Reddingspogingen in Marcinelle hebben na drie dagen nog steeds niets opgeleverd De tragedie der Italiaanse mijnwerkers V.S. stuurden concreet plan voor kanaalbeheer aan de 24 landen Meer Waardering voor Franse Britse hardnekkigheid Eigenaars van „Andrea Doria" eisen schadevergoeding en Weekend met herfstallures En morgen weer Regen jassen- tijd Maandag nationale rouwdag in België Premie ouderdoms- verzekering wordt 6% pet. Nasser niet naar Moskou DE SUEZKANAAL-CRISIS PROF. LIEFTINCK STUDEERT NAARSTIG VERDER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 11 augustus 1956 Telkens een hoge tol Tank niet 16.000 liter olie in vlam Staking bij de BMC geëindigd Internationaal gezags orgaan Italiaans schip niet verantwoordelijk „Moeilijkheden liggen niet alleen in de vijf punten der K.V.P." VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRAGEN WEERBERICHT Duitse en Franse hulp Hitte en roohwólhen Nijmeegse brandweer bestreed vuurzee met succes Gerechtelijk onderzoek Interventie-kwestie Egyptische verklaring Pessimistische toon Gerucht De weerverwachting van het K.N.M I„ geldig van vanavond tot morgenavond, luidt:' Zwaar bewolkt met aanvankelijk regen. Morgen overdag opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegend krachtige westelijke "wind. Koel weer. Zondag 12 augustus: zon op 5.21 uur, onder 20.12 uur; maan op 13.17 uur, onder 22.25 uur. Maandag 13 augustus: zon op 5.22 uur, onder 20.10 uur; maan op 14.25 uur, onder 23.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) CHARLEROI, hedenochtend. De berichten over de ramp te Marcinelle blijven even somber als de vorige dagen. Zij zijn dit zelfs nog op grotere schaal, want hoe verder de uren vorderen des te kleiner wordt de toch al zo uiterst geringe hans nog levenden onder de ingeslotenen aan te treffen. Voor en in de geteisterde mijn blijven zich nog steeds tonelen van wanhoop afspelen, maar ook tonelen van grote naasten liefde en solidariteit door de velen, die de getroffenen met raad en daad trachten te helpen en vooral door de onversaagde redders, die hun eigen leven wagen om zo mogelijk hun makkers uit de zwarte aarde te redden. Naar verluidt zouden ongeacht de 140 Italianen, die zich nog in de ,,Bois du Ca- zier" bevinden, sedert de negen jaar dat Italianen in Belgische mijnen werk zaam zijn, niet minder dan 453 hunner daar het leven hebben verloren. Men begrijpt hier goed de heftige reacties in de Italiaanse pers, maar tcch wordt men pijnlijk getroffen door artikelen in de Italiaanse bladen, waarin over „schande lijke handel in mensenvlees" en „slaven" wordt gesproken. Het waren niet al leen Italianen, die hier bij de mijnramp omkwamen. In dit geval zijn ook meer dan honderd Belgische arbeiders onder de slachtoffers. Het totaal-cijfers van de ingeslotenen is immers 261. Duitse en Franse reddingsbrigades zijn inmiddels met speciaal materiaal te Mar cinelle aangekomen en daar onmiddellijk aan het werk gegaan. Uit Duitsland is gekomen de leider van de redderscentrale van Essen, Von Hoff- Hij kwam niet met redders, maar wel met een wagen, die uiterst modern uitgerust is om de dampen op de bodem te ontleden. Von Hoff neemt aan de besprekingen deel met dezelfde bevo.egdheid als Bertiaux, het Franse hoofd van de reddingsdienst van Douai, dat al enige dagen in Marci nelle aanwezig is. Men heeft nog steeds hoop overlevenden aan te treffen. „Als wij de overtuiging wa ren toegedaan, dat er geen overlevenden meer waren, zouden onze werkmethoden heel anders zijn. Dan zou ons eerste doel zjjn de brand te blussen, bijvoorbeeld met koolstofanhydride. Maar nu z(jn al onze inspanningen er in de allereerste plaats op gericht overlevenden te zoeken", al dus de Belgische directeur van het mijn wezen. Ook onder het publiek zijn er nog men sen, die zich vastklampen aan de hoop, dat in de galerijen beneden die, waar de brand heeft gewoed, nog levenden zul len worden aangetroffen. Alles wordt dan ook gedaan om een meer dan 1000 meter diepe galerij te bereiken. Gisteravond werd meegedeeld, dat na analyse is gebleken, dat de lucht in de ge teisterde mijn op 900 meter nog in te ade men is. Dat Italianen in zo groten getale in da mijnen hier zijn komen werken, is het gevolg van de werkloosheid en de nood, die voor velen in hun eigen land heersen mj_ werden daardoor naar de Belgische mijnen gedreven, waar veel geld wordt verdiend. Hun ideaal is hier enkele jaren te werken en met het verdiende geld later in hun land een stuk grond te kopen waarop zij een huisje of een hoeve hopen te bouwen. Dit ideaal werd overigens door velen reeds verwezenlijkt. Anderen zonden van hieruit veel geld naar ach tergebleven familieleden in Italië, die daar vroeger in grote ellende leefden- Naar schatting zijn er thans 40 a 50.000 Italianen in de Belgische mijnen werk zaam, zodat zij bij elke ramp en hij elk ongeval een hoge tol betalen. Familieleden van de te Marcinelle wer kende Vlaamse mijnwerkers uit de streek Van Aarschot vernamen de eerste be richten over de ramp via de radio. Zij spoedden zich onmiddellijk naar de plaats des onheils, waar zij sedertdien in de grootste wanhoop wachten op de even tuele redding van de ,hu" .fuit vrort^ïf over drie mijnwerkers de streek van Xarschot, die op de dag vL de ramp om de een of andere reden „fit naar de mijn waren vertrokken. An deren uit die streek hadden besloten de ■week volgende op de ramp naar een an dere mijn uit te zien, omdat zij de ..Bois du Cazier" te gevaarlijk vonden. De dag van de ramp zelf waren zij toch naar Marcinelle gekomen en zij bevinden zich thans onder de ingeslotenen. Een jonge Italiaan, wiens vader en broer in de ge troffen mijn zijn, had dh tram gemist, wat hem het leven heeft gered. °ntroerende woorden, die kardinaal Roey gistermorgen tot de slachtof- A en de nabestaanden heeft gericht nebben diepe indruk gemaakt op de on gelukkige familieleden, die nu al bijna drie dagen en drie nachten tussen hoop en vertwijfeling worden heen en weer ge slingerd. Toen de kerkvorst zich zegenend naar het centrum van Marcinelle begaf toonden onderweg verschillende personen foto's van familieleden die in de mijn zijn opgesloten. De kardinaal maakte 'lan teikens een kruisteken in de richting v3n die foto's. Nader wordt nog vernomen, dat de in de mijn ingesloten Engelsman een ingenieur is, die daar proeven nam met een nieuw apparaat voor het opsporen van grauwvuur-emanaties. Onder de slachtoffers bevinden zich ook twee broers van veertien en vijftien jaar, leerlingen van de mijnwerkersschool, die in verband met hun scholing met hun vader in de mijn waren afgedaald. (Van onze correspondent) Gisterenmiddag omstreeks cén ^uur een grote brand u,'ge^^ Rhcnania op brieksterrein van de N.V. Rh het haven- en industrieterrein na_J, Maas-Waalkanaal te Nijmegen. schafttijd van het personeel deed zien ee ontploffing voor buiten 't fabrieksgebouw en onmiddellijk daarna laaiden de v'am- men hoog op uit een grote hoeveelheid zeer brandbaar materiaal zoals teer, olie, asfaltprodukten welke voor het isolatie materiaal dat de fabriek vervaardigt, worden gebruikt. Een der arbeiders wilde nog met een brandblusapparaat het vuur bestrijden, doch hij liep daarbij brandwon den op aan hoofd en armen, zodat hij in het ziekenhuis moest worden behandeld. Toen de brandweer met twee motor spuiten en de ladderwagen arriveerde, stond zij voor een enorme vuurzee, die niet alleen een geweldige hitte maar ook verstikkende dichte rookwolken verspreid de, die honderden nieuwgierigen aantrok ken. Een grote tank met ongeveer 16.000 liter olie, donderdag nog bijgevuld, stond temidden van de vuurzee en het was on vermijdelijk, dat deze tank vlam vatte. Tientallen vaten met teer geraakten lek en het leek er aanvankelijk op, dat de brandweer voor een hopeloze taak stond, vooral ook toen gevaar dreigde, dat de muur van het fabrieksgebouw waartegen de tank stond, het zou begeven. Dit heeft de brandweer echter kunnen voorkomen, zij het dan ook na een zware strijd. In de grond, onder het terreingedeelte waarop de brand woedde, bevond zich een tank met ongeveer 30.000 liter olie. Dank zij het feit, dat deze tank nagenoeg geheel gevuld was en zich dus geen gasvorming kon voordoen, bleven ernstiger gevolgen uit. Nadat de brandweer met schuimstra- len zich een weg had weten te banen naar de bovengrondse olietank, slaagde zij er in de kranen hiervan af te sluiten en toen nam het vuur snel af. Omstreeks drie uur was de brandweer de vuurzee dan ook volkomen meester en bestond ze kerheid, dat het nog nauwelijks één jaar oude fabrieksgebouw kon worden behou den. De schade wordt bij een eerste schat ting ongeveer een halve ton geraamd. Het bedrijf zal behoudens kleine stagnaties, door kunnen werken. De schade in de mijn Is zo groot, zegt men, dat er de eerstkomende maanden niet zal kunnen worden gewerkt. De arbeiders zullen, voor zover zij na deze catastrofe nog de moed hebben hun ge vaarlijke beroep te blijven uitoefenen, door andere mijnen worden overgenomen. Inmiddels is het parket ter plaatse gear riveerd voor het instellen van een onder zoek naar de oorzaak van de ramp en het vaststellen van de eventuele verantwoor delijkheden. Maandag zullen de naar boven ge brachte slachtoffers ter aarde worden be steld. Die dag is als nationale rouwdag vastgesteld. Honderden Italiaanse gezinnen hebben de wens uitgesproken de begrafenisplech tigheid bjj te wonen. Tot alle arbeiders van het land werd het verzoek gericht om maandagmorgen te tien uur, als de rouw dienst begint, het werk gedurende vijf minuten stil te leggen. Kardinaal Van Roey heeft zojuist in een herderlijk schrijven zijn diepe ontroering over de ramp uitgesproken en ook zijn grote bewondering voor al degenen, die aan het reddingswerk deelnemen. A.s. zondag zal in alle kerken van België op voorschrift van de primaat, een speciaal gebed voor de slachtoffers en hun gezin nen worden gebeden. Koning Boudewijn zond als steun een bedrag van 500.000 frank. Een dergelijk bedrag werd ook door koning Leopold en prinses Liliane geschonken. Uit Rome wordt vernomen dat Z. H. de Paus een bedrag van 2o0.000 Belgische franks in het fonds voor steun aan de nabestaanden der r Marcinelle omge komen mijnwerkers heeft doen storten. Aanstaande maandag, nationale rouwdag, zullen alle openbare vermakelijkheden gesloten zijn. Redders die in de afgelopen nacht tot op 907 meter zijn afgedaald en daar ge durende een half uur een deel der gale rijen hebben onderzocht, waar, zoals werd gemeld, de lucht inadembaar is, hebben in de onmiddellijke omgeving van de schacht zelf geen lichamen gevonden en zij vroegen zich af of ingeslotenen niet verder op in deze galerij zijn doorgedron gen met het doel zich daar zo mogelijk in veiligheid te stellen. Er heerst op die diepte een temperatuur van 40 gr., wat als normaal wordt beschouwd. Onder de wachtende nabestaanden werden soep en boterhammen uitgedeeld. Op een gegeven ogenblik hoorde men een Belgisch meisje roepen: „Ik wil geen eten, ik wil mijn pappie Vandaag is het besluit van de Sociale Verzekeringsbank om dc premie voor de algemene ouderdomsverzekering vast te stellen op 6Ti pet., door de minister van sociale zaken en volksgezondheid goed gekeurd. De betreffende ministeriële beschikking zal in de Nederlandse Staatscourant wor den opgenomen. President Nasser heeft zijn bezoek aan de Sovjet-Unie uitgesteld, zo is vrijdag officieel te Cairo bekend gemaakt. De president zon oorspronkelijk op 14 augustus in Moskou aankomen, twee de gen voor de opening van de internatio nale conferentie te Londen over het Suezkanaal. Na langdurige besprekingen tussen werkgevers en Vakverenigingsleiders is gisteren de staking Van ongeveer 50-000 arbeiders in de Britse automobiel-in dustrie geëindigd. De arbeiders zullen maandag weer aan het werk gaan. De staking bij „British Motor Cor poration te Blrmingham ontstond door het ontslag aan 6.000 arbeiders wegens de vermindering van binnenkomende orders. Hoe moe ze ook zijn, de spanning blijft duren onder de wachtenden voorna- melijk vrouwen van de ingesloten mijn werkers die voor de hekken van de kolenmijn in Marcinelle op berichten van beneden wachten. Een autobezitter in Frankfort heeft een, naar hij hoopt, goed middel uitge vonden om het auto-dieven moeilijk te maken zich met een wagen uit de voeten te maken. Hij maakte een metalen plaatjedat, zoals de foto's tonen met een veiligheidsslot over het nummerbord kan worden vastgemaakt. Zo kan. een dief, als hij het portier heeft geforceerd, wel met de wagen wegrijden, maar hij loopt dan onmiddellijk in de gaten, om dat zijn nummerplaat gedeeltelijk is be dekt Het is geen overbodige luxe, want alleen in Frankfort worden iedere maand 300 auto's gestolen. De door de V.S. vastgestelde beginselen zijn: (1.) Waarborgen, dat het kanaal zal blij ven functioneren in overeenstemming met de Suez-conventie van 1838, die bepaalde, De scheepvaartmaatschappij ..Italia" heeft gisteren bü het federale hof te New Vork tegen de Zweden-Amerika-lijn een cis tot schadevergoeding van 25 miljoen dollar (ongeveer negentig miljoen gulden) ingediend, naar aanleiding van de aan- De Amerikaanse regering heeft de landen, die uitgenodigd zijn de Suez kanaalconferentie bij te wonen, een memorandum gezonden, waarin de oprichting wordt voorgesteld van een internationaal gezagsorgaan voor het toezicht op het gebruik en de financiering van het kanaal. Het Amerikaanse document hevat beginselen, die naar de V. S. hopen, in een verdrag zullen worden verwerkt, dat voorgoed het internationaal toezicht op deze strategi sche waterweg zal waarborgen. Het stuk zal zondag op een conferentie in het Witte Huis, waartoe de leiders van het Congres door president Eisenhower zijn uirSenodigd, besproken worden. dat het kanaal „altijd vrij en open zal blij ven" in oorlog en vrede voor de schepen van alle naties en „nimmer onderworpen zal zijn aan het recht van blokkade". (2.) Het kanaal za] geëxploiteerd worden door een internationaal gezagsorgaan met volledig beheer over de kanaalrechten, het gehele onderhoud en de ontwikkeling en de financiering, (3.) Egypte moet een redelijk deel van de kanaalinkomsten krijgen. (In ambtelijke kringen te Washington meent men, dat het Egyptische deel aanzienlijk meer dient te zijn dan de tien miljoen dollar of minder, die Egypte de laatste jaren jaarlijks kreeg). (4.) De huidige Suez Kanaalmaatschappij moet een billijke vergoeding krijgen voor haar activa. Dit houdt aanvaarding in van het recht van Egypte om de eigendommen van de kanaalonderneming op zijn gebied te naasten. (5.) Als Egypte en de maatschappij het niet eens zijn over de vergoeding, zal de zaak onderworpen worden aan arbitrage door een commissie welke door het Inter nationale Hof is aangewezen. Van ambtelijke zijde te Washington is verklaard, dat een soortgelijk samenstel van beginselen door Groot-Brittannië en Frankrijk is verspreid. Paul Scott Rankinè, Reuters correspon- aènt in Washington, merkt naar aanleiding van het Amerikaanse memorandum o.m. op, dat de officiële waardering in Washing ton voor de hardnekkigheid, waarmee Groot-Brittannië en Frankrijk aandringen op een internationale controle van het Suezkanaal, schijnt te groeien. Samen met Groot-Brittannië en Frankrijk blijken de V.S. gedetailleerde plannen te hebben uit gewerkt voor dit internationale beheer ofschoon de Sovjet-Unie gekant is tegen een dergelijke beslissing. De nieuwe weste lijke voorstellen, die uit het memorandum blijken, gaan zelfs verder dan een bevesti ging van de principes van het verdrag van Constan.tinope] van 1888. Zij voorzien in de creatie door een internationale conventie van een internationaal gezagsorgaan, wel ke de controle over de Suezkanaalzakèn zal hebben. Dti betekent echter niet, dat het nieuwe gezagsorgaan het eigendom van het kanaal moet hebben. varing tussen het Ii®93anse passagiers schip „Andrca Doria" en het Zweedse passagiersschip „Stockholm" 0p 25 juli, waarbjj het eerstgenoemde schip zo zwaar werd beschadigd, dat het in de golven verdween. De Italiaanse maatschappij stelt, dat zij met verantwoordelijk gesteld kan worden voor het gebeurde. Haars inziens is de aanvaring te wijten geweest aan de fout en onachtzaamheid van het Zweedse schip en zijn bemanning- Zoals bekend heeft de Zweden-Amerika- lijn het federale hof enige dagen geleden om een uitspraak verzocht, dat zij niet verantwoordelijk gesteld kan worden, doch dat de aanvaring een gevolg was van de schuld en onachtzaamheid van de „An drea Doria". De Zweedse maatschappij liet toen weten dat zij ook een eis tot schadeloosstelling voor de geleden ver liezen en schade zal indienen. De belangrijkste kwestie bij de uitge wisselde beschuldigingen en tegenbe- schuldigingen betreft de vraag, welk schip in het vaarwater van het andere :s gezwenkt. Beide maatschappijen hebben verklaard, dat hun schepen kort voor de aanvaring een zwenking hadden gemaakt. De Italia-lijn betwist, dat de „Andrea Do ria" oorspronkelijk een koers volgde, waarbij zij de „Stockholm" aan bakboord zou zijn gepasseerd. Ook bestrijdt zij de verklaring, dat het zicht goed was. spronkeljjke verklaringen, die zijn afge legd aan het einde van de driemogendbe- den-besprekingen in Londen, vorige week. Reuters correspondent merkt nog op, dat minister Dulles op de zondag te houden Witte Huis-conferent'ie de mogelijkheid zal aanroeren van het uitbreken van vijande lijkheden na een eventueel falen om een vreedzame oplossing te bereiken. President Eisenhower is evenwel niet van plan het Congres in dit stadium een carte-blanche voor militaire actie te vragen, zoals hij dit deed tijdens de Formosa-crisis in het begin van het vorige jaar. Algemeen wordt aangenomen, dat de V.S. niet militair zullen interveniëren zolang de Sovjet-Unie dit ook niet zal doen. Als dit laatste land echter geheel achter Egypte zal gaan staan, indien Cairo weigert het in ternationaal karakter van het Suez-kanaal te erkennen of als de Sovjet-Unie zelf militair zal interveniëren door bv. een de fensiepact met Egypte, dan wordt een ge heel nieuwe situatie geschapen. De Witte-Huis-conferentie van zondag is op een dusdanig tijdstip gesteld, dat de deelnemers op de hoogte zijn van de mededelingen die Nasser zal doen op zijn persconferentie op zondagmorgen. Behalve deze persconferentie, die reeds eerder deze week als van „internationale betekenis" werd aangekondigd, zal Nas ser zondag een toespraak tot het Egypti sche volk houden, welke door het gehele Midden-Oosten zal worden gerelayeerd.1 Reuter maakt intussen melding van enige speculatie te Londen over de houding, die de Sovjet-Unie zal aannemen, nu wel vast staat, dat het Westen de Russische tegen voorstellen (uitstel der conferefitie en nóg 22 landen uitnodigen) zal verwerpen. Men acht het over het algemeen niet waar schijnlijk, dat de Sovjet-Unie niet naar Londen zal komen en wel mede op grond van het feit, dat Moskou in zijn antwoord nota zijn tegenvoorstellen niet in de vorm van een voorwaarde heeft gegoten. Uit een verklaring, die de Egyptische ambas sade gistermiddag in Londen heeft uitge geven, blijkt, dat Egypte nog altijd zeer vijandig staat tegenover de Londense con_ ferentie. „De deelnemers hebben geen an dere keus dan aanvaarding van het Britse standpunt. Veel landen zijn met opzet van deelneming uitgesloten, zodat de lijst van uitgenodigde landen noch de onderteke naars van de Conventie van 1888 noch de belanghebbende gebruikers van het ka naal omvat", zo heet het in deze verkla ring. De ambassade protesteerde tegen de „neiging van Groot-Brittannië om verschil te maken tussen present Nasser en het Egyptische volk. Dat is een poging om het probleem te verwarren". Dit duidt ken nelijk op Edens uitlating in zijn radiorede van woensdagavond, dat de Britse rege ring geen meningsverschil met Egypte, maar met president Nasser heeft. (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. Lieftinek heeft, naar wij vernamen gisteren naarstig verder gestudeerd op de langzamerhand overbekende moeilijkheden gerezen tussen de beide grote partijen. Na minister Van de Kieft zou hij gisteren niemand meer hebben ontvangen Wel zou hij nog enkele telefonische contacten hebben gehad maar deze zouden ook weer hoofdzakelijk ten doel hebben gehad het zoeken naar een oplossing van verschillende kwesties te vergemakkelijken. Opmerkelijk is aldus nog steeds Scott Ftankine dat de voorstellen een concre ter beheersplan voor het kanaal bevatten dan men had kunnen afleiden uit de oor- De uit Frankrijk afkomstige onweers depressie is in de afgelopen nacht ons land gepasseerd, maar bracht over het algemeen niet veel buien en ook niet veel onweer. Vanmorgen om zes uur werd in Leeuwarden nog onweer waar genomen maar daarna trok deze de pressie naar Denemarken weg. Alleen in het noorden van ons land viel op enkele plaatsen nog iets meer dan 10 mm regen. Het is vandaag al belangrijk koeler ver geleken met gistermiddag toen in Zuid- Limburg de temperatuur nog tot 26 gr. C. steeg Een Oceaanstoring, die gisteren nog ten Z.-W. van Ierland lag. is in de afgelopen nacht belangrijk in activiteit toegenomen en lag vanmorgen al boven Wales. Vandaag zal de kern via Engeland naar het midden van de Noordzee be wegen. waardoor er komende avond al weer langdurige regenval in ons land 130 tot 36 gr. C. voorkomen. verwacht mag worden. Het koufront van deze voor augustus actieve depressie kan morgenochtend ons land passeren, waar na de wind naar west tot noord-west ruimt. Vooral langs de kust kan daarbij een stormachtige wind opsteken, al ver wachten wij geen storm, zoals voor veertien dagen geleden. Met de krachtige wind wordt opnieuw koele lucht aange voerd, waarin enkele buien voorkomen. Door deze ontwikkeling wordt de vrij warme lucht die gisteren in ons land voor. kwam. weer naar Midden-Europa terug gedreven. In een groot deel van Z.-Europa blijft het warme zomerweer voortduren, waar hij op tal van plaatsen temperaturen van Dat het zo lang duurt voordat prof. Lieftinek met omlijnde voorstellen kan komen kan niet anders dan een teken zijn, dat de moeilijkheden groot zijn. En in welke mate blijkt nu ook uit de hou ding van de socialistische pers. Zo schreef Het Parool gisteravond, dat het niet alléén om de bekende vijf bezwaren van de K.V.P. gaat, welke prof. Lieftinek uit de weg moet zien te ruimen. Men dient zich wel te herinneren, aldus dit blad. dat dr. Drees de discussie over deze onderwerpen tijdens zijn formatie poging moest staken, omdat de amende menten van de zijde der K.V.P. andere voorstellen tot wijzigingen van de P. v. d. A. zouden uitlokken. Terwille van het welslagen van dr. Drees was de socialis tische fractie nl. bereid geweest een tiental concessies te doen, op voorwaarde dat dan ook de andere partijen zich met zijn program zouden verenigen. Aange zien. aldus Het Parool, deze voorwaarde met werd vervuld, mag men aannemen, dat deze tien punten in het overleg ook weer ter sprake zullen worden gebracht. Wat dit betreft zit prof. Lieftinek dus voor de moeilijke kwestie, dat tegemoet komingen aan de ene partij verdere ver langens bii haar wederpartij zullen op roepen. Dat is ongetwijfeld een lastige onderhandelingspositie. Ook het Vrije Volk sprak gisteravond van „bijzondere wensen", die in het over leg een rol kunnen speien. Dit houdt dus in, dat de P. v. d. A. ook tegenover prof. Lieftinek voet bij stuk wenst te houden, in die zin, dat men niet wenst af te wijken van het te genover het program Drees eenmaal in genomen standpunt. Gaat prof. Lieftinek dus aan de vijf punten van de K.V.P. dokteren, dan komen de socialistische tien punten, die men, naar men van deze zijde beweert immers voor het program Drees heeft laten vallen, ook weer ter tafel. Vandaar de pessimistische toon in ver schillende bladen en de gereserveerdheid in politieke kringen. Vandaar ook de steeds weer herhaalde suggestie van het Algemeen Handelsblad om te komen tot een andere samenwerkingzonder de K.V.P. of zonder de P. v. d. A. óf een soort zakenkabinet maarmèt de li beralen. Ook is er dan nog het gerucht als zou prof. Lieftinek bij 'n zetelverdeling reeds hebben gedacht aan een verhouding 5 h I I1. waarbij dus de anti-revolu tionairen zich één portefeuille zouden zien toebedeeld in plaats van de twee in de oorspronkelijke opzet. Dit gerucht heeft echter, naar wij menen te weten geen grotere waarde dan dat het een der suggesties is geweest, welke in de ge sprekken met de informateur aan de op- Pervlakte zijn gekomen. Er zal alleen uit kunnen blijken, dat prof. Lieftinek de hele zaak grondig heeft aangevat en geen enkel probleem ongemoeid heeft ge laten. Ook de zetelverdeling is dus ter sprake gebracht, waarbij uiteraard tal van mogelijkheden zijn genoemd. En dan is het geen wonder, dat hij nog niet voor alles een oplossing heeft gevonden en ook nog geen nieuw plan op tafel heeft kunnen leggen. PPoet er zelfs aan gaan twijfelen 2 J? ^lerin za] kunnen slagen, indien pe P. v. d A. een synthese tussen de programma s van Drees en Romme van de hand zou wijzen. De herhaalde en langdurige vergade ring van de partijbonzen van de P.v.d.A. ook gisteren werd weer langdurig ver gaderd wijzen er op, dat de plannen welke de informateur koestert, bij de P. v..d. A. ernstige besprekingen nood zakelijk hebben gemaakt. Prof. Lieftinek heeft gisteren reeds voor de derde maal staatssecretaris dr. v. d. Berge ontvan gen. Hy schjjnt voor de kwestie van de bezitsvorming met uitgewerkte plannen te willen komen. Het druk beraad in de P. v. d. A.-hoek wijst er op. dat deze Plannen daar nu druk worden besproken en dat men er over beraadslaagt, in hoe verre men prof. Lieftinek zal willen vol gen Op de uitslag van dit beraad zit prof. Lieftinek kennelijk te wachten. De informateur heeft gisteravond van mr. J. Burger fractievoorzitter van de P.v.d.A., nadere reactie ontvangen tav een aantal essentiële punten welke iri de eerste ronde tussen prof. Lieftinek en de heer Burger waren besproken. Heden morgen om half elf heeft de informateur opnieuw prof. Romme ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1