West-Nederland heeft rijke olievoorraad H I wgsmuF- - Britten leggen Makarios' plaats vervanger huisarrest op Comnissie-Munzies zal Nasser maandag te Cairo ontmoeten Kortere werktijd in winkels m p Mijnwerkers in Roergebied willen meer vrije dagen Woningtekort en emigratie p P Wereldactie voor olievoorziening door Suez-kivestie Kwart van nationale behoefte eigen bodem Vader Zandvliet Amerikaanse oliemaatschannijen gaan Suez-kwestie bespreken Donderdag 30 augustus 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN uit Schoonebeek overtroffen L MÊÊÊêÊÈÊÈÊÈSÈÈËÈ illSlNIlslÉ RkSSI Kerken in Roemenië op werkdagen gesloten komt ook naar huis Nederlands slachtoffer in rampmijn gevonden Harding zet strijd voort Weer bosbranden bij G rasse Franse troepen op Cyprus V.S. beschikken over 648 tankers Met ingang van zaterdag a.s §M „lk legde bom in KLM- toestel" Vertrek gaf verlichting van 60.000 huizen Zaak Anneke Beekman WEERBERICHT Geen bezwaar voor drinkwater BS fÉÉÉffl JSC I OS "Z M - Inwilliging verlangens zou tot produktieverlies van 6,5 miljoen ton per jaar leiden Drie fases De weerverwachting van het K.N.M.I. geldig van heden- tot vrijdagavond, luidt: Opklaringen maar ook enkele verspreid voor komende buien. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Vrijdag 31 augustus: zon op 5.52, onder 19.32.' maan op 0.13, onder 16.38. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Recente olievondsten in het westen van het land hebben uitgewezen, dat de huidige nationale behoefte aan aardolie, welke 4,4 miljoen kubieke nieter per jaar bedraagt, gedurende een periode van minstens twintig jaar voor 20 tot 25 procent uit eigen produktie gedekt kan blijven. Mogelijk zal de pro- duktie zelfs nog verder kunnen worden opgevoerd. Dit zal afhangen van de olierijkdom die na het verlenen van een concessie aan de Nederlan se Aard olie Maatschappij in het westen van het land zal worden aangetroffen. Dit is meegedeeld door de directeur van de N.A.M., dr ïr. H. A. Stheeman. De jongste boring, die van IJsselmonde, waar'20 ton per dag gewonnen wordt, is een succes. De dagopbrengst daar is twee maal zo groot als die van een gemiddelde put in Schoonebeek. Op korte termijn zal aan het gemeentebestuur van Rotterdam worden gevraagd om in en om Zomer land nog enkele boringen te mogen ver richten. Binnenkort zal ook onder Rid derkerk met een proefboring worden be gonnen. Het totaal der putten in westelijk Ne derland (IJsselmonde—Ridderkerk, Ber- kel—Schiebroek, Delft, Pijnacker, De Lier, Rijswijk en-.. Wassenaar) bedraagt thans dagelijks meer dan 400 kubieke meter beweegt zich nog in stijgende lijn. De langzaam dalende produktie van Schoonebeek, waar thans uit 275 putten 2900 kubieke meter per dag gewonnen wordt maar waar over 70 jaar geen olie- winnig meer mogelijk zal zijn, wordt dus in toenemende mate aangevuld door de putten in het westen, die, naar men met grote mate van waarschijnlijkheid aan neemt, de dagproduktie op minstens 3000 tot 3500 kubieke meter zullen kunnen houden. Dit betekent, dat ons land zich- zelve voor een vijfde tot een kwart van de tegenwoordige behoefte aan aardolie en aardolieprodukten kan bedienen en dat zelfs de mogelijkheid van stijging van dit aandeel geenszins is uitgesloten. Dit echter kan pas vaststaan, indien de nood zakelijke nieuwe putten, voornamelijk op IJsselmonde en in Den Haag-Wassenaar, geslagen zijn- Daartoe echter wil de NAM begrijpelijkerwijze eerst de zekerheid van een concessie hebben. Deze moet worden verleend door de Kroon, hetgeen ge schiedt nadat advies is uitgebracht o.a. door G.S. van de betrokken provincie di verse ministeries en de Raad van state. In de loop van de procedure kunnen be zwaarschriften worden ingediend. Nu wordt door gemeenten (Den Haag en Wassenaar) en door waterleiding maatschappijen in twijfel getrokken, dat exploitatie in en bij het duingebied de watervoorziening niet zal storen. Aangevoerd wordt o.m. dat het water naar olie gaat smaken- Proeven wezen echter volgens de N.A.M. uit, dat dit met juist is. Men zegt voorts: door het boren komt het zoute water naar boven, dat zich met het zoute water gaat vermengen Als dat waar zou zijn moesten ook de polders, waarin wij hebben geboord, ver zouten en daarvan is niets gebleken. Dr. ir. Stheeman wees er nog op, dat de Enschedese drinkwaterreserve in de olielaag van Schoonebeek ligt en dat geen enkel land ter wereld het boren in drink watergebieden verbiedt, mits er aparte maatregelen zijn genomen en de personen die er werken, betrouwbaar zijn. Verwacht wordt, dat de concessie in het westen op voorwaarden die de aange voerde bezwaren zullen ondervangen, in de loop van 1957 zal worden verleend. Men hoopt dan ook de nieuwe techniek van de turbineboor. waarmede zijwaarts afbuigende boringen, ook onder bebouw de eigendommen, kunnen worden ge maakt, onder de knie te hebben. Daar door zal men in staat zijn, van een zeer geringe oppervlakte uit een reeks borin gen in verschillende richtingen te doen Zwavelvrij De Nederlandse olieproduktie is niet alleen van groot belang, omdat ze ons land voor bijna een kwart van zijn be hoefte onafhankelijk maakt van het bui tenland, hetgeen een grote deviezenbespa- ring oplevert, maar ook omdat de Neder landse olie zwavelvrij is. Zwavelvrije olie is vrijwel nergens te koop. Venezuela beschikt er over, maar omdat de hele wereld deze olie wil heb ben, is er moeilijk aan te komen. Lr zit ook zwavelvrije olie in Indonesië, doch de vrachtprijzen majcen haar duur. De win ning van zwavelvrije olie is daarom zo belangrijk, omdat vermenging ervan met de zwavelhoudende van elders verdere rationele verwerking mogelijk maakt De afwezigheid van zwavel in het produkt uit het westen maakt de verwerking bo vendien voor de bevolking niet onaange naam. Stijgend verbruik Het olieverbruik m Nederland is de laatste jaren enorm toegenomen. De Ne derlandse olieconsumptie was in 1920: 20.000 m3, in 1926: 80 000 m3, in 1935: 900.000 m3 (een hoeveelheid, die overeen komt met de huidige jaarproduktie van Schoonebeek): ;n 1938 iets over het mil joen en nu in 1956, 4,4 miljoen. Alleen al aan benzine voor vrachtauto's en autobussen consumeren wij jaarlijks 700.000 m3. Voorts is de olie steeds meer in de plaats, gekomen van de vaste brand, stof. Zonder schade te veroorzaken hoopt de N.A.M. na het verkrijgen ener concessie in bet westen minstens haar aanzienlijke bijdrage in de voorziening in de Neder landse behoefte (20—25 percent) te kun nen blijven leveren. De N.A.M. acht dit tegen de achtergrond van de situatie van Suez voor de Nederlandse economie zeer belangrijk. Geheel West-Europa ver bruikt jaarlijks 108 miljoen m3 ruwe olie, waarvan 74 miljoen m3 uit het midden- Oosten (22 milj. voor Zuid-Europa, 52 milj, voor West-Europa ind. Engeland). Van de stroom uit het Midden-Oosten komt 4050 miljoen m3 in tankschepen door het Suez-kanaal. Mochten hier on verhoopt storingen optreden, dan zal ons land zich in elk geval een eindweegs ze» kunnen blijven bedruipen. Op Amerikaans niveau De Nederlandse produktie van 1,02 mil joen m3 per jaar is geringer dan die van Duitsland met 3.16 miljoen en Oostenrijk met 3,67 miljoen (cijfers 1955). Per vier kante kilometer van de landsomvang ech. ter produceert Oostenrijk 40 m3, Neder- land 32 Duitsland 12 en Roemenië 29 te gen de Ver. Staten 42 ton. Het is. gezien de recente vondsten, niet onmogelijk, dat ons land op het. Amerikaanse niveau zal komen en daarmee in deze verhouding de andere Europese landen voorbij zal stre ven, waarmede het dan het rijkste olie land van het westelijke continent zal zijn. WHWÉMHMMgjÊÊjtrn -'VA .3» De Roemeense regering heeft be paald, dat de katholieke kerken voortaan allen op zondagen en burgerlijke erken de feestdagen geopend mogen zijn. Dit verbod verhindert het in het openbaar opgedragen dagelijkse Misoffer, alsmede alle huwelijks- of begrafenisplechtigheden op werkdagen. Voor het opdragen van de H. Mis in particuliere huizen Is boven dien voortaan een speciale politie-vergun- ning cereist, Uit Perth (Australië) werd gisteren gemeld, dat de heer A. Zandvliet, van wie vijf kinderen zich als verstekelingen aan boord bevinden van de Oronles. ook zelf naar Nederland terugkomt.. Hij zal namelijk de thuisreis maken ais werkend passagier op het s.s. Amstelveen De ka pitein van dit schip verklaarde volgens Reuter, dat de familie zeker het Kerst feest gezamenlijk zal kunnen vieren. De bergingswerkzaamheden in de ramp mijn Bois du Cazier te Marcinelle worden onverminderd voortgezet. Onder de lij ken heeft men thans ook dat van de Ne derlander J Stroom uit Heerlen gevon den. Het werd aangetroffen in galerij 1035 dicht bij de schacht waar zich de lift bevindt. Zoals bekend was Stroom een te Luik wonende bedrijfsleider van een firma uit die stad, die voor dit bedrijf in de Bois du Cazier met enkele arbeiders werkzaam was bi.i het aanleggen van een nieuwe schacht. Men zegt. dat hij zich in de laatste minuten voor de ramp in vei ligheid had kunnen stellen, maar in dp brandende mijn eerst naar zijn arbeiders heeft gezocht, wat hem het leven heeft gekost. Voor de 27ste maal is onder auspiciën van de „moioryachtklub von Deutsch- land" op dc Elbe bij Hamburg de jaar lijkse wedstrijd- voor motorbarkassen om- de blauwe wimpel van de Elbe gehouden. De wedstrijd werd dit jaar gewonnen door de Hamburger barkas „Carl Marx". De foto laat zien hoe de deelnemende barkassen door de haven van Hamburg gezamenlijk opvaren naar Blankenese waar de start van deze wedstrijd over 17 km werd gehouden. Bisschop Anthimos van Kitium, die zolang aartsbisschop Makarios in ballingschap verkeert het hoofd is van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus, is gisteren door een bevel van de Britse overheid in zijn bewegingen beperkt. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat dit bevel tot beperking van bewegingsvrijheid een uitvloeisel is van de noodmaatregelen, die op Cyprus worden getroffen. Uit het dagboek van Dighenis (de EOKA-leider) is gebleken, dat ook bisschop Anthimos met de EOKA in verbinding staat. In de verklaring wordt gezegd, dat het door gouverneur Harding ondertekende bevel tot beperkte bewegingsvrijheid de bisschop consigneert in zijn officiële residentie te Larnaca. Zonder speciale toestemming mag hij zijn residentie niet verlaten, omdat hij niet in verbinding mag treden met de verzetslieden, noch hun politieke propa ganda mag steunen. De Etlinargische raad heeft dinsdag middag op een spoedzitting krachtig ge protesteerd tegen het bevel tot beperking van de bewegingsvrijheid van bisschop Anthimos. De raad was van oordeel, dat deze maatregel de sfeer voor het vinden van een oplossing van j,et Cyprische pro bleem stellig nog minder gunstig zal ma ken. „Ik zal nimmer mijn strijd tegen het aanwenden van moord als een politiek wapen opgeven aldus heeft de Britse gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk sir John Harding, gisteravond in een radiotoespraak tot de Cyprioten ver klaard. ..Terroristische aanslagen zullen een regeling ^slechts vertragen en moei lijker maken zo vervolgde hij. „De volgende stap van de Britten zal bestaan uit de bekendmaking van de voorstellen voor be( ïnv0eren van een grondwet voor Cyprus, die thans door lord Radchffe worden uitgewerkt Hierbij zal zich geen onnodige vertraging voor doen". aldus Harding. Harding zette uiteen, waarom hij, spoedig na het aanbod van de EOKA voor een bestand, de voorwaarden bekend had gemaakt, waarop de EOKA-leden zich konden overgeven. „Wij beschikten over betrouwbare in lichtingen dat de terroristen een adem pauze in de strijd wensten, om meer bommen te kunnen vervaardigen, hun wapenvoorraad uit te breiden en nieuwe aanhangers te werven", verklaarde hij. Britse geheime dienst Een Atheons rechtskundige, mr. Con- stantine Efstathopoulos, wiens naam Dichte, zwarte rookwolken, die tot op twintig kilometer waren te zien, ste gen dinsdag weer op aan de Cote d'Azur. In het al eerder getroffen gebied rond om Grasse zjjii nieuwe bosbranden uitge broken. De vlammen, aangewakkerd door een hevige mistral,, bedreigden vannacht het dorpje La Turbie bij Beausoleil. Uit het gehele departement Alpes Ma- ritimes zijn de brandweerdiensten te hulp geroepen. In Nice is een brandweerhoofd- wartier ingericht. President Nasser van Egypte heeft j commissie zullen zondag per vlieg- ermee ingestemd maandag a.s. te Cairo een bespreking te hebben mei de cotnmissie-Menzies. De Egypti sche ambassadeur te Londen heeft Nassers antwoord op een daartoe strekkend voorstel van de Australi sche premier, die voorzitter is van de na de Londense Suezcoiiferentie ingestelde vijflanden-commissie, gis terenavond aan Menzies overhandigd. Menzies en de andere leden der De volgende week zat een commissie van 13 Amerikaanse oliemaatschappijer te New York bijeenkomen ter bespre, king van plannen om het hoofd te kun nen bieden aan een eventuele noodtoe stand voor de olievoorzienjng welk het gevolg van de Suezkanaal-cnsis zou kun nen zijn. Deze commissie, welke de naam draagt Commissie voor de noodtoestand in het Midden-Oosten, adviseert de regerings commissie voor de bevoorrading met bui tenlandse olie over de wijze, waarop een voldoende olieaanbod voor West-Europa Zaterdag treedt een wijziging van het •werktijdenbesluit voor winkels in wer- king. Voortaan ma# het winkelpersoneel niet langer werken dan 9 uur per dag en 48 uur per week. De oude regeling stond 9% uur per dag en 53 uur per week toe. Bij wijze van overgang mogen kappers bedienden en het personeel van winkels waar voedings- en genotmiddelen worden verkocht, gedurende 1 jaar (dus tot 1 september 1957) nog 9 uur per dag en 50 uur per week werken. Het tijdstip, waarop het werk moet zijn beëindigd is teruggebracht tot 7 uur s avonds; de oude regeling stond half negen toe. De wekelijkse rustdag is ver lengd van 32 tot 36 uur. De wekelijkse vrije halve dag zal op een middag of op maandagmorgen moeten vallen. Voor deze bepaling geldt een overgangstijd van een half jaar, dus tot 1 maart 1957. Voorts is een regeling getroffen voor drukke dagen (b.v. koopavond). Eens per week is voor winkelpersoneel boven 18 jaar een werkdag van 11 uur toegestaan. Het maximum van 43 uur per week mag dan echter niet worden overschreden. Tenslotte is een langere werktijd voor zien voor de uitverkooptijd en voor pe rioden, dat winkels ingevolge de winkel sluitingswet extra lang open zijn, zoals met kermissen en andere festiviteiten; hieronder kunnen ook de seizoenberlrijven gedurende het seizoen vallen. De bestaan de faciliteiten voor de Sinterklaas- en de Kersttijd blijven ongewijzigd gehand haafd. en de V.S. gehandhaafd za] kunnen wor den. Een regeringsambtenaar, die de mededeling over de voorgenomen bijeen komst van de volgende week deed. voeg de daaraan nog toe. dat een Amerikaan se oliemaatschappij reeds melding had s'emaakt .van vertraging in de beweging van haar olietankschepen door het Suez- kanaal. Arthur Flemming. directeur van het Amerikaanse bureau voor defensiemobi lisatie heeft in een afzonderlijke verkla ring over de mogelijke gevolgen van de buezcrisis vosr de olievoorziening een overziehi gegeven van de grootte van df Amerikaanse handelsvloot van olietan kers. Uit zijn opstelling bleek dat deze vloot 368 schepen van in totaal 6.364.250 deadweight ton telt. In dit cijfer zijn be grepen 10 tankers welke zich in de re- servevloot bevinden en 12 schepen welke in aanbouw zijn. Voorts wordt, gezegd, dat de Ameri kaanse marine 59 tankers van in totaal 1.007.500 d.w. ton beZit. waarvan 8 tan kers in de reservevloot en 4 in aanbouw zijn- Tenslotte blijkt uit de opstelling van Flemming. dat er nog een groot aantal tankers zijn welke „suppletoir" tot de binnenlandse tankvloot van de Ver. Sta ten kunnen worden gerekend. Het betreft hier 273 schepen van in totaal 4.434.019 d.w. ton welke onder Panamese. Libe riaanse. Venezolaanse en Hondurese vlag varen. Uit de gegeven opstelling blijkt, aldus het overzicht van Flemming. dat de to tale tankervloot waarover de Ver. Staten de beschikking heeft Per 15 augustus J.I. 648 schepen van in totaal 11.306.179 d.w. ton telt. Op 30 september 1957, vanneer de in aanbouw zijnde schepen van stapel zuilen zijn gelopen, zal Amerika de be schikking hebben over 664 tankers met een d,w. tonnage van 11.805.769. 'uig naar Cairo vertrekken. De Egyptische ambassade in Moskou heeft bekend gemaakt dat een aantal Russische loodsen vrÖwillige contrac ten wenst aan te gaan voor de dienst 'n het Suezkanaal- Hij weigerde te zeggen hoeveel het er Precies waren, doch merkte slechts op: met hen en die uit andere landen zullen wii er over genoeg kunnen beschikken" Volgens de ambassadeur was de aan werving niet geschied door bemiddeling van het Russische ministerie van buiten- 'anrlse zaken. Men verinnen w al len loodsen zijn met ervaring op Russi- ^ohe rivieren, O'cteren znr» «-tor personen, allen Egyptenaren o.w. 'n ma- disrinsr van spionnatfe gearresteerd. In to naal 7ün thans twaalf on riP7o hper»1-»"Irij cri-jo oqfj<Jph011dpn T)p pprci+ft qj*- restatie was die van de SO-Tartee Britse dii*p(»f0jjy, van A epVi'CpVip niot"»c;pffonf. >ehap. James r- fransen op Cyprus f)o Rrif^P ro»«r!"n od roryo'- var» FVankriik toesta™in fr gecpven tii- '»olïU- nnn O'S rrfift p. J O*» Ovprug te stationeren. Dit met het oog ttt hecoI,e-~,:«rr TT O Tl V'1,..,V ^«vnfp pn ïn Tm»' pncfnlHlr riool VflD -r-'J-lellow Jeo V»** '1 r*cto~aT*oTT<3 i»nnr te Tn se en Frans» mPita're autoriteiten over malt,!,. --■""-"-,tregelen in ver band met de Suezcrisis. kringen te Al giers z(jn reeüs eeniieuen van de Franse uchtmacht, welke in Algiers waren ge stationeerd, naar Uyprus overgebracht. Over de omvang van deze ver plaatsingen wordt van officiële zijde heet diepste stilzwijgen betracht. Een dode, twee gewonden Nederlandse auto in Duitsland tegen boom Bij een auto-ongeluk op de snelver- keersweg bij Siegburg (West-Duitsland) is de 46-jarige chauffeur J. Bol uit Rid derkerk om het leven gekomen. De 58- jarige mevr. Leuche Kaiser en de 59- jarige mevr. C. Bol zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Siegburg opgeno men. Zij verkeren echter niet in levens gevaar. Volgens de politie is de auto van B., doordat hij geen voorrang verleende, door een vrachtauto tegen een boom gedrukt en volledig vernield. voorkomt in het dagboek, dat volgens de Britten toebehoort aan Digenis, onder welke naam de leider van de EOKA op treedt. heeft verklaard, dat agenten van de Britse geheime dienst hem vier maan den geleden te Athene 500 000 gulden hebben geboden voor een staaltje van het handschrift van Grivas, de Griekse officier van wie men vermoedt dat hij de bevelhebber is van de EOKA op Cyprus In het dagboek staat, dat Efstathopoulos van aartsbisschop Makarios geld heeft ontvangen voor de verscheping van wa pens naar Cyprus. In een interview, gepubliceerd in het dagblad ..Apogevmatini' ontkende Efsta- thopoulps gisteren, dat hij Makarios ooit heeft ontmoet of de hand heeft gehad in de verscheping van wapens. „De agenten van de Britse geheime dienst boden me 50.000 pond en een aanstelling als rechtskundig adviseur op de Britse ambassade als ik hun een proef van Grivas' handschrift kon geven", zei Efstathopoulis. Hij had het voorstel van de hand gewezen. Hij zei. dat hij in de tweede wereld oorlog voor de Britse geheime dienst heeft gewerkt en daarvoor een Britse onderscheiding heeft gekregen, die hij evenwel terug stuurde toen Makarios werd gedeporteerd. Deze foto laat zien hoe H.K.H. met Prins i ringen van de eerste langere rit Bernhard, in wie zij uiteraard een be- spreekt, langstellend toehoorder vond, haar erva- I be- Toen Z.K.H. Prins Bernhard woensdag ochtend met zijn auto op het terrein van het internationale concours liippiquc te Rotterdam verscheen, wekte het lichte verwondering, dat uit die wagen behalve de Prins wél Prinses Irene stapte, maar niet Kroonprinses Beatrix, die toch ook haar hart aan de paardensport heeft ver pand. Korte tijd later verscheen Prinses Beatrix echter toch. Zij was nl. met haar eigen wagen, een geschenk van haar va der bij haar slagen voor het eindexamen aan het Baarns Lyceum, naar Rotter dam gekomen. Dit is de eerste.foto van Prinses Beatrix, trots in haar glanzende nieuwe auto. Twee geheimzinnige telefoontjes heb ben gisteravond het vertrek van een K.L.M.-toestcl uit Neurenberg vertraagd. Een niet geïdentificeerd persoon had na melijk het K.L.M.-kantoor opgebeld met dc mededeling, dat hij een bom had ge legd in het vliegtuig. De politie werd er terstond bjj gehaald, maar kon niets ver dachts vinden. Het toestef. is toen met een half uur vertraging vertrokken en om streeks half tien is het behouden op Schiphol aangekomen. Het was de Con- vair 340, de PH-CGD (Jeroen Bosch), met gezagvoerder Kjaer. de afgelopen weken is in Londen J r,r< O - De steenkolenmijnen van het Roer gebied zien zich gesteld tegenover een produktieverlies van 6,5 miljoen ton per jaar indien de eisen van het vakverbond der mijnwerkers worden ingewilligd. Ge- eist wordt met ingang van 1 oktober a.s. het aantal vrjje dagen per jaar met 15 te vermeerderen en de uurlonen overeen komstig te verhogen. Een van de directe gevolgen van het doorvoeren van deze verlangens zou volgens de mijndirecties een stijging van de invoer van dure Amerikaanse steen kool van 850.000 ton tot 1,2 miljoen ton per maand zijn, terwijl de export zou teruglopen en de officiële prijzen zouden moeten worden verhoogd, tenzij de Bonds- •egering verdere steun zou verlenen ooven de DM 3.60 per ton, welke zij sinds het begin van dit jaar betaalt. Op 5 september a s. zullen tussen de mijndirecties en de mijnwerkers bespre kingen beginnen over de onderhavige kwesties. De Westduitse minister voor economische zaken, prof. Erhard, heeft onlangs in gesprekken met vakvereni gingsleiders te kennen gegeven, dat hij geen bezwaren tegen een werktijdver korting zou hebben, welke na april 1957 zou worden gerealiseerd. De leider van de Westduitse mijnwerkers, Gutermuth. heeft daarentegen verklaard, dat, daar andere industrieën en met name de staalindustrie deze herfst een verkor ting van de werktijd zullen toestaan, de mijnindustrie niet kan achterblijven, te meer niet omdat de mijnwerkers hun traditionele leidende positie dienen te be houden. Gutermuth gaf toe, dat slechts een deel van het produktieverlies van 6,5 miljoen ton zou kunnen worden goedgemaakt door grotere mechanisatie, en dat een netto-verlies in de voortbrenging onver mijdelijk zou zijn. Hij had begrip voor het standpunt der mijndirecties, dat niet van haar kop worden verwacht, dat zij met verlies zullen werken. De mijnwerkers hebben een programma opgesteld, dat in drie fases zou moeten worden verwezenlijkt. Tijdens de eerste fase, welke aanvangt op 1 oktober a.s., dient twee zaterdagen per maand niet te worden gewerkt. Officiële feestdagen welke in het Roergebied vaak voor komen zullen echter van het aantal' vrije zaterdagen worden afgetrokken, zo dat per saldo 15 in plaats van 24 extra vrije dagen worden verlangd. Tijdens de tweede en derde fase van het programma waaromtrent geen data worden genoemd wordt de verwezen lijking nagestreefd van een algemene vijf daagse werkweek voor alle mijnen (waar bij wederom de officiële feestdagen als vrije dagen worden gerekend) en een verkorting van het aantal werkuren per dag van 7% tot 7 per ploeg. Invoering van deze plannen waardoor de werk tijd zou worden teruggebracht van thans 45 tot 35 uur per week zou een pro duktieverlies van ongeveer 25 miljoen ton per jaar tengevolge hebben, of juist eenzelfde hoeveelheid als de produktie- stijging welke de industrie in 1960 hoopte te realiseren. De gevolgen van het programma der mijnwerkers zouden op lange termijn ge zien, volgens sommige deskundigen, ge deeltelijk kunnen worden goedgemaakt. Zo zal het in de toekomst door de gun stiger arbeidsvoorwaarden en o.m de mogelijkheid door op zaterdagen veel met overwerk te verdienen gemakkelijker worden nieuwe arbeidskrachten aan te trekken. West-Duitsland is nog steeds een netto exporteur van steenkool. In de eerste helft van 1956 beliep de kolenuitvocr 12,1 miljoen ton, of 12 pet. minder dan in de overeenkomstige periode van 1955. De koleninvocr steeg daarentegen met 50 pet. tot 9,6 miljoen ton. Volgens de voorlopige uitkomsten van de woningtelling waren er, zoals is ge meld, op 30 juni 258.000 huizen te weinig. Hiervoor zijn een aantal oorzaken. Als één van deze oorzaken wordt wel eens de emigratie genoemd, namelijk, dat door emigratie van bouwvakarbeiders de woningbouw stagneert. Het is in dit verband interessant, wat hierover wordt gezegd in het Centraal Economisch plan 1956, opgesteld door het Centraal Planbureau (april 1956). Daarin wordt aangetoond, dat de invloed van emigratie op de woningvoorraad inder daad bijzonder groot is. Er zijn in de periode 1948 tot 1954 ruim 450.000 perso nen geëmigreerd, van wie naar schatting 300.000 geruime tijd of voor goed in het buitenland zullen blijven. De emigratie van bouwvakarbeiders heeft daarbij tot dusver naar raming niet meer dan 4000 huizen gekost. Daartegenover staat, dat van deze emigratie van 300.000 personen (waaronder bouwvakarbeiders) valt aan te nemen, dat daardoor het tekort aan woningen in de periode 1948 tot 1954 met ruim 60.000 is verlicht. Het bouwoverschot van 40.000 woningen sinds 1947 zou zonder emigratie negatief zijn geweest, namelijk een stijging van het tekort met ongeveer 20.000 woningen. Mevr. G. L. van M., die op 19 augustus j.l. te Moncevaux door de Belgische rijks wacht werd aangehouden, omdat zij in Ne derland nog gevangenisstraf moet onder gaan, zou vandaag hebben moeten ver schijnen voor de Luikse kamer van inbe schuldigingstelling. Deze kamer moet aan de Belgische regering advies uitbrengen over de geldigheid van het verzoek van de Nederlandse regering tot uitlevering van mevr. L. v. M. Daar sommige stukken nog niet door het ministerie van Justitie werden overgemaakt, zal de kamer van inbeschuldigingstelling daarop moeten wachten; daardoor kon nog geen datum voor de bijeenkomst worden vastgesteld Het bevel tot voorlopige inhechtenisne ming is 21 dagen geldig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1