Invoer steeg met 15 pet. terwijl uitvoer met 12 pet. toenam SCOO STJJL Geklomzetten over de gehele linie gestegen Midden-oosten levert tweederde van wereld-olieproduktie i Op vakantie in de F.S. (II slot) ft 1 M I O ;lit Admiraal Donald B. MacMillan Spaar de eskimo's Uitgebreide bibliotheek Westduitse vliegtuig industrie hervat produktie VERLAGING INVOER RECHTEN OLIE VERVOER DUURDER Gaat de wereld kantelen? Buitenlandse handel in eerste halfjaar RUILVOET BLEEF CONSTANT I Grotere import uit B.L.E-U. AMERIKAANSE AUTO- PRODUKTIE Teruggang i-v.m. overschakeling op nieuwe modellen Op handen en voeten Aanbod van Peary 4V4 procent lening ZUID-HOLLAND ■i: 'ÏIÜ: "- ml mmm en Ver. Staten Stijgingstempo uitgevoerde hoeveelheid neemt af Detailhandel in eerste halfjaar Duurzame consumptie goederen Totaal Grootste concessies in bezit van Amerikaanse maatschappijen in Petroleümbronnen Verdeling der concessies Voordelen van het Midden- Oosten Twentsche Kabel breidt uit Investering van f 1.2 miljoen BENOEMING VLAGOFFICIEREN 1 'i Ontmoeting met legendarische ontdekkingsreiziger Van onze correspondent) PROVINCETOWN, augustus. In de haven van Provincetown, een oud Portugees vissersplaatsje aan de Atlantische Oceaan dat tevens een ideaal vakantieoord is, zagen wij pas een prachtige schoener liggen. Men vertelde ons dat het de „Bowdoin" was, de boot waarmee vice-admiraal Donald B. MacMillan naar de Noord pool pleegt te reizen. Wij ontvingen deze mededeling nogal sceptisch. Kon dit kleine schip ijsbergen trotseren? „Wel", zeiden wij, „als dit de „Bow doin" is, kan zijn kapitein niet ver zijn en waar is hij?" Men wees ons een wit huis aan de baai van Provincetown. „Daar woont hij, bel maar aan". We vonden het echter beter te wachten tot we een meer formele intro ductie konden arrangeren. Want een ontmoeting met deze Amerikaan, die bij leven al een legendarische figuur is geworden, vereist o.i. althans enig vertoon van respect Hij was de man, die dertig reizen naar de Noordpool had gemaakt; die ook de Amerikaanse Noordpoolontdekker Robert E. Peary geassisteerd had op diens eis in 1908, tijdens welke tocht Peary de vlag op de Noordpool plantte. Hij was de man die na een ontdekkingsreis van twee jaar door geen schip meer bereikt kon worden vanwege opgehoopt ijs en met de Pooleskimo's ging leven. Pas na vier jaar kreeg hij weer contact met de buitenwereld en hoorde toen voor het eerst dat een wereld oorlog al drie jaren aan de gang wasMet de naam Donald MacMillan verbinden zich zoveel avonturen en onschatbare diensten, bewezen aan de wetenschappelijke wereld, ,dat een onderhoud met deze Amerikaan voor ons een onverwacht voorrecht betekende. varen. Het volgend voorjaar begint hij zijn 31e Noordpooltocht.In 1913 trok hij er op uit om het ,.lan<j in de lucht" te gaan zoeken, waarvan Peary gesproken had toen hij op de Noordpool stond. „Ikzelf", zei de admiraal, „zag dat land ook. het had valleien en bergen en volgens bere keningen was ik er tenslotte maar 75 mijl vandaan. Maar ik legde 112 mijl af en toen verdween het spoorloos. Het was een drogbeeld". Dit gebeurde op de reisonderne ming van twee jaar. „Toen ik op het punt aankwam, waar een schip hem zou afhalen, kon het niet door het ijs heen en tot 1917 bleef ik tussen de eski mo's". In deze jaren bracht hij de eski motaai op schrift, waarvan hij later een dictionaire uitgaf, bestudeerde het leven van de eskimo's, ging met slee honden 8.000 mijl op en neer langs de kust van Groenland en ontwierp er zijn huidige schip, de „Bowdoin". Tege lijk werkte hij' aan het project van een school voor de eskimo's. Eenmaal zo vergevorderd in zijn ver telling, kwam MacMillan's jonge vrouw Miriam binnen, die al acht maal met hem mee naar de Pool is geweest. Zij leidde ons door het huis en vulde details in aan de hand van vele meegebrachte souvenirs. „Mac" aldus luidt haar beti teling van haar man, „viel een keer met al zijn sleehonden in een diep sneeuwhol boven op een kwade ijsbeer. Een ander maal viel een muskusdier hem aan en verscheurde hem bijna, maar het ergste was wel zijn gevecht met een walrus waar hij te dichtbij kwam; inplaats van zijn harpoen op enkele meters afstand te werpen, stiet hij het diep in het lichaam van het 7 meter lange beest. Op de een of andere wijze heeft zijn spreekwoorde lijk geluk hem toen van de andere wal russen gered, die hem volgden". Bij een klein bijlachtig voorwerpje zei ze: „Dit is het eskimo-mes dat vrouwen gebruiken. Ze nemen een homp vlees van de grond, steken het in de mond en snijden het vlees met dit mes vlak langs de lippen af". „Bijzonder eenvou dig", merkten wij op. Miriam lachte: „Over eenvoud gesproken: een eskimo vrouw gaf me eens een lange stok cadeau waar aan het eind een stukje ijsberen- I huid zat. Dit is een luizenvanger, een onmisbaar huishoudartikel. Toen ze het de monstreerde, zag ik tot mijn schrik dat ze de gevangen luizen opat. Op mijn vraag verklaarde ze: „Wanneer we ze eten, we ten we waar ze zijn." Overigens worden eskimovrouwen door de mannen minder geapprecieerd om haar fraaie verschijning dan wel om haar bekwaamheid in het kouwen. Zij kouwt soms een hele dag, op ijsberenhuid om het zacht te maken voor naaldwerk. Verder moet ze goed kunnen naaien en vogels vangen. Op de derde verdieping van het witte MacMiilan-huis aan de baai van Provin cetown liggen twee vertrekken met een Na een onderbreking van ruim 11 jaar zal de Westduitse vliegtuigindustrie weer gaan produceren. De organisatie der in dustrie heeft bekend gemaakt, dat onder de grote ondernemingen een krediet van D.M. 31 miljoen wordt verdeeld om de industrie te helpen weer op gang te ko men. Er zijn opdrachten ontvangen voor de vervaardiging onder licentie van in totaal 671 toestellen van buitenlands ont werp. Blume en Focke-Wulf te Bremen zullen 194 Piaggie P 149, een Italiaans lestoestel, bouwen. De Flugzugunion Sued (voor heen Messerschmidt en Heinkel) te Stutt gart zal 360 Fouga-CM 170 R „Magister" toestellen, een Frans les-straalvliegtuig, vervaardigen, en de Flugzugbau Nord te Hamburg heeft een opdracht voor de bouw van 117 NSCA N 2501 „Noratlas" toestellen, een Frans transportvliegtuig. Verder zullen de Dornierfabrieken 469 verkenningsvliegtuigen van eigen ont werp, de DO 27, bouwen. De eerste van deze toestellen zullen over ongeveer twee maanden in gebruik worden genomen. In de meeste gevallen moeten de motoren worden geïmporteerd. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 september a.s. een wijziging van het tarief van invoerrechten, dat deel uit maakt vaij de Nederlands-Belgisch- Luxemfourgse douane-overeenkomst, voorlopig in werking gesteld. Deze wijzi ging betreft verlaging van diverse hef fingen. Deze verlaging vloeit voort uit de ver bintenissen, welke Nederland België en Luxemburg hebben aangegaan bij de ta riefonderhandelingen. welke van januari tot. en met mei 1956 in Genève zijn ge voerd in het kader van de AJgemene Overeenkomst inzake Tarieven en Han del (GATT). Tegenover de door de Benelux ver leende tarifeconcessies, waarvan deze ta riefsverlagingen een gedeelte vormen, staan talrijke invoerrechtenverlagingen. welke door andere landen in werking worden gesteld t.a.v. exportprodukten van de Benelux. Voorts hebben deze andere landen onderling elkaar eveneens ta riefsconcessies gedaan welke, uit hoofde van de meest-begunstigingsclausule van de GATT ook voor de Benelux-export gelden. De Suezkanaalcrisis begint reeds de kosten van de aanvoer van olie in Enge land te beïnvloeden. Uit vrees voor inci denten in het Midden-Oosten hebben de eigenaars van olietankschepen hun vracht prijzen aanzienlijk verhoogd. De tariefs1 verhogingen lopen tot 50 pet. Voor het charteren van een olietankschip van 20.000 ton voor de reis van de Perzische Golf bedragen de kosten thans 120.000, vergeleken met 80.000 vóór de naasting van het Suezkanaal door Egypte. Indien de omstandigheden het schip noodzaken de reis rond de Kaap de Goede Hoop te maken, waardoor de reis 10 dagen langer zou worden, zullen de vrachtkosten voor oliemaatschappijen nog 60.000 stijgen, hetgeen betekent, dat de vervoerskosten meer dan het dubbele zouden gaan be dragen. De meeste grote oliemaatschappijen hebben een eigen vloot van tankschepen. Indien zij daarbuiten nog schepen nodig hebben, huren zij deze onder langlopende contracten, maar bijna alle maatschap pijen huren bovendien nog schepen voor een of meer reizen. Tot dusverre weigeren de maatschap pijen ieder commentaar op de mogelijk heid, dat de stijging van de vervoers kosten zal leiden tot een verhoging van .<Je olieprijzen. bibliotheek van 2000 boeken, waarvan Miriam er vier en de admiraal er vijf geschreven heeft. Hij is nu bezig aan een biografie, maar twijfelt of hij het op tijd afkrijgt; zijn beetje vrije tijd wordt to taal in beslag genomen door het geven van lezingen en het vertonen van films en verder moet hij zijn nieuwe Pooltocht voorbereiden. Wat een werk deze man verzet heeft! In opdracht van de rege ring heeft hij 12.000 luchtfoto's van de kust van Groenland gemaakt en in kaart gebracht. Hij heeft op Noord-Groen land zes plaatsen voor radarstations uit gezocht. Hij heeft de fjorden en de hele westkust van Groenland opgemeten en in tekening gebracht. Heeft een school voor eskimo's gebouwd, waar hij tot op heden voor zorgt. Hij heeft studies van rotsen vogels, vissen, vulkanen, ijsbergen en gletsjers gemaakt Op dit punt stelden wij een langoverwo- gen vraag, die niet meer met eskimo's maar wel met ijsbergen, de Noordpool en de moderne oorlogsverschrikking van atoombommen te maken had. „Kapitein MacMillan. professor Axel Hallenborg in Zweden, een atoomgeleerde, heeft ver klaard, dat kanteling van de wereld door een abnormale verzwaring van de Noord pool mogelijk is tussen vijf en tien jaar. En wel vanwege sterk verhoogde con densatie boven dat gebied door de voort durende explosies op het noordelijk half rond. In de laatste 12 maanden zou vol gens Hallenborg de Noordpool 18 pet. zwaarder dan de Zuidpool zijn geworden. Wat is uw opinie? „Druk en pressie leidt tot hitte ijsbergen smelten aan de onderkant en neerkomende sneeuw en ijs worden al dus voortdurend van de Pool afgevoerd. In die zin zou gevaar van grotere con densatie, zwaardere sneeuw en ijsval geneutraliseerd kunnen worden. Kante ling in 510 jaar lijkt me uitgesloten, maar niet onmogelijk over een lange tijdsperiode." De vraag blijft intussen of het tempo van het smeltingsproces ge lijk staat met of veel geringer is dan van het neerkomen van de verhoogde condensatie op het Noordpoolvlak. Hal lenborg heeft het smeltingsproces niet ontkend, dodh desondanks sterke ver zwaring in kort* tijd van de Noordpool geconstateerd. Zo sloot dit onderhoud op een toon van zorg over de gevareh van de modernste destructiemiddelen. Maar bij het afscheid werd ons een boek ten geschenke gege ven waarin, in de taal van de eskimo's geschreven stond: „Aksunai. Illitarna- mek." Hetgeen betekent: Moge gij sterk zijn. En toen wij de hand van de admi raal drukten, dachten wij: en mogen we uw moed hebben. abslute omvang is gedaald, welke daling o.m. wordt veroorzaakt door lagere ex port van schepen naar deze landen Uitvoer naar landen in. van het totaal. Ie halfj. Ie halfj. Ie halfj. De buitenlandse handel van Nederland is in het le halfjaar 1956 wederom be langrijk toegenomen. In. en uitvoer ste gen nl. t.o.v. de eerste helft van het vorig jaar gezamenlijk van f 10.7 tot 12,1 mil jard of wel met ti pet. Hiermede was de relatieve toeneming even groot als van het eerste halfjaar 1954 op het le half jaar 1955. Het stijgingspercentage van de import in het le halfjaar 1956 t.o.v. de eerste helft van 1955, dat 15 bedroeg, was lager dan dat van het le halfjaar 1954 op de eerste helft 1955 (17 pet), doch bleef niettemin groter dan dat van de uitvoer ad 12 pet. Onder invloed hiervan liep het han delsbalanstekort. verder op van f 1,1 tot f 1.4 miljard en bereikte aldus een om vang. welke alleen in het le halfjaar 1951 ten tijde van de Korea-hausse werd over troffen. Verhoudingsgewijs is deze ont wikkeling van de handelsbalans, gezien de sterke groei van het totale handels verkeer echter minder ongunstig. invoer uitvoer saldo dekk. (in miljoenen guldens le halfj 1951 5150 3450 le halfj 1954 le halfj 1955 le halfj 1956 5050 5900 6800 4350 4800 5350 1700 700 1100 1450 perc. 67 86 81 79 Afgerond op f 50 miljoen. De autoproduktie in de Ver. Staten is de afgelopen week gedaald tot 69.501 wa gens als gevolg van de sluiting van fabrie ken bij Ford, Plymouth en Studebaker vrij dag j.l. i.v.m- de overgang op de nieuwe modellen. In de voorgaande week werden 98.348 wagens voortgebracht en in dezelfde periode van het vorige jaar 129.591 stuks. Tot nu toe dit jaar zijn in de Ver. Sta ten 3.984.426 auto's geproduceerd, vergele ken met 5.475-486 wagens in dezelfde pe riode van 1955. Op een dag dat het stortregende ont ving hij ons. Een rechte slanke man in een donkerblauw pak, die er niet ouder uitzag dan 65 ofschoon hij ver in de 70 moet zijn. Door de eetkamer ging hij ons voor naar de ruime zitkamer, waar een groot raam uitzicht gaf op de wijde, on rustige baai en de „Bowdoin". Zijn be wegingen waren zoals zijn wijze van spre ken: exact en economisch. Maar naast zijn informaliteit en eenvoud, die direct de kosmopoliet toonden, bezat deze man opvallende soepelheid en natuurlijkheid. Toen hij ons tijdens het gesprek wilde aanduiden hoe de unicorm van de een- hoornvis aan diens kop zat, liet hij zich uit zijn stoel glijden en kroop op handen en voeten over de grond, zonder daarbij een moment aan waardigheid in te boeten. Voor de jonge Donald Mac Millan stond het vast, dat hij de familietraditie voort zou zetten en zeekapitein worden, evenals zijn vader en diens vader, etc. De vertel lingen en souvenirs, die zijn vader van zijn reizen meebracht, werkten sterk op zijn verbeelding. Toen hij 9 jaar werd. stierf zijn vader en toen hij 12 was zijn moeder „Een vrouw in Provincetown nam me bij de hand mee naar haar huis om voor me te zorgen, maar na twee weken had ze blijkbaar genoeg van me en gaf me aan een andere vrouw, die in dit huis leefde waarin ik nu nog woon". Na een paar jaar werd de kleine Donald met de boot naar zijn enige zuster in Maine gestuurd, waar hij het gymnasium afmaak te en naar het „Bowdoin" college ging. Volgens Amerikaanse traditie betaalde 'nij zijn studie met werken, was kelner, krui er, schoenpoetser. Later had hij een zo merkamp voor jongens en daar dit als andere jongenskampen aan het water gelegen was, waar deze of gene af en toe in placht te vallen, kon het gebeuren, dat MacMillan in één week negen jongens het leven redde. De Noordpoolontdekker Peary die dit bericht las, zond hem niet lang daarna een telegram met de mededeling: „Heb plaatsing voor je op reis naar Noord pool". Met een „hart dat me brak", ver telde de admiraal, telegrafeerde ik: „Sor ry onmogelijk". Eén dag voor ontvangst van het telegram, had hij zijn eerste con tract voor een jaar als leraar getekend. Die reis bracht Peary echter veel te genslag. Hij bereikte de Noordpool niet en leed honger, zijn bemanning at eerst alle sleehonden op, toen de hondenzwe pen (van zeehondenvel gemaakt) en ten slotte de s-neeuwschoenen (van koeienhuid) Het schip voer te pletter, maar werd in 1906 gerepareerd en o wonder een nieuw telegram arriveerde van Peary: „Indien nog geïnteresseerd in werk in noor den, kom naar „Grand Union Hotel". De admiraal vertelde: „Ik had net een les be ëindigd, stuurde mijn leerlingen naar huis en wandelde zonder meer het col lege uit. Weet u," lachte hij toen, „dat het Bowdoin-college waar ik les gaf me nooit anders dan groot verlof wilde toe staan? Het vorige jaar informeerde men per brief wanneer ik terugkwam. Ik ben nog steeds op groot verlof.." Intussen moesten twee eskimo's hem met bevroren voeten van de voetreis met Peary op de Pool terug brengen naar de basis: hij had een bevel te nonchalant op gevat en inplaats van iedere dag droog gras in zijn schoenen te doen, het gras niet ververst voor vijf dagen. Condensa tie veroorzaakte bevriezing. Na deze reis werd terugkeer naar de Noordpool voor Mac Millan een obsessie. Hij had geen geld, maar des te meer moed, bouwde een kano van een goeie vijf meter leng te en peddelde naar Labrador, ,,'t Is heel simpel", zei hij, „als je maar vlak langs de kust gaat en je boot bij slecht weer aan wal trekt, hem omkeert en eron der gaat slapen". Hij leefde een tijd onder de eskimo's en lust voor studie kwam boven. Eenmaal weer thuis, ging hij naar de Harvard universiteit. Hij was een uit stekend Latinist, gaf verschillende jaren les in de klassieke talen en betaalde verdere studies ermee. Van Harvard kreeg hij toen de opdracht als antropoloog weer naar de Noordpool te gaan en sinds dien is hij altijd in opdracht van univer siteiten. wetenschappelijke genootschap pen of de regering naar die gebieden ge- Ook de provincie Zuid-Holland gaat, zoals bekend is, over tot de uitgifte van de thans in zwang zijnde 4% pet. lening De lening zal 5.000.000 groot zijn, een looptijd hebben van 30 jaar en tegen de koers van 100 pet. worden geëmitteerd. De gelegenheid tot inschrijving zal openstaan bij kantoren van emittenten R Mees en Zoonen, Pierson en Co, Vlaer en Kol te Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage en Utrecht, voor zover aldaar geves tigd, alsmede te Amsterdam bij de heren Beels en Co., De Clercq en Boon Hart- sinck en te 's-Gravenhage bij de heren Heldring en Pierson. - wmtm. Zoals vermeld, nam de invoer in de verslagperiode t.o.v. het overeenkomstige tijdvak van vorig jaar naar waarde met 15 pet. toe, hetgeen in verband met enige prijsstijging, die sedertdien is opgetreden, neerkomt op een hoeveelheidsaccres van ca. ]3 pet. De gesignaleerde prijsstijging bij de in voer kan voornamelijk worden terugge vonden bij de industriële grondstoffen; behalve voor textiel was een iets hoger prijspeil in de industriële sector overi gens vrij algemeen. Hiertegenover onder ging het gemiddelde prijspeil voor agrari sche produkten (met name granen en vee voeders) enige daling. Naar landen van herkomst was over de beschouwde periode vooral de grotere invoer uit de BelgischLuxemburgsche Economische Unie (B.L.E.U.) en de Ver. Staten (beide ca. 25 pet.) van belang. Onze drie belangrijkste leverancierslanden. met name de BLEU, de Ver. Staten en West- Duitsland, vergrootten hierdoor hun aan deel in onze invoer tot meer dan de helft, nl. van 48V> tot 51% pet. Onze Beneluxpartners, die in het le halfjaar 1955 achter Wcst-Duitsland nog de 2e plaats innamen op de Nederlandse markt, en in de tweede helft van dat jaar op de eerste plaats kwamen, hebben deze positie verder verstevigd. Vooral van de volgende artikelen nam de invoer uit de BLEU belangrijk toe: auto's en kleding (invoer verdubbeld), machines, ijzer en staal en non-ferrometalen. De sterk op gelopen import uit de Ver. Staten kan voor een aanzienlijk deel worden ver klaard door de bijna tot een 4-voud ver grote invoer van steenkolen, zulks in ver band met verminderde leveringsmogelijk heden door België en West-Duitsland. De import uit de niet-industriële lan den liep sedert het le halfjaar 1955 rela tief terug. Met name gold dit voor de Aziatische landen (excl. Indonesië) en Afrika. Invoer naar landen in pet. van het totaal. Eerste halfjaar 1954 1955 1956 Totaal 100 100 100 West-Duitsland 14,3 16,4 17,1 B. L. E. U. 14,7 14,0 13,9 Engeland 11,2 12,2 12,7 Overige Westeur. landen 19,9 22,0 20,9 V.S. en Canada 7,6 6,2 7,0 Midden- en Z. Amerika 5,6 5,2 4,0 Indonesië 3,0 2,6 2,9 Overige landen 23,7 21,4 21,5 Totaal B.L.E.U. West-Duitsland Engeland Ov. Westeur. landen V. S. en Canada Midd.- en Z.-Amerika 7,6 Indonesië 4,9 Overige landen 20,6 1954 100 16,9 16.4 8,9 12.5 12,2 1955 100 17.6 17.7 8,7 12,7 14.7 5,7 3,1 19.8 1956 100 19,0 17.8 8,3 11.9 15,8 6,2 3,2 17,8 De uitvoer steeg t.o.v. het le halfjaar 1955 naar waarde met 12 pet, naar hoe veelheid was deze toeneming, evenals aan de invoerzijde, t.g.v. een lichte prijs stijging, kleiner, n.l. bijna 10 pet. Beschouwt men aan fle hand van de onderstaande tabel, waarin seizoenschom melingen en andere incidentele fluctua ties zijn uitgeschakeld, de ontwikkeling van de export naar hoeveelheid, dan valt allereerst op. dat het stijgingstempo van onze uitvoer in de laatste tijd is vermin derd Export-volume (le halfjaar 1955 100) (gecorrigeerd voor seizoen e.d.) le haLfj. 2e halfj. le halfj. De „Botvdoin', admiraal MacMïllans schoener, waarmee hij zijn pool tochten maakt, gefotografeerd in een fjord van Groenland. Blijkens een publikatie van het Eco nomisch Instituut voor de middenstand over het omzctverloop in bepaalde bran ches in het klein- en middenbedrijf in de eerste helft van dit jaar, hebben de geid- omzetten over de gehele linie een stijging te zien gegeven. De ontwikkeling van de geldomzet in de sector voedingsmiddelen gedurende deze periode wa,s t.o.v. dezelfde maanden van 1955 in enkele branches gunstiger en in andere gelijk of ongunstiger dan die in het jaar 1955 t.o.v. het jaar 1954. Dit wordt nog verduidelijkt door de volgende tabel. Stijging van de geld omzet in het le halfj. '56 jaar '55 t.o.v. le halfj. '55 16% 15% 7% 6% Branche Slagersbedrijf Melk en zuivelprod. Bakkersbedrijf Kruideniersbedrijf t.o.v. jaar '54 6% 9% 7% 6% 12% Aard., groenten en fruit 6% Opgemerkt wordt, dat met name in het slagersbedrijf prijsstijgingen tot een ver hoging van de geldomzet hebben bijge dragen. Voor de branches in duurzame con sumptiegoederen kon de volgende opstel ling worden gemaakt. Branche Stijging van de geld omzet in het le halfj. '56 jaar '55 t.ov. t.o.v. le halfj. '55 jaar '54 17% 8% Schoeisel Boekhandel 15% 6% Meubelen e.d15% 10% Kantoorboekhandel 11% 10% Glas. porselein, aarde werk en huish. art. 10% 10% Textielwaren 10% 10% Hieruit blijkt dus, dat vooral in de de tailhandel in schoeisel, die in meubelen e.d. alsmede in de boekhandel de ontwik keling van de geldomzet bevredigend mag worden genoemd. Voor de branches in genotmiddelen was de situatie als volgt. Stijging van de geld omzet in het le halfj. '56 jaar '55 Branche t.o.v. t.o.v. le halfj. '55 jaar '54 Banketbakkersbedrijf 8% 4% Alcoholhoudende en al coholvrije dranken 7% 10% Tabaksfabrikaten 4% 5% Met betrekking tot het verloop van de geldomzet in het kappers, en drogisten- bedrijf kan de volgende tabel worden ge geven. Stijging van de geld omzet in het le halfj. '56 jaar '55 Branche t.o.v. t-ö.y. le halfj. 55 jaar '54 Kappersbedrijf Herensalons Damessalons 7% Parfumerieën 16% Drogistenbedrijf i'° 11% 1955 100 100 100 100 1955 106 108 108 105 1956 109 101 118 108 Dierlijke prod. Landbouwprod. Industrieprod. Ook aan dc uitvoerzijde werd de totale prijsstijging bepaald door die voor in- dustrieproduktcn. De ruilvoet bleef ten gevolge van een en ander constant. Met betrekking tot de uitvoer naar landen van bestemming was vooral de opnieuw belangrijke toeneming van de afzet naar West-Duitsland en Engeland (ca. 15 pet) van betekenis. Daarnaast verdient de stijging van de Uitvoer naar Indonesië (ca 25 pet) afzonderlijke vermelding. Deze was in 1952 tot 1955 vrijwel ononderbroken te ruggelopen. De eveneens aanzienlijke vermeerdering van de uitvoer naar de V. S. (ca 25 pet) is geflatteerd door belangrijk hogere veredelingsexporten van edele metalen en tin. Mede door het relatief achterblijven van de uitvoer naar België, bleef West- Duitsland zijn positie als belangrijkste afnemer van ons land behouden. Tot de grotere uitvoer naar dit land droegen vooral bij aardolieprodukten, plantaardi ge oliën en granen. De stijging van de afzet naar En geland had m.n. betrekking °P aardap pelen, aardolieprodukten, vlees en groen ten. Tenslotte valt te constateren, dat de export naar Zuid- en Midden-A.merika niet alleen procentueel doch ook naar Op dezelfde dag dat president Nasser de Suezkanaalmaatschappij nationaliseer de, reageerden alle beurzen met een diepe daling, vooral van de oliewaarden. Verwonderlijk was dit niet. Het Suezka naal is immers een oliekanaal en een MOSOEL ••KERKOEK A\V TEHERAN SCHANAKIN *KIRMANSJAH KAIRO /WC DAM MA A BK AIK ER RIAAD* VW.", Soedan Oman MEKKA Hadramaut PETROLEUMCONCESSIES IN HET MIDDEN OOSTEN 3 Amerikaanse maatschappijen 79 Overheersend Britse S3 maatschappijen Brits-Amerikaanse £3 maatschappijen 3 Andere gemengde groepen jTTTj Ontwerp Russische ILLU concessie Pijpleidingen 0 km 500 stagnatie in de olieaanvoer kan veel scha de veroorzaken. Een zeer groot deel van de olie uit het Midden-Oosten wordt via deze weg naar Europa en Amerika ver scheept. Verwacht wordt, dat het Midden-Oosten dit jaar twee-derde van de wereldproduk- tie zal leveren en de geschatte reserves van dit gebied vormen drie-vierden van de geschatte wcreldrcservcs. Het Mid den-Oosten zal dus met de jaren voor de olietoevoer naar Europa en voor de olie positie in de gehele wereld steeds belang rijker worden. De vier voornaamste oliegebieden van het Midden-Oosten zijn op het ogenblik Koeweit (54,7 miljoen ton in 1955) Saoedi- Arabië (47,5 miljoen ton), Irak (33,7 mil joen ton) en Perzië (16,2 miljoen ton). De grootste concessies zijn in handen van Amerikaanse maatschappijen. De grootste daarvan, de Aramco, heeft het gehele grondgebied van het koninkrijk Saoedi-Arabië in concessie. In Bahrein werkt de Amerikaanse Bahrein Oil Cy, terwijl de neutrale zone ten westen van Koeweit eveneens door de Amerikanen wordt geëxploiteerd en een andere Ame rikaanse combinatie nog een optie heeft op een concessie in het gebied tussen Hadriamoet en Oman. De Britse maatschappijen en hun affi liaties exploiteren het gehele grondgebied van Irak, Hadriamoet en Oman terwijl Perzië wordt geëxploiteerd door een in ternationaal consortium, dat bestaat uit Britse, Amerikaanse, Nederlandse en Franse belangen. Rusland had tot voor kort in het noorden van Perzië een voor lopige concessie. Op 7 juni j.l. werd door de Perzische politie echter beslag gelegd op de Russische installaties. Koeweit wordt geëxploiteerd door een Brits-Amerikaanse combinatie, terwijl een andere Brits-Amerikaanse combinatie in Egypte werkt. Het gehele grondgebied van het koninkrijk Jemen is in handen van een Duits-Jemenitisohe maatschappij. Wat de verschillende pijpleidingen be treft: de grootste, van Saoedi-Arabië tot aan de Middellandse Zee, is in handen van de Amerikaanse maatschappijen, ter wijl de andere leidingen Britse maatschap pijen en Brits georiënteerde combinaties toebehoren. Deze droge opsomming van feiten geeft de indruk als zou uitsluitend de westerse wereld van de olierijkdom in het midden- Oosten profiteren. Dit is niet het geval. De diverse maatschappijen krijgen 'n be paald grondgebied in concessie en mogen dan de daaronder liggende lagen exploite ren. De oliemaatschappijen betalen de gehele uitrusting van de installaties, het vervoer en de distributie van de olie. De eigenaars van de grond, in de meeste gevallen de regeringen of de landeigenaars zoals de sjeiks cn de emirs_ krijgen een bepaald deel van de winst, die op de ver koop van de olie wordt gemaakt, dikwijls op een fifty-fifty basis. In een kort geleden gepubliceerd rapport van de V.N. werd het voordeel dat de landen van het Midden-Oosten van de olie hadden en hierin is begrepen de indi recte winst van werkgelegenheid, verkoop van goederen en leveringen voor 1935 geschat op een bedrag van 1 miljard dol lar. In het V.N. rapport werd gezegd dat de verschillende regeringen in 1950 200 miljoen dollar ontvingen, een bedrag dat in 1955 was gestegen tot 880 miljoen dol- H°y belangrijk deze inkomsten zijn blijkt uit het feit, dat zij in Perzië en Syne tien pet. van alle staatsinkomsten uitmaken, in Irak 34 pet., in Bahrein en Saoedi-Arabie 45 tot 60 pet. en in de Britse kroonkolonie Koeweit zelfs 90 pet. In vele landen worden deze vast terug kerende bedragen gebruikt voor de econo mische ontwikkeling. In Irak werden b.v. vorig jaar twee grote stuwdammen vol tooid in de Euphraat en de Tigris met net doel het geïrrigeerde landbouwareaal te vergroten. Koeweit heeft aan de olie inkomsten zelfs zijn gehele modernisering te danken. De directie van de N.V. Twentsche Ka- bclfabriek Haaksbergen heeft besloten over te gaan tot een belangrijke uitbrei ding van gebouwen, laboratoria en machi nepark waarmede een totaal bedrag van ruim 1,2 miljoen is gemoeid. De aanbesteding van de ijzerconstructie en de bouwwerken heeft inmiddels plaats gehad. Een en ander houdt verband me de uitbreiding van de fabricagemogelijk* heden onder meer voor de vervaardiging van hoogspanningskabels tot 50.000 volt. f j meT I-T' ging de vennootschap over nari nU\glfte van f 500 000 aandelen a j j r oel van de emissie was de eigen u_p n meer in overeenstemming te rengen met de sterk gestegen omzetten, ;le een groter bedrag vereisten voor het imancieren van de grondstoffenvoorraad. voorts werd gezegd, dat de nieuwe mid delen voor ongeveer 75 pet. zouden wor den gebruikt voor investeeringen in ma chines, ter verdere vergroting van moder nisering van het produktie-apparaat. ten einde te kunnen blijven voldoen aan de stijgende vraag naar de produkten). Bij Kon. Besluit is de kapitein-ter-zee (tijdelijk schout-bijnacht) L. J. Goslings met ingang van 28 augustus 1956 bevor derd tot schout-bij-nacht. Voorts zijn met ingang van 4 september bevorderd tot schout-bij-nacht: kapitein ter-zee (tijd. schout-bij-nacht) W. J. Kruys kapitein-ter-zee (tijd. comman deur) G. B. Fortuyn en kapitein-ter-zee (tijd schout-bij-nacht) A, M. Valkenburg terwijl de kapitein-ter-zee voor de tech nische dienst (tijd. sëhout-bij_nacht voor de technische dienst) L. Stam met in gang van gelijke datum is bevorderd tot schout-bij-nacht voor de technische dienst Tenslotte is kapitein-ter-zee J. F. van ,Pulm met ingang van 4 september tudelük è»»«rderd tot commandeur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6