'J Suez-conferentie gaat laatste fase m Zeventien landen steunen Dulles' plan Geen vrijheidsaanbod voor Kard. Mindszenty? Oostduitse bibliotheken worden „gezuiverd" RUMOER rond melksanerinj AARTSBISSCHOP VAN BOSTON LEIDT GOODWILL-REIS Opnieuw onbestendig Cantor's plan voor massaal vervoer over de Oceaan Zuiveringsactie in Oost-Duitsland Boeken op de index De besprekingen in Lancaster House Woensdag 22 augustus 1956 r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Als Abdoelgani thuis komt Boeken van Ulbrieht en Grotewohl op de „index" Overstromingen in Oostenrijk Mgr. Weskamm t Huisvrouwen boycotten melkboeren Twee dagen Nederland, een week Duitsland Londen vult Malta's schatkist Indonesië studeert op Nederlands protest Vlissingen nog niet uitgeschakeld? Mr. Kolfschoten en minister Suurhoff ontvangen In Boston hoorde men de val Toerist en jongen in zee verdronken Moordpartij op Nieuw-Guinea WEERBERICHT Voor verhoor nog geen Rede van Sjepilof Egyptische verklaring Minderheden in Polen Beslissing over Zeebrugge niet definitief Kosten een miljard frank Kabinetsformatie „De kleine man" Railroad-chapel J. Cushing D.D. Krantenman Vertrouwensraad Te Scheveningen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen zonnige perioden en tot het einde van de middag op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag Donderdag 23 augustus: Zon op 5.39, onder 19.49 uur. Maan op 19.59, onder 7.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LONDEN, woensdagmorgen De Sucz-conferenlie gaat vandaag haar laatste fase in. Zij zal nog moeten hesluiten op welke wijze Egypte zal worden benader om >espie incen te beginnen over de voorstellen, die hier ter tafel zijn ge nac 1 Zeventien van de 22 landen, die aan de conferentie deelnemen hebben inmiddels hun steun gegeven aan het door Dulles ingediende plan voor het instellen van een beheersraad, waarin Egypte vertegenwoordigd zou zijn, om liet kanaal te exploiteren. Daarentegen zijn er, met inbegrip van India zelf, vier landen, die hun steun geven aan het door Menon ingediende voorstel, krachtens hetwelk Egypte het kanaal zal moeten blijven beheren, terwijl daarnaast een adviserend comité van de landen,, die het kanaal gebruiken, in het leven geroepen zou moeten worden. Het Indiase voorstel wordt gesteund door de Sovjet-Unie, Indonesië en Ceylon; het door Dulles in overleg met Frankrijk en Groot-Brittannië ingediende plan heeft de steun van Australië, Denemarken, Ethiopië, West-Duitsland, Italië, Japan, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Perzië, Portugal, Zweden en Turkije. Het 22ste land, Spanje, staat alleen met een plan voor een Egyptische raad van directeuren voor het kanaal, in welke raad tevens internationale vertegenwoordigers zouden zitting hebben. De Indonesische minister van justitie, prof. Moetjatno, heeft gisteren verklaard, dat het onmogelijk is de minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdoelgani, wanneer hij terugkomt van de conferen tie in Londen, te ondervragen, zolang h,er" voor van de president en het kabinet geen toestemming is verkregen. Moeljatno zei, dat een opheldering van de minister alleen mogelijk zou zijn, als hij dit vrij willig deed. Hij voegde hieraan toe, dat tot dusver het kabinet nog geen verzoek had ont vangen tot toestemming om de minister van buitenlandse zaken te ondervragen. Moeljatno verklaarde voorts, dat de anti- corruptiewet volgende maand aan het parlement zal worden voorgelegd. Een woordvoerder van het leger ver klaarde, dat de leiders van de strijd krachten binnenkort met de regering de uitvoering van de bestrijding van de cor ruptie willen bespreken. De strijdkrachten voelen zich verantwoordelijk voor de za ken die de staat nehet land betreffen. De woordvoerder drong aan op uitroeiing van de corruptie op elk gebied. Vandaag of op zijn laatst morgen, zullen de afgevaardigden moeten beslissen welke voorstellen zij nu precies aan Egypte zul len voorleggen en op welke manier dit zal gebeuren. Naar in conferentiekringen verluidt zou Pakistan, Turkije, Perzië en Ethiopië voorstellen een kleine commis sie in het leven te roepen om mei Egypte contact op te nemen en aan de belang hebbende mogendheden verslag uit te brengen. Gisteren dienden deze zelfde vier lan den gezamenlijk een aantal amendemen ten in op het daags tevoren door Dulles ingediende plan. Deze amendementen be oogden vooralnog meer kracht bij te zetten aan de reeds door Dulles gegeven verzekeringen, dat de souvereine rechten van Egypte zouden worden gerespecteerd. Toen Dulles deze amendementen aan vaard had, gaven deze vier mogendheden hun steun aan het aldus geamendeerde Westelijke plan. Van gezaghebbende zijde werd giste ren vernomen, dat er niet o"er het plan van Dulles zal worden gestemd. Men neemt aan, dat een meerderheid gezocht zal worden via een uitnodi ging aan de aanwezige afgevaardigden om hun handtekeninig te stellen onder het betreffende document. In conferentiekringen liepen gister avond de meningen uiteen of de groep staten, die belast zal worden met de taak om de resultaten van de c°h*®" rentie aan Egypte mede te delen, alleen het meerderheidsplan aan Egypte zou njoeten voorleggen of ook het mind®F" heidsplan. Ook was het niet duidelijk of deze groep landen Egypte zou m?®" ten vragen zich binnen een bepaalde termijn over de conclusies van de con ferentie uit te spreken. Inl (je vergadering van gisteren gaf de Sovjet-mindster Sjepilof zijn steun aan bet door India voorgestelde plan. Hij kwam vervolgens terug op het door hem eerder gedane voorstel om een com missie van zes landen in te stellen ter voorbereiding van een latere, grotere conferentie van alle (45) gebruikers van het Suezkanaal. Deze commissie zou de resultaten van de huidige, conferentie diepgaand moeten bestuderen en zou de verschillende voorstellen, die hier ge daan zijn, met elkaar moeten vergelijken ten einde te trachten algemeen aanvaard bare beginselen voor een regeling van de Suez-kwestie op te stellen. Deze voorbe reidende commissie zou tevens een ont werp voor een nieuwe conventie of voor een aanvulling op de conventie van Con- stantinopel van 1888 moeten opstellen Op de conferentie van 4a landen zou deze nieuwe conventie of deze aanvulling dan goedgekeurd moeten worden. Minister Sjepilof liet niet n* val te lanceren op „de vroegere Suez- maatschappij". Deze maatschappijstelde volgens Sjepilof pogingen in het went m „met de goedkeuring en steun van - paalde Britse en Franse kringen scheepvaartverkeer in het Suezkanaal lam te leggen. Htf beschuldigde de ntaai- schappij ervan, dat zij loodsen en tecn- nische adviseurs van hun posten terug riep. Volgens Sjepilof zou de maatschap pij aan haar employés een salaris over twee jaar uitbetalen als zij bereid waren hun werk in de steek te laten. De Sovjet minister deed een beroep op „de betrok ken staten" om maatregelen te nemen tegen deze plannen van de maatschappu. Na de Sovjet-Unie gaven, zoals boven vermeld, Indonesië en Ceylon hun steun aan het plan van India, zoals anderzijds de boven reeds vermelde zestien delega tieleiders bet plan van Dulles formeel aanvaardden. De Spaanse delegatieleider verwekte grote hilariteit toen hij zijn eenzaam standpunt verdedigde. Hij zeide name lijk. dat hij aanbood het Westelijke plan te steunen, indien zijn amendement werd aanvaard. Dit amendement be trof namelijk niets minder dan dat de woorden „raad voor het Suez-kanaal vervangen zouden worden door de woorden „een Egyptische raad". De Egyptische ambassade te Londen heeft gisteren bekend gemaakt dat in Egypte op het ogenblik plannen worden bestudeerd voor verbetering van het Suez-kanaal om de doorvaart voor het toenemende verkeer van grote schepen, met name van zgn. „super-tankers" te vergemakkelijken. Nemen Britse en Franse loodsen ontslag? De Egyptische pers houdt rekening met de mogelijkheid, dat, de Franse en Engelse loodsen voor het Suezkanaal, evenals een zeker aantal „neutrale" lood sen ontslag zullen nemen. Volgens het blad „Al Ahram" zijn „pogingen aange wend om de buitenlandse loodsen tot ontslag te verleiden met verlokkende aanbiedingen. Loodsen die zich buiten Egypte met vakantie bevonden had men reeds ertoe bewogen, niet meer naar Egypte terug te keren. De Egyptische regering zou nu plannen hebben voorbe reid om „dit komplot" te verijdelen. Deze plannen voorzien in de spoedige werving van een groot aantal nieuwe Egyptische en buitenlandse loodsen, de laatsten vooral uit landen als Italië, Griekenland, Pakistan en India. Het Egyptische blad prijst „de nobele houding van Griekenland", dat officieel alle Griekse loodsen en functionarissen, de bij de exploitatie van het Suezkanaal betrokken zijn. verzocht heeft .zich niet te lenen voor intriges van hen, die het Egyptische beheer in diskrediet willen brengen door de scheepvaart door het kanaal stop te zetten". De eerste secretaris van de Hongaarse Communistische partij. Ernoe Geroe. heeft definitief de berichten ontkend, als zou aan kardinaal Mindszenty de vrijheid zijn aangeboden. Geroe legde deze verklaring af na de publikatie van berichten in de westerse pers. volgens welke de Hongaar- Het centrale comité van de SED heeft een zuivering gelast van alle bibliotheken in Oost-Duitsland. Aan deze zuivering zullen ook de boeken van de Oostduitse premier, Grotewohl, die van de SED- serretaris Walter Ulbrieht en Pieck ten offer vallen. Van laatstgenoemde komen o.m. op de „index" „Neuen Erfolgcn ent- gegen" en „Materialien des 4. Parteita- ges". Grotewohls boek „Die Sovjet-Union auf der Genfer Konferenz" en Piecks „Junkcrland wird Bauernland" vallen eveneens onder dit besluit. Volgens sociaal-democratische bron in Oost-Berlijn worden door deze zuivering nog de volgende boeken getroffen: Schir- dewans „Wahlordnung der SER zur drif ten Parteikonferenz", het boek van de onlangs overleden Poolse president Bierut „Aufgaben der KP im Kampf um neue Kader", benevens een aantal Sovjet- boeken over Josef Stalin. Het Warschause blad „Zycie Warszawy" bevatte gisteren 'n pleidooi voor een ver tegenwoordiging van de Duitse minderhe den van Wrocklaw (het voormalige Bres- lau) in het Poolse parlement. De schrij ver, Marian Turski, verklaart, dat een ge paste humane houding ten opzichte van de Duitse minderheden niet slechts een erezaak voor Polen is maar dat zij ook van politiek belang voor het land is. Vol gens het Poolse communistische blad Trybuna Ludu" zou ook de Poolse pre sident Alexander Zawadski aangedron- In Ede, waar gisteren „schapendag" werd gehouden, vormden Veluwse vrouwen een fraaie groep bij de de monstratie spinnen. gen hebben de discriminatie tegen de na tionale minderheden in Polen op te heffen. Zawadski zou dit verklaard hebben op een plenaire zitting van het Nationale Front, tijdens welke zitting hij benoemd werd tot opvolger van wijlen president Bierut. De voorzitter van de centrale raad van Poolse vakverenigingen Klosiewicz, heeft maandag in Warschau 'verklaard, dat de wettige status van de vakverenigingen in een socialistische staat fundamenteel ge wijzigd dient te worden ten einde het ver loren vertrouwen van de leden terug te winnen. De vraag of de Polen 't stakings recht bezitten, werd door Klosiewicz ten stelligste ontkend. Hij gaf evenwel toe, dat de Poznan-opstand Polen geleerd had, dat „conflicten" tussen arbeiders en de regering uit den boze z'.in- De taak van de vakverenigingen is te voorkomen, dat der gelijke conflicten ontstaan, zo voegde hij hieraan toe. se regering der kardinaal zou willen over halen het land te verlaten. De communisten zouden de kardinaal aartsbisschop vóór 2 september buiten de Hongaarse grens willen hebben, omdat op deze dag het eerste eeuwfeest van de con secratie van de basiliek van Esztergom, de zetel van de kardinaal, zal worden gevierd Tegelijkertijd werd gemeld, dat de Hongaarse premier Hegedus een groot jaargeld zou uitkeren indien de kardinaal er maar in wilde toestemmen om het land te verlaten. De kardinaal zou echter evenals vroe ger op geen van de nieuwe voorstellen van de communisten zijn ingegaan en ze zelfs nadrukkelijk hebben geweigerd, zoals hij ook geweigerd heeft een verkla ring van loyaliteit jegens het communis tisch regiem in Hongarije te tekenen. Volgens de jongste berichten zou kar dinaal Mindszenty. die eind 1948 werd ge. arresteerd, van het dorp Puespok Szent Laszlo zijn overgebracht naar" Almasy. een klein dorpje op ongeveer 40 mijl afstand van Boedapest. Aldus meldt het KNP. De Oostenrijkse provincies Tirol Salzburg zijn gisteren door overstromin gen geteisterd, die aan een persoon het leven hebben gekost. De man trachtte drijfhout uit een wilde bergstroom te vis sen maar werd door het water meege sleurd en verdronk. Delen van de Bren- nerpas zijn door hopen slijk versperd, die de nachtelijke stortregens hadden aange voerd. Gistermiddag Iaat slaagde men er in de weg weer voor het verkeer vrij te maken, maar in het oostelijk deel van Tirol zijn nog verscheidene wegen ver sperd. Het dorp Zeil „staat ongeveer een meter onder water. Een veelzeggende foto-combinatie links de Nederlander Herman Kruit hof, die door de Zweedse politie is ge arresteerd, verdacht van juwelendief- stal. Midden de „standaard"-uitrusting van een juwelendief, zoals die bij1 Kruithof werd gevonden, bestaande uit' traangaspistool, pincet, pianosnaar masker, ploertendoder, mes en een lantaarn in de vorm van een vulpen. Rechts een detective in Stockholm, die de door de drie jongens gevonden buit van enige diefstallen bekijkt. De zaak wordt op het ogenblik door „Interpol onderzocht. Gisteravond omstreeks 6 uur is te Beu iyn na langdurige ziekte overleden mgr. dr. Wilhelm Weskamm, bisschop van Berlijn. Zoals bekend, was mgr. Weskamm sinds september van het vorige jaar ziek en moest hij in februari van dit jaar voor de tweede maal een zware operatie onder gaan. Mgr. Weskamm werd op 13 mei 1891 als zoon van een spoorwegbeambte ie Helsen in het district Waldeck geboren. Na zijn priesterwijding te Paderborn op 3 april 1914 was hij waarnemend leider van de hulp voor krijgsgevangenen te Paderborn. Sinds 1932 was hij pastoor te Merseburg, vervolgens deken te Halle en later proost van de St.-Sebastiaan te Maagdenburg. In 1943 werd mgr. Weskamm benoemd tot bisschoppelijk commissaris te Maag denburg, dat bij Paderborn behoort en momenteel in het oostzone ligt. Op 17 oktober 1949 benoemde de H. Vader hem tot tweede wijbisschop van Paderborn met zetel in Maagdenburg. Tot bisschop van Berlijn werd hij benoemd op 4 juni 1951. Zijn intronisatie volgde op 31 ju'u 1951. De jeugd lag de bisschop altijd zeer na aan het hart en dientengevolge ageerde hij steeds heftig tegen de atheïstische jeugdbijeenkomsten in de Sovjetzone. De universiteit van Würzburg heeft mgr. Weskamm enige tijd geleden het eredoctoraat in de theologie verleend. Door de langdurige ziekte van de bis schop kon hem de doctorsbul echter nog niet overhandigd worden. Bijzondere hoogtepunten tijdens het pontificaat van mgr. Weskamm waren de 75ste Duitse Katholiekendag te Berlijn en de plechtigheden naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het bisdom Berlijn tijdens de zomer van het vorig jaar. (Van onze Haagse redactie). De melksanering in Rüswiik, Voorburg en Leidschendam verloopt niet bijster soepel. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat de melkslijtcrs in die plaat sen geen overleg hebben gepleegd met de consumenten, maar ongeveer half augustus de belanghebbenden op de hoog- HAjZET. BEODEN. IN ST A Al W AR ENF ABRIEKEN IE ZEVENBERGEN Aan boord van de Nieuw Amsterdam' die vanmorgen vroeg in Rotterdam aankwam bevond zich een gezelschap Amerikanen, groot 200 man, dat verdeeld in twee groe pen een reis door Europa gaat maken. Een groep van 50 personen zal Lourdes en Rome bezoeken en deze trip wordt ge kenschetst als een pelgrimstocht. De overige 150 Amerikanen bljjven twee dagen Het Britse ministerie van koloniën heeft gisteravond bekendgemaakt, dat Groot- Brittannië, om in Malta's behoefte aan contanten te voorzien, op basis van de cijfers van de Maltese regering een be taling van vijf miljoen gulden heeft ge daan, opdat Malta het komende kwartaal zijn verplichtingen zal kunnen nakomen. De Maltese premier, Dom Mintoff, had de vorige week verklaard, dat zijn regering aan het eind van deze maand zonder een cent zou zitten en haar ambtenaren niet zou kunnen betalen. Kringen van het Indonesische ministc- rie van buitenlandse zaken hebben giste ren gezegd, dat de Nederlandse nota waarin wordt geprotesteerd tegen niet langer erkennen door Indcinesie v zijn schulden aan Nederland, nog st® bestudeerd wordt. Zij konden geen a - wijzing geven, wanneer de regering op ae protestnota zou antwoorden. (Van onze weerkundige medewerker). In de kustprovincies kwam gisteren veel zonneschijn voor en alleen in het binnenland kwam het tot enkele buien. Op het vliegveld Gilze-Rije en het vlieg veld Deelen op de Veluwe werd daarbij nog 5 mm regen gemeten. De tempera tuur kwam ondanks het vrij zonnige weer niet hoger dan 19 gr. C. Een zeer groot verschil is dit met de temperatuur die aan de Rivièra en in Italië wordt waar genomen. Zowel in Nice als Rome meld den gisteren 36 gr. C. Heel wat on gunstiger is het weer in Oostenrijk. Zwitserland en Tirol. Daar komen zware buien voor, waarbij plaatselijk meer dan 40 mm regen viel. Een zwakke rug van hoge luchtdruk passeerde in de afgelopen nacht, waarbij het vrij koud werd. In het noorden van ons land daalde de temperatuur tot 5 gr. C. Bij Brest lag vanmorgen alweer een nieuwe depressie, welke komende 24 uur over België en Limburg naar Duitsland trekt. Komende avond kan er in het zuiden alweer enige regen vallen. Het weer krijgt door deze ontwikkeling in het gehele land opnieuw een onbestendig karakter. Morgen zijn hier en daar enkele regen- of onweers buien te verwachten. De wind is naar oostelijke richting gedraaid, maar aan gezien het ook in Duitsland niet veel warmer is dan bij ons, zal de tempera tuur niet veel kunnen stijgen Hogedruk- gebieden laten ons nog steeds in de steek, zodat wij geen periode van droog en zonnig zomerweer mogen verwachten. Volgens berichten uit België zou de Amerikaanse hotelmagnaat H. B. Cantor, die met zeer grote schepen een nieuw transatlantische verbinding wil beginnen voor massaal vervoer van toeristen zoals gemeld, zijn keuze hebben laten vallen op Zeebrugge Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat er in tegenstel ling tPt hetgeen er in deze berichten wordt vermeld, nog geen enkele beslis sing is genomen. Alles hangt af van ver dere onderhandelingen met de verschil lende havens en de bestudering van de mogelijkheden die daar worden geboden. Daarbij zal zeker een grote rol spelen de vraag, of de toegang tot. de haven van Zeebrugge geschikt kan worden gemaakt en gehouden voor het on elk willekeurig moment in- en uitvaren van dergelijke grote schepen. Het is dus in het geheel niet zo, dat de Nederlandse haven die in dit verband werd genoemd. Vlissingen zou zijn uitgeschakeld. Le Peupie" meldt dat de kosten om de haven van Zeebrugge toegankelijk te maken voor de supertrans-atlanters op een miljard Belgische frank worden ge raamd. evenals het graven van een geul met 12 meter diepgang in plaats van 8 meter, de uitrusting met kranen en an dere haventoestellen. alsook de elektri ficatie en de bouw van een zeestation. tegenover de kade. In het miljard zouden eveneens zijn begrepen honderd miljoen voor de aan koop van vier sleepboten met groot ver mogen. bestemd om de grote transatlan- ters naar de kade te brengen. De Werken zouden 0°* mogelijk maken, dat grote tankschepen van 90.000 ton, die de Schelde niet kunnen opvaren te Zee brugge aanleggen. De informateur prof. mr. P. Lieftinck heeft gisterenavond voor een onderhoud ontvangen de burgemeester van Eindho ven mr. H. A. M. T. Kolfschoten en de heer J G Suurhoff, minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid in het demissio naire kabinet. in Rotterdam en gaan dan voor zeven dagen naar Duitsland. Deze excursie staat onder leiding van de aartsbisschop van Boston Z.H. Exc. mgr. Richard J- Cushing, die vanmorgen aan boord van de oceaan- reus deze reis typeerde als een „goodwill- pelgrimage". De bisschop had het altijd zo jammer gevonden, dat alleen maar vooraanstaande lieden de kans kregen om een reis naar Europa te maken en, zo zei hij, het is juist zo belangrijk- dat de gemiddelde Ameri kaan eens de kans krijgt om de Oceaan over te steken. Ook voor de mensen in Europa, aldus de bisschop, is het wel eens goed, dat zij de gewone Amerikaan eens onder de ogen krijgen, anders zouden ze de indruk krijgen, dat in Amerika alleen maar rijkaards wonen. In Duitsland, waar het gezelschap officieel in Bonn door de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken, dr. Heinrich Brentano ontvangen zal worden, hopen de geestelijken die de reis meemaken nog „oude bekenden" tegen te komen- die thans als aalmoezenier bij de Amerikaanse troepen dienst doen. -.Beautiful people" noemde de bisschop de Nederlandse geestelijken, waarmee hii veel schriftelijk contact heeft gehad in verband met zijn werkzaamheden voor de Verspreiding des Geloofs. Hij hoopte er nog enkele van te ontmoeten tijdens zijn verblijf in Nederland. „Zondag zal het nieuwe bisdom Rotterdam zijn eerste bisschop huldigen", zei „de pers" tot de aartsbisschop van Boston aan boord van de „Nieuw Amsterdam". „Monseigneur brak zijn arm, toen hij daags na de wijding van zijn fiets viel", zei mgr. Francis Lally, redacteur van het Bostons kerkelijk orgaan „The Pilot". „Maar waarom fietst de bisschop dan ook?", zei de aartsbisschop „Men had voor een auto moeten zorgen". Toen was de bisschop van mening, dat we voldoende over hem gesproken hadden en dat was voor hem aanleiding de aan dacht te vestigen op een van de geeste lijken, die hem vergezellen. Als een doorgewinterde promotor intro duceerde hij pastoor Christopher Griffin „De enige pastoor die zijn parochie in een station heeft" zo vertelde de bisschop. Pastoor Griffin werd er verlegen onder, maar vertelde toch niet zonder trots dat hij aan het hoofd stond van de parochie Our Lady of Railways in Boston. ,-Wij hebben ook een kapel op het vliegveld Van links naar rechts: de „stationspastoor" van Boston, de zeereeriv. heer Christopher Griffin, de redacteur van het aartsdiocesaan orgaan „The Pilot mgr. Francis Lally en de aartsbisschop van Boston mgr. Richard van Boston", voegde de bisschop er aan toe. -,Niet bij het vliegveld, maar op het vliegveld", zei de bisschop nog eens om ieder misverstand uit te sluiten. „Ik hen ook nog een krantenman bij me" verklaarde mgr. Cushing en hij wees op mgr. Francis Lally die verbonde" is aan het aartsdiocesane weekblad ,-The Pilot". Toen ging het gezelschap van boord Natuurlijk waren alle deelnemers uitge dost met een „badge". In gouden letters droegen de Amerikanen de naam op hun revers van de instelling, die deze trip voor hen organiseerde ,-The Catholic Tra_ vel League of New York". Er waren oude grijze dametjes onder, opgewonden nonne tjes en glimlachende jonge meisjes: De gemiddelde Amerikaan, katholiek of niet- katholiek. Ze hadden gewoon geschreven op de advertentie, die deze reisorganisatie in de dagbladen had geplaatst. ,-Wat denkt u van de presidentsverkie zingen?" vroegen we de bisschop nog even gauw. „Ik weet het niet, dat is „up to the people", zei de bisschop lachend. -,De ka tholieken vinden we zowel bij de demo craten als bij de republikeinen". Toen was het tijd om aan de goodwill-trip te be ginnen. Tien dagen duren toch al niet te lang. te hebben gesteld van de voorgenomen sanering. Hoewel thans in ongeveer 250 gemeen ten van ons land de sanering reeds een feit is, zijn er op meer plaatsen moeilijk heden geweest die steeds weer werden veroorzaakt door onvoldoende overleg met b.v. gemeentebesturen, werknemers organisaties en het publiek, met name de huisvrouwen. In Haarlem is een poging tot sanering totaal mislukt maar daar zal men binnenkort deze aangelegenheid weer opnemen. In de drie Haagse randgemeenten is echter een verzet gerezen, dat zelfs is uitgelopen op een zekere vorm van boy cot doordat men bij de slijter slechts melk bestelt, maar bijprodukten als kaas, eieren e.d. bij andere leveranciers van een andere branche betrekt. In Rijswijk hebben enkele groepjes huisvrouwen zich 'tot het produktschap gewend waarbij zij haar grieven uiteen hebben gezet, ande ren hebben klachten bij de minister van Economische Zaken geuit, terwijl ook de Ned. Consumentenbond zijn stem heeft laten horen waarin duidelijk afwijzend geoordeeld wordt over de handelwijze van de melkhandel. In een nota aan de Voorburgse gemeen teraad heeft burgemeester Noteboom mee gedeeld dat de slijters B. en W. van Voor burg en Leidschendam hebben verzocht een „vertrouwensraad" te benoemen, bestaande uit negen leden, van wie er twee slijter zijn. Tevens wordt er daarin op gewezen dat aan een tweetal bezwaren de zijde der consumenten door de slijters tegemoet kan worden gekomen indien aan het begin van de eerste drie maanden van de sanering zou worden bekend gemaakt dat na afloop van deze drie maanden een keuze mogelijk is tussen drie melkelij- ters. De bediening zal echter geschieden op een tijdstip zoals dat door de le verancier wordt bepaald. De slijters hebben toegezegd aan deze aanwijzingen te zullen voldoen. De bur gemeester zal zijn standpunt nader bepa len nadat de gemeenteraad een oordeel heeft uitgesproken. Bij het baden in Scheveningen is gis terochtend de 54-jarige apotheker L. Cha- vet uit Lyon verdronken. De man was met echtgenote en kind aan het strand ter hoogte van de vuurtoren. Omstreeks kwart voor twaalf werd een agent van politie gewaarschuwd, dat er een man In zee dreef, ongeveer dertig meter uit de kustlijn. De agent begaf zich daarop te water en bradht de Fransman op het dro ge. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar tevergeefs. Gisterenmiddag omstreeks vijf voor half twee verdronk eveneens in de zee voor Scheveningen (ter hoogte van de Keizer straat) de zevenjarige A. S. H. Bos uit de Juriaan Kokstraat aldaar. De knaap is, nadat zijn zesjarig broertje dat met hem in zee was gegaan, alleen terugkeer de. door een vijftienjarige jongen uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling is nog toegepast, maar het heeft ook hier niet meer mogen baten. Drie bewoners van Nieuw Guinea, van wie er een gewond was, zijn maandag komen binnenstrompelen in Lumi, noor delijk Nieuw-Guinea, met verscheidene mensenvingers bij zie als bewijs van een massamoord waarbij 28 mannen, vrou wen en kinderen zouden zijn gebracht. Politiepatrouilles zijn uit Lumi vertrok ken om een onderzoek in te stellen. De moordpartij, waarvan een gezélscap vissers het slactoffers werd, vond on geveer een week géeleden plaats vlak bij de Nederlandse grens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1