Nieuws uit STAD en OMTREK Nieuwe school in Nieuwland „HEI SPROOKJE VAN ZUNDERT" Gezinshelpster en aspirant- gezinshelpster BIOSCOOP-PROGRAMMA'S OUDE TIJD Geheugen-hulp Opnieuw stonden verdachten in KRUISWOORD-PUZZEL öuer **zDcini f WA L DO-TAX Met onze lezers naar Uit die goede E.V.A.G. n.v. nikkelsmokkel-af faire tereeht Gezellig praatje Openbare bekend making De arbeidsvoorwaarden in de drankindustrie DE KOSTEN VOOR DEZE TRiP BEDRAGEN 6.50 p. pers. OFFICIAL FORD DEALER Passage-theater George Formby in „Het zit in de lucht" Monopole-theater PIANO'S HOUTMAN Schip en Werf Burgerlijke Stand medische zondagsdienst Derde toertocht fietsers en „brommers" Kleinzoons van Roosevelt op bezoek Nieuwe slagbomen voor de vernieuwde Koemarktbrug ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1936 NSC PAGINA 2 GOUDEN HUWELIJKSFEEST 6757069915 op zondag 2 september a.s. IN ROTTERDAM SOLEX. EXCELSIOR '20H.D.V.S. ST.-WILLIBRORDUS- STICHTING NIEUWE SCHIEDAMSCHE C0URAK1 PORTLMONNAIE GESTOLEN DE AFD. PROPAGANDA. VRACHTENMARKT OUOE .&ENÊVU, DE BOUW van de nieuwe katholieke (uitstekend zal doen. De onderhavige vorm school voor l.o. in Nieuwland, aan de Burgemeester van Haarenlaan-dr. Schaepmansingel is flink gevorderd, on danks het grote vorstverlet in het begin van het Jaar. De eerste paal werd gesla gen in september van het vorige jaar. Thans staat het kloeke pand overal on der de kap, zitten er de ruiten in en werd reeds de laatste hand gelegd aan een geheel nieuwe vorm van versiering. Het ontwerp voor deze acht-klassige halschool is van 't architectenbureau Taen en Tho mas Nix te Rotterdam. Dr. ir. Thomas Nix heeft voor de facade een fraai, kleu rig mozaïekwerk in geglazuurde en ge kleurde bakstenen ontworpen, met voor stellingen van spelende kinderen. Het is geheel aangepast aan de geest van het schoolgebouw, dat het in de moderne om geving van dit gedeelte van Nieuwland WE HADDEN HET NOOIT kunnen den ken, dat we in Venetië, aan de Via Garibaldi, tegenover de fameuze la gune en vis vis met een machtige, 7\merikaanse kruiser, die er langs de ka de ligplaats had gekozen, een gezellig praatje met landgenoten zouden hebben. Tijdens dit gezellige praatje zetten v/e een niet minder gezellige boom op over Schiedam en Gu3to en Wilton-Fijenoord. Dat kwam zó. We zetten ons neer in een kleine trattoria, ofwel restaurantje en bestelden daar onze spaghetti. Niet lang daarna zetten zich, eveneens aan de tafeltjes in de open lucht, een groep he ien. die er kennelijk kind in huis waren. Nu, dat is niet zo ongewoon. Elke trat toria heeft zijn stamgasten, als het er goed is van eten en drinken en dat was het. Maar, ofschoon de heren in het Italiaans hun menu bestelden, begonnen ze onder ling Nederlands te spreken. Natuurlijk waren we geïnteresseerd. We zouden het niet zo erg zijn geweest, als het een groep toeristen was geweest. Doch, zoals gezegd, ze gedroegen zich als stamgasten, de kelner, ofwel earner ïere, riep de bestellingen naar binnen, met de bijvoeging: per i signorl olandesi, voor de Hollandse heren. Uit alles bleek, •lat ze niet bepaald een paar dagen in het mooie Venetië vertoefden Onze desbetreffende vraag werd beves tigend beantwoord. En daarna hoorden we, dat onze landgenoten deskundigen van de marine waren, die op de Venetiaanse -cheepswerf ..Breda" toezicht hielden bij de bouw en dc bewapening van een voor onze Koninklijke Marine bestemd fregat. Ze zouden er, gerekend met vandaag, nog een maand blijven, want dan kon het «chip, de „Lynx", worden opgeleverd en naar het vaderland gebracht, om daar in gebruik te worden genomen, met an dere. soortgelijke fregatten, in Nato-ver- band voor onze marine elders gebouwd. Het spreekt van zelf, dat we deze marinemensen vroegen, of ze Schiedam leenden, waar immers ook oorlogssche pen gebouwd worden .En stuk voor stuk beaamden ze. Ze hadden hun toeziende functie uitgeoefend zowel bij Gusto als bij Wilton-Fijenoord. En aldus ontstond het gezellige praatje over Schiedam, dat helaas niet gekruid kon worden met wat pecifiek Schiedams vocht, omdat men daarover in de zelden door vreemdelin gen bezochte trattoria niet beschikte. Maar een halve liter goede Italiaanse wijn had bijna hetzelfde, het samenzijn nog gezelliger makende effect. We namen ten slotte afscheid, onze ma rinemensen succes toewensend in hun be langrijke taak daar in den vreemde. Want er is immers heel wat te zien in Venetië. DAMWACHTER. van versiering en verlevendiging is een nieuw procédé, dat ongetwijfeld steeds meer toepassing zal vinden. Het materiaal werd geleverd door een der beste steenfabrieken hier te lande, te Echt in Limburg gevestigd. In de tekening is door middel van de kleuren ook naar pet spectief gestreefd, zodat het geheel een levendige indruk maakt. Reeds thans, in de nog enigszins rommelige omgeving van een bouwbedrijf, doet het bijzonder pret tig aan. spreekt het als het warè tot de toeschouwer. De figuren zijn vrij natuur getrouw, maar doen allerminst fotografisch aan. Voor Schiedam is dit experiment een nieuwigheid, die ongetwijfeld, wanneer in september het gebouw betrokken zal worden, de nodige belangstelling zal trek ken. In de grote hal van de school komt een podium, zodat er ook uitvoeringen zullen kunnen worden gegeven, op ouder en leerlingenavonden. Voor het Schie- damse onderwijs zal deze school, gesticht op Initiatief van de St.-Willibrordusstich- ting, een grote aanwinst betekenen. Algemene ontheffing winkelsluiting Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis dat zij voor de werkdagen van de van 23 augus tus t.m. 1 september 1956 te houden Va kantieweek 1956 een algemeen geldende ontheffing hebben verleend van de bepa lingen betreffende de winkelsluiting, m dier voege, dat de winkels op die dagen tot middernacht geopend mogen zijn, met bepaling, dat door het personeel geen overwerk mag worden verricht. Schiedam, 14 augustus 1956. Op 22 dezer hopen de heer en mevrouw B. Westerholt-Henderiks. Philips v. Bour- gondiëstraat 30b. hun gouden huwelijks feest te vieren. Nadere bijzonderheden Omtrent de overeenkomst, welke tussen werkgevers en werknemers in de drank- indnstrie gesloten is, kan nog het volgen de worden medegedeeld. De regeling zoals die door het college van rïjksbemiddelaren is goedgekeurd, wijkt zoals gemeld enigszins af van wat destijds met dc werkgevers was over eengekomen, Wat de loonwijziging betreft zijn de meisjes en vrouwen het meest vooruitge gaan, voor de verschillende klassen va riërend van 13 tot 45.6 pet. Maar deze j groep is dan ook in betaling steeds het meest achter gebleven. Bij de jeugdsalarissen: is overgang naar de salarissen voor de volwassenen. De vakantie is gebracht van 12 op 15 dagen, terwijl een regeling is opgenomen voor een vakantie-toeslag van 2 pet en een ver plichte extra-uitkering van 2 pet, In de regeling is een minimum-aanvullingsre- geiing bij ziekte en ongeval opgenomen (van belang voor de kleinste bedrijven, want bij de meeste bedrijven bestaat de ze al) waarbij maar één waehtdag geldt. De kort-verzuimregeling is verbeterd, evenals de regeling bij de drie-ploegen dienst. De bovenomschreven verbetering geldt voor de Drankindustrie. Voor de bedrijfs groep voor de bierhandei en de mineraal water-industrie is in nog belangrijker ma te een vooruitgang verkregen, door de overgang van de vroegere regel inge» op deze nieuwe regeling voor de Drankindu strie. (Advertentie} Ook dit jaar organiseren wij speciaal voor onze le zers een trip per touringcar naar het welbekende en grootse bloemencorso „Het Sprookje van Zundert". Op de heenreis zullen wij een bezoek aan het „LIESBOS" brengen, waar wij dan gezamenlijk een kop koffie zullen gebruiken. (incl. een tribuneplaats a f 2.50 en een kop koffie) Vertrek vanaf de Koemarkt te Schiedam om 9.15 uur precies en weer terug om ongeveer 20.30 uur. Deelnemerskaarten zijn van heden af verkrijgbaar aan ons kantoor te Schiedam, Dam 18. De wjjkverpleegdienst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenomen door: Zr. Hamakers, Boerhavelaan 54. Kraamcentrum zal worden waargeno men door: Zr. Van Kan, Swammerdam- singel 65. tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag middag 1 uur tot zondagavond 12 uur. BIOSCOPEN Proframma's van 11 tlm 23 sngnstas Arena: The gold rush (a. L) Capitol: Gevaarlijke eerzucht 118 ju) Centraal: Be cause you're mine (a. 1.) Cineac: Charlie's tante (volw.) Colosseum: De privé-oorlog van majoor Benson (a. 1.) Harmonie: Mar- cella. een circuskind <14 J.) Lumière: Alle hens aan dek (14 J.) Lutusca: Artists and models (18 j.) Luxor: Je kunt 't toch niet meenemen (a. L) Metro: De terugkeer van Lemmy Caution (volw.) Passage (Schiedam): 't Zit in de lucht (a. 1.) Prinses: Sun val ley serenade (a. 1.) Rex: Robin Hood (a. 1.) Thalia: De wereld der stilte (a. 1.1 »t Venster: Summer madness (volw.) Victo ria: Charlie's tante (volw.). ZONDAG Rotterdamse Schouwburg, Aert v. Nes straat 120. Krik-krafc. Blijspel van Edouard Bourdet, door het Rotterdams Toneel o.r.v. Ton Lutz, 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein. Laat je niet in de boot nemen. Johnny Jordaan, Cees de Lange en 20 anderen, 20 uur. MAANDAG Rotterdamse Schouwburg, Aert v. Nes- straat 120. Krik-kraJc. Blijspel van Edouard Bourdet, door het Rotterdams Toneel o.r.v. Ton Lutz> 10.30 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein. Panda, door het Leids Kindertoneel o.l.v. Anneke Elro, 20 uur. Mcj. H. W. wonende Aleidastraat. had opgemerkt dat er sinds 11 augustus voor de deur van haar woning een Solex-brom fiets stond waar niemand naar omkeek. Zij waarschuwde de poiitie die het vehi kel weghaalde. Na onderzoek is gebleken dat deze Solex in Vlaardinger. was ge stolen. De eigenaar heeft zijn bromfiets onbeschadigd teruggekregen alleen zon- j Excclsiorterrein aan de Oudendijk, der benzine. Deze wedstrijd is niet hedenavond doch maandag 20 augustus te 6.45 uur op het Even attentie voor het beroep gezins helpster en aspirant-gezinshelpster. Voor gezinshelpster komen in aanmerking meis jes van 18 jaar en ouder, terwijl voor aspirant-gezinshelpsters jongere meisjes in aanmerking komen, die niet meer leer plichtig zijn. Het voordeel van een opleiding voor ge zinshelpster is, dat dit geschiedt tijdens het werk. De opleidingskosten worden gedragen door de stichting Kath. Gezinszorg mits het meisje zich voor twee jaren verbindt aan de stichting. Het salaris en de sociale voorwaarden zijn aan de moderne eisen aangepast. Het salaris voor een gezinshelpster, die de cursus volgt of zal gaan volgen be draagt 30 per week netto, als zij de cursus gevolgd heeft met goede resulta ten, dan wordt het salaris netto 35 per week. Tevens heeft zij de kost in de ge- zinnen. Een gezinshelpster heeft 2 weken vakan- tie en zes snipperdagen met behoud van loon en vakantietoeslag. Naar wij vernemen, is door het bestuur der St.-Willibrordus-Stichting aangekocht de mouterij, staande op het open terrein naast de scholen aan de Westvest, die dezer dagen openbaar zou worden ver kocht. Het bestuur heeft tot dezen aankoop in het belang van een latere uitbreiding der scholen te meer besloten, waar het gesteund werd door een milde gift, die echter de aankoopsom niet geheel dekt. Voor alleszins wenselijke aanvulling van het bedrag houdt het bestuur zich dus bij alle voorstanders van het katholiek on derwijs aanbevolen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 28 juni 1901). (Advertentie} voor Schiedam, Vlaardlngen en het Westland. Boslaan 6-12, tel. 4684 (K 1898), .el. 64288 VLAARDINGEN e((i8(in voo» SCHIC04M m OMsrvrnr* t. 78ste Jaargang No. 23150 DAM 18 SCHIEDAM TELE IT O O N 66152 POSTREKENING NR. 59 094 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m-m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOEN EN tot 20 woorden f 0.50 btj vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en gepiaatst overeen komstig de Regelen voor het Advartentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.25 per kwartaal, f 2.15 n L 0.50 per week. per Het spreekt bjjna vanzelf dat men naar de bios gaat om de hoofdfilm. Men wordt trouwens zelden van het voorpgrogrmma in kennis gesteld. Het kan mee- en tegen vallen, doch omdat het geen hoofdzaak is, neemt men desnoods alles op het en- tree-geld toe. Ook de directie van een theater ziet meestal de voorfilmpjes als avondvulling, als een voorgerechtje. Deze week is het voorprogramma van het Passage-theater door volwassenen het meest te waarderen, terwijl de kinde ren dit zonder enige interesse over zich heen zullen laten gaan en al dan niet geduldig moeten wachten tot eindelijk de grote George Formby zijn grijnzende film- glimlach op het doek vertoont. De kinde ren zullen dus het vermeldenswaardige voorgerecht spoedig vergeten zijn, terwijl wij diep onder de indruk de plechtige uit vaart zullen volgen van de eerste zes slachtoffers van de Belgische mijnramp, met belangstelling zullen kennisnemen van het grote voordeel o.a. in financieel opzicht, van een momenteel intensief bui tenlands toerisme naar Nederland en van de politieke verwikkelingen rondom de Suez-kwestie, waaraan een omvangrijk deel van het journaal wordt besteed. Over het Suezkanaal Na een zeer intelligent gemaakt recla me filmpje worden wij misschien ten over vloede, doch door de artistieke kwaliteiten op een zeer geslaagde manier door een Gaumontfilm meegenomen op de „Route dos Indes" om ingelicht te worden over het ontstaan van het Suez-kanaal en over het internationaal handelsbelang van deze vaarroute. Dit onderwerp, staande in het middelpunt van de belangstelling, zou moeilijk beter geïllustreerd kunnen wor den. En als onze kinderen dan als reactie op hun ingehouden ongeduld zelfs een geestig reclame-plaatje met gejuich heb ben begroet is het hun beurt om een volle anderhalf uur te genieten van de vermake lijke stupiditeiten van de onnozele hans worst; George Formby. Hun lachsalvo's en hun intens meele ven in de meest gevaarlijke situaties van deze filmheld zijn begrijpelijk en ais wij zien hoe zij zich vermaken hebben wij het er graag voor over om te kijken naar de stukjes film, waaruit het oude vooroorlogse paardje It's in the air" is samengesteld, kennelijk alleen met de be- doeling om Formby alle kans te geven zijn, voor ons groteren, wel wat al ,e door zichtige grapjes te presenteren. ZijnUku- leleliedjes helaas juist daar waar de film het minst film is, zijn prettig om te horen en om dagen niet meer kwijt te raken. Dus noch wij noch onze kinderen zullen spijt voelen dit toch wel noodzakelijk ge worden afscheid van de Formby-films te hebben meegemaakt. K.F.C. a.l. Stad in boeien Met deze film „Man with the gun" worden wfj geconfronteerd met een ech- te onvervalste Western, zoals Hollywood de laatste vijftien jaar zelden heeft af geleverd Misschien komt ze niet zo heel ver achter de veelgeroemde Hiijh noon 'en zit zU Shane, welke om voor ons on begrijpelijke redenen moet doorgaan voor een veredelde wild-westfilm, zeker vlak op de hielen. Bovendien heeft zij de verdienste, en dit plaatst haar boven Shane, dat de re- gisseur Richard Wilson 't niet nodig acht- te om het gegeven door welk kleurproce- dé dan ook kracht bij te zetten. Hier een bewijs te meer dat de kleur, zelfs voor eén cowboyfilm, heus geen conditio sine qua non is. als deze alleen maar dient om de filmprentjes mooier te maken. Het zal een filmliefhebber steeds irriteren in een film iets. wat dan ook, aan te treffen dat geen functie vervult, noch in het ver haal, noch in de uitbeelding. Een echte film is voor alles waar, zelfs bij het weer geven van de meest ongebreidelde fan tasie. En „stad in boeien" is in alle op zichten een echte film, is waar. In het verhaal, een fantasieprodukt van Wilson zelf, komen geen flauwe onwaarschijnlijk heden voor, geen geforceerde uitbreidin gen. Het nauwelijks ingewikkelde gege ven wordt ook simpel uitgewerkt zonder overbodige scènes, dus met vakmanschap, zodanig dat aan spanning en actie het volle pond wordt toegemeten. De muziek van Alex North, die o.a. naam heeft gemaakt met de voortreffe lijke muzikale illustratie van Elia Ka zan's klassiek geworden film „Viva Zapa ta" is er in deze film ook alleen maar om de handeling, waar nodig, te verdiepen, en zo kan het ook dat zij zwijgt als de spanning dit vraagt, waardoor de stilte het juiste filmgeluid is om deze spannen de momenten echt te maken. Ook in de vertolkers der rollen is Wilson goed ge slaagd, vooral in de figuur van Robert Mitchum, die in zijn beroep van „Town tamer" n.l, om met harde hand in ste den, waar de wet niet meer geldt, de orde te herstellen, bijzonder in zijn element is. Geen show-cowboy, doch een die als het ware niet weet dat zoveel bioscoopgan- gers zijn verrichtingen gadeslaan. Natuur lijk wordt er ook in deze film geschoten, Wat leert hel meisje m de opleiding? Alles wat een goede huisvrouw moet kennen. Dus alles wat in een huishou ding van belang is, zoals koken, de ver zorging van de was, het goed economisch doen van inkopen tot de verzorging van een baby en eenvoudige opvoedkunde. Op de moeders en de katholieke meis jes van Schiedam wordt een dringend beroep gedaan. Voor dit werk zouden wat hun leeftijden betreft wel honderden meis jes in aanmerking kunnen komen. Zouden er nu onder hen niet de tien gevonden kunnen worden, die er zo hard nodig zijn? Tien meisjes, zonder welke iedere dag 10 gezinnen die hulp dringend nodig heb ben, niet geholpen kunnen worden. Katholieke meisjes, stelt de gezinnen niet teleur. Geeft u spoedig op. De nieu we cursus begint eind september. Alle inlichtingen kunnen verkregen wor. den bij de leidster van de gezinszorg zr. Van Berkel, Hoogstraat 198, telefoon 66786. NIEUW EN BESFEELL Singel 114—1 Ito tS« nleditrr Ie» 68871 en raak geschoten. Men moet dan ook te gen 'n stootje kunnen, doch de liefhebbers van deze filmsoort zijn in een paar hon derd meter film heel wat meer slachtof fers gewend. Een beetje hard mag de held, die strijdt voor rechtvaardigheid en vrede, heus wel zijn. Tussen de opgeleg de kitsch, waarmee een al te voortvaren de filmproduktie ons overstroomt, is het prettig deze straight Western te ontmoe ten en wij kunnen deze dan ook, zelfs als eerste kennismaking, rustig aanbevelen. K.F.C. 14 jaar. De 21-jarige monteur E. E. G. deed bij de politie aangifte dat gisteravond in het Sportfondsenibad uit zijn kleding een por- temonnaie is gestolen met f70 zijnde zijn weekloon en reisgeld. Drieduizendste bezoeker geboekt Voor de tentoonstelling Schip en Werf in 't Stedelijk Museum bestaat grote belang stelling. de drieduizendste bezoeker is reeds geboekt. Vooral onder de jongeren is veel interesse voor het nieuwe gedeel te met de vele toestellen en apparaten, die in werking te zien zijn- Thans is op 't Marine-gedeelte zowel 's middags als des avonds een onderofficier van de Koninklijke Marine aanwezig om vol ledige uitleg te geven over alles wat hier is geëxposeerd. De film van de N.V. Stoomvaart Maat schappij Nederland over een reis met de Joban van Oldenbarnevelt naar Australië zal op woensdagavond 29 augustus om 20.30 ,uur nog eens worden vertoond. GEBOREN: Martina J. M. Schwager- mann en D. J. de JaSeD Henriëtte C. d. v. P. de Keyser en E. J. Meijer, Gijs- berta d.v. W. Graafland en C. Verkade. Robert z.v. J. C. L. Bcdeaux en N. M. Bleiksloot OVERLEDEN: A. R°za 52 jaar. HEDEN: Passage-theater: Het zit in de luoht (al L). Monopole-theater: Stad in boeien (14 j.) Stedelijk Museum: elke dag tot 1 sept. tentoonstelling „Schip en Werf" van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. Julianapark; iedere avond verlicht „Flo ra lia". R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag: 7—8 30; dinsdag: 10— li 25 en 7—8 30: woensdag: 2—5 en 7—8 30: donderdag; 1012 en 25; vrijdag' 25 en 7—8 30; zaterdag: 1012 en 25. Jeugd; woensdag: 24: donderdag t5: zaterdag: 1—3. Boven 14 laar: woensdag van 67.30. Filiaal Ëmmastraat 3. donderdag 7- 8311 zaterdag 3 3n5 utir. zondag 11-11 30 uui Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag: 6 30—8; vrijdag 7—8. Filiaal Kethel, Kerkweg 4b, zondag it.3012.30 uur De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: Dr. Meyer, Swammerdamsingel 43 tel. 69696. Dr. Klomp, Jul. van Stolbergstr. 3, tel. 69952. Dr. Ormel Jr., Schoolstraat 5, tel. 64244. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Zaterdag 25 augustus organiseert het Vendel Schiedam van de Oranje Garde in het kader der Schiedamse Vakantiefees ten voor de derde maal de toertochten voor fietsers en „brommers De te rijden afstanden bedragen voor jongens en meisjes beneden de zestien jaar 36 km. Voor oudere fietsers is de afstand van bet parcours 60 km, terwijl de „brommers" een 90 km lang traject te rijden krijgen. De tocht zal langs de mooiste plekjes van Oostelijk Zuid-Holland voeren. Tij dens de tocht dienen bekende en geheime controles te worden aangedaan, alsmede verschillende opdrachten uitgevoerd. Niet de snelheid zal dus doorslaggevend zijn. doch de juistheid waarmede het par cours uitgereden wordt. Iedere deelnemer zal na het beëindigen van de tocht een fraaie herin neringsme daille ontvangen terwijl voor iedere tocht extra prijzen beschikbaar zijn gesteld. Het geheel belooft weer een heel aantrek kelijke en sportieve vakantiebesteding te worden. Aanmeldingen voor de tochten kunnen plaatsvinden op het VVV-bureau in de Plantage te Schiedam. Ook aan de start, welke plaats zal vinden In het Beursgebouw aan de Lange Haven be staat gelegenheid tot inschrijven. De starttijd is te 15.00 uur precies. De start bureaus zijn tot een half uur na de starttijd geopend. ROTTERDAM, 17 augustus 1936 16 augustus n.m.: 500 ton fosfaat Amster dam; 175 ton steneD Schiedam; 2 x 200 ton materiaal Utrecht; 150 ton cellulose Breda; 1175, 1125 en 700 ton kolen Utrecht; 70 ton vee voer Hardenberg; 150 ton haver Weert; 330 ton tarwe Leiden; 650 ton tarwe Wormerveer; 2 x 140 ton mals Veghel; 200 ton maia En schede; 152 ton mais Wanssum; 203 ton mais Delft; 60 ton mais Apeldoorn; 255 ton super Weert. Totaal 60 reizen. 4 vletreizen. Aan boord van de Ryndam, die van morgen vroeg in Rotterdam aankwam, bevonden zich twee kleinzoons van Franklin Delano Roosevelt, de vroegere president van de Verenigde Staten. De zestienjarige Haven Roosevelt en zijn zeventienjarige neef John R. Boet- tiger gaan hun zomervakantie in Europa doorbrengen en wel in gezelschap van hun grootmoeder, mevrouw Eleanor Roo sevelt, die reeds geruime tijd aan deze kant van de oceaan heeft rondgereisd. De familie is van plan een maand in Europa te blijven, waarvan ongeveer vijf dagen in Holland. Bij het bezoek aan ons land staan Mar ken en Volendam uiteraard op het pro gramma. John Boettiger is aleens eerder naar Europa overgestoken: in 1953 was hij hier vier maanden. Beide jongens studeren nog. Haven studeert rechten en John gaat later een betrekking bekleden in diplomatieke dienst. Wat de politiek betreft zijn de beide neefs het absoluut oneens. John houdt het bij de partjj van zijn grootvader: hjj is democraat in hart en nieren. Maar Haven heeft zijn hoop gevestigd op Eisen hower en is overtuigd republikein. Opnieuw stonden vrijdagmiddag twee mannen terecht voor de meervoudige eco nomische kamer van de rechtbank te Rotterdam in verband met de omvang rijke smokkel van strategische goederen naar landen achter het IJzeren Gordijn, die enige tUd geleden door de douane recherche werd ontdekt. Het waten de 38-.jarigc Nederlandse koopman uit Dus- seldorp Th. N. en de 24-jarige Rotterdam, se zakenman W. C. van 't W. Twee weken geleden veroordeelde dc rechtbank twee directeuren van een naamloze vennootschap tot een gevange nisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hun was ten laste gelegd, dat zü, in strijd met het Deviezenbesluit 1945, metaal had den uitgevoerd. Van 't W. stond terecht omdat hij de verboden metalen kobalt en nikkel aan N. had verkocht en deze had zich te verantwoorden omdat hij de goederen aan de naamloze vennootschap had geleverd. Bovendien was hun ten las te gelegd dat zij bij het verrekenen van het verkoopbedrag niet de vereiste ver gunning van de Nederlandsche tsank be zaten. N. was te Berlijn in contact gekomen met een Duitser, die „zaken wilde doen''. Deze bleken hierin te bestaan dat N. een partij kobalt op de kop moest tikken. Hij ging naar Nederland waar hij met Van 't W. een contract sloot tot levering van i is ton kobalt. „Toen U „bemiddelde" laten wij het zo maar noemen wist U toch dat de zaak zou worden afgehandeld zonder de vereiste vergunningen?". vrofS de Presi dent aan verdachte. Deze Saf dit 1<L" dellijk toe, evenals hq bekende te hebben geweten dat hij als niet-ingezetene geen 50.000 aan Van 't W. mocht be talen zonder vergunning. De officier van justitie etste voor deze wat hij noemde „ernstige feiten een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Bn de behandeling van de zaak tegen Van 't W bleek dat het hier ging om een partii ter waarde van 480.000. De offi cier van justitie stelde, dat Van 't W. bij de verkoop van de metalen aan N. heel goed geweten had dat zij zouden worden uitgevoerd Zonder de nodige vergunnin gen. De officier bleek bereid punt twee van de dagvaarding het als betalings middel accepteren van dollars te laten vallen. Van 't W. had namelijk alleen Nederlands geld in handen gekregen, om dat de bank de dollarbiljetten had omge wisseld. De eis luidde zes maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en bovendien verbeurdverkla ring van de 50.000 die Van 't W. met de transacties zou hebben verdiend. De rechtbank zal op 28 augustus uit spraak doen. Gisteren zijn twee zware, s.'f'fA bomen aangebracht aan de Y®n de vernieuwde Koemarktbrug. De slagbo men, welke er stonden werden naar de noordzijde overgebracht, omdat ze te kort waren geworden. alsgevolg van de verbreding van het brugdek. Deze slag bomen vervangen de hekken, die voor heen, wanneer de brug open was geweest een obstakel voor het verkeer vormden, omdat ze slechts langzaam opengemaakt kon worden. Het snelverkeer drong er soms dicht op, waardoor het openmaken karwei, dat geruime tijd duurde en waar voor dc politie het verkeer speciaal moest regelen, trok uiteraard veel belangstelling Horizontaal: 1. prima, 4 mannetjeseend. 9. gift, 13 plotselinge trek, 15. wijd 17. gesel. 18. technicus 19- jonge hond, 21. stad in Drente, 22. onbekende, 23. logeergelegenheid 24 ogenblik 25. kopers Kos ten, 26. dictator, 28. ri vier. 29. politieke partij, 31. dorp in Drente, 32. vaas, 33 dorp in Gelder land. 34. zuivelprodukt 36. schram, 38 allemaal 40. papegaai. 42. per pro curatie. 43. voorzetsel, 45 haast, 47. tijdmaat. 49. schil. 50. geweldig. 52. en andere, 53. rem. 54. wild rijden. 55. niet deelbaar door twee. 56. speelgoed, 57. stad in Limburg. 58 soort onderwijs, 59. stad in Zwitserland, 61. moe der van alle mensen, 62. lidwoord 63. buitenland se munt. 65. rund, 67. vragend voornaamwoord, 68. stadje in Noord-Hol land, 69. bloem. 70. land streek in Noord-Brabant. Verticaal. 1. adellijk persoon, 2. tijds deel, 3. persoonlijk voornaamwoord, 5. rivier in Siberië, 6. tijdperk, 7. overblij ven, 8. zuurdeeg. 10. voertuig, 11. vuur- sprank. 12. telwoord, 14. nietig, 16. slon zige vrouw, 19. droogmakerij, 20. schrijf gerei. 23. stengel, 25. wapen, 27. voorzet sel. 28. erfenis, 29. rijstbrandewijn, 30. boom, 33. academische titel, 35. pluim vee, 36. omroepvereniging, 37. maat, 39. aanwijzend voornaamwoord, 40. vervoer- onderneming, 41. het zij zo, 42. rivier in Italië, 44. bewijs. 45. pauze, 46. schilders- gereedschap, 48. familielid, 49. vorstelijke woning, 51. bijbelboek, 53. zalfachtige massa, 54. hert, 55. landstreek, 56. zang stem, 58. uitgeput. 60. Europeaan, 62. aan wijzend voornaamwoord, 64. en andere, 66. muzieknoot, 67. persoonlijk voornaam woord. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot donderdagmiddag. Over de puzzel rubriek kan niet gecorrespondeerd wor den. De oplossing van de oirkel-puzzej van verleden week is: Het spreekwoord: Goede wijn behoeft geen krans, De deelwoorden: 1. agitatie, 2. overste, 3. begeerte, 4. donatie, 5. gevaarte 6. wa rande, 7. bijziende. 8. negatie, 9. absentie, 10. eliende, 11. therapie, 12. Ostende. 13. gendarme, 14. fractie, 15. attentie, 16. Ga ronne. 17. vendutie, 18. etalage. 19. ont aarde, 20. kolonie, 21. Bretagne, 22. an tenne! 23. inflatie, 24. Siberië. De prijzen gaan deze week naar Mevr. A. Claveaux—v. d. Sman, Lieve Ver- schuierstraat 41b, Rotterdam-W; Ben To ledo, Polslandstraat 102B, Rotterdam-Z.: J. Rijsmus, Stellendamstraat 50, Rotter- dam-Z. De prijs gaat deze week naar Mevr. C- M. de Rijk—Hillenaar, Wattstraat 38a, Schiedam. Een post wisseltje wordt gezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2