HOEK VAN HOLLAND IN Duitse katholiekendagen te Keulen geopend Streven van de Russische boer produktie-verhoging Televisie en kabinetsformatie seizoen? Praat er niet van! Dit 25.000 Oostduitsers door Adenauer begroet „Heer in Holland'' KNBTB-voorzitter terug uit Moskou Nederlandse deskundigen gastvrij ontvangen Twee dagen met de K.L.M. op stap DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 PAGINA 3 Weinig strandbezoek Maar minder best ging het met het strandbezoek. Vorig jaar, vertelt hij, werd het strandbezoek op topdagen op ruim 60 000 mensen geschat. En dit jaar? Misschien heeft men de 12.000 ge haald, dat is 20 pet. TAINSDAG zijn we een middagje naar „De Hoek" geweest. Niet om een zonne- of strandbad te nemen, want toe de auto langs Maasdijk reed, hadden we de lichten op! en viel een ondoorzichtig regengordijn. Nu scheen in De Hoek het zonnetje wel weer, maar er was geen kip op het strand. Ieder die er animo voor had gevoeld, was alweer op zijn schreden teruggekeerd en had de pensionkamer opgezocht. Zo is het in dit seizoen vele dagen geweest en nu was de vraag: betekende dit voor Hoek van Holland een enorme strop of viel de schade nogal mee? De kalender wees 28 augustus en reeds zagen we een der houten winkeltjes afbreken. De strand stoelen stonden als roddelende fluistergroepjes bijeen. Geen men selijk wezen voelde zich gedron gen, hun gesprekken af te luiste ren en de man met de kaartjes kon een middagslaapje doen zonder ge vaar, een paar dubbeltjes mis te lopen. Zo zag die augustusmiddag aan het Hoekse strand er uit. Voor niets gewerkt Voor ieder keus Zo ziet men, Hoek van Hol land houdt de kop op, ook na wat we een mislukt seizoen zouden noemen. Deze groeiende en op komende badplaats biedt ongetwij feld nog belangrijke perspectieven. Alleen, men moet ze weten te ont dekken en aan die vindingrijkheid ontbreekt het de mensen van de Hoek niet. „Och", zegt hij, „Rotterdam is tweede haven van de wereld. De eerste ligt aan de overzij van de oceaan, de andere hebben wij dus hier. Zo'n schilderij als daar" en zijn arm zwaait naar de Waterweg monding „zie je in heel Europa niet. Iedereen komt ernaar, kijken en daarom komen we parkeerruim te kort. Maar ook pensions. Mijn ideaal zou zijn: laat hier twee a driehonderd aardige villa's neer zetten. De bewoners daarvan zou den gratis wonen en gratis hun sigaartje roken, want als ze des zomers gasten nemen voor logies en ontbijt hebben ze de huur en nog meer er royaal uit. Strandbadstrop Wat ontbreekt Kamperen bij regen Elfde Herenmodebeurs van 10-14 september in Amsterdam Vernuftige kruisingen W innaars van luchtvaart- prijsvraag vlogen uit Vragen van Tweede-Kamerlid over Vara-tv-programma BEVELHEBBER liEESTRIJD- KRACHTEN DOOR EXTRA LENGTE 'N NATUURLIJK FILTER pakt men de zaken alweer in het weten, want hij heeft er in Hoek van Holland al 34 dienstjaren op zitten. Geen last gehad met het kampeerterrein; alles liep daar best. Het vreemde is echter, dat het verkeer met auto's desondanks is toegenomen, waardoor het parkeerprobleem dan weer ter tafel is. „Ik weet soms niet meer, waar ik dat moet aanwijzen. En zetten er twee hun auto op het rijwielpad, dan staan er in een ommezien tientallen". Opvallend is het grote aantal Duitse toeristen, dat de Hoek dit jaar heeft be zocht, hoewel er ook nogal wat Engelsen en Scandinaviërs kwamen. De bromfiets is een middel, dat er ook toe heeft bijgedragen dat het gemotori seerde vervoer hier toenam. De Hoekse politieauto heeft een goed gecontroleerde kilometerteller, zodat een stevige controle mogelijk was op de snelheid van de brommers, maar de berijders daarvan die de Hoek bezoeken, blijken van een zeer goed slag te zijn, want bij controle bleek er niet een de maximumsnelheid van 40 km per uur te hebben overschreden. „Nou", zei de lange blonde timmer man Wegel die van Katwijk komt en nu in de Hoek een strandwinkel drijft. ,.we zullen er maar nèt uitkomen". Daarmee bedoelt hij eigenlijk, dat hij voor niets heeft gewerkt, want hij be rekent het zo: het geld, dat ik in pacht en voorraad heb gestoken, zal ik er maar precies uithalen. In komen heeft hij dus niet gehad en als we hem dat duidelijk maken, zegt hij: „Als ik de zomermaanden in het bouwvak was ge bleven, had ik véél meer verdiend dan nu De heer Wegel is secretaris van de vereniging van Hoekse strand- exploitanten. „Dit jaar zijn ze weer ridders te voet", zegt Toon de Jager, de eigenaar van het bijzonder geslaagde „Jagershuis". Hij is een der weinigen, die tevreden mogen zijn. („Als u erop uit bent om klachten te horen, dan hebt u in mij de ver keerde"). Met die ridders bedoelt de heer De Strandstoelen op het Hoekse strand „als roddelende fluister groepjes" Los van deze gesprekken zien wij voor Hoek van Ho t and nog een moeilijkheid in de zgn. »Kringenwet", waardoor het van militaire zijde mogelijk is, een verbod te doen gelden op de bouw in steen in bepaalde gebieden. Daaronder valt ook een deel van de Hoek, al staat er dan al een stenen pastorie van de hervormde kerk vlak aan de Waterweg. Er kwamen al belangrijke aanbiedingen voor vrij hoge bouw in dit gedeelte, maar daar komt niets van in, al zal het misschien mogelijk blijken, voor enkele stenen ge bouwen ontheffing van de bedoelde wets bepalingen te krijgen. Tenslotte zijn we nog even langs hotel „America" gegaan, bekend bij allen die iets met scheepsongelukken van doen hebben, want na menige stormachtige nacht vond men hier een onderkomen voor geredden. De eigenaar, de heer Teun de Bie, die behalve hotelier ook directeur van de plaatselijke V.V.V. jSj hacj niet te klagen. „Hotels behoeven er hier niet meer te komen", zei hij, „want in augustus was ik nog niet eens volgeboekt. Wel villa's met pensiongelegenheid. De V.V.V. heeft alle aanvragen om onderdak dit jaar kun nen honoreren. Attracties? Ik weet echt niet, wat we nog zouden moeten hebben. We zijn maar een badrfaats. Maar met een groot voor deel boven verscheidene andere, omdat wc zo'n goed achterland hebben. Er zijn uitwijkmogelijkheden voor het kiezen: Rotterdam of Den Haag D. v. d. BURG »Nog niets uit de bus Jager Öe strandexploitanten. Deze oud- Feijenoorder is van nature een optimist. En was hij dat niet, zijn gezellige Jagers huis zou nooit dat geworden zijn wat het nu is: de oase waar ieder, weer of geen weer, maar zijn heil komt zoeken. En waar vind je zo'n rustig en gezellig strand? Geen show-business. Ik heb de radio nooit aan, want de mensen zoeken tTi.nL rus,t en geen muziek met trekauto- lk zeg maar zo: elders word je geleefd, hier leef je zelf over"!!!!* spreken is de heer De Jager De LrtrL 'f,ndbad' dat hii exploiteert. scèr n- J Ultkomst<"n daarvan karakteri- ..Eanta^isehrts,Ichfrd «C W0°rdC": hee?nD TiJrtk *,echt als overal", zegt de °p het HnVih rg' die de scepter zwaait fciin i Hof^se. secretarie-bureau. Dit was ZUa ^rakteristiek van het badseizoen" „Vorig jaar zijn we er met het gemeente- I ijk badbedrijf netjes uitgesprongen, maar dit jaar zal er heel wat geld bjjmoeten, terwfjl ons streven er juist op is gericht, te maken dat het zichzelf kan bedruipen. Het zou ruïneus zijn geweest voor Hoek van Holland, als we hier nog een zelfstandige gemeente waren geweest. Al zijn er dan ook schaduwzijden aan de annexatie door Rotterdam, dit is dan weer eens een lichtpunt; voor Rotterdam is de strop wel overkomelijk". Erger vindt de heer v. d. Burg de situatie voor de strandexploitanten. Want winsten zullen ze niet hebben behaald, „al zijn de pachten zeker niet te hoog en liggen ze zelfs ten opzichte van andere plaatsen aan de lage kant". Daarmee zijn de strandexploitanten het helemaal niet eens. „Als het een goed seizoen is, gaan de pachten wel omhoog, maar als het slecht is, gaan ze niet meer omlaag", zeggen ze. Maar tenslotte is dat een kwestie waarin persoonlijke belangen wel bijzonder sterk op de voorgrond treden. „Rotterdam kan de mooiste badplaats krijgen van de hele Nederlandse kust". Dat is de vaste overtuiging van de heer Van den Burg. Maar voor het zover is moet er nog heel wat gebeuren. „Wat ik hier zo graag zou hebben", zegt de heer Van den Burg, „dat is een flink restaurant met een strijkje waar de toerist, die dat zoekt, bij minder goed weer of 's avonds wat vertier kan vinden. En dan zitten we", vervolgt hij, met dat L"'h h ff0"1™»', de zogenaam de Oude Hoek. De gemeente heeft daar geen grond, die is allemaal van het rnk. Daar zou iets kunnen gebeuren, maar er komt geen schot in. Wanneer dit gebied ontsloten zou kunnen worden voor hotel- en pensionaccommodatie, zouden we een heel eind op weg zijn. Mensen zoeken pensions aan zee en nu moeten ze in het dorpscentrum terecht komen. Er zijn al veel besprekingen met de betrokken gemeente-instanties gevoerd, maar er komt nog steeds niets uit de bus....". Toon de Jager („Jagershuls") bij wie men verkeerd is, als men klaagzangen wil horen. Maar er bestaat al een uitbreidingsplan in onderdelen. Met het nieuwe recreatiegebouw midden in het kampeerterrein, kreeg de Hoek een gelukkige aanwinst. Net op tijd was het klaar gekomen en er wordt druk ge bruik van gemaakt voor film, cabaret, enz. Daarbij is ook „De Jeugdhaven" van ds Van Krimpen geïnteresseerd, maar hiervoor staat nog een eigen gebouwtje op stapel, dat naast het recreatiegebouw wordt opgetrokken ten dienste van kleinere jeugdactiviteiten dezer stichting. Och, natuurlijk hadden de kampeerders ook liever een stralend seizoen gehad, maar ze wisten er nu toch het beste van te maken. Er is nog altijd een vrij duin gebied en de Hoek heeft ook een niet onaardig bosgebied. Verveeld hebben de kampeerders zich zeker niet en van een landerige stemming is niets gebleken. Daarmee is politie-adjudant P. M. Kaashoek het volkomen eens en hi] kan Met overbelaste trams, met honderden auto's of te voet over de Rijnbrug, zag men gisterenmiddag om half drie reeds een menigte mensen zich naar de jaarbeursgebouwen van Keulen begeven om in deze enorme hallen de plechtige opening van de 77ste Duitse Katholiekendagen bij te wonen. Dit om de twee jaar terugkerende congres der Duitse katholieken, dat nu voor de vierde maal in de oude metropool aan de Rijn wordt gehouden, heeft tot thema „de Kerk, het teken van God onder de mensen" Van de vele tienduizenden konden slechts een duizend in de door de po litie „streng bewaakte" hal, waar de officiële opening plaats vond, worden toegelaten. In de andere gebouwen van de jaarbeurs, waar duizenden een schuilplaats voor de regen vonden, had de organisatie-commissie luidspre kers geplaatst, doch ook dit was niet voldoende honderden moesten buiten In de stromende regen blijven staan. Het kampeerterrein van Hoek van Hol land kreeg nog net oP tijd zijn recreatie- gebouw. Terwijl het regende zat men binnen droog te genieten van film of cabaret. Precies om 4 uur traden, begeleid door de schutterij van Keulen, de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders binnen: kar dinaal Piazza uit Rome, mgr. dr. Aloysius Muench, apostolisch nuntius in Duitsland, en de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings. Zes en vijftig bisschoppen, abten en prelaten, onder wie mgr. dr. B. J. Al- frink. mgr. dr- J. H. G. Lemmens en mgr dr. J. M. J. A. Hanssen. als vertegenwoor digers van het Nederlands episcopaat, hadden reeds plaats genomen. Na enkele minuten volgde onder een steeds aanzwellend applaus de bondskanse lier der Westduitse bondsrepubliek, dr Konrad Adenauer, de minister-president van Noordrijnland-Westfalen, Fritz Stein hoff, en de burgemeester van Keulen, dr. Ernst Schwering. Na het zingen van het Veni Creator be klom dr. Franz Lemmens, voorzitter van het plaatselijk voorbereidend comité te Keulen het podium en vroeg in zijn ope ningswoord de deelnemers de nog lang niet opgebouwde stad Keulen voor de vie_ ring van de Katholiekendagen te nemen zoals zij is. De voorzitter van het centraal comité der Duitse katholieken, Karl Fürst zu Lö- wenstein, herinnerde vervolgens aan de verantwoordelijkheid, die de Duitse ka tholieken dragen, nu steeds meer buiten landers aan de Katholiekendagen deelne men en droeg vervolgens het presidium van deze 77ste Duitse Katholiekendagen over aan dr. Joseph Schneeberger. De elfde Nederlandse herenmodebeurs, die van 10 tot 14 september a.s. in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt ge houden, wil er toe bijdragen nog dit jaar de Nederlandse man meer „mode-bewust" te maken. Dat zulks nog niet het geval is en dat nog te veel mannen in ons land ongevoelig zijn voor kleur en stijl in de kleding, betekent voor de detaillist, dat deze de maximum-omzet nog niet heeft bereikt, zo constateert het bestuur van de Beursstichting, waarin de Nederlandse herenmode- en confectiebedrijven zijn verenigd. Meer kleur en meer stijl wordt daarom op de beurs gepresenteerd, die ditmaal als motto heeft: „Heer in Holland". Sport- colberts, dié steeds meer worden ge vraagd. brengt men in nieuwe dessins, waarbij ook streepdessins naar voren komen. Daarnaast stijgt de vraag naar blazers, hoewel men niet verwacht, dat dit kledingstuk zo populair zal worden als b.v. in Engeland. Bij de regenkleding blijven de kortere en sportieve modellen gehandhaafd. (Van onze Haagse redactie) Teun de Bie („America") onder de „trofeeën" van befaamde strandingen. „Is bij ons de belangstelling van de boer in het bijzonder gericht op produktivi- teitverlioging, in Rusland stelt men zich als ideaal de produktieverhoging. zelfs al zou dit een nadelige invloed hebben op de kostprijs van het artikel." Dit is een van de indrukken die de heer G. Mertens, voorzitter van de Kath. Ned. Boer- en Tuinders Bond heeft opgedaan tijdens de veertiendaai rse reis, welke hij onlangs met nog vijf andere Nederlandse deskundigen heeft gemaakt langs de Russische land bouwgebieden. Andere reisindrukken van de heer Mertens, die zich overigens na veertien dagen beslist niet, de pretentie wil geven al diepgefundeerde conclusies te kunnen trekken: De Russische boer is gastvrij, zijn le vensstandaard ligt beslist onder die van de Nederlandse landbouwers en zijn be- drijf, althans het staats, of semi-staats- LnLil T.!Lrc?P hij werkï is naar Neder" I zien. Ze kruisen" bijvoo"r"beëld'''ee"n "wifdê beguppen, meestal veel te groot, citroen met een manderijn en kweken zo Op wetenschappelijk gebied behoeven de Russen beslist niet voor onze agrarische deskundigen onder te doen, in de prak tijk stuit men echter vaak op minder briljante situaties. Veel bedrijven zien er rommelig uit en de gewassen staan er op tal van plaatsen maar matig bij. Het verschil in loon van een landarbei der en dat van een geschoolde fabrieks arbeider is beslist groter dan bij ons. Ge nomen over de gehele linie is Rusland erg duur. De prijzen liggen er acht maal zo hoog als in Nederland, terwijl de lonen er ongeveer het driedubbele bedragen. Een van de dingen, die de heer Mertens het meest frappeerden, was de bijzonder vernuftige manier, waarop de Russen ve getatieve kruisingen tot stand weten te brengen. „Vroeger had ik er wel over ge lezen, maar ik had het nooit kunnen ge loven. Nu heb ik het met eigen ogen ge een nieuw soort. En dit geschiedt niet al leen met boompjes, maar ook met graan soorten. Het doel daarvan is die planten, die tot dusverre siechts in het zuiden konden gedijen, zo te cultiveren dat ze ook in koudere streken kunnen worden verbouwd." Werken de Russische boeren, zoals ge zegd, op staats of semi-staatsbedrijven, in deze laatste categorie, de kolgoses, is het de landbouwers toegestaan te beschikken over een klein stukje grond, bijvoorbeeld een halve hectare, waarop dan naar vrije beschikking gewassen kunnen worden ge kweekt. De opbrengst van dit stukje grond mag vrij worden verkocht. Dit wel licht om het eigen initiatief aan te moe digen; met het oog daarop wordt trou wens veel met prestatie-toeslagen ge werkt. Vol lof is de heer Mertens over de wijze, waarop men de Nederlanders in Rusland heeft ontvangen. De tocht die vooral naar de zuidelijke streken leidde werd gemaakt per vliegtuig kleine toestellen, niet erg comfortabel, maar bij- zonder handig en gidsen zorgden voor een deskundige rondleiding Tevoren was een achtdaags bezoek gebracht aan de grote permanente landbouwtentoonstel ling in Moskou „groter dan de E 55" waarop o.a. een enorme hal is gewijd aan de toepassing van atoomenergie. Enig geharrewar om het terugtocht biljet besloot deze Russische reis van de heer Mertens, wiens tijdige thuiskomst niet zo zeer te danken was aan Russisch organisatietalent, dan wel aan het feit dat het hem in Kopenhagen lukte een „lucht- lift" te krijgen.... Wederom ging een applaus op, flitsten honderden camera's en draaiden film- en televisietoestellen, toen dr. Adenauer op stond en zich naar het spreekgestoelte be gaf. „Vooral de 70.000 deelnemers uit het buitenland zo zeide hij en de 25.000 i uit de Oost-zone breng ik een hartelijke groet". En zich voorts richtend tot de Oostduitsers zeide hij: „Wij weten wat u te doorstaan hebt, en gij kunt verzekerd zijn, dat wij uw lijden met ons meedragen. Het Duitse volk zal niets verzuimen om u weer in vrijheid te brengen". Met betrekking tot het Duitsland van na de tweede wereldoorlog verzekerde de bondskanselier, dat de wederopbouw zich alleen kan voltrekken, wanneer deze ge baseerd is op christendom en christelijke liefde. „De opening van de gerestaureerde Dom van Keulen, die wij morgen vieren- gedenk ik met vreugde, want de Dom is het symbool van de eenheid van Duitsland", besloot Adenauer, oud-burge meester van Keulen. Na toespraken van Ernst Schwering, de burgemeester van Keulen, en de mi nister-president van Nordrhein-Westfa- len, Fritz Steinhoff, verwelkomde de bisschop van de stad dezer Katholie kendagen kardinaal Frings, tenslotte de deelnemers: „Allen, die van dichtbij en veraf naar het oude, „heilige" Keulen zijn gekomen heet ik hartelijk welkom. Geve God zijn zegen over dit grote werk". „Zet nu je koers uit", met deze titel voor een propagandaboekje voor de op leiding tot verkeersvlieger heeft de 22- jarige Hendrik de Vries uit Groningen de eerste prijs gewonnen in de wedstrijd, die de afdeling Rijksluchtvaartschool van de Rijksluchtvaartdienst onder de manne lijke leerlingen van de hoogste twee klas sen van H.B.S.-b, gymnasium-b en M.T.S. had uitgeschreven. Met de titel „Een car rière van de bovenste plank" won de 18- jarige Erik van de Borne uit Gemert, leerling vijfde klas van het r.-k. gymna sium te Venróy de tweede prijs. Hendrik, die chemische techniek stu deert aan de M.T.S. in Groningen, ver trok gisteren met het K.L.M.-lijntoestel van Schiphol naar Rome voor een twee daags verblijf aldaar. Hij koos Rome, „omdat dit naar verluidt de mooiste stad van de wereld is". Erik vertrok naar Dublin, om daar twee dagen de gast van de K.L.M. in Ierland te zijn. Vóór hun vertrek sprak de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, de twee prijswin naars toe. „Jullie hebt een lot uit de loterij getrokken. Ik hoop, dat ik jullie later nog eens terug zie als aspirant- vliegers, of nog beter, als K.L.M.-gezag- voeders." Ook de onderdirecteur van de K.L.M., de heer J. A. Bach, sprak de jon gelui, die wat stil en onwennig zaten te kijken, op vriendelijke wijze toe en wens te hun „happy landings" Merkwaardig is dat geen van tweeën aspiraties heeft om na de studie in de vei-keersvnegenj zijn toekomst te zoeken Het lid van de Tweede-Kamer, de heer Fokkema (A.R.) heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis gekregen van de wijze, waarop de VARA in de door haar verzorgde televisie-uitzending op woensdag 22 augustus 1956 buiten het aangekondigde programma om gemeend neelt politieke voorlichting te moeten geven over de kabinetsformatie en over een der vraagstukken, welke bij de kabi netsformatie zijn betrokken? 2. Meent de minister niet. dat deze voorhehting op weinig objectieve wijze heeft plaats gevonden? 3 Is de minister niet van oordeel, dat deze partijpolitieke propaganda door mid del van de televisie strijdig is met de mening vah de minister, „dat bij de beeld- uitzendingen, die slechts over één zender geschieden en dan nog alleen gedurende een zeer beperkt aantal uren, een bij zondere mate van zelfbeperking, zowel wat betreft de politieke uitzendingen als de propaganda voor de eigen omroepver eniging, op haar plaats is?". Bij Kon. besluit is. met ingang van 4 september a.s. de vice-admiraal F T Burghard eervol ontheven van zijn functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten en is de schout-bij-nacht met de tijdelijke rang van vice-admiraal H. H. L. Pröpper belast met genoemde functie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3