit te keren en toe te voe- fen aan de reserve voor mechanisatie ƒ10.000 (v.j. res. diverse risico's ƒ20.000). aan de reserve voor wederopbouw kan toorpanden 74.615 (v.j. res. diverse be langen 60.000) en aan de extra reserve ƒ45.000 (40.000) Tijdens de laatste twee sociale studieda gen van de Bossche Diocesane Bond der K.A.B. z(jn de menselijke verhoudingen in de vrije organisaties, in het gezin en in de Kerk aan de orde gesteld. Drs. J. J. A. Vollebergh uit Nijmegen heeft zaterdagmorgen ingehaakt op het geen de congresleider, pater Fidentius O.F.M. Cap. had gesteld, namelijk dat er thans organisaties zijn. die eigenlijk geen raad meer weten met de verhouding tus sen leiding en leden- Drs. Vollebergh gaf te kennen dat de huidige maatschappij sterk is doordrongen van een functionele beschouwingswijze, die te veel generali seert en de menselijke persoon te kort doet. De menselijke verhoudingen in de organisaties worden, naar zijn oordeel, voorai bemoeilijkt doordat de leden door 't bestuur en 't kader nog te veel worden beschouwd als een tot contributie betalen verplichte massa, die opgevoed en be schermd behoort te worden. Hierdoor ontstaat er een verwijdering en vervreem ding tussen leiding en leden en komt er te weinig terecht van een communicatie op en neer van de wederzijdse ervaringen en gedachten. In dit verband waarschuw de de inleider chter ook tegen een over matige en vaak onechte belangstelling voor andermans persoonlijk leven. Prof. dr. M. G. Plattel uit Tilburg sprak zaterdagmiddag over de menselijke ver houdingen in het gezin en zijn hulporga nen. Hij bracht naar voren, dat het vraag stuk van de „human relations" een pro bleem is van zedelijke vernieuwing. Het gezin is daarbij de natuurlijke instelling om de opgroeiende mens tot scheppende ontplooiing te brengen. Volgens prof. Plat tel stonden de opvoedende betrekkingen van de ouders ten opzichte van de kinde ren in het verleden te veel in een negatie ve houding in het aankweken van een be paald gedragspatroon en een passief conformeren aan een uitgewerkt stelsel van normen. De houding van de ouders jegens de kinderen was te sterk autori tair. Een dergelijke te eenzijdige bescher mende opvoeding acht prof. Plattel niet meer passend in de huidige dynamische maatschappij, waarin de opgroeiende mens in vele uit elkaar lopende sociale verbanden een functie moet vervullen. Hij gaf te kennen, dat men de jeugd te genwoordig als beste bescherming voor de toekomst veel eigen initiatief en per soonlijke durf mee kan geven. De hou ding van de ouders tegenover de kinde ren wordt daardoor primair liefdevol en kameraadschappelijk, zo betoogde deze inleider. De laatste inleiding is zondagmorgen gegeven door prof. dr- J. C. de Groot uit Warmond. Hij behandelde de menselijke verhoudingen in de Kerk. Na te hebben gesteld, dat deze verhoudingen een gave Gods zijn, die door de mens als het ware m-oet worden veroverd, werkte hij eet? historisch overzicht over de steeds wis selende menselijke verhoudingen in de Kerk tijdens de loop der eeuwen uit. Prof. De Groot constateerde tenslotte, dat de mens weer op weg is de liefdes gemeenschap van de Kerk te ontdekken. Tijdens de laatste dag is het Gemertse Studiecongres ook nog toegesproken door prof. Èutten uit Nijmegen, onder wiens leiding in September in 'de katholieke Universiteitsstad een internationaal con gres over de „human relations" zal wor den gehouden. Prof. Rutten heeft er vooral op gewezen, dat de Katholieke Kerk als familie Gods weldadig veel kan bijdragen aan de in ontwikkeling zijnde beweging van de menselijke verhoudin gen, een beweging, die zoals prol Van Boxtel tijdens de eerste morgen reeds had geconstateerd niet is voortgesproten uit het Christendom. Dc regering van Indonesië heeft zondag bekend gemaakt, dat geen nieuwe invoer vergunningen zullen worden verstrekt of aanvragen voor buitenlandse deviezen sul len worden goedgekeurd als tijdelijke maatregel, bedoeld, om de daling van de deviezenreserves van het land tot staar te brengen. Tegelijkertijd werd bekend ge maakt, dat in een poging de export te stimuleren, premies, variërende van 3 tot 20 pet zullen worden betaald in buiten landse valuta op de exportwaarde van 30 verschillende produkten, w.o. rubber, suiker, koffie, thee en kopra. Nadat reeds eerder vorige week in en kele ondernemingen van de Amerikaanse staalindustrie de nieuwe contracten met de werknemers waren uitgewerkt en ge tekend. zodat het werk kon worden her vat, was het eind vorige week ook zover, dat bij de United States Steel nieuwe con tracten konden worden getekend, zodat de staking, di£ alles bij elkaar 34 dagen heeft geduurd is beëindigd. Er zouden echter nog verschillende details moeten worden •regeld. Volgens ingewijden zou het ech- nog wel tien tot veertien dagen du- ,i voor alle 186.000 werknemers van de U.S.Steel weer aan het werk zijn. Naar verluidt zouden ook bij .de Repu blic Steel en Jones and Laughlin de con tracten zijn getekend, terwijl bij Bethle hem Steel de onderhandelingen nog gaan de zijn. o Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede het ge wenst te achten, dat naamloze vennoot schappen, die voornemens mochten zijn voor haar aandelen niet op verzoek van de houder royeerbare certificaten te doen uitgeven en voor deze certificaten opne ming in de Prijscourant te doen aanvra gen, zich door tussenkomst van een lid met het secretariaat van de Vereeniging m verbinding te stellen, alvorens deze plannen uit te werken. Zoals indertijd uitvoerig vermeld, heeft de commissie ter bestudering van het vraagstuk van de beperking van het me dezeggenschap van aandeelhouders in de N.v. enige tijd geleden een rapport aan u, j?Ur van de Vereeniging uitge- o- h z'®' raPP°rt Hellema, waarin ook het niet-royeerbare certificaat wordt behandeld. Deze commissie is van oor- De 42-jarige Duitse advocaat dr. O. P. uit Dusseldorp verloor vrijdagavond, toen hij uit zijn auto stapte op Seinpostduin in Scheveningen, een rood-bruine porte feuille, waarin 2300 en D.M. 2500 zaten. Van haar pensionkamer uit zag een Engel se dame dat een jongeman van 25 a 30 jaar de portefeuille opraapte. Hij keek erin, leek van wat hij zag geschrokken en rende daarop hard weg in de richting van de Scheveningse boulevard. De recherche tracht thans deze jonge man met een smal gezicht en blond gol vend haar op te sporen en hoopt dat hij spoedig het Duitse geld zal inwisselen, zodat zij hem, als hij inderdaad van kwa de wille is. op het spoor kan komen en aanhouden. In de portefeuille zaten ook de autopapieren van de Duitser. De Rijkspolitie te 't Harde heeft de 50-jarige L. van L. uit Den Haag, amb tenaar bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, in arrest gesteld wegens het stelen van een portemonnaie met ongeveer 110, die toebehoorde aan de Amsterdam se voordrachtskunstenares A.C.T. Van L. trachtte zijn slag te slaan, toen donderdagavond de sneltrein Zwolle Amersfoort ongeveer drie kwartier opont houd had bij het station van de legerplaats Oldebroek. Juist op het moment dat hij zich uit de voeten trachtte te maken kwam mej. T. in haar coupé terug. Van L. sprong uit de trein, stapte in de ach terste wagen weer in en verstopte zich in een toilet. De hoofdconducteur waar schuwde de spoorwegrecherche en deze wist Van L. te Amersfoort aan te houden. Hij ontkende iets met de diefstal te ma ken te hebben. Ook werd de portemonnaie niet bij hem gevonden. De spoorwegre cherche bracht de heer Van L. toen naar 't Harde terug, waar een speurhond in middels de portemonnaie met inhoud had opgespoord. Tegenover de postcomman- dant der rijkspolitie legde Van L. toen een volledige bekentenis af. De Tapiine, een dochtermaatschappij van de Aramco, heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij met spijt consta teert, dat de nieuwe Libanese wet, welke tot strekking heeft met terugwerkende kracht een belasting te heffen van de buitenlandse maatschappijen, die tot dus verre belastingvrijheid genoten, de voor waarden schendt van de conventie, krach tens welke de Tapiine sedert tien jaar in de Libanon werkzaam is, en het beginsel van het respecteren van contracten, dat de betrekkingen van de Tapiine met de Libanese autoriteiten kenmerkte, ver loochent. Een dergelijke maatregel, zo wordt in het communiqué verklaard, maakt bij voorbaat alle nieuwe overeenkomsten van onwaarde, waartoe de Libanese regering zich in dezelfde wet bereid verklaart te onderhandelen met de maatschappijen. De Tapiine wil haar voorstel, dat be oogt de winsten voor de helft te delen met de vier landen, waardoor haar buis leidingen lopen, niet intrekken, maar zij is van oordeel, dat de nieuwe wet een situatie schept, die voortzetting van de onderhandelingen op deze basis onmoge lijk maakt. Naar door de Curtiss-Wright Corpora tion wordt meegedeeld, zal deze maat schappij drie fabrieken van de Studeba- ker-Packard Corporation ófwel kopen óf wel op lange termijn pachten. Studeba- ker-Packard zou een belangrijke rol blij ven spelen in de motorindustrie onder lei ding van Curtiss-Wright Een programma voor het ontwerpen, de ontwikkeling, „testing'' en produktie van diesel- en benzinemotoren en onderdelen voor de luchtvaart, wegvervoer en scheepvaart door Studebaker-Packard, Curtiss-Wright en Daimler-Benz (W. Duitsland) werd gelijktijdig bekend ge maakt. De president van Curtis-Wright, Roy Hurley, heeft verklaard, dat de overeen komst met Daimler-Benz het voor Stu debaker-Packard door middel van Cur tiss-Wright mogelijk zou maken te profi teren van belangrijke Duitse vindingen op het gebied van diesel- en benzinemotoren. Omgekeerd zouden hieruit voor Daimler- Benz mogelijkheden voortvloeien rechten te verkrijgen voor de fabrikage van Cur- tiss-Wright-produkten in Duitsland. Volgens de Voedsel- en Landbouworga- hogere produktie in Canada en Australië. nisaties der Verenigde Naties (F.A.O.) blijven de wereldvoorraden tarwe stij gen, ondanks een produkt' daling in som mige landen en ondanks het feit, dat de wereldhandel in tarwe in het begin van dit jaar enigszins is toegenomen. De F.A.O. raamt, dat de tarwevoorra. den in de wereld, die in het oogstjaar 1954-55 met ongeveer een miljoen metrie ke ton zijn toegenomen, aan het einde van het seizoen 1955-56 een verdere toe neming met ongeveer 2,2 miljoen metrie ke ton te zien zullen geven. In 1955 hebben zich in de Verenigde Staten en Frankrijk produktiedalingen voorgedaan, terwijl de produktie in Ar gentinië een scherpe daling vertoonde. Deze produktiedalingen werden echter meer dan ongedaan gemaakt door een De totale wereldproduktie, met uitzonde ring van de produktie der Sovjet-Unie, was in 1955 ongeveer 5 miljoen ton, of 3 pet groter dan in 1954. Naar verwach ting zal de Noordamerikaanse produktie, voornamelijk als gevolg van ongunstige weersomstandigheden, 'iets lager zijn dan die van het vorige jaar. In Europa is een iets lagere produktie te verwachten als gevolg van de strenge winter. In het begin van het marktjaar 1955- 56 had de uitvoer van tarwe en tarwe meel een vrij traag verloop. In mei ver toonde de Nqordamerikaanse uitvoer ech ter een aanzienlijke opleving en men raamt de totale exportverkopen van de vier voor naamste tarwe exporterende landen voor het jaar 1955-56 thans op 21,4 miljoen ton, vergeleken met 20,4 miljoen ton in 1954- 55, BUREAUS KASTEN TAFELS STOELEN enz. enz. deel, dat in de regel degene, die risico dragend kapitaal beschikbaar stelt, ook medezeggenschap behoort te hebben. Zij verheelt zich echter niet, dat zich in be paalde uitzonderingsgevallen redenen waarvan de gegrondheid veelal oncontro leerbaar zal zijn kunnen voordoen om dit principe te laten varen, doch het licht vaardig overgaan tot de uitgifte van een niet-royeerbaar certificaat dient te worden afgekeurd. Wordt evenwel tot de uitgifte van een niet royeerbaar certificaat overgegaan dan verdient het volgens de commissie aanbe veling de positie der feitelijke kapitaal verstrekkers, der certificaathouders dus, met zoveel mogelijk waarborgen te om geven. De commissie somt vervolgens een zestiental voorwaarden op, waaraan bij de uitgifte van niet-royeerbare certificaten of soortgelijke effecten h.i. dient te wor den voldaan. uit ROTTERDAM Handel en Bedrijf Hoge prijzen voor: couranten, tijdschriften, metalen, ijzer en zolderopruimingen. Lompen 30 ct per kilo. Adres: W. Netten Kamperfoelielaan 10, Kethel of aan het pakhuis: Grofbaan 36, Schiedam. Geopend dage lijks van 1—5 uur en 's zater dags van 9—4 uur. Personeel gevraagd Gevraagd iemand voor het be dienen van de Chem. Reini- gingsmachines. Aanmelden Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman, Voorhaven 37. NIEUWE BESSEN Schitterend van kwaliteit Een natuurprodukt 5.75 PER LITERFLES Gevraagd v. de nacht iemand voor telefoor* en lichte admi nistratie. Aanmelden: Stoom- en Chemische Wasserij Nico Nijman, Voorhaven 37, Rotter dam-west. TEXTIEL- EN WONINGINRICHTING viaagt een voo. bestelauto. Leeftijd 25—35 jaar. Motorische kennis strekt tot aanbeveling, alsmede ervaring ln woning - textiel en kleinmeubelen. Geboden wordt een flink salaris, een 48-urige werkweek en opname in pensioenfonds. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan ons kantoor rTei^ay, xastraat 1 (achter de z.g. Bosjeskerk aan de Hofdijk) te Rotterdam-centrum Aan de redactie van een GEWESTELIJK dagblad (B.-blad) in Zuid-Hofland, wordt gevraagd een (bekend met opmaak) en een Bi'ieven onder no. 65578 aan het bureau van dit blad. gevraagd flinke voor dag of dag en nacht, in gezin van twee personen. Hoog loon. Aanmelden: mevr. J. van Buysen-Spruyt. B.K.- laan 106, Schiedam. Tel- 63575' Een LANDELIJK R._k. DAGBLAD, vraagt een (buitenland) in de derde klasse. Sollicitaties te zenden onder no. 65577 bureau v. d. blad Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 7 augustus 1956 voor eerste oefening en voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, worden enkele extra treinen ingelegd: Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra treinen georuik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebber op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die in verband met hun plaats van vertrek of bestemming, geen gebruik kunnen maken van een de* hierna genoemde extra treinen moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reisgelegenheid na 06.59 uur. Amsterdam C.S tot Bergen op Zoom Extra treinen: Amsterdam CS v. 8.55, Haarlem v. 9.10, Leiden v. 9.32, Den Haag HS v. 9.44 Rotterdam CS v. 10.05, Rotterdam- Zuid v. 10.13, Dordrecht v. 10,33, Lage Zwaluwe v. 10.48, Roosendaal a. 11.07. Bergen op Zoom a. 11.29. Nijmegen tot Bergen op Zoom: Nijmegen v. 9.50, 's-Hertogen bosch v. 10.38. Tilburg a. 11.04, Breda a. 11.24. Roosendaal a. 11.48, Bergen op Zoom a. 12.05. Opmerking: De trein van de normale dienstregeling, die te Zwolle om 8.06 vertrekt, wordt Nijmegen de extra trein naar Bergen op Zoom Leeuwarden tot Roermond: Leeuwarden v. 8.42, Heerenveen Zwolle a lOOif23 V' 9'15' steenwyk 3- 923 Meppel a. 9.38. U°U"Se;L,VA Bver8qe" °P Zoom: Groningen v. 8.43, Assen v- 9.16, Hoogeveen v 9.28, Meppel a. 9.44. Opmerking: De treinen uit Leeuwarden en Secomblneerd van Zwolle tot 's-Hertoeen- bosch: Zwolle V, 10.15.Amersfoort v. 11.18, Utrecht CS v. 11.47. s-Hertogenbosch a. 12.26, 's-Hertogenbosch v. 12.30, Vught a. 12.35, Eindhoven v 13-01. Weert a. 13.23, Roermond a 13.42 's-Hertogenbosch v. 12.39, Tilburg a. 13.04, Breda a. 13.25 Roosendaal a. 13.49, Bergen op zoom a. 14.06. Opmerking: Dc dienstplichtigen var de richting Zwolle voor Roermond moeten dus via Utrecht CS ïelzen De v®rvoerbewijzen zijn geldig over deze route Rotterdam CS tot Weert: Rotterdam CS v. 8.41 Gouda a 8 08 Woerden a. 9,12 Utrecht. C-s a 9.26, v 9.28 geeft aansluiting' op de extra trein van Amsterdam CS naar Boxmeer. Geldermalsen v 9 58, 's-Hertogenbosch v. 10.18, Vught a 10 22 Eindhoven v. 10.44, Weert a. 11.04. Opmerking: De dienstplich tigen van Rotterdam en omgeving voor Vught en verder moeten dus via Utrecht CS reizen. De vervoerbewijzen zijn geldig over deze route. Amsterdam CS tot Boxmeer: Amsterdam CS v. 8.45, Amster dam MP v. 8.51. Amsterdam Amstel v 8.55, Utrecht CS a. 9.18, V. 9.33, geeft aansluiting op dé extra trein van Rotterdam CS naai Weert. Ede W a. 10.00. Arnhem v. 10,20, Nijmegen v. 10.51. Boxmeer a. 11.23. Enschede tot Roermond: Enschede v. 7.48, Hengelo v. 8 00, Zutphen v. 8.45, Arnhem v. 9.26, Eist v. 9.43, Nijmegen v. 9'.56, Boxmeer a. 10.27, Blerick v. 11.12, Venlo a. 11.17, Roermond a. 11.44 9.03, Beilen Zwolle a. 10.06. Groningen rijde' 151. Niet lan.£ daaina keerde het ventje terug Hij droeg op een p;ankje twee schapebouten, die hj met een hui- ging aan het Zwarte Schaap gaf Deze ham zelf de grootste en gaf de andere aan Creghei. „Hier. eet maar net zoveel als je lust zei hij, „wjj kijken niet op een schaap meer of minder, alleen op zwa.rte.sc-;hapen zijn wy 2uinig ha.ha- en h h™ l^-lencl sl°eg en'ge malen riphtfo hH °P de Srotld- Vervolgens r.chtte hij zich tot het Indiaanse kerel tje. „Zeg" zei hij, „Heb je soms al ge zien. wat er op het bord van de totem paal staat?" „Jawel opperhoofd", sprak het ventje. „Kr staat: Ik wens zoetig heid". „Goed", antwoordde het Zwarte Schaap, verdwijn maar''. Het jongetje ging weg en het opper hoofd zei tot Créghel: „Hebt u onze to tempaal al gezien?" De professor sPealJ de zjjn rol als Snor-Indiaan meesterlijk en antwoordde: „Nee, ik heb er wel veel van gehoord, maar het was gisteravond zo donker, dat ik er niets van zien kon". „Eigenlijk zit ik er een beetje mee in mun maagZei ^et opperhoofd. De men sen worden steeds gekker. Ik weet bij voorbeeld op het ogenblik niet, waar ik •zoetigheid vandaan moet halen". „Dat is niet zo mooi", antwoordde Créghel steeds ihaar dooretend, „maar misschien weet ik wel iets. „Daar heb ik tenminste wat aan", riep het Zwarte Schaap, „Eet eerst maar rustig je boutje op en vertel dan maar wat je wilt doen!" Ullh 30. Het bijvoorbeeld uiterst zeldzaam, dat een vrouw met succes een zaak kan leiden. O ja, is dat een zo verrassende ontdek king? Zij heeft dan ook geen vrouw achter zich om te helpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8