Makarios was leider van EOKA Na STORM teisterde DUITSLAND Twee jongens vermoordden motorhandelaar te Heer Marei nellen-ongeluk in Poolse sla venmij n? Jonge electricien pleegt roof overval op oude man Na mijnbranden in de Borinage Belgische parlement wordt niet bijeengeroepen voor debat .over ramp Prestatieloon kan bijdragen tot opvoering woningbouw- produktiviteit DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mijnrampen zouden oorzaak vinden in menselijke fouten ONTHULLINGEN IN LONDEN Colonial Office gaat documenten public eren regen volgt regen Sovjets deden opnieuw kernbom ontploffen Twintig doden Maandag 27 augustus 1956 Opsporingen naar verdwenen vliegtuig worden stopgezet Minhoff dreigt met on afhankelijkheidsstrijd Storm en onweer veroor zaakten sehade en narigheid Twee gevangenen te Scheveningen ontsnapt Diisseldorf en Hannover als gebombardeerd Daders, alsmede echtgenote en knecht van het slachtoffer gearresteerd W' Vrouwen en kinderen onder groot aantal ingeslotenen Slachtoffer levensgevaarlijk gewond Amsterdamse recherche heldert misdrijf binnen negen uur op Etzel: Menselijke fout oorzaak van catastrofe WEERBERICHT Nieuwe organisatie De integratie van Malta Treinverkeer gestremd Twee boerderijen verwoest Tijdens het luchten Verkeerde manoeuvre Op zoek naar „Rooie Willem De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele buien, plaatselijk met onweer. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 28 augustus: zon op 5.47, onder 19.38; maan op 22.19, onder 13.45. SCHIEDAMS COURANT Het Britse ministerie van koloniën heeft gisteravond bekend gemaakt, dat enkele duizenden documenten, die onlangs zijn buitgemaakt op de Grieks-Cypriotische EOKA-organisatie, aantonen, dat de leider van deze organisatie, kolonel Grivas „onder de persoonlijke leiding van aartsbis schop Makarios handelde." Het ministerie verklaarde, dat Grivas regel matig aan de aartsbisschop verslag uitbracht en hem om instructies vroeg voor de activiteiten en plannen van de „terroristen-organisaties Zoals bekend is de aartsbisschop, de leider van Enosis de beweging, die ijvert aansluiting van Cyprus bij Griekenland door de Britten verbannen voor naar de Sevcbellen-eilanden in de Indische Oceaan. Tijdens een persconferentie verklaarde de Britse minister van koloniën, de heer Lennox Boyd, dat hij volledig overtuigd was van de authenticiteit der documenten, die, zo zeide hij, geen twijfel laten over het feit, dat de aartsbisschop de terreur- campagne heeft geleid. Hij wees erop, dat 145 mensen op Cyprus zijn vermoord. onder wie 93 Cyprioten Volgens de minister was door de publi- katie van deze documenten een meuwe situatie geschapen en de regering te Lon den en de gouverneur op Cyprus zouden onmiddellijk en zeer nauwkeurig moeten nagaan „welke conclusies getrokken die nen te worden uit de persoonlijke positie van de aartsbisschop in deze kwestie". De vraag of de regering in staat is de aartsbisschop te aanvaarden als onder handelingspartner wordt ernstig door de ze documenten beïnvloed", zo zei de mi nister. Lennox Boyd gaf voorts te kennen, dat de betreffende documenten gepubliceerd zouden worden wanneer ze vertaald zou den zijn Hij hoopte dat dat binnen on geveer veertien dagen zou kunnen gebeu- ren Reeds gisteravond heeft het Britse ministerie van koloniën 'n aantal uittrek sels uit deze documenten gepubliceerd In Grieks-Cypriotische kringen wordt de publikatie van de EOKA-documenten gezien als een Britse manoeuvre nu de internationale opinie zich steeds duidelij ker is gaan uitspreken voor een spoedige terugkeer van de aartsbisschop. Elders werd in Grieks-Cypriotische kringen ge zegd, dat Groot-Brittannië op deze manier poogt de aartsbisschop te dwingen tot een ware desavouering van de gewei daden van de EOKA. Asiel in Egypte Een 19-jarige Grieks-Cyprioot, George Cotzonis, heeft zaterdag politiek asiel in Egypte gekregen. Hij was in Rhodesië gearresteerd en werd per vliegtuig naar Cyprus gevoerd. Tijdens een tussenlan ding op het vliegveld van Cairo slaagde hij erin contact op te nemen met de Egyptische politie, via een Griekse ober in het restaurant van het vliegveld. Ztjn verzoek om politiek asiel werd direct in- g°DezeSbijzonderheden zijn ve"Hekt door de militaire attache van de Griekse am bassade in Caïro. Volgens Egyptische bronnen was Cotzo- nJopgenen vHsP paspoort uit Cypruswaar hij op een regeringsbureau werkte, g vlucht nadat bekend was geworden hij betrekkingen met EOKA had. 'Hij werd in Rhodesië gearresteerd en op verzoek van de Britse regering naar Cyprus teruggezonden. Cotzonis, die werd vergezeld door twee Politiemannen in burger, was in Cairo aan gekomen met het vliegtuig van de BOAC. Cnderweg naar het Egyptische vliegtuig, dat hem naar Cyprus zou brengen, rukte hu zich los van zijn begeleiders en riep: „Help, ;s er hier iemand die Grieks of Engels spreekt De Engelsen brengen mij tegen mijn wil naar Cyprus, Ik wil hier blijven". Een Griekse kelner van het restaurant hoorde hem en riep de hulp in van de Egyptische politie. Volgens Cyprische kringen is Cotzonis een achterneef van Michael Karaolis, die in maart wegens verzetsdaden op Cyprus werd terechtge steld. In Limassol zijn zaterdagavond vlug schriften verspreid die voor het eerst de initialen PEKA droegen. Dit schijnt een nieuwe ondergrondse organisatie te zijn. die zich noemt: „Het politieke comité voor de strijd op Cyprus". In de vlugschriften wordt o.a. gezegd: „Het Cyprische volk zal de heldhaftige strijders van de EOKA nimmer uitleve ren". „Harding in zijn belachelijke „warm hartigheid", heeft hun levenslang of ver banning aangeboden, doch hij is er slechts in geslaagd kortzichtigheid en kwade wil te stellen tegenover het vreedzame ge baar van de EOKA". „Het volk van Cy prus staat achter zijn heldhaftige broe ders en is bereid hun hulp te bieden en zich zonder aarzeling opofferingen te ge troosten". Het Amerikaanse ministerie van marine heeft gisteren een communiqué gepubli ceerd over de opsporingswerkzaamheden omtrent 't donderdag voor de Chinese kust neergeschoten Amerikaanse verkennings vliegtuig. Het ministerie is van mening, aldus de verklaring, dat de algemene op sporingen moeten worden stopgezet. De zevende vloot heeft echter bevel gekregen in de omgeving van het gebied, waar men de wrakstukken van het toestel en het lijk van één der bemanningsleden heeft gevonden, waakzaam te blijven. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat er nog meer stoffelijke overschotten wor den gevonden. Zaterdag heeft Engeland bij communis tisch China om inlichtingen gevraagd over het neergeschoten toestel. Het Fo reign Office heeft van het Britse gezant schap te Peking nog geen antwoord ont vangen. Engeland dat diplomatieke be trekkingen onderhoudt met Peking treedt gewoonlijk op voor de V. S„ die com munistisch China niet erkennen. (Van onze weerkundige medewerker). De stormdepressie, welke zaterdag over het zuid-oosten van ons land naar Duitsland trok, veroorzaakte daar wind stoten van bijna 130 km per uur. In ons land viel vooral zaterdag nog vrij veel regen. Met name in het oosten en noor den van ons land alsook in Zuid-Holland werd in twee dagen 40 tot 50 mm regen gemeten In het grootste deel van Ne derland is nu in augustus al belangrijk meer dan 100 mm regen gevallen Ook deze laatste week van augustus geeft on gunstige vooruitzichtenwant nog v°° dat het avond is zal er in een grootdeel van ons land al weer regen zijn gev 1 Uit de Golf van Biscaye trekt een nieu we depressie langzaam naar het noora- oosten waardoor ook viorgen het we r onbestendig zal zijn met hier en daar regen- of onweersbuien. De temperatuur steeg gisteren in Brabant tot 20 gr. C. aan de kust echter niet hoger dan 17 gr. C. Hier en daar vielen zondag nog buien, maar er kwamen ook flinke zonnige pe rioden voor. Toch ligt het aantal uren zonneschijn in deze maand nog ver be neden normaal. Hogedrukgebieden treffen wij ten zui den van Groenland aan maar deze zijn te ver van ons land verwijderd om hier een gunstige uitwerking op het weer te kunnen uitoefenen. Er is dan ook nu nog geen verbetering in zicht en in de ko mende dagen zal wel vrij veel regen aan de reeds zo grote hoeveelheid worden toegevoegd. De premier van Malta, Dom Mintoff heeft op een zaterdag gehouden massa bijeenkomst te Valetta verklaard, dat wanneer Malta niet in het Verenigd Ko ninkrijk geïntegreerd zou worden, zoals de Maltezers het wensen, „wij u zullen Ie ren, hoe te vechten voor onafhankelijk heid". Mintoff zeide, dat integratie in Groot- Brittannië niet door kon gaan wanneer de Maltezers alleen maar drie vertegen woordigers in het Britse parlement zou den krijgen. Belangrijker voor de Malte zers is „ons dagelijks voedsel, scholen, ziekte-uitkeringen, ouderdomspensioenen en werkloosheidsuitkeringen". Al deze dingen dienden zo te worden als in Enge land. „Wij herhalen, dat wij zonder deze voorwaarden geen integratie wensen", aldus Mintoff. De storm, die zaterdag over grote de len van ons land heeft gewoed, heeft in Winterswijk vele bomen ontworteld. In de Mr. A. Th. ten Houtenlaan aldaar viel een boom op een draad van de elektr,- sche bovenleiding. De draad knapte en viel op een paard, dat door de 18-jarige J. Ligtering aan de teugel werd meege voerd. Het dier werd door de stroom op slag gedood. In zijn verbouwereerdheid liep L. enkele keren om het paard, waar bij hij op de onder stroom staande draad trapte. Aan het dragen van rubber laarzen heeft de jongeman zijn leven te danken. Zaterdagmorgen is tijdens een korte stormweer-periode een boom omgewaaid naast de spoorlijn Maastricht—Heerlen, ter hoogte van kasteel Vaeshartelt onder de gemeente Meerssen. De boom trof de elektrische bovenleiding en beschadigde het net, zodat geen treinen meer konden rijden. Het drukke reizigersverkeer tussen Maas tricht en Heerlen via Valkenburg is tot ongeveer tien uur onderhouden met bus sen tussen Maastricht en Valkenburg, waar de reizigers verder per trein in de richting Heerlen konden reizen. Na tien uur kon het treinverkeer over één lijn worden hervat en omstreeks kwart over één 's middags was de ver binding hersteld en kon het treinverkeer weer normaal door gaan. Door blikseminslag is zondagmorgen omstreeks 4 uur in Beemster en Aven- horn brand onstaan in boerderijen die 300 meter van elkaar af staan. Zij zijn tot de grond toe afgebrand. De boerderij in Beemster behoorde aan de heer S. Bleeker, die in Avenhorn aan de gebroe ders Stam. De schade, die door de verze kering wordt gedekt, wordt van beide boerderijen samen op ruim 100.000 ge schat. President Eisenhower heeft gisteren een rapport van da voorzitter van de Ameri kaanse Commissie voor Atoomenergie, ad miraal Lewis Strauss, doen publiceren, waarin verklaard wordt, dat de Sovjet Unie op 24 augustus jl. haar proeven met kernwapens heeft hervat. In het uitzon derlijk gedetailleerde rapport wordt ver klaard. dat het wapen een capaciteit had van iets minder dan een megaton en dat het tot ontploffing gebracht werd in Zuid- Wcst-Siberië. ten Noorden van India, Af ghanistan en Pakistan en ten Westen van China. In het rapport wordt de Sovjet-Unie ernstig gekritiseerd wegens de manier waarop zij haar proefnemingen met kern wapens houdt. „Dit is de dertiende maal, dat de V.S. bekend maken, dat de Sovjet-Unie proe ven met kernwapens heeft gehouden. De Sovjet-Unie heefj aan (je wereld nooit enige verzekering gegeven omtrent de ma nier waarop zij haar proeven houdt. De geheimzinnigheid, <jie het Sovjet-program omhult, contrasteert scherp met de ver antwoordelijke politiek van onze regering, die het publiek op de hoogte houdt. Alle proefnemingsprogramma's zijn in ons land tijdig en bij voorbaat bekend ge maakt en het Publiek is zo ver als met de nationale veiligheid verenigbaar is op de hoogte gebracht", aldus dit Ameri kaanse rapport 's Presidenten perssecretaris, Hagerty, verklaarde, dat Eisenhower enkele uren na de Russische kernontploffing op 24 augustus op de hoogte gesteld was. De president zegt in een begeleidende verklaring nogmaals, de nadruk te willen leggen op de noodzaak van doeltreffende internationale controle van de atoomener gie en van ontwapeningsmaatregelen, die gepaard gaan met de nodige, thans moge lijke, waarborgen. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zijn tijdens tiet luchten, twee gevangenen ontsnapt uit de gevangenis aan de Pomp- stationsweg te Scheveningen. Het zijn de 24-jarige H. v.d. D. Uit Hoogkerk en de 23-jarige v.d. B. uit Hendrik-Ido-Ambacht. Beiden zijn ver°ordeeld wegens het ple gen van inbraak, gn zouden in 1957 en 1958 hun straftijd hebben uitgezeten. i! Zaterdag is Duitsland door de zwaarste storm sinds mensenheugenis getroffen. Er zijn twintig mensen om het leven gekomen en meer dan 250 gewond. Hier en daar werden windstoten van meer dan 120 km per uur gemeten. In Westfalen werden door zware regen buien bovengrondse telefoonkabels over vele kilometers lengte vernield. In de steden waren de brandweerdiensten onaf gebroken bezig om ontwortelde bomen op te ruimen en op instorten stamde huizen te stutten. Drie van de slachtoffers waren Het Westberlijnse blad „Berliner Zeitung" meldt van reizigers, die uit Opper-Silezië in Berlijn zijn aangeko men, vernomen te hebben, dat bij een ongeluk in de steenkolenmijn in de nabij Stalinograd gelegen Poolse stad Chorzow het vroegere Koenigs- huette dat zich zaterdag j.l. heeft voorgedaan, meer mijnwerkers, waar onder vele vrouwen, zijn ingesloten dan bij de mijnramp te Marcinelle. In eerdere berichten over deze ramp werd gesproken van 29 doden en 16 ge redden. Onder de ingeslotenen zouden zich volgens de „Berliner Zeitung" ook mi litairen bevinden, die naar de Opper- silezische mijnen zijn gezonden, nadat zich moeilijkheden hadden voorgedaan met de mijnwerkers in verband met de hoge arbeidsprestaties, die van hen worden geëist, en de slechte omstan digheden waaronder zij moeten wer ken. In de Oppersilezische mijnen zijn, door het heersende tekort aan mijnwerkers, vele vrouwen en kinderen te werk ge steld. Deze moeten vaak tot zestien uur per dag werken, om het van hen geëiste quotum te kunnen volbrengen. Vernomen wordt, dat zaterdagochtend j.l. brand uitbrak in schachtt zes van de staatssteenkolenmijn te Koeningshuette. De voornaamste toegangen tot de mijn werden onmiddellijk door politie en le gerwachten afgezet. De brandende schacht werd dichtge metseld, waarna er water in werd ge pompt. ter bestrijding van het vuur en de geweldige hitte. Redders, die het met selwerk hadden verricht, moesten later, als gevolg van de grote hitte en de ster ke rookontwikkeling, naar de oppervlak te terugkeren. Zij waren er toen. als ge meld, in geslaagd zestien mijnwerkers te - redden. De directie van de mijn bevestigde, in antwoord op een telefonische vraag Van de „Berliner Zeitung", dat zich een on geluk had voorgedaan, doch zij wilde geen verdere bijzonderheden mede delen. Het blad meldt verder, dat het offi ciële Poolse persbureau „PAP", in ant woord oP een telefonische vraag, heeft medegedeeld, dat men op het Poolse ministerie voor de steenkoolwinning bezig is met het opstellen van een of ficiële bekendmaking. de chauffeurs van auto's, die getroffen werden door omvallende bomen. In Essen werd een bouwvakarbeider van een dak geblazen, terwijl in Pader- born een schoorsteen van een steenbak kerij instortte en twee arbeiders verplet terde. In Keulen werd vooral het grote tentenkamp, dat met het oog op de komen de katholiekendagen in de stad was op getrokken, verwoest. Belgische militairen die in de Bondsrepubliek zijn gelegerd na men aan het opruimingswerk deel. In Muehlheim werd het dak van een hout- ioods afgerukt en meters ver weg ge slingerd, waar het. een motorrijder trof. die zware verwondingen opliepen. In Luen burg gebeurde hetzelfde met het dak van het stadhuis. Het zwaarst werden de steden Düssel- dorf en Hannover getroffen, waar het er uit zag als na een bombardement: huizen waren hun daken kwijt, honderden bomen waren ontworteld, reclameborden omge waaid en ruiten ingedrukt. In vele steden werd het tram- en bus- verkeer volkomen lara gelegd, zoals in West- en Oost-Berlijn, waar de onder grondse tot stilstand kwam, doordat bij de Potzdammerplatz een gedeelte van de overkapping dreigde in te storten. Het 7000 ton metende Britse vrachtschip „Evangelismus" liep bij Bremerhaven aan de grond en de vaart op het Mittelland- kanaal en de Wezer werd voor enige tijd stilgelegd. Ook op de Rijn werd de vaart enige tijd stilgelegd. omdat de biel zen van de spoorbrug over de Rijn bij Engers door vonken uit een locomotief vlam gevat hadden. Door de sterke wmd werd het vuur aangewakkerd en binnen korte tijd was een deel van 80 meter van de brug een laaiende vuurzee. Het personen- en goede renvervoer moest worden omgelegd en de gasleiding, die ook ovr de brug liep kon tijdig worden afgegoten om een ontplof fing te voorkomen. De scheepvaart op de Rijn kwam stil te liggen, toen een schip bij het passeren van de brug door bran dende stukken hout schade opliep. (Van onze correspondent) Een afschuwelijke moord hebben za terdagavond om ongeveer elf uur twee jonge Maastrichtenaren gepleegd op de 50-jarige rijwiel- en motorhandelaar Jos Mohncn, wonende aan de Aker steenweg te Heer. De man werd eerst na twee uur 's nachts gevonden door de rijkspolitie, nadat zij was gealar meerd door buren, die, toen zij om streeks dat tjjdstip thuiskwamen, ge kreun en lawaai hoorden. De politie verschafte zich via een plat dak toe gang tot de slaapkamer van de heer Mohnen, die met vier schoten in het lichaam op bed werd gevonden. Hij is onmiddellijk overgebracht naar het zie kenhuis St.-Annadal te Maastricht, waar chirurgisch werd ingegrepen. Om zes uur in de morgen overleed hij even wel. Hij was nog in staat om mee te delen, dat hij was overvallen door vrienden van zijn knecht. Voor de po litie was het toen een eenvoudige zaak, de heide daders te arresteren. Zij werden van hun bed gelicht en be kenden de moord te hebben gepleegd. Het zijn de 18-jarige handlanger J. van G. en de 22-jarige garagebediende M.S- Zij waren zaterdagavond in een café te Heer geweest, waar ook de 45-jarige echtgenote van de heer Mohnen en diens knecht, de 18-jarige H. N. zich be vonden. De beide daders hadden in het café nog gebiljart, voor zij zich om elf uur naar het huis van het slachtoffer begaven. Zij verschaften zich toegang tot de woning met de huissleutel en trommelden op de slaapkamerdeur van de heer Mohnen; deze deed open en kreeg toen meteen een slag op het hoofd met een ploertendoder, die door M. S. werd gehanteerd. Daarna ontstond een gevecht, waarbij de handlanger vijf schoten loste met een revolver, die eigendom was van de heer Mohnen en welke aan de dader was gegeven door de knecht N. Vier kogels troffen het slachtoffer; een schot in de buik werd de oorzaak van de dood. De vijfde ko gel trof de andere overvaller in de hand De beide knapen zijn hierna verdwe nen en kennelijk naar huis gegaan om te slapen. In de jaszak van v. G. werd nog de huls van een van de kogels ge vonden; de andere vier had hij wegge gooid. De revolver verdween in drie stukken in een riool, waar ze op aan wijzing van de daders later werd teruggevonden. De ploertendoder werd in de Maas gedeponeerd. De daders vertelden, dat de knecht van de heer Mohnen hun twintig mille had geboden, wanneer zij Mohnen van kant zouden maken. Tegenover de po litie verklaarden zij achteraf, dat zij de heer Mohnen in leven zouden hebben gelaten, als zij bij hem vijftien mille hadden kunnen vinden. (Zij hebben echter helemaal niet naar geld gezocht, maar direct nadat zij het huis waren binnengedrongen hun afschuwelijke daad gepleegd). De politie heeft naar aanleiding van de verklaringen van de beide daders ook de echtgenote van de heer Mohnen en de 18-jarige knecht aangehouden. In verband met de kabinetsformatie bezocht prof. de Gaay Fortman za terdagmiddag mr. J. Burger tijdens diens vakantie te Zwolle. Bij het raam zitten mevr. Burger en haar zoon. Deze laatste blijft evenwel hardnekkig ontkennen, ook maar iets met de zaak te maken te hebben; de vrouw zegt ook van niets te weten en beweert de huis sleutel te hebben verloren. De moord heeft in Heer en omstre ken vanzelfsprekend grote consternatie verwekt. Voor het huis waar de moord gebeurde, stond een politiepost opge steld, terwijl honderden groepten rond het stadhuis van Heer, waar het politie bureau is gevestigd en waar de substi tuut officier van justitie, mr. P. van Mierlo, geassisteerd door de districts commandant van de rijkspolitie, overste J. Oor, het onderzoek leidde. (Van onze Amsterdamse redactie). Nog geen negen uur nadat het misdrijf gepleegd was heeft de Amsterdamse re cherche onder leiding van commissaris H. van Rooy in de vroege zondagoch tend een roofoverval opgehelderd, die za terdagavond gepleegd was op de 72-jari- ge alleenwonende W. Eijkes, Czaar Peter straat 44 in Amsterdam Oost. Het slacht offer werd door de 21-jarige getrouwde werkloze elektricien W. M„ een losse ken nis van de oude man, in zijn woning met een hamer enige malen op het hoofd geslagen en zo ernstig gewond, dat hij in levensgevaarlijke toestand in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Des nachts om half twee heeft men de patiënt in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis een spoed-operatie laten ondergaan, maar nog steeds zweeft hij tussen leven en dood. De rover, die van plan was, zijn slacht offer zijn spaarduitjes afhandig te maken, is in zijn opzet niet geslaagd. Na de eer ste klap begon de oude man zo te schreeu wen, dat zijn belager ijlings de vlucht nam. Hij werd des nachts om vijf uur van zijn bed gelicht en na verhoor op het bureau Kattenburg bekende hij de mis daad gepleegd te hebben. Buren hoorden de bewoner, die van be roep krantenbezorger is en van wie men in de omgeving wel weet dat hij over enig geld beschikt, omstreeks kwart over zeven luide om hulp gillen. Een vrouw zag een jonge man met rood haar nogal haastig het benedenhuis verlaten. Een buurman drong via een binnenplaatsje de woning binnen. Hij vond de oude man badend in 't bloed in de gang bij de voor deur liggen. Eijkes was nog niet geheel buiten kennis, want hij kon nog een naam prevelen van een.zekere Willem M. De (Telefonisch van onze correspondent). BRUSSEL, hedenmorgen. Zoals wjj enkele dagen geleden hebben gemeld, heeft de voorzitter van de CVP- fractic in de Kamer er bij de regering op aan gedrongen het parlement bijeen te roepen, om een debat te houden over de ramp van Marcinelle. De socialistische regering heeft niet op het verzoek willen ingaan. Alleen de com missies van arbeid van de Kamer en Se naat zullen in de loop van september bijeengeroepen worden. In een schrijven aan de voorzitter van de Kamer en de minister-president heeft de CVP met klem geprotesteerd tegen deze beslissing, waardoor het debat eerst in de maand november zal kunnen plaats vinden. Het partijbestuur van de CVP laakt in zeer afkeurende termen het feit, dat eerst talrijke parlementsleden van ile linkse meerderheid een langdurige reis naar communistisch China gaan maken. Het maken van die reis gaat bij de heren blijkbaar vóór het voorlichten van het volk over de omstandigheden van de ramp en alles wat er verder mee samen gaat. „In België en in het buitenland kan door de weigering om het parlement bijeen te roepen de indruk ontstaan, dat de rege ring haar verantwoordelijkheden wil ont lopen", zegt een katholiek blad. „Het is stilaan duidelijk voor iedereen, dat de regering gesteund door de socialisten en de liberalen het publiek vreest en uitstel zoekt. De regering hoopt waarschijnlijk, dat intussen de beroering bij de bevolking en vooral bij de Waalse arbeiders geluwd zal zijn en men met minder felle reacties zal behoeven af te rekenen, wanneer be kend wordt gemaakt wat allemaal achter de schermen gebeurde", aldus het blad. De Duitse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der KSG, de heer Etzel, heeft voor radio-Bonn verklaard, dat de ramp te Marcinelle waarschijnlijk is toe te schrij ven aan een verkeerde manoeuvre m.a.w. aan een menselijke fout. Hij zeide verder, dat de voorschriften inzake het aanbren gen van kabels en dergelijke in de schacht van de „Bois du Cazier" aan de wette lijke eisen voldeden. Hjj kantte zich verder tegen de bewering, dat de veiligheid in de Belgische mijnen geringer zou zijn dan het gemiddelde. Over deze verkeerde manoeuvre schrijft een blad uit Charleroi, dat bij het inschui ven van een wagen op verdieping 975 de lift op een verkeerd ogenblik omhoog is getrokken. Daardoor werd de elektrische kabel en de olieleiding doorgesneden en geraakte de leiding van de geperste luent eveneens defect. Door het doorsnijden van de elektrische kabel ontstond kortsluiting, waardoor de wegvloeiende olie in brand raakte. Een Italiaan, wiens naam door het blad wordt genoemd, zou voor de verkeer de manoeuvre verantwoordelijk zijn. De Italiaan, die de catastrofe zag aankomen, sloeg op de vlucht, na eerst drie ventila- tiedeuren achter zich te hebben dichtge trokken. Door het sluiten van die deuren konden de rook en de gassen niet langs de gewone weg, d.w.z. de luchtschacht op stijgen, en sloegen neer naar verdieping 1035. Eerst nadat de deuren verbrand wa ren, vonden de gassen en de rook weer een normale uitweg, doch toen was het reeds te laat. Al de benedenverdiepingen waren toen al met giftige gassen gevuld, tldus het blad. De kolenmijn van Poirier, te Montig- nies-sur-Sambre, waar .vrijdag brand is uitgebroken, is zaterdag gesloten. Men heeft de schachten van de galerijen 824 en 900 (voor luchttoevoer en afvoer van de brandende galerij) afgesloten. Men hoopt, dat de brand door gebrek aan zuurstof zal doven, doch er wordt reke ning mee gehouden dat dit enige maan den kan duren. De schachten zijn zodanig afgesloten dat zelfs eventuele mijngasontploffingen niet naar buiten kunnen slaan. politie, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, liet allereerst het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoeren. Bij onderzoek trof de recherche in de kamer de hamer aan waarmee de overval was gepleegd. Om de dader op te sporen moest men dus zoeken naar een „rooie Willem". Alle verdachte personages die naar die bijnaam luisterden, hadden echter een alibi. Des jaohts om drie uur ging men op bezoek bij de zoon van het slachtoffer, die ergens in zuid woont en laat van een feestje thuisgekomen was. Met hem ging com missaris Van Rooy alle relaties van het slachtoffer na. De zoon noemde toen de naam van een Willem M„ die inderdaad rood haar had en die, toen het slachtof fer nog op zijn vorig adres woonde in de Czaar Peterstraat had hij nog maar sinds zes weken zijn intrek genomen wel eens op bezoek kwam. De zoon wist alleen de straat waar deze man domici lie had. Men is toen de naambordjes gaan lezen en ontdekte zo het huis waar M. verbleef. Zijn vrouw deed open. „Rooie Willem" lag rustig te slapen. Hij werd meegeno men naar het bureau, maar ontkende. Eerst na verloop van enige tijd gaf hij toe. Hij vertelde, geld te willen heb ben en te weten dat zijn vroegere kennis „wel centen had". Hij was toen ge woon bij de oude, die juist bezig was geld te tellen, op visite gegaan. Onder het gesprek had hij de hamer, die hij in zijn zak droeg, te voorschijn gehaald en de heer Eijkes enkele flinke meppen op het achterhoofd gegeven. T oen het slacht offer begon te schreeuwen, had de onver laat overhaast de vlucht genomen, zonder iets mee te nemen. De oude man was hem nog achterna gegaan, maar bij de buitendeur zakte hij in elkaar. „Rooie Willem", die wegens zijn ge zondheidstoestand hij lijdt aan toeval len niet kan werken en voordien nog nimmer met de politie in aanraking was geweest, was na de misdaad rustig naar een vriend gegaan, waar hij tot kwart over elf was blijven praten. Eerst daar na had hij zich naar huis begeven. Hij verklaarde, eerst vrijdag het lugubere overval-plan uitgedacht te hebben. De Raad voor de Woningbouw, die werd ingesteld op 10 december 1955, heeft aan de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting vier aanbevelingen gedaan: 1. De gemeenten moeten steeds een vol doende hoeveelheid bouwrijpe grond voor uitgifte beschikbaar hebben. 2. Vroegtij dige samenwerking tussen architect, uit voerder en opdrachtgever waarborgt een betere uitvoerbaarheid der plannen. 3. In een algemene maatregel van bestuur zou den bepaalde technische bouwvoorschrif ten moeten worden geünificeerd. 4. Invoe ring van een systeem van prestatiebelo ningen in het bouwbedrijf. Wat de prestatieionen betreft is de raad van mening, dat een goed functionerend stelsel van prestatiebeloning kan bijdra gen tot opvoering van de produktiviteit in de woningbouw. Hij verstaat onder pres tatiebeloning een beloning, gebaseerd op een langs objectieve weg gemeten tarief, waarbij voor een prestatie, die boven een uniform vastgestelde norm ligt, een pre mie wordt betaald. De raad stelt uitdrukkelijk vast dat hij in het vroeger gebruikte systeem van „aangenomen werk" geen aanvaardbare vorm van prestatiebeloning kan zien. Zelfs wanneer rekening wordt gehouden met de bijzondere moeilijkheden, waaraan een verantwoord stelsel van prestatiebeloning bij de bouwnijverheid bloot staat, wordt, naar de mening van de raad, zulk een stelsel nog veel te weinig toegepast. De raad geeft aan, aan welke voorwaar den moet worden voldaan voor overge gaan kan worden tot invoering van een verantwoord stelsel van prestatiebeloning (organisatie van het werk op de bouw plaats- een loonbeleid aangepast aan bijzondere omstandigheden in het bouw bedrijf, de loonadministratie).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1