Bijeenkomst Wereldraad van Kerken geëindigd De sociale achterstelling in de landbouw O. L. Vrouw van Banneux gekroond j Dr. J. van Heugten S J. hoofdredacteur „Streven" Wonderbare gen te Lourdes Rehabilitatie voor Lutherse bisschop? Churchill PAGINA a 1 In de fles... 2 Als pap... 3 Droog uit de handt (Van onze Brusselse correspondent) De bisschop van Luik, Z.H.Exc. mgr. Kerkhofs heeft in een herderlijk schrij ven medegedeeld dat het zijn bedoeling is het beeld van O.L. Vrouw der armen te Banneux, plechtig te kronen. Onlangs werden twee voor het beeld van O.L. Vrouw der armen bestemde kro nen naar Banneux gezonden. De éne, een kostbaar juweel, is een geschenk van Ita liaanse gelovigen. De andere komt van de bekende Franse Abbé Pierre, apostel der daklozen. Alvorens zijn campagne in het belang der Parijse armen te begin nen. was Abbé Pierre haar te Banneux onder de bescherming van O.L. Vrouw der armen komen stellen. De plechtige kroning van het beeld van Banneux zal plaats hebben op dins dag 14 augustus a.s. Zij zal gevolgd wor den door een H. Mis in de openlucht op de esplanade, in aanwezigheid van vele geestelijke en civiele autoriteiten. Op dezelfde plaats zal. op woensdag 15 augustus, Z.H.Exc. mgr. Allorio, aartsbis schop van Padfua. een pontificale H. Mis opdragen en het 'beeld van 0:L. Vrouw zegenen. Dr. J. van Heugten S.J. heeft de hoofd redactie van het maandblad „Streven o*p zich genomen. Hij volgt in deze func tie pater A. J. Wessels S.J. op, die door een plotselinge ongesteldheid gedwongen is zijn werkzaamheden als hoofdredac teur neer te leggen. Pater van Heugten staat zeer zeker niet onwennig tegenover de hem wachtende taak. Bij de oprich ting van het toenmalige Katholiek Cul tureel Tijdschrift had hij een groot aan deel en in ..Streven" zijn tal van artike len van zijn hand verschenen. Van 25 AUGUSTUS »/m 4 SEPTEMBER iedere avond van 9 uur lot 10.30 uur (zondags niet) Prijzen van I 1.60 t/m I 5.25 Kaarten te bestellen bij Bk Uw plaatselijke V.V.V. B an Markt 85a Delft S (Tel. K 1730-26100). geland kwam, werd een Vlaamse wevers kolonie te Carlisle gevestigd. Andere ne derzettingen van Vlaamse wevers in En geland ontstonden onder Hendrik II en Edward III. Gedurende de Honderdjarige Oorlog werd, rond 1341, de centrale mono polie van de Engelse wolhandel naar Brugge overgebracht. In 1551 woonden te Londen plusminus veertigduizend Vlaam se uitwijkelingen. Ondanks oorlogen, bracht de handel veel welvaart, wat de kunstproduktie ten goede kwam. In de vijftiende eeuw koch ten Engelse en Schotse burgers veel Vlaamse schilderijen. Daarvan zijn er nu nog bewaard gebleven. Engelse verzame laars kochten ook later veel Vlaams werk. Zo beweren kunsthistorici, dat de meeste werken van Vlaamse primitieven voor Britse collecties in de laatste twee honderd jaren werden gekocht, en dan meer in het bijzonder in Duitsland; Span je en Italië. Een van de eerste verzamelaars was het Engelse vorstenhuis; Hendrik VIII zou ruim honderddertig schilderijen hebben gehad. Toen in 1577 de Spanjaarden Ant werpen hadden verlaten, heeft Koningin Elizabeth pogingen gedaan om de be roemde Graflegging van Metsijs te kopen, terwijl ZÜ het jaar daarna moeite deed om het summum der Vlaamse schilder kunst, de Lam Godspolyptiek der Ge broeders van Eijck in haar bezit te krij gen. Op de expositie die momenteel te Brugge wordt gehouden, bevinden zich vijf werken uit de verzameling van de huidige koningin van Engeland; een v. d. Goes, een Jan Provost, een Rubens, een Teniers II en een schilderij van een on bekend Vlaams meester.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3