Glorieuze intocht van de Haagse Bloernenkoningin Andrea Doria"-ramp aanhangig bij federale hof belevenissen van een jong gezin 0 L Amerikaanse krantenjongens zagen cle Nachtwacht en kregen klompen n Indonesische schulden aan Nederland Na plensbuien stralende zon Handelmij Güntzel Schumacher Kampioenen Avonturen van prof. Créghel En eten dat ze kunnen! Elke avond nu „lichies" in Amsterdam Prachtig recreatie-oord voor Apeldoorn-Zuid Hofstad: louter optimisme neerlands oudste wildreservaat Eerste veroordeling in nikkelsmokkel-affaire Géén dierenmishande ling op de Ruiterspelen Op versoek van Zweedse maatschappij door Jörgen Mogensen WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 NSC PAGINA 6 „Wooden shoes" Moeilijke opgave DIENSTPLICHT EN HOOFD AKTE Ministers willen uitstel eerste oefening niet verlengen MIGRATIE-OVEREENKOMST MET AUSTRALIË Tekst overgelegd aan Tweede Kamer MARKTBERICHTEN MGR. NIERMAN CONSACREERDE KERK IN NOORD-OOSTPOLDER Feestelijke intocht te Ens ALLEEN BINNENLANDSE GOUDPRIJS VERHOOGD Zwemmers in diepe bassin te zien door grote glaswand TELEVISIESTRAALZENDER BIJ ZWOLLE? SPECIFICATIE VAN DE STAND „Mijn aider eer sten zoen" Met kritische blik NOG GEEN WINSTTRANSFER ONTVANGEN TELEFONISTE 70 JAAR Koninklijke onderscheiding DOMEINBEHEER JACHT EN Nu toevertrouwd aan ministerie van Landbouw NIEUW GEMEENTEHUIS VAN BEILEN GEOPEND DE HEER J. KRAFT OVERLEDEN TIENDE POLIO-CENTRUM TE MAASTRICHT Oprichting in voorbereiding TEKORT OP BEGROTING 1957 VAN NED. ANTILLEN Besprekingen met Nederland om tekort te dekken Strategische goederen uitgevoerd Organisatoren niet vervolgd VLISSINGEN BLEEF DERDE ZEEHAVEN NAAR DE ANTILLEN Vóór Kerstmis terug DRIE JAAR WEGENS VERDUISTERING Personeel gevraagd Goederen gevraagd Handel en Bedrijf 32. Mijn vader de hele wereld. is de beste bridger van Neen, Rita, we kunnen beter zeggen, dat ik de beste bridger ben van dit huis. Dat is niet waar, pappa, want mamma het. (Van onze Amsterdamse redactie) Het Amsterdamse stadhuis had gister middag een kleine invasie van Ameri kaanse krantenjongens te verwerken. Zo als bekend maken vijftig van deze „junior diplomats", zoals ze genoemd worden een reis naar Europa, omdat ze door de le zers van de 27 bladen van het Hearst concern waren aangewezen als de beste. De directies van deze bladen en de KLM boden hen deze unieke tocht aan. Gister ochtend arriveerden ze voor de tweede maal op Schiphil, na daar anderhalve week geleden reeds enige uren vertoefd te hebben op doorreis naar Zweden. Het bezoek aan de stad Amsterdam werd dinsdag begonnen met een ontvangst op het raadhuis, dat de mooie moderne trouwzaal daarvoor ter beschikking had gesteld. „Gewapend" met fototoestellen en filmcamera's en de meesten getooid in bonte kledij, sommige nog met een grote cowboyhoed op, luisterden de jongens naar de begroetingsspeech van wethouder Ram, die, zoals hij zelf zei, de „vliegende burgemeester" verving. Amsterdam is hèt krantencentrum van Nederland vertelde hij de „junior diplomats" eri hij sprak geflankeerd door een bode met staf en steek, de stellige verwachting uit, dat al len nog eens in de hoofdstad zouden te rugkeren, dan niet als krantenjongens maar als miljonairs; een grapje dat de jonge Amerikanen wel waardeerden. Hun leider, mr. Spence, redacteur van de „American Weekly", riposteerde overi gens dat de jeugdige gasten zich nu ai miljonair voelden, miljonair in reiserva ring dan, zoveel indrukken hadden ze al opgedaan. De wethouder deelde mede, dat ter ere van het bezoek, Amsterdam zijn verlichting die avond reeds zou ont steken. Even later werden de jongens stuk voor stuk op het podium geroepen, waar hen een prachtige grote medaille op de borst werd gespeeld en een fotoboekje over Amsterdam werd uitgereikt. Dat was een grote verrassing en vooral met de medaille waren de Amerikaantjes erg verguld. Ze fotografeerden en filmden elkaar dat het een lieve lust was. Maar ze brachten zelf ook geschenken mee. Van de burge meesters en gouverneurs van Oregon en Michigan overhandigden ze sleutels en brieven met gelukwensen. Na een ver frissing natuurlijk coca cola ver trokken de twee bussen weer, voorafge gaan door een paar stoere agenten op de motor. Allereerst bezichtigden de jeugdige gasten de „Nachtwacht" in het Rijks museum, vervolgens zaten ze aan een rijsttafel in het defltige „Lido" aan en daarna maakten ze een tocht per rond vaartboot door de. grachten. Na een be zichtiging van de stadsilluminatie voeren ze met een boot over het IJsselmeer naar Durgerdam, waar 'n boerenblaaskapel de vreemde gasten opwachtte. In het jeugd- hotel aan de haven brachten de jongens de nacht door. Om kwart over zes van ochtend was het reeds „opstaan" gebla zen; „een van de moeilijkste punten in het programma", vertelde de reisleider ons. In Aalsmeer was natuurlijk de bloe menveiling het aangewezen doel en ver der stonden Monnikendam en Volendam nog op het lijstje. In Volendam, waar de „junior diplomats" naar hartelust inko pen konden doen, werd de Amerikaantjes allemaal een paar blankgeschuurde klom pen aangemeten en het lag in de bedoe ling dat ze met deze „wooden shoes" aan straks in New York uit het KLM-toestel zouden stappen. Om half vijf vanmiddag zouden de jon gens naar Schiphol gaan. In het restau rant „Aviorama", waar radio en televisie het vertrek zouden „verslaan", wachtte de krantenjongens nog een moeilijke op gave. Wie van hen het beste in het Ne derlands voluit de naam Koninklijke Luchtvaart Maatschappij en over die g-klanken zouden er natuurlijk veel strui kelen zou uitspreken, zou een prachtig model van een Superconnie ten geschen ke krijgen en daarop zijn alle jongens dol. Dezelfde gezagvoerder die hen tien dagen geleden naar Amsterdam vloog, zou de „junior diplomats" ook terugbren gen. Dat is piloot Bik, die intussen al een groot vriend van de Amerikaantjes is ge worden. Lijkt hij niet bar veel op hun t.v.-idool Arthur Godfrey? Maar Bik zal nog wat met de kereltjes te stellen heb ben als ze net als op de heenreis zo on gedurig zijn. Ze moeten de afstand New York—Amsterdam toen haast gelopen hebben, want stil in hun stoel gezeten, hebben ze geen ogenblik. En eten dat ze kunnen! We hebben zelden zulke eet- grage passagiers in een KLM-toestel ge had, zo hoorden we iemand van de K.L.M. lachend zeggen. De „junior diplomatskrantenjongens uit de Verenigde Staten zijn gisteren op Schiphol aangekomen en werden 's mid dags in Amsterdam ten stadhuize ont vangen. De bode van de burgemeester, de heer Bos, hielp daar wethouder B. Ram met het opspelden van plaquettes, die namens de gemeente werden uitgereikt. De heer Van Sleen P. v. d. A.) lid van de Tweede Kamer, had aan de mi nisters van Oorlog en van O. K. en W. gevraagd, of zij niet van oordeel waren, dat de regeling met betrekking tot ver lenging van uitstel van militaire dienst voor hen, die hebben deelgenomen aan de spoedcursussen voor het behalen van de lagere akte als onderwijzer en die op die grond uitstel van eerste oefening heb ben gekregen en voor 1 oktober a. s. een betrekking vervullen aan een 2- of 3-mansschool, heel veel aan waarde in boet door de beperkende bepaling, dat deze uitstelverlening slechts zal wor den verleend voor het schooljaar 1956 1957. De heer Van Sleen was bevreesd, dat een belangrijk aantal van de pas-ge- slaagden van dit uitstel geen gebuik zou den maken, omdat deze jonge onderwij zers er weinig voor zullen gevoelen de studie voor de hoofdakte halverwege te onderbreken ter vervulling van de mi litaire dienstplicht. Hij vroeg, of de mi nisters hun ook niet uitstel van eerste oefening wilden verlenen voor het school jaar 1957—1958. De bewindslieden hebben daarop ont kennend geantwoord. Het hoofdakte-examen kan immers in twee gedeelten met een tussenruimte van vijf jaren worden afgelegd. Bovendien is het niet mogelijk vooraf te beoordelen, hoeveel onderwijzers ge bruik zullen maken van de gelegenheid tot het verkrijgen van een jaar uitstel van eerste oefening. De minister zonder portefeuille en de minister van Buitenlandse Zaken hebben de Tweede Kamer de tekst overgelegd van de op 1 augustus j. 1. te 's Graven- hage gesloten overeenkomst betreffende gesteunde migratie tussen Nederland en Australië. De regering is voornemens deze over eenkomst binnenkort ter goedkeuring aan de Staten-Generaal voor te leggen. BODEGRAVEN, 7 augustus. Kaasmarkt. Aan gevoerd 142 partijen. Prijzen: le kwal. 2.20 2.25, 2e kwal. 2.14—2.19, extr. kwal. ƒ2.45 per kg. Handel goed. GRONINGEN, 7 aug. Graanbeurs. Binnen landse ganen (prijzen per 100 kg voor boeren partijen franco Groningen, tocl. provisie). Wintergerst f 23—25.40 (v.w. f 24.25—2o.2o) witte haver f 24—27 (onv extra 28—29 75 28.5029.75). groene erwten 50—65.30 karwijzaad oude oogst t 100120. nieuwe oogst 90110 (85105) koolzaad 4052.50 45— 50.30). GRONINGEN, 7 aug. Veemarkt. Resp. eerste tweede en derde soort: kalf- en melkkoeien ƒ975—1125, 925—960, 750—850 kalfvaarzen f 850950, 675775, najaars kalvende koeien 975—1060. 850900, vare koeien 775850, f 650—725 stieren 2.90—3.05 f 2.65—2 80 per kg slacht gewicht kalveren en pinken 175— 575, slachtvee ƒ3.05—3.15 2.80—2.90, ƒ2.35- 2.50 per kg slachtgewicht, weidelamimeren 7588, nuchtere klaveren 5270, weide- schapen 85120 vette lammeren 90100, vette schapen 100125. Aanvoer 757 runderen, 159 kalveren, 770 schapen, 12 paarden 25 bokken en geiten. To taal 1723 stuks WOERDEN, *8 augustus. Kaasmarkt. Aange voerd 194 partijen. Notering eerste kw. 2.21— 2.26, tweede kw. 2.15—2.20, extra kwaliteit tot 2.42. Handel goed In verband met de grote belangstelling welke voor de stadsilluminatie blijkt te bestaan, zowel bij de vreemdelingen als in het eigen land, heeft het gemeente bestuur van Amsterdam besloten, elke avond tot en met zondag 2 september a. s. de „lichies" te laten branden. De verlichting zal kort vóór het inval len van de duisternis worden ontstoken en tussen middernacht en één uur des nachts worden gedoofd. Het betreft hier een route van onge veer tien kilometer, waarlangs ongeveer 50.000 lichtpunten zijn aangebracht. De bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, heeft dinsdagochtend de nieuwe kerk van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Ens in de Noord oostpolder geconsacreerd. De hoge gast arriveerde maandagavond om half acht aan de grens van het pol derdorp. Een feestelijke stoet stond er ter verwelkoming gereed: muzikanten en landelijke ruiters, meisjes en jongens van de katholieke jeugdbeweging in uni form en tal van bruidjes, die de uitein den vasthielden van kleurige linten, die over de bisschoppelijke auto waren ge worpen. Onder klokgelui trok deze stoet naar het dorp. Voor de kerk wachtten een comité van ontvangst en de pastoors van de diverse polderparochies. De voorzit ter van het comité de heer J. Huizinga, schetste hoe de parochie het lang heeft moeten doen met een houten noodkerkje, dat met steun van het Aartsbisdom tot stand kwam. Ook voor de nieuwe kerk kwam steun uit Utrecht, hoewel ook de parochianen zich grote offers hebben ge troost. Spreker dankte ook de directie Nooroostpolderwerken voor de sympa thieke wijze van medewerking, alsmede de pastoor van Ens, de zeereerw. heer F. A. Gilsing. Volgens een nadere mededeling van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven N.V. te Amsterdam is met ingang van 2 augustus alleen de prijs van binnen lands goud verhoogd en we] van 4.450 tot 4.470 per kg (fijn). De prijs van veredelingsgoud is onveranderd gebleven op 4.300—4.350. B. en W. van Apeldoorn hebben bij de raad een voorstel ingediend om een kre diet van drie ton beschikbaar te stellen voor de uitvoering van het tweede ge deelte van het recreatie-oord voor Apel- doorn-Zuid. De aanleg van het eerste ge deelte vordert snel. Indien de raad zijn goedkeuring hecht aan het voornoemde voorstel betekent dit in feite, dat hij ak koord gaat met het gehele plan, dat de gemeente ruim twee miljoen gulden gaat kosten. Apeldoorn-Zuid een nieuwe stadswijk, waar over een jaar of tien naar schat ting 50.000 mensen zullen wonen, heeft dringend behoefte aan een goed recrea tie-oord. Het totale plan voorziet in de aanleg van zwembaden, van volleybal, tennisbadmintonvelden een grote rol- schaatsbaan, kleedgelegenheden en café restaurants, een kano- en een scootervij ver. Het diepe zwembassin komt geheel geïsoleerd te liggen, zodat er een goe de controle kan worden uitgeoefend. Dit bassin ligt veel hoger dan de vroegere diepe en ondiepe bassins op dit terrein. Men is hierdoor op de gedachte geko men in de wand van dit grote bassin zes vierkante meter glas aan te brengen, waardoor men de zwemmers en duikers kan gedeslaan. Het kleuterbassin wordt geheel omge ven met een beplanting. Hier komt bo vendien een grote speelweide en een enorme zandbak. De tennisbanen kunnen in de winter door besproeiing worden om gevormd tot een ijsbaan. De tennisbanen zijn zodanig, dat er nationale wedstrij den kunnen worden gespeeld. In het plan is een verplaatsbare tribune geprojec teerd, welke 775 zitplaatsen heeft en ook elders in de gemeente kan worden ge bruikt. Men hoopt het totale project in 1958 gereed -te hebben. De PTT zocht naar een geschikte plaats voor een televisiestraalzender in het oos ten des lands. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de zender bij de Lichtmis, in de buurt van Staphorst te plaatsen. Deze plaats is echter niet geschikt en daarom wordt thans overwogen, de zen der te bouwen bij de Agnietenberg, vlak bij Zwolle. Deze straalzender zal de televisie-ont vangst in het oosten en noorden van het land aanzienlijk verbeteren. Naar aanleiding van de berichten uit Djakarta over het besluit van de Indo nesische regering de schulden aan Ne derland, zoals vastgesteld op de RTC, niet langer te erkennen, vernemen wij van officiële zijde in Den Haag. dat de stand van de ter RTC door Indonesië aanvaarde schulden aan Nederland op het ogenblik van de soevereiniteitsover dracht 871 miljoen was. Per eind jnli j.l. was de stand 649 miljoen, waarvan 98 miljoen een niet-openbare schuld vormt, grotendeels van staat tot staat, en 552 miljoen een openbare schuld aan particuliere obligatiehouders, waarvoor echter de Nederlandse staat garant is. Uit Djakarta was gemeld, dat de schul den aan Nederland een bedrag zouden be lopen van ƒ3.661 miljoen en aan andere landen ƒ420 miljoen. De schuld aan Ne derland zou volgens een in Djakarta verstrekt communiqué uiteenvallen in een schuld van ƒ3.000 miljoen die ont staan was als gevolg van de oorlogvoe ring tegen de republiek Indonesië en een schuld van ƒ661 miljoen, ontstaan in verband met. de opbouw van Indonesië, doch hiervan zou worden afgetrokken de schuld aan derde landen ƒ420 miljoen, zodat aan Nederland slechts ƒ240 miljoen zou moeten worden betaald. Dit bedrag van ƒ240 miljoen zou dan echter ver- (Van onze Haagse redactie) In een stad die van louter optimisme ge tuigt doordat haar burgerij zelfs dit jaar nog gelooft in het sprookje van mooi weer tydens een Bloemenweek, is gisteren de Bloernenkoningin, mej. Amanda Langezaal van het Nederlands Ballet, die deze week Den Haag regeert, plechtig ingehaald. Het was loco-burgemeester C. H. W. P. van den Oever die in zijn welkomstrede voor het stadhuis aan de Groenmarkt van dit optimisme getuigenis aflegde, nadat he vige plensbuien in de ochtenduren elke ge dachte aan het slagen van deze intocht schenen te hebben weggespoeld. Voorafgegaan door een politie-escorte en de Politiekapel Onderling Kunstgenot, verscheen de fraaie praalwagen, met de Bloernenkoningin en haar beide prinsessen, ook van het Nederlands Ballet, na een glo rieuze tocht onder een stralende hemel bij het rijk met bloemen versierde podium voor het stadhuis. Enkele tientallen vrolijk uitgedoste meisjes in fantasie-oogstkleding en met landbouwwerktuigen bewapend, trokken de wagen voort. Na zijn welkomstrede hield de Bloernen koningin haar entreespeech, waarin zij de loftrompet stak over het Haagse stede- schoon. Vader Cats die zich, zoals hij in zijn vers tot de Bloernenkoningin zeide, bijna drie eeuwen in Zorgvliet had verborgen kwam met twee van zijn kleindochters de bloemenvorstin eveneens begroeten Twee herauten te paard reden voor zijn koets uit. Vader Cats offreerde Amanda Langezaal dit klinkt als ars amandi vond hij een „bloemenstruis uit zijne groene haag". „Die leg ik op Uw arm en zet U in het groen, druk vrij op Uwe hand mijn aldereersten zoen; mijn aider eersten na zo lange tijden, dit doet mij deugd en blijft mijn hart verblijden", zo zeide hij daarbij. Geheel passend in het kader van deze intocht, volgde hierna een ballet, uitge voerd door vier leden van de balletgroep van mevrouw Goekoop, dat met kritische, maar goedkeurende blik door de bloemen- majesteit bekeken werd. De muziek van Rosen aus dem Süden was nog niet ver klonken of het applaus van de hoge gasten en de vele honderden Hagenaars die de intocht hadden gadegeslagen, bewees hoe. zeer dit optreden van de dansers en danse ressen werd geapprecieerd. Een ontvangst op het stadhuis, die in de middaguren werd gevolgd door een rond tocht door de stad, besloot deze waardige en volledig geslaagde entree van de Bloe rnenkoningin. rekend worden met de schuld, ontstaan als gevolg van de oorlogvoering tegen de republiek Indonesië. In Den Haag heeft men er naar aan leiding hiervan op gewezen, dat de kwes tie van de kosten van militaire aard ter RTC aan het oordeel onderworpen is van een commissie waarin behalve vertegen woordigers van Nederland en Indonesië ook zitting had een, vertegenwoordiger van de UNCI, de neer Cochran. Deze commissie kwam destijds tot de conclusie dat door Nederland 2 miljard zou moe ten worden kwijtgescholden en dat de overige schulden door de republiek In donesië behoorden te worden overge nomen. Daarbij had de cmmissle aandacht be steed aan het bedrag van de extra mili taire uitgaven en het bedrag van andere uitgaven, die de com®jss|e achtte ver band te houden met de militaire acties. Dit oordeel van de commissie werd door Indonesië en Nederland aanvaard, zodat ƒ2 miljard werd kwijtgescholden. Na deze aftrek bleef het bedrag van ƒ871 miljoen als stand van de door Indonesië ter RTC aanvaarde schulden op het ogen blik van de soevereiniteit. Directie en commissarissen van de Han- del-Mij. Güntzel Schumacher mjchten op de gehouden vijftigste jaarvergadering van deze vennootschap veel erkentelijk heid oogsten van aandeelhouders voor de in het verleden en speciaal ook in het af gelopen boekjaar behaalde resultaten. Over de jongste maatregelen van In donesië m. b. t. de in- en uitvoi r was de directie niet meer bekend d~n in de dag bladen is gepubliceerd. Ook met betrek king tot de winsttransfer over 1955 kon den geen nadere mededelingen worden ge daan. Er is nog niets ontvangen. Sommi gen verwachten in september een over making, maar zekerheid heeft men niet, ook niet wat de eventuele transferver houding betreft. In het bedrijf als geheel neemt Indo nesië nog steeds de voornaamste plaats in. Van de andere kantoren is de vestiging in Brits-Oost-Afrika de belangrijkste. Op scheepvaartgebied vormen de agent schappen van de Nordd. Lloyd in Indo nesië wederom evenals vroeger een belangrijk steunpunt voor de Mij. Er is geen sprake van dat deze belangen door Indonesië zouden zijn aangetast. De produktenzaken in Brits Oost-Afri ka omvatten voornamelijk koffie- en vee voeder, terwij] daarnaast de handel in oliehoudende zaden van belang is. Er wordt uitsluitend voor eigen rekening ge handeld. Uiteraard zijn hi aan risico's verbonden, maar deze worden zo veel mo gelijk beperkt en tot dusverre is men prettig gevaren. De op de balans ver melde produkten ter waarde van 3.956.000 zijn in de loop van 1956 dooreen met winst verkocht. Verschepingsmoeilijk- beden in de haven van Mombassa doen zich niet meer voor. Ook de moeilijkhe den met de Mau-Mau zijn praktisch van de baan. De vennootschap beschikt niet over een agioreserve. De oude statuten kenden een dergelqke afzonderlijke reserve niet en Uy er 'n het verleden aan agio op aan- delenuitgiften is ontvangen, is tater De oudste telefoniste van Nederland, mej. Lenders uit Neerkant, gemeente Deurne, is 70 jaar geworden. Ze werd gisteren gefeliciteerd door de directeur van het telefoondistrict Maastricht en door de burgemeester van Deurne, die haar de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitreik te. Mej. Lenders is stationhoudster van de telegraaf- en telefoondienst in Neerkant. Vroeger bediende zij een in haar huis ge vestigde handcentrale, doch enige jaren geleden werd deze centrale automatisch. Mej. Lenders is toen als arbeidscontrac- ante in dienst gebleven. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten het do- meinbeheer van de jacht, waaronder be grepen het verhuren van het genot van de jacht en het bemachtigen of doden van in het wild levende dieren, te ont trekken aan het Staatsbosbeheer en toe te vertrouwen aan de afdeling wild- en vogelschade en jacht van zijn ministerie. Het domeinbeheer van bet wildreservaat, omvattende de boswachterijen Hoog Buur- lo, Ugchelsebos, Hoenderlosebos, het Lees ten, het Spelderholt en het Lierderbos, wordt eveneens onttrokken aan het Staats bosbeheer en toevertrouwd een genoemde afdeling. Onder het domeinbeheer van het wildreservaat wordt begrepen het regelen van het toelaten van en het toezicht op het publiek, benevens het stallen van voor waarden, waaronder de toelating wordt verleend De bosbouwtechnische werkzaamheden en het domeinbeheer van de houtproduktie in het wildreservaat blijven aan het Staats bosbeheer voorbehouden, met dien ver stande, dat in een gedeelte van de bos wachterijen Ugchelsebos, het Leesten en het Spelderholt geen bosbouwtechnische werkzaamheden, waaronder mede is te rekenen het vervoer van voor verkoop vrijkomende hout, mogen worden verricht dan in overeenstemming met het hoofd van de afdeling wild- en vogelschade en jacht van het ministerie. De beschikking is in werking getreden met ingang van 1 augustus 1956. In Bellen is gisteren het nieuwe ge meentehuis in gebruik genomen. De on geveer tweehonderd genodigden kwamen eerst bijeen in de concertzaal van Hotel Prakken, waar burgemeester S. G. Röme- lingh het woord voerde. Hij begroette o. m. de vroegege burgemeester van Beilen, mr. dr. H. J. Wijtema, thans burgemeester van Alkmaar, die ook aan het bouwplan had meegewerkt. Spreker schetste uitvoerig de lijdensgeschiedenis, die aan de tot standkoming van het nieu we raadhuis was voorafgegaan. Hij prees in het bijzonder de architect, de heer J.J. van der Linden uit Amsterdam, die zo'n fraai bouwwerk wist tot stand te bren gen. Daarna vertrok het gezelschap naar het nieuwe gemeentehuis, waar een bui tengewone zitting van de raad werd ge houden, De heer J. C. Wilmans, lid van hét college van Gedeputeerde Staten van Drente, verrichtte de officiële opening. Na bezichtiging keerden de genodigden naar het hotel terug, waar nog een twin tigtal sprekers het woord voerde. trouwens voor afboekingen gebruikt. In de nieuwe statuten is inmiddels in het aanhouden van een agioreserve voorzien. De daling van de post effecten (uitsluitend obligaties) op de balans is een gevolg van verrichte verkopen. De realisatie ge schiedde omdat men het geld nodig had voor de uitbreiding van de zaken. Wat de vooruitzichten voor het artikel rubber betreft, gaf de directie desgevraagd nog als haar mening te kennen dat de natuurrubber haars inziens ten opzichte van de synthetische rubber een zeer goede kans zal blijven maken. Het huidige prijs niveau achtte zij zeker niet te hoog. Door de beroering om het Suezkanaal is de rubberprijg de laatste dagen sterk opge lopen. In het r.-k. ziekenhuis te Groningen is gisteren op 49-jarige leeftijd overleden de heer J. F. Kraft, directeur van de vlees, en groentenconservenfabriek Kraft en Co. te Groningen. De heer Kraft was een belangrijke figuur in katholiek Groningen; hij be kleedde vele functies op maatschappelijk gebied. Hij was o.m. voorzitter van de r.-k. Werkgeversvereniging kring Gro ningen; voorzitter van de commissie Bij zondere Noden van het bisdom Gronin gen en lid van de raad van toezicht van de Economische Hogeschool in Tilburg. De oprichting van een polio-centrum in het ziekenhuis „St.-Annadal" te Maas tricht, het tiende in ons land, is in voor bereiding. Het centrum te Maastricht zal de ziekenhuizen in Zuid-Limburg bestrij ken. De te verwachten oprichting van het polio-centrum is een gevolg van het overleg tussen de inspecteur van de volksgezondheid in Limburg, de directeu ren van de ziekenhuizen in het genoem de gebied en de geneeskundige hoofdin spectie in Den Haag. De negen polio-centra, welke reeds functioneren, zijn gevestigd te Amster dam, Groningen, Enschede, Nijmegen, Tilburg, Rotterdam, 's Gravenhage, Lei den en Utrecht. De ontwcrp-begroting-1957 der Neder landse Antillen vermeldt als eindcijfer der uitgaven N.A. 44.384.549 tegen een „normale" raming der middelen van N.A. 41.033.016. Het hieruit voortvloeiend nadelig ver schil wordt door de regering opgevangen door het opvoeren van een post ad N.A. 3.400.000 onder de benaming „nader aan te geven dekkingsmiddelen", waardoor de begroting voorlopig wordt afgesloten met een geraamd batig saldo van N.A. 48.467. De regering zegt in de Memorie van Toelichting dat zij zich reeds geruime tijd beraadt over de wijze waarop de middelen gevonden kunnen worden om het verschil tussen de noodzakelijk ge achte uitgaven en de geraamde ontvang sten te overbruggen. „In het kader van de bestudering van dit vraagstuk", aldus de regering, „werd het voereij, van besprekingen door de mi nister van Financiën in Nederland nood zakelijk geoordeeld. Mede in verband met de omstandigheid., dat deze besprekingen meer tyd vergen dan werd verwacht, is het de regering tot haar leedwezen niet mogelijk gebleken reeds bij de aanbie ding van dc begroting het door haar te voeren beleid volledig aan de Staten te ontvouwen". Het totaal van de geraamde uitgaven van de gewone dienst bedraagt N A. 42.802.479- Hierin is begrepen de uitke ring ingevolge een recente wijziging van de eilandenregeling aan de eilandgebie den Aruba en Curacao te doen. De ove rige uitgaven liggen rond N.A. 2 mil joen hoger in vergelijking met het dienst jaar 1956. Wegens het smokkelen van strategi sche goederen naar landen achter het IJzeren Gordijn veroordeelde de meer voudige economische kamer van de Rot terdamse rechtbank gisteren de 46-jarige C. J. van K. en de 37-jarige G. J. K., beiden directeur van een cargadoors- bedrijf te Rotterdam, tot een gevangenis straf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hun was ten laste gelegd, dat zij als directeuren van het bedrijf meermalen in het tijdvak van 1 april tot en met 12 juli 1956 op zettelijk in strijd met het deviezenbe- sluit 1945 kobalt, nikkel en nikkeliege- ringen naar Rostock in Oost-Duitsland hadden uitgevoerd. Twee weken geleden eiste de officier van justitie tegen hen een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Twee keer is het de Rotterdammers gelukt, met schepen die reeds uitgeklaard waren, partijen strategische goederen uit te voeren. De derde keer, toen men be gonnen was aan de Boompjes het Duitse kustvaartuig Planet te laden met 61 vaten koper- en nikkelafval en een kist metalen platen, kregen ambtenaren van de douane-recherche argwaan. Na een onderzoek werd een groot aantal perso nen gearresteerd. De 33-jarige kapitein van de „Planet", j uit Stade an der Elbe, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand met aftrek. De eis tegen hem was een gevangenisstraf van vijf maanden m a^trek. Hij had slechts eenmaal een aandeel in de nikkelsmokkel gehad. Over enige dagen zullen de andere verdachten in deze zaak zich voor de meervoudige economische kamer van de rechtbank hebben te verantwoorden. D® officier van justitie te Stockholm heeft bekend gemaakt, dat hij de organi satoren van de Olympische Ruiterspelen niet zal vervolgen wegens dierenmishan deling. Naar reeds vroeger is gemeld, heeft de Zweedse bond van dierenbescher ming te Stockholm een aanklacht inge diend tegen de organisatoren wegens die renmishandeling, welke zou zijn voorge komen tijdens de Olympische Ruiterwed- strjjden in de Zweedse hoofdstad, welke aldaar in begin juni zijn gehouden, en waarbij het Zweedse paard „Iller" dat een Van de benen had gebroken, moest worden doodgeschoten. u D,e ,verfniging voor dierenbescherming naq in de aanklacht gezegd dat de hin dernissen en vooral hindernis 22 een trakehner in een sloot te zwaar waren geweest voor de paarden en dat de ruiters teneinde hun paarden over dit obstakel te krrjgen de dieren mishandelden De openbare aanklager heeft échter meegedeld, dat de hindernissen niet te moeilijk waren, dat de ruiters normale middelen gebruikten om de paarden over de hindernissen te krijgen en dat h et Zweedse paard „Iller" niet In goede con ditie verkeerde. Uit het jaarverslag over 1955 van de N-V. Haven van Vlissingen blijkt, dat het aantal zeeschepen toenam, evenals de tonnage, die bijna vijf miljoen bruto re- gisterton bereikte. Daardoor bleef Vlis singen zowel wat het aantal schepen be treft als wat betreft de bruto registerton- nage de derde haven can Nederland. In de vergadering van aandeelhouders werd goedkeuring gehecht aan het voor stel om over 1955 een dividend uit te ke ren van 7,5 procent. De „Zweeds-Amerikaanse Scheepvaart Mjj". eigenaresse van de „Stockholm", heeft gisteren bjj het federale hof te New York de zaak van de aanvaring tussen de „Stockholm" en het Italiaanse schip, de „Andrea Doria", aanhangig gemaakt. De maatschappij stelt, dat haar schip geen fouten heeft gemaakt en dat de „Andrea Doria" voor het ongeluk, waar bij naar schatting 52 personen het leven verloren, verantwoordelijk is. De Zweedse maatschappij is de eerste, die haar 'ezing geeft van de omstandig heden, welke hebben geleid tot de befanin" de aanvaring van 25 juli. Deze ,eziri" in het kort als volgt: „Op on2ev®®J no_ mijl van Nantucket werd de "An„„„.mpr, ria" door de „Stockholm" waargenomen. Overeenkomstig hetgeen op scherm was waargenomen zouden de scne pen elkaar toen op behoorlijke afstand aan bakboord zijn „Yi?,. zekerheid was de '?r J}°S naar stuurboord uitgeweken Pilotselmg was evenwel het rode bakboordlicht van de Andrea Doria" verdwenen. Het groene stuurboordlicht werd zichtbaar en het Italiaanse schip maakte met onvermin derde snelheid een zwenking naar rechts. De machines van de Zweed werden ter stond op volle kracht achteruit gezet, doch het was onmogelijk een aanvaring te voor komen. Kort daarop voer de „Stockholm" in op de stuurboordzijde van de „Andrea Doria". Aan boord vgn het Zweedse schip werd pas een signaal van het Italiaanse i schip gehoord, nadat dit de zwenking naar links had gemaakt en kort voordat de schepen op elkaar invoeren a dus de le zing van de „Zweeds—Amerikaanse Scheepvaart Mij"- De maatschappu stelt in verband hier mee dat de schade en vervolgens het zinken van de „Andrea Doria" niet te wijten zijn aan enige onachtzaamheid of schuld van de „Stockholm" doch uitslui tend aan de_ schuld en onachtzaamheid van de „Andrea Doria", aan boord van welk sphiP de radarinstallatie niet in orde was althans verkeerd werd bediend. Ook wordt aan de kapitein van het Italiaanse schip verweten, dat geen juiste maatrege- zun getroffen om de aanvaring te vermijden. Op grond van dit alles verzoekt de Zweedse maatschappij aan het federale hof om een uitspraak, dat zij niet aan sprakelijk gesteld kan worden voor enig gevolg van de aanvaring. De president^directeur van de „Zweeds- Amerikaanse Scheepvaart Mij" hield gis teren te New York een persconferentie, waarin hij verklaarde het niet prettig te vinden, dit proces te beginnen, vooral ge zien de fraaie staat van dienst van ieder van beide scheepvaartmaatschappijen. „Gezien echter het feit, dat hier zoveel tegenstrijdige belangen en zulke gecom pliceerde aangelegenheden in het spel zijn is een procedure noodzakelijk", zo zeide Hij gaf uiting aan zijn overtuiging, dat, wanneer alle feiten bekend zijn „het pu bliek zijn eigen conclusie zal at de „Stockholm" geen blaam treft „DE ZEVEN PROVINCIËN" Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms, kruiser De Zeven Provinciën en Hr, Ms. onderzeeboot „Zeeleeuw" begin ok-. tober zullen deelnemen aan oefeningen nabij de Schotse kust. Daarna zal „De Zeven Provinciën" op 12 oktober opstomen naar de Nederland se Antillen voor schietoefeningen in de Caraïbische wateren. In december keert het schip naar Nederland terug. Het wordt vóór de Kerstdagen te Den Hel der verwacht. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 57-jarige administrateur G. Z. uit Sas- senheim wegens meermalen gepleegde ver duistering veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar met aftrek van voor arrest. Z., tegen wie de officier van Justitie een week geleden drie en een half jaar ge vangenisstraf had gerequlreerd, zou in de afgelopen tien jaar in totaal ongeveer f 216.000hebben verduisterd. Strijksters en persers gevraagd voor de chem. afdeling. Aan melden: Stoom- en chem. was serij Nico Nijman, voorhaven 33—41, Rotterdam-west. Gevraagd iemand voor het be dienen van de Chem. Reini gingsmachines. Aanmelden Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman, Voorhaven 37. Wij betalen vanaf 30 ct per kg lompen en de hoogste prijzen voor couranten, oud ijzer en alle soorten metalen* W. Jans sen, Noordvest t.o. 117, Dam- laan 50, telefoon 68134. Inlijsten van platen, foto's en aquarellen schilderijen scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie G van Loenen, Dam 41-43, tel. 66192. Showroom: vlaardinger- straat 6. 153. Het Zwarte Schaap nam de profes sor mee naar een plaats, waar een hoop bijenkorven op een rijtje stonden. „Zie hier, broeder Snor-lndiaan" zei het opperhoofd. „Dit is de bijenkolonie van Platvoeterbeek, allemaal platvoetbijen enorm nietwaar, erg veel honing geven ze niet. maar daar staat tegenover, dat als ze je prikken je het be hoorlijk voelt". „Dat is de bedoeling ook", zei Créghel. Achter een paar bijenkorven stond een In diaan met een bijennet over zijn hoofd en een vredespijp in de mond wantrouwend toe te kijken. „Wat doen jullie in de buurt van mijn korfjes" sprak hij boos. „Wü moeten de grootste korf met de meeste honing heb ben". sprak het Zwarte Schaap. „Hij moet geofferd worden bij de totempaal". Het hui len stond de bijenteler nader dan het lachen. ,.Hoe-oe-oe", riep hij met een snik. „Mijn bijtjes, mijn lievertjes, mijn honingsnoeper- tjes". „Ja ik weet dat het een slag voor je betekent, maar het móet nu eenmaal, ge draag je zoals het een Platvoet betaamt, haal als de wind een doek waar wij de korf in kunnen wikkelen", sprak het opper hoofd. is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6