Een ster wordt achtervolgd Rood volksfront in Italië gaat verdwijnen Vijftien dagen lang een ster onder de loep van geleerden Noodjaar 1956 EGYPTISCH ANTWOORD NAAR LONDEN ONDERWEG Geheim van ,,12 Lacertae" wordt ontraadseld Honderdtwintig gevallen van kinderverlamming WEER DRIE LIJKEN GEVONDEN IN BOIS DU CAZIER Verzoening tussen Nenni en Saragat DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 2o augustus 1956 Minister Mansholt acht herziening landbouw- Nu ook in Nederland loodsen gevraagd Makarios „niet onmis baar" bij oplossing van Cypruskwestie Vliegtuigongelukken in de VS. Zeventien sterrenwachten rond de aardbol bespieden ster van de Hagedis 36 in Limburg Sterk radio-actieve regen in Japan beleid noodzakelijk Van vrijdag af weer varkensmarkt Reizigers-record op Schiphol Nieuwe oliebron in Perzië Prinses WTIhelmina naar „De Ruigenhoek" Zuid-Vietnam bezet Spratley-eilanden Herdenking kroning O.L. Vr. van Frieswijk WEERBERICHT Acht doden Nederlandse baggermolens opgehouden De Nederlandse regering volgt met gro Spionage Groei van 10 a 20 kilometer per seconde Nederlands initiatief VAN 12 TOT EN MET 18 AUGUSTUS: Groot en klein doet mee Russen beproefden geleid projectiel Binnen 5 uur zeven toestellen naar Amerika Naar herstel der socialistische eenheid in Italië De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Matige, nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 29 augustus: zon op 5.48, onder 19.36 uur; maan op 23.10, onder 14.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O c? De Britse regering heeft rijf vrachtsche pen gecharterd en is onder de naam „Operatie Musketier" begonnen met de verscheping van vrij grote hoeveelheden oorlogsmateriaal naar een onbekende bestemming" in het Midden-Oosten. Wel is bekend, dat dit geschiedt in verband niet de situatie rondom het door Nasser genaaste Suez-kanaal. De wapens wor den voor het transport aangevoerd in de haven van Southampton. De foto geeft een beeld van het laden van rijdend luchtafweergeschut aan boord van een van de gecharterde schepen, de 9.952 ton metende ..Egidia"in de haven van Southampton. Het geschut droeg de nieuwe gele woestijncamouflage. De Britse minister van koloniën Len- nox-Boyd heeft gisteravond in een ra diouitzending gezegd dat de Britse rege ring aartsbisschop Makarios niet als „on misbaar voor het bereiken van een oplos sing door onderhandelen" beschouwt in de Cyprische kwestie. Hij zei dit naar aanleiding van de gevonden documenten, die zouden bewijzen dat Makarios de lei der was van de EOKA. Enkele incidenten hebben gisteren het aflopen van de „bestandsperiode" op Cy prus gekenmerkt. Op een legerbureau, 'J1 een rioolbuis en in een officiersauto k®®ft men, gewaarschuwd door onbe- en^u611' drie tijdbommen ontdekt vn hoven op een autobus naar Paphos nd men een mortier, het eerste wapen dit soort dat op Cyprus is aangetrof- Yijf jonge Griekse Cyprioten, die we- fSfJnrZ- t0t ,ange gevangenis straffen zijn veroordeeld, zullen naar En- U uv worden overgebracht. Hun ouders hebben rechtskundige bijstand ingeroe pen. Een Griekse Cyprioot die een straf van levenslang uitzat in de gevangenis van Nicasia, omdat hij betrapt was op het dragen van wapenen is ontvlucht,. Men heeft geen nadere bijzonderheden be kend gemaakt. BÜ twee vliegtuigongelukken in de V.S. zijn gisteren acht mensen om het leven gekomen. Te Valdosta in de staat Georgia kwa men twee straaljagers bij landingsoeie- ningen op ongeveer 70 meter boven de grond met elkaar in botsing. De vier inzittenden kwamen om het leven. Te Sanford in Florida is een bommen werper van de marine neergestort. Het toestel kwam op twee huizen terecht, die in brand vlogen. De drie inzittenden van de bommenwerpers kwamen om het le ven, terwijl in een der huizen een baby levend verbrandde. In Cairo is gisteravond bekend gemaakt, dat liet Egyptische antwoord op de uitnodiging tan de vijflandeixcornmissie voor een bespreking over de toekomst van bet Suezkanaal vandaag zal worden overhandigd via de Egyptische ambassade in Londen. Gisteravond is dit antwoord uit Cairo verzonde i na een laatste conferentie van kolonel Nasser met zijn naaste medewerkers. Ter elfder ure zou er toen nog een verandering in de be woordingen van bet antwoord zijn aangebracht. De ambassadeurs van de Arabische landen zijn gisteren reeds door de Egyptische minister van buitenlandse zaken van liet antwoord op de hoogte gebracht. Inmiddels heeft de „Suezcommissie" gisteren opnieuw twee vergaderingen te Londen gehouden om de conferentie met kolonel Nasser voor te bereiden. Wanneer de voorzitter van de commissie, de Aus tralische premier Menzies vandaag in het bezit van het antwoord zal zijn. zal op nieuw geconfereerd worden. Het bestuur' van de Suezkanaalmaat- schappij komt vandaag te Parijs bijeen om te beslissen over de vraag welke instructies gegeven dienen te worden aan het niet-Egyptische personeel, dat nog steeds bij het kanaal werkzaam is. Tot nu toe heeft de maatschappij nog geen instructies gegeven aan de lood sen. onder wie 61 Britten en 53 Fran sen zijn. Egypte heeft gisteren zijn aanwervings campagne voor loodsen tot Frankrijk en Nederland uitgestrekt. Door bemiddeling van de Egyptische ambassades en Parijs en Den Haag zijn advertenties geplaatst in verschillende bladen. Iets dergelijks is >ok in West Duitsland gebeurd, doch naar >et schijnt heeft geen enkele Duitse loods gereageerd, ondanks het buitengewoon ho ge salaris, dat geboden werd. te aandacht dé maatregelen van de E- gyptische Suczkanaalmaatschappjj jegens twee Nederlandse baggermolens, die na oplevering van een werk niet mogen ver trekken. De maatschappij heeft een twee de inspectie gelast. De Nederlandse regering heeft tot dus ver geen directe bemoeienis met de zaak. De firma's, die het werk in combinatie hebben uitgevoerd, maken zich tot nu toe niet ongerust. Zij nemen voorshands aan, dat de molens na de tweede inspectie zul len mogen vertrekken. De directeur-generaal van de Egypti sche regeringsvoorlichtingsdienst, luite nant-kolonel Abdei Kader Hatem, heeft, gisteren bekend gemaakt, dat er zes le den van een „gevaarlijke spionagegroep onder leiding van James Swinburn van het Arabische persbureau" zijn gearres teerd. De betrokkenen zouden hebben ge werkt voor de Britse geheime dienst. Swin burn was zelf aangehouden, terwijl hij thuis met twee leden van de groep een bespreking had. Het n-ieuws werd bekend gemaakt op een inderhaast belegde pers conferentie in Cairo. Hedenochtend om half twaalf begon een vijftiendaagse periode van intensieve in ternationale samenwerking op sterrenkun dig gebied. Zeventien sterrenwaehten, in een kring om de aardbol, zullen dan zo lang bij hen de nacht duurt en voor zover de weersomstandigheden het toelaten hur kijkers gericht houden op een sterretje in het sterrenbeeld „de hagedis". Deze ster. 12 lacertae, zoals haar ofl'i ciële naam is. verandert nogal eens. De helderheid ervan is niet steeds dezelfde maar wisselt voortdurend met een regel maat. die toch weer niet geheel regel matig is. Deze ster, 12 Lacertae, zoals haar offi- veranderlijk is, maar nóg steeds zijn de sterrenkundigen er niet geheel in ge slaagd een juist beeld van deze helder heidsflikkeringen te krijgen. Daar de ster bovendien ook om andere redenen zeer merkwaardig is het is een van de be langrijkste leden van een interessante fa milie van tien sterren, die alle dezelfde eigenaardighéden vertonen heeft men thans besloten aan de onzekerheid een eind te maken door met alle ten dienste staande middelen een gecombineerde aan val te doen op het geheim van 12 La certae. De veranderlijkheid moet, zo vernemen wij van de zijde van de Utrechtse ster renwacht, waarschijnlijk daaraan worden toegeschreven, dat de ster pulseert, d.w.z. geregeld uitzet en daarna weer inkrimpt. Dit groeien en krimpen gaat met snel heden van tien tot twintig kilometer per seconde. In vier en een half uur tijds is een volledige cyclus volbracht. De ster is daarbjj een half miljoen kilometer uitge zet en weer ingekrompen. Gedurende de vijftien dagen, waarin zij wordt waargenomen zal zij ongeveer 75 maal geknipoogd hebben Omdat de hel derheidswisselingen vrij gering zijn (niet meer dan 15 procent), doen aan de cam pagne alleen sterrenwachten mee, die zijn uitgerust met de modernste foto-elek trische hulpapparaten voor het meten van het sterrelicht. De campagne, die ontworpen is door een Nederlandse sterrenkundige, dr. C. de Jager van de Utrechtse Sterrenwacht, be- In de week van 12 tot en met 18 augus tus zijn in Nederland 13 gevallen van paratyfus-b 35 gevallen van roodvonk, 2 gevallen van difterie, 99 gevallen van kin- derveriamming; met verlammingsver- schjjnselen en 21 gevallen van kinderver lamming zonder verlammingsverschijnse len geconstateerd. .Van de negenennegentig gevallen van kinderverlamming met verlammingsver schijnselen kwam er één voor in de pro vincie Groningen en wel in Ten Boer; tien gevallen werden gemeld in Fries land en wel drie in Leeuwarden, twee in Heerenveen en één in Dantumadeel, Leeu- warderadeel, Menaldumadeel, Oost-Don- geradeel en Weststellingwerf; vijf in Overijssel, nl. twee in Enschede en één m Hengelo, Kampen en Zwolle; acht in Gelderland, nl. drie in Lichtenvoorde, vwee in Ermelo en Nijmegen en één in Epe; drie in de provincie Utrecht en wel twee in Utrecht en én in Vleuten-De vieern; negen in Noord-Holland, nl. twee in Amsterdam en Beverwijk en één in deemster, Bussum, Castricum, Egmond- Jwnnen en Heiioo; twintig in Zuid-Hol land en wel vier in Rotterdam, drie .in Delft, twee in Alphen aan den Rijn, 's-Gravenhage en Zoeterwoude en een in Leidschendam, Monster, Nieuw-Beijer- land, Vlaai-dingen en Voorburg; vier in Zeeland, nl. één in 's-Heerenhoek, Re- nesse, Terneuzen en Wolphaartsdijk; achttien in Noord-Brabant en wel twee in Dêurne, Dongen, Goirle, Roosendaal en Uden en één in Bakel en Milheeze, Box meer, Fijnaart en Heiningen, Hooge en Lage Zwaluwe, Oirschot, Oss, Someren en Veghel; eenentwintig in Limburg, nl. zes. in Kerkrade, twee in Brunssum, Maastricht, Nederweert en Venio en één in Ambij, Amstenrade, Beesel, Klimmen, Maasbree, Schaesberg en Schuinveld. Van de eenentwintig gevallen van kinderverlamming zonder verlammings verschijnselen werden aangegeven: één in Gelderland en wel in Tiel; één in Zuid- Holland en wel in Wassenaar; vier in Noord-Brabant, nl. twee in Oudenbosch en één in Tilburg en Vierlingsbeek; vijf tien in Limburg en wel vier in Venlo en één in Brunssum, Bunde, Eysden, Geleen, Helden, Kerkrade, Maasbree, Schinnen, Sittard en Valkenburg-Houthem. Geen gevallen van kinderverlamming werden in de genoemde periode aangege ven in de Noordoostpolder en Drenthe. gon vanmorgen om half twaalf Neder landse tijd. Toen namelijk was in Japan de avond gevallen en zou dr. Huruhata van de sterrenwacht van Tokio als eerste van de reeks de ster onder schot nemen. Hij zou dit slechts acht uren achtereen kunnen doen, wam daarna staat de ster alweer te laag om in Japan nog goed ge zien te kunnen worden. Reeds anderhalf uur nadat men in Tokio begonnen is, dus om 1 uur vanmiddag Nederlandse tijd, zou de sterrenwacht op de purperen berg, nabij Nanking in China, in actie komen. En kele uren later, om vier uur Nederlandse tijd, wordt deze gevolgd door de sterren wacht van Naini Tal op de zuidelijke hel ling van de Himalaya in westelijk India. Daarna komen achtereenvolgens aan de beurt de sterrenwachten van Abastoemani (Kaukasus, Sovjet-Unie), die van Simeis (Krim, Sovjet-Unie), Wroclaw en Bial- kow (Polen), Triest en Milaan, totdat om half negen 's avonds de sterrenwacht te Utrecht aan de beurt is De reeks waarnemingen gaat door met een uur later de sterrenwacht te Dublin. Nog een viertal uren later komen de Amerikaanse observatoria in touw, te beginnen met de sterrenwachten van Yaje. Dannemora en Flower-Cook aan de oost kust. Direct daarna worden deze gevolgd door de David Dunlap sterrenwacht in Toronto en drie uur later (het is bij ons dan al vijf uur in de ochtend en de Utrechtse sterrenwacht heeft het werk een uur daarvoor reeds moeten beëindi gen) komen de bekende reuzen-sterren wachten aan de westkust van Amerika aan de beurt: de Lick- en Mount Wilson sterrenwachten in de Ver. Staten en de Victoria sterrenwacht in Canada. Acht uur later zijn ook zij genoopt het werk te beëindigen, maar dan is men in Tokio alweer twee uur aan de gang en is de tweede ronde begonnen. De sterrenwachten van Milaan, Mount Wilson, Victoria en Toronto zuilen zich niet in de eerste plaats bezig houden met het meten van de sterkte van het licht, maar met het maken van sterspectra. Deze zullen de bewerkers in staat stellen de temperatuur en drukveranderingen in de ster te meten en de snelheid van uitzetten en inkrimpen fe bepalen. De grootste kijker, die aan de cam pagne meedoet, is die van Mount Wilson, ie met zijn 2 V. meter spiegel tot voor «i» de ffro°tste ter wereld. Dc klein- iut„ u e meedoet, staat op de zuide- sVecL. i *Jan de Himalaya. Deze heeft uitgeest'dlameter van V/2 cm, maar is apparatuur. PCrfecte f°t°-elektrische Hoewel de verschillende waarnemers elfn metingen direct aan een voor lopige bewerking onderwerpen, zal de de finitieve uitwerking van het gehele ma teriaal geschieden op de sterrenwacht te Utrecht onder leiding van dr. De Jager Ook hierbij is echter internationale huln toegezegd. De campagne, die tot doel heeft de ster gedurende vijftien dagen geen seconde uit het oog te verliezen, zal op 12 september eindigen om 1 uur jn de middag (Neder landse tijd), wanneer de victoria sterren wacht haar koepels S]U;t In het noorden van Japan, met name in de steden Niigata en Nagaoka. is gis teren regen gevallen, die in uitzonderlijke mate radio-actief was. Volgens geleerden van de universiteit van Niigata was de radio-activiteit afkomstig van de atoom- proef. die vrijdag jl. in Siberië is geno men. Dr. Ralph Lapp, een Amerikaans atoomdeskundige, heeft gisteren verklaard dat de kernexplosie, die vrijdag in Siberië door de Russen is teweeg gebracht, de atoomlading van een geleid projectiel of een „laboratorium-proef bom" geweest kan zijn. Volgens dr. Lapp deed de omvang van de ontploffing zoals die door de commissie voor energie was aangegeven, vermoe den, dat het hier een geleid projectie] van middelmatige actieradius (tot ongeveer 2,500 km) betreft. In dc grote hal van de Londense kathe draal van Westminster brengen duizen den gelovigen door een gang langs de baar een laatste eer dan kardinaal Grif- finde aartsbisschop van Westminster, wiens stoffelijke resten hier in staatsie zyn opgebaard. Vier leden van het ka tholieke deel van de Londense politie houden bij deze baar de wacht. Het stof felijk overschot van de kardinaal is van daag in de crypte van de Westminster kathedraal bijgezet. Constructie-materiaal voor de veelom streden stuwdam, die Egypte bij As- soean in de Nijl wil bouwen, is uit Oos tenrijk in de haven van Triest aangeko men, waar het voor het transport naar Egypte in het Italiaanse schip „Chiog- gia" werd geladen. De foto toont het aan boord hijsen van een stalen onder deel. Minister Mansholt heeft maandagmor gen in Kampen de nationale landbouw tentoonstelling geopend. In zijn openings rede verklaarde de minister een herzie ning van het landbouwbeleid noodzake lijk te achten. Het jaar 1956 kan volgens de minister een noodjaar genoemd wor den, dat laat zien, wat het betekent, wan neer de landbouw geen voldoende reser ves kan kweken. Verhoging van de arbeidsproduktiviteit achtte minister Mansholt van zeer groot belang. Hij herinnerde aan de slechte staat van de gebouwen in de zand- en weide-gebieden. Hiermede zal rekening gehouden moeten worden voor het ga rantie-prijsniveau. Minister Mansholt drong verder aan op rationalisatie van de bedrijfsvoering. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat de tentoonstelling te Kam pen een zinvolle tentoonstelling zal zijn, waar veel te zien zal zijn wat de boer nodig heeft voor een goede, moderne be drijfsvoering, en dat in de toekomst zal blijken, dat een zodanig beleid gevoerd wordt in Nederland, dat de boer de mo gelijkheid vindt, aan te schaffen wat hem geboden wordt. Gisteren zijn op de verdieping van 975 nieter van de rampmijn te Marcinclle nog drie lijken gevonden, maar de moei lijkheden om ze naar boven te brengen zijn zo groot dat men besloten heeft ze samen met de op 1035 meter gevonden lijken op te halen. Men hoopt daarmede woensdag te kunnen beginnen. De brand op 715 meter, die sedert het begin van de ramp smeulde, is twee dagen geleden opgelaaid en moet krachtig bestreden worden. Op de verdieping van 975 meter wordt nog steeds gewerkt om de doorgang te verbreden, waar zich de instorting h»eft voorgedaan die de bergingsploegen zoveel last berokkend heeft. Uit de aardhoop komt een hitte van 45 tot 60 graden en wat bedenkelijker is. ook koolmonoxyde Het feit, dat in Nederland sedert 10 augustus j.l. geen gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd, is voor de minister van Landbouw aanleiding ge weest te besluiten met ingang van 31 augustus a.s. de schorsing van de var- ketvmarkten op te heffen en het houden van verkopingen, keuringen, tentoonstel lingen e.d. van varkens wederom toe te staan. Er wordt aan herinnerd, dat bij het ver voer van alle vee met uitzondering van paarden, die gebruikte motorvoertuigen minstens eenmaal per kalenderweek moe ten worden ontsmet. Het vervoer van varkens tot een ge wicht van 60 kilogram blijft in een strook grenzend aan België,verboden, tenzij door of namens de betrokken inspecteur van de veeartsenijkundige dienst vergunning tot dit vervoer is verleend. De bergingsploegen besproeien het vuur, evenals op 715 meter, met water dat langs een leiding in de in aanbouw zijnde schacht wordt aangevoerd tot op de ver dieping van 835 meter. Naar de verdieping 1035 meter is voorts een grote hoeveelheid ontsmet tingsmiddelen gebracht. De Duitse redders van de centrale van Essen, die twee dagen na de ramp te Marcinelle aankwamen, zijn gisteren vertrokken- De andere ploegen zijn er nog steeds, maar niet meer op volle ge talsterkte. Giorgio La Pira, burgemeester van Florence, heeft tot de autoriteiten van Italië en van verscheidene andere lan den het verzoek gericht om een inter nationale conferentie ter bestudering van het mijnwezen te beleggen. La Pira heeft dit initiatief genomen naar aanleiding van een artikel in de Osservatore Romano, waarin het Vati caanse blad in verband met de mijn ramp te Marcinelle een internationaal congres over de veiligheid van de mijn voorstelde. Zondagavond is op Schiphol opnieuw een oud record gesneuveld. Tussen 6 en 11 uur 's avonds illustreerde onze lucht haven hoe het verkeer door de lucht zich snel ontwikkelt: binnen vijf uur tijds ste gen in totaal 7 vier-motorige toestellen op, die vlak achter elkaar alle de sprong over de Atlantische Oceaan naar Ame rika maakten. Het waren 5 normale lijn- toestellen met bestemming New York en Montreal en bovendien nog twee charter machines. In totaal hadden de zeven vliegtuigen 449 passagiers met bestem ming Amerika aan boord. Een woordvoerder van het internationa le olieconsortium in Perzië heeft gisteren medegedeeld, dat er alle hoop bestaat, dat de olievondst van de nationale Perzi sche oliemaatschappij van zaterdag zal betekenen, dat er een groot nieuw olieveld is aangeboord. De olie overstroomde het woestijngebied in de omgeving en ftet zaj vermoedelijk een week duren eer men de spuitende bron onder bedwang zal heb ben. De woordvoerder zeide, dat „uit de zeer grote oliestroom blijkt, dat er goede hoop is. dat de aanwezigheid van een groot olieveld zal kunnen worden aange toond. De olie komt ondr zeer sterke druk naar boven".. De particulier secretaresse van H. K. H. prinses Wilhelmina deelt mede, dat H. K. H. 28 augustus a.s. haar intrek zal nemen op ,«De Ruigenhoek" te Scheveningen en daar óók haar verjaardag zal doorbren gen. Pictro Nenni, de leider van de links- socialistische party in Italië, heeft in Frankrijk, waar hij op het ogenblik ver toeft, tegenover een verslaggever van „La Stampa" verklaard, dat de kwestie van een socialistische hereniging in Italië Een Hiller-Zl helikopter van het Ameri kaanse leger heeft in ongeveer SI uur de eerste ononderbroken transcontinen tale helikoptervlucht in de geschiedenis van de luchtvaart, van San Diego in Californië naar 't Pentagon in Washing ton, gemaakt. Onder het vliegen is de wentelwiekzesmaal van brandstof voorzien. De foto links toont hoe een XJ-1A de Havilland „Otter" ergens on derweg op 1.500 meter hoogte 'de tanks van de helikopter bijvult. De rechter- foto laat zien hoe de piloot, kapitein J. Bowman, na zijn aankomst in Washing ton uit de cockpit naar beneden ivuifde. in e ennieuw stadium is gekomen als ge volg van de bemiddeling van de Franse socialistische partij, daarbij gesteund door de Britse Labourpartij, tussen hem en de leider van de demoeratisch-socia- listen in Italië, Saragat. Pierre Commin, waarnemend secretaris van de Franse socialistische partij, gaat in opdracht van de voorzitter van de so cialistische internationale. Morgan Phi lips, van 30 augustus tot september naar Rome, waar hij de mogelijkheden van een hereniging van of althans een toenadering tussen de partijen van Nenni en Saragat zal onderzoeken. Dit weekeinde was reeds te Rome ver nomen. dat Nenni zaterdag in de Franse plaats Pralognan een gesprek had gehad met Saragat. De partij van Nenni (75 kamerzetels te gen Saragat 19). die lange tijd nauw met de communisten heeft samengewerkt, heeft zich. naar van betrouwba-e zijde te Rome wordt waargenomen, thans tot de buitenlandse politiek van het westen be keerd. De ommekeer begon na de puhli- katie van het rapport over Stalin op het jongste partijcongres in Moskou. Nenni zou Saragat hebben meegedeeld, dat hij gCen poginge meer zal ondernemen om Samen met de communisten een volks front-regering te vormen. Saragat, wien? partij deelneemt in de rtaliaanse regerir gfcnalitie. heeft na zijn terugkeer in ftalië tegenover het blad „La Stampa" verklaard dat het gesprek met Nenni zeer hartelijk is geweest Over alle vraagstukken In verband met de bui tenlandse en de binnenlandse politiek be stond eensgezindheid. Over zijn onderhoud met Saragat, de leider van de Italiaanse sociaal-democra tische partij, heeft Nennj de leider van „e links-socialistische partij in Italië tegenover een redacteur van „Avanti"! het officiële partijblad van de Italiaanse links-socialisten, het volgende verklaard: „Saragat en ik hebben het vraagstuk van de socialstische eenheid in zeer con crete termen gesteld en de mogelijkheden tot ontwikkeling hiervan nauwkeurig be keken. Deze mogelijkheden lopen uiteen van een toenadering tussen socialisten en sociaal-demokraten bij de dagelijkse strijd tot de samenstelling van een gemeen schappelijk partijprogramma bij de a s verkiezingen in 1958." Behalve een vertegenwoordiger van „AvatiU" heeft ook een redacteur van de 1 „Corriere della Sera" in het Franse Pra- lognon, waar Nenni nog altijd vertoeft, een gesprek gehad met de Italiaanse links-socialistische leider. Aan hem zou Nenni hebben verklaard: „Wij hebben het Atlantische Pact aange vallen in de tüd, waarin het voor ons een imperialistisch tintje had. Maar nu moe ten wij erkennen, dat de positie van het westen niet meer dezelfde is. Wij hopen, dat de banden tussen oost en west zich blijven verbeteren. Wij zullen er loyaal aan meewerken de verdeling van de we reld in twee blokken tegen te gaan, over tuigd als wij zijn dat wij aldus het beste de belangen van ons land en van de vrede dienen. Zuidvietnamese marinetroepen zijn on langs geland op de Spratley-eilanden een groep van elf eilandjes in de Zuid- chinese Zee en hebben de archipel voor Zuid-Vietnam in bezit genomen, aldus is gisteren in Saigon vernomen. De Zuid- vietnamezen hebben hun vlag op de eilan den gehesen en een kenteken opgericht. Op de Spratley-eilanden, waar rijke fosfaatlagen zijn, wordt ook door Com- mu n isti sch-China, nationalistisch-China, Frankrijk en een Filippijnse ontdekker, een zekere Tomas Cloma aanspraak ge maakt. Op 11 juli werd op Formosa be kendgemaakt dat nationalistische troe pen op een der eilanden van de archipel waren geland Cloma maakte op 9 augus tus bekend, dat hij zijn aanspraak op de eilanden voor de V.N. zal brengen en dat hij zal vragen om internationaal bestuur van de archipel. De plechtige kroning van O.L. Vrouw van Frieswijk te Schalkhaar bij Deventer zal dit jaar op zondag 2 september wor den herdacht. De gouden priesterjubilaris, mgr. dr. Jan Olav Smit, zal de plechtig heid opluisteren, 's Morgens om half elf draagt hij een pontificale Hoogmis op in het processiepark, terwijl hij 's middags de ommegang met het gekroonde Maria- beeldje zal begeleiden en een plechtig Lof zal celebreren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1