Sluiting Suez-conferentie na heftig debat 24 uur uitgesteld Meningsverschillen over taak van af vaardiging naar Nasser Reddingsploeg op galerij -1035 Zij vond 166 dode mijnwerkers mm Slecht weer berokkende Nederlandse landbouw 200 miljoen gulden schade Eisenhower en Nixon kandidaat ■pi Zomerweerthans reeds oorzaak van 200 miljoen schade Onvriendelijke sfeer in Londen Gestikt door inademen van koolzuur Brand in mijn bij Marcinelle Prof. Romme weigert opdracht Steunmaatregelen voor getroffen agrariërs Donderdag 23 augustus 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwzeelands voorstel ZtllïL ™>or s.1Uf'z-k.a"»a,• De(.aa»- #r;: De zaak-Anneké Beekman HM Landbouwschap tegen heffing door Produkt- schap voor Aardappelen Ze bezetten maar Financieringsrisico ont stellend toegenomen „Fruitoorlog'' eiste acht doden Stassen capituleerde WEERBERICHT j Loodsen-kwest i e De Egyptische regering heeft gister- avor-d besloten 300 nieuwe loodsen aan te JU Tot nu toe 97 lijken geborgen Wat denkt de Nederlander over de landbouw? „Politiek niet de aangewezen figuur" Vijf rubberondernemingen in Sumatra bedreigd met sluiting. Steunmaatregelen „Vinger aan de wand Als middel om uit deze situatie te gera- De weerverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwakke tot matige, later tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuid-oost en zuid-west. Aanhoudend koel weer. Vrijdag 24 aug.: zon op 5.40, onder 19.47 Maan op 20.19, onder 9.02. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LONDEN, hedenmorgen. Tot ongenoegen van de westelijke deelnemers hebben de Sovjet-Unie en India gisteren bereikt, dat de sluiting van de Londense Suezconferentie met één dag is uitgesteld. Zij eisten namelijk, dat behalve het plan van minister Dulles thans door achttien landen gesteund, omdat ook Spanje zich erbij heeft neergelegd ook hun eigen zienswijze over de toekomst van het kanaal aan Egypte zal worden voorgelegd. De besprekingen van gisteren liepen dood op de mededeling van de Indiase afgevaardigde, Menon, dat hij geen bijdrage meer aan het debat zou kunnen leveren alvorens hij van zijn regering instructies had ont vangen. Hij verzocht daarom de vergadering te schorsen. Dit geschiedde dan ook, doch niet dan nadat minister Dulles had gezegd met niet meer ■dan 24 uur uitstel akkoord te kunnen gaan. Op de vergadering, die heden middag om kwart voor drie begint, zal dus de knoop moeten worden door gehakt. wervmg zal geschieden via de Egyptische Oorzaak van de moeilijkheden waren de meningsverschillen over de taak van de ambassades en legaties in het buitenland Een lid van de raad van beheer van de Egyptische kanaalmaatschappij voegde uit de conferentie aan te wijzen commis- aan deze mededeling toe, dat de Egypn- SIe. die met president Nasser contact op sche regering besloten heeft „de vaart -1 - - 1 IntAM *»on HP zal moeten nemen. De grote vraag was, of deze commissie slechts het meerder heidsplan van een internationaal kanaal- beheer aan Nasser zou moeten voorleggen in deze geest werd een voorstel inge diend door de afgevaardigde van Nieuw Zeeland of dat de Egyptische president officiéél ook op de hoogte moet worden gesteld van het door de Indiase afge vaardigde ingediende plan. Uiteraard dient hierbij de nadruk te vallen op het woord „officieel", daar al gemeen bekend is, dat dit voorstel, dat slechts voorziet in de oprichting van een internationale adviesraad, werd inge diend met medeweten van kolonel Nas ser. met wie achter de schermen druk overleg is gepleegd voordat het ter tafel werd gebracht. De Indiase afgevaardigde wilde dat de commissie zou gaan praten namens de gehele cpnferentie op basis van zowel het westelijke als het Indiase plan. Het Nieuwzeelandse voorstel, dat uiteraard de steun van de westelijke mogendheden heeft en dat ook geheel in de ly'n van de ontwikkeling ligt, hield daarentegen in, dat de commissie slechts zou bestaan uit die delegaties, die zich hebben uitgesproken voor het westelijke Plan. Deze commissie zou in Cairo moeten gaan vaststellen, of men daar bereid is te onderhandelen over een verdrag op basis van dit plan. Hiermee werd dus dat van Menon, dat slechts kan rekenen op de steun van de Sovjet-Unie, Indo nesia en Ceylon, als basis van onderhan deling met Nasser van de baan gescho ven. Voordat de vergadering van giste ren begon, verluidde het, dat Pakistan, Turkije, Perzië en Ethiopië de sugges- *'6 wilden doen. dat de commissie niet '•«hts Nasser het plan zou moeten rj'leggm, maar ook onmiddellijk zo hs enige vrijheid tot onderhandelen evp hebben. Van dit voornemen is terenWel ,op die ver§adering van gis- A/r niets gekomen. •dJuIS verwachtte gisteravond, dat Perzie, Australië, Ethiopië en Zweden en m ieder geval de V.S. heden als le den van (je commissie zouden worden aangewezen. De stemming op de herhaaldelijk voor onderling overleg onderbroken vergade ring van gisteren was aanmerkelijk min der vriendelijk dan tot dusver het geval was geweest. Een van de Nederlandse delegatieleden, zei gisteren na afloop: „Het leek soms wel of ik bij een verga dering van de V.N. zat." De Russische minister Sjepilof was een van degenen, die zich mengde in het debat, dat nu en dan een fel karakter kreeg. Hij stelde Zich achter Menon en verklaarde, dat de conferentie geen besluit zou kunnen nemen zonder de 700 miljoen mensen, die de Sovjet-Unie, India, Indonesië en Ceylon vertegenwoordigden". Herhaal delijk richtte hij op agressieve toon vra gen tot de Nieuwzeelandse afgevaardig de over de bedoeling van bepaalde den en zinsneden uit diens voorstel. Ml" nister Dulles verklaarde zeker vijf keer, dat „geen enkele meerderheid, hoe groot ook een minderheid, hoe klein ook, z°u kunnen binden". Hij maakte het de voor stellers van het Indiase plan duidelijk, dat zij hun eigen gang zouden kunnen gaan, maar dat zijn voorstel slechts als werkbasis zou kunnen dienen voor de naar Cairo af te vaardigen commissie. door het kanaal niet over te laten aan de willekeur van Britse en Franse loodsen ..Wij zijn bereid iedere buitenlandse werknemer, die dit wenst ontslag te ver lenen. indien de wettige opzegtermijn in acht wordt genomen en het ontslag niet van invloed is op de scheepvaart in het kanaal." „Indien de Britse en Franse loodsen hun ontslag indienen, zal de Egyptische directie van de maatschappij niet ver antwoordelijk gesteld kunnen worden voor vertragingen, die Britse en Franse schepen daardoor zouden kunnen heb ben. De loodsen, die op hun post blij ven zullen in dit ereval schepen van an dere nationaliteit voorrang moeten ver lenen. Alleen wanneer de doorvaart van deze schepen verzekerd is. zullen de be- schikbare loodsen de Britse en Franse 1 schepen door het kanaal kunnen bren gen." Een woordvoerder van het Britse ministerie reageerde hierop, dat de aan gekondigde mogelijkheid tot vertraging „een ernstige discriminatie betekent je gens Britse en Franse schepen. Het klopt Precies met wat Selwyn Lloyd heeft ge zegd, namelük dat de enige bedreigingen tot nu toe van de kant van Egypte ko men". Minister Selwyn Lloyd heeft zich gis teren op de vergadering van de Londen se conferentie met kracht gekeerd tegen Sjepilof, die Frankrijk en Groot-Brittan- nië beschuldigd had van pogingen het kanaalverkeer te ontwrichten door lood sen aan te moedigen hun post te verlaten. De Britse minister was van oordeel, dat Sjepilofs woorden erop neerkwamen, dat de Egyptische regering .het recht heeft niet alleen de eigendommen van de Suez- kanaalmaatschappij te naasten maar ook haar employés. „Mensen zijn geen goe deren," aldus Lloyd, „zij hebben of zou den behoren te hebben het recht van Vrije keus." b. De procureur-generaal, te Amsterdam, mr. A. van Dullemen, heeft op verzoek van de procureur des Konings te Luik de stukken, die betrekking hebben op het proces van mevr. G. M. L. van M. via de diplomatieke weg naar België doen ver zenden. De Belgische wet schjjft voor, dat de uitleveringsprocedure waarbij de be trokkene in het openbaar wordt gehoord, waarna het hof in raadkamer een advies opstelt aan de minister van Justitie binnen 15 dagen moet zijn behandeld. De minister van Justitie beslist dan over het al ot niet doen uitleveren. Indien de ge stelde termijn wordt overschreden dan wordt_aldus de wet de betrokkene op vrije voeten gesteld. (Telefonisch van onze Brusselse corresp.) CHARLEROI, woensdagavond. Een commissie van onderzoek is giste ren in de mijn van Marcinelle afgedaald. Een fotograaf maakte deel uit van deze commissie om in opdracht van het parket o.m. dc lift te fotograferen, die onmid dellijk na het uitbreken van de ramp een der schachten heeft geblokkeerd. Uit dit onderzoek zou gebleken zijn, dat, zoals men reeds vanaf het begin had aange nomen, een wagentje niet diep genoeg in de lift was geschoven en bij het ophalen van de lift de 3000 Volts-kabcl heeft door gesneden waardoor de brand is ontstaan. De vraag, of het wagentje bij galerij 975 slecht in de lift was geplaatst toen deze naar boven moest, of dat degene, die het in de lift had geschoven onvoldoende tijd heeft gehad om het goed te plaatsen om dat door een verkeerd gegeven signaal de lift te vroeg in beweging kwam, werd nog niet definitief beantwoord. Op de plaats waar de kabel werd door gesneden zijn zeer duidelijke brandsporen waargenomen. De brand heeft zich van galerij 975 in verschillende richtingen ver spreid en de gehele elektrische installatie was onmiddellijk buiten gebruik. Het par ket zou uitgemaakt hebben, dat de door gesneden kabel slechts door een zeer lich te metalen bedekking beschermd was. Het stoffelijk overschot van een mijn werker, dat men enkele dagen geleden in galerij 835 had gezien, maar daar toen nog niet kon weghalen, is thans aan de oppervlakte gebracht. Dit is (met het slachtoffer, dat in galerij 990 werd ge vonden) het 97ste lijk, dat men uit de rampmijn naar boven heeft kunnen bren gen Wat daarbij algemeen opviel was dat dit 'stoffelijk overschot in afwijking van alle andere die men de vorige dagen had gevonden, volledig gaaf en goed bewaard was gebleven. Geneesheren hebben t lan ge tijd onderzocht om te trachten uit te maken, of dit slachtoffer soms langer dan de anderen in leven zou zijn gebleven. De V til 87 dagen staken drie mannen op een uit stammen gebouwd vlot vanuit Cana da de Atlantische Oceaan over. De laat ste dertig dagen moesten zij leven van regenwater en zelf gevangen vis. Toch is de monster-tocht goed afgelopen: alleen net allerlaatste stukje moesten zij de haven van Falmouth in Engeland wor den binnengesleept. Op de bovenste foto etew wc links de kapitein" van het vlot, ie 29-jarige Henry Beaudot en rechts de iT-jarige „opvarende" Mare Modena. De onderste foto toont het vlot. L'Egare II" ln de haven van Falmouth. algemene opinie was negatief. Ook red ders zijn van mening, dat dit slachtoffer ongeveer gelijktijdig met de anderen om het leven is gekomen. Naast het stoffelijk overschot had men zijn veldfles gevonden, die nog vol koffie was. Als hy ianger zou hebben geleefd dan de an(jeren, zo zeg gen mijnwerkers, dan zou hij deze veldfles wel hebben leeggedronken voordat hij stierf. Toch zvjn er mijnwerkers, die beweren, dat, waar het lijk vlakbij een ventilatie- deur werd gevonden, waar hij 'n tijd lang aan verstikking kon ontsnappen, deze on gelukkige nog dagen na de anderen in leven kon zijn gebleven Vanmorgen is officies' raeegedeeld, dat in de loop van de nacht reddingsploegen tot in de onderste galerij van de ramp- mijn te Marcinelle, dat is die van 1035 m., zijn doorgedrongen en daar gedurende Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich tijdens de vergader! ig_ dje gis teren is gehouden, uitgesproken tegen een onderdeel van de Exportheffing Aardap pelen 1956, waaruit blijkt dat het bestuur van het Produktschap voor Aardappelen besloten heeft uit deze heffing een bedrag van twintig cent per 100 kilo te reserve ren ter dekking van het risico, verbonden aan de kredietverlening aan getroffen aardappelexporteurs. Het Landbouwschap merkt op, dat ge bleken is dat het Produktschap voor aard appelen en het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten vit eigen middelen een bedrag van 8 miljoen gulden zullen tourneren, terwijl ook een beroep op de overheid za] worden gedaan een gedeelte van dit bedrag beschikbaar te stellen. Om ^en, verkregen uit bovengenoemde nelfing van 20 cent per 100 kilo te gebrui- 4e aardappelexporteurs te helpen, acht het Landbouwschap dan ook niet .luist. Slechts de heren P. Stokman, B. Doolaard en A. T. Hettinga steunden de Verordening zoals deze door het Produkt schap voor Aardappelen was opgesteld. Door middel van een uitgebreide en- quete die onder auspiciën van het Land bouwschap zal worden gehouden, wil men een inzicht krijgen over de opinie van de gemiddelde Nederlander omtrent de Ne derlandse boeren. Men hoopt door dit on derzoek gegevens te verkrijgen Voor het ten gunste van de landbouw beïnvloeden van de openbare mening. Bij de enquête zuilen zowel de grote als de kleine steden worden betrokken. Het bestuur van het Landbouwschap heeft voor dit doel een be drag van 20.000 uitgetrokken. meer dan vier uren overal hebben rond- gespeurd. Op verschillende plaatsen heeft men in totaal 166 lichamen van omge komen mijnwerkers gevonden; allen zijn tengevolge van het inademen van kool zuur gestikt. Er waren op die galerij geen sporen van brand en er waren ook geen instortingen. De mijnwerkers die daar gevonden zijn, waren er uit een andere galerij heengevlucht. hetgeen bleek uit een opschrift, dat een hunner op een der deuren had achtergelaten. De vannacht ontdekte lichamen hoopt men al binnen de twee dagen aan de oppervlakte te kun nen brengen. Zodra het nieuws van de ontdekking van talrijke lijken werd ver nomen. dromden vele familieleden weer naar de hekken van de mijn. De Nederlandse zaakgelastigde te Brus sel, baron Van Lynden H.M.'s ambas sadeur is momenteel met verlof heeft vandaag aan de Belgische minister vann buitenlandse zaken, Spaak, in Belgische franken de tegenwaarde van 25.000 over handigd, welk bedrag door de Nederland se regering beschikbaar is gesteld voor de slachtoffers van de ramp. Het is warm in Rome, zó warm, dat de actieve Romeinse ijs-verkopers het af en toe niet langer uithouden en, zoals de man op deze foto, een schaduwrijk plek je opzoeken zoals b.v. in de zuilengalerij bij de St.Pieterskerk. ,,Zo vanuit de schaduw ziet het leven er nog zo gek niet uit, alleen moet je dan wel oppas sen, dat je ijskar niet te lang in de felle zon blijft staan zoals hier, want dan wordt zo'n half uurtje verpozing wel een dure liefhebberij Vanmorgen om vier uur is brand uit gebroken op verdieping 900 van de mijn „Saint Charles" van de „Charbonnages du Mambourg Sacré-Madame Poirier Réunis". De mijn is gelegen te Montignies sur Sambre, slechts enkele kilometers van Marcinelle. Op het ogenblik van het ongeval bevonden zich 48 man in de mjjn. De mijnreddingsdiensten zijn onmiddel lijk opgetreden. De reddingscentrale van Marcinelle werd gewaarschuwd en heeft redders naar de geteisterde mijn gezon den. Om zes uur waren reeds 28 mijnwerkers gered. Om zeven uur waren alle mijn werkers gered en was het vuur be dwongen. De minister van arbeid, Troclet, begaf zich onmiddellijk naar Montignies sar Sambre evenals de directeur-generaal van het mijnwezen, Van den Heuvel. H. M. de Koningin heeft gisterochtend op het huis Ten Bosch de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rut gers ontvangen. Vervolgens heeft zü prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen en hem verzocht de opdracht te aanvaarden tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het par lement te genieten. Prof. Romme heeft H- M. verzocht deze opdracht niet te behoe ven te aanvaarden. Op een desbetreffende raag van de Koningin heeft prof. Romme geantwoord, dat hij evenmin bereid zou zijn een opdracht te aanvaarden tot het vormen van een kabinet dat het vertrou wen van het parlement zou kunnen ver werven. In aansluiting op dit communiqué wordt ons het volgende medegedeeld; Volgens de openbare vaststelling van prof. Lieftinck is de brede basis als draagvlak van het parlementair kabinet voorshands onbruikbaar geworden.. Prof. Romme acht zich politiek niet de aange wezen figuur, om thans de vorming en de eventuele leiding van een ander kabi net op zich te nemen. Mede om de span ningen niet onnodig te vergroten, lijkt het thans veel meer in de lijn ener juiste ontwikkeling te liggen, een kabi netsformateur te kiezen uit de protes tants-christelijke kring dan dit te doen uit de kring van een der grootste partijen, die bij het onbruikbaar worden der brede basis voor de vorming van een parle mentair kabinet het meest betrokken zijn geweest. Gistermiddag heeff H. M. de Koningin op het huis Ten Bosch nog prof. dr. J. Zqlstra ontvangen. De heer Nolen, voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Ondernemingen in Sumatra, de „Avros", heeft onthuld, dat vijf rubberondernemingen in Sumatra bedreigd worden met sluiting, als gevolg van de illegale occupatie van de onder- nemingsgronden. Hij' zei, dat het van de verdere ontwikkelingen zou afhangen, of besloten zou worden deze ondernemingen te sluiten. Het eind van dit jaar zou be slissend zijn, zo voegde hij hier aan toe. De vijf ondernemingen zijn: Glugur, Guala Ramu, Pagar Marbau, Timbang Langkat en Rotterdam B. De heer Nolen prees de politie voor het beperken van nieuwe illegale occupaties. De kwestie van de oude occupaties was nog niet op gelost. Ongeveer acht procent van de ge noemde vijf ondernemingen zijn illegaal bezet, aldus de heer Nolen. Van onze Haagse redacte) Volgens een zeer voorzichtige schatting is de opbrengst per ha door het slechte weer gemiddeld met 100 gedaald, hetgeen voor de ruim 2 miljoen ha. cultuurgrond in ons land een bedrag van f 200 miljoen betekent dat de boeren en tuinders dit jaar aan inkomsten moeten derven. Op oi-istieeks 40.000 ha. is de oogst in zeer ernstige mate getroffen, zodat cle betrokken grondgebruikers een schade van f 20 miljoen hebben geleden. Wel zijn door de geringe aanvoer hier en daar prijsstijgingen waar te nemen, maar hierdoor wordt het totaalbeeld weinig anders. Het gehele volk zal van deze tegenvallers de weerslag ondervinden. Vermeerderde import van krachtvoer en beperking van de uitvoer van diverse produkten betekenen een zware belasting van de reeds krappe deviezenpositie, nog afgezien van veel verloren koopkracht van de boeren- en tuindersgezinnen. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, deelde deze som bere feiten gisteren mede tijdens de bestuursvergadering van het schap. Be halve dat op deze vergadering werd ge sproken over de maatregelen, die dienen De republikeinse partijconventie, die op het ogenblik te San Francisco wordt gehouden heeft gisteravond met algemene stemmen president Eisenhower en vice-president Nixon kandidaat gesteld voor het president en vice-presidentschap der Verenigde Staten. Eisenhower werd, zoals te verwachten was, bij Je eerste stemming met algemene stemmen gekozen. Er waren geen tegenkandidaten. Ook vice-president Nixon werd met algemene stemmen kandidaat gesteld. Op Sicilië woedt sedert een jaar een meedogenloze strijd om de macht over de Siciliaanse fruitmarkt, waar geweldige bedragen worden omgezet. Nadat dinsdag en gisteren twee marktkooplieden vanuit hinderlagen werden doodgeschoten is het aantal doden intussen tot acht gestegen, terwijl drie personen worden vermist. De politie gelooft, dat deze „fruitoorlog" be gonnen is toen de geheime mafia-organi- satie trachtte haar eigen mensen in de belangrijkste functies van de fruitmarkt onder te bréngen en een groep kooplieden zich hiertegen verzette. Harold Stassen, die zoals bekend een campagne voerde om gouverneur Herter in Nixons plaats verkozen te krijgen, had, zoals Eisenhower aankondig*!- Hn strijd opgegeven en de conventie j ,gd de benoeming van Nixon te sit i. Even voordat Eisenhower dit belic maakte, had Stassen een bezoek aan de president gebracht, aan wie hij zijn veranderde houding uiteenzette. Stassen had Eisen hower gezegd, dat hij tot de overtuiging was gekomen, dat Nixon de keuze was van het grote publiek en dat Nixon even goed is als ieder andere. Stassen zegde daarop de steun aan het visitekaartje EisenhowerNixon toe. Eisenhower hoopte, dat er dit jaar een republikeins Congres gekozen zal worden, „omdat de belangen van het land het beste gediend zijn als het „Witte Huis" en het parlement door dezelfde partij worden beheerst. Sedert 1954 moet Eisen hower werken met een democratisch Congres. Tevoren had gouverneur Thomas Dewey van New York verklaard, dat de her verkiezing van het duo Eisenhower- Nixon noodzakelijk was om voorspoed en vrede te garanderen. De regering van Eisenhower had volgens'Dewey een chaos overgenomen van de democratische rege ring van Truman en had o.m. de Koreaanse oorlog ten einde gebracht, een dreigende catastrofe in Perzië afgewend, de Triëst-kwestie geregeld, de helft van Vietnam voor de vrije wereld behouden, de bezetting van Oostenrijk doen eindigen, de communisten uit Guatemala gedreven en de NATO versterkt door de toe treding van Duitsland. De voormalige kandidaat voor het presidentschap ver klaarde, dat iedere Amerikaan beter sliep, omdat Eisenhower van plan is vier jaren langer het presidentschap van de V.S. uit te oefenen. Behalve op een aangepaste doelstelling van de landbouwpolitiek en de opneming van buitengewone risico's in de kostprijs berekeningen van bet L.E.I., wees de heer Louwes tenslotte nog op de ontwikkeling van een systeem van verzekering. In hoe verre deze verplicht of vrijwillig dient te zijn, maakte tijdens het verdere verloop van de vergadering onderwerp van dis cussie uit. Wanneer men n.l. een bepaalds verzekering invoert zal een agrariër die dan getroffen wordt en die geen verze kering heeft afgesloten, niet meer voor steun in aanmerking kunnen komen, zo als dat b.v. reeds bij de hagelsehade- verzekering van de tuinders het geval is. Het bestuur van het Landbouwschap heeft duidelijk uit laten komen dat het de opmerkingen omtrent het landbouw beleid gaarne als een „vinger aan de wand" wilde zien voor het toekomstige kabinet. Na zeer uitvoerige discussies werd be sloten aan de door de waterlast getroffen agrariërs op de volgende wijze hulp te verlenen: Het Landbouwschap is zich bewust van een eigen verantwoordelijk heid en wil daarom ook zelf maatregelen treffen. Het zal de regering verzoeken door middel van de provinciale voedsei- commissarissen en de plaatselijke bureau houders over te gaan tot registratie van de schade. Getroffenen dienen zich zelf voor deze registratie te melden. maar slechts indien minimaal 30 pet. van de oogst verloren is gegaan. Hoe en of ieder van hen geholpen zal worden, zal men nader onderzoeken. Het Landbouwschap zal pogen zelf gelden bijeen te brengen waartoe nadere plannen zullen worden uitgewerkt. Hierbij wordt gedacht aan de mogelijkheid om te komen tot een oogst- verzekering en/of een rampschadefonds voor de landbouw. Met betrekking tot de bespoediging van bepaalde waterstaatkundige verbeteringen en andere cultuurtechnische - werken, werd de wenselijkheid uitgesproken dat de betrokken minister over grotere be dragen beschikt om tot uitvoering van dergelijke werken te komen. Wel merkte k|n noemde de heer Louwes een beleid de heer Louwes op, dat de verbetering dat met angstvallig nauwkeurig de meest1 _f„ recente kostprijsberekeningen volgt, maar I tering verband houdt met een waarbij doelbewust over veie jaren de j voortgaande ruilverkaveling waarvoor instandhouding van de boerenstand wordt I men minimaal 25 tot 30 jaar zal nodig nagestreefd, waarbij de noodzakelijkehebben, arbeidsgelegenheid en goede levensoni- i standigheden voor de landarbeiders zijn: Qppn beffinnsmnfhlno'" inbegrepen. Het goed geleide en sociaal- „nejfingSmaCUine economisch verantwoorde bedrijf moet de i Tijdens de discussies werden diverse zetel blijven van een boerengeslacht Ook opmerkingen geplaatst over de kwestie te worden getroffen om de zwaarst ge troffen agrariërs te helpen, kwam in dit verband ook de huidige landbouwpolitiek ter sprake. De heer Louwes merkte op, dat het huidige landbouwbedrijf zich niet alleen in een tijd van technische, maar ook van een financieringsrevolutie bevindt. De boer moet niet alleen de gestegen kosten van zijn huishouding en zijn bedrijfs inrichtingen dragen, maar ook de fiscale lasten drukken zwaar. „Hierdoor", aldus de heer Louwes. „staan de boer niet ge noeg middelen ter beschikking om ook nog risico's van belangrijke tegenslagen op te vangen, juist omdat de uitgaven zo hoog zijn en daardoor de kans op een groot verlies zoveel groter is. Een ver loren gegane hectare aardappelen bete kent immers reeds een verlies van onge veer f 2000. Dit welhaast ontstellend toe genomen financieringsrisico in de bedrijfs- exploitatie moeten wij nog bijna geheel in ons landbouwbeleid verwerken". voor het probleem der z.g. eigenaars- lasten met inbegrip van de grondrente en der min of meer abnormale risico'® zal een oplossing moeten worden gevonden. De risicofactor heeft nog niet ztjn ver werking gevonden in dc kostprijzen zoals deze door het Landbouw Economisch In stituut berekend worden De rampzalige tegenslagen van 1954 en 1956 zullen, naar de mening van het Landbouwschap, een van heffingen die het mogelijk zouden maken aan boeren die zich niet verder in de schulden kunnen steken, geldbedra gen a fonds perdu te verstrekken. De heer Louwes, en met hem diverse andere bestuursleden, waren echter de menin* toegedaan dat men van het Landbouw schap geen „heffingsmachine" moet ma ken. Ir. C. S. Knottnerus voegde hieraan toe dat het Landbouwschap zelf slechts schulden bezit en dus geen eigen geldmid- plaats moeten vinden in de kostprijs- 1 delen heeft om aan de getroffenen uit berekeningen van het L.E.I. delen. ult t*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1