Dulles stelt slotverklaring aan de 22 voor Onbestendig en te koel i Vijftien tegen jaar geëist Schmidt Een vorstelijke vakantie als gast van Grieks koningspaar Nieuwe opdracht van prof. Lieftinck bij „rechts" ongunstig ontvangen CANTOR KIEST ZEEBRUGGE Prof. Lieftinck nog steeds voor zware barrières De Londense Suez-conferende Worden de besprekingen morgen besloten? Pleegde Nederlander inbraken tijdens huwelijksfeesten te Monaco? Informateur aan K.V.P.-wensen inzake bezitsvorming tegemoet gekomen? Rehabilitatie voor Imre Nagy? De teerling is geworpen Galerij-1035 voorlopig onbereikbaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN' Maandag 20 augustus 1936 WEERBERICHT Rede van minister Luns &tdS,^Seklgf. t0t de °nder^ang Menon's plan EXTRA UITKERING tarakan petroleum Lid van internationale bende Zomerverblijf van Zweedse Koning op adreslijst „Van formaat „Achilleus" bracht honderd prinsen en prinsessen naar Korfoe Einde taxistaking in zicht? Polen krimpt zijn leger in Kampeeruitrusting Opvouwbare ladder Na Rakosi's val België gaat aspecten van miljoenenplan onverwijld bestuderen Tweede bezoek C. H.: slag 0111 de arm Bij drDrees thuis Twee mogelijkheden P. v. d. A. toch toegeven? In Marcinelle kan t dagen en weken duren Onafhankelijke figuren ONTSLAGEN BIJ B.M.W.-FABRIEKEN De weerverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van van- tot morgenavond, luidt: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 21 augustus: Zon op 5.36, onder 19.54 uur. Maan op 19.22, onder 5.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. „Ora et laliora", was het devies, dat gisteren door minister Dulles in praktijk werd gebracht. Des morgens woonde hij een dienst in de St.-Pauls-kathedraal bij, doch de rest van de dag besteedde hij aan langdurige besprekingen met de delegatieleiders om hun ooi deel te ver nemen over een ontwerp-slotverklaring, die hij vandaag aan de leden der Suezkanaal-conferentie zal voorleggen. In deze verklaiing zal in grote trekken het eerder door Dulles ingediende plan zijn neergelegd, volgens i hetwelk het Suezkanaal onder beheer dient te staan van een internationale j raad van bestuur, zonder dat daarmee getornd wordt aan de Egyptische soevereiniteit. Men verwacht, dat de conferentie reeds dinsdagavond gesloten zal kunnen warden, waarna volgens voorstel van minister Dulles de besluiten der conferentie dan ter kennis zullen worden gebracht van de Egyptische regering door middel van een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van zes of zeven mogendheden. Deze commissie zal ook verder met kolonel Nasser moeten onderhandelen over de wijze waarop de besluiten der conferentie in praktijk gebracht moeten worden. Waarschijnlijk zal het dan noodzakelijk blijken over enige weken opnieuw te vergaderen om kennis tc nemen van de bevindingen dezer commissie. diase plan het algemene en financiële be heer van het kanaal in Egyptische handen wil laten. Er zou een internationale ad viesraad ingesteld moeten worden, onder auspiciën van de V.N. om te verzekeren, dat de internationale scheenvaartver- ptichtingen nagekomen worden. Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sje-pilof is op de hoogte gebracht van dit plan. dat Menon uitgewerkt heeft in nauw overleg met de vertegenwoordiger van oresident Nasser in Londen majoor Ah Sabri aldus deze kringen. Het is overigens nog steeds niet duide lijk hoe men Nasser er toe bewegen wil een oplossing te aanvaarden, die interna tionaal beheer van het Suezkanaal als voorwaarde stelt. Uit een interview, dat vertegenwoordigers van de „Observer" en de „Sunday Times" in Cairo met Nasser hebben gehad, blijkt dat de Egyptische president halsstarrig blijft weigeren ook maar enige oplosisng van het conflict te aanvaarden, die hij als onverenigbaar met Egypte's soevereiniteit beschouwt. An derzijds mag men nu wel aannemen, dat het gebruik van geweld door de weste lijke mogendheden absoluut uitgesloten zal zijn. Naar verluidt, zou minister Dul les gisteravond uitdrukkelijk tegenover ziin Japanse ambtgenoot verzekerd heb ben, dat zulk een methode om het wes telijke plan aan Egypte op te leggen, niet in aanmerking kwam. Tijdens zijn rede van j.l. zaterdag sprak ook Selwyn Lloyd de hoop uit, dat het conflict op vreedzame wijze tot oplos sing zal worden gebracht, al voegde hij daar tevens een kleine waarschuwing aan toe. „Zowel de Britse regering als het Britse volk zijn niet erg gesteld op wa pengeweld. Alg natie is het Britse volk altijd moeilijk tot toorn te bewegen, maar als het duidelijk is, dat onze vitale belangen bedreigd worden, dan houden we vastberaden stand, hoe onze kansen er ook voor mogen staan." Minister Luns heeft het Nederlandse standpunt zaterdag bekend gemaakt. Hij zei: „De Nederlandsehe regering is van mening, dat een internationaal systeem voor de exploitatie van het Suezkanaal de beste oplossing is om het vertrouwen te herstellen tussen de landen die bij het Suezkanaal belang hebben. Deze nood zaak voor onderling vertrouwen tussen landen der wereld was het hoofdthema de1*, bet overigens vrij korte betoog van vakminister. „Als wij eenmaal afwijken na f 06 plicht bestaande overeenkomsten -i-^.komen, is alle vertrouwen, zo nood- voor het bereiken van interna- Zeer kennelijk keerde minister Luns Zr» vre^fn ®°nesic, toen hij verklaarde: „De Nederlandse regering constateert met grote bezorgdheid de toenemende neiging van sommige landen waarvan wij in de laatste maanden een paar frappante voorbeelden hebben gezien hun inter nationale verplichtingen te verzaken en de eigen nationale belangen te bevorderen door het schenden van andermans rech ten." Hij herinnerde aan de door Pineau geuite zienswijze, dat „een verband be staat tussen de daad van kolonel Nasser en zekere daden van soortgelijke aard, die door andere regeringen begaan zenn. Wij doen er goed aan dit bredere verband niet uit het oog te verliezen." zo zeide hij. Ook zondag zijn in Londen veel dipi°- matieke besprekingen achter de scher men gevoerd. Krisjna Menon, de Indiase delegatielei der. voerde besprekingen met majoor Ali Sabri, de medewerker van president Nasser, en met de Britse minister van de fensie, Sir Walter Mockton. Sabri en Menon hebben voorts afzon derlijk besprekingen gevoerd met de Sov jet-minister van buitenlandse zaken, Sje- pilof. Sabri confereerde gisteren ook met de Indonesische minister van buitenland se zaken. Abdoelgani, en de Pakistaanse ministei Choudhury. Choudhury voerde besprekingen met de diplomatieke vertegenwoordigers van Perzië. Turkije. Jordanië en Irak. Naar verluidt zal de Indiase afgevaar digde, Krisjna Menon. vandaag ren plan voo- regeling van de Suezkanaal-kwestie indienen, dat de instemming van Egypte zou hebben. In kringen, die nauw met de Egyptische ambassade in Londen verbonden zijn, werd gisteravond vernomen, "at het In- (Van onze weerkundige medewerker) is naar de Middellandse Zee verdreven. Alleen in Zuid-Frankrijk. Italië en Spanje werden nog zomerse temperaturen waar genomen Elders in Europa viarieert het Wij hebben weer een zeer ontstuimig weekeinde achter ons liggen. Zaterdag middag passeerde een koufront, met bui en. waarbij een harde wind opstak. Nog erger was het zondag, toen een randsto- rins var. de stormdepressie vlak langs onze kust trok en daar een 'zuid -weste lijke storm veroorzaakte. Te Den Helder werd een windstoot, van 100 km per uur waargenomen. Met de regenval viel het gisteren mee, al vielen hier en daar nog enkele buien. De temperatuur bleef voor augustus aan de lage kant: alleen in het zuid-oosten van Nederland werd 20 gr C gemeten. In de hogere luchtlagen is kou dere lucht gaan toestromen, waardoor er ook vandaag nog buien voorkwamen. Van de Britse Eilanden komt nu een zwakke rug van hoge luchtdruk naderbij, waar door morgen meer opklaringen verwacht mogen worden. De aangevoerde lucht blijft echter koel. Boven het midden van de Oceaan maakt zich een nieuwe Oce aanstoring los. welke in oostelijke rich ting trok en reeds morgen Ierland en Schotland zal bereiken. Na een tijdelijke verbetering zal het weer daardoor ook in ons land opnieuw wisselvallig en re genachtig worden. Het vrij warme zomer weer dat het grootste deel van de vorige week nog in midden-Europa voorkwam, In Londen bracht de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken een be zoek aan de Sovjet-ambassade. Bij zijn vertrek deed collega Sjepilof hem uit geleide. wik tussen 20 eh 24 gr C hetgeen toch altijd nog belangrijk hoger is dan in ons land. Met de !'.eJ?envai van het afgelopen weekeind erbij is er hier en daar. met name in het noorden en westen van ons land in augustus al meer dan 100 mm regen gevallen. Naar wij vernemen, zal aan de eerst volgende algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Tarakan Petroleum Mij worden voorgesteld, een extra-uitke ring van 300 per aan(jeeJ ten laste van de reserves betaa]baar te stellen en het dividend over 1955 vast te stellen op J 46 (v. j. f 80). De 13-jarige Dennis Briody, die in Mas- sapequa op Long Island in New York woont, schreef na de naasting van het Suez-kanaal door Nasser aan de presi dent, dat hij bang was, dat de Egypte- naren de reactie van het Amerikaanse volk op de crisis rondom het Suez-kanaal verkeerd zouden begrijpen. Prompt kreeg hij een brief van Nasserwaarop een correspondentie volgde met het re sultaat, dat Dennis door Nasser werd uitgenodigd met zijn vader een bezoek aan Egypte te brengen en zijn gast te zijn. De ion ge ..diplomaat" liet zich uiter aard niet lang bidden De Nederlander H. K., die, zoals gemeld, enige dagen geleden bij Stockholm werd gearresteerd op verdenking van inbraak, heeft de hem in Zweden ten laste gelegde inbraken ontkend, doch hij heeft toegegeven, dat hp deel uitmaakt van een internationale bende- De politie verdenkt hem ook van de geruchtmakende inbraken die tijdens de huwelijksfeesten in Monaco zijn gepleegd, aangezien de daar toegepaste techniek veel overeenkomt met die van de in Zweden gepleegde inbraken. Op een adreslijst, die K. bij zich had. komt de naam van mevr. Erlander, lid van de Zweedse Raad van State, herhaaldelijk voor. doch hij beweert dat dit is omdat zij „deel uitmaakt van zijn kennissenkring". Ook het zomerverblijf van Koning Gustaaf Adolf komt er op voor. K. zegt dat hij van plan was daar als toerist eens te gaan kijken zodra de Koning van zijn vakantie terug was. 11 De Nederlander, die beweert, dat hij de juwelen en gereedschappen die bij hem zijn gevonden, voor een Fransman be waart, geeft toe, dat hij zijn „opleiding" in de Parijse onderwereld heeft genoten. De Zweedse politie zegt in geen dertig jaar een inbreker van „een dergelijk for maat" in handen te hebben gehad. K. zou voor meer dan zeventigduizend kronen aan sieraden hebben gestolen. Hij De openbare aanklager beeft voor liet landgerecht in Djakarta vandaag Bijna honderd leden van Europese vor stenhuizen. waarvan ecn derde prins of prinses van huwbare leeftijd. ^Ijn ilit weekend aan boord van het luxe 8000 tons-jacht „Achilleus" van Venetië over gestoken naar Korfoe Daar zullen zij een veertiental dagen de ?ast zijn van de Griekse koning Paul en koningin Frede- rika. De reis was oorspronkelijk opgezet als een „cruise" door de Griekse wateren, doch moest worden uitgesteld in verband me( de kwestie-CyPrus- 'n plaats daarvan is thans het bezoek aan Korfoe georga niseerd. Z. K. H. Prins Bernhard heeft zaterdag de prinsessen Beatrix en Irene aan boord van de „Achilleus" gebracht en is giste ren uit Venetië teruggekerd naar Neder- and. Velen van de deelnemers aan de vakan tie kennen elkaar van de „cruise", die twee jaar geleden door het Griekse vor stenpaar was gearrangeerd, zodat er reeds op de gondels, die de gasten aan boord van de „Achilleus" brachten, de plezierige stemming van hernieuwde ken nismaking heerste. Behalve onze prinsessen zijn de enige deelnemers, die leden zijn van regeren de vorstenhuizen, prins Knud van Dene marken en de 21-jarige prinses Elisabeth van Luxemburg, en tevens de 29-jarige prins Charles van Luxemburg. Andere gasten zijn de 19-jarige ex-ko ning Simeon van Bulgarije en zijn moeder, koningin Joanna, de graaf en de gravin van Parijs, de hertog en de her togin van Wtirttemberg. de hertogin van Aosta met haar dochters, ex-koningin Helena van Roemenië, prins Mortiz van Hessen, zijn broer prins Otto en zijn zus ter prinses Dorothea en de prins en prin ses Viggo van Rosenborg uit Denemarken. Voorts leden van de huizen Hannover, Braganza. Habsburg. Hoherilohe en ver scheidene takken van het huis Bourbon. Van de actieleiding van de stakende Amsterdamse taxichauffeurs vernemen wij, dat begin deze week, waarschijnlijk via een bemiddelaar, pogingen in het werk zullen worden gesteld een oplossing te via den voor het nu reeds 12 weken durende conflict tussen de ondernemers en de loonchauffeurs. Polen heeft opnieuw een vermindering van zijn strijdkrachten, thans met 50.090 man, bekendgemaakt. In september van het vorige jaar werd het leger al met 47.000 man ingekrompen. Als reden wordt opgegeven, dat Polen een bijdrage tot de ontwapening wil leve ren en zijn economie verder wil ontwikke len. vijftien jaar gevangenisstaf geëist tegen de Nederlander Schmidt. De openbare aanklager, Joesoef Soe- wondo, zei te geloven, dal bet eerste punt van de tenlastelegging steun verlening aan de vijand in oorlogs tijd niet was bewezen; het tweede punt inzake „opstand" achtte hij echter wel bewezen. Mevrouw Bouman, zijn verdedig ster, zal op 10 september haar plei dooi houden. H. C. J. G. Schmidt, afkomstig uft Nederweert. gewezen kapitein van het K.N.I.L., was na zijn pensionering in 1951 eerst beheerder van een mess van de Garoeda; vervolgens was hij werkzaam hij de makelaarsfirma Fenis in Bandoeng Hij werd op 18 december 1953 ge arresteerd door de Bandoengse politie toen hij op zijn bromfiets op weg was van huis naar kantoor. Als redenen voor zijn arrestatie wér den in het proces-verbaal van de Ban doengse politie (inspecteur Endoeh) op gegeven. dat de politie van een niet ge noemde helper de inlichting had gekregen, dat hij leider van een bende was; dat de politie vervolgens door infiltratie in ziin huis te weten kwam, dat hij anti- Tndonesisch was en dat met het oog op het nog niet opgelost zijn van de 17 oktober-affaire (de twist tussen twee groepen in het Indonesische leger, die op 17 oktober 1952 aanleiding gaf tot moei lijkheden) het wenselijk leek, hem te arresteren, daar het komplot, dat onder zijn leiding zou staan, elk ogenblik tot actie kon overgaan. Op 9 september 1954 begon het proces tegen beklaagde, die toen 51 jaar was. Van de 30 getuigen, die de politie na zijn arrestatie verhoorde, zijn de „kroon getuigen" dezelfden als in de zaak tegen wijlen de heer Jungschlager, namelijk Tomasoa, Manoch en Harris Bin Soehaemi. reis was in Zweden en dat hfj ook De nemarken en Noorwegen had bezocht. Uit zeide bij zijn verhoor, dat hij op vakantie zijn pas bleek dat hij op 4 augustus in Noorwegen was geweest. Op die datum werd in twee villa's in Oslo ingebroken. De buit van een van deze inbraken be stond uit zilveren sieraden, waarbij een ring <üe in K 's auto werd teruggevonden, een halssnoer met 96 echte parels en ongeveer tweeduizend kronen in contan ten. Bij de andere inbraak werd o.m. een gouden sigarettenkoker ontvreemd, die eveneens in Zweden is teruggevonden. K. is. zoals bekend, donderdagavond ge arresteerd in Lidingo, bij Stockholm, toen hu de gestolen goederen, die inmiddels üoor enige jongens waren gevonden, wil de opgraven. Hij kwam daar aan in een auto met een Deens nummerbord Toen hij begon te graven werd hij meteen door de politie in de kraag gepakt. In de auto werden sieraden met een totaal gewicht van een half pond gevonden. Zij waren uit elkaar gehaaid en de juwelen waren apart op e-ïn hoopje gelegd, zodat de iden tificatie nogal moeilijkheden oplevert. erder werden in de auto een masker, een pistool, een jachtgeweer kostbare tototoestellen, vis. en kapeeruitrusting en conserven gevonden. K. kon bewijzen overleggen, dat hij de auto in het buiten land had gekocht. In zijn wagen werd echter ook een op vouwbare ladder aangetroffen, die door middel van een met draden werkend me chanisme na gebruik gemakkelijk naar binnen gehaald kan worden. Volgens de Stockholmse politiecommissaris Sten Hammargren, een deskundige op het ge bied van inbrekerswerktuigen, is dit een uniek hulpmiddel. De Zweedse politie, die gelooft dat de internationale misdadigersorganisatie, waarvan K. lid is, haar „verkoopbureau" in Nederland heeft, heeft zich in verbin ding gesteld met de internationale poli- tie-organisatie Interpol. Uit Boedapest te Wenen aangekomen reizigers maken melding van geruchten in de Hongaarse hoofdstad volgens welke Imre Nagy, de vroegere Hongaarse pre mier, die uit zijn ambt en uit de Hon gaarse communistische partjj is gezet, zal worden gerehabiliteerd. Uit sociaal-democratische bronnen te Boedapest wordt anderzijds vernomen, dat de rehabilitatie reeds een feit zou zijn. Janos Kadar, een opponent van de on langs als partijsecretaris vervangen Ra- kosi. zou er melding van hebben gemaakt in een redevoering, welke hij vorige week zondag voor een partijafdeling hield. De Amerikaanse multi-miljonair H. B. Cantor, die, zoals bekend, het plan heeft passagiersschepen van 90.000 ton te la ten bouwen voor een goedkope verbin ding tussen de Verenigde Staten en Euro- Pa, heeft zaterdag te Brussel medege deeld, dat hij na een bezoek aan ver scheidene Europese havens, zoals Vlis- singen, Bremerhaven en Cuxhaven. be vonden heeft, dat de haven van Zee- brugge het best beantwoordde aan zijn verwachtingen. Naar zijn schatting zou de aanpassing van de haven van Zeebrugge aan haar nieuwe bestemming ongeveer 2 jaar tijd vergen, en zouden de kosten die door de Belgische staat zouden wor den gedragen, ongeveer 1 miljard frank belopen. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken Spaak woonde de confe- f01?11,0 waarbi.i afgevaardigden van het kabinet van de eerste minister, van e departementen van economische zaken, verkeer, openbare werken en financiën, alsmedé vu de Nationale Bank en de Belgische dienst voor buitenlandse han~ del aanwezig waren. Na een lange gedach- tenwisseling werd overeengekomen dat de Belgische administratie aandachtig en zonder verwijl de verschillende aspecten van het plan zal bestuderen, o.m. de mo gelijkheden om de door de heer Cantor uitgekozen haven van Zeebrugge aan te passen, de vraagstukken inzake de open bare of particuliere financiering van het Plan. Wjj menen te weten, dat de heer Can tor te Brussel contact heeft gezocht met een der grootste banken van België. Het is verder mogelijk, dat hij vandaag nog besprekingen in de Belgische hoofdstad zal hebben. Gisteren bracht de heer Cantor een tweede bezoek aan Zeebrugge. In gezel- schp van de burgemeester bezichtigde hij de haveninstallaties en woonde ook de wijding van de zee door de bisschop van Brugge bij. (Van onze parlementaire redacteur) Zaterdagavond reeds is het officiële bericht gekomen, dat de informateur prof. Lieftinck de antwoorden van de fracties had ontvangen en zijn pogingen tot onderzoek naar een kabinet, dat geacht mag worden het ver trouwen van bet parlement te zullen verwerven, zou voortzetten. Hij had de dag te voren de voorzitter van de fracties ontvangen, nu z.g. niet als fractievoorzitters maar als „leidende politieke figuren". Men kon toen de veronderstelling maken, dat hij hun inzage zou hebben gegeven van zijn nieuwe program en hun een inzicht zou hebben ver- schalt in zijn opvattingen aangaande de zetelverdeling. Dan immers zouden de fractievoorzitters kunnen beoordelen of zijn geestverwanten zouden kunnen adviseren in het door prof. Lieftinck voor te bereiden kabinet zitting te nemen. Dit is echter, zjjn wjj wej ingelicht, iet gebeurd. Prof. Lieftinck heeft de 't.V00rzltters geen inzage gegevan van pr°gram, maar hun eenvoudig de ïfft f,,nfi °f zi-i hun geestverwanten ontraden in zulk een kabinet zitting te nemen. De fracties van de K.V.P. en de Anti- Revolutionaire partij hebben toen zaterdag nog vergaderd en bij beide fracties is de conclusie geweest, dat genoemde vraag niet te beantwoorden is. zolang men het programma van Lieftinck niet kent. noch zijn zienswijze ten aanzien van de zetel verdeling. Kan men het programma van Lieftinck geen tien geven voor het „vak" bezitsvorming, dan valt er op de K.V.P. hoogstwaarschijnlijk niet te rekenen. In die geest schijnt het antwoord gesteld te zijn, dat prof. Lieftinck van prof. Romme heeft ontvangen en het antwoord van prof Zijlstra zou gelijkluidend zijn. De C.H.-fractie meent die vraag nu ook nog niet geheel bevestigend te kunnen be antwoorden, maar het zou de C.H. niet zijn, als daar niet een slag om de arm werd gehouden. Men was daar wel bereid om mee te gaan. werd er gezegd, nadat men van het program en de samenstelling had kennis genomen. Onze indruk is, dat men zich in recht se kringen met de nieuwe opdracht aan prof. Lieftinck wat unhappy voelt. Het merendeel der fracties was van oordeel, dat deze opdracht beter aan een protes tants christelijk figuur ware gegeven. Zo is ook bet advies geweest. Het is bekend geworden, dat prof. Lief tinck na het mislukken van zijn eerste opdracht een bespreking heeft gehad met dr, Drees in diens woning, waarbij de heer Burger mede aanwezig was. Deze dingen blijven nu eenmaal niet geheim. Van deze bespreking heeft prof. Lieftinck geen mededeling gedaan, via zijn officiële woordvoerder Van al 7Ün andere bespre kingen wel. Men krijgt in het rechtse kamp nu een beetje het gevoel, dat men van P.v.d.A.-zijde nu langs een omwes tracht te bereiken, wat in eerste instantie mislukte. Men vraagt zich af, waar de aanvaarding door prof. Lieftinck yan zijn tweede op dracht op steunt. Het is. een opdracht voor een kabinet, dat eigenlijk maar half extra parlementair is. omdat het de bedoeling is welke in de opdracht ligt vervat dat het 't vertrouwen van het parlement zal kunnen verwerven. En dan verwacht men dat het dus de bedoeling is. dat dit kabinet een parlemen tair karakter zal moeten krijgen, dat de bezitsvorming niet aan haar trekken komt en dat de P.v.d.A. d e leidende positie in dat kabinet zal gaan innemen. Men meent dus, dat prof. Lieftinck deze opdracht niet had mogen aanvaarden. Dat hij dit toch heeft gedaan, meent men te moeten toe schrijven aan machinaties achter de scher men binnen de P.v.d.A. en dat is nu niet de juiste manier om de rechtse partijen tot medewerking te bewegen. In die geest schijnt het antwoord aan prof. Lieftinck van de zijde van K.V.P. en A.R. ook te zijn opgesteld. Men acht de aanvaarding van deze opdracht onjuist, ook al omdat dit een opdracht betekent voor een zuiver extra-pariementair kabinet. Tegen een echt extra-parlementair kabinet meent men in rechtse kringen moeilijk bezwaar te kunnen maken, maar het gaat hier niet om een dergelijk kabinet. Feitelijk betekent dit antwoord van de K.V.P. en A.R. aan de informateur dus, dat hij er maar beter mee uit kan scheiden. Deze consequentie heeft prof. Lieftinck echter r.iet getrokken. Dat ligt ook niet in zijn aard Hij is gewoon om door te zetten Dat heeft hij zijn hele leven al gedaan Men ziet in rechtse kringen nu eigenlijk nog maar twee mogelijkheden: óf een echt extra-parlementair óf een rechts kabinet. Tegen een vler-partiien-kahinet zonder de P.v.d.A. bestaat in rechtse kringen alge meen bezwaar, omdat zulk een kabinet ongetwijfeld het cachet zou krijgen van een anti-socialistisch blok en dat wenst men niet. Aan een extra parlementair kabinet, gevormd door'een christelijke figuur en zijn wij goed ingelicht, dan zou de A.R daartegen nu geen bezwaar meer maken zullen de socialisten wel niet willen mee doen. maar dan krijgt men automatisch een rechts kabinet, dat maar een heel kleine meerderheid in de Kamer zou heb ben. Een links kabinet zonder de K.V.P. kan men gerust verwaarlozen, omdat de beide christelijke partijen daaraan zeker niet zullen meedoen. Zij zullen niet als de slip- pendragers van de P.v.d.A. wensen te fungeren. Aanvankelijk schijn» de V.V.D. van mening te zijn geweest niet te moeten meewerken aan een vier-partijenkabinet zonder de P.v.d.A.. maar dat schijnt nu onzeker te zijn geworden. Intussen zet dus prof. Lieftinck ondanks de tamelijk afwijzende houding van K.V.P.' A.R. en C.H.U. zijn pogingen onverdroten voort. Het enige dat hij dan kan doen, is datgene, wat hij na de aanvaarding van zijn tweede opdracht direct had kun nen doen, nl. het aanzoeken van kandi daat-ministers. Deze kunnen dan twee verschillende houdingen aannemen. Zij kunnen na inzage van het program en na het hierover eens te zijn geworden een zetel aanvaarden of zij kunnen het aan bod in overweging nemen en het nood zakelijk achten eerst contact op te nemen met hun partij. Indien zij het laatste doen, zullen de frac tievoorzitters waarschijnlijk vragen naar het program en daarvan voorlopig hun ad vies laten afhangen, want de zetelverdelin zal dan ook nog een rol spelen. Voldoet het program niet, dan zullen zij de aange- (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Over de ramp van Marcinelle is nog steeds niet veel nieuws te melden. Zater dag hebben talrijke redders getracht van de galerij 917 de galerij 1035 te bereiken de enige plaats waarvan verondersteld was. dat er mogelijk nog levenden aange troffen zouden kunnen worden. De man nen, die het verst in de mijn konden door dringen werden gevolgd door andere red ders met reserve-zuurstof, zodat de adem haling-apparaten in de mijn zelf bijgevuld konden worden Zij moesten echter onver- richterzake naar de oppervlakte terugke ren. Verschillende instortingen grote hit te, waterdampen beletten verder voort gang. Om de grootste diepte van de mijn te bereiken denkt men nu naar het laat ste middel te grijpen: alle geleide-stangen langs welke de lift glijdt, te herstellen en onderweg de lift. die de schacht blok keert, op te ruimen. Dat kan dagen duren zochte partijgenoot hun zegen niet kunnen meegeven, maar eenvoudig de beslissing en het risico aan hemzelf overlaten. Het verluidt nu echter, dat in het nieuwe program van prof. Lieftinck de paragraaf over de bezitsvorming zo zou zijn, dat daarin volledig aan de wensen van de K.V.P. wordt tegemoet gekomen. Indien dat werkelijk het geval zou zijn, zou de P.v.d.A. tenslotte toch geheel hebben toe gegeven en zou Lieftinck een goede kans maken, dat de K.V.P haar geestverwan ten gunstig zal adviseren. Maar of dat werkelijk het geval is. zal men de ko mende dagen moeten afwachten Nu prof. Lieftinck echter doorzet on danks het voorlopig onthouden van steun daaraan door de K.V.P. en A.R., zal hij tot de methode zijn toevlucht moeten ne men, dat hij onafhankelijke figuren zoekt, die op dat program met de »oekomstige formateur in zee durven te gaan. Het is natuurlijk de vraag of hij die zal vinden. En daarna is het de vraag indien hij deze vindt en er aldus een kabinet tot stand komt, of dat nieuwe kabinet na de troonrede bij de algemene beschouwin gen zoveel vertrouwen zal weten te ver werven men denke dan weer aan de bezitsvorming dat de Kamer het kabi net voorlopig ongemoeid zal laten. Of het punt van de bezitsvorming zal door prof Lieftinck zo moeten zijn opgelost, dat dit in de ogen van de KVP een tien heeft kunnen verwerven. en nog wel veel langer, misschien wel twee a drie weken. Toch hebben zondag weer negen redders een nieuwe doorbraakpoging gedaan: een Duitser, een Belg en een Italiaan, op kor te afstand gevolgd door zes anderen. Zij lieten zich afzakken, in de eerste plaats om monsters van de lucht te nemen en ten tweede om te trachten een andere weg te vinden. Zij bleven vier uur bene den, doch moesten totaal uitgeput boven gebracht worden. Het ministerie van volksgezondheid heeft intussen bepaald dat uiterlijk heden alle geborgen stoffelijke overschotten, geïden tificeerd of niet, begraven moeten zijn, teneinde het gevaar voor uitbreken van besmettelijke ziekten zoveel mogelijk te voorkomen. Om dezelfde reden zjjn bij de schachtopeningen sterke bacterie-do dende ultra-violctta lampen geplaatst- In sommige mijnen van de Borinage en het Pays Noir zit men nog met een sta king van duizenden mijnwerkers, die wei geren af te dalen zolang de veiligheids systemen niet grondig zijn nagezien. De steunactie voor de geteisterde fami lies gaat in binnen- en buitenland voort. Gisteren werd o.m. ook gecollecteerd in de kerken van het bisdom Luik. Er zouden reeds meer dan vijftig miljoen Belgische franken bijeen zijn gebracht. Het partijbestuur van de CVP heeft be sloten er bij de regering op aan te dringen onmiddellijk een verbod af te kondigen jonge mannen bijneden de achttien jaren voor ondergronds werk in de mijnen in te zetten. In sommige kringen toont men zich ver baasd over het feit, dat de Belgisch - rege ring heeft goedgevonden, dat gedelegeer den van de K.S.G. en het Internationaal Arbeidsbureau aan het administratief on derzoek naar de oorzaak van de ramp deelnemen, terwijl zij vertegenwoordigers van de vakverenigingen van mijnwerkers daar tot op heden buiten houdt. De B.M.W.-fabrieken in West-Duitsland zijn voornemens 600 werknemers te ont slaan i.v.m. een teruggang in de produk- tie van motorrijwielen, welke noodzake lijk is geworden als gevolg van de grotere populariteit van de kleine auto. De onderneming produceert weliswaar ook auto's, waaronder de Isetta mi niatuurwagen, doch de motorrijwielen maken het leeuwendeel van de produktie uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1