Oostenrijkse arbeidersstand zorgt voor een nieuwe clerus PUZZEL Parade van zeventig lievelingen c zzmTMzzwz Bouwopdracht van 70 miljoen in Brabant Belevenissen van een jong gezin 2 2 BH rrM L TFeens bureau publiceerde cijfers over kerkelijkheid Katholiek-praktizerenden politiek sterk verdeeld Onze dagelijkse S I in "F ri Ferliefd en gondelen WP Avonturen van prof. Créghe! Kampioen-Advertentiën Internationaal congres van dierenartsen- hygiënisten Brabantse D-Day „Bond Zonder Naam" Wel boompjesgeen stamboompjes 0Grr»21Rf?mNWmuz23'40 S~k' 2*'°° 5000 woningen in vier grote gemeenten A.C. M.YAN HAEREN praktijk hervat door Jörgen Mogensen MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 1 tf ff SC PAGINA S SCHIPPER SZOONTJE VERDRONKEN MET LOONZAKJES ER VANDOOR B. M. R. S. JAPAN WIL MEER EXPORTEREN NAAR STERLINGGEBIED ij 1/0 NIEUWE WEG IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN TELEVISIE REPARATIE KUNSTGEBITTEN AUTO S ZONDER CHAUFFEUR ZIJ DRAGEN HAAR NAAM MET ERE, ONZE Bij de Postcheque- en Girodienst mnl. en vrl. krachten (Van onze correspondent) WENEN, augustus. De Oostenrijkse KAJ heeft begin dit jaar het tienjarig bestaan gevierd. Jaren van harde strijd waren daaraan voorafge gaan. In het begin werden de weinige jonge katholieke sociale strijders in dit land met vijandigheid of in het beste ge val met onverschilligheid omringd. In het oog van de socialisten vormden zij een soort „gele" stoottroep, die ervoor bestemd was de „eenheid van de arbei dersklasse te doen springen". Ook veel ondernemers zagen het optreden der KAJ met misnoegen aan. Zij hadden immers een soort „stil bestand" met hun socialis tische bedrijfsraden gesloten. In ruil voor een redelijk overleg in loonkwesties had den de ondernemers de rode raden op het levensbeschouwelijke terrein geheel de vrije hand gelaten. Op het ogenblik echter is de KAJ in de meeste Oostenrijkse bedrijven actief ver tegenwoordigd. Zij heeft er een zending, waarvan de vruchten, zoals bij iedere jeugdbeweging, pas in de toekomst ge plukt zullen kunnen worden. De KAJ leg. de de grondslag voor een nieuwe chris telijke arbeidersstand. Dat zo iets derge lijks op zich genomen, zou kunnen be staan, scheen tien jaar geleden nog een utopie. De hele a-christelijke geschiede nis van het ontstaan van de Oostenrijkse arbeidersbeweging, wees in een andere richting. Wel konden de christelijke vak verenigingen' van Oostenrijk uit de tijd vóór 1938 op een eervol verleden bogen hun stichter Leopold Kunschak, lid van de Volksraad, en indertijd arbeider op een zadelmakerij, was een van de meest hoogstaande persoonlijkheden uit het politieke leven van die jaren maar de nieuwe tijd eiste nieuwe wegen en diepere verankeringen. De Oostenrijkse KAJ geeft sinds enige jaren in een oplage van een 20.000 exem plaren een tijdschrift uit „De jonge ar beider", dat op opvallende wijze vitali teit en religieuze waarde in zich weet te verenigen. Het staat in nauw geestelijk contact met de katholieke journalisten op ander terrein, van wie het ideeën ont vangt. Ieder jaar organiseert de KAJ de „dag van de krant". Hier vragen we de aandacht echter voor een ander, zeer zegenrijk succes van de KAJ; het stijgende aantal priesterroe pingen uit de arbeidersstand. Gedurende tientallen jaren leverde de bevolking van het Oostenrijkse platteland het overwe gende deel van de clerus. De burgerbevolking uit de stad was verreweg voor het grootste deel liberaal en onverschillig, en de arbeidersstand was geheel in handen van de socialisten ge vallen. De plattelandsbevolking kon het gesloten, christelijke geloofs. en familie leven het best bewaren. Het doordringen van de techniek in het boerenleven, het verplaatsen van de industrie naar tot nu toe zuiver agrarische districten hebben echter de mentaliteit, in het bijzonder die van de opgroeiende generatie van het platteland belangrijk gewijzigd. Op dit kritieke moment kreeg echter de christe lijke apostolaatsgedachte voor de stede lijke jeugd die grotendeels tot de arbei dersstand behoort, een nieuwe betekenis. Het is thans zelfs zover gekomen, dat op het ogenblik het grootste deel van de priesterroepingen uit deze jeugd voortkomt. Daardoor zal er voor de ste delijke samenleving een clerus kunnen worden gevormd, aangepast aan haar bijzondere en veelzijdige problematiek. Hier ligt voor priesters uit de arbeiders stand een onmetelijk werkterrein. Op 1 juli jl. werd de eerste van de honderd jonge arbeiders uit de KAJ, die zich op het priesterschap voorbereiden, Paul Kimbaeher, in de industriestad Steyr in Opper-Oostenrijk in tegenwoordigheid van 2000 KAJ-ers priester gewijd. Van de priesterstudenten uit de arbei dersstand stammen er 32 uit Opper-Oos- tenrtjk. Dit tot 1938 overwegend agrari sche bondsland werd door de vestiging van de heden-ten-dage welbekende groot industrieën (VOeST. Stikstof fabriek Linz, aluminiumfabriek Ranshofen enz.) in stormachtig tempo tot industrieel land. Linz zag in minder dan twintig jaar zijn inwonertal verdubbelen. Bp de snelle op bouw heeft de KAJ kunnen zorgen voor een christelijk fundament. HORIZONTAAL: 1 schrijfbehoefte, 3 af en toe, 9 vierkant stukje karton, 10 suf, 12 anno (afk.), 14 gehate instelling uit de oorlog (afk.), 15 uiterlijke vorm, 20 tot en met (afk.), 21 vallei, 22 her kauwer, 23 deel v. h. hoofd 24 land in Azië. 25 lidwoord, 26 meisjesnaam, 28 verlaagde toon. 30 belangwekkend, 35' het romeinse rijk (lat. afk.), 36 familielid, 37 gedroogde vrucht, 40 graansoort, 42 ijs- landse literatuur, 43. slot (Duits). VERTICAAL: 1 dierengeluid, 2 akelig, 3 gebogen, 4 geheel de uwe (lat- afk.), 5 vaartuig (afk,), 6 pl. in Overijsel, 7 ge bruik in kleding, 8 dus (Eng.), 9 omslag, 11 hoofddeksel, 13 nagerecht, 16 pl. in Overijsel, 17 reptiel. 18 heldendicht van Homerus. 19 elektr. geladen delen, 25 jongensnaam, 27 huid. 29 plek, 31 stap, 32 slot, 33 stel, 34 zangnoot, 39 zoals de akten getuigen (lat. afk.), 40 voorzetsel, 41. pers. vnw. De Oostenrijker en de zondagsplichten Hoe staat het nu in het algemeen met de religiositeit van het Oostenrijkse volk? Het „Weense instituut voor markt- en opinie-onderzoek dr. Walter Fessel" heeft 1576 mannen en vrouwen van elke leef tijd. iedere ontwikkeling, van de meest verschillende beroepen en politieke rich tingen uit geheel Oostenrijk ondervraagd. Het waren concrete kwesties, die een echte beslissing vroegen, zoals bv. „of er bij het sterven een priester werd ge wenst'', vragen naar religieuze twijfel en het geloof aan wonderen, vragen naar het bezoek aan godsdienstoefeningen en de religieuze opvoeding van de kinderen geen „stemmingsbarometer". Hier enige ^resultatenOp de laatste zondag had 37°/o van de ondervraagden, enige weken geleden 18%, enige maanden ge leden 16%. enige jaren geleden 28%, en nooit l1/» van de ondervraagden een gods dienstoefening bezocht. 55% dus, ofwel meer dan de helft van de ondervraagden, hield geregeld of vrij geregeld zijn zon dagsplichten. Deze groep mag volgens de toelichting op het onderzoek als ge lovig worden beschouwd, terwijl 44% als „katholieken van-huis-uit" aan te mer ken zijn. Het percentage van de vrouwen bij diegenen, die op de laatste zondag of enige weken geleden de Mis bezochten ligt met 61% boven, dat der mannen met 49% onder het gemiddelde van 55°/o. De getrouwden winnen het met 59% van de vrijgezellen met 53%. Van vroeger ge huwde. doch later gescheiden en even tueel hertrouwde personen was bijna 0% op de laatste zondag, slechts 17% nog enige weken geleden, en 83% veel langer geleden in de kerk geweest. Volgens de conclusies van het instituut stijgt het kerkbezoek bij hogere leeftijd, en ver mindert het bij hogere ontwikkeling. Het percentage van diegenen, die kun nen doorgaan als verregaand vervreemd van de Kerk, was bij de arbeiders 58%, bij kantoorpersoneel 40%, en bij de zelf standigen 43%. Bijzonder interessant zijn de antwoorden, die de politieke instelling van de ondervraagden betreffen. Voor diegenen, die op de laatste zondag een godsdienstoefening bezochten, gaven zich 57% als kiezers van de (christelijke) OeVP uit. 15% als kiezers van de (socia listische) SPOe. terwijl kiezers van (com. ministische KPOe en van de (liberale) FPOe zich in deze. categarie haast hele maal niet bevinden. Religieuze opvoeding Hoogst leerzaam waren de vragen, of kinderen onder alle omstandigheden reli gieus moesten worden opgevoed, ook wanneer de ouders helemaal geen reli gieuze banden meer aanhielden. Hier sprak 91% zich uit voor de religieuze op voeding. en slechts 6% was hiertegen, terwijl 3®/» helemaal geen antwoord gaf. Vrijwel het gehele Oostenrijkse volk wenst dus de religieuze opvoeding van de kinderen. Daarmee stemt het feit overeen, dat van de wettelijk voorziene mogelijkheid het kind van het gods dienstonderricht terug te houden, bijna geen gebruik gemaakt wordt. Verder blijkt uit het onderzoek, dat voor Oos tenrijk de tijd van gelijkstelling van godsdienst en politiek voorbij is. Geen partij kan zich de enige politieke verte genwoordiger van de katholieken noe men, maar ook geen (nationale) partij kan als „atheïstisch" worden gebrand merkt van de SPOe-kiezers bezoch ten immers nog 36% op de laatste zon dag of enige weken geleden de gods dienstoefening, en dezen kunnen dus als praktizerende christenen worden be schouwd. Van het totaal der ondervraagden staat tegenover slechts één derde praktizeren- den, dat de eisen van de godsdienst ern stig opneemt, meer dan de helft, die een zekere reserve koestert, maar in geen geval met de godsdienst wenst te breken. Uitgesproken ongelovigen zjjn er dus in Oostenrjjk zeer weinig. Misschien is dus de religieuze kern toch nog sterker dan tot nu toe werd aangenomen. Niemand groeit volledig ver weg van de Kerk en van het Geloof. Maar zelfs diegenen, die geen enkele kerkelijke band meer heb ben, willen een godsdienstige opvoeding voor hun kinderen. Ofschoon dus blijk baar dat deel van het volk. dat werke lijk deel heeft aan het geloofsleven, gro ter moet zijn dan menig pessimist aan neemt het is toch nog veel geringer dan het behoorde te zijn. Nochtans: er schijnt niets verloren en zeker nog veel te bereiken. Prof. Dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid, heeft vanmorgen in Utrecht het eerste sympo sion van „The International Association of Veterinary Food Hygiene" officieel ge opend. Aan dit symposion, dat tot 1 september zal duren, wordt door ruim 160 vertegen woordigers uit 271 landen deelgenomen. De voorzitter van het organiserend co mité en president van „The International Association of Veterinary Food Hygiene" de Nederlander, dr. A. Clarenburg, ver welkomde de congressisten alsmede een groot aantal genodigden onder wie de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. de Ranitz. Prof. Muntendam merkte in zijn ope ningsrede op, dat het behalve de veront reiniging van het drinkwater vooral de bacteriële verontreiniging van het voedsel van dierlijke oorsprong is geweest, die door de eeuwen heen de gezondheidstoe stand van de volkeren in nadelige zin be- invloed heeft. Het beste bewijs voor het nut der hygiënische maatregelen werd. volgens hem, wel geleverd tijdens de bei de wereldoorlogen in deze eeuw, toen, door voedsel op de zwarte markt verkocht de gezondheid van de mens in ernstige mate bedreigd werd, omdat de bereiding n verdere behandeling onttrokken werden aan de maatregelen en het toezicht waar aan volgens de wet moest worden voldaan. Vooral het aantal gevallen van paratyfus steeg destijds onrustbarend. De vice-president van de I.A.V.F.H., prof. dr. M. Lerche (Duitsland) hield na een begroetingswoord van jhr. mr. C. de Ranitz, een inleiding over de taak van de dierenarts bij de keuring van levens middelen van dierlijke oorsprong. Zondagavond om half acht is het zesja rige zoontje C. J. van de familie De B., die met een beurtschip in de Cementha- ven te IJmuiden lag, te water geraakt en verdronken. Zijn broertje zag een slof je drijven en heeft toen onmiddellijk zijn ouders gewaarschuwd. Na een kwar tier dreggen werd het stoffelijk overschot van het knaapje opgehaald. De Noord-Brabantse D-day van de Bond zonder Naam is een succes geworden. Meer dan 2000 promotoren en promo-i trices uit geheel de provincie Brabant waren zondag in Eindhoven bijeen, waar ze in drie verschillende zalen ontvangen werden. Het programma bestond voorna melijk uit het optreden van cabaretge zelschappen, doch pater Loop heeft op iedere bijeenkomst het woord gevoerd en zijn medewerkers enthousiast toegespro ken. Pater Loop gebruikte als hoofd thema van zijn toespraak „naastenliefde" en zei. dat het van belang is voor de naastenliefde een ander woord te zoeken, omdat het begrip en de idee „naasten liefde" appetijtelijk gemaakt moeten wor den. In dit verband kwam pater Loop te spreken over de op komst zijnde nieuwe acties, waarbij vooral aan de jeugd ge dacht wordt. „Houdt het K.R.O.-pro- gramma maar in de gaten", aldus spre ker, die verder mededeling deed. dat de kerst-kaarsen-actie van het vorig jaar zeer geslaagd genoemd kan worden. Hij hoopte op een even groot succes' ten aanzien van de actie, welke dit jaar ge voerd wordt. De campagne „anti-honger" is eveneens een groot succes geworden. Nederland bracht twee ton bij elkaar naar aanleiding van de zogenaamde rogge brood en papierwitjes actie. Tenslotte roerde pater Loop nog de „duizend-maan den-actie" aan, waarbij het in de bedoeling ligt enkele nieuwe plannen ten uivoer te leggen. Voorts heeft pater Loop het plan om een sterredag voor huismoeders te organiseren en zei dit alles alleen mo gelijk te achten als de promotoren en promotrices hun medewerking blijven verlenen. De betaalmeester van Wilton-Fijenoord stelde vrijdag aan een 27-jarige klokkenist uit Den Haag 16 loonzakjes ter hand voor de leden van een werkploeg, met het ver zoek, deze aan de betrokken mannen te geven. De klokkenist stal echter een fiets en ging er met het geld vandoor. Hij is nog voortvluchtig. Het gaat. om een be drag van f 1200.—. In een stralend zonnetje hebben ongeveer zeventig honden en hond jes met hun baasjes en bazinnetjes geparadeerd voor een jury, die zitting hield op het grastapijt van het openlucht-theater Dijkzigt te Rotter dam. De hondenshow was een onder deel van het vakantiebestedings- program en het was een show, waarbij ras en afkomst geen rol speelden. Wel boompjes, maar geen stamboompjes was het motto. Het ging erom, wie van de jongens en meisjes hun honden het best hadden ver zorgd en dus bekeek de jury ze terdege. Glanzende huidjes, schone tenen en oren, dat waren o.m. dc bepalende factoren en de Rotterdamse afdeling van de Vereni ging tot Bescherming van Dieren had met een stevige vinger in dc showpap, de organisatie puik voor elkaar. dierenbeschermings-kalender en voor de hond een stuk worst. Het herhaaldelijk applaus van het publiek Werd prompt ver sterkt door een algemeen blafconcert en tijdens de show werden drie jeugdige die renvrienden door de heer P. Rueb, voor zitter van de Rotterdamse afdeling van de dierenbescherming, gehuldigd met prij zende woorden, een dito getuigschrift en een paar geschenkjes. Uitzending van uit Eng. Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflengte 25 m. Maandag 27 augustus 1956. 22.00 uur: Verzoekplaten. 23.00 uur: Bing Crostty Show. 23.30 uur: Gramimofoonmuziek. 00.30 uur: Sluiting. Japan zal cp de midden september te Londen te houden besprekingen inzake het handels- en betalingsverkeer tussen Engeland en Japan aan Engeland ver moedelijk verzoeken de importen van Japanse goederen in het sterlinggebied te vergroten, aldus wordt uit Tokio ge meld. Vergroting van de import van Japanse goederen zal nodig zijn om een verdere expansie te bewerkstelligen-van de handel tussen Japan en het sterling gebied, welke zich als geheel genomen bevredigend heeft ontwikkeld sinds het afsluiten van de Engels-Japanse beta lingsovereenkomst in oktober 1955. In de eerste zes maanden van 1956 be droeg de Japanse invoer uit het ster linggebied 310 miljoen op jaarbasis, terwijl de uitvoer van Japan naar het sterlinggebied, inclusief onzichtbare uit voer, op jaarbasis 282 miljoen beliep. Op grond van deze cijfers wordt in Tokio de mening verkondigd dat het ster linggebied de invoer van Japanse goede ren meer moet verhogen dan de verho ging weike Japan t.a.v. sterlinggoederen tot stand zou moeten brengen, indien de handel in het voordeel van beide par tijen moet worden uitgebreid. O LANG ER VERLIEFDE mensen zullen bestaan, zal de gondel er zijn.. Dat is een uitpraak van een vooraanstaand Venetiaan. De idyllische en ietwat onpraktische gondel mag-dan n°g zo in zijn bestaan be dreigd worden door tramboten, waterta xi's ofwel motorboten (de scooter van Venetië) en versnelde watertrams hij zal de wateren van en rond het Canal Grande niet prijs geven. Ondanks alle concurrentie en de steeds groter wordende moeilijkheden bij de uit oefening van zijn ambacht voor de gonde lier, varen er nog steeds meer dan vier honderd gondels. Ze worden menigmaal door het gemotoriseerde verkeer in de hoek geduwd, soms overheerst dit bijna volkomen, maar desondanks zal de gon del zich handhaven, ten eerste omdat er hoogstwaarschijnlijk altijd verliefde men sen zullen blijven en ten tweede, aange zien Venetië zonder gondels ondenkbaar is. De gondel zal zich tevens handhaven, ondanks het feit, dat enthousiaste Venetia. nen er een museum voor willen inrichten. Er is hiervan reeds lang sprake. Maar men vreesde indertijd, dat de gondel het op den duur zou moeten opgeven en wilde toch minstens de herinnering er aan bewa ren. alsmede enkele exemplaren. Het „Museo della Gondola" moet intus sen, volgens hen. die aandringen op een spoedige verwezenlijking, de gondel doen blijven voortbestaan en tevens het toeris tenverkeer dienen. Elke bezoeker van „La Serenissima" zo betogen ze, zal een dergelijk museum bezoeken en daarna wil len „gondelen". Er kunnen daarin worden onderge bracht modellen van pronkgondels uit ST~TT~TT~«jrT2r~pr""pr"Bi Ai W vroeger eeuwen en tevens de verschillen de typen van gondels, van het oertype af. Dit oertype was een heel simpel vaar tuig van notenhout, voorzien van een kleurig zonnescherm. De lijnen er van wa ren zelfs ietwat „plebeïsch", zeker niet edel en stijlvol. Maar vooral in de zeven tiende en achttiende eeuw, dus eigenlijk tijdens het verval van de machtige handels republiek. ontstond de huidige gondel en werden tevens de pronkexemplaren ge bouwd die thans alleen nog bij feestelijke gelegenheden op het water komen. Herhaaldelijk hebben de dogen er op be dacht, verkwisting en protserigheid tegen te gaan. scherpe bepalingen uitgevaar digd. Ze gaven nauwkeurige voorschriften over de inrichting, hetgeen niet verhin derde, dat menig rijkaard desondanks zijn gondel met goud en zilver, damast en bro kaat liet verfraaien. Er is wel eens beweerd, dat de zwarte kleur van de gondel werd ingevoerd als een teken van rouw om de ondergang van de grote handelsrepubliek. Maar hierte gen spreekt het feit, dat rouwkleur van de oude Venetianen niet zwart, maar rood was. Er is. zo zeggen de ijveraars voor het Museo della Gondola, een schat van mate riaal aanwezig. Behalve oude gondels zijn er talrijke modellen,.vele beroemde schil ders hebben op hun schilderijen de gondel vereeuwigd, van Tiepolo tot Canaletto. De Senaat en de Raad der Wijzen hebben talrijke decreten uitgevaardigd, ter be scherming van de gondel. Er zijn dikke boeken over de gondel ge schreven. Intussen, de oorsprong van de naam heeft men nooit met zekerheid kun nen vaststellen. Taalkundigen beweren, dat het woord afkomstig moet zijn van het Griekse „kondu" (schotel, kop) of van „kontylion" (een speciaal soort beker). Men zoekt al sinds lang naar een ge schikt onderdak voor het museum. Houd nu eens op met zoeken, zeggen vele Ve netianen en zorg, <jat het Museo della Gon dola er eindelijk komt.. De prijswinnaars Eerst kwamen de kleinen tot acht jaar op het (gras)tapijt met veertien honden. Martden Echt had het niet gemakkelijk, want z'jn jachthond sleepte baasje eenvou dig mee, hoe die ook tegenspartelde. De 7-jarige Maria Weber en haar Boxer had den zich helemaal aangekleed op de eer ste prijs. Ria keurig in het lichtblauw (boven haar petticoatje) en met witte handschoentjes aan. De boxer met een lichtblauwe strik. En ze kregen de eerste Prijs. „Boxie" kreeg er een oranje strik bij. Tweede werd Jan van Pelt met zijn smousje en derde Anneke Biesheuvel met een kortharige hond. De volgende groep was die van 13- tot 17-jarigen met 16 intekenaren. Eerste werd Eva Moller met een jachthond, waarover ze zich had ontfermd toen die dJlgen oud was- Tweede Werd Reinold Piebak met zijn terrier en derde Hans Stillebroer. De laatste groep van 9 tot 12-jarigen moest met haar 39 intekenaren in drieën worden verdeeld, zodat er in elke klasse drie winnaars waren. Eerste prijswinnaars werden hier Kitty Cloosterman met een langharige hond, Nico Bijleveld met een collie en Jantje Bakker met de boxer Casa, de clown van de show. Tweede prijswinnaars werden Elly van der Spoel met een chowchow, Paula van Lier met een spaniel en Carla Rombout met een Welsh terrier. Derden werden Ansje Hogerwerf met een langharige hond. Bep- pie Roggeband met een Schotse schaaps hond en Annie van Lambaart met een langharige hond. Worst toe De eerste prijs bestond uit een bon waarop de winnaar een boek, een hals band of riem kon kopen, de tweede uit een mooi theelepeltje en de derde uit een brodhe. Bovendien was er voor het baasje een 28 AUGUSTUS 7.00 AVRO. 7.50 Zaterdagmiddag is de nieuwe weg Hulst Tragel-St.-Jansteen officieel geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. De Casembroot. DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. VPRO. 8.0*024,00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 Gym. v. d vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gramm. 150.0 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en Piano. 11.50 Gramm. 12.00 Orgel. 12,30 Land- en J"1™- meded. 12.33 Piano 13.00 Nws. 13.15 ij nn^ ^20 Promenade ork. 13.55 Koersen. ,2'92 Cantate. 15.00 Manege der stokpaardjes. Gra™- 16.35 V. d. jeugd. 17 20 caus. 17.30 ,«p„el- 18 00 Nws- 18.15 Piano. 18.30 Amus. 19-G5 Gramm 19.40 Amus. muz. 2'22 Nws. 20.03 Gramm. 21.05 Caus. en interv. 21'V mVz- 22 00 Cabaret. 22.30 Gitaar spel. 2~ 55 Wereldkampioenschappen Wielrennen in Kopenhagen. 23.00 Nws. 23 15 Koersen. 23.20 Act. 23.3024.0 Gramm. HILVERSUM II. 298 m. 7.0024.00 KRO. 7.00 Nws. 7 10 Gramm. 7.45 Morgengebed. 8 00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 Idem. 9.00 v. d. huis- vrou w.9.40 Lichtbaken. 10.00 V. d. kieuters. 10.15 Gramm 10.45 Idem. 11.00 V. d. vrouw. 11.30* Gramm. 11.50 Als de Ziele ulisterst. 12.00 An gelus. 12.03 Gramm. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath nws. 13.20 Metropole-ork. 13.50 Gramm 14.00 Koorconc. 14.25 Gramm. 15.20 Piano. 15.45 Gramm. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd. 17 30 Gramm. 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Gramm 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19 30 Gramm.' 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Strijkkwartet en altviool. 21.20 Opera. 22.45 Avondgebed. 23 00 Nws. 23.15—24.00 Gramm. Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.25 V. d. arb 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Hoorspel. 13.40 Audrey Russell's Dagb. 13.55 9° Grarnm- 14.10 Sport. 15.00 Krit.. ?£ort- 16-15 Schots ork 17.00 V. d. kind. 17.44 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.20 Gev. muz. 19.00 Gev. progr. 19.30 Klankb. 20.30 Gev. progr 21.CM) Nws. 21.15 Caus. 21.45 Piano. 22.15 Klankb. 23.00 Nws en weer. 23.0823.13 Koer- sen. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 217 m. 12.16 Piano. 12.30 Sport. 13.35 Dansmuz. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Interv. en gramm. 14.45 Voordr. 15.00 Sport. 13.45 Mii. ork. 16.15 Mrs. Dale's Dagb. 16.30 Gevar. muz. 16.45 Sport. 17.00 Dansmuz. 17.30 Sport. 16.35 Gramm. 18.43 Hoorspel. 19.00 Nws en journ. 9e ,Sport I9'30 Gevar- Progr. 20.00 Idem. 41, There's a new sound in the skv. 21.00 I Int., best- 22M Nws- 22.15 Sport. 22.20 muz' 23 00 Voordr. 23.15 Jazzmuz. 23.50 t-rogr.-oveirz. 23.5524.00 Nws. NDR/WDB, 309 m. »W°n°!SZ*- 13'ft0 Nws- 13-15 Lichte muz. 17 M vFnnl ?nC' F9'00 KlasS' muZ" Nws! NWS. hh 15 Syrn fork"'?0 «KUnkb*' lï?5 Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.30 Gramm. 13.00 Nws. 13.35 Gramm. 14.00 Nws. 14.05 Gramm. 19.29 Operamuz. 20.00 Gramm. 20.05 Festival van Edinburgh. 22.15 Gramm. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gramm. 12.3") Weer. 12.3-* Nws. 13.15 Gramm. 16.00 Koersen. 16.02 Orgel. 16.30 Gramm. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.45 Boekbespr. 18.00 Luit. 1820 Balalaika. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 19.50 Syn dicale kron. 20.00 Lnterv. 20.30 Clavecimbel. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Gramm. 22.55 23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gramm. 12.30 Orgel. 13.0-0 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Omr.ork. 14.45 Gramm. 15.00 Idem. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.20 Gramm. 19.30 Nws. 20.00 Vakantietijd. 20.45 Gramm. 21.30 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. BBC. Uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nws. Londens Radiodagb. Vraag gesprek met onze luisteraars. Boeken en schrij vers (op 224 en 41 m.). NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.15 Post Onvoorzien TV-spel. 22.; Dagsluiting. Oplossing van zaterdag HORIZONTAAL: 1 creme; 5 koper; 9 ate; 10 odeur; 12 rit; 14 da; 15 donder dag; 16 op; 18 olie; 20 santé; 21 Otto; 23 at; 24 na; 26 onteren; 30 zevende; 33 roem; 34 roven; 36 eton; 37 tres; 38 Eem; 39 aren; 40 Orel; 41 aster; 43 slag; 45 restant; 47 loutere; 49 ut; 51 ds; 52 idee; 55. elite; 58 eden; 60. e.o.; 61 benadelen; 62 de; 63 rob; 65 notre; 66 die; 68 reces; 69 enter. VERTICAAL; 1 ct; 2 rede; 3 monster; 4 Edda; 5 kurt; 6 ordenen; 7 ergo; 8 r.i.; 9 aal; 11 eens; 13. tot; 14 donor; 17 Polen; 19 interesse; 22 tintelend; 23 ar; 25 a.v.; 27 notre; 28 emelt; 29 noest; 30 zemel; 31 eerst; 32 donar; 35 vet; 40 orgie; 41 antenne; 42 rodelen; 44 gerne; 46 au; 48 U.S.; 50 bidt; 53 dor; 54 ebbe; 56 laos; 57 tere 58 ende; 59 ede; 64 or; 67 ir- 168. „Zo", zei het Zwarte Schaap, „dat is ook weer achter de rug. Créghel, je wordt bedankt voor de moeite, die je voor ons ge daan hebt. „Ja" zei de professor, „ik kan het nu eenmaal niet hebben, als er eenvou dige lieden beetgenomen worden". (Van onze correspondent) In het Paleis Raadhuis te Tilburg heb ben zaterdagmorgen burgemeester mr. H. Loeff van de gemeente Den Bosch, bur gemeester mr. H. Kolfschoten van Eind hoven, wethouder A. Jongbloed van Bre da en wethouder H. Pontzen van Tilburg een verdrag ondertekend, waardoor de grootste bouwopdracht, ooit in Nederland gegeven, een feit werd. Het gaat hier om 'n continuebouw van 5000 woningen in 5 jaar tijds te bouwen in de gemeenten Eindhoven, Den Bosch, Breda en Tilburg. waarmee een bedrag van 70 miljoen ge moeid is. In elk van de deelnemende steden zul len per jaar_ 250 woningen bijgebouwd worden. Er zijn door de vertegenwoordi gers van de verschillende gemeentebestu ren en door de heren J. van Vliet sr en J.W. van Vliet jr. van de Rotterdamse Bouwmaatschappij Van Vliet en Van die de huiztn za' bouwen, in het geheel 1680 handtekeningen gezet, voordat de zaak in orde was. De architecten H. Maaskant te Rotter dami en ir. K. Bouman te 's-Hertogenboscb hebben voor deze bouw 7 verschillende woningtypes ontworpen, waaruit een keu ze kan worden gedaan. De bedoeling is om twee soorten woningen te bouwen nl eengezinswoningen en etagewoningen,' welke woningen gedeeltelijk uitgevoerd zullen worden volgens het z.g. Pronto- systeem, waarbij Prontoblokken, gemaakt van spijkerbare beton, worden verwerkt. Omdat men de woningen van binnen nor maal zal stukadoren, zullen zjj zich uiter lijk niet onderscheiden van de traditionele bouw. De benodigde Prontoblokken zullen door het Bouwbedrijf Van Vliet en Van Duist in eigen bedrijf vervaardigd worden, terwijl in Tilburg, als de meest centraal gelegen plaats van Brabant, een fabriek wordt opgericht voor het vervaardigen van de nodige bouw-elementen. In overleg met de betrokken gemeen ten zal de aannemer de volgorde bepalen waarin aan het eerste complex van deze woningen in elk der vier gemeenten zal worden begonnen en naar wij vernemen zal men volgende week in Den Bosch beginnen met het bouwen van vijf proef- woningen volgens dit plan. De minister heeft een extra bouwcon- tingent van minstens 25 pet. toegezegd aan de gemeenten die in deze vorm medewer ken aan de produktieverhoging in de wo ningbouw. OOGARTS In een M uur klaar. Claes de Vrleselaan 21 Telef. 37519, Rotterdam VAN NIEUW ENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Ame rikaanse auto's en OPELS REKORD 1956. v. Nieuvvenhuyze's Autobedrijf. Aeihrechtskade 154, R'dam Telefoon 5.8 9.9.0. (2 lijnen) Goederen gevraagd Hoge prijzen voor: couranten, tijdschriften, metalen, ijzer en zolderopruimingen. Lompen 30 ct per kilo. Adres: W. Netten, Kamperfoelielaan 10, Kethel, of aan het pakhuis: Grof baan 36, Schiedam. Geopend dage lijks van 1—5 uur en 's zater dags van 94 uur. Lessen B.E.A. Autorijschool .Centrum' Les met Ford Taunus 10 les sen f 47.50. Halen en brengen. Gebouw „Sursum Corda" Nieuwstraat 12, Schiedam. Tel. 64356. kunnen nog enige worden geplaatst in een administratieve functie. Leeftijd 15-30 jaar. Vereiste: diploma M.U.L.O., of een gelijkwaardige ontwikkeling. Aan gegadigden, woonachtig buiten 's-Gravenhage, worden binnen het raam van de daarvoor geldende regelingen de reiskosten vergoed. Gelegenheid tot mondeling solliciteren elke werkdag van 9-16 uur (behalve zaterdag). Voor hen, die zich niet persoonlijk kunnen aanmelden, worden schriftelijke sollicitaties gaarne ingewacht bij de directeur van de Postcheque- en Girodienst, Spaarneplein 2 te 's-Gravenhage. Na enige hartelijke woorden namen Cré- gel en Barendje afscheid van het Zwarte Schaap. Ze stapten in het autootje van Ba rendje en reden weg. Créghe] wierp nog even een blik in de verte, waar de Indianen Kitsch en Knots het dorp uitjoegen. H(j zwaaide nog een keer tegen het Zwarte Schaap en was toen weer aan het einde van een zijner vele avonturen. 47. Kijk mamma, iedereen gaat in het vliegtuig. Hé, het vliegtuig is nu heel klein. Hoe kunnen dan al die mensen er in zitten?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8