Franse troepentransporten naar Cyprus, militair geheim Overschakeling naar AUTOMATISERING Sovjet-atlete stal hoedjes bij C. en yd. en zorgde voor diplomatiek incident Een stolen eiland, Heildronk met een glas MELK VELSER TUNNEL GEOPEND D' Sovjet-atlete voor Londense rechter. Zij stal hoedjes Vrijdag 31 augustus 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Resultaten Egyptische wervingscampagne van Suezkanaal-loodsen Gewonden uit Ulm komen thuis Opl ossmg goed door rekening alleen te houden met de mens Nina, het jongste zorgenkind van Foreign Office Vrouwen Wijven vrouwen - óók als ze uit Moskou komen Het recht moet zijn loop hebben Nederlands militair P01ITIEC0RD0N POND AMBASSADE Helikopters zorgen voor contact met de buitenwereld Gelukkige wist niet, dat hij een auto had Na overdracht van een fabriek aan India Canadees passagiers vliegtuig neergestort lllilll! ilPi» WEERBERICHT Een vliegtuig met Franse legerofficieren is donderdag te Akrotiri bij Minassol (zuid-west-Cyprus) aangekomen. De officieren maken deel uit van een eenheid waarvan het gros dit weekeinde op Cyprus verwacht wordt. Het Franse vrachtschip Aulme is donderdagavond met Franse legergoederen in Famagusta aangekomen. Van officiële zijde weigert men enigerlei inlichting over de omvang van het troepentransport te verstrekken, doch het blad „France-Soir'' meent te weten, dat het hier een bataljon valschermtroepen betreft. Er zouden voorts in het geheim troepen te Algiers en Marseille worden ingescheept. Duitse interesse (Van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. J^E BRITSE REGERING heeft een nieuw zorgen kind. Zij is 27 jaar en luistert naar de naam Nina Ponomareva en heeft vier hoedjes ter waarde van 17 gulden gestolen uit het modema gazijn van C a in de Londense Regent Street. Dit was het Waarvoor zij zich gisteren voor de Britse rechter had te verantwoorden, maar Nina liet verstek gaan en daarmee begonnen voor bet Foreign Office de zorgen. Want Nina is niet „zo maar" een meisje, zij behoort tot het Russische atletenteam dat momenteel in Londen vertoeft om zijn krachten te meten met Engelse atleten. Nina was Russisch kampioene in het discuswerpen en zou vandaag en morgen in het White City sta dion tegen de Engelse discuskampioenen in het krijt treden. TVT OENSDAG ECHTER bezweek zij voor de hoedjes. Wat haar ertoe bewogen heeft de „ongetwijfeld schattige" dopjes te stelen in plaats van ze te kopen weet niemand. Misschien hadden de Russische sportleiders (staatsambtenaren, want ook sport is in Rusland staatszaak) haar de nodige deviezen onthouden. Hoe het zij, Nina werd door de winkeldetective betrapt en aan de politie over geleverd. Zij werd onmiddellijk voor de politie rechter geleid en toen bleek dat zij Russisch onderdaan was en geen woord Engels sprak, werd de Russische ambassade op de hoogte gesteld. Spoorslags verscheen de consulaire ambtenaar Startlef, die gedaan wist te krijgen, dat Nina op borgstorting van vijftig gulden werd vrijgelaten. Startlef stelde zich persoonlijk garant, dat Nina de volgende morgen voor de rechter zou verschijnen. in Duitsland verongelukt HET KANAAL WAS WEER NIET TE BEDWINGEN Nina en Ninotska vernuftig bouwwerk in de Zuidchinese Zee T)E ZUIDCHINESE ZEE heeft er een nieuw eiland bij ge kregen, dat voorlopig nog op geen enkele kaart te vinden zal zijn. Het is het kunstmatige eiland Ampa Patches, dat geheel van staal is en in de afgelopen maan den in het water werd opgetrok ken door een dochtermaatschappij van de Koninklijke Shell Groep, °m, vanaf dit „steunpunt" olie boringen te kunnen verrichten. JLi 7 dak van dit woon- ,Luchtbus-verbinding, Waar blijven de prijswinnaars van de Anjeractie? Diplomatieke status? GEVAREN VOOR BRITSE ECONOMIE Aanzienlijke daling goud- en dollarreserves De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met later plaatselijk regen. Matige of krachtige wind uit noordelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 1 september: zon op 5.55; onder 19.29; maan op 1.26, onder 17.18. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Duitse loodsen voor Suez-kanaal H.K.H. Prinses "Wïllieltninadie vandaag op De Kuigenhoeh haar 76ste verjaar dag viert Van de gewonde passagiers van de Ne derlandse touringcar, welke enkele we ken geleden bij Ulm is verongelukt, heb ben er weer twee het ziekenhuis in Neu- Ulm verlaten, nl. rnej. Guitart uit Rot terdam en de heer v. d. Molen uit Dordrecht. Gisteren zijn zij in Nederland teruggekeerd om hier hun algehele ge- nez'ing af te wachten. Verder hebben de doktoren toestem ming verleend, dat de laatste vier pa- tienten mej. Bakbergen uit Amsterdam, Hu r 770tjUlt Dubbeldam, mevr. Toledo u l en de heer Grootendorst uit bchevenmgen zondag naar Nederland worden vervoerd, waar zij dan thuis of in een ziekenhuis verder zullen worden verpleegd. Naar omstandigheden maken allen het goed. Uit gewoonlijk welingelichte bron in Al giers is vernomen, dat ongeveer 3000 man Franse valschermtroepen en leden van het Vreemdelingenlegioen woensdag per schip uit Didi-Ferruch bij Algiers naar een „onbekende bestemming" zijn vertrokken. Volgens het blad Paris-presse werden deze troepen gisteravond binnen 48 uur op Cyprus verwacht. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van defensie te Parijs heeft me- landse-Zeevloot reeds enige tijd paraat gehouden wordt, en in Marseille heerste donderdag grote activiteit. Naar „France Soir" bericht zouden heden of zaterdag meer dan 5.000 man troepen uit Marseil le vertrekken. Verscheidene Egyptische ambassades hebben gisteren mededelingen verstrekt over de resultaten van de Egyptische wervingscampagne voor loodsen voor het Suezkanaal. Bovendien was er een be richt van AFP uit Hamburg, dat tien Duitse loodsen, die dienst deden op het Kielerkanaal, thans definitief een over eenkomst zouden hebben aangegaan met de Egyptische Kanaalmaatschappij. De betrokkenen zouden hoewel zij verplicht zijn een opzegtermijn van drie maanden in acht te nemen, vermoedelijk reeds be gin volgende week hun diensten op het Kielerkanaal beëindigen om naar Egypte te vertrekken. Een woordvoerder van de Westduitse dienst voor het loodswezen heeft mede gedeeld, dat er nog altijd onder de Duitse loodsen grote belangstelling bestaat voor het Egyptische aanbod, dat overigens in Duitse maritieme kringen ernstig onge rustheid heeft gewekt. Er is reeds een te kort aan bevoegde loodsen en men vreest dat, als er nog meer zullen bezwijken voor het aanlokkelijke Egyptische aanbod. degedeeld, dat het aantal Franse troepen voor net aanlokkelijke op Cyprus een militair geheim is. In dit zal kunnen leiden tot vertraging van Franse regeringskringen is gezegd, dat het overbrengen van Franse strijdkrach ten naar Cyprus een voorzorgsmaatregel is om zonodig de bescherming van Fran se onderdanen en belangen in het oostelijk deel van het Middellandse-Zeegebied te verzekeren. In Toulon, waar de Franse Middel- het scheepvaartverkeer, met name in het Kielerkanaal. Een woordvoerder van de Egyptische ambassade in Bonn heeft verklaard, dat daarin totaal driehon derd voorlopige aanmeldingen zijn bin nengekomen. Daaronder zouden zich ook verscheide bevinden uit Groot-Britta- nië, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en De Engelse katholieke arbeiders, verenigd in de hond van Katholieke Vakbondsleden, hebben een oproep gedaan tot een nationale actie teneinde alle industrieën te verplichten tot een methodische voorbereiding op de overschakeling van handenarbeid naar de volledige automatisering. Oost-Duitsland. Intussen wordt echter in welingelichte kringen j-e Parijs vernomen, dat de Westduitse ambassadeur aldaar, baron Vollrath von Maltzan, de Franse staatsecretaris van buitenlandse zaken, Maurice Faure, gisterenavond zou heb ben meegedeeld, dat er op dat 'moment nog geen enkele Duitse loods het con tract met de nieuwe Egyptische Suez- kanaalmaatschappij had getekend. Ook buiten Duitsland hebben Egypti sche ambassades mededelingen verstrekt over de resultaten der wervingscampag ne. Zoals reeds gemeid zou zich te Mos- k°u ..een aantal" loodsen hebben gemeld in Athene zouden 15 kapiteins, in Parijs 20' i." ?°"le ,in Den Haag „een aantal" en bij het consulaat-generaal te San Fran- dsco 6 man hebben gesolliciteerd. Het is wel duidelijk, dat zeker met deze sollici tanten nog geen enkel contract is afge sloten. Naar aanleiding van al deze berich ten merkte men gisterenavond in rege ringskringen te Cairo op, dat men thans over zoveel aanbiedingen beschikt, dat men een zekere selectie zou kunnen toe passen. De Britse autoriteiten hebben giste ren twee Egyptisehe diplomaten ge- o,1 uf Jannen 72 uur te verlaten. Salah Abdel Salam Kafifi en Hamdi Mo Nassef, een handelsattaché, zijn tot personae non gratae verklaard. Deze uitwijzing volgt op het Egyptische be sluit om twee Britse diplomaten uit te wijzen. In een verklaring wijzen zij ercp, dat „masale of ongeplande individuele ont slagen niet gerechtvaardigd zijn. Indien de automatisering slechts de helft zou be reiken van wat men ervan verwacht brengt zij toch een grootscheepse ver plaatsing van de arbeid mee, welker door voering "minstens een generatie nodig heeft. Overbodigheid van de arbeider is een mensonwaardig begrip. Alle industrieën dienen stelselmatig de overschakeling uit te voeren". Bij onderhandelingen tussen de indu strie en de vakbonden, in geval van con flicten tengevolge van de automatisering dienen de laatsten het recht van veto te hebben, aldus dezelfde verklaring. Ver der moeten de tengevolge van d.e auto matisering vrijgekomen arbeiders priori teitsrechten hebben bij omscholing of herscholing, bij nieuwe industrieën of in andere beroepen. De bond van katholieke vakbondsleden waarschuwt tenslotte, dat de problemen van industrie en van menselijke verhou dingen niet met technische middelen al leen opgelost kunnen Worden. Zij consta teren een sterke neiging daartoe, doch wijzen erop, dat alle economische en sociale problemen alleen dan goed opge lost kunnen worden, wanneeer met de menselijke aspecten voldoende rekening wordt gehouden. MAAR toen gistermorgen de zaak Nina voorkwam schitterde de verdachte door afwezigheid. De rechter was coulant en liet haar met enkele uren tussenruimte tot drie- De 21-jarige dienstplichtige wachtmees ter O. J. P. uit Heemstede is gisterenmid dag omstreeks twaalf uur in Duitsland om het leven gekomen tengevolge van een bot_ sing tussen een Nederlandse militaire vrachtauto en een Britse militaire auto. Wachtmeester P- bevond zich achter in de vrachtauto toen de botsing gebeurde. Hij is door de schok uit de auto op straat ge vallen en ter plaatse overleden. Hij be hoorde tot '141e eskadron zware tanks, dat .op het ogenblik oefeningen houdt in Ne- dersaksen. Het ongeluk geschiedde op de weg tussen Fallingsbostel en Osterholz Een gezelschap van zwemsters en zwem mers: een dame en een heer uit Zuid- Afrika, twee dames uit Nieuw Zeeland, een dame uit Canada en een Indiër heb ben gisteren een poging gewaagd om Het Kanaal over te steken. Aanvankelijk was bij de start te Cap Gris Nez. de zee zeer kalm. maar later werd zij zo woelig, dat verscheidene zwemsters en zwemmers zeeziek werden. Géén van allen slaagde. De laatst overgeblevene moest na 13 uur zwemmen eveneens de strijd staken. maal toe oproepen, terwijl detectives op dracht kregen te trachten haar verblijf plaats op te sporen. Zij informeerden bij het Lancaster Gate hotel, waar zij lo geerde. de Russische ambassade, het Rus sische consulaat, maar niemand had sinds woensdagavond iets van de atlete vernomen. Tenslotte vaardigde de rech ter een bevel tot inhechtenisneming te gen haar uit, want nietwaar, de wet laat niet met zich spotten. En daarmee begon Zich een diplomatiek incident van de eerste orde te ontwikkelen. Want de Russen gaven later in de avond toe, dat Nina hoewel Scotland Yard, ook niet van gisteren, dat reeds vermoed had gastvrijheid genoot op de Russische am bassade, gelegen in „Millionairs Row", de bijnaam die de volksmond om klaar- blijkelijke redenen gegeven heeft aan „Kensington Palace Green", waar zich ook de ambtswoning van de Nederlandse verlenen en zo zij een poging willen wa gen haar het land uit te smokkelen, krij gen zij onmiddellijk te maken met de politie, die wel het recht heeft een auto met het vermaarde CD-bordje aan te houden. Scotland Yard heeft dan ook in middels een cordon rond de Russische ambassade gelegd. Wat nu de Russen bezielt in deze op zichzelf zo onschuldige zaak in te grij pen? Waren zij bevreesd dat Nina voor de Britse rechter haar onstilbaar verlan gen naar een schattig dopje a ia dernière mode zou belijden, daarmee tevens er kennende, dat dergelijke beeldige creaties in Moskou niet verkrijgbaar zijn tot op heden kan men slechts gissen. ET is overigens wel merkwaardig, dat er een verbluffende paralel be staat tussen deze Nina en de „Ni- notsjka'' (verkleinwoord van Nina), die in de jaren dertig zo voortreffelijk werd uitgebeeld door Greta Garbo in de film van die naam. ..Ninotsjka" was een hooggeplaatste Russische ambtenares, die als lid van een naar het buitenland gezonden missie in ambassadeur bevindt. Hoge ambassade- aanraking kwam met de vrouwelijke ge- w*\ Vxirvn o ,.nv* voArtov. U ^,1 UN 1— TP - m a Ja tto a U aI ttt aa ah TA Een ruwhouten trapje vormde gister middag de verbinding tussen de beide helf ten van de Velser tunnel, die tot dan toe door een negentig centimeter dik beton nen schot van elkaar waren gescheiden^ Minister mr. J. Algera, ambtsdrager van Verkeer en Waterstaat, was na de arbei ders die dit schot doorboorden, de eerste die onder het Noordzeekanaal in Velsen doorliep. Vóór hij op 24 meter beneden het maaiveld deze historische stappen zette, haalde de minister in een korte toespraak de geschiedenis van de Velser tunnel op en gaf hij een prognose voor de toekomst. Hij vertelde, hoe al voor de oorlog be sloten werd, twee tunnels onder het Noordzeekanaal te bouwen, een project dat echter in 1941 door de bezetter werd afgebroken. Het heeft zijn goede zijde ge had, want na de oorlog bleek, dat het autoverkeer zo sterk zou toenemen, dat de aanvankelijk geprojecteerde tunnel met één rijweg al spoedig te klein zou zijn. In 1941 immers rekende men met 4.000 auto's per dag, maar als het bouw werk eind 1957 gereed zal zijn, moet er rekening worden gehouden met tien a twaalfduizend voertuigen, zodat de dub bele rijbaan (tweemaal zeven meter) geen overbodige weelde zal blijken te zijn. Minister Algera noemde enige cijfers die een indruk geven van de enorme om vang van dit rijkswaterstaatsproject: 300.000 kub. meter gewapend beton, 2.7 miljoen kub. meter grond in den droge verzet en 1.6 miljoen kub. meter grond gebaggerd; 200.000 kub. meter waterdich te asfaltbekleding en een maximum van 3.000 kub. meter water, dat per uur uit de bouwput moest worden opgepompt. Minister Algera vertelde verder, dat het gehele complex van werkep, afgezien van de met de tunnelbouw samenhangende verdubbeling van de rijksweg Haarlem— Velsen en aanleg van de nieuwe rijksweg van Beverwijk via Uitgeest naar Alk maar, ruim 130 miljoen gulden zal kosten, waarvan het leeuwenaandeel op rekening van de beide tunnels komt: ongeveer 95 miljoen gulden. Een groot gezelschap genodigden, onder wie de directeur-generaal van de Rijks waterstaat ir. A. Maris, is na deze rede voering, die werd uitgesproken in de directiekeet aan de zuidzijde van het ka naal, in de tunnel afgedaald, om de eer ste stappen naar de noordkant te zetten. Pjtclles> z° genoemd naar het Koraalrif, dat negen meter onder het wateroppervlak het fundament vormt Vier stalen pijlers, waarop het fiit t t 1 ongeveer 32 kilometer wit vLiff van Brunei (Brits Borneo). WH IT" tffn v/oon-°PPervlakte van 18 gedeelte zal tevens kunnen dienen als landingsplaats voor helikopters. Op het eiland is accommodatie voor 34 man: twee boorploegen, een ziekenver pleger, een radio-telegrafist, een werk tuigkundige en koks. Alle verblijven zijn voorzien van air-conditioning. Er zal worden gewerkt met een twee- ploegenstelsel, twaalf uur op, twaalf uur af. Iedere ploeg zal acht dagen werken en dan vier dagen „landverlof" krijgen. Zij zullen met helikopters naar het yaste- Het platform op zijn ligplaatslinies ziet men op het dak een gelande helikopter Op de achtergrond het eerste deel van de boorinstallatie op weg naar het toe komstige werk-„tcrrein". land van Borneo worden gebracht. Overi gens zullen deze helikopters een grote rol gaan spelen in het dagelijks leven op dit eiland; men denkt zelfs aan een dagelijkse luchtbusverbinding voor aanvoer van vers voedsel, post, enz. Ampa Patches werd gebouwd aan de waf. Toen het stalen onderstel eenmaal gereed was, werd het tussen twee drijven de bokken naar de plaats van bestem ming gebracht en daar op de zeebodem geplaatst, nadat men eerst, op vader landse wijze, had „geheid". Naast het woongedeelte ligt, bereikbaar via een 27 meter lange loopbrug, het „werkgedeelte" van het eiland, van waar af men gemakkelijk naar olie zal kunnen boren. Een indrukwekkend staaltje van mo derne techniek, dit kunstmatige eiland, dat werd ontworpen door de B.P.M. te Den Haag en werd gebouwd door twee Nederlandse firma's, die ginds hebben bewezen, dat wij niet alleen land kunnen droogmalen, maar ook kunnen „maken" als het moet. In de loterij van de Anjer-actie heeft vanmorgen de winnaar van de eerste auto zich gemeld, nl. de heer B. Hoeks. Schenkkade 376 te Den Haag, die nu pas tot de ontdekking is gekomen, dat hij zich de eigenaar kan noemen van een auto Van de 1000 prijzen die op 21 augus tus getrokken werden, zijn er op het ogenblik nog slechts 550 uitgereikt. Men wijt het aan de vakanties, dat de andere winnaars zich nog niet gemeld hebben. Ook zijn er een 5 a 6000 loten aan buiten, landers of in het buitenland gevestigde landgenoten verkocht. Mogelijk zijn de resultaten van de trekking zover nog niet, doorgedrongen. De vijf woonhuizen hebben alle hun bestemming reeds gevonden. ambtenaren vroegen belet bij het Foreign Office en verzochten Nina van alle rechtsvervolging te ontslaan, daar zij aldus een typisch communistische rede nering als atlete in dienst stond van de Russische staat en uit dien hoofde een zekere mate van diplomatieke immu niteit genoot. E heren van het Foreign Office trachtten hun Russische collega's aan het verstand te brengen, dat in Engeland de rechter volkomen on afhankelijk is van de regering en daar Nina een strafrechtelijke overtreding be gaan had en zij, hoewel in dienst van de Russische staat volgens de Engelse rechtsopvattingen niet de diplomatieke status bezat, moest het recht zijn loop hebben. Het Foreign Office staat nu dus voor de vraag hoe het recht in Nina's ge val gehandhaafd moet worden. De Britse politie is niet gerechtigd de Russische ambassade zijnde Russisch grondgebied, te betreden. Aan de andere kant kunnen de Russen Nina niet eeuwig gastvrijheid raffineerde mode van het westen. Dé crisis kwam toen Ninotsjka „weg" raakte van een droom van een hoedje in de eta lage van een modezaak. Zij kwam door de crisis heen maar met verzaking van al baar communistische doctrines. Ninotsjka, de rode diplomate, en Nina, de rode atlete, zij zijn en blijven vrouwen, zwak waar mode haar scepter zwaait. Of steekt er toch iets anders achter deze mysterieuze zaak? De Britse minister van financiën, Harold MacMillan, heeft verklaard, dat de ge varen, welke de Britse economie bedrei gen, op de lange duur even ernstig zijn als de huidige crisis rond het Suezkanaal. Hij deelde op een persconferentie mede, dat de cijfers voor augustus omtrent de goud- en dollarreserves van het sterling- gebied een aanzienlijke daling te zien zouden geven. Minister Mansholt heeft in een van de fabriekshallen van de N.V. Bronswerk te Amersfoort een installatie voor het ver vaardigen van gepasteuriseerde en gesteri liseerde melk, alsmede „recombined milk" (melk, vervaardigd van magere melk poeder, water en vet) ten geschenke ge geven aan de Indiase regering, die was vertegenwoordigd door haar zaakgelas tigde, de heer Chowdhry. Voordien had de minister het geschenk in ontvangst genomen van de Vereniging van Neder landse fabrikanten van zuivelwerktuigen (V.N.Z.), namens welke de voorzitter, de heer F. L. Hartong, het aanbood. De over dracht werd bijgewoond door veie auto riteiten en directeuren van Nederlandse fabrieken, die de machines vervaardigden. De heer Chowdhry toonde zich buiten gewoon verheugd over het prachtige ge schenk, dat hij een symbool noemde van de vriendschap tussen India en Neder-, land. „Tussen onze landen bestaan geen problemen", zo zeide hij, „in vele secto ren van het economische leven is sprake van grote samenwerking". Daarna dronken de heer Chowdhry en minister Mansholt een glas „recombined milk" op de toekomst van India en Ne derland. Een passagiersvliegtuig (dc-6b) van de Canadian Pacific Airlines is met 14 pas sagiers en een bemanning van acht leden te Cold Bay op de Aleocten neergestort. Er zijn slechts zeven overlevenden. Enke len van hen zijn ernstig gewond. Het toestel was van Vancouver op weg naar Tokio, Zaterdagmiddag zal in Hengelo een beeld voorstellende prinses Marijke worden onthuld. Het beeld, dat in brom werd gegoten is gemaakt door de Oegst- geester kunstenares, mevrouw Buma Van Mourik Broekman. Het wordt ge plaatst in het gazon naast een vijvertje voor de nieuwe sesklassige Halschool aan de Breemarsweg. Deze school zal zaterdagmiddag officieel worden ge opend. De foto werd gemaakt naar het gipsmodel. De hoogte van het beeld is X meter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1