„Wat ik mij ervan voorstelde viel in het niet bij de werkelijkheid I Aangrijpend declamatorium van Michel van der Plas Benoemingen bisdom Haarlem Onderzeeboot jagerAmsterdam' te water gelaten «1 Bisdom Rotterdam huldigde mgr. M. A. Jansen SOVJET-DIPLOMAAT BEZOCHT NUNTIUS Geschenk van ruim 100.000 F 25.125 voor Mgr. Olav-Smit-fonds OP EIGEN WIEKEN w met melk meer mans P m ■w Tendentieuze verklaring van Tass Gouden „apostel der Rome-reizigers'' harte lijk gehuldigd ff MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 PAGINA 3 Verscheidene duizenden uit alle delen van het Rotterdamse diocees stroomden zondag samen in de grote hal van het Ahoy'-complex te Rotterdam om Z.H. Exc. mgr. M. A. Jansen, eerste bisschop van Rot terdam, te huldigen. Het werd een huldebetoon op zulk een bijzonder hoog plan dat zij, die het bijwoonden, het niet licht zullen vergeten. Het valt moeilijk daarbij een hoogtepunt aante wijzen, omdat elk onderdeel hijzonder verzorgd en indrukwekkend was. Ongetwijfeld echter zal het jeugd-declamatorium de grootste indruk hebben ge maakt, omdat de tragische geestelijke nood van deze dagen er zulk een diepe weerspiegeling in vond. Als Christus terugkwam.... Eigen produkt Apostelen! KAPITTEL MINDER BROEDERS CONVEN TUELEN Pater WLendemeier eerste provinciaal I Het geschenk Stadsbestuur bood aquarel en bibliotheekje aan Tekort aan personeel BENOEMINGEN BIJ DE KRUISHEREN LIKDOORNS WONDEROLIE HILARY Mabel Barnes Grundy DIEFSTAL VAN 70 MILLE PERSMANTELS OPGELOST Dader was personeelslid pa t BENOEMING BISDOM ROTTERDAM 0" I Een blik in de Alioy'-lial tijdens de pontificale mis. De oudste deelnemer riep het beeld op van Christus, weergekeerd in onze dagen en gezeten op een heuvel, terwijl Hij uit het dal der mensen de kindern tot Zich roept. Wat zou deze jeugd Hem dan zeg gen Op zeer aangrijpende wijze had de schrijver de materiële noden van de jeugd aangegeven. Gebrek aan woon- en speelruimte, overvoeding met allerlei za ken die slechts tijdelijke bevrediging schenken maar de honger naar hoger waarden niet stillen. „Wij zitten vast aan de din gen", was de noodkreet, die uit deze kinderen zou opklinken. Maar zij hebben behoefte aan ogen, die spiegels zijn van het hart, maar dan van een hart dat vol vuur is. „Christus, wij missen U op aarde", is dan de smeekbede aan het einde. „Als U niet bij ons. op de heuvel kunt blijven, laat dan achter, wat U achter kunt la ten, Als het lichaam Uw Kerk is en de ziel ervan de priester, laat dan Uw hart j achter Als climax kwam de vreugde om het j houvast dat de priester onder de mensen biedt op de weg naar de hemel. Ademloos volgde de gehele Ahoy- hal dit declamatorium en toen de bisschop de jeugdige medewerkers tot zich riep om hen te bedanken, zei hij uit liet diepst van zijn hart: „Dat was prima!!". Een enorm applaus bewees, dat ieder er zo over dacht. Als laatste koorwerk klonk een Magni ficat van Hendrik Andriessen en daarop zag men tussen de rijen groepen vaan dels zich naar het podium bewegen: de jeugd van de dekenaten van het bisdom trad aan voor oen alleraardigste en origi nele presentatie. Iedere deputatie schonk een produkt van eigen bodpm en wij be hoeven slechts namen als Schiedam. Gouda en Poeldijk (Westland) te noemen om aan te duiden, welke gaven o.m. voor de bisschop werden neergelegd. En dan was het woord aan de bisschop zcif, die zijn dank voor dit alles uitsprak CU zeide. dat. wat hij zich van deze hul diging had voorgesteld in het niet viel bjj de werkelijkheid. Monseigneur herinnerde aan zijn uitver kiezing, die voor hem nog steeds een niet te begrijpen feit bleef. „Maar ik heb daarin de stem gehoord van Onze Lieve Heer", zei de bisschop. Steun voor hem. bij het opnemen van zijn veantwoor- delijke taak, was de bemoediging van mgr. Huibers: „wees ervan overtuigd en neem van mij aan. dat het niet ie per soonlijke kwaliteiten zijn, maar dat het God is. Wiens genade het doet". Naast het vertrouwen in God is het 't vertrouwen in de diocesanen, dat hem steun geeft. Maar dan moeten de dioce sanen ook apostelen zijn, die bereid zijn de Blijde Boodschap van Christus uit te dragen in woord en voorbeeld. „Hier is nauwelijks een procent van alle 650.000 diocesanen aanwezig", zei de bisschop, maar achter u zie ik die talrijke duizenden wier reeds grote invloed nog groter zal zijn. wanneer zij allemaal apos telen zijn". Zeer speciaal richtte de bisschop zich tenslotte tot het comité en met name tot mr. Van Schaik, om het te danken voor de prachtige hulde, die besloten werd met de bisschoppelijke zegen, het zingen do >r allen van het derde Gregoriaanse Credo en het Christus Vincit. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publiko'ie Nederlonflt Zolveittureou. Gfovenhaq# I Onder leiding van de generaal der Or de, pater Victorius Costantini uit Rome, vond verleden' week in het klooster der pater Minderbroeder Conventuelen te Wijnandsrader het eerste kapittel plaats van de onlangs gevormde, zelfstandige Nederlandse provincie van deze Orde. Het kapittel benoemde tot eerste provin- vinciaal der pater Conventuelen in Ne derland, pater Willibrord Lendemeier, die deze functie sedert enige tijd als commis saris waarnam. Tot secretaris van de provincie werd benoemd, pater Rosarius van der Broeck uit Urmond. Custodes werden pater Go- defridus Knibbeler en Werenfridus Schou ten- definitoren de paters Albertus van Cuyk en Emmanuel Toonen; novicen- meester werd pater Werenfridus Schou ten; tot gardiaan werden benoemd in de kloosters te Urmond Theodardus Daa- mente; Wijnandsrade tevens als rector van het college pater Albert van Cuyk, te Treebeek, Rafael Leicher; te Kaalhei de Laurentius Driessen; te Mariarade Da- mascelus Rombouts; te Kessenich (Bel gië), Stephanus Langelaan en te Nun- speet Robertus van Rooy; tot commis saris van de Derde Orde werd benoemd pater Canisius Delgijer. Terwjjl de Osservatore Romano tot dus ver niet gereageerd heeft op het bericht van het persbureau Tass over het leggen van „een eerste officiële contact" tussen de Sovjet Unie en het Vaticaan voor het overhandigen van de recente oproep van de Opperste Sovjet met betrekking tot de ontwapening, is door de Apostolische Nuntius bij de Italiaanse regering thans -bevestigd, dat hem dezer dagen inderdaad een tweetal documenten door de Russi sche zaakgelastigde in Rome ter hand werden gesteld. De juiste toedracht van de zaak is deze: de Nuntius mgr. Fietta, die, zoals veelal gebruikelijk, ook deken van het corps di plomatique is, werd kortgeleden verzocht de Russische zaakgelastigde (de ambassa deur bevindt zich reeds sedert geruime tijd in Rusland en het is geenszins zeker, dat hij op zijn post zal terugkeren) voor een beleefdheidsbezoek te wiilen ontvan gen. Mgr. Fietta reageerde met erop te wijzen, dat hem het bestaan van een Bus- sische zaakgelastigde niet bekend was. aangezien hij niet officieel op de hoogte n0odzaak van godsdienstvrijheid „nn v»TTortrolz tran rip am- was gesteld van het vertrek van de am- bassadeur. Toen hem reeds da volgende dag de verzuimde officiële kennisgeving bereikte vergezeld van een nieuw verzoek om de zaakgelastigde te willen ontvan gen. meende de nuntius hieraan te moe ten voldoen. Hij ontving dus de heer Pogidaiev op 21 augustus. Het bezoek duurde een kwar tier. Voordat hij afscheid nam, verzocht de Russische diplomaat de Nuntius een tweetal documenten te mogen overhandi gen. Mgr. Fietta wees erop. dat het geen usance is om tijdens beleefdheidsvisites documenten aan te bieden, maar stemde er toch in toe deze documenten in ont vangst te nemen. Pogidaiev overhandigda hem daarop het memorandum van de Op perste Sovjet met betrekking tot de ont wapening benevens de verklaring van de Russische regering aangaande de Suez- kanaalkwestie. Beide stukken, waarvan de inhoud bekend is. werden aan alle re geringen verzonden en in de pers gepubli ceerd. De Nuntius nam bedoelde documenten echter niet in ontvangst zonder zjjn bezoe ker te wijzen op de ernstige situatie, waarin de godsdienst in Rusland verkeert en legde hierbij de nadruk op de volstrek- In de ochtenduren was de hal een enor me kerk, waarvan de altaartafel op het met rose gladiolen en palmen rijkgetooide podium het middelpunt vormde. Daar droeg de bisschop een pontificale mis op met assistentie van de vicaris-generaal mgr. A. C. Schaaper als presbyter-assis- tens, de dekens van Rotterdam en Den Haag, resp. mgr. J.H. Niekel en mgr. volle verdiende eerbetoon zowel aan de componist als aan het koor. Staatsminister mr. van Schaik trad feestrede tot uiting Minister van Staat mr. J. R. H. van Schaik biedt de bisschop in een zil veren kist de feestgave van het dio cees Rotterdam aan. W.A.E Bokcloh als troondiakens, dr. Ch. Claere'boets S.J. als diaken en de pastoor van Rotterdam-Zuidwijk, pater S.M. Thoen P.F.M. als subdiaken. Pater Urbanus van Gemert O.F.M., die eigenlijk al afscheid van Rotterdam had genomen, was speciaal teruggekeerd om zijn befaamde schola Sint Laurens te diri geren bij het zingen van de Gregoriaanse Mis. Achter het altaar, ter weerszijden van de bisschopstroon, knielden de vertegen woordigers van verscheidene orden en en kele leken-kamerheren. Wij zagen daar het rood en zwart van de Ridders van Malta, prof. S.F.L. baron van Wijnber gen en mr. E.T.N. baron van Voorst tot Voorst en van de kamerheer van Z.H. de Paus de heer P.J. Spoorenberg. De kamerheer W. Croon droeg de zwarte uniform en de geheim kamerheer mr. F.J.G. baron van Voorst tot Voorst de gouden halsketen. De witte mantel met de rode bourgondische kruisen hing om de schouders van prof. G.H.L. Zeegers, ridder van het H. Graf. Het „kerkschip" zelf bood een boeiende aanblik door de aanwezigheid van tal van prominenten, geüniformeerde leden der jeugdbeweging en vertegenwoordigsters van religieuze congregaties in diverse ha bijten. Onder de prominenten zagen wij minister A.C. de Bruijn en staatsraad H F M baron van Voorst tot Voorst. Niet' minder dan 35 priesters daalden af van het podium om op verschillende plaatsen in de immense hal de communie uit te reiken. Na de kerkelijke plechtigheid volgde een rustpauze voor het gebruiken van ont bijt of lunch en om klokke een klonk een daverend applaus van de duizenden om de bisschop te begroeten, die temidden van zijn meest prominente gasten op het podi um had plaats genomen. Rechts van de bisschop zat Z.Exc. mr. J.R.H. van Schaik, minister van Staat en voorzitter van net huldigingscomité en links Z.Exc. minis ter A.C. de Bruijn. Het grote r.-k. Residentiekoor uit Den Haag, dat zich aan de voet van het podium had opgesteld, gaf een voor treffelijke uitvoering van „Ecce Sacer- dos", door Marius Monnikendam voor deze gelegenheid gecomponeerd voor vierstemmig gemengd koor met twee trompetten twee trombones en orgel. Een enthousiast applaus vormde het ten hierop naar voren om in een de vreugde van de diocesanen te brengen over de uitverkiezing van mgr. Jansen t.o' bisschop. „Allerwegen werd die zeer gelukkig geachte keuze toege juicht", zeide hij. „Uw priesterlijke en pastorale staat van dienst openden dade lijk voor het bisdom en de diocesanen veelbelovende vooruitzichten". Mr. van Schaik wees hierna op de voor het bisschoppelijk bestuur niet gemakke lijke structuur van het bisdom. Dit be vindt zich momenteel in een evolutie in waarden en verhoudingen, waarvan het einde niet is te overzien. Ernstige scha duwzijden heeft de emotionele beleving van al het nieuwe: de bedreiging van de geloofsijver en de geestelijke verworven heden. Hierop kwam mr. Van Schaik tot de moeilijkheden, die de vestiging van de bisschop te Rotterdam meebracht ten aanzin van een passende omgeving. De diocesanen hadden de. handen ineen ge slagen om het inrichten van een behoor lijke behuizing van de bisschop te ver gemakkelijken. Mr. van Schaik haalde hierop een grote zilveren doos te voorschijn en zeide: „Het is geen doos van Pan dora, maar de inhoud wordt ge vormd door bankpapier, rijksdaal ders, guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen. Tot de meest smalle beur zen hebben ertoe bijgedragen, een bedrag bijeen te brengen, dat de honderdduizend gulden te boven gaat. Het bestuur van ons comité be sloot reeds nu uw bisschoppelijk pa leis compleet van radiatoren te voor zien opdat de geestelijke verwarming die van u uitgaat in de komende dagen van koude met de onontbeer lijke lichamelijke warmte wordcj aangevuld." Onder een daverend applaus van de menigte werd de doos aan monseigneur tér hand gesteld. Nadat het r.-k. Residentiekoor op we derom voortreffelijke wijze een „Alleluja" van Marius Monnikendam te gehore had gebracht, betraden zeven leden van uit eenlopende leeftijd, zowel jongens als meisjes, van de katholieke jeugdbewe ging ht podium als uitvoerenden van het jeugd declamatorium, speciaal voor deze gelegenheid geschreven door Michel v d. Plas. Tevoren had de heer J.P.A. Koks.' voorzitter van de Rotterdamse K.J.B. de tekst aan de bisschop aangeboden. Van de tekst was tevoren een bandopname ge maakt, zodat het declamatorium overal uitstekend verstaanbaar was. Luc Lutz had de regie meesterlijk gevoerd. De jeugd van het dekenaat Schiedam presenteert zich met als feestgave een plaatselijk produkt, dat bij de duizenden toeschouwers enige hilariteit verwekte. Wm& Na de pontificale mis verlaat de bis schop zegenend de grote hal die tij delijk als kerk diende. (Van onze Amsterdamse redactie.) Voor het eerst sinds ongeveer 1870 zal de naam „Amsterdam" weer in de anna len van de Konliiijke Marine voorkomen als naam van een oorlogsschip. Zaterdag middag is nl. met goed gevolg en onder een tijdelijk stralende hemel de onderzee bootjager „Amsterdam" door mevr. li. Brockhol'f-Pinke, echtgenote van schout bij nacht- arts P. Broekhoff, tot voor kort chef geneeskundige dienst der Kon. Ma rine. op de werf Oost van de Ned. Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam te water gelaten. Deze oorlogsboot, die 116 meter lang en bijna 12 meter breed is, behoort tot de B-klasse, die de grootste jagers omvat welke Nederland ooit heeft bezeten. In totaal werden acht van deze jagers gebouwd, waarvan de „Amsterdam" de iaatste is. Op 26 maart van het vorig jaar werd de kiel gelegd, wanneer het schip geheel gereed zal zijn, kon de directeur van de N.D.S.M. niet zeg gen. Hij verwachtte in ieder geval, dat dit sneller het geval zal zijn dan bij de „Friesland", de „Drente" en de „Gronin gen", die ook op deze werf zijn gebouwd en welker afbouw tamelijk lange tijd vergde. De „Amsterdam" heeft een water verplaatsing van bijna 2500 ton, terwijl de maximumsnelheid 36 zeemijlen per uur zal z(jn. De bemanning zal 238 officieren en schepelingen te"cn- De „Amsterdam" zal bewapend worden met vier automatische snelvuurkanonnen van 12 cm, opgesteld in dubbeltorens; zes mitrailleurs van 40 mm. en een uitge breide anti-onderzeebootbewapening, zo als onderzeebootbestrijdingsraketten van een nieuw type, dat onlangs voor de eers te maal in gebruik is genomen. Na de doopplechtigheid werd een re- ceptie gehouden. Wethouder B. Ram bood aan de vlag officier Materieel schout bij nacht Kruys een aquarel van Maaike Braat, voorstel lende de Scheierstoren aan, alsme de een handbibliotheek in verschillende talen over de hoofdstad. De heer De Boer maakte in zijn toe spraak nog gewag van de personeelsmoe:- lïjkheden waarmee de N.D.S.M. te kam pen heeft. In de laatste drie jaar is er een verloop geweest van maar liefst 700 man. Z.H. Excellentie de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot; Hoofdaalmoezenier van het Kath. Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, de Zeereerw Heer B. P. M. Schoonebeek; tot Kapelaan te Amsterdam (O.L.Vr. v. Alt. Bjjst C. C. de Jong; tot Kapelaan te Koog a. d. Zaan. S. W. J. de Wit, (Neom.). Tot Bedrijfsaalmoezenier (Dekenaat Purmerend). J. Th. A. Goudt; tot Kape laan te Amsterdam (Christus Koning), W. F. M. van der Kooij; te Badhoevedorp, J. J. Laan; te de Kwakel, D. N. M. Brandsma (Neom.). Tot Leraar aan het Klein Seminarie „Hageveld" te Heemstede, J H. B. Vos; tot Kapelaan te Den Burg (Texel), J. H. M, Koopman, (Neom.). Tot Kapelaan te Amsterdam (H. Ag nes), B. A. van Zjjl; te Haarlem (H. Li- duina), S. Schut; te Velsen-Noord <H. Joseph), J. F. M. Hoes; te 't Kalf (Zaan dam), G. I. Lottman. (Neom.). Tot Kapelaan te Haarlem (H.H. Elis. en Barb.), W. Akkermans; te Bussum <H Hart). G. M. de Hollander; te 't Veld, A. B. M. Douwes; te Obdam, W. Klück (Neom Tot Kapelaan te Amsterdam (O.L.Vr. Kon. des Vredes) jhr. P. M. E. von Fi- senne; te Heemstede (O.L Vr. Hemel vaart). J. A. Kerstholt; te IJmuiden-W G. W. M de Wit; te Nes a. d. Amstel, H. B, Helsloot. (Neom.). Tot Kapelaan te Bussum (H. Joseph), J. M. Lefeber; te Sloten (H. Pancratius) E. H. M, Mamman, (Neom.). Tot Kapelaan te Haarlem (OL.Vr. v, Zeven Smarten en H. Bavo), J. L van Kesteren; te Krommenie. F. Verhoogt; te Beemster S. Besseling, (Neom,). Tot Kapelaan te Den Helder (O.L.Vr Onbevl. Óntv.), Fr. Fr. M. J. van der Eerden; te Heer-Hugowaard (H. Diony- sius), N. P. Reuzenaar, (Neom.). Tot Kapelaan te Amsterdam ((H.H Petr. en Paulus), W. C. Tamis; te War mond. A. P. Loos (Neom.). Tot Kapelaan te Amsterdam (H. Pius V), A. S. Hetem; te Ursem, Th. de Haan (Neom.). Tot Ka pelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Bar bara), B C. Hoogeveen; te Amsterdam (H. Joan, de Doper). A. F. J. Hansen; te Bloemendaal G. A. ten have; te Uit hoorn, G. P. Kas (Neom.). Tot Kapelaan te Amsterdam (H. Will, buiten de Veste) H. N. M. v. d Plas; te Haarlem <H. Joan, de Doper). J. Breedveld. die Kapelaan was te Lirrimen; te Heer-Hugowaard <H. Hart). J. A. Schut (Neom.); te Groote broek, G Limburg (Neom.); te Halfweg, J. W. N. Valkestijn (Neom.) en tot Kape. laan te Vogelenzang, C. Verberne. Z.H. Excelentie heeft opdracht gegeven aan de volgende Eerwaarde Heren hun studie? voort te zetten: de Weleerw. Heer L. M. Thomas, aan de Universiteit te Nij megen (Theologie en Pedagogie); de Weleerw. Heer W. F. M. Postma te Ro me (Kerkelijk Romeins Recht); de wel eerw. Heer N. A. Dodeman aan de Uni versiteit te Nijmegen (Filosofie); de Wel. eerw. Heer H. C. Laan aan de Kath. Universiteit te Leuven (Sociologie). Tenslotte benoemd tot Kapelaan te 't Zand, H. A. Schrama (Neom.); te Me- demhlik. P. A. G. M Spierings (Neom te Wormerveer, Fr. P. G. Jansen; te Lut jebroek. J. P- M. Alleman (Neom.). Benoemd in overleg en met goed vinden van mgr. M. A. Jansen. Bisschop van Rotterdam, tot leraar aan het Semi narie „Hageveld" („Stoutenburg" Amers foort), de Weleerw Heer J. W. Bergen. De Magister Generaal der Kruisheren dr. W. van Hees, heeft benoemd: voor he; klooster en college te Uden: de leeraren drs. A. Wijnhoven, drs. A. Hüsken en P Tettero; voor het klooster en college te Amersfoort; R Schellekens moderator aan het Constantijncollege afd gymnasium en H. van Casteren moderator afd. H.B.S. en de leraren P. van den Bosch en G. Wouters; voor het klooster te Ehrenstein (D) C. van der Molen; voor Brazilië: H. Weinands, H. Duijmel en W. van de Lokkant; voor de missie van Indonesië: P. Ruigrok. Hij heeft opdracht gegeven hun studie voort te zetten te Tilburg en Nijmegen aan L. van Belkom en M. Jiliesen Op voordracht van de Magister-Gene- vuuiuiouui van uc www» i o - raai worden benoemd:door de Bisschop verkocht. Doordat hij van zijn baas wei van Haarlem tot kapelaan te Amsgerdam eens in de bedrijfsauto mocht rijden kon (O.L. Vrouw van Zeven Smarten): los hij het kostbare materiaal vrij gemakke van der Heijden; door de Bisschop van Rotterdam tot kapelaan te Rotterdam (H Kruisvinding); C. van Leeuwen; tot bouw pastoor te Ridderkerk: H. Waldram. doir de bisschop var. 's-Hertogenbosch tot as sistent te St.-Odiliapeel L. Vollaers; tot assistent te Cuijk G. Nijkamp. Hik de fabriek uit smokkelen. De recherche ontdekte de mantels bij de groothandel en slaagde er In, de draad" terug te wikkelen tot de opko- nerc en uiteindelijk tot de dief zelf. Hij is zaterdag voor de officier van justitie geleid (Alvi-i «t>nttfr'> Weg met onhandige Ukdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje N^A^S?? Anti septisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) (Van onze Haagse redactie) „Zichzelf plezier doen door anderen plezier te doen; moge dit heel uw verdere leven uw principe blijven", zo formuleer de mgr. dr. B. Alfrink de gelukwens, die hij tijdens een eenvoudige huldigingsbij- eenkomst in Kasteel „Oud-Wassenaar' uitsprak tot mgr. dr. Jan Olav Smit, die onlangs de dag herdacht waarop hij 50- jaar geleden priester werd gewijd. Bij die gelegenheid is er een Mgr. Olav Smit Fonds ingesteld, dat zal dienen om financiële steun te verlenen voor de we tenschappelijke opleiding van Nederland se priesters. Zaterdagmiddag werd het resultaat van de eerste inzameling voor dit fonds een cheque van 25125 door de voorzitter van het werkcomité, mr. dr C van Haren, aan de jubilerende monseigneur overhandigd, waarbij de voorzitter in het bijzonder wees op de waarde van de wetenschappelijke vor ming van de clerus, vooral nu de leken zich steeds verder gaan specialiseren en het lekenapostolaat zo'n grote vlucht heeft genomen. Spreker toonde zich zeer erkentelijk voor het werk dat mgr. Olav Smit onder zovele Rome-reizigers heeft verricht: „Olav Smit is geen bond zonder naam, maar een naam zonder bond ge worden!" Even geestig repliceerde de jubilaris wel op te merken, dat deze bijeenkomst een hoogtepunt in het kader van het Mgr. Smit Festival was. Het was zijn overtui ging, dat dit fonds „een gelukkige ge dachte, die mij uit het hart gegrepen is" van groot nut voor de kerk van Ne derland zal kunnen zijn doordat in de rijen der wereldgeestelijken meer gegra dueerden kunnen worden opgenomen die op klein- en groot-seminaries én in de zielzorg hun kennis kunnen uitdragen. Hierbij drukken de financiële lasten echter zwaar. De kosten van één pro motie bedragen ongeveer 10.000. Het verheugde hem daarom zeer. dat hij de hem aangeboden cheque aan mgr. Alfrink kon overhandigen. Deze geste werd door de aartsbisschop beschouwd als een die voortkwam uit het hartelijk meeleven van mgr. Smit met de Kerk van Nederland. „Moge de Voorzie nigheid u vergelden wat u anderen hebt aangeboden". Met deze woorden besloot mgr. Alfrink het officiële gedeelte van deze korte maar blijmoedige bijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door de pause lijke internuntius mgr. Paolo Giobbe; mgr. H. van Hussen; mgr. prof. dr. R- Post: mgr. Ant. G. Smit. een broer van de jubilaris; prof. dr. L. Beel, mr. F ba ron van Voorst tot Voorst; dr. S. baron van Wijnbergen,.burgemeester van Was senaar; verscheidene andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten en vrienden van deze gevierde „apostel der Rome reizigers". Vertaald door: E. Griese-Kets de Vries 54. Ik kwam, naar ik dacht, rad van tong in Arundel Street aan. Mijn toespraak begon zó; Mijn vriendin, Lady Water- son. was zo vriendelijk, mij een introduc tie voor u te geven, 'mijnheer Hëad, daar zij de buitengewone belangstelling heeft ontdekt, die ik heb in de behandeling van drankzucht en kanker. Ik begrijp.. Ja juffrouw? De kleine jongen, die ik bij mijn vorig bezoek had gesproken, stond voor mij. Is mijnheer Head er? Ja, juffrouw. Wees zo goed en geef hem dit kaar tje en vraag hem, of hij mij te woord wil staan. De kleine jongen bracht mij naar de wachtkamer en verdween. Vijf minuten later geleidde hij mij naar de verschijning. Ik voel, dat jk slechts in dergelijke termen kan spreken over mijnheer Head van The Last Word. Zijn uiterlijk herinnerde mij sterk aan een Olympische god: Jupiter of Vulcanus of zo iemand. Hij boog en toen hij boog. voelde ik mijn klein en onbeduidend en beschaamd, dat ik maar een vrouw was, want het was een geweldige buiging stijf en stram van het hoofd tot het mid del; en toen sprak hij en terwijl hij sprak, voelde ik mij zelfs niet meer een vrouw, maar een kleine, witte rups, en smacht te naar de beschermende bladen van een bloemkool, waarin ik zou kunnen kruipen om mezelf te verbergen. Juffrouw Hilary Forrest, aanbevo len door Lady Waterson, zei hij met een zware, Olympische stem en staarde mij door zijn goudomrande brilleglazen aan. En als een kleine jongen op school stak ik mijn hand op en was niet in staat, iets meer te doen. En wat kan ik voor u doen, juffrouw Hilary Forrest? Alstublieft, begon ik, ik wou en hebt u er iets op tegen, als ik het zei, ik be doel, het opzei als een toespraak? Hij trok zijn Olympische wenkbrauwen samen en gaf te kennen, dat ik. het klei ne, onbeduidende vrouwelijke wezen vóór hem, een beetje onsamenhangend sprak. O! riep ik wanhopig, hoe kon ik weten, dat u zo was? Lady Waterson heeft het me nooit verteld. Hoe zo? vroeg hij met menselijke nieuwsgierigheid. Zo overweldigend. Hij glimlachte naar me en ontspande zich. Als hij een korset gedragen had. zou ik gezegd hebben, dat de veter plotseling brak. De glimlach en de ontspanning stelden mij een beetje op mijn gemak en met hor ten en stoten zette ik mijn geval uiteen. Mijn goedgevormde zinnen was ik totaal kwijt, mijn weloverwogen indeling be stond niet meer; tezamen met andere ge niale pogingen tot welsprekendheid werd mijn schitterende toespraak begraven in vergetelheid. Toen ik klaar was, zette mijnheer Head zijn bril af, tikte tegen de zijkant van zijn neus en keek mij nadenkend aan. Juffrouw Forrest, geeft u zich verder geen moeite meer. Van dit ogenblik af neem ik u aan, om het secretariaatswerk te doen in verband met mijn Anti-alco- kuur voor drankzuchtigen. Ik greep mij aan mijn stoel vast, om er op te kunnen blijven zitten. Ik wist. dat hij gek was, maar dat kon mij niet schelen. En deze kuur voor drankzuchtigen. begon ik schuchter. En dat waren de laatste woorden, die ik tijdens het onder houd uitte, mijnheer Head deed de rest. U hebt wel eens het ritmische gezoem van machines gehoord gelijkmatig, on onderbroken, eindeloos? Met opzet zeg ik eindeloos, omdat, voor zover ik weet. mijnheer Head nog steeds aan het pra ten kan zijn over kanker, drankzucht, oor log en vliegtuigen. Verbijsterd keerde ik op mijn schreden langs de Strand terug en ging in de rich ting van Pall Mall East, Uit ide overdaad van klanken had ik genoeg gegevens op gevangen, om te weten, dat de twee „ge neeswijzen" beheerd en „uitgevoerd" wer den door een gewaardeerd plaatsvervan ger van mijnheer Head, een zekere mijn heer Weldon, aan bovengenoemd adres. In Arundel Street was niet voldoende ruimte voor de „Vita''-kuur voor kanker en de „Anti-alco"-kuur voor drankzucht naast The Last Word, dus werden ze over geplaatst naar Cockspur Street, waar mijnheer Weldon ze met grote bekwaam heid aan een lijdend publiek toediende. Toen ik mij met een briefje aan het ,,Vita"-depot vervoegde, was mijnheer Weldon er niet; maar een kleine, uitge droogde man, die voor een verbazend hoge lessenaar stond, zei me, dat ik moest gaan zitten, ofschoon hij me wantrouwend gadesloeg. Nadat hij had toegekeken, hoe ik ging zitten en blijkbaar voldaan was, d£t ik niet van plan was om te stelen, begon hij op een hoge met leer beklede stoel te' klimmen, vanwaar hij zich op een grootboek wierp, dat op de lessenaar lag. Hij behandelde het boek niet als iemand die het liefhad; hij sloeg met woeste haast de bladen om, en hield zo nu en dan op, om over zijn schouder heen naar mij te kijken. Grootboeken zijn geen prettige din gen, merkte ik op verzoenende toon op Hè? zei hij. Ik herhaalde mijn opmerking. Hè? Nu heeft mijn moeder mij geleerd, om mensen, die „hè" zeggen, te beschou wen al&s absoluut onmogelijk. Welopge voede, beschaafde mensen zouden nooit 'n dergelijke uitdrukking gebruiken. Toch had deze rimpelige man, die er uitzag als 'n overwinterde goudrenet, beschaaf de trekken en kleine, verzorgde handen. Hij had blijkbaar gehoord, wat ik ge zegd had, want plotseling mopperde hij: Het zijn niet de grootboeken, die te laken zijn, maar de mensen binnenin, die hun rekeningen niet willen betalen. Hier is nu een vrouw, ik kan haar geen dame noemen, die ons al twee hele jaren In Vaticaanse kringen onderstreept men de propagandistische opzet van de gehele kwestie. Het feit. dat bet bericht door middel van het persbureau Tass de officieuze spreekbuis van de Russi sche regering verspreid de wereld werd ingezonden niet alleen onnauw keurig, maar daarbij ook zo duidelijk op het stichten van verwarring onder de katholiekei berekend, maar tevens ook de wijze, waarop het door radio Moskou w«rd ingekleed, laten hierover geen twijfel. Vooral heeft in bedoelde kringen verontwaardiging gewekt, dat door de Russische radio getracht werd onderscheid te maken tussen de Katho lieke Kerk en het Vaticaan. Uiteraard is van een contactneming inde betekenis als van Russische zijde geïnsinueerd, vol strekt geen sprake. Er is zelfs geen schaduw van een basis voor een hecht contact tussen Moskou en de H. Stoel aanwezig, zolang in de Sovjet Unie die vrijheid ontbreekt, die de nuntius te recht onmisbaar heeft genoemd, name lijk de vrijheid van godsdienst. Aldus het K.N.P. De recherche van het bureau Katten burg te Amsterdam heeft de dader ge arresteerd van een diefstal van 70 mille aan persmantels, eigendom van de Eter- nitfabriek aan de Cruquiusweg in oost. Het bleek een personeelslid te zijn, dat sinds januari j.l. honderden kilo's van deze „mantels" van een magnesium en alluminiumlegering aan opkopers had Op voordracht van het Hoogwaardig Heer dr. W. van Hees, magister-gene raal der Kruisheren, heeft de Bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, de weleerw. heer J. A, A. van Well O.S.Cr, benoemd tot assistent moderator van de r.-k. studentenvereniging „Sanctus Augus- tinus" te Leiden. f 2 -6s. 6d. schuldig is voor radio-actie ve medicijnen. Finch-Smith, zo heet ze, een vrouw met een dubbele naam. die geen f 2 16s. 6d. kan opbrengen. Geroerd door zijn vertrouwen, toonde ik uitgesproken medeleven. Ik zou haar de deurwaarder sturen, vervolgde hij, maar mijnheer Weldon is zo weekhartig een weekhartige baby. zo noem ik hem. Ik stuur haar geregeld iedere maand de rekening. Ik ga het nu om de veertien dagen doen en dan weke lijks; zij zal ziek en beu worden van mijn handschrift, voor ik met haar klaar ben. Hij beschreef een envelop en likte er nij dig aan. Er kwam iemand het depot binnen en vroeg drie tubes Lypho Nummer 3. De verschrompelde man klauterde omlaag van zjjn zitplaats, ging naar een rij vak jes tegen een muur en nam uit een er van enkele nietige glazen flesjes. Deze overhandigde hij over een lange tafel, bedekt met boeken en pamfletten, die dienst deed als toonbank en ontving er de som van drie shilling voor terug. Was dat het middel tegen drank zucht? vroeg ik, toen wij weer alleen waren. Hé? Ik herhaalde mijn vraag niet, want ik wist, dat hij mij gehoord had. Neen, het is een van de „vita"-medi- cijnen; geneest bof, klieren en andere gezwellen. Maar ik dacht, dat u alleen kanker en drankzucht behandelde. Bewaar me, neen; wij behandelen alles. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3