Rik van Steenbergen herhaalde in de sprint zijn Kopenhagen-triomf van 1949 Belgen oppermachtig, maar de onverwoestbare veteraan Gerrit Schulte kaapte de 3e plaats Kopenhagens officiële uitslagen Nationale zwemtitels selecteren elf DE SCHREEUW VAN GERRIT SCHULTE dames voor Melbourne Test waterpoloërs in wedstrijd tussen Kikvorsen en combinatie Zwemrecords onder hypnose Wereldkampioenschap wielrennen op de weg Drie Oranje-shirts handhaafden zich tot het laatst in de kopgroep Van Kopenhagen naar zonniger oorden? Frans Mahn wil ook nog naar Melbourne De professionals De amateurs Van Australische eoach-fysioloog MAANDAG 2? AUGUSTUS 1956 PAGINA Spaanse wanhoop Oranje demarreerde Coppi in de mangel De beurt aan Koblet De Belgische aanval Bobet redde zich nog Van Est viel nog af Polo-selectie Record inschrijvingen Finales Minder favorieten Door Martin W. Duyzings. BALLERUP, zondagavond Zij, die nog leefden in Ballerup, namen geen risico's meer Er streden nog altijd drie vinnige Nederlanders in de kleine, voor het overige met Belgen volgezaaide kop- groep. die aarzelend, nog éénmaal door een wolkbreuk vaan-der-matado- 'f - wÈ JpL. •i j ren uren achter- ||É||pl|y: - f Ji&jSÊÊ ,y een had geteis- een voortreffelijk operende en bij zonder strijdvaar dige Nederlandse equipe hadden op die urenlange tocht naar deze laatste beslissende ronde de slachtoffers bij bosjes rond het circuit gezaaid: Miguel Poblet....; Fede- RIK VAN STEENBERGEN, opnieuw de béste eindsprint rico BahamontesRoger Hassenforderen Hugo Koblet. Zij allen waren, mét dozijnen mindere goden, tenslotte gekradkt in een storm, die de weergoden ook ditmaal over Ballerup joegen en in het geweld, dat de Belgen vandaag ontketenden met een ploeg, die vier, vijf serieuze gegadigden voor zo'n wereldtitel bevatte en die ongetwijfeld de sterkste was, ooit, sedert De Grote Krijgsbedrijven, door onze Zuiderburen op de been gebracht. Terwijl, daar in de kopgroep, een half dozijn Belgen de eindsprint prepareerden, waarin hun snelste man Rik van Steenbergen praktisch zeker was van een wereld titel, welke hij in 1949 op hetzelfde circuit, doch onder beduidend gunstiger weersomstandigheden eveneens had veroverd, zat Fausto Coppi, omgeven door wat trouwe waterdragers met een asgrauw gelaat op een nieuwe, bittere nederlaag te kauwen en reed de laatste der Italiaanse favorieten Fiorcnzo Magni, zichzelf voorgoed aan flarden in een wanhopige poging om in een indruk wekkende doch nutteloze solojaclït dertig fatale secon den achterstand, in de voorlaatste ronde opgelopen door een lekke band, nog goed te maken. Hij maakte dat niet meer goed- Men maakte vandaag aan het slot van dit slopende gevecht tegen een Belgische overmacht niets meer goed. En ook de drie oranjeshirts in de kopgroep Gerrit Schulte, Gerrit Voorting en Daan de Groot óók de twee eenzame Fransen, Louison Bobet en Dupont, beseften dat in die laatste kilometers: zij namen geen risico's meer. Zij aanvaard den de naderende nederlaag- Het wérd een Belgische triomf. Rik van Steenbergen, stellig royaal een halve lengte sneller dan wie ook in die kopgroep en niet meer bedreigd nu door de Frans man Darrigade en de Spanjaard Poblet, die hem in het begin van de race als zijn eigen schaduw hadden gevolgd, won dat, zoals hij wilde. Hij maakte al een vreugde- gebaar nog vóór hij zijn fiets zegevierend over de eind streep wierp en hij vervolgens bedolven werd onder de Belgische supporters, journalisten en officials, die al maanden achtereen op de verovering van die wereldtitel hadden zitten hopen. De Belgen kregen dus wat ze heb ben wilden. Ze veroverden niet alleen die wereld titel; ze veroverden praktisch heel de race. Vier Belgen tussen de eerste vijf En dat ze temidden van al die triomfen de derde plaats niét veroverden, dank ten ze uitsluitend aan de nimmer af latende strijdlust van Oranje's blijkbaar volmaakte onverslijtbare wielervete- raan, Gerrit Schulte, die zich in de laatste paar honderd meters tussen al die Belgen inwrong en die, praktisch aan het slot van een met roem vol geladen carrière, daarmee de kroon zette op stellig de beste race, ooit door hem in de strijd om een wereldtitel gereden. Néén wij veroverden vandaag geen wereldkampioenschap temidden van die onbedaarlijke heksenketel, waarin tal van favorieten om zeep werden ge bracht. Wij liepen met die derde plaats van Gerrit Schulte een beetje verloren tussen al die Belgen; doch er heerste in het uitvoerige Nederlandse kamp, waarin ook oud-wereldkampioen Piet Moeskops weer eens was komen op duiken, vanavond op zijn minst zoveel vreugde als zaterdag om de verovering van de wereldtitel door Frans Mahn. Want na de bittere, haast schandelijke nederlaag, welke wij verleden jaar in Frascati leden, betekende niet alleen de derde plaats van Gerrit Schulte, doch ook het rijden van heel de Nederlandse ploeg, 'n frisse, veelbelovende revanche opzichzelf Ach we waren praktisch bij voor baat kansloos in die strijd, gereden op een vlak circuit, dat alleen maar door een wonder aan een supersprinter ont snappen kon. Doch wij streden er niette min om. De routiniers, die tenslotte in de kopgroep eindigden en jongeren als Rusman en Van der Hjke en Stilker, die pas uit de kopgroep verdwenen, nadat ze zichzelf inderdaad tot het laat ste kruimeltje hadden uitgeput; en zelfs dat was geen schande in een race, die onder zulke abnormaal slechte weers omstandigheden gereden werd en die daardoor onnoemelijk veel zwaarder was dan men had durven hopen. In een onbedaarlijke wolkbreuk, die voortdreef op een ijzige noordwester, het goede stadje Ballerup en wijde omgeving, zoals zaterdag, onmiddellijk weer ver drinkend in een onafzienbare zee van gele, kleverige modder, had men, vroeg al, deze zondag- zame'de bestuurs la lëËlllï leden van de Spaanse Wieler bond had moeten beloven, dat hij, FAUSTO COPPI, in de mangel Federico Bahamontes, Denemarken niet zonder een wereldtitel en een Spaanse triomf zou verlaten, zijn handen al in wanhoop in de lucht stak en vervolgens aan zijn derailleur begon te timmeren. Hij verspeelde een paar honderd meter be nevens èl zijn strijdlust. Gelukkig voor de Spanjaard moest ook Gerrit Schulte enige herstellingswerk zaamheden aan zijn versnellingsapparaat verrichten. De Bosschenaar, die zijn laat ste wereldtitelstrijd per se niet in de eer ste de beste ronde wenste te verliezen, sleurde in een wilde jacht Bahamontes weer terug naar het peloton. Daar hield Bahamontes het nog twintig kilometer uit. Toen reed, zonder zich verder nog om de Spaanse autoriteiten te bekommeren, ter hoogte van Ballerup, Bahamontes een voudig van het circuit op weg naar Kopenhagen: men zegt, dat hij al m een vliegtuig richting Madrid zat, toen we hier op het circuit nog niet aa® f,® ging van de nieuwe wereldkampioen toe Het tempo, waarmee het peloton zich zelf voortsleurde door de stormwind en de wolkbreuk, was intussen met om er van te jubelen. Voorlopig bleek het moyenne ruim vier kilometer lager dan dat van de amateurs zaterdag in dezelfde weersomstandigheden. En pas nadat zowel Gerrit Voorting als Mies Stolker een bandje aan flarden hadden gereden en ze zonder veel moeite weer in de rijen van het peloton waren teruggekeerd, zorgde Oranje zowaar voor de eerste demarrage van de dag Jkirl Voorting demarreerde in gezel- van Van der Lijke. Het was niet beer dan een schijnaanval, maar vooral de Belgen, bestaande uit een ploeg, die eenvoudig doorboog onder het gewicht van de favorieten, zaten er onmiddellijk met veel geweld bovenop. Niettemin: het tempo ging nu scherp omhoog. Het nader de de veertig kilometer per uur. Vervolgens deed Roger Hassenforder, Frankrijks fietsende dwaas, die er een goede gewoonte van maakt om zich in een race te gedragen alsof hij nog nim mer van alle geschreven en ongeschreven tactische wielersportwetten heeft verno men, er nog een schepje bovenop door aanstalten te maken tot een bij voorbaat tot mislukken gedoemde solojacht. „Has- sen" kreeg geen kans. De Belgen lieten hem geen vijftig meter voorsprong, toen begroeven zij de Fransman opnieuw in het peloton, dat onder het steeds stijgende tempo al bedenkelijk begon te rekken en dat na zeventig kilometer, onder de druk van een demarrage van Rusman en de Zwitser Pianezzi, dan ook prompt in twee brokken uit elkaar viel. In groep II vond men van Nederlandse zijde Mies Stolker en Van der Lijke, die op een lekke band nog net de ravitailleringspost haalde. Het kostte hem niettemin zijn race. En opeens zaagde men in het peloton dan van dik hout planken. De Belgen, uitstekend geassisteerd door Bobet, Forestier, Hugo Koblet en Fiorenzo Magni, maakten zich op om Fausto Coppi, die, hoewel langzamerhand op middelbare leeftijd gekomen, ook van morgen door de Verenigde Italiaanse Officials eenvoudig naar de start gedragen was, meteen maar af te slachten. Het gevecht duurde niet lang. Het duurde hooguit twintig kilometer, doch het be hoorde tot de boeiendste dingen dit seizoen in de Westeuropese wielersport vertoond. Er ontstond een kopgroep, waarin men de sterkste beulen van heel het veld verzamelde: de Nederlanders Van Est, Daan de Groot en Schulte, welke laatste zeker in de eerste honderd kilometer van zo'n race nog altijd voor geen mens opzij behoeft te gaan; niet minder dan zeven Belgen, waaronder knapen als Rik van Looy, Van Steenber gen, Stan Ockers en Fred de Bruyne, die stuk voor stuk goed zijn voor een wereld titel; Fransen als Louison Bobet, Darri gade en Forestier en speciaal een met uiterste zorg door een legertje van lijf artsen klaargestoomde favoriet voor de titelstrijd, de Zwitser Hugo Koblet, die onderhand een loeiende triomf hard nodig heeft om zijn gekreukte reputatie weer enigermate te repareren.. Zij allen hadden op dat ogenblik slechts één vijand: Fausto Coppi, die samen met o.a. Stolker en Nencini terecht gekomen was in een groepje, dat met twintig seconden achter stand als om zijn leven vocht. En daar, in die twintig kilometer, waar in de kopgroep, nauwelijks afgeremd door de paar Italianen waaronder Fiorenzo Magni een tempo draaide, dat dicht tegen de 54 kilometer lag, daar liet de oude campionissimo dan nog eenmaal zien, dat hij nog niet alles van zijn supcrklasse heeft verspeeld. Hij won dat duel. Hij won het, geforceerd rijdend, in een stijl, die geen ogenblik meer aan de meeslepende souplesse zijner grote dagen herinnerde. Hij won het met een bleek, in krampen verwrongen gelaat, doch hij kréég zijn zin: terwijl in de achterhoede Van der Hjke in gezelschap van een andere ver sleten kampioen, de Zwitser Fritz Schaer, de strijd staakte, trok Coppi zijn met gezellen weer naar de kopgroep toe en dat betekende dan voorlopig het einde van de vijandelijkheden. De eerste aan slag der verzamelde grootheden op de campionissimo was mislukt. Voorlopig nam men er vrede mee. Er was, nog even, een demarrage van André Darrigade in gezelschap van de Duitser Reinecke. Doch het peloton vel de ook hen vrijwel onmiddellijk. En ver volgens zakte het tempo der overlevenden meer dan vijftig nog altijd opnieuw tot in de buurt van 38 kilometer en begon men aan de tweede helft van deze monsterrace, zonder dat iemand voor spellen kon of men het veld nog eenmaal kraken zou in een boeiende, slopende jacht, of dat men het, zoals zaterdag bij 'de amateurs, tenslotte op een massa sprint zou laten aankomen, met de beste kansen voor een handjevol supersprinters van het weinig courante genre-Darrigade, Van Steenbergen en Miguel Poblet. Er waren er in het peloton, die deze massasprint vreesden. Zij waren het, die de tweede slag van deze dag dirigeerden. En wéér richtte zich deze aanval op een BALLERUP, zondagavond Nu het weer in Denemarken zo abnormaal slecht is en het er naar uitziet, dat er niet op veel verbetering te rekenen valt, houdt men zich in de kringen van de U.C.I. reeds bezig met wat er moet gebeuren, indien de afwerking van het baanprogramma, dat een hele week in beslag neemt, door regen niet tijdig zou kunnen geschieden. Men zal het eerst een paar dagen aanzien, maar als het weer dan nog niet is verbeterd, overweegt men de kampioenschappen in hun ge heel naar een andere baan over te brengen. De mogelijkheden zijn slechts uiterst beperkt in Denemarken. Er is een klein baantje in Aarhus en nog een winterbaantje in Kopen hagen, dat echter slechts 200 meter telt en waar dus niet gestayerd zal kunnen worden. Mocht men bij voortduren van het slechte weer in Denemarken niet kunnen slagen, dan overweegt men zelfs een complete verhuizing naar het Parijse Pare des Princes of naar de Vigorellibaan te Milaan. met geweld voor vecht, de jacht uitlokte die beslissend zou blijken voor deze race. Elliot nam geen honderd meter voor sprong en hij hield die voorsprong niet eens lang. De Belgen vermorzelden ook de Ier en vervolgens gingen zij, met alles wat ze maar te geven hadden, dóór: Van Steenbergen, De Bruyne, De Rijke, Stan Ockers en Van Looy gingen aan de haal met een kopgroep, waarin van de Italia nen alleen de oude Fiorenzo Magni mee kwam, waarin ook de Fransen slechts één mannetje kregen (Dupont) en waarin Oranje, zoals gebruikelijk vandaag, niet mocht mopperen: De Groot, Van Est en Gerrit Voorting waren de Belgen on middellijk achterna gesprongen en slechts twaalf seconden achteruit zat Gerrit Schulte, diep weggedoken in zijn stuur, Louison Bobet te steunen bij diens poging om de Belgen nog te pakken te krijgen. Dat lukte, geen tien kilometer verder. De Belg Vlaeyen, die stug aan het achter- voormalige campionissimo, de Zwitser j Hugo Koblet. De Belgen verrasten hem en de Italianen, Louison Bobet en vier Nederlanders: Schulte, Van Est, Daan de j Groot en Gerrit Voorting. De Zwitser had tjen seconden achter stand vóór hij goed en wel besefte wat er gebeurde. Toen lag het peloton al in brokken uiteen en zat Adri Voorting te worstelen in een groepje, waarin Miguel Poblet, de eens z0 befaamde Spanjaard, al kennelijk op weg was naar een nade rende ondergang en had ook Rusman al veertig seconden achterstand en zat Mies I Stolker op bijna een minuut een inzinking te koesteren, die hem slechts enkele ron den later, toen twee lekke banden hem 1 bovendien nog enkele kostbare minuten achterstand hadden bezorgd, voorgoed uit de race haalden. Terwijl Fausto Coppi, die tegenwoordig geen race meer kan uitrijden zonder uit- j voerig tegen de aarde gesmakt te zijn, ten overstaan van het publiek op de hoofd tribune (ook vandaag verdienden de orga nisatoren geen goud en schatte men het aantal betalende bezoekers op nauwelijks tienduizend) zonder enige aanleiding om- verviel, doch ijlings zijn achterstand weer goed maakte, trok Hugo Koblet de brok ken van 't peloton weer aaneen en prepa reerde hij zich in één adem op zijn laatste heldendaad van deze dag- een venijnige aanval op een andere oud-kampioen. Louison Bobet Weer waren het de Belgen die, nadat ze eerst een attaque van de Fransman Le Ber zonder moeite hadden verbrijzeld, deze aanval knap en met veel vertoon van oppermacht dirigeerden. Bijna een half dozijn Belgen Van Steenbergen, Van Looy, Ockers, Adriaenssens en De Rijke voerden een kopgroep aan waarin Magni en Coppi, verlaten nu door alle waterdragers, de squadra ver tegenwoordigden waarin de Fransen slechts drie repres- sentanten hadden (Caput, Darrigade j en Dupont), waarin voorts Oranje met zwaar geschut aan j de slag was (Schul te, De Groot, Van i Est en de gebroe- I ders Voorting) en waarin tenslotte zoals gezegd, ook J Hugo Koblet een t ai.to T^r^-n hoofdrol speelde. ÏJ HOBET' Er vielen in die redde zich nog jacht opnieuw wat slachtoffers, onder wie de Fransman Forestier. Doch Louison Bobet redde zich nog net na een korte, doch zware jacht, die hij stellig nog volop in de wereld- befaamde kuiten had zitten toen zestig kilometer voor de finish de zonderlinge lef Elliot, die wel nooit een wereldtitel winnen zal, doch die er niettemin altijd wiel van Bobet was blijven hangen, kon tegen het FransNederlandse duo niets beginnen, doch van de andere kant kon den Schulte en Bobet evenmin verhinde ren, dat ze mét Vlaeyen een zesde Belg in de nu dertien man sterke kopgroep afleverden. Met nog geen minuut achter stand was Fausto Coppi, van dichtbij be treurd door zijn ploegmaten Nencini en Baffi, zichzelf langzaam doch grondig aan het begraven en nóg verder achteruit be hoorden ook Rusman, Adri Voorting (die een ronde verderop zijn heil in de uit vallerswagen zocht), Hassenforder, Caput en een sliert minder beduidende groot heden meteen voorgoed tot de kanslozen. Doch het pijnlijkste slachtoffer van deze jacht was Hugo Koblet, die opeens en zonder enige overgang een van zijn gruwelijke, mysterieuze inzinkingen bin- nenfietste en haar geen vijf kilometer overleefde. Ook hij verdween voorgoed in de decors Zo viel dan, definitief, de slag. j Het mocht zijn, dat Fausto Coppi, zijn I naderende nederlaag niet ontlopend, toch koppig bleef doorvechten in een groepje, i waarin ook André Darrigade ,een van de i weinigen die mogelijk Van Steenbergen I had kunnen verslaan, duidelijk hoorbaar I met zijn tanden zat te knarsen het veranderde niets meer aan het beeld van de race. Wat er nog veranderde was, dat de kopgroep tenslotte door lekke banden nog twee mannetjes verspeelde: Wim van Est, die aan de materiaalpost op een buitenmaatse fiets kwam te zitten en die daarop in allerijl vier kostbare minuten verspeelde en Fiorenzo Magni, die twaalf kilometer lang als een bezetene reed om dertig seconden achterstand nog goed te maken, die zowaar nog tot op honderd meter van de kopgroep kwam, doch die toen, juist tóen, in elkaar klapte alsof hij opeens alle geloof in zijn eigen kracht voor eeuwig had verloren. Zo werd het dan een eindsprint van elf, waarin de Belgen nauwelijks moeite hadden om Rik van Steenbergen aan zijn Nederlandse triomf in Kopenhagen: ver voor de rest van het veld uit spurt Frans Mahn juichend over de streep: hem is de regenboogtrui van het Wereldkampioenschap der ama teurs. En in derde positie nóg een juichende oranje-renner: Jan Buis. wereldtitel te helpen en waarin het, wat de uitslag betreft, meer op een zuiver Belgische kampioensrace geleken zou hebben als Gerrit Schulte er niet voor gezorgd zou hebben nog vóór Stan Ockers een derde plaats voor Nederland te ver overen BALLERUP, zaterdagavond Frans Mahn, de nieuwe amateur wereldkampioen, heeft besloten om nog niet naar de profs over te gaan. Hij heeft er zijn zinnen op gezet om dit jaar nog mee te doen op de Olympische Spelen in Mel bourne en daar zijn kansen, indien hij wordt afgevaardigd, te wagen op twee nummers, namelijk de sprint en het wegkampioenschap. Daar echter de deelnemers aan de Olympische Spelen een verklaring zullen moeten tekenen, dat ze in het eerste jaar na de Olympische Spelen, niet tot de beroepssport zullen overgaan, houdt een even tuele deelneming van Mahn aan de Olympische Spelen in, dat hij ook het volgend jaar nog tot de klasse der amateurs zal blijven behoren. VETERAAN GERRIT SCHULTE, een magnifieke derde plaats! I. Van Steenbergen (B( 7.26.15 over 265 km; 2. Van Looy (B)3. Schulte (Ned.); 4. Ockers (B.); 5. De Bruyne (B.); 6. De Rijcke (B.;7. Gerrit Voorting (Ned.); 8. Louis Bobet (Fr.); 9. Dupont (Fr.); 10. De Groot (Ned.) allen in dezelfde tijd als de winnar. II. Vlaeyen (B.) op 12 sec.; 12. Magni (It.) op 1 min. 12; 13. Darrigade (Fr.) op 2 min 35; 14. Elliott (Ierl.)15. Coppi (It.); 16. Gauthier (Fr.); 17 Baffi (It.); 18. Adriaenssens (B.) allen in dezelfde tijd; 19 Bedwell (G.B.) op 6 min. 58; 20 Maule (It.) op 11 min. 58; 21. Pianezza (Zwits.); 22. Ferraz Nunez Sp 23. Reinecke (W.-Dld)24. Gret (Zwits.); 25. Backat (W.-Dld); 26 Rusman (Ned.); 27. Kaj I Olsen (Denem.). Alle andere renners er waren er 71 ge start hebben de strijd gestaakt. 1. Frans Mahn (Ned.) 4.47.54 over 194 km; 2. Norbert Verougstraete (B.) zelfde tijd; 3. Jan Buis (Ned.) z.t.; 4. Jensen (Denem.) z.t.; 5. Hermans (B.) z.t.; 6. Romagnoli (It.); 7. Dahlgaard (Den.); 9. Pancek (Polen); 10. Jan Rol (Ned.); 11. Coen Niesten (Ned.); 12. Pan- bianco (It.); 13. Jackson (G.B.); 14. Tsjere- povitsch (Rus.); 15. Christian (Oostenr.); 16. Gitejczyik (Fr.); 17 Pommer (W.-Dld); 19. Funke (West-D.); 20. Valdoies (Fr.). Voor 41 renners in totaal werd dezelfde tijd genoteerd als die van de winnaar. Kersten (Ned.) werd daarbij 29e. Van de 112 deel nemers finishten er slechts 62. Vrijdag 31 augustus, zaterdag 1 en zondag 2 september a.s. worden be langrijke dagen voor de Nederlandse zwemsport. Dan worden namelijk in het Mirandabad te Amsterdam de nationale zwemkampioenschappen gehou den, die tevens een laatste selectie voor Melbourne zullen zijn. Zondagavond 2 september kan de sportcommissie van de K.N.Z.B. gaan overpeinzen welke elf dames voor uitzending naar de Olympische Spelen aan het N.O.C zullen worden voorgedragen. Elf namelijk is het streefgetal, dat destijds door de K.N.Z.B. aan het N.O.C. is opgegeven voor de financiële zijde van de zaak. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat de prestaties aanleiding geven meer of minder dames uit te zenden. Het staat haast wel vast, dat er van Nederland uit geen heren zullen wor den uitgezonden. De mogelijkheid is er echter, dat Wim de Vreng, die in middels met de bokser Rikus Teters op eigen gelegenheid in Australië is aangekomen, zulke prestaties zal leveren, dat zijn opnemen in de ploeg ge rechtvaardigd wordt, maar dat betreft financieel dan alleen de verblijfkosten tijdens de Spelen in Australië. „AACH.zo schreeuwt, reeds opzittend in de eind spurt, die hij niet meer winnen kan, Gerrit Schulte zijn sportief verdriet uit, de kop met een wilde ruk in de nek, de mond wijd open gesperd, als hij Rik van Steenbergen over de eind streep ziet glijden. Een prachtige prestatie deze 3e plaats van de bewonderens waardige Bossche veteraan, een prestatie die deze on verwoestbare vechtjas op nieuw op één lijn met de allergrootsten in de histo rie van de wielersport plaatst.Een bijna-triomf. Maar tóch opnieuw een te leurstelling voor de man, die al zijn zes-dagen-over- winningen en dl zijn natio nale kampioenschappen, desnoods ook zijn wereld titel achtervolging, cadeau zou willen geven als eens één keer zijn liefste harte- wens: het wereldkampioen, schap op de weg, vervuld zou worden. Opnieuw scheelde het maar héél weinig Maar: dit was misschien de laatste kans geweest. En daarom schreeuwt dat grote hart van Gerrit Schulte hier geen vreug de maar opnieuw teleur stelling uit. Ook de waterpoloërs voor Melbourne zoals bekend is reeds door het N.O.C. medegedeeld, dat een waterpolploeg naar Melbourne gaat zijn nog niet aange wezen. Zondag 2 september, na de kam pioenschappen, wordt nog een waterpolo- wedstrijd gespeeld, waarin tal van „mo gelijken" beproefd zullen worden. Er spelen dan een „Nederlandse combinatie' tegen de „Kikvorsen", die als volgt zijn samengesteld: Kikvorsen; doel: Van Gelder (HZ en PC); achter: Bijlsma (Haarlem), Lamme (Robben) en Luchs (Robben); voor: Mul ler (Dolfijn), Van Dorp (AZ en PC) en Smol (HZ en PC). Nederlandse combinat;e: doel: Kniest (AZ en PC); achter: Drost (HZ en PC), Wever en Cabout (beiden GZC); voor: Beijderwellen, Den Boer en Van den Toorren (allen GZC). Tijdens de wed strijd zullen diverse andere spelers, onder meer doelman Wagenaar (Meeuwen) be proefd worden. Ondanks de beperkende bepalingen, die door de sportcommissie aan de kandidaten voor Melbourne zijn opijelegd zü heb ben bepaalde nummers opgekregen, waar op zü beslist moeten uitkomen en mogen niet, zoals in andere jaren op alle num mers zwemmen, waarin zij lust hebben is opnieuw een record aantal inschrijvin gen van 248 deelnemers (sters) van 53 ver enigingen binnengekomen. De wedstrijden worden ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan georganiseerd door de „Dolfijn", die dank zij een sub sidie van 3.000 van de gemeente Am sterdam de toegangsprijzen vrij laag heeft kunnen houden. Vrijdagavond 31 augustus om zes uur begint het feest met de series van de aspirantennummers, de 400 meter seniores en de 4 maal 100 meter wisselslag estafettes seniores. Voor de 400 meter vrije slag heren zijn 15 inschrijvingen binnengekomen, o.m. van Pieters (RZC), Ingenluiff (HZ en PC), Klein en Prins (beiden DJK), Vriend (IJ), Hermsen, Kayser, Willemse (allen Robben), De Bruyn (Neptunus, Amersfoort), Koos en Jaap de Jong en Ten Thije (allen LZO) en De Jonge (Bubble). Hetzelfde nummer voor de dames geeft minder gedrang, maar vereist met acht deelneemsters toch altijd twee series. O.m. starten Corrie Schimmel en Jans Koster (beiden Gooi), Judith en Lenie de Nijs en Mary Kok (allen Robben) en Hettie Bal kenende (ZAR). Bij de aspiranten komen ook diverse bekende zwemmers (sters) aan de start, o.m. Delwel (RCZ) en Jiskoot (Merwede) op de 100 meter vrije slag, Els Steehouwer I en Lotte Heniger (beiden RDZ) en Atie J Voorbij (Robben) op de 100 meser vrije slag, Jiskoot en Leenaard (ZIAN) op de 100 meter rugslag en Judith de Nijs (Rob ben) op de 100 meter rug. Voor de estafette 4 maai 100 meter wis selslag hebben ingeschreven: heren: AZC Apeldoorn, DAW, HZ en PC, Nereus, IJ, Bubble. DJK, DVZ, Neptunus Amers foort, RCZ en Groningen. Dames: HDZ, Neptunus Amersfoort, Ne reus, RDZ, IJ, ADZ, DZN, Golfbrekers, MZ en PC en Robben. Zaterdag 1 september worden de fi nales van de aspirantennummers en de 4 maal 100 meter wisselslag estafette Tezwommen en de series van alle an dere nummers. Alle overige finales komen zondag 2 september aan de beurt. Op de 100 meter vrije slag heren zijn 12 zwemmers ingeschreven onder wie Pieters (RZC). Prins (RZC), Walewijn (HZ en PC), Willemse (Robben), Bouw man en Geurtsen (beiden HPC), Hoog veld (Neptunus Amersfoort) en De Jonge (Bubble). De 100 meter vrije slag dames is kwan titatief sterker bezet met 20 deelneem sters, maar voor de titel komen met vrij grote zekerheid alleen de Wereldrecord houdster Cockie Gastelaars (SZC), Ria Vonk (IJ), Greetje Kraan (Robben, Het tie Balkenende (ZAR) en Geertje Wie- lema (HZC) in aanmerking). Twaalf deelnemers telt de 100 meter rugslag heren, bij wie Peter Swijghuisen (IJ), Schuyer(ZON) en Korteweg(AZC). Hetzelfde nummers voor de dames telt evenveel deelneemsters (12), van wie Jopie van Alphen, Joke de Korte, Anne- marie Vermeer (allen RDZ), Lenie de Nijs (Robben) en Geertje Wielema (HZC) voor een interessante strijd kunnen zor gen. De 200 meter schoolslag heren heeft 15 gegadigden, onder wie Bekkering (Sleu telstad), Koetse (Bubble) en Jaspers (NZC '21). De 200 meter schoolslag dames slaat met elf deelneemsters ook geen slecht figuur, maar het valt te betwijfelen of buiten Ada den Haan (Gooi), Rika Bruins (GZ en PC), Doortje de Leeuw (RDZ), Rita Kroon (Robben), Nel Wie- gers (Robben) en Hannie Boon (Meeu wen) een van de anderen een kans op de titel heeft. De 200 meter vlinderslag heren (10 deelnemers) krijgt beslist een nieuwe kampioen, omdat titelhouder Hans Mul ler zich dit jaar op advies van Frans Kuijper alleen heeft toegelegd op wa terpolo en niet start. Dat doen wel Geert Jan van Rooy (Aegir), Evertse Neptunus Amersfoort). Korteweg (AZC), Inwan Smaling (RZC, Demuth (Zwemlust) en Ritten (DJK). De 100 meter vlinderslag dames heeft negen deelneemsters, bij wie zich Cor rie Schimmel en Tineke Lagerberg (bei den Gooi), Jopie van Alphen (RDZ) en Atie Voorbij (Robben) bevinden. De resterende estafettes zien er als volgt uit: 4 maal 200 meter vrije slag heren: RZC, DJK. Robben, Neptunus Amersfoort, HZ en PC, IJ, DVZ, LZC. 4 maal 100 meter vrije slag dames: HDZ, ADZ, RDZ, IJ, Golfbrekers Rob ben, MZ en PC, ZAR, DZN, Nereus en HZC. De Australische zwemmer John Ford. gehypnotiseerd door Australisch meest controversiële coach, Forbes Carlile, heeft twee Australische records verbeterd en wel het juniorenrecord op de 110 yards schoolslag, dat reeds op zijn naam stand en het seniorrecord op dit nummer. Hij noteerde 1 min. 17 sec. Carlile, die Australië vertegenwoordigde in de moderne vijfkamp tjjdens de Olympische Spelen te Helsinki, is lector in de fysiologie aan de universiteit te Syney en ex-zwemmer. Het hypnotiseren Carile noemt het mentale conditietraining Is een van de revolutionaire trainingsmethoden die hij gebruikt. Zijn eerste succes op dit gebied boekte hij in februari 1955 toen Gary Winnam de Australische titel op de 1650 yards vrije slag won. Carlile hypnotiseerde Winram voor de wedstrijd door hem te zeggen, dat hij zich niet vermoeid zou gaan voelen en dat, naarmate hij het einddoel naderde, sneller zou zwemmen. Winram zegevierde in de snelste tijd. die ooit voor dit nummer is afgedrukt. Onlangs werd Carlile bekritiseerd voor het gebruik van zuurstof bij de training. Carlile antwoordde op deze kritiek nogal vinnig met de woorden dat zuurstof geen bedwelmend middel is. In dien het gebruik van zuurstof zou worden verboden, dan dient de atleten ook het gebruik van druiven- suiker, dat het suikergehalte van het bloed verhoogt, te worden ontzegd, was Carliles commentaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5