Muur van vuur bedreigt een Zuidfranse stad Zaterdagse mijmeringen Er zijn nog Het kanaal van Suez kwam er ondanks permanente Engelse tegenwerking En ondanks de geweigerde hulp van Rothschilds bank Poolse parlements commissie verwerpt decreet Koningin en Prins op de Achilleus Te Mekka worden zij op de markt openlijk verkocht Harry Prikker ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1956 PAGINA 3 Niemand minder dan Lamartine schreef, toen in Frankrijk de idee van een kanaal door de landengte van Suez steeds meer naar voren kwam: „wat is het belang van het mensdom in deze kwestie? Het is dit, dat de Middellandse Zee, het grote meer, niet langer voor een gedeelte Frans, maar in zijn geheel Europees, zelfs internationaal, weder om het toneel en het voertuig wordt van een onberekenbare uitwisseling van koopwaren en ideeën. Door het kanaal zullen het Rijk van de Indien en China, waarheen de reis, mede door de uitvinding van de stoomboot, in totaal vijf maanden dichter bij Europa komen te liggen. Het zal deze gebieden via Klein Azië en Afrika met Europa verbinden en aldus een grote, universele eenheid tot stand brengen, zowel politiek, industrieel als religieus". Men hoort thans, op de conferentie over het vraagstuk van de internationalisatie van het Suez-kanaal, niet zulke idealistische opmer kingen. Maar hiertegenover staat, dat de man, aan wie deze verbinding tussen west en oost te danken is, zelf een heel praktisch mens was, die zeker niet in de eerste plaats uit idealistische overwegingen zijn schouders onder het enorme project zette. Ferdinand de Lesseps, wiens naam thans wederom op veler lippen is, was de zoon van een hoog geplaatst Frans consulair ambtenaar. Zijn vader werkte als Frans consul generaal schier langs heel de Middellandse Zee en was in Egypte een toegewijd medewerker en adviseur van de onderkoning Mehemet Ali, een man, die zich met grote wilskracht omhoog gewerkt had. De naam de Lesseps was in het Nabije Oosten derhalve verre van onbekend. Ferdinand de Lesseps ging niet in de consulaire, maar in de diplomatieke dienst, echter met het vaste voornemen, zich tot expert in de aangelegenheden van het Nabije Oosten, het Otto maanse Rijk inbegrepen, op te werken. Hij maakte te Rome als gezant inmiddels een diplomatieke fout of ivat anderen er voor aanzagen en iverd gedwongen, zijn ontslag te nemen. Noodgedwon gen trok hij zichvier en veertig jaar oud, op een landgoed terug, om verder het leven van een landedelman te leiden. Hij was weduw- naai en vader van vijf kinderen. Zijn moederloos gezin en het be teer van het landgoed eisten uiteraard veel van zijn werkkracht, maar in de stilte van het platteland peinsde Ferdinand de Lesseps over bijna niets anders dan het Oosten. Toen hij, voordat hij in de diplomatie ging, een poosje consul was te Alexandrië, had hij vriend schap gesloten met Mohammed Said, de lieveling onder de dertien zonen van Mehemet Ali. Deze toonde zich Ferdinand zeer genegen, in een eerbiedige herinnering aan zijn vader, van wie hij meermalen verzekerde, dat hij hem gemaakt had tot wat hij was. Engelse consul-generaal zichtbaar verrast Observator NEDERLAND PROTESTEERDE WEL Indonesische berichten over schuldenkwestie tegengesproken Saoedi Arabïê, het Arabische land, in deze eeuw door de grote Jbn Saoed op de puinhopen van vervallen Arabische rijkjes gegrond vest, is de enige, slavenhoudende staat in de wereld. Er worden daar, niet zoals in Sovjet;-Rusland, mensen om politieke en andere redenen tot bijna levenslange dwangarbeid veroordeeld en in grote kampen samengebracht, uaar ze praktisch tot slaven worden gemaakt, maar zonder meer mensen als slaven in huis gehouden en heimelijk, doch ook in het openbaar verhandeld. Slavenjagers trekken in opdracht van de rijke sjeiks van Saoedi Arabië door Yemen, de Buraimi-oases, Irak en Per zie, am daar in afgelegen streken op de mensenjacht te gaan. Zelfs dc leden van het koninklijk huis doen aan de slaven handel mee en zowaar de koning zelf houdt er slaven op na en hij laat hen onthoofden, als ze proberen door de vlucht hun vrijheid te herwinnen. Jeugd weigert verkoop Daad van piëteit Beschermvrouwe van kabeltransport Rode kadervorming En morgen? Na het visioen van De Lesseps opgevat. Nu of nooit.Mohammed Said luisterende vol belangsteling naar zijn uit eenzettingen en zei daarna eenvoudig: u hebt Hie overtuigd, ik neem uw plan over. We zullen ons op de verdere duur van deze tocht over de mogelijkheid van uit voering beraden. U kunt op mtf rekenen. Op 25 november 1855, kondigde de vice-koning te Kairo voor de verzamelde consuls-generaal in gala uniform het plan aan tot 't graven van een kanaal, waar toe het nodige geld door een maatschap pij, gevormd uit vertegenwoordigers van alle naties, moest worden bijeengebracht Ferdinand de Lesseps zou de leiding van deze maatschappij krijgen. Deze schreef later aan een vriend: de consul-generaal van Engeland was zichtbaar verrast. Nu. de Lesseps zou later nog wel meer van de Engelse consul-generaal en in het algemeen van de Engelsen merken. Ze hebben z\jn plannen uit alle macht te gengewerkt. Lord Palmerston maakte zijn plan voor charletanerie uit. verklaarde het officieel als niet voor uitvoering vat baar. Achter zijn woorden stak inmiddels de vrees, dat Frankrijk een nieuwe route naar het oosten zou gaan beheersen. En geland was feitelijk heer en meester over de route rond Kaap de Goede Hoop. Deze weg was veel langer, maar men had hem vast in handen.. De ironie der geschiedenis doet nu een Eden zich hardnekkig aan hetzelfde kanaal vast klampen, dat door zijn voorganger geridi culiseerd en als gevaarlijk voor Engeland werd beschouwd. concessie voor het kanaal werd op 30 november 1854 getekend, met een duur van 99 jaar, te rekenen van de in ge bruikneming af. Echter, de werkzaamhe den zouden pas mogen worden aangevan gen, wanneer de Hoge Porte, de regering te Constantinopel, er haar goedkeuring aan had gehecht, want Turkije oefende althans theoretisch, de soevereiniteit over Egypte uit. Deze goedkeuring Ret op zich wachten, maar Ferdinand de Les seps begon alvast, met de eerste werk zaamheden: bodemonderzoek, vaststellen van het tracée enz. Hij spreidde daarbii een groot inzicht ten toon en een intuitie welke de deskundigen en technici in ver bazing brachten. Tegen het einde van 1855 waren die er, evenals hij. van overtuivd dat een directe verbinding mogelijk was zenelerngebeenstondeaUVerSChil tUSS6n de In het begin van 1856 lag er een proient ter tafel, dat goeddeels op deze eerste ev Ploraties gebaseerd was: een d recte" verbinding via de twee Amer-meren De Hun*» van np+ ixrorlr j 4 Aan de liaven van Port Said staat het standbeeld van Ferdinand de Lesseps. Opgewonden Egyptenaren hebben het willen vernielen, maar de politie verhinderde dit. Aldus s'iat het er nog steeds, als een hulde de westerse ondernemingsgeest in een oosters land. «nder'hlwi Ali s*elde zijn lievelingszoon nnnnrtrÏÏ. 1® nog jonSe Ferdinand, die O.a. opdracht kreeg, hem paardrijden te leren. Dit had een bedoeling. De jeug dige kroonprins begon aardig dik te wor den en zijn vader wenste, dat hij »en ver mageringskuur onderging en zag angst vallig toe, dat zoonlief niet al te veel at. Mohammed Said was dol op spaghetti. In het paleis mocht hij die volstrekt niet eten. Af en toe vergastte Ferdinand hem heimelijk op een volle schotel. Mohammed Said was hem uiterst dankbaar. Het is niet onmogelijk, dat deze spaghetti in dertijd de grondslag is geweest, waarop Ferdinand de Lesseps zo niet het Suez- kanaal, dan toch zijn ontwerp en meer in het bijzonder de toestemming voor uit voering er van heeft kunnen baseren.. Ten slotte, in het leven bepalen kleine dingen vaak de loop van grote gebeurte nissen! Enfin, Ferdinand peinsde op zijn rustie ke landgenoot over het woelige oosten. Hij had. toen hij tijdens een epidemie van een besmettelijke ziekte te Alexan drië in quarantaine moest, van zijn vrien den een stapeltje boeken ter lezing gekre gen. Hieronder bevond zich het befaamde rapport van Napoleons ingenieur Le Père over de mogelijkheid van een kanaal door de landengte van Suez. Hij wist zich de details er van nog precies te her inneren en allengs groeide het plan er voor in zijn brein. Hij kwam er zowaar toe een nota er over te sturen aan vice- koning Abbas Pasja X opvolger van Me hemet Ali en zelfs naar de Sultan in Constantinopel (Stamboel). Deze nota, een minitieus uitgewerkte verhandeling, ging de weg van zovele plannen. Ze werd netjes in een archief opgeborgen.. Maar dan bereikt Ferdinand de Les seps opeens het bericht, dat Abbas Pasja gestorven is en opgevolgd door zijn vriend Mohammed Said! Hjj beleeft een visioenMohammed Said, de nieuwe jonge, intelligente heerser over Egypte zal hem helpen, de domme lende regering in Constantinopel wak ker te schudden. Men zou het belang van het kanaal inzien en hij. Ferdinand de Lesseps, zou het mogen uitvoeren.. Dat was in 1854. Ferdinand de Lesseps begon, met zijn vroegere leerling en vriend een beleefde felicitatiebrief te schrijven. Diplomatiek natuurlijk goed gezien. Hij kreeg onmiddellijk antwoord. Mohammed Said smeekte hem, naar Egypte te ko men en op 7 november zette Ferdinand je..f'essePs weer voet aan wal in Alexan dra. Hem wachtte een vorstelijk onthaal. De nieuwe vice-koning behandelde hem als een vriend en nam hem mee naar ma noeuvres, welke door tienduizend man in de woestijn werden gehouden. Ferdinand de Lesseps had zijn ontwerp voor een kanaal door de landengte van Suez in zijn zak. Maar hij wachtte zich wel, er direct over te beginnen. Er diende een gunstig moment te worden afgewacht Dit kwam midden in de woestijn, tijdens een rustperiode. Kort te voren had er een prachtige regenboog aan d hemel gestaan en Ferdinand de I. se„s had bet verschijnsel als een gunstig voorteken tal schepen met een tonnage van in totaal drie miljoen ton het kanaal zou passeren. In Constantinopel deed de Engelse am bassadeur. Lord Stafford de Redcliffe, alle mogelijke moeite, om de Turkse rati ficatie te verhinderen of op de lange baan te schuiven. Maar Ferdinand de Lesseps vocht zijn strijd verbeten, ook op politiek terrein en hij tastte de vijand in zijn eigen bolwerk aan, schreef brieven naar het Engelse parlement, de En gelse Oost Indische Compagnie, naar andere instanties, waarin hij zijn plan nader uiteenzette, naar handelshuizen in India en Australië naar bankiers om tenslotte zelf naar Londen te tygen en daar tot de koningin door te dringen. Het verminderde de officiële tegenwerking niet maar Ferdinand de Lesseps werd als een genie geëerd. Nadat directe bespre kingen tussen de Franse regering en de Engelse geen resultaat hadden opgele verd, besloot Ferdinand de Lesseps, na vier verloren jaren, om zonder de toe stemming van de Hoge Porte te beginnen. Hij_ legde het uitblijvan van de goed keuring van Constantinopel uit als een stilzwijgende toestemming en ging tot de oprichting van de Suez-kanaal-maat- schappij over. Maar nu kwam tegenwer king van andere zijde. De internationale bankiers bleken weinig toeschietelijk. Fer dinand de Lesseps bracht een bezoek aan Rothschild. Die verklaarde, de loketten van zijn bankierskantoren te zullen open stellen, teneinde een internationale in schrijving voor het aandelenkapitaal te vergemakkelijken. Ferdinand de Lesseps, hiermede ten zeerste ingenomen, drukte de bankier bij het afscheid hartelijk de hand. Opeens echter viel^ hem iets in. ,,En", zo infor meerde hij voorzichtig, „wat verlangt H Y?°i'..,uw.metfewerking?" Wel, de ge- vij j-e Procent", antwoordde Roth schild, die er geërgerd aan toevoegde: ik kan wel zien. dat u geen zakenman nt „uei of ietg dergelijks, zei daar- °P dinand de Lesseps", dat betekent op -00 miljoen niet minder dan tien mil joen alleen om mijn aandeelhouders in uw donkere bankholen toe te laten. Mer ci. De inschrijving komt wel zonder u voor elkaar. Ik huur zelf wel een kan toor". Hij huurde inderdaad een kantoor, op de Place Vendome en daar kwamen niet de bankiers heen, maar duizenden kleine bezitters. De Franse spaarders namen 207111 aandelen van de 400.000 voor hun rekening, t UUomaanse Rijk schreef sa men met de vice-koning van Egypte voor 96517 aandelen in. Er was door de Les seps een pakket van 85506 aandelen gere serveerd. Mohammed Said nam dit van hem over. Hij werd aldus de voornaam ste aandeelhouder. Dit pakket, met later bijgekochte aandelen, vormde uiteinde lijk bijna de helft Van het aandelenkapi taal. De Engelse staatsman Disraëli kocht De kantoren van de Suezkanaal- maatschappij te Suez worden door Egyptische soldaten bewaakt, sinds Nasser het kanaal „nationaliseerde". het in 1875 van de in geldnood verkeren de khedive.. In 1858 was de kanaalmaatschappij de finitief opgericht en ze vroeg de vice- koning verlof, om met de eigenlijk werk zaamheden te beginnen, dus met het gra ven van het kanaal. Nog steeds was de toestemming van de Hoge Porte er niet. Maar, zo redeneerde Ferdinand de Les seps, had Engeland dia gevraagd voor de aanleg van de spoorweg AlexandriëKaï- ro? Zijn vriend Mohammed Said viel hem bij en in april 1859 werd de eerste spade in de grond gestoken. De Egypti sche regering stelde 20.000 voor het werk opgeroepen fellah's ter beschikking. Het vorderde snel. In november 1862 kon het water van de Rode en de Middellandse Zee het Timsah-meer worden binnenge leid. Ferdinand de Lesseps werd tot com mandeur van het Legioen van Eer be noemd. Helaas, in 1863 verliest Ferdinand de Lesseps zijn trouwe Mohammed Said, die zijn spaghetti niet meer eten zal. Diens opvolger, de khedive Ismaël, is weliswaar geen tegenstander van het kanaal, maar ZÜn minister van Buitenlandse Zaken, Nu- bar, is een agent van de Engelsen. Hij laat het aantal werklieden tot 6000 te rugbrengen.. Te Fort Tewfik, aan de uitmonding ■- anaal in de Rode Zee, staat thans een Egyptische soldaat ncicist d& Bitse leeuw op zucicht Voor de eerste maal sinds de oorlog heeft een Poolse parlementscommissie ge bruik gemaakt van het recht om een re geringsdecreet te verwerpen, aldus meldt Radio-Warschau. Het betreft hier een decreet over de burgerlijke status, dat vorig jaar juni door de regering werd aangenomen, en dat door een parlementscommissie op grond van technische bezwaren verwor pen is. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen De uitgestrekte bosbranden, die deze zomer het achterland van de Cöte d'Azur hebben getroffen, zijn gisteren door een nieuwe, zeer ge vaarlijke brand gevolgd, die thans de bekende tuinbouwstad Grasse centrum van de bloemencultuur voor de parfumerie-industrie ernstig bedreigt. Het vuur is ontstaan in de eiken- en naaldhontbossen langs de Route Napo leon ten noorden van de stad en legde in het begin al enige villa's langs de weg in as. De bewoners konden zich nog over haast redden. Het vuur laaide in een oogwenk zo fel op, dat het zich dertig meter hoog over een front van zes kilo meter in de richting van Grasse voort bewoog. De stad lag in een verstikkende rook, terwfll de bevolking gewaarschuwd werd door de noodklokken en er naar de omliggende plaatsen om hnlp werd ge telefoneerd. In de loop van de ochtend draaide de wind, wat wel enige uitkomst voor Gras se betekende, maar aangezien de wind kracht om de 80 km. per uur lag werd het vuur, dat tegen de avond reeds een diepte van 20 kilometer had bereikt, »og versterkt door een andere bosbrand ten oosten van de stad, zodat het voor de brandweren haast onmogelijk was het vuur afdoende te bestrijden. Uit de ver schillende omliggende plaatsen wareij de brandweren naar Grasse gezonden, ter wijl van Toulon tot Nice politieverster- kingen van de mobiele garde naar de plaats des onheils werden gezonden, waar zich reeds minstens vierduizend vrijwil ligers bevonden. Daar de zware bossen boven Grasse bijna ondoordringbaar zijn en men ver moedt, dat er nog veel achtergebleven munitie uit de tijd van de Duitse bezet ting verborgen is, moest het blussings- werk met de uiterste voorzichtigheid wor den aangepakt, terwijl men in het geheel niet over water beschikte. Gisteravond deelden de aanwezige auto riteiten mede, dat drie leden van de mo biele garde, door het vnnr omsingeld, zich niet meer hadden kunnen redden en dat hun lijken gevonden waren. Drie an dere blussers zijn met ernstige brand wonden naar het ziekenhuis van Cagnes overgebracht. Men tracht vooral te weten te komen, waar het begin van de brand is ontstaan, daar de talrijke zware bosbranden van deze zomer langzamerhand een zeer ver dacht karakter krijgen. Na een tussenlanding te Nice, waar de lunch werd gebruikt, is het Koninklijk Paar gisterenavond via Venetië op Kor- foe gearriveerd. Daar hebben Koningin en Prins zich ingescheept op de „Achil leus", die met de vorstelijke gasten van het Griekse koningspaar een rondvaart maakt door de Middellandse Zee. duur van het werk werd op 6 iaar' we schat, de kosten op 200 miljoen franks Men rekende erop, dat jaarlijks een aan Een woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta heeft de plaatselijke persberichten tegengespro ken waarin politieke Indonesische kringen werden aangehaald die verklaard hebben, dat Nederland niet geprotesteerd heeft, toen het door Indonesië officiëel op de hoogte werd gebracht van de opheffing van de R.T.C.-overeenkomsten. Naar aanleiding hiervan uitten ge noemde kringen hun verwondering over het Nederlandse protest tegen de annule ring van de R.T.C.-schulden, die, aldus deze kringen, een uitvoering is van de op heffing van de R.T.C.-overeenkomsten- De Nederlandse woordvoerder bracht in herinnering, dat de Nederlandse rege ring op 3 maart in antwoord op de Indone sische nota's van 14 en 21 februari haar diepe teleurstelling heeft geuit en geprotes teerd heeft tegen de Indonesische beslis sing zich uit de Nederlands-Indonesische Unie terug te trekken en de R.T.C.-over eenkomsten op te heffen. Vorige week heeft Nederland krachtig geprotesteerd tegen de Indonesische beslissing om de schulden aan Nederland niet langer te er kennen. SLAVEN in ARABIË Ferdinand dc Lesseps (eerste van rechts) met enkele zijner medewerkers te Alexandrië, in Arabisch kostuum. Volgens een onderzoek, ingesteld door het hoofd van de Engelse Vereniging te gen de Slavernij, zUn er in Saoedi Ara- bië niet minder dan vijfhonderdduizend slaven ofwel ongeveer tien procent van de bevolking. De slavenhandel wordt er als een eerzaam bedrijf beschouwd. Alleen met het oog op de Publieke opinie in het buitenland verhandelt men mannen, vrouwen en kinderen meestal achter gesloten deuren, maar in Mekka, de ver boden stad, het grote pelgrimsoord van het Mohammedanisme, worden de slaven nog in het openbaar, op de markt, ge kocht en verkocht, als beesten in de let terlijke zin van het woord aan de tand gevoeld, betast en overal bekeken, om dan eventueel door dc nieuwe eigenaar naar zijn woning te worden gevo-erd. Kort geleden is in West Afrika een ne ger teruggekeerd, die samen met zijn patroon en vier andere bedienden op pel grimstocht naar Mekka was gegaan. In Mekka had zijn patroon hen aan sla venhandelaars verkocht. Zijn patroon had dit gedaan, teneinde zijn terugreis naar West Afrika te kunnen betalen. Hij had in Mekka al zijn geld opgemaakt.. De patroon was een stamhoofd in een streek van Frans West Afrika.. De neger, Dschaud Senaamd. kwam als slaaf terecht in het paleis van niemand minder dan prins Abdoellah Feisal, een der vele leden van de koninklijke fami lie. De oude Ibn Saud had een grote ha rem en een groot aantal kinderen, waar van Abdoellah Feisal er een is. Dschaud werd. naar hij bij zijn terugkeer, na een uitputtende tocht door Arabië en Afrika, aan de Franse politie in West Afrika verklaarde, door de prins niet mishan deld, ofschoon deze door de andere sla ven als een hardvochtig man geschilderd werd. Wie bij een poging tot ontvluchting betrapt werd, kon er zeker van zijn. met stokken doodgeslagen te worden.. Er wa ren in totaal veertig slaven, vrijwel alle maal Arabieren, mannen, vrouwen en kinderen, voornamelijk uit Yemen af komstig. de kleine, onafhankelijke Ara bische staat, die ten zuiden van Saoedi Arabië ligt. In mei 1953. aldus vervolgde Dschaud zijn trieste verhaal, werd ik op een vrachtauto geladen. Mijn bewakers vertelden me, dat de prins besloten had, me te verkopen en ze brachten me naar de slavenmarkt van Djedda. Eerst werd ik daar openlijk te koop aangeboden, la ter echter in een kleine, bedompte kamer opgesloten, waar zich ook een aantal an dere slaven bevond. Van tijd tot tijd werd de deur opengeworpen en de bewakers lieten dan prachtig geklede, rijke Ara bieren binnen. We werden als kamelen onderzocht. Daarna viel de deur weer krakend in het slot Tijdens een van deze bezoeken slaagde Dschaud er in, ongemerkt te ontkomen. Hij rende naar het Franse gezantschap en kreeg daar twee dagen asiel. Vervol gens verborg hij zich, zes maanden lang, dan hier, dan daar tot hij aan boord van een schip kon sluipen, dat Mohammedaan, se pelgrims uit de Soedan over de Rode Zee naar hun land terugbracht. In de Soedan zorgde de Franse consul, dat hij naar West Afrika kon komen. Broodma: ger keerde hij in zijn dorp terug Het trieste verhaal van de neger Dschaud is een van vele. Het nog niet zo lang geleden, dat Mohammedaanse ne gers, zich uitgevend voor zendelingen van de Islam, tot die in Afrika doordron gen en daar jongens en meisjes ontvoer den, die over allerlei sluipwegen naar Arabië gebracht werden. De Franse en Engelse koloniale politie heeft aan dit sinister bedrijf echter vrijwel een einde gemaakt. De slavenhandelaars blijveïi nu dichter bij huis. Ze zijn ook heel voorzichtig. Bui ten Mekka en Djedda eisen ze van even tuele gegadigden aanbevelingsbrieven, al vorens hen bij hun „voorraad" toe te la ten. Over het algemeen leveren ze bij voorkeur aan de leden van de koninklijke familie en aan hoge ambtenaren van de staat. Saoedi Arabië is het land van de olie. Enorme bedragen worden door de Amerikaanse oliemaatschappijen aan de koning uitbetaald. De hoge ambtenaren profiteren eveneens van de ontzaglijke geldstroom, die Saoedi Arabië binnen- vloeit. Hun paleizen en villa's moeten onderhouden worden en eisen veel per soneel. Hiertoe kopen ze slaven.. Men weet het, te Genève wordt momen teel een internationale conferentie ter be spreking van de slavenhandel gehou den'. Saoedi Arabië heeft er geen verte genwoordiger heengezonden, slechts een waarnemer en tegelijkertijd beschuldigin gen aan het adres van Engeland en Frankrijk gelanceerd, die in hun kolo niën de slavenhandel zouden bevorderen. Dit nu echt volgens het Sovjet-Rus sisch recept. Maar de feiten leren ons duidelijk, dat wat men ook van het koio nialisme mag zeggen, dit toch in ieder geval in de gebieden, die het beheerste of nog beheerst, de slavenhandel totaal heeft uitgeroeid, b.v. in heel Noord Afri, ka, Egypte incluis. Andere, recente feiten leren ons, dat Saoedi Arabië het land van de olie, een slavenstaat is in de letterlijke zin van het woord. Kort geleden is in Irak een slavenhandelaar gevat, die naar Saoedi Arabië op weg was met een karavaan van vijftig Perzische meisjes. Hij had ze met zijn mannen hoofdzakelijk in de om geving van de stad Kerbela geroofd. De slavenhandelaar, Mohammed Hoessein, gaf bij zijn verhoor toe, leverancier van koning van Saoedi Arabië te zijn. De vijftig meisjes waren bestemd voor de harems van de koninklijke familie.. Naar het schijnt, is thans een der Bu- raimi-oasen in Zuid-Arabië een der voor. naamste markten voor slaven. Drie grote Bedouinenstammen leggen zich speciaal op de slavenjacht toe. De stam der Al Dowasir „opereert" in Zuid Arabië en in het gebied van Katar aan de Perzische Golf. De ruiters van de stad der Al Moerrah maken de grensgebieden tus sen Saoedi Arabië en Yemen en Muskat onveilig en de stam der Al Manasir heeft de Buraimi-oasen tot operatieterrein. Uit Saoedi Arabië kwam onlangs ook het verhaal van een tiental slaven die uit de hoofdstad Rhyad ontvlucht waren. Ze hadden twee kamelen weten te be machtigen en een hoeveelheid levensmid delen en probeerden, door de woestijn Irak te bereiken. Maar ze werden door de politie achterhaald. Deze onthoofdde onmiddellijk zeven van hen. De drie ande re, als slaven van de koning, werden naar Rhyad teruggebracht en daar in het open baar onthoofd, tot afschrikwekkend voor beeld Helaas, <je conferentie te Genève zal vermoedelijk weinig tegen de slavenhan del kunnen uitrichten, evenals de Vere nigde Naties tot dusver. K. H. De gemeentelijke commissie van Melbourne, die toezicht uitoefent op de vergunningen van straatventers heeft de regering van de Australische Staat Victoria aangeraden de groot handelaars te verbieden om op welke wijze dan ook druk uit te oefenen op jeugdige krant- en tijdschriftverkopers bij de verkoop van Schundlectuur. Dit advies is het jongste resultaat in de boycot actie, die aanvankelijk door 80 katholieke krantenjongens in West- Melbourne werd ingezet. 21 tijdschrif ten, die in hun ogen niet moreel ver antwoord waren, weigerden zij te ver kopen. 350 katholieke krantenjongens hebben zich reeds bij de eerste 80 in deze boycot-campagne aangesloten. In de circulatie van deze 21 tijdschriften valt reeds een sterke daling te bespeu ren. Gelukkig resultaat. Maar op de eer ste plaats moet het lezend publiek rom mel weigeren. Mevrouw Kreisler, de echtgenote van de in Wenen geboren en thans in de Verenigde Staten verblijvende vioolvirtuoos Fritz Kreisler, heeft een landhuis in de omgeving van Danbu- ry in Connecticut aan de Karmelietes sen geschonken. Het landhuis, dat zes volledig ingerichte kamers omvat, zal als vakantieverblijf voor de zusters van New-York gebruikt worden. Zoals be kend trad Fritz Kreisler in 1947 tot de Katholieke Kerk toe. Een welkome vorm van dankbaar heid, hoewel sommigen wel weer aan merking zullen maken. Maar dat deed Judas al. Op de Piazza Stella in de Noordita- liaanse Alpen wordt binnenkort een 14 m. hoog en drie ton wegend beeld opgericht, dat de H. Maagd als Be schermvrouwe van alle soorten kabel transport ter wereld zal uitbeelden. Het beeld stelt de H. Maagd voor, staande op een wolk, die op een aantal kabels rust. Vier engelen houden deze kabels vast. In het betonnen voetstuk heeft men een kapel geprojecteerd. Dat zal me wel een bezienswaardig heid worden. Te beginnen met het nieuwe school jaar zullen in de Sovjet Unie op aan dringen van de Russische Communisti sche Partij 13 scholen met internaat worden geopend. Het gaat hier om scholen, zo schrijft de fravdadie de leerlingen een volkomen harmoni sche, lichamelijke en geestelijke vor ming meegeven en tevens mensen met hoge idealen afleveren, die hun volk zonder voorbehoud zullen dienen. De kinderen, die deze scholen bezoeken, worden gratis gekleed en gevoed en ontvangen tevens alle schoolboeken en schoolbehoeften, die zij nodig hebben. Mensen met hoge idealen. Wat een kostbaar bezit in de materialistische tijd van vandaag. Morgen is het weer zondag. Alweer de 14de na Pinksteren. In ieder geval is er wederom de schaal voor de nieu we kerken. U houdt er natuurlijk re kening mee. Voor de rest een mach tige zonne-zondag met het blijmoedige gelaat van de katholiek, die zich niet al te bezorgd maakt over de materie. Twee heren dienen gaat nu eenmaai niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3