Dure foto's voor domme weggebruikers Primeur voor Nederland: Het „Wassenaarse bonnetje m Het lanceren van aard-satellieten een geweldig project Statendam voer uit mzm. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1936 Te gast op fotografisch atelier Hermandad IT IJK," zegt de inspcteur, „nu behoeft U, als U een boosdenér ziet, alleen maar op dit knopje te irakken. Dan blitzt de flitslamp en leggen de Wee camera's de over treding op de plaat vas. Gesnapt?" Hij ziet me verrukt 'an ja knikken. Natuur lijk, óók om de prettge sensatie nu eens als particulier, zonder voorafgaande arrestatie, in een politieauto te kunnen zitten, doch wel spe ciaal om het prettige besef, dat ik dadelijk die weggebruikers, tot wie ik tot dusverre al leen maar welgemeend „stommeling" kon zeg gen, per fotolens te lijf zal kunnen. Géén mach teloosheid meer met brutale tegenliggers in het vizier, of zondaars tegen de voorrangsre- gels. Géén wanhopig getoeter meer na een le vensgevaarlijke snij-partij. Eén druk op het rode knopje voor mij en het wordt allemaal onfeilbaar aan de politie gerapporteerd. De droom van iedere automobilist V'iil Stok achter de deur duidelijke Eerste buit De Statendam zal er, na deze eerste greep in de grote grab belton van verkeerszonden, ook in de komende dagen weer op uit trekken om, in „geregelde lijndienst", met speurende len zen langs de weg nieuwe klan ten te verschalken. Nieuwe klanten, die dan twee dingen zullen ervaren. Fotografisch Atelier Herman dad te Wassenaar maakt rake foto's. Maar duur Rechtsproblemen van de toekomst Juridische complicaties Gewichtloosheid SSS35M LENZEN JPEUREN LANGS DE WEG I)e imposante Staten- (lam" van (le Wasse- naar.se politie. Rechts achter de voorruit zit ten de heide camera's gemonteerdwaarmee alle ongerechtigheden van de weggebruikers onfeilbaar worden ge registreerd. -è Maax- als de „Statendam", de plechtige stationcar van de Was senaarse politie, waarin deze ver nuftige apparatuur zit gemonteerd, met inspecteur Boven achter het stuur en deze een-dags fotograaf achter de knop, eenmaal volle zee heeft gekozen en we, op zoek naar mobiele zondaars in de omgeving van Wassenaar tussen de woelige golven van het snelverkeer zeilen, dan blijkt het land plotseling vól voorbeeldige lieden. Waar waren ze nu, de onverantwoordelijke jakke raars, de hebzuchtige snij-maniak ken, de chronische overtreders van inhaal-verboden en al dip andere trawanten? Als ge ooit een uwer buiten landse relaties een reine indruk van het Nederlandse verkeer mee naar huis wilt geven, zet hem dan een uurtje in een politiewa gen. Hij zal om zich heen slechts ij,- 'h V- DE EERSTE BUIT VAN DE STATENDAM. De meest linkse wagen voor ons wil links af. Ilij gaat daarom voor-sorteren. Best, dat hoort ook zo. Maar hij begeeft zich daarbij op het voor de tegenliggers bestemde weg gedeelte, en dat is volkomen fout. De camera's registre ren het onverbiddelijk. De linker strip is gemaakt met. de tele-lens; in een vergroting zal het nummer van de betrokken auto gemakkelijk zijn te herkennen. De rechter strip, gemaakt met een normale camera, toont een ruimer overzicht van de situatie de figuranten zien voor de zoet ste dromen van de heer Wester- laken, directeur van ]let Centraal Bureau Afgifte Rijvaardigheids bewijzen te Den Haag. Een deceptie (jUSi maar mijn leidsman is toch nog hoopvol. „Wacht maar,ZSgt j1jj) )We komen er heus wel een paar tegen."' En warempel, hij blijkt nog gelijk te krijgen. Na een poosje doet zich een voor ons rijdende automobilist, die ons kennelijk niet in zijn spiegeltje had ontdekt, alsof tiet bordje „Pas- seerverbod" er terwille van het na tuurschoon was neergezet. Met een mooie boog zwenkt hij naar links. „Jabrult de inspecteur. Ik druk op de knop. Een frac tie van een seconde flitst er een wit licht over de weg. t,Nog eens," zegt de inspecteur/Dan kijken we allebei tevreden. Die staat er mooi 0p. En zo begint dan de geschiedenis van het Wassenaarse bonnetje. De foto s gaan, in se^jg naar de ont- wikkelkamer, waar de overzichts platen uit de normale camera wor den afgedrukt en waar, indien no dig, uit het met d% tele-lens geno men negatief de nummerplaat wordt uit-vergroot. Er wordt een rapportje van op gemaakt en er rest de schuldige au tomobilist weinig meer dan de fo to's met een boete te honoreren. Over de menselijke en dus subjec tieve waarneming van de politie man kan nog wel eens een discussie ontstaan. De foto is echter onweer legbaar. Bovendien wordt de Tacho-meter, op het voorspatbord van de politie wagen, door het normale toestel meegefotografeerd. Daarop kan de 'TRIPLEREN" noemen ze het hinderlijk passeren van derde wagen zich daarbij op de linker weghelft moet van voor onze camera's een mooi voorbeeld af. De in met de witte streep. Het ligt, in drie shots, duidelijk dc Taclio-meter Op de vergroting sullen de tijdstippen te zien zijn, snelheid. De middelste opname is gemaakt zonder blitz, en een halve seconde, en dat is de tijd welke de accu dus een elementaire fout, maar onze foto's zullen ook hebben we echt wel een beetje „gezocht" en het is slechts met fotografisch bewijsmateriaal te kunnen illustreren. twee naast elkaar rijdende auto's op plaatsen, waar de begeven. In de buurt van Wassenaar speelde zich daar- de verte naderende volkswagen nam het zo nauw niet vast. Met de normale camera is, op de rechtse strip, meegefotografcord. waarop de foto's werden genomen, en tevens onze eigen Tussen de eerste opname en de tweede lagen geen twee nodig heeft om weer „op te laden". Wé maakten hier niet dienen voor een proces-verbaal. Tijdens onze tocht de opzet van de W asserwarse politie grove overtredingen Desondanks spreken ook deze „amateur-kiekjes" al taal rechter alle gegevens vinden, zoals de datum, het tijdstip tot op de seconde nauwkeurig en de snel heid van de politiewagen. Dit kan van belang zijn, bijvoorbeeld om te bewijzen dat de foto-auto voor een ongemotiveerde voorrang nemende auto moest inhouden, of om de snelheid te meten van zware wa gens, welke zich aan een limiet moeten houden. In Duitsland heeft men met deze fotografische bewijzen al vele uit stekende resultaten geboekt; het was daarom dat inspecteur Boven, na een studiereis, met een enthou siast advies terugkwam en de ge meente Wassenaar tenslotte besloot de ongeveer vijf mille kostende ap- peratuur ten bate van de verkeers veiligheid aan te schaffen. Wassenaar heeft daarmee de pri meur voor Nederland; men ziet het heil van deze nieuwe uitrusting niet zozeer in grotere uitgifte van bonnetjes welke ongetwijfeld zal volgen dan wel in de preven tieve werking van de fotograferen de politiemannen. Vooral 's avonds zal het een stok achter lie deur zijn te weten, dat gindse tegenligger wel eens de Sta tendam zou kunnen zijn. De auto mobilist, die dan niet volgens de regels der kunst dimt, loopt de kans even een zwak lichtschijnsel om zich heen te zien. Dat is de op het dak van de Statendam gemonteer de blitzlamp, die niet verblindt, maar voldoende licht geeft om het nummer van de tegenligger foto grafisch te registreren. Was het tot dusverre praktisch onmorgelijk zo'n groot-lichtmaniak in de kraag te grijpen, thans kan de overtreder er van op aan, dat het onweerachtige weerlicht van zojuist voor hem on getwijfeld donderen zal betekenen. In de auto zitten we intussen druk kiekjes te maken. Een tegenligger, vervaarlijk op onze weghelft. Druk op de knop. Een bromfietser met voorrangs waanzin. Druk op de knop. Een automobilist die links af moet en réchts gaat voorsorteren. Druk maar op de knop. Een charmante dame die meer van make-up weet dan van chauf feren. De foto gaat mee naar huis Als de Statendam eindelijk weer is binnengelopen, tellen we de buit. Een rol met 52 plaatjes: bonnetjes- in-wording. Inspecteur Boven laat zich een stuk film aftroggelen. Het staat er allemaal precies op. Don derdag 16 augustus, omstreeks één ,uur. Het waarmerk van de eerste „vangst" van de Statendam op mai dentrip, want donderdag werd of ficieel met de fotografische proces sen-verbaal begonnen. VIC. SNIEKERS m Eweefrapi ttffflkr naar ruimte (Van onze correspondent). NEW YORK, 31 juli. TERWIJL de prcsilenten van al le Amerikaanse republieken onlanges te Panama bijeen- ii kwamen om vele gemeenschap pelijke problemen te hespreken, verzochten, Amerikaanse geleerden tezelfdertijd hun collegi's in die re publieken met name die in de Latijns-Amerikaanse landen om mede te werken aan het geweldige project dat de V.S. het volgende jaar wilden uitvoeren: het lanceren van aard-satelietcn. De satellieten, welke ongeveer een doorsnee van een hake meter hebben, zullen met instumenten verpakt worden waarondei ook ra dio's en andere apparatn, o.m. voor geluidsopnamen. De ^tellieten zullen om de aarde draaid op een afstand van 200 tot 1.500 mul in een cirkel, die 40 graden zuidelijk tot 40 graden noordelijk v»n de equator loopt langs de nood-tuide- lijke aslijn. Om die reden uilen de meeste van de observatii-stitions in Centraal- en Zuid-Amerka moe ten zijn. De V.S, hebben diarom aan landen in Centraal- in Zuid- Amerika verzocht om opricltiig van zulke stations; want dez; aillcn de belangrijkste in een wereliwijd net van dergelijke optische- en rvöio- observatieposten worden. Het verzoek namens de V-S. wrd uitgesproken te Rio de Janeiro d>or Hugh Odishaw, de secretaris an de Amerikaanse Nationale Comris- sie voor „the International Geophy sical Year". (Deze commissie vormt een onderdeel van de Ameri kaanse Nationale Academie voor Wetenschappen). De voorzitter van de commissie is dr. Joseph Kaplan, op wie de verantwoording rust voor het Amerikaanse satellietprogram. Toen Kaplan enige tijd geleden voor de Amerikaanse Raket Vereniging" over het lanceren van de satellie ten sprak, zei hij dat het minimum van de te lanceren satellieten uit 10 „vogels" zou bestaan, daar men verwachtte dat 5 vogels tenrnms in hun diverse banen zullen kunnen worden geslingerd. Kaplan v°e», eraan toe dat geleerden in staa zouden zijn het instrumentarium niet zwaarder dan 25 tot 50 (Engel se) ponden te laten wegen, zodat het in de kleine satellieten zou pas sen. Als de eerste kunstmatige satel liet zijn levenscyclus van verschei dene honderden of duizenden uren in de ruimte zal hebben volbracht, zullen geleerden heel wat meer we ten over b.v. kosmische stralen en kosmische stof; over 't magnetische veld van de aarde en de dichtheid het aardoppervlak. Ze zullen leren welke uitwerking zonnestralen volkomen onbeschermd door eni ge atmosfeer hebben op door mensenhanden gemaakte construc ties. Ze zullen de preciese dikte en massa van de equator-aardronding kunnen vaststellen. Kortom het lanceren van de satellieten is het begin van de sprong in dc ruimte! Omdat de satellieten onschatbare inlichtin gen zullen leveren voor verdere „verovering" van die ruimte. En wie weet hoe kort nog maar de tijd is, dat deze satellieten bemand kunnen worden en hoe snel daarop ruimtestations met bemanning zullen volgen. Nog onlangs zei de Amerikaanse geleerde Frederick C. Durant, pre sident van de „International Astro- nautical Federation" n.a.v. de te lanceren satellieten: „De volgende stap zal een bemande satelliet zijn, welke niet terugkeert naar de aar- yc- Dit zal worden gevolgd door reis jes om de maan. Ik zelf geloof dat al deze resultaten, incluis landingen op de maan tegen het einde van dMC eeuw zullen zijn bereikt". In ditzelfde verband vroeg pas een jour nalist aan dr. Von Braun, de chef van het Amerikaanse Centrum voor Ontwikkeling van geleide projectie len: „Waarom zou iemand naar de maan willen gaan?" Waarop Von Braun zei: „Sir Edmund Hillary gaf het antwoord toen men hem vroeg waarom hij de Mount Everest wilde beklimmen: „Om dat die er nu eenmaal is". EN inderdaad, de aanwezigheid van de maan schijnt voldoen de reden voor de mensheid er een kijkje te willen nemen. De Russen behoren echter ook tot die mensheid en vermoedelijk zal, vóór een mens Rus of Amerikaan een voet op dc maanwal heeft gezet, wel een groot juridisch con flict uitbreken over eigendomsrech ten op de maan. Toen pas een man, die vlak bij New York op Long Island woont, het in zijn hoofd kreeg om voor een dollar per stuk documenten te verkopen, die de koper „recht" gaf op een grondbezitting op de maan, had die grap toch meer gevolg dan alleen amusement. Men begon zich rekenschap te geven van de rechts problemen, welke zicn zullen voor doen, zodra verschillende mogend; heden mensen de ruimte in kunnen sturen. Als men het scherp stelt kan men vragen: „Wie behoren de hemellichamen t°e Sommigen menen dat bepaalde wetten van het grondrecht op het kosmische recht zouden kunnen worden overgedra gen: men zou kunnen denken bijv. aan de door veel rechtssystemen erkende bepaling, 3at een eigenaar van een stuk grond niet alleen het oppervlak van zijn land toebehoort, maar ook de inhoud van een drie dimensionale ruimte onder zijn stuk grond tot aan het aardmiddenpunt en boven zijn grond tot in de onein digheid. Maar zo'n opvatting is na tuurlijk niet houdbaar t.a.v. hemel lichamen „boven" iemands bezit ting, omdat de aarde draait en het „luchteigendom" wegwentelt. Als de juristen zich over enige tijd met het „ruimte-recht" zullen gaan be zighouden, zullen zij vermoedelijk naar analogische wetten bij het zee recht zoeken. Of men zal, zoals de Amerikaanse Vereniging voor Ra- ketonderzoek al heeft voorgesteld, de volmacht over de door verschil lende mogendheden betwiste hemel lichamen aan een supra-nationale organisatie geven, als b.v. de Ver enigde Naties. (Al is uw correspon dent ervan overtuigd dat Senator Knowland het daarmee niet eens zal zijn!) INTUSSEN is voorlopig een an der probleem van groter be lang: nl. hoe zal het mense lijk organisme zich aan het leven in de ruimte kunnen aanpassen? Want mensen in raketten te zetten is een klein kunstje, maar hoe houdt men ze in leven? De wet van de ge wichtloosheid buiten de aardatmos feer is interessant, maar hoe komt een ruimte-piloot er mee klaar? Als hij zich in een omgeving be weegt, waar de wet van de zwaar tekracht niet bestaat, een kaars vlam verstikt, hete gassen niet meer opstijgen en alleen op kunst matige wijze het naar boven stij gen of naar beneden „vallen" te weeggebracht kan worden? Dus wie in een ruimteschip naar „boven" op Sirius zou toevliegen, zou daar men om mathematisch-astronomi- sche reden niet in rechte lijn naar boven vliegt, de aarde op een ge geven ogenblik opzij zien, of mis schien „boven" en als men naar be neden „viel", viel men misschien opzijof kwam men ineens op zijn hoofd te staan. Gelukkig schijnen naar onder zoeken in de „American Air For ce School of Aviation Medicine" in Randolph Field hebben uitge wezen mensen ook heel goed in omgekeerde stand te kunnen le ven zonder al te nadelige gevol gen. Vermoedelijk worden niet eens de gevoeligste hersenfuncties door die ongewone stand benadeeld. De hierboven genoemde dr. Von Braun zei in verband hiermee, dat als het menselijk organisme de „paniek toestand", ontstaan door de on gewone omstandigheden, te boven zou komen zodra men er aan ge wend was geraakt, mensen zó aan die omstandigheden zouden ge woon raken, dat het zijn persoon lijke overtuiging was dat „vete ranen onder de ruimtepiloten la ter zullen klagen, dat ze niet meer in een bed kunnen slapen Von Braun zei bovendien: „Ik denk dat dit probleem van gewicht loosheid niet zo serieus is. Je kan er aan wennen. Maar je moet be paalde praktische voorzorgsmaat regelen nemen. B.v. eten onder normale condities zal niet eenvou dig zijn, omdat je maaltijd weg zou kunnen drijven. Je zou een deksel met veerwerking op je bord moeten hebben en misschien geen lepel maar een ander middel om het op je tong te krijgen. En na tuurlijk", aldus dr. Von Braun, „ventilatie is een ander probleem, dat moet opgelost worden. Want het zou kunnen, dat iemand in zijn eigen uitgeadende lucht stikte (zuurstof moet natuurlijk van de aarde meegenomen worden) om dat het buiten de atmosfeer van de aarde alleen mogelijk is door ventilatie koolzuurgas uit de lucht te drijven. In de normale atmos feer zinkt dit koolzuurgas naar de grond." Dit zijn enkele van de proble men waarmee Amerikaanse geleer den zich bezighouden en waarom zij met ongeduld op de inlichtingen wachten die succesvol gelanceer de satellieten kunnen geven. Ame rika wil nu optische observatie stations voor deze satellieten op richten in Venezuela of op de An tillen; Ecuador; Chili; Argenti nië; Bloemfontein; Zuid-Afrika; Hawaii"; Zuid-Japan; India; Egyp te; Spanje of Marokko. Radio stations zouden in Chili, Lima en Peru, Panama, Brits-West-Indië, Havanna, Florida en Californië moeten komen. 2De z.g. „mini- track" (een radionasporingssysteem, door Amerika ontwikkeld) zal ont vangst van radiosignalen van de satellieten mogelijk maken. De satellieten zullen worden ge lanceerd van Cape Canaveral in Florida door drie in elkaar ge bouwde raketten, wier hoogste snelheid 18.000 mijl is, nodig om de satelliet op een hoogte van 300 mijl te lanceren. En zo zal het volgende jaar waarschijnlijk op een heldere mor gen een briljant gezelschap van diplomaten, politici en geleer den in Florida's helderblauwe lucht staren naar een omhoog- schietende raket, een vlam daar onder en een stofwolk. Vijfen veertig minuten later zal dc eer ste satelliet zijn afgeleverd en om de aarde draaien: het be gin van de verwezenlijking van een fantastische droom DE KUNSTMATIGE SATELLIET VAN DE AARDE MEETAPPARAAT VOOR KOSMISCHE STRALEN 400-500 km RADIO CM RADAR lonosfecr TELLE HET LANCEREN VAN DE KUNSJsl SATELLIET MAGNETOMETER ACCUBATTERlj| MOTOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7