Organisatie ontevreden ministerieel beleid Van Berkel tevreden over van zaken over Rotterdamse Graanmarkt Meeste huisvrouwen laten het brood thuis bezorgen Het spoor van de Oorlog in zuivelland F.N.Z. wijst geen bestuursleden voor produktschap aau Bomexplosie op Cyprus William L. Worden ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 PAGINA 4 D-DAY VAN BOND ZONDER NAAM Per ongeluk DIRECTEUR ONTKENT VERDUISTERING Slechts tweemaal girostortings bewijs vervalst blikatics over te gaan. Het bestuur bleek hierover echter unaniem van mening, dat dit niet goed mogelijk is. Daar Van Berkel met vele doehter- mpen te maken heeft, ondervindt de ver zameling der exacte gegevens veel ver traging De berichtgeving zou alleen ver sneld kunnen worden door zeer grote kosten te maken, hetgeen men thans niet verantwoord acht- Publikatie van slechts enkele cijfers of van indicaties acht het bestuur ongewenst omdat hieruit vaak door aandeelhouders verkeerde conclu sies worden getrokken. Dit geldt temeer omdat de omzetten in de verschillende seizoenen sterk schommelen. In de Philipsschouwburg. de Bara- recreatiezaal en het Limburgiarestaurant te Eindhoven, wordt op zondag 26 aug de jaarlijkse D-Day voor de ruim 2000 Noordbrabantse promotoren en promo- trices van de Bond Zonder Naam ge houden. Vele kleinkunstenaars verlenen hun medewerking aan deze dag. De programmaleiding berust bij Frans van Klingeren en de muzikale omlijsting bij Ad Veen. In een besloten buitengewone vergade ring heeft het bestuur van de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. besloten geen be stuursleden aan te wijzen voor het pro duktschap voor zuivel, dat op 15 oktober a.s. in de plaats moet treden van het be drijfschap voor zuivel. De F.N.Z. kan zich namelijk niet verenigen met de wijze, waarop en de geest, waarin van over- jheidswege dit produktschap wordt op gebouwd. Terwijl men meende, dat de wet in een geest van vrijwillige samenwerking zou worden toegepast, meent de F.N.Z. juist het tegenovergestelde te moeten consta teren. Telkens wanneer in de periode van voorbereiding van het produktschap hel zuivelbedrijfsleven met voorstellen kwam, werden deze volgens het bestuur zonder serieus te zijn bestudeerd, terzijde ge schoven, belachelijk gemaakt, of in een verkeerd daglicht geplaatst. „Dit alles heeft een sfeer van dwang en van opgelegde maatregelen geschapen en getuigt zozeer van de geringe waarde, die men toekent aan de meningen van het zuivelbedrijfsleven, dat het medezeggen schap der ondernemersorganisaties tot een „leeg" woord wordt gemaakt en de uitvoering van de wet geheel in strijd is geraakt met de geest ervan". Naar de mening van de F.N.Z. kan onder deze omstandigheden niet worden verwacht, dat deze organisatie de bestuursverant- woordelijkheid mede zal dragen. Niet van vanuaag of gisteren De moeilijkheden rond het per 15 okto ber in werking tredende produktschap voor zuivel zijn niet van vandaag of gisteren. De werkgeversorganisaties heb ben van het begin af aan bezwaren ge opperd tegen pariteit in de verdeling van de bestuurszetels. De K.V.P. is in de Tweede Kamer ten slotte met de instellingswet meegegaan, nadat het Kamerlid Van der Ploeg van minister Mansholt de toezegging had ge kregen, dat op het punt van de kwali teitscontrole aan privaatrechtelijke rege lingen de voorkeur zou worden gegeven In zuivelkringen acht men dit compromis beschaamd, nu de minister de door de vrije organisaties per 2 september ont worpen regeling niet in de plaats wil laten treden van de tijdelijke regeling, die onder financieel beheer staat van^het be drijfschap zuivel oude stijl. Hij wenst deze onde regeling gecontinueerd te zien in handen van het nieuwe publiekrechte lijke produktschap, waarmede de privaat rechtelijke kant in het gedrang komt. Zeer ernstige bezwaren, niet alleen bij de F.N.Z. doch tevens bij de Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en bij andere werkgeversorganisaties, bestaan voorts tegen de procedure, welke Is ge volgd bij het benoemen van een voor zitter van het nieuwe produktschap. Wel ingelichte kringen in zuivelland zijn van dat deze voorzitter ook op grond Melkbetalin (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars Rotterdam). Door verschillende oorzaken onderging onze markt ln de loop der week een ra dicale verandering. De vraag was gedeci deerd minder aangezien vele consumen ten het in grote hoeveelheden aankomen de goed eerst wilden verwerken, terwijl de nu zo langzamerhand aar de maJ"jr komende inlandse partijen er toe bij droegen een zekere druk op de prijzen uit te oefenen. Bovendien was de stem ming aan de buitenlandse beurzen aan de kalme kant, zodat ook van expor teurszijde diverse stomende/ladende par tijen mais'gerst/rogge en milo lager wer den aangeboden en hiermede de afnemers maanden met aankopen niet te haasten. MAIS vond afnemers voor spoedige platamais, doch de prijzen konden zich toch niet geheel handhaven, terwijl op aflading de verkoopdruk groter werd. In 2 yellow mais stomend/ladend wat aanbod van shipperszijde, doch in ver band met de grote premies tegenover la tere verladingen hielden de consumen ten zich afzijdig. Op aflading sluit onze markt eveneens beduidend lager. In wit te mais weinig aanbod, zodit deze soort zijn priizen aardig kon houden. GERST. Ofschoon kippengerst niet overvloedig te koop is, ondervond men deze week de druk van de aan de markt komende ini. zomergerst. die wat betreft kwaliteit nogal meeviel. In maalgerst was het aanbod van stomende 3 barley groter en moest met lagere prijzen genoe gen worden genomen, terwijl op aflading de prijzen ook een veer moesten laten Nadat aanvankelijk de Altumagerst stijf in de markt lag moest men later de prijs beweging van de Amerikaanse gerst vol gen en sluiten wij derhalve ook voor deze soort veel lager. Syr. en Irakgerst bleven alleen voor het buitenland van belang. ROGGE. De premie voor spoedige rogge is nu totaal verdv-enen en men krijgt het gevoel, dat stomende 2 U.S.A. rogge zelfs onder de afladingen te koop zal zijn. Voor loco rogge werd vorige week nog een grote nremie betaald, doch de situatie is door de nu aan de markt zijnde inlandse rogge geheel gewijzigd Platarogge bleef onveranderd, doch vrijwel zonder om zetten. MILO toonde hetzelfde beeld als de overige voergranen, de premie voor aan gekomen goed is bijna ve dwenen. Op aflading moest men met lagere prijzen genoegen nemen bij sterk inkrimpende activiteit. Millet onveranderd, doch vrij wel zonder zaken. HAVER zeer goed prijshoudend en de premie voor loco leverbaar goed ten volle handhavend. Ook op aflading waren trou- mening, dat deze voorzitter ook op ,1 van de wet op de P.B.O. een volmaakt onafhankelijke figuur moet zijn, die niet Bij een ontploffing in het gebied van Larnaca, op Cyprus, is vrijdag een Griekse Cyprioot gedood, terwijl een an der werd gewond. Volgens een officiële verklaring betrof het hier een zelfge maakte bom. (tie door twee jonge mannen werd vervoerd en per ongeluk was ont ploft. derde deel van dz gezin nen verkiest witbrood boven bruinbrood en bij na 30 procent van de on dervraagden koopt wei eens verpakt brood, als regel gesneden De meer derheid van de onder vraagden vindthet brood van tegenwoordig lekker der dan dat van voor de oorlog en van vijf jaar geleden. 86 procent van de huis vrouwen laat het brood thuis bezorgen en de overige 14 procent (gro tendeels woonachtig in de steden) haalt het lie ver zelf, of laat het ha len. Waar de bakker 's middags zijn brood be zorgt, riskeert hij onte vreden gezichten. Een achtste deel van de huis vrouwen, die laten bezor gen, is namelijk niet te vreden over de bezorg tijd en geeft in het alge meen de voorkeur aan bezorging ln de ochtend uren Overigens blijkt de Nederlandse vrouw zeer trouw aan haar bakker Het gemiddelde brood- verbruik per hoofd (kin deren beneden I iaar niet meegerekend) be draagt oP normale week dagen ongeveer 290 gram Het broodverbruik is lager naarmate de welstand stijgt; in het zuiden wordt meer brood gegeten dan in de overi ge provincies en oP het platteland is het brood- verbruik relatief het hoogst. Over het alge meen wordt tijdens de week-ends minder brood gegeten dan op werkda gen. Aldus bleek bij een on derzoek inzake brood, dat in opdracht van de Ne derlandse vereniging van Meelfabrikanten werd verricht en waarbij 1.600 huisvrouwen werden on dervraagd. Veertig procent van de ondervraagde gezinnen neemt voor de zondag krentenbrood in huis en verder vooral duurder witbrood dan op werkda gen, of kadetjes. Twee- De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. W. K. baron van De- dem, heeft gisterenmiddag een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek ge- eist tegen de 33-jarige accountant H. L. D. uit Duivendrecht wegens verduistering in dienstbetrekking van bijna 18.000 en het vervalsen van girostortingsbewijzen. De verdachte, die na het omzetten van een regenkledingindustrie in een N.V. di recteur van de N.V. was geworden, ontkent een bedrag van 17.575 te hebben verduis terd. Volgens zijn lezing heeft hij zwarte lonen uitbetaald, veel taxi's genomen en grote bedragen overgemaakt aan de Bel gische firmant van de N.V., die schuld eiser van de oorspronkelijke firma was" Maar hij heeft hiervan geen bewijzen. De accountant gaf toe tweemaal een giro stortingsbewijs te hebben vervalst, een maal van 30 in f 1030 en de andere keer van 150 in f 1500. De rechtbank zal in deze zaak op 7 sep- teber a.s- uitspraak doen. Carter zei: Er staan een paar aantekeningen op tnijn staat van dienst waar we in Singapore niet over gesproken hebben. Richlander is er mee op de hoog te, daarom veronderstel ik, dat ze U ook bekend zijn. Die afwijzing door de luchtmacht, waarbij als reden werd opgegeven, dat je platvoeten hebt? Ik was een goed piloot. Als ik na het einde van de oorlog naar huis was gegaan, zou alles in or de zijn geweest. Ik bleef hier te lang rondzwerven en wel, je weet zelf hoe het toen verder ging. Ik heb steeds gedacht, dat als ik mijn oude baan terug kon krijgen ,ik.. De uitdrukking van McLees' gezicht hield het mid den tussen ongeloof en minachting. Je denkt, dat je nog steeds als een oorlogsheld zou worden ontvan gen, indien je de kans kreeg om nog was vluchten te maken? Deze man zou telkens opnieuw met zijn opmerkin gen Carter's woede kunnen opwekken. Deze slaag de er echter in om kalm te blijven. Hij zei: Er zou natuurlijk geen sprake van zijn, dat ze me met een harmonie aan het station zouden komen afhalen, als je dat tenminste bedoelt. Het heeft iets met je eigen leven te maken of hoe je dat beleeft. Dan zou je dichter bij de waarheid zijn. Als ik nog eens wat oorlogsvluchten gemaakt zou hebbenl zou ik bij wij ze van uitzondering wat gedaan hebben zonder te motieven, die me de laatste tijd gedreven hebben. Zoiets zou ik nodig hebben om maar heb je wei ooit een van de kolonels van de luchtmacht ontmoet? Een paar, zei MacLees. Die mijn aanvraag behandelde, was er een van Toki. Hij was heel beleefd: Ja, meneer Carter, u hebt heel wat vluchten achter de rug van het soort, dat hier gevlogen moet warden. Bovendien weet ik, dat u bekend bent met het leven in het Oosten en dat u zeker zou slagen, waar veel jonge mannen, die niet over uw ervaring beschikken, in moeilijkheden zouden komen. Zo ging het een tijdje door. Daarna kwamen de vragen los: Meneer Car ter, u moet begrijpen, dat ik mijn neus niet in uw ei gen zaken wil steken, maar ik heb hier een rapport over u uit Indonesië. Een sterk gekleurd verhaal, neem ik aan, maar bij het lezen ervan Carter hield op met spreken, maar de andere man maakte geen enkele beweging. Zo op het ge zicht te oordelen was hij buitengewoon geïnteres seerd in de samenstelling van de woiken buiten het raam. Carter ging verder: En zo ging het maar door. Wat dacht u precies te bereiken in communistisch China, meneer Carter? Er is ook nog een rapport van de Philippijnen.In normale omstandigheden zou het particuliere leven van onze officieren ons niet zo heel veel aangaan, maar.. Verduiveld, ik kon die bureauwurm toch niet (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4