Belgische aanval bracht drie sterke mannen aan de kop Willy Vannits en won in solo de Oranje-trui m Revanche tussen Wereld- en Olympische ruiterkampioen Ronde van Nederland in cijfers P I i I PUZZEL Lekke band van Van Est was liet moment waarop België toesloeg EUROPESE BRIDGE-KAMPIOEN- SCHAPPEN IN STOCKHOLM OP EIGEN WIEKEN Onze dagelijkse Piazza's droom ging aan flarden; peloton verloor een kwartier Raimondo d'Inzeo èn Winkler op CHIO! Herz stoof nog sneller over Utah-zoutvlakte wSo fetPlaten' - WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 PAGINA i Bosjes lehke banden Kans voor avonturiers SS?'1 giig zitten VAN DE BREKEL iiwi De etappe Algemeen De ploegen RONDE VAN NEDERLAND TEL UW LITTEKENS 12 AUGUSTUS Van Est revanche Militaire trui NED. MILITAIR ELFTAL OP 15 AUGUSTUS TEGEN P.S.V. chocolade verwekt geen dorst HILARY Mabel Barnes Grundy Stockholm-trio B.M.R.S. TELEVISIE (Van onze speciale verslaggever) LEEUWARDEN, dinsdagavond. Het is vandaag opnieuw een buitenlandse triomf ge. worden en met name was deze tweede etappe in de achtste Ronde van Nederland een triomf van de gecom bineerde Belgische aanval. Voor de kleine Vannitsen, de populaire pas 21-jarige luitenant van de nieuwste lichting, waaronder men in België wéér een troep veel belovende jongeren heeft gerekruteerd was de etappe zege als bekroning van een onhoudbare solo over de laatste kilometers, een solo, die hem op de streep van de op het wijde zaailand-vierkant van uitbundig Leeuwarden uitstekend uitgezette finish-ronde een voorsprong van ruim 35 seconden opleverde op zijn land- en ploeggenoten Van Looy en Schils, die de tweede en derde plaats voor zich opeisten, gevolgd door Piet van Brekel, wiens sprint tegen de gecombineerde Belgi sche finale-rush niet opwoog, maar die voor Nederland dan nog de vierde plaats redde. Voor Vannitsen de etappe-zege èn de Oranje-leiders trui, voor de Belgische A-ploeg ook met glans de zege voor het ploegenklassement, voor de Belgische B-ploeg met De Feyter en Derboven een beste zesde en achtste plaats in het groepje dat door Adri Voorting in de sprint werd verslagen, dat met 1 min. 10 sec. achterstand op Vannitsen binnenstormde en waarin ook nog Van der Lijke de jonge Italiaan Carlesi en de eenzame Zeeuw Verhelst zaten en dat ruim één minuut later ook nog de Amsterdamse prof-defcutant Peter Post zag binnen komen. Voor de Belgen de glorie, voor de Italianen de neder laag. Want als laatste man van de kopgroep van twaalf, die méér dan de helft van deze etappe door het Drentse Groningse en Friese land had gereden met een voor sprong op het peloton, die op de beste ogenblikken van deze kopgroep wel 9'/$ minuut bedroeg, wankelde, volkomen leeggereden, na meer dan 1 minuten in de laatste kilo- 4 meters op Vannitsen te hebben verloren, de Italiaan Piazza over de eindstreep. Piazza, die gisteren tweede was geworden en die er onderweg van gedroomd had dat hij de Oranje-trui, toen door Baroni ver overd, toch nog voor de Italiaanse Squadra had kunnen overnemen. Op die laatste kilometers is Piazza die droom wel vergeten, aan flarden gereden als hij werd door de demarrages, die de Belgen onafgebroken op hem afvuurden en waarin men de A- en de B-rijders van onze zuiderburen alleen maar aan de kleur van hun shirts uit elkaar kon 3 houden piazza. En voor Nederland tenslotte alleen droom aan maar de vier minuten winst, die een flarden geladen Wim van Est en een fel méé- strijdende Wies van Dongen in een vlucht over de laatste 50 kilometers nog op het peloton konden los branden. Een winst, die echter niet opweegt tegen het verlies, dat een Schulte en een Voorting en óók toch Wim van Est vandaag tegen de Belgen hebben geleden. En eens te meer en men zal zich herinneren, dat wij dat voor het startschot van deze achtste Ronde van Nederland wel hadden zien aankomen zijn de Belgen dit jaar de grote favorieten. Duitsland heeft zijn equipe samenge steld, die zal uitkomen in het Internatio naal Concours Hippique, dat van 29 augustus tot en met 2 september a.s. in Rotterdam zal worden gehouden. De Olympische kampioen Hans Günther Winkler za 1 starten met de paarden „Halla". „Viola" en „Fregola" Dit zal dan de eerste maal zijn na de gedwongen rustpoze van Winkler in verband met zijn opgelopen verwonding in Stockholm- dat hij weer aan een internationaal con cours hippique deelneemt. Alfon-s Lütke-Westhues zal met „Ala" en „Hard-enberg" in de ring verschijnen en Ernst Schiller met „Indiana" en „Fayme". Voorts behoren nog tot de springequipe Magnus von Buchwaldt en Anna Clement die zullen uitkomen met Hij kreeg niet alleen van Schulte en Voorting, de zegen mee maar ook van Magni (tien maal méér baas over de Squadra dan ploegleider Pagan!)die op dat moment de voorsprong van Piazza in de kopgroep reeds onaantastbaar wist. Het peloton liet Van Est gaan en de Bra- bantse tempo-beul, geprikkeld door de dubbele bandforeuk. waarvan de Belgen zo prompt hadden ge profiteerd, maakte zich op de weg van Dokkum naar Leeu warden nog 4 minuten los van het peloton, dat op zijn beurt on bereikbaar bleef voor een trosje pechvogels dat tegen de wind in zijn achterstand op de vlakke Friese wegen nooit meer kon goed maken en die men rondom de ineengestorte Van Grinsven VAN DONGEN ging méé De tweede etappe voerde de renners voor het grootste gedeelte door het Drentse en Fries-Groningse land schap. Het tot een lange sliert uitge trokken peloton passeert hier het plaatsje Steenwijk, waar de publieke belangstelling niet gering is! in de uitslag wel terug zal vinden met de meest, onwaarschijnlijke tijdsverschil len. Maar ondanks die woedende rush van Van Est, die Van Dongen by zich hield maar Van 't Hof nog achter moest laten, aan de finish op het Zaailand nog altijd 11,5 minuut achter op de jonge winnaar Vannitsen, die in de wirwar van Belgi sche demarrages op de laatste kilometers het juiste „schot" had geplaatst, en die morgen als „de man om te kloppen" in de Oranjetrui zal ryden. GERARD PATTIJN. Het. had gegonsd in Meppel (nauwelijks belangstelling voor het lawaai van de reclame-karavaan) gegonsd van de ge ruchten deze ochtend: geruchten die rom melden als het onweer dat in de vroege ochtend de hele karavaan wakker had doen schrikken, geruchten even talrijk ook als de hagelstenen, zo groot als dui- veëieren, die wii onder dat onweer door ons venster zagen, slaan. Geruchten over de Belgische aanvalsplannen, over een nieuwe Italiaanse verrassing, over de samenwerking die Schulte en Van Est gevonden hadden, over de poging van Adri Voorting om de militaire sprint-trui terug te veroveren enzovoorts enzovoorts. En onder de stortvloed, die vlak voor de start nog even de karavaan kwam teiste ren, bekoelden deze geruchten nauwelijks. De strijdlust van de Italianen, die door de perswagens van de Milanese Gazetta Dello Sport en van de Romeinse Corriere Dello "<1 Sport worden ver- zorgd op een wijze 'a', waartegen de Ron- de-leiding reeds 1 twee dagen achter- een wel enige '■4 reglementaire be- zwaren heeft de I strijdlust dan van Baffi en Zampinl bleek evenmin be koeld, want reeds bü Giethoorn (10 km) waren zij on berispelijk méé in de groep. toen ATYRT vno*RTTNG Voorting, Gijs ADRI VOOK1ING pauw en Rjen van wil de militaire trui Grinsven op de terug. eerste premie- sprints uitgingen. Bovendien leidde Boni toen de jacht van het peloton, dat de vijf premie-jagers dan ook snel inliep en dat daarna lange tijd de handen meer dan vol heeft gehad aan het herstellen van de lekke handen, die op de smalle se condaire weggetjes door het Drentse land weggetjes met verraderRjke grind-goot- jes, bü bosjes vielen. De zwieper, waarmee ploegleider Jan Lamtoriehs zijn wagentje in de berm liet, neerkomen om zelf de lekke band van Harrie Schoenmakers te repareren, veroorzaakte in de volgerskaravaan de eerste storing. Van Dongen. Van t Hof en Van Oers bleven achter, kwamen mèt Schoenmakers even later op een groepje Italianen dat door 'n lekke band van Zamipini eveneens stagnatie had op gelopen. vonden vervolgens met de Duit ser Pankoke en de Zwitsers Moresi en Trütsch de aansluiting terug. Temidden van een nieuwe kletterende regenbui bi] Vledder en Doldersum (40 km) stapten vervolgens ook Boni en Harm Smits ai. daarna was het tweemaal achtereen ae beurt van de Belg Luyten en tenslotte ontkwamen ook de Duitsers Becker en Debusmann niet aan de pech. Voorby Vledder op de smalle en boch tige steenweggetjes. In de luwte van de lange rijen bomen, die deze wegen be schutten. viel het de achterblüvers echter steeds moeilijker om weer by te komen. Want in de luwte van de bosschages en ia de opeenvolging van bochten school voor de avonturiers in het Peloton alle aautrekkeiykheid van een vlucht. Opnieuw zat, Adri Voorting erbij, veel beter draaiend dan gisteren, opnieuw ook Van Grinsven. die zijn ploeggenoot Ver- helst meenam, terwijl het zwarte esca- dron van Schulte vertegenwoordigd was door Van de Brekel en Van der Lijke en toen reeds zaten Germain De- rijeke en de B-man De Feyter de ge zamenlijke Belgi sche belangen te behartigen En wie soms zou menen, dat de Italianen de aansluiting gemist hadden: het was Piazza die samen r'* met de jonge Magni-puipil Guido EB dromen van de redde de vierde Oranje-trui, die hij plaats tussen de wielen P van die vluchtelingen gemakkelijk voor de Squadra zou terugnemen. Derijcke moest echter met een lekke band die kopgroep vaarwel zeggen en van de grote Belgische aanval was toen nog niet veel te bespeuren. Wel waargden nog voor Appelscha (60 km) de twee grote Nederlandse..bazen" een aanval: eerst Schulte. kort daarop Van Est. maar het was Magni persoonlijk, met Boni sa men notabene, die dat offensief in de kiem smoorde. De grote Belgische aanval barstte dan los op de dijken, die het smalle en diep aan de voet van een verraderiyke steile berm gelegen Oranje-kanaal tussen Ap pelscha en Hooghalen (80 km) omzomen. De blauwe troepen lanceerden die aanval precies op het moment, dat Wim van Est met een lekke band moest afstappen. De kans op een offensief was schoner dan ooit en dat is achteraf ook wel ge bleken. De Belgen plaatsten die aanval met drie man tegelijk: Van Looy, Vannit sen en Schils zij namen bovendien Der boven van hun rode B-ploeg mee en verder zag alleen de jonge Post nog kans om het wiel te pakken. En nadat uit de éérste kopgroep Van Grinsven was weggevallen met een zo peilloos diepe inzinking, dat hij tenslotte vele minuten achter het peloton pas over de eindstreep kwam wankelen, werd dat zevental binnen de kirtste keren door het Belgische viertal plus Post ingelopen. Die kopgroep kreeg met de komst van de Belgen een nieuwe stimulans, die de voor sprong met rukken omhoog joeg. Van nauwelijks 40 seconden op de dijken léngs het Oranjekanaal zeer snel klim mend tot 414 minuut op de weg tussen Hooghalen en Assen. De Drentse hoofdstad, ook nog kilo meters voor en achter de ravitaillering mei enorm veel volk op de been werd een kwartier voor het j tijdschema reeds door die kopgroep verrast. In het peloton hingen opnieuw de Italianen met al hun gewicht aan de remmen, want met die voorsprong van 414 minuut reed Piazza veilig en wel naar de Oranje-trui f (dachten zij) En zo bedroeg in Groningen, dat na 126 km niet al leen een vleugje zon en een paar spectacu laire sprints maar ook eindeloze mensen zeeën op straat bracht de voorsprong van de kopgroep reeds 914 minuut, een voor sprong. die nog groter zou worden. m De uitslag van de tweede etappe van Meppel naar Leeuwarden (202 km) luidt: 1 Vannitsen Belg. Al 4.56.55, 2 Van Looy (Belg. A) 4.57.30, 3 Schils (Belg A) z.t., 4 Van de Brekel (Ned. A) zt., 5 A. Voorting (Ned. B) 4.58.06. 6 Dc Feyter (Belg. A) z.t., 7 Van der Lijke (Ned. A) z.t., 8 Derboven (Belg. B) z.t., 9 Carles! (It.) 4.58.23, 10 Verhelst (Ned. C) z.t. 11 Post (Ned. A) 4.59.26, 12 Piazza (It.) 5.01 23, 13 Van Dongen (Ned. C) 5.08.22, 14 Van Est iNed B) z.t., 15 Van 't Hof (Ned. C) 5.11.50, 16 Junkermann (Did) 5.11.55, 17 Deri.icke (Belg B) 5.12.18 18 Schulte (Ned. A) z.t 19 Haan (Ned. A) z.t., 20 Martini kit.) z.t. 21 Fori (Belg. B) z.t., 22 Saelens (Belg. B) z.t., 23 Debusmann (Duld) z.t,, 24 Maas (Ned. B) z.t., 25 Kooyman (Ned C) z.t. Wim van Est werd uitgeroepen tot strijdlus- tigste renner van deze etappe (Ned. B). Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: I Vannitsen (Belg- A) 10.01.35, 2 Van Looy (Belg A) 10.02.40, 3/ Schils (Belg. A) en Van de Brekel .Ned, A) 10.03.10. 5/8 A. Voorting (Ned. B), De Feyter (Belg B), Van der Lijke (Ned A) en Derboven (Belg. B) 10.03.46. 9/10 Carlezi (It en Verhelst (Ned. C) 10.04.03. II Piazza (It.) 10.04.52, 12 P. Post (Ned. A) 10.05.06, 13/14 Van Dongen (Ned. C) en Van Est iNèd. B> in.14.02, 15 Bm'ont (It.l 10.15.17, 18 Graf (Zw.) 10.16.17, 17 Van 't Hof (Ned. C) 100.17.30, 13 Junkermann (Did) 10 17.35, 19/20 Schroeders (Belg. A) en Gielen (Belg. B) iO.17.38 Het ploegenklassement van de tweede etappe ziet er als volgt uit: 1 België A 14.50.25 2 Nederland A 14.55.02, 3 België B 15.08.30, 4 Italië 15.12.04, 5 Nederland C 15.18.35, 6 Nederland B 15.18.46, 7 Duitsland 15.36 31, 8 Zwitserland 15.36.54. Het algemeen ploegenklassement na de tweede etappe luidt: 1 België A 30.07.05, 2 Nederland A 30.11.45, 3 Italië 30.24.12, 4 België B 30.25.10, 5 Nederland C 30.35.35. 6 Nederland B 30.35.46, 7 Zwitserland 30.52.13, 8 Duitsland 30.53.31. ETAPPE 4a. b 9AUGUSTUS t»S6 WILLY VAN NIT SEIS Luitenant van de nieuwe lichting., WIM VAN EST met. lekke band machteloos lAdvertentie) Want pal achter Groningen gingen de spoorbomen van Vierverlaten voor de neus van het peloton omlaag en de drie minuten oponthoud, die de N.S. daar aan het tweede deel van de karavaan bezorg den, waren alleen maar goed om Koblet en Haan na een lekke band in staat te stellen om weer bij te komen wat, zonder dit Presentje van mijnheer Den Hollander wellicht, wel een té zware opgave voor de verre van briljant rijdende „Mooie Hugo" zou zijn geweest. Intussen kéék men nog nauwelijks naar dat peloton, dat langs de brede vaarten van het wüde Friese land en tegen de demarrages die de Belgen in de laatste kilometers in de kopgroep opeenstapel den, tenslotte een vol kwartier verloor. Men zag alleen nog vlak voor de adem benemende gevaren van valpartqen die in de onoverzichtelijke doolhofjes van Dokkum dreigden, de woedende „jump" waarmee Wim van Est, samen met Wies van Dongen en Arend van 't Hof, dat pe loton eindelijk vaarwel zei. 4a Lengt» 107 km Mil. «print Afgelegd» km O 1ZANOVOQR7 «enotN. HOUT VOOtLfN !ANG 400RDWU NOOSDWUKEft. HOUT VALKtSJuRS X SCHEVENINGEN OEN HAAG LOOSOUlNEN MONSTE» NAALDWIJK P'JPlCHTtNQ botterdam CHIEOAM Finish MAAS SLUIS De uitslagen van de militaire sprints van de tweede etappe luiden: Te Hooghalen: 1 A. Voorting (Ned B), 2 Derboven (Belg. B). 3 Verhelst (Ned. C). Te Assen: 1 Van der Lijke (Ned. A), 2 Schils (Belg A). 3 A. Voorting (Ned. B). Te Groningen: 1 Schils (Belg. A) 2 Vannitsen (Belg. A), 3 Derboven (Belg B). Het algemeen klassement van de militaire sprints ziet er na de tweede etappe als volgt uit: 1 Baroni (It.) 25 pnt., 2 Piazza (It.) 18 pnt., 3 A. Voorting (Ned. B) 17 pnt., 4 Graf (Zw.) 17 pnt., 5 Derboven (Belg B) 16 pnt 6 Schils (Belg A) 12 pnt., 7 Junkermann (Did) 7 pnt., 8 Lurati (Zw.) 7 pnt. Ofschoon Zampini en Trütsch ln de tweede etappe de tijdslimiet hebben overschreden, heb ben zij van de organisatoren toestemming ge kregen morgen, voor de derde etappe te starten, omdat beide renners bij een valpartij betrokken zijn geweest. By de recordpogingen van de N.S.U— ploeg op de zoutvlakte in Utah heeft Wil helm Herz zaterdag met een 500 cc N.S.U. een gemiddelde snelheid gehaald van 210.64 myi of 339 km.u. op de gemeten mijl, een absoluut Wereldrecord. Het was de eerste maal dat een mo torrijder er in slaagde een snelheid van meer dan 200 mijl per uur te bereiken. Hij verbeterde hiermee het absolute re cord dat hij twee dagen tevoren met een 350 cc machine op 305 km.u. had gebracht. Het nieuwe record geldt tevens voor de klassen tot 750 en 1000 cc. Het officiële record stond op naam van de Nieuwzeelander Ruil Wright die in 1955 met een 1000 cc Vincent 298 km.u. heeft gehaald Het Nederlands militair voetbal-elftal zal op woensdag 15 augustus een wed strijd spelen tegen het eerste elftal van PSV onder auspiciën van de Garniziens- sportvereniging EindhovenOirschot. De netto-recstte van deze wedstrijd komt ten goede aan de Gezamenlijke Militaire Fondsen. Het militair elftal verschijnt in de vol gende opstelling binnen de lünen: doel: Van Dijk (Sparta); achter: H. Brui (Sit- tardia) en Van Veen (Ajax); midden: Kreijermaat (Elinkwijk), Van de Meer (ADO) en De Swart (Longa); voor: Kick (Amsterdam), Bosselaar (Feijen- oord). Van de Donk (Enschede), Bis- schops (Rapid J.C.) en Janssen (Ensche de). Het eerste elftal van PSV, dat sinds enkele weken getraind wordt door de Hongaarse coach L. Brocic, speelt op zondag 19 augustus een wedstrijd tegen de Oostenrijkse topclub Wacker Wien, waarin onder meer de volgende Interna tionals uitkomen: doelman Pelikan, stop per Walter Kollmann, de twee Kozliceks, de beroemde linksbuiten Walter Haum- mer en Theodor Wagner. Bovendien heeft PSV een thuiswed strijd tegen de Belgische club Royal F. C. Tilieur in het vooruitzicht. (Van een speciale correspondent). Na beslist onnodig van België te heb ben verloren, heeft het Nederlandse team in Stockholm zware nederlagen te in casseren gekregen van Engeland en Italië. Het volgende spel tegen de Italianen is een fraai voorbeeld van de bekende kuil, die men voor een ander graaft. Kamer I. NZ: HellemanBoender. OW: BelladonnaAvarelli. Kamer II. NZ: Chiaradiad'Alelio. OW: BouwmanPot. Z. gever. Allen kwetsbaar. A A 5 9 B 7 6 O B 8 3 V B 4 3 2 B 10 8 6 4 2 9 92 O 9 7 6 «f» 10 6 A H 7 <9> A 10 5 3 A V 10 5 3 •f» 7 5 4b ploegentijdrit 10 ronden circu'1 Varken, oord: totaal 10 l(IT' 2 erapoe .f&XA 207 km Lfl; yw.QQf 3° etappe 216 km ZAMYO.ORT, etappe 200 km 4° etappe UTPiCHT U7 km Afgelegde af»tan<J no de vierde etoPPc V 9 3 O H V 8 4 O H 2 4. A H 9 8 In de open kamer opende Boender met 1 SA, wat door W. met 2 4» werd be antwoord. Na het daarop volgende 3 SA- bod van Helleman werd rondgepast. Het 2 4^-bod van West was uiteraard bedoeld als informatie-double. Na eèn ruiten uitkomst girig het spel kansloos 1 down. Vermeldenswaard is nog, dat Noord vóór zijn beurt bad geopend, maar de Italianen eisten er geen straf voor. In de gesloten kamer opende d'Alelio eveneens met 1 SA, waarna Bouwman 2 O gaf- O. antwoordde met 2 C?, waar op Z. double liet horen. Na passen van W. en N. bood O. 2 4». Z- en W. pas: ten; N. gaf 2 SA en Z. maakte het boa af met 3 SA. Bouwman trachtte een double te krijgen, hetgeen hoogstens een zou gaan, maar waarschijnlijk wórden gemaakt Toen de Italianen' totl 3 SA doorboden, zag Pot niets meer in een ruiten-uitkomst, zodat het contract gemakkelijk kon worden gemaakt. Italië's enige concurrent Frankrijk speelde in de tiende ronde tegen Duits land. Met de rust stonden de Duitsers 3 matchpunten voor, maar daarna was het voor hen ook absoluut gedaan. Zij ver loren met 40 matchpunten 1 Zij zochten echter de nederlaag ook wel op, hetgeen kan blijken uit het volgen de spel: Kamer I. N—Z: Jaïs—Trezel. O—W: Von Dewitz—Korsing. Kamer II. NZ: OsterRahm. O—WSoareBourchtoff Z gever; N—Z kwetsbaar. V 10 5 0? 6 O A 7 5 4 i 4» A 7 6 5 3 B 9 AHV875 O V 8 6 3 2 4« 2 4 8 7 4 3 2 <9> 3 O H B B 10 9 8 4 $ê?0 9 4 2 In kamer 1 verliep het bieden als volgt: nadat Z. met 1 na,a Jp^Pend, waarop W antwoordde met 2gaf N. 3 Oost paste, maar toen Z. 3 SA gaf, sprong W. naar 4 v-welk bod prompt door N. werd fedyhh®ld- W. vluchtte hierop naar 4 Cp, doch dit werd door Z. gedoubleerd. ifAÜL het heel anders: Z. N- 2 Z. 2 N. 2 SA, Z. 3 ii/r N. 3 O. double. Men ziet het: in beide kamers boden de Duitsers volkomen geforceerd. Geen won- snrf °°k, dat hun beide paren elk 5°0 pnt. verloren, zodat zij in totaal 8 matchpunten kwijt raakten. K WAT TA 39). Dus je hebt je betrekking binnen veertien dagen gekregen en ik veronder stel dat je erg ingenomen bent met je zelf. Je schijnt heel wat mensen lastig gevallen te hebben en geen wonder, dat de een of andere arme man zich heeft laten overhalen je aan tc nemen. Het kussen in je moeders stoel verkeert in een doorweekte en ontoonbare staat, tengevolge van de vele tranen, die zij er op heeft gestort. Zij zegt dat ze niet weet, hoe jij haar kind kunt zijn, en ik vertelde haar dat, als zij het niet weet, ik niet begrijp, wie het dan kan wezen. Ik sluit een cheque in van vijf pond. Laat het me weten als je meer nodig hebt. En zeur niet over terugbetaling. Neem de tijd. Trots is een eigenschap waarover sommige mensen zich erg op blazen en ik kan me niet voorstellen waarom. Je toegenegen grootmoeder. Laat die tandenkerel je niet kussen. Alsof ik dat zou toelaten, mompelde ik verontwaardigd, en mijnheer Inglis, die zijn hoofd om de deur stak, trok het met grote snelheid terug. Moeder schreef; „Je vader en zusters voegen hun gelukwensen bij de mijne nu je het werk gekregen hebt, waarnaar ie verlangde. Je kent mijn werkelijke opinie over dit onderwerp, dus het is nutteloos die nog eens te herhalen. Er zal waar schijnlijk een dag komen, dat jij blij zult zijn, naar je gezellige thuis te kunnep terugkeren. De tuin begint er erg aardig uit te zien en de krokusjes zijn mooier dan anders. Het is een troost voor me, te weten, dat je toekomstige werkgever oud en vaderlijk is, en zijn denkbeelden over het onderwerp lunch zijn geheel solide. Je besluit om in een pension te gaan wonen, heeft me veel zorgen gegeven. Betalend logé bij een rustige, hoogstaande familie die haar inkomen wenst te vergroten, zou veel behoorlijker en wenselijker zijn ge weest. Maar daar je de zaken in eigen handen hebt genromen, ben ik blij te ver nemen, dat de dames Sparrow boechaafd en vriendelijk zijn. Miranda schrijft ie ook een paar regels, dus wil ik besluiten met onze gezamenlijke groeten". De gong luidde en ik bewaarde Miran da's brief voor later. Het zou niet te pas komen, als ik op mijn eerste morgen bij dr. Peignton te laat zou zijn. Was het diner die zaterdagavond al kalm geweest, het ontbijt was begrafenis achtig. De donkergejaste mannen veror berden hun ontbijt met hun ogen op de klok. Alleen mijnheer Pidge, had omdat hij bankbediende was, tijd voor een behoor lijk uitgebreid maal. Havermout, haring spek en eieren, marmelade, alles ging met regelmatige tussenpozen naar binnen. Gebakken eieren glipten door zijn keel als oesters en hij was aan zijn zesde boter ham, toen ik de kamer verliet. Dc dames Sparrow leenden mij een karbonade, en maakten de opmerking, dr. Peignton heel verstandig was; en ik kwam precies op tijd °P Grosvenoi Square aan. fris en doorgewaaid. Maart gmg te keet als een leeuw en de dag was wüd en opwindend. Ik groette Bywater met een glimlach. Hij was een man niet een enigszins be drukt gezicht en zachte, bruine ogen, en scheen wat opbeuring nodig te hebben. Het bleek dat het niet aal) "e dag, noch aan zijn werk lag en ook niet aan zijn pa troon. dat hij het land had, maar aan zijn vrouw, die kwam werken bij dr. Peign ton en de haarden aanmaakte. Ze was altijd en eeuwig ziekelijk. Niets ernstigs, dc ene dag hoofdpijm andere dag rug pijn, dan weer remnaüek' Zi; moest wan delen en thee op bed hebben en zij moest thee hebben op alle mogelijke ongelegen ogenblikken. Hij wilde, dat er een stuiver in-de-gleuf-warme-thee-automaat werd uitgevonden. Hij mopperde niet, hij was dol op zijn vrouw; zij was een vrolijk, verstandig vrouwtje, maar hij wenste, dat zij een beetje sterker was. Hoofdpijn bracht niemand nut en een arts schonk er zelfs geen aandacht aan, Terwijl zij hoofdpijn had. legde hij vuur aan en de dokter was zó punctueel 's morgens. —Zo woont hij dan niet hier? viei ik hem in de rede, terwijl ik mijn hoed en mantel uit deed, en mijn haar voor een spiegel boven de schoorsteen in orde maak te. En Bywater zei van niet. Hij had en kele kamers gelijkvloers en het overige ge deelte was verhuurd aan een andere tand- s ,-fn .frhven aan een dokter. Dat is de manier, die de meeste grote dokters en tandartsen volgen, verklaar de hij. De huren zijn vreeslijk hoog en dan wonen sommigen van hen buiten. Dr. Peignton woont in de buurt van Becken- ham en hij heeft een auto, een vrouw en zes kinderen; maar hij kan zo hier zijn, juffrouw, dus moet ik gaan. En ik hoop, dat u zich op uw gemak zult voe len en bij ons blijft, juffrouw. Sinds juf frouw Peignton getrouwd is, zijn zijn boe ken en papieren in hopeloze wanorde. O, dit is de karbonade voor uw lunch? Mooi stukje vlees van de lende, juffrouw. Als u iets nodig hebt, belt u maar. Toen Bywater naar bulten ging, kwam dr Peignton binnen. Hij zag cr door de wind schraal en een beetje blauw uit en stond zichzelf even bij het vuur te war men, terwijl hij vriendelijk praatte. Ik moest deze kleine kamer als mijn privé- eigendom beschouwen. Hij en mijnheer Brown zijn assistent, zouden hier hun brie ven komen dicteren; aanwijzingen geven en de boeken doorzien; maar als zij onder enig ander voorwendsel kwamen, dan moest ik ze voor indringers aanzien, ofschoon hij hoopte, dat ik niet al te hoog hartig en op een afstand zou zijn. Hij klop te mij op de schouder, terwijl hii sprak en ik kromp even ineen. Was het voor een man behoorlijk, vroeg ik mezelf af, zijn secretaresse te bekloppen. Ik wilde niet preuts zijn. maar zou moeder het goed keuren? We zullen met elkaar net zo jolig zijn als kinderen aan het strand, vervolgde hij opgeruimd, cn ik gaf het toe, ofschoon ik mij niemand kon voorstellen, die min der op een kind aan het strand leek dan dr. Peignton. Toen legde hij mij langzaam en zorg vuldig mijn plichten uit en de methode, waarnaar hij boek hield. Van een plank nam hij een dagboek en een grootboek, en verklaarde het gebruik ervan. Het laat ste scheen erg belangrijk; van de posten daarin werd de halfjaarlijkse rekening naar de diverse patiënten verzonden. Bij een vluchtig onderzoek kreeg ik <je jn. druk, dat de rekening van Lord Craythor- pe aardig hoog zou zijn: twee gouden kro nen, twee goudvullingen, vier kunsttanden enz. Een zekere juffrouw Ravenshurst zou eveneens reden hebben om neerslachtig te zijn, tenzij haar beurs goed gevuld was. Daarna verklaarde dr. Peignton de namen der tanden, die beantwoordden aan verschillende hiëroglyfen, die in zijn eigen notitieboekje stonden gekrabbeld, welke aantekeningen ik iedere avond in het dagboek had over te brengen. L.O.V. No. 1 betekende eerste linker onder val- se kies. Tweede rechter bovenkies stond in zijn boekje aangegeven als R.B.K. No. Vlug maakte dr. Peignton mij bekend met snijtanden, zijwaartse hoektanden, verstandskiezen en de bovengenoemde valse en echte kiezen, tot ik er helemaal beduusd van was. U zult er spoedig aan gewend zijn, en nu de brieven (Wordt vervolgd). „Nadina", .Tabitha", „Roco" en „Nico' Ook de Duitse dressuurploeg telt in zijn gelederen amazones van klasse. Lisehof, die in Stockholm de bronzen medaille won, heeft zich laten inschrijven met „Adular" Anneliese Küppers met „Afri ka". Hahnelore Weygand met ..Perkunos" en Rose marie Springer met „Doublette" én „Thyra". Intussen heeft de persdienst van het C.H.I.O. uit Rotterdam ook het Italiaanse team bekend gemaakt, dat naar Rotter dam komt. Onder de namen treffen wq die van de Wereldkampioen Raimondo d'Inzeo aan en die van Piero, zqn broer. Men mag dus een revanchewedstryd ver wachten tussen de drie Olympische me daille winnaars van Stockholm. Raimondo verwierf in de Zweedse hoofdstad de zilveren medaille en zijn broer Piero de bronzen. Doordat Winkler in Aken, tijdens het toernooi om het We reldkampioenschap der springruiters, van zijn arts nog geen toestemming had ge kregen weer te rijden, zal Rotterdam derhalve de primeur krijgen van de grote revanchewedstrijd tussen de Olympische en Wereldkampioen. Raimondo komt met de paarden „Me- rano" en ,,The Quiet Man". Piero met „Uruguay" en „Pirata 2", terwijl voorts de equipe gecompleteerd wordt met ka pitein Luciano Ambrosio („Brando" en „Nadir") en markies Lorenzo Medici („Irish Rover" en ,.Dick"). Horizontaal: 1. bergruimte, 4. levens lucht. 8. enkelspel, 9. jongensnaam, 11. deel v'. d. bij'bel (afk.),-l2. naschrift (afk.), 14. familielid. 15. voorzetsel, 16. pl. in Gelderland, 17. zangnoot, 19. wijze, 21. voorzetsel, 22. oude munt (afk.), 23. wa terhoogte (afk.), 24. meisjesnaam, 25. lid woord. 26. landbouwwerktuig. 27. reeks, 28. voegwoord. 29. ontkenning, 30. stof- maat, 32. heilige (afk.), 33. de lezer heil (lat. afk.). 35! duur van éb en vloed, 36. rekening, 38. jongensnaam. 40. vlecht werk, 41. gekoo'kt. Verticaal: 1. loterijbriefje, 2. reeds, 3. afsluiting. 5. pl. in België, 6. vogelprodukt, 7. voorzetsel. 3. vloeibaar hars, 13. rep tiel, 14. tuchtklep 18. zeeplantje. 19. sta pel. 20. gesloten, 21. lyrisch gedicht, 31. bosje haar, 32. treiter, 34. bevel. 35. in- sekt, 37. meisjesnaam, 39. onder andere (afk.). Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. comPieu=r«=... 9. ar; 10. do; 11. essen; 12. gemis; 13. steen; 15. aneta; 17. el; 18. or; 19. lieverd; 22. emancipatie. Verticaal: 1- conversatie; 2. lol; 3. ton; 4. nabestaande; 5. kasteel; 6. ore; 7. ede; 8. lomperd; 14. eli; 16. nor; 20. etc.; 21. elp. Uitzending v»n,2,U E"ï. Transit Camp, te Hoek van Holland Golflengte »5 metl,r Woensdag 8 augustus 22 do Martin Block. 22'30 Stafford zinet 22.45 Dansmuziek 23.0 Muziekland „TT DONDERDAG O AUGUSTUS tt7?JLveRSUM I, 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VpRO. 8.0024.00 AV&O. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag- Opening. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.oo Kookpraatje. 11.15 Omr— ork. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pamo. 12.50 Rep. v. de Ronde v. Nederland. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.25 Tiroler muz. 13.55 Koersen. 14.00 Mezzo-sopr. en piano. 14.30 Hoorspel. 15.05 Gramm. 15.15 V. d. zieken. 16.00 Varianten. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.16 Sport en rep. Ronde v. Nederland. 18.30 Dansmuz. 19.00 Gesproken brief uit Lon den. 19.05 Cosmopolitain ork. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nws. 20.0-5 Kamerork., omr.koor en sol. 20.55 Hoorspel. 21.40 Piano. 21.55 Gramm. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Koersen en New York calling. 23.2524.00 Gramm. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws en weer. 8.15 Gramm. 9-00 V. d. huisvr. 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gramm. (12.30—12.33 Land- en tuitf).- meded. 12.33—12.40 V. d. boeren). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws en katn. nws. 13.20 Gramm. 14.00 Omr.ork. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gramm. 1-6.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Tenor en -piano. 17.00 Klankb. v. d. jeugd. 17.30 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. trio. 18.10 Zang. 18.30 Friese uitz. 18.45 Oramm. 19.00 Nws en weer. 19.10 Verz.progr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio- Vossenjacht. 21.30 Gramm. 21.45 Zigeunerkwint. 22.00 Orgel. 22.25 Gramm. 22.45 Avondoverden- king- 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gramm. NCRV: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 TV- encyclopedie. 20 20 Fllmprogr. NTS: 22.1522.S0 Ronde van Nederland. Engeland. BBC Home Service. 330 m. „12.00 Sport. 12.25 V. d, arb. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Mcded. 13.20 Gevar. muz. 13.55 Sport. 14.00 Lichte muz. 14.20 Eisteddfod in Wales. 15.15 Piano. 15.30 Hoorspel. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.20 Ork.conc. 19.00 Caus. 19.15 Recital. 20.15 Caus. 20.30 TwintiE vragen. 21.00 Nws. 21.15 Radio Link 22.00 Gramm. 22.15 Hoorspel. 23.00 N.ws en weer. 23.0823.13 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12,00 Ork.oonc. 13.00 Dansmuz. 13.40 Ber. 13.45 V. d. kind. 14.00 Klankb. 14.30 Lichte muz. 14.45 Voordr. 15.0-0 Weense muz. 15.46 Lichte muz. 16.15 Mrs. Dale's Dagb. 16.30 Orgel. 17.00 Ork.conc. 17.58 Ber. 18.00 Piano. 18.15 Revue- ork. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en journ. 19.25 Sport. 19 30 Hoorspel. 20.00 Klankb. 20.30 Gev. progr 21.00 Idem. 21.25 Recital. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Voo-dr. 23.15 Lichtt muz. 23.50 Progr.-overz. 23.35— 24.00 Nws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Amus.muz 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 14.15 Omr.ork. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.15 Gramm. 20.00 Dansork. 20.35 Hoorspel m. muz. 21.45 Nws. 22.10 Symf.ork. 22.45 Liche muz. 23.15 Dansmuz. 23.30 Chansons. 24.00 Nws. 0.10 Kamermuz. Frankrijk, Nationaal Progr. 347 m. 12.30 Gramm. 13.00 Nws. 13.20 Gramm. 14.00 Nws 14,05 Gramm. 14.25 Hoorsp. 16.40 Gramm. 17 10 Orgelconc. 17.55 Gramm. 2(1 05 Symf.-ork. en soliste. 22.35 Gramm. 23.45—24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. 12.55 Koersen 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gramm 16 OO Koersen 16.02 Orkestconc. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17 15 V. d. kind. 1B.15 Gramm 18 30 V. d. sold. 19,00 Nws, Hoorn en piano. 20.00 Gramm. 20.10 Moderne tijden 20.40 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Gramm. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gramm. 12.30 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13 20 Gevar. muz. 14.00 Gramm. 15.00 Solisten- conc. 15.50 Gramm 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.00 V. d. sold. 18.30 Gramm. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.30 Gramm. 22.00 Nws 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gramm. 22 55 Nws. BBC. Ultz. voor Nederland. 17.4-518.15 Nws. Londens Radiodagb. Eng. li teratuurgeschiedenis. (Op 224 en 41 m.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4