NIEUWS uit STAD en OMTREK m Vogelleven in augustus PONT I AC| Uit die goede OUDE TIJD maar voor rolfilms en camera's HUIZE BRABANT" - Tuïnlaan 98 Verbetering van zwakke schakels In huis Lambert van Meerten te Delft tapijten en ijzerplastieken Geheugen-hulp H. TH. v.d. VLERK j n s r Nadelige invloed van het weer HORLOGES f 49.75 Gem. kennisgeving Burgerlijke Stand Sluiting op 15 augustus Vakantieweek De 10.000ste op Floralia „Schip en Werf" Pleisteractie \A r J Opstand in Ecuador neergeslagen Avondonderwijs, instructievaartuig en scholen met internaat KETHEL TRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 PAGINA 2 mm'-. Profiteurs van het weer ROTTERDAMSEDIJK 268 BALDADIGE JEUGD En toch zingen! De spotvogel fluit De jongen in de buurt Thans, begin augustus, suizen zij met hun reeds vliegvaardige jongen hoog door de lucht onder aanhoudend schel „sie-sie-sie" geroep. De jongen worden kennelijk getraind voor de lange reis naar de winterkwartieren ergens in de omge ving van de Sahara. De gierzwaluwen hebben overigens wel een enorme presta tie geleverd. Begin mei waren, de eerste hier gearriveerd en het duurde stellig tot de helft van die maand voordat alle present waren. En nu al jongen, die bijna al even behendig kunnen vliegen als de oude dieren. Ze vliegen ongelofelijk snel evenals ze overigens alles snel doen. Stremming verkeer over Oude Dijk De meeuwen boven het water „Alle hens aan dek VAN GEND EN LOOS TELEF. 67464 SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KAMER VAN KOOPHANDEL - A.'* "i VISDIEFJE IJSSELMONDE ming van de bebouwing in deze gemeente De Hoeksche Waard NEL). VRACHT KMMARKT WEER EEN Scholen te Delfzijl en Rotterdam BRAND In Rotterdam: Sluitende begroting nachtdienst apotheken IN ROTTERDAM Uw Dat de maand juli niet bepaald uitge blonken heeft door fraai en warm zo merweer, weten we allemaal en dat een dergelijke weersgesteldheid soms voor sommige vogels catastrofaal kan zijn is wel duidelijk. Zelfs hebben we in genoemde maand een drietal heugelijke stormen gehad die onder de vogels en speciaal onder de houtduiven enkele slachtoffers heb ben gemaakt. Tijdens de eerste storm werd mij een jonge pas uitgevlogen houtduif bezorgd, die niet tegen het woeden der elementen was opgewassen en die door een hevige windstoot finaal tegen de grond werd ge smakt. Ik heb hem eiikele dagen in obser. vatie gehouden, maar gelukkig bleek, dat hij geen ernstige gevolgen had ondervon den van zijn onzachte kennismaking met het plaveisel. Na hem nog eens stevig gevoerd te hebben, werd hij in vrijheid ge steld en met een sneltreinvaart verdween hij in de richting van het Volkspark. Enkele dagen later, tijdens de tweede storm, kreeg ik nr. twee. Deze jonge hout duif was pardoes uit het nest geblazen en aangezien hij nog slecht in de veren zat en de vleugels nog niet veel te betekenen hadden, was hij niet in staat geweest om al fladderend zijn val enigszins te breken. Ik had niet veel hoop hem in het leven te houden en helaas, de volgende morgen bleek hij zijn korte leven al weer be ëindigd te hebben. Er waren meer vogels die van het slechte juliweer te lijden hebben gehad. Zwaluwen b.v. konden slechts op een be perkt aantal dagen insekten uit de lucht halen en ik vermoed, dat schraalhans dikwijls keukenmeester is geweest. En hoe een deel der jongen er af gekomen is, laat zich slechts raden. De enige vogels die van het natte weer geprofiteerd hebben zijn merels en zang lijsters. Zoals men weet zoeken de lijs ters hun voedsel op de grond en dat be staat voornamelijk uit wormen en slakjes nieuwste vanaf modellen 2 Jaar all-rlsk verzekerd, zowel ln binnen- als ln buitenland. Gisteren-middag (21 mei 1901) werd bij den heer G. P, Scheffers, wonende aan het Broersveld, eene verregaande schandalig heid bedreven door een paar opgeschoten jongens. Toen 'zij door den heer Scheffers er over aangesproken werden, werd hij ont haald op een paar schoppen en toen hij een der jongens wilde beetpakken, werd hij door beiden aangevallen met het gevolg, dat eene worsteling ontstond, die tot in den winkel' werd voortgezet. De heer Scheffers kwam tegen den grond te vallen, van welke gelegenheid een der baldadigen gebruik maakte, om een ruit van de deur en van het winkelraam stuk te slaan, waarna beiden het hazenpad kozen. De jongens Zijn bii de politie bekend en zullen de rechtmatige straf voor hun ver regaande brutaliteit niet ontgaan. De heer Scheffers heeft zich bij de wor steling nog verwond aan zijn hand, door dat hij daarmee terecht kwam ln de scher ven der stukgeslagen ruiten. (Nwe Schiedamsche Courant, van 23 mei 1901). en aan deze heeft het ln die tUd aller minst ontbroken. Bij mij in de tuin plus in de omliggende tuinen bivakkeerde weken lang een me relman met vier spruiten. Het wijfje hebben we nooit gezien; dit is vermoede lijk verongelukt. Het mannetje kweet zich uitstekend van zijn taak en voerde de jongen van de vroege morgen tot de late avond. Ondanks dat hij geen assistentie van het wijfje had groeien de jongen als kool. Nu en dan nam hij er nog even de tijd af om een deuntje te zingen in de pere boom. Bovendien moest hij ook het oog houden op stropende katten en dat deed hij dan ook terdege. Als hij zo'n rover ont_ dekte sloeg hij ogenblikkelijk alarm en hield daarmee niet op voor wij tussenbeide waren gekomen. Ik denk, dat hij zijn wijfje op deze wijze verloren heeft Thans zijn de jongen al vrij zelfstandig, en daarmee de zorgen van het man netje al voor een groot deel weggeno men. Het was opmerkelijk, dat er nog zoveel vogels zongen toen juli al op zijn eind liep Verleden week heb ik op een vroege mor gen vrijwel alle in het bos voorkomende soorten gehoord. Weliswaar van de meeste soorten slechts een enkeling, doch ande ren, zoals tjiftjaf, tuinfluiter, spotvogel, winterkoning en de beide lijsters hoorde ik nog overal. Ook de drie duiven, de houtduif, hollenduif en tortelduif waren en zijn nog steeds actief. Eigenlijk was het alleen de fitis, die er het zwijgen toe deed. Zoals ieder jaar zijn het de merel en de tuinfluiter die het zingen het langst vol houden. De merel wel tot omstreeks half augustus. De koekoek hoorde ik in de pol der de laatste maal op 16 juli. De vorige maal vertelde ik, dat ik nog geen jonge spotvogels had opgemerkt, doch thans vernemen we de hongerroep van deze jonge vogels op tal van plaatsen in het bos, in de houtwallen rondom de sportvelden bij het Kethelse bos en niet te vergeten bij vele boerderijen in de pol der. Erg prettig dat de spotvogels zo met succes hebben gebroed. Der traditie getrouw zullen de gier zwaluwen ons weer spoedig verlaten. Om. streeks de tiende van deze maand zullen we op een dag opeens gewaarworden, dat ze met stille trom vertrokken zijn. Een paar dagen geleden toen ik een beetje in mijn tuin aan het rondneuzen was, heb ik ze, daar ze vlak boven mijn hoofd zwierden, een tijdlang kun nen gadelsaan. Ik telde er ongeveer 25 en het „sie-sie-sie" was eenvoudig niet van de lucht. Opeens hoorde ik tussen de gierzwaluwen een heel ander geluid, een snel herhaald „kll-kli-kli" en daar verschenen plotseling twee torenvalken. Schrikt u maar niet, het was hun bedoe ling niet om een gierzwaluwenbout je te bemachtigen, maar kennelijk om te zien of ze even snel konden vliegen als de rappe zwaluwen. De gierzwaluwen riepen eens zo hard en de valken ook. Dit spelletje duurde een hele tijd en ik moet zeggen, dat de valken helemaal geen gek figuur sloegen Een fraaie opname van het verlichte Juliana-park. Een brilmontuur na«r haar ..persoonlijke smaak" kiest de moderne vroüw bij St.UdulnMtr.1 SCHIEDAM Telefoon 67649 ^[2232223131 In de periode van 13 augustus tot on geveer half oktober zal het rij verkeer over de Oude Dijk zijn gestremd, i.v.m. werkzaamheden, ter plaatse van de over weg. in de lijn Schiedam-Delft. In incidentele gevallen kan ontheffing worden verleend. Daartoe dient dan eerst contact te worden opgenomen met de wegopzichter van Schiedam van de N.V- Nederlandsche Spoorwegen. al moesten ze het natuurlijk afleggen. Het was een aardige wedstrijd in snel heid en wendbaarheid en ik vond het jam mer, dat de valken er tenslotte genoeg van hadden en naar de toren op de Nieuwe Haven terugkeerden, waar hun jongen nog steeds verblijven. Het zal niet lang meer duren of ook zij zullen de wijde wereld intrekken. Ook de jonge futen in een. der plassen van het nieuwe bos zijn al flink uit de kluiten geschoten. De zebra-achtige strepen op de romp zijn al zo goed als verdwenen, zodat zij al aardig op de oude dieren gaan lijken. Alleen de kop is nog gestreept, doch als we een maand verder zijn is ook dit laatste kenmerk van jonge vogel ge heel verdwenen. Bovgn onze binnenhavens is het (als het water niet te veel verontreinigd is, hetgeen tegenwoordig maar al te vaak het geval is) bedrijvig van kopmeeuwen met hun bedelende jongen achter zich aan, terwijl enkele sterntjes of visdiefjes eveneens komen zien of er ook kleine vis jes te verschalken zijn. Spiedend vliegen deze laatste boven het water en zij heb ben met de torenvalken gemeen, dat zij biddend boven hun aanstaande prooi in de lucht blijven staan. Op een gegeven mo ment ploffen zij op, soms zelfs in het wa ter, en in de meeste gevallen is hun duik niet tevergeefs geweest. Dan klinkt hun overwinningskreet „pri-err" en met het visje tussen de snavelhelften vliegen zij weg naar de plek waar het wijfje of de uitgevlogen jongen op een hartige brok wachten. De sterntjes wórden terecht ook zeezwaluwen genoemd. In de eerste plaats omdat zij even goed en snel kunnen vlie gen als zwaluwen en ook vanwege hun sterk gevorkte staart, die zij met de zwa luwen en wel speciaal met de boerenzwa luwen gemeen hebben. Intussen begint het weer rustig te wor den in bos en veld. De vogels hebben hun taak volbracht; zij hebben hun bijdra ge geléverd voor de instandhouding van de soort. Tengevolge van de drukke tijd van broeden en alles wat daarmee sa menhangt is hun verenkleed min of meer verfomfraaid. We hebben dat de vorige maal gezien bij de futen. Langzamer hand wordt dit verwisseld voor een nieuw het winterkleed, en tegen de tijd, dat dit gereed is, is de trektijd weer aangebro ken en aan de trekdrang moeten de vo gels nu eenmaal gehoor geven ook al is er nog overvloed van voedsel. De gier zwaluwen zijn hiervan wel een sprekend voorbeeld. ONDERTROUWD: H. C. Aartse 22 j. en R. Knaapen 21 j.; J. J. M. Bakker 26 j. en E. C. Verschuren 23 j.; L. Dienaar 23 j. en G. T. Streunding 22 j.; A. den Hartog 21 j. en C. J. Rosman 20 j.; E. C. Heijna 26 j. en J. Meeder 28 j.; M. v. d. Mark 20 j. en C. M. Hoorman 22 j.; A. M. Neerhout 27 j. en C. C. G. van Lingen 27 j.; L. J. Rila 23 j. en J. J. M. v. d. Linden 19 j.;G. v- d. Stelt 29 j. en T. J. Harlaar 26 j.; G. H. G. van Viersen 28 j. en J. Rosman 27 j.; J. C. Vogt 27 j. en C. H. Achenbaclr 21 j.; F. A. Westhuis 23 j. en C J. A. van den Enden 22 j.; M. Zijlmans 37 j. en J. de Jong 19 j. GEBOREN: Johannes, z.v. M, J. de Gruijter en A, Bijl; Lidia S.. d.v. H. M. A. Meijer en M. C. Niël; Leonardus H. R-, z.v. H. J. v. d. Water en J. W. van Rut ten; Adrlanus W., z.v. P. J. Middendorp en M. S- van Kampen; Robert C., z.v. W. M. Groenendijk en M. Entrop; Lambertus G., z.v. D. Vermulm en E. v. d. Lubben. OVERLEDEN: J. Zeelenberg 50 j„ vr. van H. J. Hageman; A. J. Janssen. 75 j- GEHUWD: E. P. Nuijtinck 26 j. en M. T. Wuisman 27 j.; W. C. v. d. Broek 26 j. en M. A. Rijsdijk 19 j.; C. de Roo 24 j. en F. Wilkens 18 j.; M. Klinge 23 j, en P. Pors 18 j.; J. v. d. Does 24 j. en N. de Jong 23 j.; C. W. v. d. Berg 24 j. en J. C. Zonneveld 18 j.; J. van Sliedrecht 26 j. en M. Boxhoorn 21 j.; C. van Rooijen 28 j. en G. de Jong 21 j.; F. J. Gabriëlse 25 j. en N. Zuijdgeest 24 j- Vanwege de Ned. Kath. Middenstand- bond wordt een beroep gedaan op het Katholiek publiek om op Maria Hemel vaartsdag woensdag 15 aug., geen inko pen te doen. Deze dag is een zondag en men dient haar dus als zodanig in ere te houden. Wanneer het publiek medewerkt om de inkopen op maandag of dinsdag te doen. kunnen de betreffende zaken die nog niet durven sluiten, met een gerust hart hun. principe doorvoeren. Wij mogen nog wijzen op de dwangpo sitie waarin bedrijven komen ten op zichte van het vrijgeven van hun perso neel. Daarom, sluit principieel op 15 augus tus. Koopt principieel niet op zondag 15 augustus. Van 23 aug. t.e.m. 1 september .zal er in Schiedam weer een feestweek worden gehouden, waaraan de S.G. en de daar bij aangesloterf instanties de nodige kleur geven. Het grootste evenement zal moeten zijn de revue ..Alle hens aan dek", die in het Passage theater zal gaan. Er komen excursies naar de werven Wil ton en die van Gusto, schepen en dokken kunnen dan bezichtigd worden. Een wa- tertoernooi en roeidemonsfraties herinne ren er aan „Schip en Werf" de tentoon stelling in het Stedelijk Museum te be zoeken. Verder in de Plantage diverse attractie ve avonden. Torenbeklimmen, modeshow, wielerron. den zullen gelegenheid geven om zich te vermaken. In Toonkunst is er fototentoon stelling met als gebonden onderwerp „scheepvaart en scheepbouw". Zelfs Neptunus zal op 23 augustus te 19 uur aan het Hoofd aankomen .Om kwart voor acht is deze achtenswaardige diepzeevorst op het Raadhuis, om de bur gemeester en het gemeentebestuur te be groeten. Om al de attracties goed mee te kunnen maken en om de dagen en uren te kennen is het nodig, dat men zich voorziet van het keurig verzorgde programmaboekje, dat vanaf hedenochtend verkrijgbaar 'is. De V.V.V. kiosk zal dan de loketten ope nen voor de kaartverkoop van de jeugd voorstellingen. Het nieuw gebouwde goederenempla cement van het station Schiedam is bijna gereed. Zo zal maandag in verband hier mede het nieuwe kantoor voor wagon ladingen van Van Gend en Loos geopend worden dat te bereiken is via de Paral lelweg. Vanaf acht uur 's morgens zal dit kan toor, voor het publiek zijn opengesteld. Hier kunnen verzendingen naar het bui tenland en ook zendingen per wagon- ladig afgehandeld worden. Het kantoor van Van Gend en Loos voor vrachtstuk goederen blijft gevestigd Celsiusstr. 4. Het sportcomplex Varkenoord bij het Feijenoord-stadion was gisteren de arena voor de ploegen-tijdrit op de vierde dag van de Ronde van Nederland. Foto toont het Schulte~team (Ned. A) in actie. Om 9 uur ongeveer passeerde gister avond de heer P. v. der Hoeven Fahren- heitstraat 11 met zijn gezin bestaande uit man, vrouw en vier kinderen de controle bij het Julianapark. Zij werden naar de retonde geleid om een verrassing te ge bruiken. Na door de vice-voorzitter van de S. G. de heer K. J. Heyboer te zijn toegesproken, werd hen een grote Flo- ralia-taart aangeboden. De Floralia werd tot gisteravond reeds door 11.000 mensen bezocht. De tentoonstelling in l»et Stedelijk Mu seum telde reeds tegen de 1500 bezoe kers. Onder de titel „leg er een pleister op" werd indertijd de eerste pleisteractie ge houden. Deze titel is nog onverminderd van kracht. Ook a.s. zondag doet de r.-k. EHBO een beroep op u. In tegenstelling tot andere jaren is aan deze actie geen enkele attractie verbonden. Slechts de attractie van het geven. De leden der vereniging bekostigen zélf bun lessen en voor een groot deel de kosten van hun oefenmateriaal. Éénmaal per jaar doet de EHBO een beroep op allen, wil men in staat zijn hulp te verlenen, wanneer zulks nodig is. Het hiervoor benodigde materiaal dient te worden aangeschaft uit de opbrengst van de jaarlijkse pleis teractie. Maakt het helpen door deze hel pers en helpsters mogelijk door een gulle bijdrage. „Leg er een pleister op"- 9A9BIA" vno» tCwroftM r* OMSHUKf* 78ste Jaargang No. 23144 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON.66 152 POSTREKENING NR. 590843 ADVERTENTIES f 8.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN X 0.30 per m.m.-hoogte. Bij con tinet speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 0.50 bij vooruit betaling. Eik woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. ABe advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig <te Regelen voor het Axtowtentlewezen. ABONNEMENTEN f 8.26 per kwartaal, t 2.15 per maand m t 0.50 per week. A. de Jong. De vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bene den-Maas wordt belegd donderdag 16 augustus, des namiddags half drie. in de societeitszaal van „De; Harmonie". Schie- damseweg te Vlaardingen. De agenda bevat o.m.: installatie van de heer J. Broek; ingekomen stukken; voorstel subsidie ijsbestrijding seizoen 1955/56; voorstel benoeming commissie ex artikel 21 der yestigingswet Bedrijven 1954; instelling koopavond te Brielle; oude bedrijfsarchieven, Over de stormstuw in de Nieuwe Wa terweg zal om 3.30 uur In aansluiting aan het op 23 juli j.l. gehouden gesprek tus sen de commissie ad hoe inzake het Del taplan en afgevaardigden van het Land bouwschap, een toelichting worden ge geven door dr. ir. E. P- .Mesu, adviseur in grondgebruiksaangelegenheden van het Landbouwschap. ■JA, nnriD "nT ïïTTlTRTTVr Ideelte van de waterkering van de polder -LfL/VrV. UVj JJIJJVXXiixvj Voor-Donkersloot en Woude, ter bescher- termeer5zwakkeSchakels'"werl'doorUHe? p^aV'yanNederlandsche De Dijkring IJsselmonde de verbete- Spoorwegen tot 't bouwen van een nieuw ring van de Lange Neskade van De Hoge Nespolder ter lengte van 300 m uitgevoerd. Dit werk betrof de verbete ring van het op 23, 24 december Ï954 zwaar beschadigde oostelijk gedeelte van de waterkering van de bulten het territoir van het waterschap gelegen on- gercglementeerde Hooge Nespolder, zo meldt het verslag van Ged. Staten over 1955 betreffend de waterkeringen. Daar dc gehele dÜk om deze polder in het Plan Dijksverbeteringen eiland IJssel monde isopgenomen als hoofdwaterkering van het waterschap, werd door het water schap besloten, ter besparing van kosten, de verbetering van dit zwaar beschadigde deel reeds nu 'er hand te nemen. De dijk die in de toekomst een hoogte zal krijgen van 4.40 m. boven N.A.P., is voorlopig, ter beveiliging van de Lindtse Dijk, op een hoogte van 3.80 m boven N.A.P. aangelegd (bijlage 3, profiel 3). Het profiel werd zodanig gemaakt, dat verhoging in de toekomst tot 4.40 boven NAP zonder verdere verzwaring kon wor den aangebracht. Mede in dit bestek was opgenomen de verhoging van de Lindtse dijk over een lengte van 90 km ter plaatse van de aansluiting van de Lange Neskade. Aan het eind van het verslagjaar was het werk gereed. De kosten bedroegen 65.183. De in het kader van de verbetering der zwakke schakels uitgevoerde werken von den onder directie van de provinciale waterstaat plaats. De door de gemeente Ridderkerk in 11954 aangevangen verhoging van een ge- station Feijenoord, eveneens reeds ge noemd in het vorige verslag, kwam in 1955 weer ter sprakg. Een officieel plan is evenwel nog niet ter goedkeuring inge diend. In het vorig verslagjaar werd medege deeld dat de rijkswaterstaat bij besluit van Gedeputeerde Staten van 21 september 1954, goedkeuring verkreeg op het plan tot verbetering van een gedeelte van de rijksweg no 19 op het dijkslichaam van de Zuidpolderse zeedijk (dijkvak no. 5). Aan gezien ook nu nog niet bekend was. hoe deze dijk zal worden verbeterd, werd van de goedkeuring geen gebruik gemaakt. Bij besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 13 september 1955 werd goedkeuring ver leend op het plan van de gemeente Hen- drlk-Ido-Ambacht tot het verbeteren van de waterkering langs de noordelijke be- grenzinè van het terrein van het gemeente lijk waterleidingbedrijf en langs een ge deelte van de Veerweg te Hendrik-Ido- Ambacht. Deze waterkeringen, die de noordelijke kering van de bedijkte bui tenpolder, genaamd Antonlapolder, vor men, werden daarbij op een hoogte van 4 m. boven N.A.P. gebracht. Aan de geheel bij het waterschap De Dijkring Hoekse Waard in beheer en onderhoud zijnde waterkeringen van dit eiland werden, naast de gewone onder houdswerken, ook dit jaar diverse ver- beteringswerken in het kader van de verbetering der zwakke schakels uitge voerd. In het kader van de verbetering der zwakke schakels werd o.m. uitgevoerd het verhogen en verzwaren van een ge deelte van de hoofdwaterkering langs de haven van Goudswaard, de buitendijk van de Noordpolder van Goudswaard en die van de Noordpolder van Piershil langs het Spui, alsmede het maken van een af sluitdijk met sluis in de mond van de ha ven van Piershil. Met deze werkzaamhe den werd ook de aangerichte stormscha de van december 1954 hersteld. Het ontwerp hiervoor (bestek 20) met toelichting verkreeg bij besluit van Gede puteerde Staten de vereiste goedkeuring. Door de uitvoering van dit werk werd de hoofdwaterkering gedeeltelijk rlvier- waarts van de bestaande hoofdwaterke ring verplaatst. Hierdoor kon de verhoging van de waterkering in de kom der gemeente Piershil, maar slechts door opkistingen de vereiste waterkerende hoogte kon worden bereikt, achterwege blijven. De keuze van het tracé werd mede bepaald door het feit, dat de haven van Piershil, die ongun stig ten opzichte van de stormstreek was gelegen, kon worden afgesloten. De nieuwe dijk kreeg hierdoor het vol gende tracé: vanaf de kade te Goudswaard langs de Spuidijk van het havenspui al daar (dijkvak 28), het Molendijkje van de Molenpolder langs de haven van Gouds waard (gedeelte van dijkvak 29;) de dijk van de Noordpolder van Goudswaard, de afsluitdijk ln de mond van de haven van Piershil en verder langs de dijk van de Noordpolder van Piershil tot de aanslui ting van deze dijk aan de Spuidijk van de polder KI. Piershil (dijkvak 32). De kruinshoogte varieert naar gelang de lig ging van het betreffend dijksgedeelte van 4.50 m tot 4.80 boven NAP met een kruins breedte van 2.50 m. Zowel aan de buiten als aan de binnenzijde werden, voor zover niet aanwezig, bermen aangebracht. De verzwaring aan de buitenzijde werd geheel in klei uitgevoerd; de verzwaringen aan de binnenzijde bestaan uit een zand- kern met kleibekleding. In het Rijksmuseum „Huis Lambert van Meerten" wordt op het ogenblik onder auspiciën van de Vereniging voor Scho ne kunsten „De Kring" een expositie ge houden van handgeknoopte tapjjten en handbedrukte wollen stoffen van het ate lier „Het Paapje" en ijzcrplastieken en gouaches van Toon Kelder. Wellicht moge deze combinatie van twee uiteenlopende kunstrichtingen op het eerste gezicht vreemd aandoen, in feite is hiervan echter weinig of geen sprake, daar de expositie als geheel toch harmonisch is. De directeur van het Museum, drs. Bolte heeft in zijn ope ningswoord gezegd, dat deze eenheid is verkregen dank zij een karaktertrek van de beide exposerende kunstenaars Ben Polak en Toon Keider. „Beiden tonen Zich", zo zei drs. Bolte, „uiterst behoed zame beoefenaars van een handwerk- dat zij nimmer ondergeschikt maken aan de eigen expressie". Deze mening kunnen wij onderschrijven, zij het dan wat dit laatste betreft, met enige voorzichtigheid, ten opzichte van het werk van Toon Kelder. In het algemeen kunnen wij de mo derne kunstvorm van het ijzerplastiek maar matig bewonderen. Zij zijn meren deels te schetsmatig en irreel. Wij willen ons niet schuldig maken aan verguizing van een kunstvorm, die ln wezen nog in de kinderschoenen staat en mogelijkerwijs biedt de ontwikkeling, die zich zeer Zeker ook bij de ijzer plastieken zal voordoen nog voldoende grond om deze mening na verloop van tijd te wijzigen. Het zal ook niet bevreemdend klinken ais wij aan het werk vat? To°n Kelder geen al te opgetogen woorden wijden. Hieraan willen wij echter onmiddelük toevoegen, dat Toon Kelder aan zijn ijzer- plastieken zeker geen dwaze vormen geeft, zoals die helaas op djt gebied zo vaak te zien zijn. Uit zijn werk is zeer zeker te concluderen dat er van een ont wikkeling, in de zinzoals wij hierboven schetsten, sprake is.' En dit is voor ons op het ogenblik dan wel voldoende ge noegdoening vooral ook omdat uit zijn w#rk en hiermede sluiten wij dan ook zijn geëxposeerde gouaches in, een vak manschap spreekt, dat bij <je moderne kunstuitingen op velerlei gebied zo vaak wordt gemist. Dit vakmanschap spreekt ook uit het werk van Ben Polak, de tweede kunste naar, die in .-Huis van Meerten" expo seert- zt)n tapijten vooral getuigen van een levendige, expressieve geest, zonder echter het behoudende element te ver waarlozen. De compositie van enkele ta pijten is verrassend en boeiend, zijn kleu- Volgens een officiële mededeling is de opstand, die begin deze week in de pro vincie Manabi tegen de regering van Ecuador was uitgebroken, neergeslagen. In de voornaamste steden van het land is de orde hersteld. De opstandelingen hebben zich in het gebergte van het bin nenland teruggetrokken. Zij worden door de regeringsgroepen achtervolgd. BOTTERDAM, 9 augustus 1956 8 auglistus n.m.: 100 ton katoen Helmond; 154 ton zaad Akkrum; 230 ton asbest Harder wijk; 103 en 100 ton tarwe Weert; 508 ton tarwe Lelden; 211 ton tarwe Sas van Gent; 723 ton palmpltten liggen/varen; 415 ton oud Ijzer IJmuiden; 300 ton suiker Amsterdam; 165 ton milocorn Enschede; 150 ton milocorn Mepptl; 140 ton gerst Maarssen; 170 ton gerst Veghei; 100 ton haver Delft' 218 ton granen Almelo; 200 ton granen Maashees. Totaal 79 reizen, 3 vletreizen. 9 augustus vm..: 100 ton Ijzer Atblasserdam; 90 ton suiker Amsterdam; 353 ton bonen Breda; 250 ton granen Lochem; 100 en 93 ton stam men Dordrecht; 52 ton haver Wormerveer; 200 ton gips Zierikaee. renprogramma voortreffelijk uitgebalan ceerd. Wij zijn vol bewondering voor dit onderdeel van de expositie. De expositie blijft tot 10 september voor het publiek geopend. F. v. H. De bakker J. F. P, uit Schiedam heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van zijn bromfiets uit een afge sloten rijwielstalling. Zoutkamp en Tcrmunterzili zullen een avondbinnenvaartsehool krijgen, waar onderwijs zal worden gegeven, dat spe ciaal is afgestemd op de visserij. Dit deelde dc heer A. A. Kleyn, directeur van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart mee bij het begin van de 32ste vakantiecursus, die dit fonds voor zijn leerkrachten houdt aan boord van het instructievaartuig „Prinses Ju liana". Met het onderwijs te Zoutkamp en Termuntcrzijl, zo zei de heer Klefln, wordt beoogd de vissers meer nautisch inzicht bjj te brengen. Bovendien zul len lessen worden gegeven over behan deling van vis, biologie en kennjs van dê visgronden. BelangrUk oi) dit nieu we project is, dat de vissers te zjjner tijd, als respectlevelilk de Lauwerszee en de Doilard worden ingedijkt, verder naar buiten zullen moeten, zodat men hen bfl voorbaat met de daarvoor nodi ge kennis wil wapenen. Met dergelijk avondonderwijs is kort geleden al begonnen te Harlingen aan de daar reeds bestaande school voor de bin nenvaart. Voorts zijn er plannen voor uit breiding met leerstof over de visserij aan de bestaande binnenvaartscholen té viisslngen en Breskens. Het onderwijs aan deze laatste scholen Is mede belangrijk met het oog op de zich straks wijzigende omstandigheden in het Zeeuwse gebied bij de uitvoering van.het Deltaplan. Een ander punt van uitbreiding van de activiteit van het Koninklijk Onderwijs Fonds voor de Scheepvaart is het plan een derde instructievaartuig te doen bou wen. Dit schip zal de vorm krijgen van een Rijnmotorschip met, in wat normaal het laadruim Is, accomodatie en recrea tieruimte voor 28 leerlingen. Op die ma nier zal het mogelijk zijn gehele klassen met leraar van de diverse scholen, die bij het onderwijsfonds in exploitatie zijn praktijkreizen te laten maken. De plan nen voor dit schip die werden ontworpen door de directeur van het fonds, zijn goed gekeurd. Het wachten is nu pp een werf, die het schip bouwen kan. Tenslotte behoort tot de belangrijkste plannen van het Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart de bouw van twee scholen met internaat te Rotterdam en Delfzijl. In beide steden bestaat reeds een dergelijk instituut, respectievelijk met een capaciteit van 180 en 120 leer lingen. Maar het bleek nodig de capaci teit van deze scholen te verdubbelen. De plannen voor' Delfzijl, de rijksgoedkeuring voor de bouw is reeds verleend zijn nu ter goedkeuring aan de rijksgebouwen dienst gezonden en men hoopt binnen af zienbare tijd met de bouw te beginnen. Naast het instituut zijn woningen voor directeur en adjunctdirecteur geprojec teerd. De plannen voor Rotterdam zijn in wat minder ver stadium. Hier hééft men zich een complex van d:le gebouwen ge dacht aan de Stadionweg tegen IJsselmon de. De drie daar op te trekken gebou wen zullen dienen voor slaap- recratie- en onderwijsruimte, Daarbij is een flink veld voor buitensport geprojecteerd. De drie dagnijverheidsscholen van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheep vaart tellen nu 420 leerlingen. Onder toe zicht van het K.O.F. volgen ook nu nog 300 jongelui een oplading aan boord van schepen in het zgn. leerlingenstelsel, waar bij het onderwijsfonds voor de aanvullen de schriftelijke lessen zorgt. Een negenjarig jongetje uit Amster dam was gistermiddag oorzaak van brand in een hooiberg van de vee houder A. P, Vollering aan de Groene- weg 15 te Kethel. De hooiberg brandde geheel uit. De gezamenlijke brandweer van Kethel en Schiedam slaagde er in de brand tot de hooiberg te beperken. De verzekering dekt de schade. Het knaapje uit Amsterdam, dat bij de veehouder Vollering logeerde, stak de hooiberg met lucifers in brand. Toen de vlammen uit de hooiberg sloegen, werd in allerijl de Kethelse brandweer ge waarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Reeds had ook het dak van een vee schuur vlam gevat, maar de Kethelse brandweer wist het gevaar te bezweren on<fer.leiding van de brandmeesters A. V. Wijk en A. Poot. De Schiedamse brandweer onder leiding van ir. S. Moes- ker kwam assistentie verlenen, maar be hoefde geen materiaal meer in te zetten. Gezamenlijk slaagden de brandweerlie den er in het vuur te bedwingen, dat Sr°te opschudding in Kethej verwekte. Tot 6 uur 'g avonds duurde het nablua- singswerk. Burgemeester en wethouders van Rot terdam hebben de raad voor het jaar 1957 een sluitende begroting aangeboden met oen totaal van f 2a7.aa7.OAA t.ecpn 222.793.859 van 1956, ongeacht de verre= kenposten, welke voor de jaren 1957 en 1956 respectievelijk totalen van 89.465.549 en 85.452.998 aanwijzen. Het sluitend maken Is echter onder moeilijker omstandigheden verkregen dan in de laatste jaren. Het evenwicht bleek te kunnen worden bereikt door In de be groting op te nemen een op 1955 betrek king hebbende na-ultkering van 2.500.000. waarvan volgens de betrokken ministeries de uitbetaling ln 1957 verze kerd is en door de jaarlijkse reservering voor de ten laste van de gemeente blij vende wederopbouwuitgaven als vroeger op een miljoen te ramen in plaats van op twee miljoen al» voor 1956. In vergelijking met de begroting is dus het budget met 3% miljoen achteruitgegaan. Dank zl een in 1955 nog ontvangen slot- afrekening over 1947 uit het gemeente fonds fcijn de geaccumuleerde nadelige saldi uit de Crisis- en oorlogsjaren tot en met 1947 tot 182.888.209,73 gedaald; als gevolg van sedertdien toegepaste gewone en buitengewone afschrijvingen zullen deze tekorten op 1 januari 1947 zijn terug, gebracht tot f 84.641.229,79, ongeacht het hierop nog af te schrijven voordelige saldo van de gewone dienst 1955. HEDEN) Passage-theater: Het verloren conti nent (a. 1.) Monopole-theater: De drie piraten (18 jaar). Stedelijk Museum: elke dag tot 1 sept. tentoonstelling „Schip en Werf" van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. Julianapark; iedere avond verlicht „Flo ralia". R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse rs en maandag: 7—8-80; dinsdag: 10—12, 2—6 en 7—8.30; woensdag: 2—e en 7—8.30: donderdag: 1013 en 2—5; vrijdag: 2—8 en 7—8.30; zaterdag: 10—12 en 3—8. Jeugd: woensdag: 24: donderdag: 45; zaterdag: 1—3. Boven 14 jaar: woensdag van 5—7.30. Filiaal Emmasfraat 3, donderdag 78.30, zaterdag 3 30—5 uur. zondag 11—11,30 uur. Filiaal Rijnstraat li dinsdag: 8.30—8; FUlaal7"Kethel, Kerkweg 45, zondag 11.30—12 30 uur De nachtdienst voor de apotheken wordt hedennacht waargenomen door apotheek Rembrandt. Rembrandtlaan 5. medische zondagsdienst Dr. Jungerius. Vondellaan 2, fel. 67355. Dr. Nijenhuis. Dr, Hoogendijk, Apotheek Gouka. Hoogstraat 29. WIJK VERPLEGINGSDIENST Wit-Gele Kruis; zuster van Zijp. Boerhavelaan 54, fel. 41673. Kraamcentrum zuster van Kan. Swam- merdamsingel 65, tel. 68286. Deze diensten gelden vanaf zaterdag 1 uur tot zondagnacht 24.00 uur. IN ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK: De Rolterd»»,. Schouwburf: heden t.m. do,: De Hoofdstadope rette met ..Hor' mein Lied, Violetta", 20 uur. De Groote Schouwburf: za. t.m. do.: Revue ,,Zo.... Zo..,. Hallo" met Cees de Lange en Johnny Jordaan, 20 uur Openluchttheater „DUk- 7,tgt" zo. Leids Jeugdtoneel met „Bulletje en Bonestaak", 14.30 uur. FILM: Arena: The goldrush (a.l.); Capitol: Davy Crockett (14 J.); Centraal: Because you're mine (a.l.); Cineac: Charlies tante (volw.); loHseum: You're never too young (a.l.); Harmo nie: Het plateau des doods (14 J.); Lumière: Se renade (14 j.); Lutusoa: Artists and models (16 J.); Luxor: Hans Christian Andersen (a.l.); Me tro: Storm over de Nljl (14 J.); Passage (Schie dam): Het verloren continent (a.l.); Prinses: Laurel en Hardjfc als dansmeesters (a.l); Rex: Spijkers met koppen (a.l.); Thalia: De terugkeer van Lemmy Caution (volw.); »t Venster: Sum mer madness (volw.)| Victoria} Charlie» tantt (volw.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2