MENZIES zou zaterdag naar Londen willen terugkeren Moeilijkheden in de bouwerij Beslissende dag" voor kabinets formatie ging voorbij In Indonesië is nog plaats voor Nederlandse ondernemers Eisenhower over Suez-crisis en rassenrelletjes de dijk Volgende week gaat rond Oostelijk Flevoland dicht En beginnen drie gemalen de polder leeg te pompen Laatste gat in de ring om de nieuwe polder gaat dicht De Suezkanaal-crisis MOTORSLEEPBOOT „CLYDE" TE WATER GELATEN Socialistische twijfel aan snelle oplossing Nieuw land „in zicht Donderdag 6 september 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Belangrijke besprekingen te Parijs tussen Pineau en Selwyn Lloyd Geheimhouding Naar afschaffing van zwarte lonen Mr. Kasman Singodimedjo: „Niet laten afschrikken"' Santa Fé-expres verongelukt Kurt Ebert naar West-Berlijn gevlucht Om de Nederlandse baggermolens WEERBERICHT TSAT O-overleg Via de Kaap Israëlisch protest Werkgevers en werknemers willen gezonder verhoudingen De rassendiscriminatie „Toestand nog verre van eenvoudig Artistiek versierd Schutsluizen Over 10 jaar Achttien doden Mondeling protest in Cairo Happende kraan De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden -tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk nog een enkele bui, maar morgen over het algemeen zonnig weer. Matige tot krachtige wind, ruimend naar zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 7 september: zon op 6.03, onder 19.16. Maan op 9.40, onder 19.57. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Volstrekte geheimhouding wordt cr bewaard over het verloop van enkele zeer belangrijke besprekingen, die gisteren in verband met de Suezkanaal-crisis gehouden zijn. Te Cairo ontmoette de commissic-Menzies de Egyptische president, kolonel Nasser, voor de vierde maal. Te Parijs hebben de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië en Frankrijk met elkaar langdurig overleg gepleegd en samen hebben zij de permanente NATO-raad van de stand van zaken op de hoogte gesteld. Men veronderstelt, dat de gisteravond te Cairo gehouden vierde bespreking tussen de vijflanden-commissie en kolonel Nasser de belang rijkste fase heeft ingeluid van dit onder leiding van de Australische premier, Menzies, gevoerde overleg. Toen deze laatste gisteravond de conferentiezaal verliet, vertelde hij de verslaggevers, dat dit vierde gesprek was beëindigd zonder dat een datum voor een nieuwe ontmoeting was vastgesteld. Hij verwachtte toen, dat dit eerst heden in de loop van de morgen zou geschieden. Nadat bij vorige besprekingen voornamelijk Menzies en Nasser aan het woord waren geweest, hadden naar de Australische premier meedeelde ditmaal meer personen aan de discussie deelgenomen. Opnieuw werd met nadruk door een woordvoerder van de commissie verklaard, dat dit gesprek (dat 105 minuten duurde) in een niet-vijandige sfeer was gevoerd. Belangrijker echter dan het door de NATO-raad besprokene, achtte men het onderling overleg tussen Pineau en Lloyd, in de loop van de morgen gevoerd op Quay d'Orsay, en later tijdens de lunch voortgezet op de Britse ambassade. Voorts heeft Lloyd een bespreking van een uur gehad met premier Mollet na afloop van de vergadering in Palais Chaiilot. In de loop van de avond keerde hjj naar Lon den terug, waar hij heden premier Eden verslag zou uitbrengen. Bij zijn aankomst gistermorgen te Parijs had Lloyd verklaard, dat hij niet van plan was de NATO-raad te vragen zich in de kwestie te mengen of een resolutie aan te nemen. De kwestie is er niet een tussen Engeland, Frankrijk en Egypte of tussen Europa en Azië. Het is een zaak van vitaal belang voor het welzijn van de volkeren van Azië en Europa, zo zei- de hij. De Britse en Franse militaire maat regelen zijn genomen uit voorzorg al dus Lloyd. „Het gebruik van geweld heeft ons altijd tegengestaan. Dat moet een laatste redmiddel blijven. Er kan mis schien echter een ogenblik komen, dat onze levensbelangen en ook die van an deren, beschermd moeten worden. Wij hebben de loop der gebeurtenissen in de jaren dertig niet vergeten." Hoezeer een en ander met zo min mo gelijk publiciteit wordt omgeven, blijkt wel uit het feit, dat de leden van de com- missie-Menzies gisteravond naar de ver gadering togen zonder, naar hun zeggen althans, te weten waar het diner zou plaats vinden, waartoe Nasser hen voor onmiddellijk na het gesprek had uitge nodigd. Later bleek, dat dit festijn plaats vond in het vroegere paleis van de Egyptische kroonprins Mohammed Aly op het Nijl-eiland Rodah. Het paleis, dat thans als museum is ingericht, stakt be kend om zijn langs de Nijl-oevers aan gelegde tuinen, die als de mooiste van heel Egypte worden beschouwd en waar in, naar men zegt, elke in Afrika voor komende boom en plant een plaats heeft gekregen. Bü het diner trad Nasser zelf als gastheer op. Eerder op de dag had Menzies de di plomatieke vertegenwoordigers der achttien landen, die het door hem bij Nasser naar voren gebrachte interna tionalisatie-plan steunen, op de Austra lische ambassade ontvangen. Voorts heeft de Perzische minister van buiten landse zaken, Ardalan, in de ochtend uren op eigen verzoek een apart onder houd met Nasser gehad. Radio-Caïro haalde gisteravond een woordvoerder van de commissic-Menzies aan, die zou hebben meegedeeld, dat de Australische premier van plan is zijn be sprekingen te Cairo zaterdag a.s. te be ëindigen. Daarna zal hij nog steeds vol gens deze door radio-Cairo aangehaalde woordvoerder naar Londen vertrekken om Selwyn Lloyd, die als voorzitter van de Londense Suez-conferentie optrad, persoonlijk rapport uit te brengen. Ook in Parijs zijn de daar in NATO- verband gevoerde besprekingen met on gewone geheimhouding omgeven. De vijf- VC1A. „1?anen te vertegenwoordigers bij i,?,-, 'd.ieelkaar deze week entmoet- di4ièirir? 5den ditmaal in tegenwoor- ministers van buitenlandse piitfö IIn Grdot"Brittannië, Frankrijk, Belgie en Canada Selwyn Lloyd, Pi neau, Spaak en Lester Pearson. Hoewel de ministers het recht hebben deze weke lijkse vergadering in Palais Chaiilot bij te wonen, gebeurt dit zo zelden, dat reeds daarom deze bijeenkomst een bijzonder karakter verkreeg. Wat er precies op de vergadering, die negen kwartier duurde en slechts voor een zeer korte theepauze werd onderbroken, is besproken, is niet bekend. Een NATO-woordvoerder deelde alleen mede, dat Lloyd als voorzitter van de Londense conferentie de NATO-raad een verslag uit de eerste hand had gege ven over de besprekingen, die indertijd te Londen zijn gevoerd. Dit was speciaal van belang voor die landen, die daar niet vertegenwoordigd waren: België, Luxem burg, IJsland, Canada en Griekenland. Behalve Lloyds verslag zou de Raad, echter ook een uiteenzetting hebben aan gehoord van minister Pineau over de door Frankrijk (en Groot-Brittanniè) getrof fen militaire voorzorgsmaatregelen in het oostelijk deel van de Middellandse zee. Na Pineau zou Spaak er op hebben aan gedrongen in geen geval voor de Egyp tische pogingen tot vreesaanjaging te wij ken, hetgeen o.m. door de Turkse verte genwoordiger werd onderschreven. Ook de .andere leden zouden aan het woord zijn geweest en een der afgevaardigden zou na afloop van de conferentie hebben verklaard, dat er algemene overeenstem ming had bestaan. Spectaculair was het optreden op Farn- borough van de „Vulcan", de eerste viermotorige straalbommenwerper met Delta-vleugels ter wereld, die bij het landen gebruik maakt van een uit de staart schietende parachute, welke voor extra remcapaciteit moet zorgen. r Naar de hoofdagente voor Nederland van de „Orient Line" bericht zullen de pasagiersschepen „Orontes" en „Orcnsay" van deze Britse rederij op hun thuisreis van Australië naar Engeland niet de ge bruikelijke route door het Suezkanaal nemen, maar rond de Kaap varen. De reis zal daardoor slechts met één dag worden verlengd. Israël heelt bij de voorzitter van de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de weigering van Egypte om een Grieks schip, dat door Israël gecharterd is, het Suezkanaal te laten passeren. Het is de 400 ton metende „Panagia", die in mei al met een lading cement van Haifa naar Elath vertrok. Het schip is echter in Port Said vastgehouden. Israël, dat reeds twee maal eerder bij de Veiligheidsraad over dit geval heeft geprotesteerd, vraagt geen optreden van de raad, maar behoudt zich het recht voor dit later alsnog te doen. In Scheveningen is gisteren de drie daagse algemene vergadering begonnen van de Bond van Ned. Schilderspatroons. Zij werd geopend door bondsvoorzitter Cramer, die in zijn toespraak o.a. de ver houdingen besprak, welke thans heersen op de arbeidsmarkt. Hij achtte het nood zakelijk, dat zeer spoedig een drastische verandering in deze situatie komt. „Het is verheugend te kunnen vaststel len, dat 'zowel bij werkgevers- als bij werknemersorganisaties de wens leeft zo spoedig mogelijk tot gezondere verhou dingen te komen. De c.a.o. dient strikt te worden nageleefd, anders heeft een or ganisatorisch overleg niets meer te bete- kenen", aldus spreker. „Sancties zijn hier voor noodzakelijk. De overheid dient de mogelijkheid te scheppen zowel werkge ver als werknemer te straffen bij het ver strekken, afdwingen of accepteren van zwarte lonen". De gezonde verhoudingen in een bedrijf kunnen alleen gehandhaafd blijven bij een gezonde loonvorming. Spreker merkte ten aanzien van de subsidieregeling voor wintei schilderwerk op, dat deze momenteel op dood spoor is. Indien echter deze winter blijkt, dat een grotere werkloosheid zal bestaan, is er een gerede kans dat zij voor de win ter 1957—1958 weer zal worden ingevoerd. Spreker betreurde het ten zeerste, dat de regeling dit jaar niet van kracht zal zijn. „Deze dag wordt als een beslissende ge acht". Aldus liet prof. De Gaay Fortman gisteren door zün woordvoerder aan de pers verklaren. En hij liet er aan toe voegen, dat hij thans een snelle ontwik keling verwachtte, hetgeen dan zou be tekenen, dat er vóór Prinsjesdag een ka binet is. Van een beslissing is echter op gisteren niets meer naar buiten gebleken, hoewel er druk is geconfereerd onder vier ogen en ook In groter gezelschap. Wat al deze besprekingen voor resultaat hebben gehad was gisteravond, terwijl wij dit schreven, niet te achterhalen. Bij J. cn K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk is gistermiddag te water ge laten de motorsleepboot „Clyde", in aan bouw voor L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam. Behalve voor diensten op diverse oceaanstations zal de „Clyde", die 42 opvarenden zal tellen, eveneens ingericht worden voor lange sleepreizen, zowel in koude streken als in de tropen. Deze zeesleepboot, die 52 meter lang is, heeft een bruto tonnage van 850 ton. De twee hoofdmotoren, die op één schroefas gekoppeld worden, zullen een vermogen van 4000 paardekrachten kun nen ontwikkelen. Het schip wordt uitge rust met twee roeren, hetgeen, zo wees de praktijk uit, de wendbaarheid bevor dert. Zo zal het mogelijk zijn met twee slepen tegelijk te manipuleren. Als ver dere verbetering wordt het midscheeps aangebrachte bergingsruim gezien, dat beter bereikbaar zal zijn. De zeesleper die de modernste naviga tiemiddelen zal krijgen, wordt verder voorzien van twee vaste bergingspompen en een aantal transportabele motorpom- pen. Tegen het einde van dit jaar of be gin 1957 zal de „Clyde" in de vaart komen. Ongetwijfeld is er in Indonesië nog Plaats voor het Nederlandse onderne mingsleven. Wij hebben een tekort aan geld. deskundigen en ervaring en er is in Indonesië nog veel te doen. De eeuwen, oude banden tussen onze landen moeten worden hersteld. J'.I het op de nieuwe basis: die van de Indonesische onafhan kelijkheid". Dit zeide gistermiddag mr. Kasman Singodimedjo de tweede vice-voorzitter van de Masjumi, die als lid van de Indo nesische industriële missie een driedaags bezoek aan ons land brengt. Hij sprak aan een lunch, die een tweetal grote in dustrieën in Gelderland hem aanboden in hotel „De Witte Brug" in Twello ter ge legenheid van een bezoek, dat een drie tal leden van de missie gisteren aan deze bedrijven bracht. Nederlandse be drijfsleven moet zich niet laten afschrik ken door de moeilijkheden, die thans in President Eisenhower heeft woensdag op zjjn wekelijkse persconferentie te Was hington verklaard, dat de V.S. zich vast voorgenomen hebben een vreedzame op lossing van het geschil om het Suezka naal te zoeken en dan alleen een oplos sing waardoor de vrije vaart door het ka naal voor alle volkeren, zowel in ooriogs- vredestijd verzekerd is. Verder peigerde Eisenhower elk commentaar op t® Suezkwcstie, omdat de besprekingen - sen Nasser en de commissie Mengics nog aan de gang zijn. wereld1 jewijzigïe situaties^ in de itei kritiek- Arnerikaanse president voorts de die democratische partijleiders. i.f®feSd hadden, dat de V.S. aan de gelon01" te wÜzen op «cn aantal in de af- wereiJ1 Üaren gewijzigde situaties in de Guate (Indo-Chin-a, Korea. Oostenrijk, de d„ ®la' Perzië en Triëst) beantwoord- j?.nde hand zijn in de koude oorlog L "71®enhower ;n januari 1953 aan het kwam. De president zei, dat de stlïlrb- UC lil lel lid li'UTJLdlC Vlet ag- KKen thans veeleer met economische Propaganda dan met geweld of dreiging et geweld benadert. Hii wees de ver onderstellingen van de hand. dat hij een icuwe conferentie op het hoogste niveau met de leiders van de Sovjet-Unie zal be leggen, omdat het doel van deze confe rentie slechts kon zijn het opnieuw indie nen van ontwapeningsvoorstellen, het weer aan de orde stellen van de hereni ging van verdeelde landen en andere we reldvraagstukken. Al deze kwesties had hij reeds op de conferentie, die het vorig laar in Genève is gehouden ter tafel ge bracht. Eisenhower deelde mede, dat de V.S. de economische propaganda van de Sov jet-Unie op een andere wijze dan tot he den het hoofd zullen bieden. Eisenhower verklaarde tenslotte dat de federale regering niet tussenbeide zal ko men bij de wanordelijkheden, ontstaan tengevolge van het besluit van het Supre me Court em niet-blanken toe te laten tot alle scholen, zolang de afzonderlijke staten in staat zijn de orde te handha ven. Hii zei, dat de V.S. er slecht voor zouden staan, als de federale regering er een gewoonte van zou gaan maken haar politiemacht voortdurend en gere geld te doen ingrijpen. Indonesië worden ondervonden. Wij, In donesische ondernemers, ondervinden die ook. Niet vergeten dient te worden, dat Indonesië een jonge staat is en dat de moeilijkheden van voorbijgaande aard zullen zijn''. Met twee andere leden van de missie, die zoals gemeld ons land bezoekt op verzoek van het Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het bui tenland, bezichtigde mr. Kasman een rij- wielfabriek en een coöperatieve slachterij in Apeldoorn en Twello. De overige le den van de missie, die in 60 dagen 13 lan den bereist, brachten gisteren bezoeken aan grote bedrijven elders in ons land. Vandaag Zou de missie worden ontvan gen aan boord van de „Willem Ruys" in Rotterdam, waar zij vertegenwoordigers van de Nederlandse handel en industrie zullen ontmoeten. Morgen zullen zij naar België doorreizen. doch niet onwaarschijnlijk is het dat een en ander uit de doeken zal zijn gedaan, wanneer u deze regels onder de ogen krijgt. Toen de woordvoerder bovenvermelde mededeling deed, zat de heer Van Til burg in zijn hotel te Rotterdam dh stuk ken te bestuderen Daarna heeft hij van half vijf tot zes uur in het „Torentje" een onderhoud gehad met de informateur, die 's middags van half 12 tot half 1 een bespreking had gehad met minister Staf op diens departement. Bii het nieuwe overleg met de heer Van Tilburg is de informateur wel duidelijk geworden, dat d« moeilijkheden met de P.v.d.A. nog lang niet van de lucht waren Er schijnt daar nog steeds weinig amimo te bestaan om de gouverneur van Su riname de zegen mee te geven bij een eventueel optreden als minister-presi dent. In alle geval heeft prof. De Gaay Fortman om half zeven gisteravond de maaltijd gebruikt met minister Suiyhoff en nu neemt men aan. dat daarbij in den brede de bezwaren, welke bij de socialis ten bestaan onder de loep zijn genomen. Intussen heeft gisteravond het bestuur van de P.v.d.A.-fractie vergaderd om de situatie te bespreken. Daar heeft waar schijnlijk ook de heer Suurhoff verslag uitgebracht van zijn tafelgesprek. Het lijkt niet onmogelijk, dat in deze bijeen komst een beslissing is genomen ten aan zien van de vraag of men de heer Van Tilburg kan adviseren het premierschap te aanvaarden, hoewel ook de kans niet uitgeslotén wordt geacht, dat het fractie, bestuur eerst nog een vergadering van de gehele fractie zal willen bijeenroepen. Zou de P.v.d.A. de heer Van Tilburg zijn fiat geven dan. zo meent men in po litieke kringen, zal dit zeker aan zeer bepaalde voorwaarden worden ver bonden. Maar hoe dit ook zij, de dag van van daag zal wel meer opheldering geven. Voor vanmorgen had de informateur als (eerste?) punt op zijn agende staan een nieuw onderhoud met de gouverneur van Suriname. Aan socialistische kant is men blijkbaar niet zo optimistisch als prof. De Gaay TTi (Van Onze verslaggever) LK UUR groeien de twee uiteinden van de meerdijk langs de toekomstige polder Oostelijk Flevoland in de voormalige Zuiderzee vijf tot zes meter naar elkaar toe. De verwachting bestaat, dat zij de volgende week donderdag elkaar genaderd zijn en vermoedelijk zal H.M. de Koningin het historische ogenblik bijwonen, waarop 't laatste gat in de ring van ruim 90 km oni de nieuwe polder met keileem wordt gedicht. Tevens zullen dan de drie machtige gemalen: de „Lovink" bij Harderwijk, de „Wortman" in Lelystad en de „Colijn" bij Ketel haven in werking worden gesteld om een gebied van 54.000 ha droog te malen. De hoop bestaat, dat van deze nieuwe kostbare grond het volgende jaar reeds aan de kant van Kampen de eerste oogst binnengehaald zal kunnen worden en in 1958 de bedrijven zullen worden uitgegeven. De drie gemalen hebben evenwel niet aan de zuidelijke^ buitenge vel een beeld- alleen tot taak de bijna 114 miljoen ku bieke meter water, welke binnen de meerdijk is opgesloten naar 't IJsselmeer te pompen, maar zij zullen ook voor het droog blijven van de polder moeten zor gen. Vandaar, dat de capaciteit van de gemalen elke van de in totaal acht pompen kan per minuut 5 tot 600 kubieke meter water verwerken is berekend op het grootste waterbezwaar dat met in achtneming van alle ongunstige factoren, op een bepaald moment kan optreden. Met, het oog op de bedrijfszekerheid heeft men zich niet tot één gemaal beperkt, terWÜ' mede daarom twee gemalen elek trisch worden aangedreven en men zich in Lelystad van een dieselmotor bedient. Veel zorg is besteed aan een goede ar chitectonische vormgeving van de gebou wen. die bovendien op artistieke wijze zijn versierd Zo is de „Wortman" opgetrokken als een betonskelet met bemetseling va,n geelpaarse genuanceerde handvormsteen, de Colijn" heeft rode machinale steen, terwijl het skelet van de „Lovink" werd opgevuld met grijsblauw geglazuurde handvormsteen. Het eerste gebouw kreeg Vervolgens worden stro. puin en bazalt- zuilen op de kleilaag aangebracht en ge vlochten zinkstukken aan weerszijden neergelaten om het dijklichaam als in een korset te omklemmen. Men moet respect hebben voor de knappe ingenieurs, die dit alles haarfijn hebben uitgerekend maar eveneens voor de stoere werkers, die hier met grote energie de stijd tegen het water voeren. In Lelystad heeft zich sinds enkele jaren een kleine kolonie van arbeiders met hun gezinnen gevormd, maar veel minder ge rieflijk hebben het de paar honderd man. nen.. die van maandagmorgen tot vrijdag avond verblijven in simpele houten ba rakken op de dijk zelf met verder niets dan water om zich heen. Tegelijk met de gemalen zijn twee schutsluizen gebouwd, die scheepvaart verkeer naar en van de polder mogelijk «u ~v—maken. Een., bevindt zich bij Lelystad houwwerk van Paul Grégoire, een der de andere dij de Ketelmond. binnenwanden is gedecoreerd met een Verder zijn m de afsluitingen van het combinatie van beschildering en mozaïek- Veluwemeer nabij Harderwijk en ten werk naar ontwerp van Hans van Nor- I westen van Kampen schutsluizen ge- den- boven de ingang Van de „Lovink" bouwd. omdat het Veluwemeer als regel is een door J. H. Roozenburg ontworpen een hogere waterstand dan het IJsselmeer tableau van handgebakken geglazuurde zal moeten hebben om uitdroging van de Veluwekust te voorkomen. De eerste sluis de zg. Hardersluis. zal slechts een tijde lijk bestaan hebben, omdat, wanneer la ter de polder Zuidelijk Flevoland wordt gemaakt, het Veluwemeer wordt doorge trokken tot Huizen, waar dan een schut sluis komt De tweede, Roggebotsluis genaamd, is permanent Beide sluizen kunnen ook als spuisluis voor het Veluwemeer fungeren. Met de bouw van de kunstwerken werd in 1952 en 1953 begonnen, nadat in 1950 met de werkzaamheden voor de polder Oost-Flevoland was gestart. Een werk, dat ook zijn voltooiing reeds nadert is de brug nabij de oude haven in Elburg van de wal over een strook van het IJsselmeer naar de dijk om van hieruit een toegangsweg tot de polder te krijgen. Als de polder Oostelijk: Flevoland een feit, zal zijn, wordt begonnen met de uit voering van de plannen voor de nog twee resterende Zuiderzeepolders: de Marker waard en Zuidelijk Flevoland. Voor de Markerwaard zijn de eerste werken reeds aanbesteed en men is bezig met een stukje dijk te maken tussen Marken en het vaste land. Bij Enkhuizen wordt, een werkhaventje gemaakt. De hoop bestaat, dat op 30 sep tember kan worden begonnen met het maken van de bouwput voor d>e Hout- ribsluis. die het kanaal tussen Oostelijk Flevoland en Markerwaard zal moeten afsluiten. Wanneer de polders er zijn. is tevens de mogelijkheid geschapen voor een nieuwe verbinding met het noorden en over tien jaar zal er een weg lopen over de dijk van de Markerwaard, via Lely stad over de sluizen, over de Meerdijk Fortman wat. betreft het tempo van de verdere afwikkeling van de formatie. „Het Vrije Volk'' schreef althans gister avond. het zeer de vraag te achten of de dag van gisteren inderdaad beslis send zou zijn. in die zin. dat er thans op korte termijn een kabinet zou kunnen worden geformeerd DP toestand is im mers. zo meent het blad nog verre van eenvoudig. „De informateur moet niet alleen wach ten op de resultaten van zijn bespreking met de heer Van Tilburg maar heeft daarnaast ook nog andere problemen aan het hoofd, zoals bijvoorbeeld de vraag stukken van de zetelverdeling en de ont vangst, die zijn ontwerp-program even tueel ten deel zal vallen. Een snelle oplossi: is uiteraard gebo den. maar de theorie dat er tot elke prijs een kabinet moet zijn voor Prinsiesdag. de derde dinsdag in september, 'kt ons niet juist. De formatie heeft al zo lang geduurd, dat er weinig reden kan zijn om nu tot overijlde beslissingen te ko men". Aldus het socialistische partij-orgaan. De snelste passagierstrein van de „Santa Fé Railways" is gisteren bij Springer in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico ingereden op een stilstaande posttrein. Er zijn achttien persor.en, allen spoorwegarbeiders, om het leven geko men. De posttrein stond op een zijspoor te wachten tot de passagierstrein gepas seerd zou zijn. doch door een verkeerde wisselstand reed ook de sneltrein het zijspoor op. Vier diesellooomotieven van de passagierstrein en zes rijtuigen liepen uit de rails. Eén van de diesellocomotie ven van de posttrein werd vernield. De posttrein vervoerde geen betalende passa giers. doch in de laatste wagon reden spoorwegarbeiders mee. Kurt Ebert, zoon van de huidige burgemeester van Oost-Berlijn en klein zoon van de eerste president van de re publiek van Weimar, is naar het West- berlijnse blad „Tagesspiegei" in we'inge- lichte kringen heeft vernomen, naar West- Berlijn gevlucht, waar hij politiek asiel zou hebben gevraagd. De 36-jarige Kurt Ebert is enige da gen geleden uit de gevangenis te Torgau in Saksen ontslagen. Hij was in 1947 door een Sovjetrussisch militair tribunaal op beschuldiging van spionage tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Amerikaanse functionarissen hebben la ter bevestigd, dat Kurt Ebert reeds sinds 29 augustus in West-Berlijn is. Hij h^elt vrijwillig inlichtingen verstrekt aan de Amerikaanse autoriteiten. De Nederlandse tijdelijke zaakgelastig de in Cairo, mr. D. J. Slingenberg, heeft bij de Egyptische regering mondeling ge protesteerd tegen de weigering der Egyp tische autoriteiten de terugreis mogelijk te maken voor de twee Nederlandse bag germolens. die hun werk in het Suezka naal hebben beëindigd. De bezwaren van de Nederlandse regering tegen de houding van Egypte in deze kwestie zijn neerge legd in een aide memoire, welke door mr. Slingenberg bij zijn protest werd over- de sluizen over de MeeraijK handigd. De Nederlandse regering heeft met een T-km-lange-brug in de Zwolse in dit stadium echter geen officiële pro- hoek om tenslotte door de Noord-Oost- testnota doen overhandigen, polder verder te gaan. I tegels aangebracht, terwijl in de „Colijn" dp wann t.ussen de entrée-hal en de ma chine-hal door Joh. Dijkstra is voorzien van sierglaswerk. Nabij dit gemaal wordt nog een vrouwenfiguur in brons van de beeldhouwster baronesse Ch D. van Pal- landt geplaatst. Uiteraard hebben alle voorstellingen betrekking op het winnen van land en zee een gigantisch bedrijf, dat wel zeer spectaculair is op de plaats, waar straks het laatste gat wordt ge sloten. Zandzuigers varen af en aa.n om het zand uit. 't IJsselmeer te halen en daarna, wanneer er in grote bakken water is bij gevoegd. op de dijk te persen. Als een moloch grijpt de kraan met één hap 4L kubieke meter keileem uit de schuiten, die dezp grond uit de buurt va>n Urk heb ben weggesleept, om het dan aan de dijk te „schenken" voor het vormen van twee kernen, waartussen zand wordt, gestort. ONTWIKKELING VAN DE ZUIDERZEEWERKEN Leï y <1891 Huct 1870-1895 Huidige stand IURUNGEN ZURICH LEMMER 5TAVEREN ENK HUIZEN et r% AMSTER- HO AMI HAROERWUK A'OAM AOAM GEREED GEKOMEN DuKEN KANALEN ONTWERP O tJK EN :r:::-."KANALEN NtJKERN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1