i Nijmegen juichte ereburger Montgomery luide toe Huize st.-michacL te STRATEGISCHE GOEDEREN GESMOKKELD Opzegging van RTC-overeen- komsten een revolutionaire stap Rotterdamse Graanmarkt w Vrijwillig of verplicht N OP EIGEN WIEKEN Niets meer schuldig wm Rondrit door oude en nieuwe stad Gevangenisstraffen geëist tegen koopman en directeur Landbouwschap gaat waterschade bespreken Soekarno op Onafhankelijkheidsdag Nederland liet brandkast vol kwitanties achter Ziekenfondswezen hoeft niet in uitersten te vervallen STUDIECENTRUM culemborg LITURGISCH congres voor de gewone man ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 PAGINA 9 en Transistorradio WARNSVELD Voor late priesterroepingen Filmbezoek BRITSE MIJNENVEGERS BEZOEKEN DEN HELDER NIET KONINGIN NAAR DIJKDICHTING AUTO MET FALANGISTEN VERONGELUKT 12 doden „Geen oplichters In strijd met Deviezenbesluit Nog een zaak MOTORREDDINGSVLET „CHRISTIAAN HUYGENS" AAN K.N.Z.H.R.M. OVERGEDRAGEN NIEUWE HOOFDSTATIONS CHEF TE ZWOLLE Nieuw-Guinea Kwestie-Roeslan Abdoelgani V; Neem Uw toekomst in eigen handen en STUDEER BIJ HET NEDERLANDS SCHRIFTELIJK Vraag inlichtingen over dé veie cursussen die het Studiecentrum organiseert HILARY Mabel Barnes Grundy (Van onze correspondent). Tot besluit van zijn inspectietocht langs de Rijn bracht veldmaarschalk Montgo mery. sinds verleden jaar ereburger van Nijmegen, gisteren een bezoek aan de Keizer Karelstad, waar hij 's middags met het Franse marine-opleidingssehip ,.L'amiral Exeimans" aankwam- Hij werd OP de Waalkade door vele autoriteiten begroet. Er hadden zich daar duizenden verzameld om de aankomst gade te slaan. Na de officiële begroeting begaf de maarschalk zich onder het publiek en onderhield zich vooral met de jeugd. Enige meisjes boden hem gele rozen aan. Montgomery en zijn gezelschap maak ten vervolgens een rit per auto door oud en nieuw Nijmegen. In de Grote Straat was de straatverlichting ontstoken en van bijna elk huis wapperden vlaggen. Moeders met juichende kinderen zwaai den met Nederlandse vlaggetjes. Mont gomery stond in de open auto, waarin hij met burgemeester mr. Ch. Hustinx van Nijmegen had plaats genomen en dankte naar alle zijden voor de ont vangst. Van de Grote Straat ging het over de markt door de bevlagde hoofd straten naar Nijmegen-West, waar de in dustrie langs het Maas-Waalkanaal in -uenschouw werd genomen. Door Hees en omliggende nieuwe woonwijken werd ge- redeS°naar de Philipsfabrieken aan de Mollehutseweg. duizend personen tellende perso- L uVan deze Philipsfabriek stond langs 4 -j",0ofdtoegangsweg geschaard; atelier- irw'sjes, allen in het wit, zwaaiden met de feestdag van St.-Michael, 29 sep- a.s., zal de officiële opening plaats x®Oben van Huize St.-Michaël, het semi- jarie voor late priesterroepingen van de .esters van het H. Hart, dat gevestigd :s in Warnsveld bij Zutpben. De eerste cursus begint op 3 september a.s. en we] met een tiental studenten. Engelse vlaggetjes. Voor het bezoek aan de fabriek van transistors maakte hij in de voorzaal kennis met twee van de nieuwste Philips-vindingen de elektroni sche schenker (een soort schenkkan) en de elektronische gedachtenlezer. Nadat Montgomery de fabriek had bezichtigd, bood de directeur, ir. J. J. van der Spek, hem een transistorradio aan. Ir. Van der Spek zegde hem dank voor de belang stelling en gaf een technische beschou wing over de elektronische apparaten. Burgemeester Hustinx sprak hier een be groetingswoord tot de maarschalk namens de gemeente. Deze herinnerde in zijn ant woord aan de bevrijding van Nijmegen in september 1944. aan de wederopbouw der stad en vestigde de aandacht op de welvaart die mede voortvloeit uit de zich ontplooiende industrie. Hij sprak zijn waardering uit voor de hoge technische ontwikkeling van de fabriek die hij be zichtigde. Veldmaarschalk Montgomery begaf zich vervolgens voor het afleggen van een particulier bezoek aan de com missaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, naar Arnhem in diens villa aan de Velperweg. Tegen zeven uur was de maarschalk in Nijmegen .terug, waar in de Trèvezaal van het historische raadhuis een intiem diner plaats vond Terwijl bij de ontvangst aan de Waal kade de Postharmonie een muzikale hulde had gebracht, verscheen des avonds de Luchtmachtkapel in gala-uniformen voor het raadhuis om Montgomery en de an dere gasten een serenade te brengen. De veldmaarschalk bracht in de loop van de avond een bezoek aan het Luxor-thea- ter waar de eerste voorstelling werd ge geven van de film „The man who never was". De veldmaarschalk en zijn gevolg brachten de nacht door op de „L'amiral Exeimans". Het bezoek, dat vier Britse mijnenve gers van 27 tot 29 augustus a.s. aan Den Helder zouden brengen, is afgelast. De officier van Justitie bij de recht bank te Rotterdam, mr. A. Klein, heeft gisteren gevangenisstraffen geëist tegen twee verdachten, ^je zich zouden hebben schuldig gemaakt aan smokkel van zg. strategische goederen. Enkele weken ge leden hadden zich in deze zaak, zoals ge meld. twee directeuren van een Rotter damse N.V. en de kapitein van het Duitse kustvaartuig Planet" te verantwoorden. ui Wi3S die directeuren twee keer gelukt nikkel- en kobaltafval met schepen van Rotterdam naar Oost-Duitsland te doen vervoeren. Zonder dat aan de geldende deviezenvoorschriften was voldaan. De zaak liep bij de derde keer fout, toen de „Planet", na jn ,je Binnenhaven geladen en uitgeklaard te zijn. naar de Boompjes koerste om weer een dergelijke partij aan boord te nemen. Ambtenaren van de .invoerrechten en accijnzen grepen in en het gevolg was, dat vijf personen werden In de vergadering van het bestuur vart het Landbouwschap, die a.s. woensdag in DenHaag gehouden wordt, zal o.m. gespro ken worden over de gevolgen van de wa terschade, veroorzaakt door de enorme re genval. In Overijssel zijn -0.000 ha grasland niet meer geschikt voor beweiding; op 18.390 ha hooiland is de oogst mislukt, waardoor de opbrengst tot gemiddeld 50n/o gedaald is. In totaal 1965 ha aardappelen moeten ais verloren worden beschouwd, evenals 50"/» van het suikerbietenareaal en 25°/o van het voederbietenareaal. Bij de overige gewassen bedraagt de opbrengstderving gemiddeld 20"/o. De schade in de provincie Gelderland blijkt grotendeels veroorzaakt te zijn door onvoldoende afwatering. Vooral de boer derijen langs de Slinge hebben hiervan te lijden gehad. Hier was de opbrengst der aardappelen vaak 90"/o minder dan vorige jaren. Over de schade in Noord-Limburg en Noord-Brabant hebben wij onlangs nog ge schreven. In Drente werden 2235 ha groenland en bouwland door regenschade getroffen. Ook hier bestaat de indruk, dat dit het gevolg is van een gebrekkige waterhuis houding. In totaal zijn 750 ha aardappelen ■20 ha granen, 715 ha hooi en 750 ha grasland bedorven. In de Noord-Oost-Poider leveren 66.90 ha meer dan 50 pet opbrengstderving op voor poot-aardappelen en 35.60 ha voor consumptie-aardappelen. De sluiting van het laatste gat in de 90 km lange dijk van de polder Oost-Flevo land, ongeveer 12 km ten N.O. van Lely stad. zal geschieden op donderdag 13 sept. a.s. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal H.M. de Koningin deze plech tigheid bijwonen. Een vrachtauto met falangistische jon geren, die van een vakantiekamp naar huis terugkeerden, is gisteren bij Burgos verongelukt en in brand geraakt. Twaalf jongens kwamen om het leven. Er zijn 22 gewonden, van wie 14 zwaar. Het ongeluk werd veroorzaakt door het springen van een band. Op de elfde viering van de Onafhankelijkheidsdag heeft president Soekarno in een isteren te Djakarta gehouden redevoering het besluit van de regering-Ali Sastroamid- jojo besproken om de Indonesische schulden aan Nederland niet langer te erkennen, ïljj zei, dat het opzeggen van alle Ronde-Tafel-overeenkomsten, die in 1S49 met Nederland waren gesloten, een „revolutionaire stap" was. „Wij hebben onze moed getoond door stoutmoedig alle R.T.C.-overeenkomsten te verscheuren". Soekarno zei, dat de regering op advies van de financiële subcommissie van de staatscommissie, die tot taak had de gevolgen van de opzegging van de R.T.C.-overeenkomsten te bestuderen, het „voor de hand liggende besluit had genomen niet langer de schulden aan Nederland te erkennen, noch te betalen". „Stap voor stap moet de regering maat regelen nemen om onze staat schoon te vegen van de overblijfselen van de ban den, die ons volk worgen", aldus Soekar no. „Toer de Nederlanders onze onafhan- kelijkhe1 rkenden, lieten zij een brand kast ach dié niet vol geld of goud was, maar vol met kwitanties en schuldbeken tenissen van de Nederlands-Indische re gering, die in de miljoenen guldens liepen. Volgens de R.T.C.-overeenkomsten wa ren wij verplicht deze schulden over te nemen. De overeenkomsten zijn meer dan zeven jaar van kracht geweest en gedu rende die jaren hebben wij als nette men sen betaald, maar interest op de koop toe. Wij zijn inderdaad de meest ernstige debiteuren. Toen deze schuldbekentenis sen ons werden opgedrongen, hadden wij niet voldoende tijd nauwkeurig te on derzoeken, of het juist was of niet, dat wij werden belast met deze schulden. Nadat wij ze aan een nauwkeurig onder zoek hadden onderworpen, bleek, dat wij niet alle schulden hoefden te betalen want het grootste deel daarvan was voor de knuppel, waarmee de Nederlanders ons sloegen". Soekarno legde er de nadruk op, dat Indonesië wel nog de schulden erkent van Nedcrlands-Indië aan andere landen, er aan toevoegend: „w(j zjjn geen oplich ters". Wij willen alle schulden betalen, als zij echt zijn. De laatste berekeningen hebben echter aangetoond, dat wij in feite niets meer aan de Nederlanders schuldig zijn. Het grootste deel van de schulden was gemaakt om de oorlog te gen ons te financieren en een kleiner deel om wederopbouwwerken te financie ren en dit kleinere deel, dat Indonesië erkende, kon vereffend worden met het veel grotere deel. Onze schulden aan Ne derland zijn dus reeds afgelost", aldus Soekarno. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars. Rotterdam). In de afgelopen week bleven de omzet- '€n van de voedergranen zeer bevredi gend alhoewel het prijsniveau met- uit zondering van 2 Yellow majs weinig veranderde. Het spoedige goed vooral bleef zeer goed gevraagd en de consump- ."ier te lande begeeft zich, in verge lijking met andere jaren, op een niveau, °ngekend te noemen is. Bes te^ meer jammer was het dat de lossing in de R'clamse "haven van de week zeer langzaam te w®rk ging. doordat ca. 140.000 tons brood- en voedergranen ongeveer tegelij kertijd per zeeboten werden aangeroerd, en waardoor de afvoer naar het binnen- U.f? ten zeerste werd belemmerd. Het lijkt ons strikt noodzakelijk dat het aan- tal mevatoren in de naaste toekomst be langrijk wordt uitgebreid om verdere congestie in onze haven te voorkomen. Mais. Platamais door de consumptie zeer goed gevraagd en behoorlijke om zetten tot op het najaar toe. Noord- Amerika. wat 2 Yellow mais, vrijwel da gelijks hoger vooral ook op het najaar, hu de oogst-ramingen lager uitvielen 2*itte mais, nu in verhouding, veel ge- £chikter en daardoor ook vlot te plaatsen. he?6rs' kleef °°k in de afge'open week grote artikel, alhoewel de premie voor S,rel ge gerat danig geslonken is en vrij- 4Jtnr^erdw€nen' °P afading naderde de agcrst het niveau van de Usa gfA,,. Buitenlandse kippengerst, door het n in van <fr°ge inl- zomergerst te gen °Plopende prijzen geruimd. Door het bericht van het Be drijfschap voor Granen, dat de fixatie rechten tot nihil werd terug gebracht kwamen de eerste hands zaken in 35/3 witte en 35/3 mixed haver op aflad ng weer op gang. Platahaver bleef te duur voor onze markt. Een partij 52/53 kos. Russ. haver sept/okt. afladinf vond te gen een betrekkelijk kleine premie bo ven de 38/2 witte Amerikaanse haver zijp weg naar de fabrieken. Rogge. Disponibele Usa 2 rogge goed gevraagd en duur betaald. Enige boten. tegen aangehouden en de partij metaal in be slag werd genomen. Gistermiddag stonden terecht de 38-ja- rige in Nederland geboren koopman Th. N. uit Düsseldorf. die bij de transacties als tussenpersoon zou zijn opgetreden en de 24jarige directeur W. C. van 't W. uit Rotterdam, die de metalen zou hebben geleverd. De eerste was ten laste gelegd, dat hij in strijd met het Deviezenbesluit 1945 metaal had uitgevoerd: immers hij had het aan de Rotterdamse N.V. voor de uit voer aangeboden. Bovendien zou hij als piet-ingezetene Nederlands geld aan Van 't W. als betaling hebben gegeven en er over beschikt. Van 't W. zou ook jn strijd met genoemd besluit metaal hebben uit gevoerd en ƒ50.000 van de niet-ingezete- ne N. hebben aangenomen, aldus de dag vaarding. ■U gaf toe met Van 't W. niet over een vergunning te hebben gesproken en deze vergunning ook niet te hebben aange vraagd. Alle drie keer had hij zijn bemid deling verleend. Thans staat de man voor de rechtbank, aldus de officier van Justitie, die in op dracht van buitenlanders zoals vorige keer en ook nu weer is gebleken, een zekere K. H. Mül!er uit Berlijn naar dergelijke metalen heeft gezocht en ze heeft gevonden. De aanbieder van het vervoer moet voor de vergunning zorgen en deze was er niet. De officier eiste einde dezer maand gewacht vrij geschikt te koop, terwijl op aflading dagelijks door de fabrieken werd gekocht. Platarogge op het huidige niveau, slechts voor spe ciale bakkerij-doeleinden aantrekkelijk te koop terwij] Canadarogge ongeveer f 3- Per 100 Kos. duurder uitkomt dan de Usa 2 rogge. Milocorn en Millet. Door een toewijzing welke deze week plaatsvond werd milo- corT door de shippers op aflading lagei geoffreerd en afgedaan. Tegenover maal- gerst blijft milocorn goedkoop en de om- zetten waren dan ook zeer bevredigend InIgranen. Het aanbod van winter- en zomergerst komt. door het aanhoudende slechte weer. slechts stroef op gang en vooral de kwaliteit laat veel te wensen over. Inl. rogge in het geheel nog met aangeboden, terwijl inl. haver nog wei enige tijd op zich zal laten wachten. N. negen maanden met aftrek. waarvan vier voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Bij het verhoor van Van 't W. merkte de president, mr. J. van Vollenhoven, op, dat nog een zaak betreffende dergelijke metalen naar België tegen hem slepende is. Ook in zijn geval achtte de officier de feiten bewezen. Hij vroeg een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en verbeurdver klaring van de bij Van 't W. inbeslagge- nomen 50.000. De opzet van het tweede feit achtte hij niet aanwezig, zodat er van een overtreding sprake is. Hiervoor eiste hij een geldlboete van 10 gulden of Vler dagen. Gisteren is in Den Helder de bij de N.V. Verhoef Scheepsbouwindustrie te Aals meer gebouwde motorreddingsvlet „Chris- tiaan Huygens" namens de N.V. Amst- leven te Amsterdam overgedragen aan de Kon. Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij. Jhr. K.F.J. Quarles van Uf ford voorzitter van K.N.Z.H.R.M., ver welkomde de aanwezigen, onder wie zich ook de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal T. Burghardt bevond, aan boord van de motorreddingsboot „Prins Hendrik". Met de motorreddingsvlet kunnen red dingsacties worden verricht op de Wadden en op zeer ondiepe banken. De bouw werd bekostigd uit de opbrengst van het Amst- leven schepenboek „Nieuwe schepen". Een straat in het stadje Yabucoa op Porto Rico, nadat de orkaan Betsy" er had uitgewoed. 20.000 Portoricanen loer den dakloos door deze storm. Met ingang van 1 september a.s. is tot hoofdstationschef van de Nederlandse Spoorwegen te Zwolle benoemd de heer L. Ph. Kurpershoek, thans adjunct-hoofd stationschef te Rotterdam-zuid. Hij volgt de heer A.J. Schalke op, die zoals ge meld, tot hoofdstationschef te Utrecht is benoemd. De heer Kurpershoek is sedert 1919 bij N.S. werkzaam. 'Hij werkte o.a. in Bar- neveld-Voorthuizen-Amersfoort-Hoorn- Gouda-Enschede. De heer Kurpershoek is daarna als stationschef werkzaam ge weest in Maassluis. Sedert 1952 is hij in Rotterdam-Zuid, eerst als adjunctchef le klasse, vervolgens als adjunct-hoofdstati onschef. tenslotte als hoofdstationschef. Vervolgens sprak Soekarno over het geschil met Nederland ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea. Hjj verklaarde, dat zolang de betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland nog kolonialisme in hielden, er geen hoop kon zijn „zelfs niet tot de dag des oordeels", dat zij beter zouden worden. Hij zei, dat het niet slechts de ironie van de geschiedenis was, dat Nederland, dat driemaal op leven en dood vocht tegen koloniale overheersing Soekarno zinspeelde op de Spaanse, Franse en Duitse bezetting nu op leven en dood het kolonialisme, dat het in West- Irian toepaste, verdedigde. „Ik heb in het buitenland horen zeggen, dat er iets mis moet zijn in de mentale structuur van Nederland", zo zei Soekarno. Z(j willen vrienden zijn met Indonesië, maar zij ver wonden Indonesië's hart. Zij willen goede betrekkingen, maar zij overheersen een deel van het Indonesisch grondgebied. Soekarno verklaarde, dat er voortgang is gemaakt in Indonesië, maar dat er nog steeds zaken zijn, die de eenheid en eens gezindheid belemmeren. Hij noemde als oorzaken hiervan de betrekkingen tussen de centrale regering en de provincies, „die niet zijn, wat zij zouden moeten zijn", de „verstoringen van de veiligheid, die nog niet geheel onderdrukt zijn, de Nederlandse economische overheersing en de koloniale imperialistische overheer sing van West-Irian". Soekarno zei, dat de verstoringen van de veiligheid in feite ook de overblijfselen van het kolonialisme waren, „te meer daar het onomstotelijk is bewezen, dat kwaadwillende elementen van Nederlandse zijde de hand hebben in deze verstoringen". In de redevoering van Soekarno was een paragraaf ingelast, waarin hij scheen te zinspelen op de poging van het leger om de minister van buitenlandse zaken Roeslan Abdoelgani te arresteren. Hij zei: „Iedere stap, die opzettelijk genomen wordt om de positie en het aanzien van onze staat te bezoedelen is onverantwoor delijk en -daarom a-nationaal en anti revolutionair. Het is de plicht van de re gering en de instrumenten van de staat om iedere poging tot zulke onnationale activiteiten te voorkomen". (Van onze sociaal-economische redacteur). HET Centraal Sociaal Werkgevers verbond heeft onlangs een plan ge lanceerd ter vervanging van de verplichte ziekenfondsverzekering door een vrijwillige ten behoeve van al di.e burgers in Nederland, wier inkomen een bepaalde nader aan te geven grens niet te boven gaat. In geheel Nederland heeft dit plan dat bovendien een veel grotere zelfstandigheid aan de zieken fondsen toekent, sterk de aandacht ge trokken, niet zozeer, omdat er een ge heel nieuwe visie mee naar voren wordt gebracht, maar voornamelijk, om dat deze nu openlijk wordt verdedigd door een van de partijen, die bij de huidige constellatie een grote rol spe len. De organisatie van ons ziekenfonds wezen is inderdaad dermate onbevre digend, dat het dringend geboden is een andere richting in te slaan. Wij zouden dan ook niet aarzelen het CSWV-plan te onderschrijven. indien dit het enige alternatief was voor het reeds vaker gepropageerde systeem van een verplichte volksverzekering, welke het gehele Nederlandse volk zou moe ten omvatten. Wij geloven echter niet, dat hier sprake is van een dergelijke dwingende keuze: óf een geheel ver plicht, óf een geheel vrijwillig systeem, maar menen, dat het zeer goed mogelijk is een op het Nederlandse volkskarak ter afgestemde regeling te vinden, waardoor de nadelen van het huidige stelsel worden vermeden, zonder overi gens in een van beide uitersten te ver vallen. De voornaamste uitgangspunten voor het standpunt van het CSWV zijn: dat de verantwoordelijkheid voor de zorg in geval van ziekte rust op de mens zelf en dat de overheid, als vertegen woordigster van de gemeenschap slechts dan dwingend mag ingrijpen, indien de mens niet bereid of niet bij machte is, zelf zich d.m.v. verzekering te dekken tegen de financiële lasten van de ziekenzorg- Gezien de ontwikkeling van de zie kenzorgverzekering in ons land conclu deert het CSWV. dat van een niet kun nen of willen v.-rzekeren niet is geble ken en dat niet is- bewezen, dat de over heid ter bescherming van burger en ge meenschap maatregelen dient te nemen, om de £urger in een verplichte verzeke ring te doen ingaan. A wat wij in het verleden over dit onderwerp te berde hebben ge bracht, hoeft het geen betoog dat wij deze uitgangspunten van het CSWV onderschrijven. Genoemde conclusie lijkt ons echter in haar algemeenheid te ver gaan. Ofschoon het Nederland se volk een zeer sterke neiging aan de dag heeft gelegd zich tegen ziektekos ten te verzekeren en de kans groot is, dat de overgrote meerderheid gebruik zal maken van een eventuele vrijwilli ge verzekering, is het vrijwel zeker, dat een kleine minderheid uit slordig heid of zorgeloosheid dit niet zal doen. Volgens het CSWV-plan zou nu als stok achter de deur ten aanzien van deze mensen kunnen worden bepaald, dat ook ziekengelduitkeringen achter wege zulen blijven. De vraag blijft dan echter, wat er met hen gebeuren moet, want zij zouden niet alleen een be hoorlijke medische verzorging ontberen, .ir* 7^': Het instituut voor Katholiek Schriftelijk Onderwijs De Amerikaanse Liturgische Vereniging belegt yan 20 tot 24 augustus een litur gisch congres voor 3500 Amerikanen en Canadezen te London in de staat Ontario. Dit congres is nb--» be stemd voor de hturgisten, doch *1 gewone man. Het stelt zich ten tr gelovigen Van een gewone parochi. laten zlen, hoe zij tot begrip en tot betere beleving van de liturgie kunnen komen. Tegelijk met dit congres worden soort gelijke bijeenkomsten gehouden in Ier land, Engeland, Beigjg, Duitsland en frankrijk. Zij vormen een voorbereiding >p de Internationale Liturgische Confe- entie, die de H. Congregatie der Riten an 18 tot 22 september te Assisië in 'talie belegt en waarbij 1500 afgevaardig den uit de gehele wereld aanwezig zullen zijn. 47). Ik doorzag haar kleine bedrog, zij wilden mij de kosten van dè lunch besparen, maar ik nam haar vriendelijkheid aan in de geest waarin ze werd aangeboden. Eens als ik rijk zou zijn, zou ik alle mogelijke dingen voor de dames Sparrow doen. Ik zou ze meenemen naar de schouwburg en voor tochtjes op de rivier en ritjes naar buiten. Misschien zou moeder goedvinden dat ze eens een bezoek brachten aan het Tuinhuis. Intussen accepteerde ik dank baar gebraden schapevlees met kapper tjes saus en trachtte mijn verhouding tot mijnheer Inglis te verbeteren. Dit ging in het begin slechts langzaam; het is niet. makkelijk o-m met een man te converse ren. die ogen strak gericht houdt op een waterkan, met een enkele, schichtige blik naar je. Dat schichtige brengt je uit je evenwicht. Je weet, dat het alleen uit verlegenheid voortspruit. Je bent je be wust dat de man door en door aardig en verstandig en interessant is en een heer tot in zijn vingertoppen, maar dat schich tige van hem maakte je zelf schichtig. Je gooit het zout om, en verkruimelt je brood en laat je servet op de grond vallen. Je weet, dat hij knap is, welnu je neemt aan. dat een dergelijke schroom het een of ander moet verbergen niets misdadigs, hij ziet er niet als een schurk uit, dus dan moet het genie zijn. Toen we elkaar wat beter kenden, ont dekte ik, dat mijn veronderstelling juist was geweest. Mijnheer Inglis was knap een geleerde en een boekenwurm en met voldoende bescheidenheid om zijn diep gaande kennis te verbergen. De wereld in het algemeen hunkert niet naar genieën, die prefereert mensen, die weinig weten en niet oorspronkelijk zijn, maar gezellig en knus. Heel juist, wereld! Het geeft je een beetje een drukkend gevoel, om bij mensen te zijn, die ontzettend hoog boven je staan. Dus waren de verlegenheid en beschroomdheid van mijnheer Inglis zijn redding. Het buitenlandse element, vond hem een geschikte kerel, hoewel een beet je stom, behandelde hem neerbuigend en legde hem allerlei over zijn eigen land uit. Het Engelse continent versloeg hem bi.i het biljarten, leende zijn whisky en deed hem naar de nieuwste verhalen luisteren. De dames Sparrow bemoederden hem en adoreerden hem eerbiedig, en mevrouw Brady en ik mochten hem liever dan enige andere man in het huis. Wij waren buiten. Zij had mij uitgeno digd op een wandeling met haar mee te gaan. Ik wandel altijd op zaterdagmiddag had zij uitgelegd. Ik heb aanleg om dik te worden, ik zit zoveel door de week, en ik zou nog liever doodgaan dan dik worden. Mevrouw Brady was knap en typisch Iers: donker haar, blauwe ogen, een fris se tint en een mond later hoorde ik de Fransman zeggen. „Ah quelle bou- che! en wist, dat zijn hand op zijn hart lag. En ik kan me geen betere manier voorstellen om de mond van mevrouw Brady te beschrijven. Zij was vrolijk, en had een heldere lach, die heel aansteke lijk was; zij kleedde zich goed en wandel de goed, met haar hoofd in de lucht en de schouders achteruit. Het is zalig! riep ik uit, toen wij over de vlakke, rode paden van het park liepen, terwijl een zachte westenwind langs onze wangen streek. In elk geval is het goed voor onze le vers. We zullen in dat pension veel te veel eten, ze voeden ons te goed, merkte zij op. Hebt u op Pidge gelet? De jongen die zo walglijk veel eet? Ja; hij maakt me ziek. ïk zit tegen over hem. Ik voel neiging om het uit te schreeuwen, als hij rondkijkt naar Kate voor een derde portie pudding. U zult aan zulk soort dingen gewend raken, als u net zo lang in pensions hebt rondgezworven als ik. U hebt een hoedenwinkel. Ja; en u hoeft niet bang te zijn voor dat woord. Ik schaam me er niet voor. Ik ben van de O'Neill familie, van his torische bekendheid. Ik ging in zaken, toen ik weduwe werd. Te moeten leven Ik nam haar uitnodiging maar al te I van vier pond per week ergens in een gat graag aan, en we gingen per trein naar Richmond, wandelden door het park naar Kingston en verder langs de rivier naar Hampton Court. achteraf met altijd oude vrijsters over de vloer, was geen aantrekkelijk vooruitzicht, dus kwam ik naar de stad. Maar vier pond per week is een ver mogen zei ik. Ik probeer het met minder dan de helft te doe-n. Maar u bent jong. Ik zou van een boterham cn een radijsje per dag heb ben kunnen leven, toen ik uw leeftijd had. Nu houd ik van zalm en asperges en stal les in de schouwburg En kunt u met hoeden stalles ver dienen? Ja. Ik heb goede connecties weten te krijgen en ik ben een pracht van een za kenvrouw. Een beetje Ierse vleierij, fijn tjes toegepast en ziedaar! Een kanten babyhoed rust op een zestigjarig ho-ofd en een Parijse creatie pronkt boven een wezel-gezicht. s Ik lachte. U bent nogal cynisch. Niets ervan. Iedere vrouw die miin r-'iiA zaak verlaat, is gelukkiger dan toen ze In=ll>.m.Il.mag of niet, binnenkwam. Je kunt geen onderwerp bespreken waar je totaal niets van weet. Uie„vp hemel- wat een letterlijk per soontje? Waarover heeft de Sfinx het 1 met u? Ik weet niet, wie u bedoelt. De verlegen man. Mijnheer Inglis na tuurlijk. Hij heeft het niet tegen mij; hij spreekt de waterkan aan. Zij lachte haar vrolijke heldere lach. Dat soort is het gevaarlijkst. Ze prikke len een vrouw door hun onverschilligheid ten opzichte van haar bekoorlijkheden. Ik weet heel zeker, dat ik niet ge prikkeld wordt, antwoordde ik. Het laat mij volkomen onverschillig, of mijnheer Maar ten koste van de waarheid. Wat is een grotere detigd: de waar heid zeggen en de mensen ellendig ma ken. of een heel klein vleierijtje vertellen en de mensen gelukkig maken? Ik zie niet. in, dat u een van beide hoeft te doen Ja. dat moet en praat er niet over. Het is een te heerlijke dag om te ver knoeien met nutteloze argumenten. We moeten ons bezighouden met een onder werp, dat past bij deze zachte april-zon- neschijn. Liefde, hè? Daar weet ik niets van, zei ik. Nu, u hoeft er niet om te blozen, merkte zij droog op. Ik heb toch nooit ge vraagd. wie de man was? We kunnen de ze tere aandoening toch wel in het alge meen bespreken? O, hij mag u zeker. Hij mag u heel graag. En de Fransman mag u. Onder het eten houdt hij geen oog van u af. gaf ik terug. Wel, ik wind me er niet over op. Die vervelende buitenlanders aanbidden me allemaal. Verleden maand kreeg ik een aanzoek van een Griek en een paar maan den daarvoor ook een van een Rus. Maar ik heb het niet over mijn liefdeszaken. We hebben het evenmin over de mij ne. Het woord liefde alleen maakt me naar. Ik heb gedurende de laatste maand meer gehoord over de man, met wie ik zal trouwen, dan ik voordien in mijn hele leven te horen heb gekregen. (Wordt vervolgd). maar bovendien in geval van ziekte hun normale inkomen zien wegvallen, zodat zij volkomen aan de grond ra ken. Hiervoor biedt het systeem van vrijwilligheid dus geen oplossing en dit vormt dan ook wel een reden, waarom een voorziening met verplicht karakter niet gemist zal kunnen worden. Wordt hiermee dan geweld aange daan aan het eerste uitgangspunt van de primaire verantwoordelijkheid van de mens zelf? Wij geloven dat dit niet het geval is. Dat onder het huidige systeem deze verantwoordelijkheid niet tot zijn recht kan komen, ligt niet zo zeer aan het feit, dat „verzekering" ver plicht is. als wel aan de omstandigheid, dat inhoud en omvang van de verzeke ring van boven af dwingend worden voorgeschreven, waarop door de indi viduele verzekerde onvoldoende invloed kan worden uitgeoefend. Het gaat er dan ook vooral om. dat de fondsen hun zelfstandigheid herwinnen en dat de verzekerden in de fondsen meer zeg genschap krijgen waarin het CSWV- plan overigens ook voorziet. HANDHAVING van een verzekerings plicht tot een bepaalde inko mensgrens lijkt ons onvermijde lijk. Nu eenmaal vaststaat, dat minder draagkrachtigen het ziektekostenrisico alleen door middel van verzekering kunnen dragen en de persoonlijke ver antwoordelijkheid dus reeds van de mensen vraagt dat zij zich ook inder daad verzekeren kan tegen het opleg gen van een dergelijke verplichting door de overheid weinig bezwaar bestaan, mits de overheidsdwang niet verder gaat. dan nodig om het doel te bereiken. Nu hoeft uit het opleggen van ver zekeringsplicht door de overheid niet beslist voort te vloeien, dat de over heid ook tot in alle details de inhoud van de verzekering regelt. Wel zal de overheid de zekerheid moeten hebben, dat fcder de gelegenheid vindt zich te gen redelijke voorwaarden te verzeke ren. Hiertoe kan zjj volstaan met een algemeen toezicht o? de desbetreffende instellingen (ziekenfondsen) zowel wat de technische kant van de verzekering betreft als ten aanzien van het finan ciële beheer. Een en ander kan wor den verwezenlijkt door het stellen van een aantal algemene normen, waaraan de fondsen dienen te voldoen en door het uitoefenen van een controle op het beheer b.v. door een instelling als de Verzekeringskamer, zoals trouwens ook door 'het C.SW.V. wordt voorgesteld. Binnen dit kader zou aan de fondsen een zo groot mogelijke vrijheid moeten worden gelaten. EEN MOEILIJKHEID blijft dan ech ter de premieheffing. Tot nu toe treedt het bedrijfsleven o>p als in casseerder van de premie. Het houdt de helft in op het loon en legt er zelf de andere helft bij. Voor iedere werknemer is zodoende de premiebijdrage een vast percentage, waaruit min of meer voort vloeit dat ieder ook dezelfde rechten kan doen gelden en dat er voor de UA „n weinig vrijheid overblijft. Het CSWV wil de bijdrage van het bedrijfs leven vervangen door een subsidie ter hoogte van een bij de wet vast te stel len vast percentage van het voor de Ziektewet verzekeringsplichtige loon, terwijl de bijdragen van de werknemers zelf door de afzonderlijke fondsen zou den kunnen worden vastgesteld. Van verschillende kanten is hiertegen be zwaar gemaakt o.a. omdat aldus de werkgeversbijdrage haar loonkarakter zou verliezen. Wij zien echter niet, waarom dit het geval zou zijn. Ook de bijdrage van werkgevers volgens het plan van het CSWV kan als loon wor den bestempeld en is zelfs op eenvoudi ge wijze per individuele werknemer te kwantificeren. Maar wel zou dan voort aan de incasso van de z.g. werkne mersbijdrage, die voor de aangeslote nen bij de verschillende fondsen niet meer uniform hoeft te zijn door de fondsen zelf ter hand moeten worden genomen. Dit zal extra moeilijkheden nl. van wekelijkse incasso bij alle ver zekerden. meebrengen. Het offer voor de vrijheid! Maar misschien zal blijken dat dit offer toch alleen met medewer king van het bedrijfsleven te brengen is en dat er voor het bedrijfsleven een ingewikkelder administratie uit zal voortvloeien, dan uit het huidige cou ponsysteem. Hoewel dit punt nadere be studering vereist, geloven wij voorals nog niet. dat de vrijheid hier op zal moeten stranden. HET plah van het CSWV heeft uiter aard nog tal van andere aspecten, die nadere bestudering vragen Niet in het minst geldt dit het voorstel dat ook de zelfstandigen tot een bepaal de inkomensgrens volledig in de ver zekering kunnen worden opgenomen terwijl van overheidswege een subsidie zou moeten worden verstrekt zoals de werkgevers dit voor de werknemers doen. Hoe aantrekkelijk dit punt ook mag schijnen geheel buiten beschouwing wordt gelaten de vraag, of de overheid nog wel midelen beschikbaar heeft, om deze nieuwe last op zich te nemen.' Als vanzelfsprekend wordt er de laatste tijd maar van uit gegaan dat de overheid voor allerlei goede doeleinden middelen beschikbaar moet stellen, zonder dat men enig inzicht heeft omtrent de mo gelijkheden. die in dit opzicht bestaan Op dit punt zal eerst zekerheid ver kregen kunnen worden, wanneer een nieuwe regering zich heeft kunnen in werken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9