Rotterdam Mgr. Jansen bezocht Noordwijk en Leiden Republikeinse partij-conventie begint Maandag in San-Francisco TWEE SCHEPEN GEZONKEN Kardinaal Griffin overleden Mevrouw Roosevelt in ons land Nederlandse diplomaten niet uitgenodigd Dat waren de fouten die we maakten Marteldood van St-.Jeroen herdacht Na vechtpartij overleden Ook Nixon schijnt zeker van zijn zaak ZOMERSE STORM PAGINA 3 MèRE SAINT LOUIS GONZAGA OFFICIER LEGIOEN VAN EER Met kleinzoons Rembrandt gaan zien Eenzaamheid in positieve en negatieve zin Onafhankelijkheidsdag Oud-pastoor Beukers verrast Bij oud-parochianen op bezoek Geruchten over Eisenhowers gezondheids toes ta?td Messensteker gearresteerd ZALIGVERKLARING VAN PAUS INNOCENTIUS XI dus deze inleider, die hierbij wees op de verschillende vakbonden, diocesane bonden en instellingen. Hiertegenover stelde hy de noodzaak om de KAB te zien als één landelijk geheel met de vakbonden en diocesane bonden als uit voerders yan de algemene taak. Waar om nog die dwaze onderscheiding tus sen KAB-afdeling en vakafdeling? Er zijn heel wat individualistjes onder ons die hun stukje beweging tot een tota liteit verheven hebben, zo constateerde deze KAB-leider. Wat de taak van het plaatselijk kader betreft, dit moet niet tezeer blijden vast houden aan oude methoden. Ik geloof niet meer aan grote vergaderingen om onze mensen te bereiken, maar wel aan het overtuigend gesprek van mens tot mens, aldus deze inleider. Zoals uit de discussies, die op de ver schillende inleidingen volgde, bleek, be stond er voor de aan de orde gestelde problematiek op deze studiedagen, waar van de leiding in de vertrouwde handen was van de voorzitter van de KAB in het bisdom Haarlem, de heer Joh. Kortink, van de zijde der ongeveer 200 deelnemers grote en levendige belangstelling. Mère Saint Louis de Gonzaga. (in de wereld Maria Agatha Caecilia Thomas) moeder-overste van het Franse pensio naat „Regina Coeli" te Vught, is bevor derd tot officier in het Legioen van Eer. Via Parijs is zaterdagmiddag uit Ameri ka op Schiphol aangekomen de thans 71- jarige mevr. Anna Eleanor Roosevelt. Zij maakt een vakantiereis door Europa tezamen met haar kleinzoons, de 16-jarige Haven Clark Roosevelt en de 17-jarige John R. Boettinger, die zaterdagochtend per „Ryndam" in Rotterdam zijn aange komen en 's middags in het Doelenhotel te Amsterdam hun grootmoeder begroet ten. Mevr. Roosevelt bezocht met haar beide kleinzoons zondag o.m. de Rem- brandtexpositie in Museum Boymans te Rotterdam. Zij blijft maar kort in ons land en reist deze week weer naar Denemarken; van daar naar Parijs en vervolgens naar Ge neve. waar zij de bijeenkomst van de World Federation of United Nations As sociations zal bijwonen. Mevr. Roosevelt vertelde op Schiphol, dat zij van zondag tot dinsdagavond jl. de Democratische Conventie te Chicago had bijgewoond. De kansen van Stevenson in de presidentsverkiezing achtte zij goed. Glimlachend voegde zij er edhter aan toe: ,Ik ben geen profeet". Op de luchthaven werd mevr. Roose velt door een functionaris van de Ameri kaanse ambassade ontvangen. gen en het vereenzamingsproces op on gekende wijze kan verdiepen. Tot deze conclusie kwam dr. S. W. Couwenberg, de eerste inleider op de so ciale studiedagen van de K.A.B., welke het afgelopen weekend in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout plaatsvon den. Als algemeen thema voor deze studie dagen was gekozen: „de vereenzaming van de moderne mens". Een verschijn sel, dat zich inderdaad in onze tiid in zo sterke mate aan onze aandacht op dringt. Dr. Couwenberg nam als eerste inlei der het verschijnsel der menselijke ver eenzaming in zijn algemeenheid onder de loep. Hij begon zijn inleiding met een scherp onderscheid te maken tussen twee erlei begrip van de menselijke eenzaam heid. Dit woord wordt n.l. in positieve en in negatieve zin gebruikt. In het eer ste geval duidt het op de toestand van zelfinkeer, het bij zichzelf zijn, dat een wezenlijk aspect vormt van elke echt menselijke existentie. De eenzaamheid in negatieve zin tast daarentegen de echt menselijke existentie in de kern aan. Zij kan op' tweeërlei wijze worden omlijnd, n.l. enerzijds als een opgesloten raken in eigen individualiteit, anderzijds als het in nerlijk vervreemd raken van de mens van de hem omringende wereld van medemensen en maatschappelijke instel lingen, van de natuur, van zichzelf en van de grond van zijn bestaan: God. Het zijn twee aspecten van dezelfde men selijke nood, de nood der vereenzaming, zoals men deze negatief ervaren eenzaam- Dc Nederlandse zaakgelastigde in Dja karta, de heer H. Hagenaar, heeft geen der officiële plechtigheden op het „Mer- dekapaleis" van Soekarno ter gelegen heid van de Indonesische onafhankelijk heidsdag bijgewoond. Hij was niet aanwe zig toen president Soekarno op de trap pen van zijn paleis zj)n rede uitsprak noch bij de „garden party". Ook waren de stafleden van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging afwezig. De diplomatieke vertegenwoordigers van an dere landen waren evenwel allen bij bei de plechtigheden tegenwoordig. De woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging de heer D. de Man deelde de correspondent van het A.N.P. in antwoord op vragen mede, dat geen leden van de Nederlandse vertegenwoor diging waren uitgenodigd. Op vragen aan de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken Soe- wito Koesoemawidagdo, deelde deze me de. dat hij niet was belast met het uit nodigen en daarom geen inlichtingen kon geven. Drie Duitse officieren, die in de zomer van 1944 vochten op de Normandische slagvelden, zullen aan 200 Britse cadetten ter plaatse een uitleg geven van de stra tegie van het Duitse leger tijdens de strijd in Normandië. De kadetten trekken van 22 tot 24 augus tus door dit land en ook van Britse, Fran se en Amerikaanse officieren zullen zij een toelichting krijgen op de geallieerde campagne die de nederlaag van Duits land inleidde. de intocht van mgr. Jansen een uitbundig cachet. 's Middags verscheen mgr. Jansen, tot veler verrassing op de receptie, welke te Leiden werd gegeven bij gelegenheid van het feit, dat oud-pastoor Th. M. Beukers in zijn oude St. Petrusparochie zijn 55- jarig priesterfeest vierde. De bisschop van Rotterdam bood de ju bilaris, die des morgens in de St. Petrus- kerk een plechtige H. Mis had opgedragen, zjjn gelukwensen aan en deed in een korte toespraak de mededeling, dat hij bi) de H. Vader voor pastoor Beukers de benoeming tot Geheim Kamerheer had aangevraagd, welke benoeming zeer binnenkort kan af komen. Des avonds om half zeven celebreerde mgr. Jansen een plechtig lof in de St. Lodewijkkerk te Leiden» van welke kerk hij twee jaar lang bouwpastoor is geweest. Mgr. Jansen deed dit naar aanleiding van het patroonsfeest van de St. Lodewijk- parochie en naar aanleiding van het feit. dat deze parochie gedurende een gedeelte van de herbouw van de kerk met ingang van heden in een noodkerk wordt onder gebracht. Mgr. Jansen sprak na het lof zijn oud-parochianen toe. Emilio Stefanelli, een negenjarige jongen uit het Noord-Italiaanse dorpje Comac- chio, heeft met zijn vader de meer dan Jf.000 meter hoge Mont Blanc heklom men en is daardoor het eerste jongetje ter wereld geworden, dat bij het berg beklimmen zulk een hoogte bereikte. De trotse vader fotografeerde op de top zijn flinke zoon. In Zwolle is tijdens een vechtpartij met zijn buurman gisterennacht de 34-jarige F.M., na een aantal messteken te hebben gekregen, overleden. Het drama speelde zich af aan het kleine Grachtje waar beide mannen een woonschuit hebben liggen. De buurman, H.H. is door de politie ge arresteerd. H. had de politie verzocht naar het Kleine Grachtje te komen, teneinde een klacht van hem over het lawaai aan boord van de woonschuit die naast de zijne ligt te onderzoeken. Toen twee agenten daar aankwamen, waren beide mannen aan het vechten. Dé agenten slaagden er in hen te scheiden, maar het was voor M. reeds te laat. Hij viel zwaargewond neer en be zweek enige tijd later aan zijn verwondin gen. M. laat een vrouw en twee kinderen achter. Zaterdagavond heeft de Osservatore Ro. mano het decreet van de H. Congregatie der Riten gepubliceerd, waarmee wordt aangekondigd» dat Z» H. de Paus gelast heeft de apostolische brieven voor de zaligverklaring van de dienaar gods paus Innocentius XI voor te bereiden. Het be doelde decreet, een decreet de tutto» stelt vast, dat veilig tot de verheffing van deze grote paus tot de eer der altaren kan wor den overgegaan. De eerste fase van het canonieke proces werd in 1714 ingeleid en in 1736 afgesloten. Om verschillende redenen bleef het proces liggen, tot het in 1933 werd hervat. Dank zij de grote belangstelling, die paus Pius XI maar speciaal de thans regerende paus voor dit zaligverklarinesproces aan de dag legden, is het eindelijk tot een goed einde ge bracht. Officieel is de datum waarop de plech tige zaligverklaring zal plaats vinden nog niet bekend gemaakt. er tevoren tot ongenoegen van het partij bestuur toch een debat zal ontstaan, dan komt dit o.m. door Stassens actie om Herter naar voren te schuiven. Nominatie van Nixon kost Eisenhower 4,2 miljoen stemmen, zo heeft deze voorspeld. Gou verneur Herter van Massachussets heeft evenwel ook gisteren weer herhaald, dat hij er niet aan denkt een nominatie te aanvaarden. In San Francisco werd gis teren de belangrijke Californische afvaar diging het eindelijk na veel discussie, eens over de houding, die zij jn deze kwes tie zal innemen. Nixon schijnt nu verze kerd te zijn van de steun van nagenoeg deze gehele zeer belangrijke groep afge vaardigden op de conventie. Wat het binnenlandse program van de republikeinen betreft zullen zij in hun ver kiezingsprogram de uitspraak van het Hooggerechtshof tegen rassenscheiding bii openbare onderwijsinstellingen steunen en op uitvoering daarvan aandringen De de mocraten wensen deze kwestie zo min mogelijk aan te roeren, daar zij veel aan hang hebben in de zuidelijke staten. Nixon noemde zondag het democratische kandidaten-duo StevensonKefauver een ..sterke lijst" „Wij kennen Stevensons bekwaamheid om een verkiezingscampag ne te houden uit 1952 en natuurlijk is Estes Kefauver onvermoeibaar". Dit be tekent echter niet, dat de republikeinen niet zullen winnen, aldus Nixon. „Presi dent Eisenhower is thans sterker dan tn 1952.... Toen vormde hij een onzekere factor in die zin. dat hij geen regerings ervaring had. Nu, na vier jaar, weten de mensen, wat hij kan".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3