Landskampioen Rapid J.C. moest zware revanche-tol betalen Enschede's aanvallen draaiden op de „as'" Voges-Lenstra Fris Ajax klopte een mat NAC De Munck en Van I een onneembaar Fortuna '54 zette de slechte thuis-reputatie over boord Vijf Sparta-solisten vonden na een kwartier de eenheid Buitenspel-doelpunt bracht Feijenoord naast Willem II EEN RARE VOORHOEDE! der Hart bastion BW hield spel in eerste helft te kort k■j Kanonskogels van Koopal trokken Rotterdams veldspel aan flarden VVV miste Wilkes en schoot slecht DE ERE-DIVISIE NAM HAAR START Tocli stond Rapid twéémaal voor Door tempo-gebrek slechts één doelpunt VVV en Ajax delen na 1-0 zege de kop PlSj fitte' En sloegen DOS toen snel knock-out Oranje-ploeg tegen Karlsruhe Alberda won nationale titel bij de Regenbogen - MAANDAG 3 SEPTEMBER 1936 PAGINA 4 Corner op millimeter Omhaal en penalty BRITSE NEDERLAAG VOETBAL IN BELGIE - u. i -- PIP s Verregende atletiek-finales nu op 23 september ■MHttfllI im (Van onze verslaggever) UTRECHT, zondag. Sparta-voorwaartsen hebben een kwartier nodig gehad om van hun individuele capaciteiten een ge heel te maken. Maar toen compo neerden de vijf solisten ineens drie doelpunten in nog geen 10 minu ten. De Utrechtse supporters hadden het op dat ogenblik wel bekeken. De argwaan, waarmee zijn hun fa vorieten in het veld zagen komen, bleek niet ongegrond. De D.O.S.- verdediging had beslist niet aan kracht gewonnen en in de voor hoede zitten nog steeds geen vijf ras-voetballers, nodig om een ster ke verdediging als die van Sparta murw te spelen. Die Rotterdamse defensie was betrouwbaar als de Nederlandsche Bank. Georganiseerd goochelen Rustig en zonder moeite wist Sparta het Spannend slot VOETBAL IN FRANKRIJK HONKBAL-UITSLAGEN Het voorlopig Nederlands Elftal, dat woensdag 5 september in het Fei.jenoord-Stadion te Rotterdam een oefenwedstrijd zal spelen tegen de Duitse club Karlsruhe S.C., is als volgt samengesteld: Doel: de Munck (Fortuna '54); Achter Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fovtrtna '54) en Klaassens (VVV); Voor: Van der Kuil (Ajax), Bosselaar (Sparta), C. van der Gijp (Feijen oord), De Wit (Willem II), en Koopal (Willem II); Reserves: Landman (Schevpnir-gen), Kerkum (Feüenoord), Schaap ('t Gooi), Van Melis (Rapid JC) en Schouten (Feijenoord), '".'Wll'-w.:.1:: (Van onze verslaggever). ENSCHEDE, zondag. Landskampioen Rapid JC heeft, ten aanschouwen van 21.000 toeschouwers in het nieuwe, buitengewoon mooie (en na verhelping van de euvelen aan spring- en werpbakken alsnog door de KNVB veilig- en goedgekeurde) Dieke- man-stadion, een zeer zware revanche-tol moeten betalen aan een Enschede, dat reeds weken vóór de start van deze Ere-divisie aan zijn mental-training was begonnen om Juist déze ouverture-wedstrijd te winnen! Aan het einde van de vorige competitie tweemaal verslagen (thuis met 61 en vervolgens in de Goffert-barrage met 43) en daardoor nog juist uit het Landskampioenschaps- toernool gedrongen, stonden de Enschedese zwarthemden „op scherp" voor deze revanche. En die is des te gemakkelijker tot stand gekomen, omdat Rapid JC inderdaad tóch wel een reactie ondervindt van het zware en geforceerde barrage-spelen waarin het de Gouden Plak moest veroveren. Wy misten by de wijnrode Limburgers de veerkracht en de fantasie, die hun spel in het vorige seizoen zo aantrekkelijk en zo sterk hadden gemaakt. Zij hadden, by het zwoele, drukkende weer, bovendien kennelijk moeite met het zware veld. En bovendien opereerde er in de Enschedese gelederen een verbin- dings-„as" van een overal vinnig opduikende en perfect plaatsende Voges en een opmerkeiyk veel afgeslankte Lenstra, een „as" waarop de wielen van de Enschedese aanvallen op volle toeren in een onweerstaanbare cadans over de Limburgse afweer heenrolden. Vooral na de rust, want het was tóén dat Enschede van 22 naar 52 sprong. (Van onze sport-correspondent) DE VLIERT, zondag. Alle pogingen daartoe ten spijt is BW er niet in geslaagd, het nieuwe seizoen met een overwinning te beginnen. De thuisclub miste Van Engelen op de links achter- en Hetymana op de linksbuiten plaats, hetgeen een verzwakking bete kende. vooral in de aanval. Maar zoals de roodzwarten deze middag speelden, was succes voor hen haast niet mogelijk. Het spel werd veel te kort gehouden en daarmee kon men tegen de stevige Elinkwjjk-verdediging niet tot succes ko men. Toch was midvoor Van Overbeek reeds in, de eerste minuut de Elinkwijk-stopper te glad af. Hij schoot meteen ook raak. maar scheidsrechter Beltman had duide lijk gezien dat de BW-er buitenspel stond. Het begin was dus erg hoopvol. Maar Elinkwijk bleef het antwoord niet lang schuldig. Van Beek lanceerde Vonk, maar diens kopstoot ging naast. Maar BW kwam terug. Uit «en voorzet van Van Beurden kreeg Mentens, de ver vanger van Heijmans. een goede kans. maar schoot naast. Twee minuten later 'kreeg deze speler, tengevolge van een misser van Van Kilsdonk een nog betere schietkans, maar opnieuw faalde de BV V-er. tot. grote ergernis van de ruim 10.000 toeschouwers. Opnieuw lanceerde Van Beurden zün clubgenoot Van Overbeek; deze schoot in. maar ook ditmaal werd zijn doelpunt wegens buitenspel afgekeurd. Negen mi nuten voor rust had de BW-er tóch succes. Burgerhof wist op rechts dooi te stoten, gaf een voorzet, die Van Over beek al vallende wist iQ te koppen 10, Enkele minutdh later veerden de duizen den van de tribunes op, toen Van Beur den tot vlak voor doelman Van der Schilden was doorgebroken- Maar de oud-international schootnaast. Elinkwijk pakte na rust nog fanatieker aan, verhoogde bat. tempo nog aanmer kelijk en drong vaak ton- diep in, de ver dediging door. Een. kwartier hield de verdediging sand. Toen wist Klein zijn bewaker te omspelen., gaf een voorzet, waarbij De Jongh de bal tegen de lat schoot. Via de handen van dier Burgt kwam de bal daarna voor de voeten van Vonk, dia zich niet bedacht en resoluut inschoot. De Utrechtenaren trokken steeds tal rijker ten aanval en de BW-defensie verviel vaak tot paniiek-voetbal. Het ver wonderde dan ook niet. dat rechtsbui- en "Westers van deze omstandigheid minuten voor het einde gebruik wist te maken, want zijn schuiver kon doelman Van der Burgt. die wel tal van spelers maar geen bal zag, niet houden 12. En het, slitoffensief van BW resulteerde slechts in enkele hoekschoppen. Overigens was het eerste woord aan Ra pid, dat reeds na 2 minuten scoorde door rechtsbinnen Janssen, wat echter niet gebeurd zou zijn indien Van der Wint (tóch opgesteld in de plaats van Gerbe- rink, die in de oefenwedstrijd teleur heeft gesteld) zijn neiging tot ver uitlopen zou hebben bedwongen. Janssen kreeg nu in een ogenschijnlijk ongevaarlijke positie een vrije schietbaan. Enschede reipliceer- die met een verwoed offensief, waarbij de enorme activiteit opviel van Modd'ejonge Jr., op de rechtstouitenplaats gevaarlijker dan Van der Wel, zodat Rapids linksback Mommertz nogal eens naar de noodrem greep. Tweemaal achtereen kogelde Oonk keihard in, maar de paal stond in de weg, bij een sdhot van Lenstra dito, maar in de 15e minuut kon de uitstekende stop per Smeets niet meer verhinderen dat linfksibuiten Jansen op een pass van Len stra een sdhot afvuurde, waarop Vroo- men, die de voorkeur boven Cox had ge kregen. zich verkeek. ODENTHAL. twee reddingen op de doellijn een acrobatische om haal een schot van de rappe Adang on der de lat weg moe ten trekken, maar in de 30e minuut werd hij toch door Adang schaakmat gezet en uit de voorzet van de Lim burgse rechtsbuiten kopte Van Melis fantastisch mooi in. Nauwelijks 6 mi nuten later was het wéér gelijk. Leo Horn was verplicht öm een strafschop te geven, toen Mom mertz de doorgebro ken Modldejonge jr. tegen de vlakte zwiepte. Lenstra mikte de bal met fcwasi achteloze ge raffineerdheid pre cies in de tegenover gestelde hoek dan waarheen Vroomen dook Eenmaal kreeg Rapid na de rust nog een kans, toen Van der Wint wederom geheel uit balans was, maar wéér was het Odenthal die een voltreffer, ditmaal van Hannemans voet, wist te verijdelen. En daarna werd Enschede geleidelijk sterker en moest Rapid steeds meer te rug, ook al omdat de, vermoeid uitzien de, Limburgers het tempo niet konden houden. Lenstra keek héél onvriendelijk, toen de roodhemden hem een keer hardhandig van de bal drukten. Maar uit de corner, die daaruit ontstond, plaatste hij de bal millimeter-zuiver naar de vrij staande Moddejonge Jr.. die van buiten het straf schopgebied zijn schot secuur over de Limburgse „muur" heen mikte. Dat brak kennelijk de weerstand van de gasten, die tweemaal een voorsprong verloren hadden zien gaan en nu zelfs achter stonden. En een geïnspireerd En schede draaide nog steeds hoge toeren. Het werd een vrijwel onafgebroken slag- wisseling tussen Enschedese aanvallers en Raipid-verdedigers, die nog twee vol treffers moesten toestaan: Lenstra en Janssen brachten de eindstand op 52. Enschede had zijn revanche! Toch kreeg Rapid na een half uur op nieuw een voorsprong. De nog altijd voortreffelijke Odenthal had al eens met Het Engelse Olympische voetbalelftal heet te Kopenhagen een oefenwedstrijd gespeeld tegen een Kopenhaagse combi natie. In een. wedstrijd, waarin de Britten zeer teleurstelen, verloren, zij met 51, de ruststand was 40. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Belgische competitie luiden: TilleurVerviers 02; AntwerpBee ringen 30; BerchemDaring 11; Olympic Charleroi— Standard 30; Union St. GilloiseLierske 21; F.C. LuikAnderlecht 30; R.A.C. Mechelen Beerschot !9O; La GantoiseSpel Charleroi 6—1. De Rapid-verdediging in ontreddering: Enschede's linksbuiten Jansen scoort de eerste gelijkmaker. Vroomen duikt vergeefs, Mommertz kijkt verslagen, Schaffrath is in een reddingspoging ten val gekomen, schutter Jansen gaat achter Vroomen schuil en Oonk juicht. «r ifftft r - i «sates»»» &mmmm (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, zondag Het valt N.A.C. zwaar weer op dreef te komen in het nieuwe voetbalseizoen. De Bredanaars hebben de feUe strijd van de extra lange kampioens-competitie nog in de benen en dat konden de 20.000 toe schouwers b(j de ontmoeting tegen Ajax duidelijk zien. Er lag een zekere matheid over de N.A.C,-ers. Daartegenover stel den de Ajaxieden, die kennelijk goed uit gerust waren, hun frisse en doortastende spel, waarbij zij bovendien een groot ge voel voor techniek aan de dag legden. Middenvoor Bleijenberg en linksbuiten Schmit. de jongste aankopen van de Am sterdammers, speelden een voorname rol in die technische activiteiten. Slechts in tempo schoot de Ajax-aanval nog tekort en dat had tot gevolg, ,jat dc bijna steeds aanhoudende druk op het Bredase doel slechts één Ajax-treffer voortbracht. Maar die bezorgde de Ajaxieden dan ook de overwinning. Helemaal vlekkeloos was het spel der Amsterdammers nog niet, maar N.A.C. kon zich slechts zo matig verweren, dat het overwicht van de gastheren reeds di rect merfCbaar was. Linksbinnen Den Edel greep de kans, die zijn rechtsbuiten Van der Kuil hem na 10 minuten, zo gul bood, direct aan om het doelpunt te sco ren. dat later beslissend zou blijken. En ook daarna kwam Ajax bijna niet o'P eigen helft. Goede combinaties van Bleij enberg. Michels en Van der Kuyl waren een lust voor het oog en internationaal Kuys tastte daar nog al eens op mis. Maar tempo-gebrek stond meer doelpun ten voor Ajax in de weg. De Amsterdamse defensie had intussen weinig moeite om de Bredase aanval in bedwang te houden. Geelhuizen, die Bijker kort na het beginsignaal moest vervangen, bleek geen verzwakking van de Ajax-verdediging en de jonge spil Anderiesen gaf N.A.C.-middenvoor Can- jels geen schijn van kans. Slechts één maal kon Canjels aan zijn stugge bewa ker ontsnappen, maar zijn harde schot trof de kruising van lat en paal. Ook in de tweede helft was Ajax ster ker, maar steeds kreeg N.A.C. gelegen heid om het gevaar van de Amsterdamse aanvallen af te romen, omdat de snel heid eraan ontbrak. De gastheren zijn in die tweede periode een keer dicht bij een tweede doelpunt geweest, maar de kopbal van Bleijenberg werd door de lat ge keerd. In de laatste fase konden de gasten zich even loswerken en moest Pieters Graafland zijn keepers-talenten tonen, maar geen der NA.C.-doorbraken bad suces, zodat het 1-0 bleef. De finales om de Nederlandse atletiek- kampioenschappen 200 meter dames, 80 meter horden dames, discuswerpen dames en 200 meter horden, die op 5 augustus j.l. wegens de boven de Nenijto los barstende wolkbreuk niet meer afgewerkt konden worden en die toen naar 9 sep tember werden verschoven hebben wéér een nieuwe datum gekregen. Door verschillende omstandigheden is de 9e september namelijk niet aan te houden en nu zullen deze finales dan worden gehouden op zondag 23 september, wederom op de Nenijto-baan te Rotter dam. ERE-DIVISIE: NO ADAmsterdam 13 AjaxNAC 10 DOSSparta23 VVV—GVAV 1—0 Fortuna '54Eindhoven 41 PSV—MVV 1—3 EnschedeRapid JC 52 BW—Elinkwijk 1—2 Willem II—Feijenoord 3—3 Zo nam dan de Ere-divisie haar start: met het verwachte goede voetbal, maarnog ruimschoots voor verbetering vatbaar! En met drie klinkende uitslagen van de negen. Het hardst knalde de klap in En schede. waar de Landskampioen Rapid JC, inderdaad onderhevig aan een reactie op het zware ti- tel-toernooi, met 52 een zware revanchetol aan éérste-barrage- rivaal Enschede moest betalen. Daveren deed het ook in Eind hoven maar niet voor de „eigen" clubs. Want. in het Philjps-sport- park leed PSV een enigszins ver rassende nederlaag tegen MVV. terwijl Eindhoven met een zware nederlaag terugkeerde van For tuna '54, dat bij de start van het nieuwe seizoen alle vroegere ,thuis- reputaties overboord zette en nu met. een bovenstebeste zege va.rj wal stak. Da,t Amsterdam de punten bij NOAD weghaialdie, dat Ajiax en Sparta met. de kleinst mogelijke verschillen NAC resp. DOS ver sloegen. dat VW ondanks het ge mis van Wilkes en met een mini mum-score tóch nog van GVAV won. Elinkwijk dito van BW en dat Willem II en Feijenoord het op een gelijk spel hielden was niét ver rassend maar wel typerend voor de verhoudingen, nü reeds. •vy-wAsy. c>' y. (Van onze sport-correspondcnt) GELEEN, zondag Bij het vernemen van de uitslag Fortuna '54Eindhoven veronderstelde men misschien, dat de Geleense club een gemakkelijke zege op Eindhoven heeft behaald, maar zulk een veronderstelling is toch met de waarheid in strijd. De Eindhovenaren waren in het veld zeker niet de minderen van Fortuna '54. Zij hadden in Snoek en Louwers twee voortreffelijke spelopbouwers en de andere Eindhoven-aanvallers leverden genoeg activiteit op om met de rest van hun team een goede tegenstander voor de Geleense club te zijn. Maar de Eind- hovense aanvallers waren niet in staat het machtige bastion De MunckVan der Hart te nemen. De samenwerking tussen de twee internationals was voor treffelijk en met zijn verre uittrappen wist De Munck steeds een vlot spelende en schietgrage Fortuna-voorhoede te bereiken en de stootkracht van deze voorhoede opende tenslotte voor de Limburgers de weg naar een royale zege. Er was noc geen minuut gespeeld, toen Bram Appel al de score voor Fortuna opende. Na een vlotte combinatie tussen Munsters en Angenent loste Appel een diagonaal schot, dat doelman Hanssen wel gestopt zou hebben, indien hij bij zijn actie niet was uitgegle den, 10. Na de aftrap zwierven de Limburgers al weer voor het doel van Eindhoven cn het was Ravenstein, die met een hard schot deze manoeuvre besloot. De vuisten van Hanssen brachten redding. De Eindhovenaren gaven hierop voor het Ge leense doel ook acte de présence en Louwers loste Hierbij een onge looflijk hard schot, dat De Munck op fantasti sche wijze stopte. Snoek en Louwers dirigeerden hierop de Eindhovense voorhoede opnieuw in de richting van het Ge leense doel, maar Van der Hart bleek onpas- seerbaar. Een gevaar lijk ogenblik echter ont stond voor het Geleen se doel, toen Dormans VAN DER HART, gevaarlijk op De Munck bastion terugspeelde. Sanders schoot als een pijl uit een boog toe, m?ar de kleine Pienenian voorkwam door b'lik- semsncl ingrijpen een schot. Toen Snoek een vrije trap tegen Rabuda kreeg te nemen ontstond opnieuw een gevaarlijke situatie voor het Geleense doel, maar nu bracht Van der Hart redding. Acties, die bewezen, dat de Eindhoven-voorhoede werkelijk niet stil zat. In de tweede helft liepen de Geleense combinaties aanvankelijk minder vlot van stapel, zodat Eindhoven zich tot op ge lijke hoogte met zijn Limburgse tegen standers kon opwerken. Niettemin ver grootte Fortuna na 4 minuten de voor sprong. Een combinatie tussen Munsters en Ravenstein iring het duo Visser-Tebak in hun gljj-houding boven hun krachten, waardoor Appel in staat werd gesteld het tweede doelpunt aan te tekenen, 2—0. Eindhoven liet zich door deze nieuwe slag geenszins ontmoedigen. Louwers en Snoek bleven actief en toen men in de 14e minuut na de hervatting in de Ge leense verdediging een ogenblik van min der grote waakzaamheid had, kwam daardoor de kans voor de Eindhovense aanvallers, l'ielens lanceerde een lage voorzet, waaruit Sanders het leer lanoc De Munck plaatste, 2-1. Bij belde plof- gen moesten inmiddels de geblesseerde Notermans en Rutjens resp. door Voneken en Feyen vervangen worden Het S bdVkmen%fbe,eefde e®h gevaarhjk ogen- ieeen H ®t}en?an doorbrak en het leer «en meet !?uiten het bereik van Hans vin o- w terugspringende leer lenernan opnieuw op, maar via het am van Tebak raakte het corner. De gewoonte getrouw gooiden de Kana ries er direct een onstuimig offensief uit met Van de Linden en Luiten als gang makers. Vooral op het snelle spel van deze twee knapen hadden de Rotterdam mers aanvankelijk maar weinig vat en dat kwam hen na zes minuten spelen al op een 1—0 achterstand te staan. Links buiten Luiten lanceerde de beste aanval ler Van de Linden in het niemandsland en zowel Terlouw als doelman Van Dijk waren te langzaam om de enorme kogel te verhinderen (10). Nog even bleven de Kanaries in de aanval, maar door de nu toch wel sterk opvallende technische tekorten van midvoor Lammers en de veel te trage Flad op de rechtsbuitenplaats, moest resultaat wel uitblijven. spel te verplaatsen. Met vlekkeloos veld spel nam de middenlinie bezit van het begeerde middenveld, zonder dat de sterkste Utrechtse centrumspeler Van de Bogert er iets aan kon doen. Nu kon de Rotterdamse aanval op toeren komen. Het bleek al gauw, dat er dit seizoen vjjf artiesten in de Spar- ta-voorhoede zullen rondlopen. Van middag strooiden zij in ieder geval kwis tig met alleifei vernuftige staaltjes voet bal. In het begin leverde al dat fraaie nog geen rente op, maar toen zjj een beetje georganiseerd cn als eenheid aan het goochelen sloegen, ging de Utrechtse defensie radicaal tegen de vlakte. In tien minuten vielen er drie doelpunten. Eerst kogelde midvoor Verhoeven na een pass van Van Ede stoer in, vervol gens joeg linksbuiten Geel na een solo partijtje van Tinus Bosselaar de bal laag langs Van de Berg en dezelfde speler be sloot het schuttersfeest door een voorzet weer van Van Ede over de lijn te druk ken. Twee doelpunten van Geel, de de butant, in het Sparta-milieu. De DOS-defensie zag er op dat moment (vrij ontredderd uit. Doelman Van de Berg keek neerslachtig en met reden, want hij ging bij nummer 1 en 3 niet vrijuit, maar hij was niet de enige zon debok. Ook Westphal bleek, eenmaal los uit het beton-systeem van Excelsior, niet meer die betrouwbare verdediger. Hij gaf in ieder geval Van Ede teveel vrijheid. De nieuwe rechtshalf De Jong was zeker niet slecht, maar ook niet brillant. Sparta met zijn ongewijzigde defensie en mid denlinie speelde een zeer solide partij en de nieuwe gezichten in de voorhoede ble ken werkelijke aanwisten. Een driftig protest-gebaar van Forma- noy, maar Cor van der Gijp drukt, in buitenspel-positie, rustig de gelijk maker van Feijenoord in het Willem II doel. voor het einde een weg door de Rotter damse defensie en vond weer Van de Lin den bereid om zijn werk met een onmo gelijk schot te bekronen. Onmiddellijk stond het stadion rood gloeiend van verwachting en tintf i den de Utrechters weer van aanvalsdrift. Het bleef echter 32 voor de ploeg met de meeste capaciteiten en de 16.000 Utrech ters, onder wie de burgemeester van Utrecht jhr. dr. C. J. A. de Ranitz, had den cr vrede mee. Na de rust was de aardigheid er voor een groot deel af. Sparta vond het blijk baar wel mooi en DOS vond het vechten tegen de bierkaai uiteindelijk ook niet zo prettig. Luiten, de man die blijft zwoegen, zorg de nog voor een aantrekkelijk laatste kwartier. Hij baande zich 15 minuten De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Franse eerste divisie, luiden: AngersNancy 30; MetzRC Paris 22; St. EtienneLens 31; NiceSochaux 42; Strass- bourgNimes 04; MarseilleRennes 10; ReimsMonaco 51; ToulouseSedan 23; Va lenciennesLyon 12. Alle clubs hebben thans 3 wedstrijden ge speeld. St. Etienne en Sedan delen de eerste en tweede plaats met 5 punten. Metz en Valen ciennes sluiten de rij ieder mef 1 punt. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de competitie van de K.N.H.B luiden: Kampioenschap van Nederland: HHC—Schoten 2—7. Eerste klasse A: Ajax—RCH 8—4; OVVO— Kennemeriand 7—1; Eerste klasse B: HCK— VVGA 6—1. Handbal: HCGEsdo 510; nu rest nog een beslissingswedstrijd tussen Esdo en Esca. (Van onze verslaggever) ,r TILBURG, zondag. In een heroïsch voetbalgevecht hebben \Vmem IX en Feijenoord de punten se- deeld. Mogelijk de juiste oplossing, omdat leyenoord voor rust een belangrijke bijdrage leverde tot de gewenste spelpeilyerheffmg, maar Willem II na de pauze onomstotelijk de best spelende ploeg bleek. De Tilburgers zullen het echter maar moeilijk kunnen verkroppen, dat het doelpunt van Cor v. d- Gijp, dat hun, in de 28ste minuut van de tweede helft, de volle winst uit de hand sloeg, een buitenspel luchtje vertoonde. En we geloven dat de appellerende Willem Il-er's gelijk hadden! Zo kwam er dan na de 32 voorsprong, die Willem II in een heftige strijd en na vele sensationele momenten voor dc rust had verworven, weer evenwicht, dat dank zij de massaal opgetrokken Feijenoord-defensie in dc laatste tien minuten, ondanks het laaiend Willem H-offensief, niet meer werd verstoord. In de eerste minuten zullen de Willem II-ers en ook de 15.000 toeschouwers iet wat verbijsterend hebben gezien naar het sublieme Feijenoordspel, dat op vele mo menten tot in de perfectie werd uitge voerd. Het hoge aanvangstempo bracht de Tilburgse defensie, waarin De Zwart als rechtsachter debuteerde, aan het wan- kelen, zodat de Willem II-ers zich tracht ten te handhaven door juist iets te gefor ceerd ingrijpen. Gevolg: verschillende vrije trappen voor Moulijn en zelfs al snel een penalty, want toen Moulijn er kort nadien wéér door was, trachtten twee tuimelende Willem-II-ers hem de weg te versperren, hetgeen arbiter Bronk. horst Arnhem) niet „nam". Vandaar dat Schouten een strafschop mocht nemen, die, na een listige schijnbeweging, onbe reikbaar voor Feyt de bal in het Tilburg se doel bracht (11e minuut). Met hetzelfde elan vocht Feijenoord door, terwjjl de Willem Il-voorhoede bleef zweven". Maar onverwacht in de 16e minuut zorgde De Wit met een schuiver langs de binnenkant van de paal voor de gelijkmaker, juist op het moment, dat een heethoogdig supporter van de overdekte tribune werd verwijderd- Twee minuten later zagen we een oer- hard schot van de opgedrongen rechts back Kerkum door Feyt op de vuist ge nomen. He hal caramboleerde via de paal terug in het veld, juist voor de voeten van Schouten, die Feyt geen tijd tot her stel liet (I2). Een vliegend schot van Van Roessel il lustreerde Wilem U's betekenis in de op volgende spelfase. Het. waR Van Bladel. die in de 22ste minuut recht door het midden de bal naar de linksbuiten Koop- al speelde. Even zocht de internationaal naar vrijheid en een fractie later vloog - rm - w - dc bal met een strak L At schot 'anRs Van der BÜ1 (2-2). f y M FeI striemden de Willem II-ers nu de Feijenoord-verdedi- ging. Twee hoek schoppen werden ge- ïS volgd door schoten van De Wit en Koop al. tweemaal achter een dook Van Woer- den koppend naast f Van der Bijl °P,de doellijn op toen an Roessel evenzovele malen mikte. In de hitte van de strijd schoot de arm van Van der Bijl (weer eens) uit de kom, zodat Onderstal hem moest konien vervangen. Zeven minuten voor de rust was De Wit vrij. zo dat de bal in één ruk naar Koopal vloog, die op zijn beurt in ééns Onderstal door een treffer in de uiterste hoek kansloos maakte. Toen keerde de rust in deze harde (mis schien iets te harde) strijd terug, zodat opgemerkt kon worden, dat midvoor Cor v. d- Gijp regelmatig aan de stopper Van Loon bk-ef klitten. Na de pauze stak Willem II zo vlot en degelijk van wal, dat Feüenoord met de minuut, moest terugtrekken. Uitstekende aanvallen maakten de Tilburgse voorhoe de kansrijk maar molenwiekend wist Onderstal enkele zekere treffers te voor komen. En omdat Willem II verzuimde nog krachtiger te opereren, werd de 28ste minuut haar noodlottig toen dan Schou ten naar de buitenspel staande (en nu vrüe) Van der Gijp centerde, die op zil'n beurt Feyt verschalkte. Even nog bleef Feyenoord na dit onverwachte succes hamoren. om temiotte te retirpren voor een aangeslagen Willem II. Het bleef 3—3. KOOPAL, debuut met twee kanon-goals Na een half uur kwam Fortuna san zijn derde doelpunt. Een combinatie tussen Appel en Carlier ging opnieuw boven de krachten van de Eindhovense verdediging en het was Munsters die deze aanval met een doelpunt afwerkte. 3—1. En kort voor het einde moest Eindhoven zich het vier de doelpunt laten welgevallen, nadat Bnoek eerst nog had naast geschoten. Het was Ravenstein. die de eindstand op 4—1 nacht. Er waren 16.000 toeschouwers. VVV en GVAV hebbcn^df'VeMos! j voetbal-ouverture een allesbehalve goede indruk achtergelaten. Het was maar een vrij povere vertoning en als de Venloërs in de komende weken niet j boven dat peil uitgroeien, valt het te be- j twijfelen of er nóu eens 6.000 toeschou wers zullen komen opdagen, ondanks verbeterde accmmodatie en wellicht ondanks Faas Wilkes, die, zoals gemeld wegens zijn knieblessure dc eerste de beste wedstrüd slechts op de tribune bij woonde. De Groningse gasten misten snelheid, techniek en stootkracht, maar dat VVV het geren ommeerdie VVV van deze zwakj ke voetbaibroedeirs maar met, 1-0 heeft kunnen winnen, pleit al evenmin voor de Venlose voebbalcapacjteiten De voor hoede waarin Leo Snijders' (ex-Willem II) geen overtuigend debuut maakte, was bepaald traag jn de afwerking van de ceivüt W6L d. lotende aanvallen; van schieten had zij helemaal geen kaas ge geten. In totaal lieten de Venloërs min stens een half dozijn droomkansen onbe nut. Eigenlijk mag VW zich in de handen, wrijven met deze krappe overwinning, want in het laatste half uur kon het zicli maar net staande houden. De Gronin gers konden echter niet doordringen in het Venlose strafschopgebied en met verre kogels overigens goed gericht en redelijk hard klopten zij bij doelman Swinkels aan cte verkeerde deur. Toen middenvoor Sleven en rechtsbin nen Theeuwen 'binnen twee minuten reeds even zovele oprechte kansen onge bruikt hadden gelaten, was hot. al duide lijk dat er niet genoeg schotvaardigheid en initiatief in de Venlose voorhoede school. Overigens liet GVAV wel van zich spreken. Pieter de Koe zond een ge vaarlijk schot naar de rechterbeneden hoek van het doel van Swinkels. toen 'back Steegh aarzelde hem de voet dwars ■te zetten: en even later dwong midden voor Krtiger de Venlose doelman tot een heldhaftige snoeksprong. In de zeventiende minuut echter plaatste Gijs Nass bij een snelle aanval over links de bal met een soepele boog precies op het, hoofd van de lange Theeuwen. die met 'een magistrale kopstoot doelman Roffel het nakijken gaf. Even later miste Theewen. alleen voor Roffel zo grandioos, dat zijin doelpunt erbij vergeten werd. De Groningse voorhoede zag even later de gelijkmaker verloren gaan, toen rechtsbinnen La Croix op een meter of twee voor het Venlose doel nog naast wist. te kogelen. Daarmee was het sper voor de rust bekeken en na de pauze was er van spel eigenlijk nauwelijks sprake meer. Er werd weinig fraai voetbal meer vertoond. Vooral VW begon schrikba rend af te zakken en de ijverige Gronin gers wisten daar een overwicht uit té' puren dat zo nu en dan even de gelijk maker scheen te zullen opleveren. Het bleef echter bij schijn. Zondag zijn op het Sneekermeer de laatste zeilwedstrijden om de nationale titels in de Regenboog-. Valken- en 16 m2-klasse gehouden. In tie ochtenduren hadden de deelnemers veel hinder van de harde wind en regenbuien terwijl de wind 's middags dermate liet afweten, dat in de laatste wedstrijd de baan zelfs ingekort moest worden. De eindstanden luiden: Regenboogklasse: 1 en kampioen van Neder land: J. Alberda. Sneek 5156 punten; 2 Tom Zwart, Sneek. 4l8« p.; 3 J. C. v. d. Velde, Den Haag 4105 p.; 4 ir G. A. Bakker Rotterdam, 3457 p 5 C. J. van der Bas, Den Haag. 3056 p.; 6 J de Wilde Sneek 3010 p.; 7 F. Oppenhuizen Sneek S830 p.; 8 C. van Staveren, Rotterdam 1290 p.; 9 C. W. Kist, Den Haag, 1183 p.; 10 J. E. Priester. Sneek 746 p. Valkenklasse: 1 en kampioén van Nederland: A. Wester. Grouw 4812 p.; 2 Fokke Jansma, Grouw, 4332 p.; 3 H. C. Kh-kenier Alkmaar, 3487 p.: 4 R. Mulder, Langweer. 3406 p.; 5 J. Prins, Oud Loosdrecht, 3186 p.; 6 J. M. Snijders Den Haag. 2959 p.; 7 M. C. Breuning Leeuwar den. 2885 p.; 8 H. Vis Leeuwarden 2299 p.; 9 B. Staartjes, Naarden 2131 p.; 10 W. A. C. Melelerkamp Cappenberg, Amstelveen 1583 p 11 U. de Vries Grouw, 1558 p.; 12 J J van der Veen Sneek. 134G p.; 13 F. K. Zandstra, Sneek, 1217 p.; 14 J. P. J. Bakker, Amsterdam 1055 p. 16 M'ï klasse: 1 en kampioen van Nederland: Joop A. Helder. Paterswolde, 5122 p.- 2 Sipe van der Steeg. Leeuwarden 4122 p.; S A. W. Endstra. Amsterdam, 2540 p.; 4 H A. Minks. Leeuwarden 2538 p.; 5 R. Slebrand Kampen. 2340 p.: 8 R. Zaadstra, Drachten. 1410 p.; 7 P. Verho<" cn. Rotterdam 1323 p.: 8 W van d«r "orst Airsterdam 1139 p.; 9 P H. Amsterdam, Sneek, 1093 p.; 10 Jan Dijk Groningen, 582 p.; 11 J. N. Kamp, Haren. 277 p.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4