De Keulse Dom is een uitzondering Koningin spreekt in Nijmegen Zore en toewijding van arts Geen enkel model met applaus begroet Nenni's twijfel aan systeem van communisme LOOD M Middeleeuws ideaal bleef levende realiteit m O Beraad over taak en recht volgens katholiek beginsel Givenchy: pijnlijke indruk Geen museumstuk Negen exposities Oud en nieuw BIJ DE KEULSE KATHOLIEKENDAGEN I. Pax Christi-congres te Valladolid Op intern, conferentie inzake menselijke verhoudingen Den Haag leent vijftien miljoen Nieuw schip voor K.P.M. Voorbeschouwing bij 7de Int. Congres van katholieke artsen Paus spreekt Duitse Katholiekendag toe Voerde tot salto in de richting van sociaal-democraten DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 PAG IN 3 (Van een speciale verslaggever). TT IT het station staat de bezoeker van Keulen U meteen voor de Dom. Er is geen bordje „Naar het centrum". Het hart van Keulen klopt hier, waar de Dom staat, de gotische reus die met zijn Want als het grondmotief van deze Katholiekendagen: „De Kerk een teken van God onder de vol keren" ergens levensvatbaarheid bewijst, dan is het in de bisschops stad aan de Rijn wier bestaan zonder Dom eenvoudig niet denk baar is en wier bevolking van eeuw tot eeuw met de Dom ver trouwd is geraakt als met een zelfgebouwd huis. 2 grauwe voelsprieten de hemel aftast. Daar ligt het voornaamste plein van de stad. Vandaar reikt de grootste der Keulse Rijnbruggen naar de overzijde. Vandaar begint de Hohe Strasze, die winkelstraat met de allure van een wereldstad. Dit stadshart leeft uit de geestelijke kracht van de Domkerk. Betonnen kantoor- en winkelpanden mogen in de plaats zijn gekomen van de geruïneerde bouwsels uit de keizers- periode, zij veranderen niets aan de hartslag. Die wordt bepaald door de kathedraal, en wel op een andere wijze dan bij de Franse, Italiaanse of Spaanse kathedralen het geval is. Want de Keulse Dom is een uitzondering. Zij is geen monument kant en klaar overgebleven uit de middel eeuwen. Tot aan de dag van vandaag heeft Keulen aan zijn Dom gewerkt. Voor Keulen bleef het middel eeuws-ideaal van de kathedraalbouw, elders verstard tot een legende, een levende realiteit. Onvoltooid in de Reformatietijd kreeg de Dom van de barokmees- ters haar inwendige praal. En in veertig jaren van de 19e-eeuwse Romantiek zag zij haar gotische romp uitgebreid met de zijschepen en de twee machtige torens, zoals de vroegere bouwmeesters het zich had den gedacht. haar laatste bouwmeester, Willy Weyres, doet er nu ook de twin- tigste-eeuwse kunst haar intrede. En het blijkt te kunnen, de mo derne symboliek naast de werke lijkheidsverbeelding der gotie- ken. In Keulen kan dit. Omdat de Keulse Dom een uitzondering is. Daar ontmoet men dan weer die wonderlijke samenspraak van oud en nieuw waarvan de ge schiedenis der Keulse Dom zo vol is. Iedere eeuw liet in de Dom, het oudse respecterend, iets ach ter van de eigen religieuze ge voeligheid. Onder supervisie van Omdat in Keulen de relatie tus sen geloof en leven zo nauw bleef, dat zelfs in de 19e en de 20e eeuw een kathedraal kon worden ge bouwd als het levend centrum van de stad. Het is deze gestelte nis die juist in Keulen ook kan- sen schiep tot een zinvolle ver nieuwing van de kerkelijke kunst. Hoe deze zich manifesteert in de 323 kerken welke sedert 1945 in het aartsdiocees Keulen zijn ge bouwd, toont een andere expo sitie. Maar daarover in een vol gend artikel. BENOEMINGEN PRIESTERS VAN HET H- HART Voor financiering woningbouw stop die jeuk iPfJfnde met een paar DÉBRQLME WERELDCONGRES VOOR SOCIOLOGIE BERGING VAN „ANDREA DORIA" MOGELIJK? |%S9 door prof. dr. A. Th. L. M. MERTENS Petruskop uit het Petrusportaal van de Dom De oudste inwoners herinneren zich nog zonder moeite de inwijding op 15 oktober 1880, toen de Keule naars iets moeten hebben gevoeld van middeleeuwse trots op een geloof dat letterlijk bergen verzetten kan. De luehtraids van de jongste oor log hebben dit werk ten dele ver nietigd. Slechts de huls van de Dom stond in 1945 nog overeind. Maar weer sloeg katholiek Keulen de han den ineen en na tien jaar is de over weldigend ruime kerkhal opnieuw in gereedheid gebracht voor de ere dienst. Zo hebben vele generaties meege- bouwd aan het heiligdom van Keu lens stadshart. De Keulse Dom is geen museumstuk, maar een levende kerk aan wier bouw elke eeuw het zijne heeft bijgedragen. Daarom vooral is het, dat Keulen zijn Dom nog nader staat dan Autun, Burgos of Mainz hun kathedralen. Daarom is het zinvol dat, nu in de Dom voor de zoveelste maal de galm der werk- hamers zwijgen kan en de klank van he™ pontificaal Offergebed de hoge ruimte weer zal vullen, de 77ste Duitse Katholiekendagen worden ge houden in Keulen. In verband met de Katholieken dagen, die morgen onder overwel digende belangstelling van o.a. 70 gemijterde prelaten en 25.000 be zoekers uit de Oostzone worden geopend, heeft men in Keulen de In een onaanzienlijk museum in de buurt, zo herinnerde zich een der organisatoren van de tentoon stelling „Der Kölner Dom. zou zich een model van de Dom bevinden. Een loden model. De andere be trokkenen bij de voorbereiding na men de bewering op zijn gezag gretig aan en vonden dat deze ma quette niet mocht ontbreken op de expositie. Besloten werd het ding te gaan halen, hoeveel moeilijkhe den het ook zou opleveren. Want hoe zou het gevaarte te transpor teren zijn? De Dom is groot, en lood is zwaar. Dus trok een kolon- ne vrachtrijders met een vijfton- truck naar het museum in de Ca- ciliënstrasse. Ter plaatse aangeko men deelden zij }n hun meest, sap pige Keuls mee dat zij het loden model kwamen halen. De dienst doende museummensen keken eens naar de truck, keken elkaar ver volgens onbegrijpend aan totdat een hunner plotseling in een on bedaarlijke lachbui losbarstte. „Het loden model? Kom maar mee". Even later stond een der transportsjouwers verbijsterd te kijken naar een loden kerkje dat royaal paste in de holte van zijn werkhand. kerkebouw en de kerkelijke kunst in het centrum geplaatst van een aantal tentoonstellingen. Het zijn er in totaal negen. En natuurlijk is één ervan gewijd aan de Dom. Zij is te zien in het oude Zeughaus, dat hiermee voor het eerst zijn toe komstige bestemming als museum rechtvaardigt. Hier leert de bezoeker de Dom anders kennen, intiemer, dan bij de verbijsterende confrontatie die hem bij de stationsuitgang wacht. Hij krijgt er besef voor de levende plaats die dit Godshuis steeds in het stads beeld heeft bekleed, eigenlijk al van af de romeinse tijd, toen het heilig dom stond op dezelfde heuvel. De Karolingers bouwden dicht bij die plaats hun romaanse kerk, die in 1248 afbrandde, waarbij het smelten de dak een loden traan plengde. In een vitrine wordt dit legendarisch restant geëxposeerd, temidden van bouwtekeningen en modellen, por- taalbeelden, tapijten, dakversierin- gen en portretten van bouwers en begunstigers. Een uiterst kostbare inzending vormen de originele bouw tekeningen uit de gotiek, met daar naast de 4 meter grote middeleeuwse werktekening voor de torenfacaae. Barokke altaarbeelden, de tapijten die Rubens ontwierp voor de wand ach ter de koorbanken, verweerde en kapotgebombardeerde waterspuwers, Driekoningen-voorstellingen, de oor spronkelijke plastieken van het Petrusportaal treft men hier aan naast modellen voor de moderne sculpturen die de verwoeste fragmen ten van de Dom in eigentijdse stijl completeren. Van 12 tot 16 september zal in Valla dolid in Spanje het 4e Internationale Pax Christi Congres worden gehouden, waar voor men ongeveer 500 deelnemers ver wacht. Een twintigtal kardinalen en bisschop pen, onder wie mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, zuilen in hun functie van nationaal voorzitter der be weging hun land op dit congres vertegen woordigen. Het congres, dat het karakter draagt van een werkbijeenkomst, staat onder patronage van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Maurice Feltin, die in ternationaal president der Pax Christi is. Voor de eerste maai zullen dit jaar ook de deelnemers aan de Internationale Routes de la Paix over het algemeen jonge ren op het congres vertegenwoordigd zijn. Als algemeen studiethema is gekozen: „het internationaal burgerschap". Inlei dende conferenties zullen worden gehou den door o.a. Guiseppe Pela, oud-minis ter-president van Italië en president van de wetgevende vergadering der K.S.G. en door prof. Etienne Gilson van het Collége de France. Het congres zal worden gesloten met een pontificale middernachtmis, welke door kardinaal Feltin in de kathedraal van Valladolid zal worden gecelebreerd. Pater Van Marrewijk S.C.J- rector van het St.-Nicolaas Lyceum van de Pries ters van het H. Hart te Amsterdam, is be noemd tot leraar aan het St.-Janslyceum te 's-Gravenhage. Tot nieuwe rector van het St.-Nicolaas Lyceum tevens overste van het klooster te Amsterdam is benoemd pater H. Paalvast thans rector van het St.-Janscollege te Den Haag, waaraan hij sinds 1938 was verbonden. Koningin Juliana zal dinsdag 4 septem ber, in de ochtendbijeenkomst van de in ternationale conferentie inzake menselijke verhoudingen, die in ,.De Vereeniging" te Nijmegen zal worden gehouden, een toe spraak houden. Op die dag wordt de conferentie, welke van 3 tot 15 september in Nijmegen zal worden gehouden officieel geopend. De ochtend- en de middagzitting op de openingsdag zullen worden gepresideerd door prins Bernhard. In de ochtendbijeenkomst zal voorts het woord worden gevoerd door de voorzitters van déze conferentie, t.w. dr. Manuel A. Chavez, ambassadeur van Mexico bij het Nederlandse hof, sir Muhammed Zafrulla Khan, rechter van het internationale ge rechtshof en dr. Albert de Smaele. oud minister van economische zaken van Bel gië. Tenslotte zal in de ochtendbijeenkomst ook spreken prof. dr. F. J. Th. Rutten, hoogleraar aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. Des middags wordt de eerste plenaire zitting gehouden, met als onderwerp „Ver andering en weerstand te§en verandering in de menselijke verhoudingen". De zittingen op de laatste twee dagen der conferentie, 13 en 14 september, zul len eveneens door prins Bernhard worden geleid. f Advertentie) druppels I De algemene raad van de International Sociological Association, samengesteld uit vertegenwoordigers van 48 landen, heeft voor de periode 1956-1959 tot president gekozen: prof. dr. G. Friedmann (Frank rijk) en tot vice-presidenten prof. dr. L. A Costa Pinto (Brazilië), prof. dr. AN. J. den Hollander (Nederland) emprof. dr. H. Z. Ulken (Turkije). De IS.A houdt, gelijk gemeld, op het ogenblik net derde wereldcongres voor sociologie in het In- stituut voor de Tropen te Amsterdam. (Van onze Haagse redactie) Tijdens een zitting die slechts enkele minuten duurde, heeft de Haagse gemeen teraad zich gistermiddag akkoord ver klaard met het voorstel van B. en W., een geldlening aan te gaan van vijftien mil joen gulden. De opbrengst van deze le ning zal worden bestemd voor de hmm- ciering van kapitaalsuitgaven, in hoofd zaak voor woningbouw. Deze obligatielening wordt aangegaan voor een looptijd van dertig jaar, tegen een jaarlijkse rente van 4J4 De koers van uitgifte zal 100 bedragen, de da tum van storting van het leningsbedrag zal worden vastgesteld op 1 okt. 1956. De lening is verdeeld in 15.000 obligaties aan toonder, elk groot 1000 gulden en door lopend genummerd. De obligaties zullen voorzien zijn van 60 half-jaarlijkse cou pons, elk groot 21.25, waarvan de eerste vervalt op 1 april 1957. Gedurende de jaren 1957 tot en mat 1960 zal geen aflossing geschieden, daarna zal de gemeente de lening a pari aflossen in 20 gelijke termijnen van 750.000, elk jaar op 1 oktober: De gemeente is tot ver vroegde of gedeeltelijke aflossing bevoegd, maar niet gedurende de eerste tien jaar van de looptijd van de lening. Willy Weyres, de man onder wiens leiding de restauratie van de Dom sinds 1945 plaats had. Voor rekening van de n.v. Koninklijke Paketvaartmaatsehappij zal woensdag, morgen omstreeks half tien het m.s. „Zui- derkerk" bij de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit jr. n.v. te Rot terdam te water worden gelaten. Het schip zal worden gedoopt door mevrouw S. Delprat-VetJh. De Italiaanse bergingsdeskundige Alfre do Viola heeft gisteren in Genua ver klaard, dat het wrak van het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" dat bij de kust van Nantucket 72 meter onder de zeespiegel ligt geborgen kan worden. Hij raamde de kosten van de berging op meer dan één miljard lire, ruim zes miljoen gulden. De Fransman Louis Malle, die de diep zeefilm „de Wereld der Stilte" gemaakt heeft, is van plan begin september een poging te wagen om met zijn camera het wrak van de „Andrea Doria" te fil men. Zoals reeds gemeld wordt van 9-1:5 september a.s. te 's-Gravenhage net zevende Internationale Congres van Katholieke Artsen gehouden. Wij vonden de Nijmeegse hoog leraar prof. dr. A. Th. L. M. Mertens, voorzitter van de R.-K. Artsenvereni- qinq en lid van de congrescommissie, bereid een voorbeschouwing aan dit belangrijke congres te wijden, welke onze lezers nader oriënteert ten aan zien van het thema: Arts en Recht. HOE KAN de geheimhouding van zijn intimiteiten voor de mens gewaarborgd worden con ditio sine qua non voor de doeltref fendheid van geneeskundige hulp nu de financiële gevolgen van ziek-zijn en de kosten van de ge neeskundige hulp steeds meer door sociale voorzieningen en particu liere verzekeringen opgevangen moeten worden en er dus controle op zijn aanspraken nodig is? Is het gewenst en betamelijk, dat nooit de eigen behandelende arts, maar steeds een andere medisch-deskundige mensen ten behoeve van derden keurt of controleert of aan de rechtbank rap porteert? Is, zoals in Engeland, een soort ver plichte volksverzekering tegen de kos ten van geneeskundige hulp nu bijna niemand meer al deze kosten steeds al leen kan dragen gewenst? Is het juist, dat school-artsen en be drijfsartsen patiënten gaan behandelen of moet ieder mens zijn helper in deze steeds vrijelijk zelf kunnen kiezen? En als deze laatste vraag bevestigend moet worden beantwoord, is het dan nie! mo gelijk, dat ook ziekenhuisverpleegsters, militairen en gevangenen dit recht kun nen effectueren? Is voor iedere behandelende arts, ter wille van de efficiëntie van zijn werk, de onafhankelijke status te verkiezen boven die van ambtenaar? Moet de arts zich laten inschakelen in het politiële opsporings-apparaat door bloed voor „de bloodproef" af te nemen of door de beschuldigde onder narcose (narcoanalyse) geheimen te ontfutse len? Is een verplichting tot geneeskundig onderzoek voor het huwelijk gewenst? Of een verplichting tot periodiek onder zoek op besmettelijke ziekten, bijv. tu berculose? Of tot dat op andere ziekten, bijv. kanker of rheuma? In hoeverre zijn experimenten op mensen ooit geoorloofd? En op lijken van mensen? Mag iemand een gezond orgaan af- staan om een mede-mens het leven te redden? Is het een arts ooit geoorloofd, zijn patiënt tegen diens wil, een levensred dende operatie te doen ondergaan. Mag een regering uit hoofde van het landsbelang een arts ervan weerhouden een voor zieken belangrijke ontdekking wereldkundig te maken? Is het ooit geoorloofd, dat militaire bevelhebbers een arts niet in de gele genheid stellen of zelfs verbieden voor vriend en vijand gelijkelijk zijn plicht te doen? Soortgelijke vragen worden opgeroe pen door de mogelijkheid van kunstma tige bevruchting, overplanting van Ver stokken van de ene vrouw op de andere, de mogelijkheid van het aannemen van de verschijningsvorm van de andere sexe. Ook oudere vragen zijn telkens weer actueel; de vooruitgang in de ge neeskunde en veranderingen in de so ciale situatie doen ze telkens in een nieuw gewaad verschijnen: abortus pro- vocatus, anti-conceptie, euthanasie, ver dovende middelen, kwakzalverij. De bovenstaande vragen betreffen vrijwel uitsluitend het moreel-juiste van bepaalde handelingen. Van niet minder belang is te weten, welke wettelijke regelingen in de verschillende landen en boven-nationaal de mens dringen of dwingen tot juist handelen en hem beschermen als hij juist handelt. BEHALVE de genoemde, zou men nog een aantal andere kwesties kunnen aangeven, die thans ter discussie zijn. De discussies in deze zijn niet alleen in ons land gaande maar evenzeer en vaak even hef tig in alle andere Westerse landen. Op het eerste gezicht kan deze duide lijk te constateren uniformiteit van pro blemen in al deze landen verbazing wekken. Dit is echter niet langer ver wonderlijk, als men bedenkt, dat al deze problemen gevolg zijn van de in al deze landen vrijwel gelijke ontwikkeling van de geneeskunde en van de visie op de verhouding tussen mens en gemeen schap; en tevens van de vooral sinds de laatste oorlog, snel voortschrijdende in ternationalisering van het leven. De ontdekking van het besmettelijk- zijn en van het erfelijk-zijn van bepaal de ziekten hebben van het ziek-zijn een steeds minder uitsluitend individuele aangelegenheid gemaakt. De condition- nering van het gezond-zijn door milieu omstandigheden niet alleen in fysieke zin: stof, geluid, verlichting enz., maar ook in psychische zin: „human rela tions" doet steeds duidelijker liet be lang van de verbindingen tussen de mens en de gemeenschap, waarin hij leeft en werkt, zien. De Romeinse correspondent van het KNP verneemt dat het in de bedoeling van de H. Vader ligt de Duitse Katholie kendagen, die van 29 augustus tot 2 sep tember in Keulen gehouden worden, met een radiotoespraak te besluiten. De radio boodschap zal in het Duits uitgesproken worden. PARIJS, hedenmorgen Givenchy heeft gisternamiddag zijn collectie aan de pers getoond. Het waren ruim 200 modellen- Er was er geen en kel, waar een vrouw er op haar voorde ligst kan doen uitzien. Noch de hoeden noch de bleke maquillage, noch de bijoux konden de pijnlijke indruk verzachten, die de zo uitgedoste mannequins maak ten. Geen enkel model werd dan ook met applaus ontvangen en het handgeklap, dat volgens de gewoonte 9P ei.n<^ van de collectie de bruid bij haar bin nenkomen begroet, klonk maar heel zachtjes en duurde maar uiterst kort. „Er zijn toch ideeën," zei een der be zoeksters, „Maar ideeën alleen zijn nog niet goed,'' antwoordde een ander. Mis schien zijn de inkopers het daar niet mee eens. Zij rafelen de ideeën uit en ver zachten de exentriciteiten van het mo del. zodat ze best. iets heel draagbaars over kunnen houden, maar om het mo del te dragen, zoals het getoond werd. is schier onmogelijk. Er zijn goede mantelpakjes, dieneteven op de heupen rusten en het middel ter nauwernood aanduiden. Maar dergelijke tailleurs vinden we bij alle couturiers. Als de taille gemarkurd wordt dan ge beurt dit altijd net onder de buste, een enkele keer gelbeurt het door middel van een ceintuur, maar doorgaans door dat het goed ingerimpeld wordt. Het lijkt dan of er onder de buste een ve- terbandje geregen is die de jurk ver nauwt. Sommige tailleurs hebben dit al leen in de rug. Andere modellen zijn onvervalste hemdjaponnen, waar dikwijls een dra perie bij te pas komt. Er is een mantel in een soort tonvorm die onderaan de zoom, die bijna tot de lengte der japon komt, ingehaald is. Een pietluttig strikje houdt <Jat ingehaalde bij elkaar. Bij sommige japonnen hangen aan de beide kanten op zij en aan de zoom strik ken af die langs de benen bengelen. Een ander heeft een grote zak, een soort van kangaroe-model, maar die zak zit van achteren. Veel tunieken heel lang of heel kort. Avondjaponnen hebben dikwijls de laatste. Het lijf dat net over de buste komt is geheel geplooid of liever gezegd ingehaald. En dU ingehaalde loopt onder de ceintuur door. De tuniek komt niet eens tot aan de knieën en lijkt een zeer goede dracht voor aanstaande moeders. Voor. zijn avondtoiletten neemt Given chy veel satijn, zoals rose in alle moge lijke schakeringen. De kleuren zijn ver der voornamelijk zwart, rood, bruin, paars, groen, beige en stopverf. Grote pothoeden die tot achter in de hals reiken en de mannequins water hoofden géven, dragen er niet toe bij om het geheel op te vrolijken, 's Avonds' zet deze couturier zijn mannequins heel klei ne parasolletjes op het hoofd. Deze dingen zijn op kleine kalotjes gepoot. Zo'n gevai staat of boven op het hoofd of het past net om de toet. Soms is het geen parasolletje maar een pannetje of een vliegtuigschroef in zakformaat. Mrs. Snow, die onbetwist in Amerika de grootste is op dit gebied, nam dit alles met een onbewogen gezicht in ogen schouw. Het overige gezelschap volgde haar voorbeeld. DINY K—W GAAT Pietro Nenni, de leider van Italië's „bijna-communistische" socialistische partij zich verzoe nen met Saragat, de aanvoerder van de Italiaanse sociaal democraten, én aldus terugkeren binnen de burgerlij ke schaapstal van de socialistische in ternationale? De besprekingen, die beide rivalen in het afgelopen week einde hebben gehad, zijn oorzaak ge worden van heel Wat speculaties in deze richting. Tot deze speculaties heb ben Nenni en Saragat overigens zelf het nodige bijgedragen door met veel nadruk voor de pers te verklaren, dat er wederzijds een „verlangen tot toe nadering" bestaat. Dit is op zich dus nog niet veel concreets en in alle geval niets nieuws. Sinds, nu negen jaar ge leden, de scheuring in de Italiaanse socialistische partij plaatsvond omdat Saragat niet langer genoegen nam met Nenni's progressisme, zijn er herhaal delijk van beide zijden herenigings pogingen gedaan, doch steeds zonder resultaat. Zolang Nenni met Togliatti verbonden bleef door het befaamde pact van „eenheid van handelen" was iedere vorm van samenwerking prin cipieel uitgesloten voor Saragats soci aal democraten, die in de coalitierege ring vertegenwoordigd zijn en lid zijn van de socialistische internationale. Zou Nenni thans echter bereid zijn om zijn vriendschapsbanden met de communisten te slaken? Onmogelijk zou dit inderdaad niet zijn. In de eerste plaats heeft de salto mortale van het twintigste congres van de Sovjet communistische partij de grond daar toe bereid. Naarmate in de buitenwe reld meer bekend werd wat Kroesjt- sjef daar precies verklaard heeft, is Nenni zich onmiskenbaar gaan dis tantiëren van niet alleen Moskou doch ook van Togliatti. Nenni's opzienbarende artikelen van 20 juli j.l. in „Avanti" gaven blijk van 'n geschokte overtuiging. Ook Togliatti als alle andere communisten in de wereld maakte een gewetenscrisis door, toen hij zich rekenschap gaf van de implicaties van de in Moskou in geluide destalinisatie-campagne. Maar Nenni toonde zich kritischer. Hij stel de aan Kroesjtsjef c.s. de vraag waar om men Stalin aan het bewind gelaten had als hij zo'n misdadiger was. Wat meer is: Nenni maakte zich klaarblij kelijk schuldig aan die voor een echte communist onvergeeflijke zonde: hij begon te twijfelen aan het gehele sys teem. Zo heeft de doctrinaire omzwaai van Moskou er zeker toe bijgedragen om Nenni te doen uitzien naar de moge lijkheid van andere allianties dan die met Togliatti. De veranderingen, die tegelijkertijd op wereldpolitiek terrein en Italië zelf zijn ingetreden, hebben dit zoeken naar een nieuwe oriënte ring slechts kunnen begunstigen. In Italië zelf, waar bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen de commu nisten verloren en de beide socialis tische partijen winnaars waren, kwam het tot incidentele samenwerking in verschillende gemeenteraden tussen Nenni-socialisten en Saragat-sociaal democraten. Anderzijds heeft ook de algemene tendens van het vervagen van een fundamentele tegenstelling in de wereld van twee kampen, zijn in vloed niet op Italië gemist. Nenni is niet de enige die gevolueerd is: ook de niet communistische partijen maken een heroriënteringsproces door, met name op het terrein van de buiten landse politiek. In eerste instantie zal niettemin op het terrein van de buitenlandse poli tiek beslist worden of er inderdaad een toenadering tussen Nenni-socialis ten en sociaal-democraten mogelijk zal zijn. Het criterium zal met name zijn of Nenni bereid is om zoals de andere Westeuropese partijen, die aan gesloten zijn bij de socialistische in ternationale zijn steun te geven aan de NATO en aan de Europese integra tieplannen. Doch dit zou wel een zo grote omzwaai zijn dat het weinig rea listisch lijkt om aan zulk een ontwik keling op korte termijn te geloven. Bovendien bestaan er tussen de leiders van de twee Italiaanse socialistische partijen de nodige persoonlijke vetes, die aan samenwerking ernstig in de weg staan. Met het toenemen van de medische kennis en kunde in deze, is de gemeen schap het steeds meer als haar taak gaan zien de omstandigheden voor het behoud en de opbloei van de gezond heid der gemeenschapsleden gunstig te doen zijn. Behalve geneeskundige in specteurs en artsen van Gemeentelijke Geneeskundige Diensten, nam de ge meenschap hiertoe schoolartsen en be drijfsartsen in dienst. Ziekte en gezondheid zijn ook steeds meer een sociale aangelegenheid gewor den, omdat de mens via collectieve voor zieningen de kosten van geneeskundige hulp (ziekenfondsen) en de financiële gevolgen van ziek-zijn (ziekte-, invali- diteits-, ongevallenwetten) draagt. Het is zonder meer duidelijk, dat met het geprononceerder naar voren komen van de sociale facetten ervan, ziek-zijn en gezondheid steeds meer van de vrij wel uitsluitend privaat-rechtelijke in de publiek-rechtelijke sfeer komen te lig gen. HET LEVEN wordt steeds sterker geïnternationaliseerd. De grenzen tussen landen en werelddelen worden ook in vredestijd steeds vaker en door steeds meer mensen over schreden. Niet alleen meer de eigen natie heeft belangstelling voor de ge zondheidstoestand van de enkeling. De enkeling als patiënt of als arts krijgt steeds vaker te maken met de regelingen en wetten op het terrein der gezondheidszorg van andere lan den dan zijn eigen land. Internationale regelingen zijn van nog groter belang in oorlogs- dan in vredes tijd en in de moderne oorlog gaan ze niet alleen de militair en de officier van gezondheid aan; iedere burger pa tiënt en ar.ts wordt als combattant beschouwd. UIT DEZE summiere aanduidingen moge blijken, dat het onderwerp „arts en recht" van het zevende internationale congres van katholieke artsen, dat van 9 tot 15 september a.s. te Scheveningen wordt gehouden in hoge mate up-to-date is en dat een internationaal forum de juiste plaats van bespreking is. Het baart dan ook geen verwondering, dat het aantal buitenlandse deelnemers artsen, juristen, theologen, sociologen gro ter is dan aan een der vorige inter nationale congressen. Het belang en de actualiteit van het onderwerp van dit congres kan ook blij ken uit het feit, dat er steeds meer stemmen opgaan om aan de universitei ten, naast leerstoelen voor „arbeids recht", „landbouwrecht" e.d. een leer stoel op te richten voor „medisch recht". De H. Vader heeft de laatste jaren in toespraken tot artsen en tot juristen herhaaldelijk en met klem op daadwer kelijke belangstelling voor de kwesties van „arts en recht" aangedrongen. Op het a.s. congres nu zal getracht worden aan te geven in hoeverre de mo raal gecodificeerd dient te worden tot positief recht; wat dient wel en wat dient niet of nog niet gecodificeerd te worden? Het is vanzelfsprekend, dat al leen zedelijk-juiste handelingen door het recht geurgeerd en beschermd dienen te worden dit geschiedt in feite niet steeds maar wat van het zedelijk- juiste behoeft thans ook via wetten af gedwongen te worden? En voorts, hoe liggen in deze de taak en de verant woordelijkheid van de artsen als groep en die van de staat? Welke internatio nale organen Verenigde Naties, We reld Gezondheids Organisatie, Wereld Artsen Bond, Rode Kruis hebben hier een taak en in hoeverre zien zij die en geven zij er uitvoering aan? Met het beantwoorden van vragen als deze wordt getracht op dit congres enige fundamenten bloot te leggen, waarop de rechtsordening in deze opgetrokken dient te zijn. Tegelijk wordt vanuit ™mC„^idfnw- c°nc.rete regslingen het peillood de diepte in gelaten om te zien of men inderdaad op de juiste funda menten uitkomt. DE STEEDS wisselende situaties vereisen een voortdurend ver anderende concretisering in wet ten en regelingen van het onveran derlijk zedelijk-juiste. Naarmate onze beschaving ontkerstent, is het moei lijker deze onveranderlijke basis te kennen en te erkennen. De katholie ken hebben in deze een grote taak, die hun alleen een reden tot zorg en toe wijding en geenszins tot zelfverhef fing kan zijn. Van deze zorg en toe wijding is de bestudering van „arts en recht" op het a.s. congres een uiting. Deze bestudering van dit nog voor een groot deel braak liggend terrein kan niet meer zijn dan een begin. Moge het een goed begin zijn' en moge de lijn in studie en praktijk doorgetrokken worden; de resultaten ervan zullen patiënt, arts en gemeen schap tot zegen strekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3