AMSTLEVEN Geen siësta voor de sultan en zijn (jonge) ministers Gemeenschappelijke vakantie voor het gezin „De industriële mens is nooit meer alleen OMWENTELINGSPOGING in Indonesië door generaal Ned. Radio Unie zit financieel met hoofd tegen het plafond Psychiatrische inrichting „St.-Anna" te Venray met twee paviljoens uitgebreid Ambtelijke atmosfeer wordt reeds tastbaar Rabat, stad met bijna geheel Europees karakter Rembrandt ontdekt? Nieuwe elite burgemeester van Internationaal Gezinscongres gaf zijn visie en wensen Verhoging levensstandaard ging gepaard niet toenemende ontevredenheid Een stem uit Joego slavië Vrijf Kou en Pijn y*/e9 met DAMPO Zes procent voor personeel onmogelijk wonen aan een „straatje" in .Saneta Maria" Charitas vraagt moderne middelen Russische hulp aan Indonesië Franse parachutisten kolonel gewond Het rassenvraagstuk op de Amerikaanse scholen DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 PAGINA 3 Levensverzekeri Diplomatiek geharrewar PIJNACKER Cultuur op het platteland Gezin en vakantie Voor 4500,op veiling gekocht WEDSTRIJD VOOR SMAL- FILMERS BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Huiselijke sfeer Moderne inrichting voor activiteitstherapie 'MSHlVl* RABAT is de hoofdstad van de jonge staat Marokko, bet nieuwste, onafhan kelijke koninkrijk, dat op de wereldkaart van thans te vinden is. De plaats heet eigenlijk Rabat el Fatif, hetgeen „Kamp der Victorie" betekent, en alleen hierom zou zij al het pelgrimsoord van het „Empire Chcrifien" kunnen zjjn. Want in Rabat is de victorie voor de Moren begonnen. Het is de stad, waar uit hun sultan verbannen werd en waarin hij een paar jaar later als triomfator terugkeerde. Het is ook de stad, waar de eerste haarden van verzet tegen het Franse protectoraat werden gevormd en waar de intelligentsia de operaties in het Rif-gebergte en de anti-Atlas voorbereidde. Rabat bezit echter meer dan een geschikte naam. Alhoewel kleiner en met minder historie omringd dan Casablanca, Marrakesj en Fez, is het een hoofd stad par excellence, omdat de Fransen er al een bestuurscentrum hadden gevestigd. Mohammed V resideert er in een van zijn zestig paleizen, er staan gebouwen, die zich uitnemend voor de inrichting tot ministeries en gouverne mentskantoren lenen en het Corps Diplomatique is er woonachtig. De stad. die in 1912 door maarschalk Lyautey werd gebouwd, draagt dan ook een vrijwel geheel Europees karakter. En zijn brede lanen met kapitale vula s, prachtige parken en luxe hotels en goede auto-, vlieg- en spoorwegvei bindingen. en op het ogenblik is hij nog slechts am- Op de poort die toegang geeft tot de mechouar een tientallen hec taren groot plein voor het paleis van de sultan) wappert trots de Marokkaanse vlag. Sinds de machtsovername enkele maanden geleden zijn hier drie miljoen Moren onderdoor gegaan, die van heinde en ver waren gekomen om een glimp van de sultan op te vangen. Het verhaal gaat, dat maarschalk Lyautey, het dorpje Rabat binnenreed en daar werklieden zag. die midden in de inheemse woningen moderne rvonlngen aan het bouwen waren. Hij liet alles, wat er stond, nog die zelfde dag afbreken en gaf opdracht de Europese huizen op een apart stuk grond neer te zetten. Deze eerste, van 1912 tot 1925 regerende Franse resident-generaal was meer dan iemand na hem de mening toegedaan, dat de Marokkanen recht op een eigen matique te worden gekozen. bassadeur. Om deze achteruitgang enigszins te compenseren heeft de sultan hem in overleg met de Franse regering doyen van het corps diplomatique gemaakt, hetgeen aller goedkeuring had, behalve die van de Spanjaarden. Madrid had na melijk gehoopt, dat zijn vertegenwoor diger in het „Empire Cherifien" de be langrijkste plaats onder de diplomaten zou innemen. Het had zijn ambassadeur in Rabat geïnstrueerd als eerste een aanvi aag tot het overhandigen van zijn "„"iedereen, tot de vele grijnzende bodes geloofsbrieven bij de sultan in te dienen en iedereen s j en daarmee volgens traditie het recht te der helemaal verwerven tot doyen van het Corps Diplo- al.iarile' tiid gehad vaste voet in Rabat te krijgen -4.-,* rln irolo nviimonrJ a Vrnrioc Ik heb de 35-jarige minister van In leven hadden en zo min mogelijk in hun eigen omgeving gestoord mochten wor den. De hele bestuursperiode van deze gro te Franse gouverneur heeft zich trou wens door begrip voor de Moren geken merkt. Zijn stoffelijke resten liggen niet ver van de Shella, het heilige mausoleuni der sultans, begraven en op zijn schrijn staat o.m. gebeiteld, dat hij de oude tradities en de mohammedaanse gods dienst van het volk van de Maghreh (de eigenlijke naam van Marokko) altijd in elk opzicht heeft gerespecteerd. Rabat met zijn reeds voelbare ambte lijke atmosfeer is nog een hoofdstad in opbouw. In de meeste ministeries en an dere regeringsgebouwen wordt geschil derd, getimmerd en behangen, en in de kamers van de hoogste ambtenaren staan 'X I gexozen. formatie en Voorlichting, Abdallah Ibra- als gevolg daarvan enk 1 egn persconferentie zien houden, momenten ontstaan, met met'slechts de bijstand van een stenogra- Spaanse amoassavan missci-,ien achttien jaar. Een bat terij van vragen werd op het ongetwijfeld bekwame departementshoofd afgevuurd, vragen, welke van een hoogst penibel ka Er zijn pijnlijke minst omdat de geen risico had genomen en zijn ajj"" vraag al voor de officiële onafhankelijk heidsverklaring had ingediend De af faire is geëindigd met een protestnota A _Jn,,Unn rtv-ltxrlno' VI de eerste, die de sultan, ontving! - van rakter waren en waarbij één slecht geko- Madrid aan Rabat, waarin o.m. werd ge steld, dat de doyen van het Corps Diplo matique niet door het hoofd van een staat wordt aangewezen, maar door de di plomatieke vertegenwoordigingen zelf. zen woord van regeringszijde de ver standhouding tussen Marokko en Frank rijk onmiddellijk in de waagschaal zou kunnen stellen. Tijdens het gevaarlijke vraag- en ant woordspel liep een van de aanwezige T 7 7 Franse journalisten naar voren, greep Lange werktijden zonder iets te zeggen de waterkaraf van de, minister en diens glas en schonk zich- De nieuwe ministers van Marokko zijn ze^ een ,'I0el.E; dronk in. Verlof vragen jong de gemiddelde leeftijd bedraagt was er niet bij en het werd door de aan- nog geen veertig jaar bezitten veel wezigen, inclusief de heer Ibrahim, blijk- enthousiasme en werken hard. Ze worden baar als de gewoonste zaak van de reld beschouwd. Dezelfde minister kwam ik een dag hierin voorgegaan door de sultan, die dag en nacht over het welzijn van zijn nog zeer onstabiele rijk waakt. Tijd voor een {fe\e" raarn van een boekhandel tegen. Hij siesta hebben de ambtenaren met, of- - öuiwn LMU nth, met maai ecuajiv nog met veel meer dan een paar stoelen Lyautey te zeggen, in „een koud land met later met (Europese) vrouw en kind voor het raam van een boekhandel tegen. Hij stelde onmiddellijk zijn familie aan me schoon ze, om het met maarschalk ..taiuir „„cr-ot en een bureau. Alleen de gebruikelijke papierwinkel is in volle omvang aanwezig. Het schijnt noodzakelijk te zijn eerst honderd ton formulieren van uiteenlopende soort te drukken, alvorens een stad tot hoofdstad kan worden uitge roepen. Ook auto's zijn er genoeg, alhoewel ik niet wil beweren de ambities der Moor se ambtenaren te kennen. De nieuwe staat Marokko was nog geen twee weken oud, of grote Amerikaanse en Duitse wagens werden in de haven van Cassablanca ge lost om als vervoermiddel voor het ho gere regeringspersoneel in dienst re v/orden gesteld. Deze, thans alleen nog met chauffeur rijdende voorname perso nen, zal het verrassende element, dat de gescheidenis van het „Empire Cherifien" door de eeuwen heen gekenmerkt heeft, waarschijnlijk dagelijks voor de geest staan. Een jaar geleden zaten de meesten van hen nog in Franse gevangenissen of concentratiekampen vanwege hun na tionalistische activiteiten of politieke ge zindheid. Een nieuwe elite begint zich duidelijk af te tekenen, een elite met een enorme aanhang onder de jonge intellectuelen. ™e„n .Zlet de door educatie uitverkore- «nif ?n j0nkere kostuums van moderne J Jde meest luxueuze hotels confe reren, de fez op het hoofd en de zijden bornoes losjes om de schouders heen U6t zyn 9.11611 mensen van groot ge- wicht geworden. Ze hebben stuk voor stuk een gouden carrière voor de boeg, omdat de meesten hunner landgenoten tot de klasse der analfabeten behoren en er een nijpend tekort aan kader is- Een andere groep, die bij de vestiging van de nieuwe staat Marokko wel geva ren is, is het Corps Diplomatique. De consulaire ambtenaren, die aan het Franse regiem waren toegevoegd, hebben bijna allen de rang van gezant of ambas sadeur verworven en zijn er dus, zowel wat status als inkomen betreft, bijzon der op vooruitgegaan. De enige diplomaat echter die st d verder werd gedregadeerd, is de Fians vertegenwoordiger Dubois, ais lesl" dent-generaal begonnen als „alleen heerser" van Marokko dus, die alleen aan de Franse regering in Parijs ver antwoording schuldig was heeft hij na de machtsovername door de Moren de rang van hoge commissaris gekregen een warme zon" wonen, waar een lange rustpauze voor de middaguren geldt. Van 's morgens negen tot 's avonds acht, meèsi met een onderbreking van slechts een uur, houdt de administratie van het nieuwe Marokko kantoor. Een andere oplossing is er niet, want tegenover het vele werk voor, opende een lang. zakelijk gesprek en ging na een hartelijk afscheid weer verder. Dit alles is nu nog mogelijk in Ma rokko. Ik weet niet hoe lang deze op on ervarenheid gebaseerde gemoedelijkheid nog zal voortduren. Maar wat ik wei weet, is, dat men in Marokko, met alle krachten Met ingang van 16 september is be noemd tot burgemeester der gemeente Pijnacker de heer J. Vader, thans bur gemeester der gemeente Kralbbenddjke. De heer Vader behoort tot de CHU. Gisteren is het in Den Haag gehouden internationale gezinscongres gesloten. De laatsche ochtendvergadering der tweede sectie van het congres begon met een overzicht over de vakantiebesteding in de Sovjet-Unie, dat door de officiële af gevaardigde van de U.S.S.R. mej. K. Sou- laimanova van de Tashkent universiteit gegeven werd. Zij wees erop, dat de be taalde vakantie in de Sovjet-Unie de ar beider rechtens toekomt, maar dat ook de huismoeders hiervan kunnen profiteren. De vertegenwoordiger van Malta, de ka tholieke geestelijke Charles Vella uit La Valette, stelde voor, dat de vakbonden in de afzonderlijke landen gevraagd zou worden, de kosten van aankoop van va kantiehuizen voor de vakantiebesteding van de bij hen aangesloten arbeiders en hun gezinnen op zich te nemen, zoals dat ook op Malta reeds met goed gevolg is begonnen. De leden betalen dan hiervoor een zeker percentage met hun lidmaat schapsbijdrage. De Nederlandse vertegenwoordiger, dr. M. de Boer poneerde de stelling, dat het vrjj nutteloos is het gezinsverband door de bevordering van gemeenschappelijke va kantiebesteding hechter te willen maken, indien de wil tot de vorming van een bloeiend gezinsleven bij de betrokken ge zinnen reeds a priori ontbreekt. Gedurende de slotzitting, die in de na middag door alle deelnemers in de Ridder zaal werd bijgewoond, werden door de rapporteurs van beide secties de voorlo pige conclusies beken<j gemaakt, welke een samenvatting zijn van de bevindingen van de groepsdiscussies van dinsdagmid dag en gisterochtend. Tot de conclusies van sectie 1. „Cultuur en plattelandsgezinnen", door prof. dr. Sj. Groenman geformuleerd, behoorde de wenselijkheid, dat het platteland in ge lijke mate kan profiteren als de stad van de speciale diensten, van technische voor zieningen, van (vak) onderwijs in allerlei vorm, huisvesting, hygiëne enz. Voorts werd de wenselijkheid uitgesproken, dat de middelen van massa-communicatie meer dan tot dusverre rekening houden met het platteland en dat de gezinsorga- nisaties z.g.n. „community centres" stich ten. Gevraagd werd aandacht te wijden dat verricht moet worden, staat slechts waarovermen de beschikking heeft en een handievol ranabele mensen natuurlijk met alle fouten van de begm- Ondanks de druk dezm overbelasting nelin« aan de °Pbouw van ee" nieu^e gaat het er in de hogere Marokkaanse vïn^rMoren^3^^wiizen^8 mondjgheld regeringskringen nog zeer gemoedelijk Moren wil bewijzen. aan toe. De bureaucratie heeft nog geen LINK VAN BRUGGEN. lijke band had met het door hem ge maakte voorwerp, heeft zijn plaats inge. ruimd voor de industrie-arbeider, die nooit over .,/ijn" produkt kan spreken. Vergrote nervositeit wordt al bespeurbaar op het platteland in die streken, waar de arbeiders dagelijks in de naburige stad moeten gaan werken. En ook de onte vredenheid krijut kans daar wortel te schieten. Massa-organisaties, collectieve woon- gelegenheden, opeenhoping van arbeiders in de steden, alles draagt er toe bij. dat de industriële mens nooit meer alleen is. Hand in hand daarmee gaat de vermeer dering van de verbodsbepalingen, omdat men nu eenmaal ..samen" moet leven. Een ander aspect van de ontwikkeling van de machinewereld is, dat het parti culiere eigendom van de handwerktuigen verdwijnt, terwij] öf groepen aandeel houders- óf de staat de bezitter worden van de industriële apparatuur. Met al deze factoren zal men rekening moeten houden, wil men er op voorbereid zijn een geneeswijze te vinden voor de gezond making van de menselijke betrekkingen bij de overgang van een agrarische naar een industriële samenleving. In de plenaire avondzitting sprak prof. dr. F. L. Polak over „Verantwoordelijk heid voor de toekomst". De internationale conferentie inzake menselijke verhouding,, js haar tweede congresdag begonnen met een rede van de Joegoslavische psycholoog prof. dr A. Terstenjak. die het onderwerp overgang van een agrarische naar een industriële samenleving" behandelde. Dit gebeurde in een plenaire zitting, waaraan circa 150 congressisten deelnamen. Daarna splitste men zich in achf groepen, waarin de spe- j ciale conferentie-onderwerpen in discus- sie werden gebracht. Sedert de invoering van de machine is de mens nooit meer ..alleen" met zichzelf alduc prof Terstenjak. De machine heeft zich tussen de mens en de natuur inge drongen en een maatschappelijke om- i wenteling teweeggebracht, die in veler- lei richting tot uitdrukking komt. Een verlenging van het leven heeft zij be werkstelligd door zowel de jongeren eer. der volwassen te maken, als de volwas senen langer oud te doen zijn. De ver hoging van de levensstandaard, die een ander gevolg is van de mechanisatie, is echter gepaard gegaan met een toene- mende ontevredenheid Het gevoel van onzckerheid dat de I landbouwer in zo geringe mate eigen was is de dagelijkse metgezel van de moderne stedeling, die ook zijn natuurlijk ver trouwen in de medemens verloren heeft. Een verzazkeiijking 's ingetreden die veel van de poëzie van het leven verloren heeft doen gaan De gedenkbordjes: .dn dit huis werd geboren" zal men over enkele tientallen jaren nauwelijks meer tegen komen. omdat voor het eerbiedwaardige geboortehuis de onpersoonlijke kraam vrouwenkliniek in de plaats is gekomen. De handarbeider, die nog een persoon- aan de hulp en bescherming van de moe der en haar gezinstaak. Tenslotte werd de instelling van een permanente commissie tot onderzoek van het gezinsleven ten plattelande in het algemeen en in het bij zonder in de achtergebleven gebieden aanbevolen. De conclusies van sectie 2, uitgebracht door de heer Guy Houist uit Parijs, spre ken o.m. van de noodzaak voor gezinnen uit alle millieu, van stad en land, om zich te ontspannen om de eenheid van het gezin te kunnen vernieuwen en om tot grotere geestelijke rijkdom te geraken. Het wordt verder noodzakelijk geacht, een menselijker levenritme ln het leven te roepen door het verenigen van het gezin door wekelijkse recreatie-perioden, van tijd tot tijd lange weekeinden en jaarlijkse vakanties. Bovendien acht de sectie het nodig, dat het echtpaar zowel als de grote kinderen (teen-agers) dagen krijgen, die zij alleen, althans buiten ge zinsverband en naar eigen wens, kunnen doorbrengen, omdat zulks nodig is ter bevordering van de innerlijk, eenheid en stabiliteit van het gezin. De verschillende vormen en moeilijkheden van gezinsva kanties dienen bovendien van zodanige aard te zijn, dat ook de moeders rust krijgen en dat tenminste het grootste deel van haar huishoudelijk werk door anderen wordt overgenomen. De sectie verwacht van de overheden staat, provincie of gemeente effectieve steun aan gezin nen en aan centra, welke door gezinsor ganisaties zijn opgericht. Tenslotte wenst de sectie het tot stand komen van sociale centra aan te moedigen, waar het gezin gedurende de vakantie herenigd wordt, in een geschikt klimaat en op zodanige wijze, dat het lichaam en ziel er door verrijkt worden. (Van onze corresipondent) De heren B. J. Lamers uit Waalre bij Eindhoven en P. v. d. Velden uit Helmond hebben in 1954 een schilderij gekocht op een door de Maastrichtse makelaar P. Hommes in het kasteeltje van Wylre ge houden veiling van het bezit van jhr. v. d. Maesen de Sombreff, waar het des tijds in de catalogus stond omschreven als „schilderij Rembrandt: Bijbelse fi guur". Deze omschrijving werd destijds blijkbaar door bij de veiling geïnteres seerde deskundigen niet bijster serieus genomen, want de koopprijs bedroeg slechts 4500,Tijdens een persconfe rentie heeft de Belgische professor, mej. dr. Simone Bergmans aan de hand van haar publikatie in „La revue beige d'ar- cheologie en d'histoire de l'art" (XXLV) nog eens een uitleg gegeven van haar be vindingen en haar diepgaand onderzoek naar de herkomst van het schilderij. Zij blijft bij haar mening, dat het hier in derdaad om een werk van de jonge Rem brandt gaat. Het schilderij stelt voor de Bijbelse figuur Assuerus, waarvan sprake is in het boek Esther. Inmiddels is het schilderij met infra rood gefotografeerd, waarbij de handte kening van Rembrandt te voorschijn is gekomen al is het jaartal, dat volgens prof. Bergmans waarschijnlijk 1635 moet zijn. onduidelijk gebleven. De bekende Rembrandtkenner dr. A. Bredius heeft het doek in 1941 eveneens een Rembrandt genoemd, „met vaste hand en geniaal geschilderd". Ook van prof. dr. Vogelsang bestaat een certificaat, waarin deze mening wordt bevestigd. Voor het eerst in haar 118-jarige ge schiedenis heeft „Artis" in Amsterdam, dank zij een schenking van de Belgi sche regering, een okapi in haar col lectie. Het is tevens de eerste maal dat een levende okapi, een tot de familie der giraffen behorend dier, dat pas in 1901 in de Belgische Congo werd ont dekt, in Nederland te bewonderen valt Van 26 tot 30 december a.s. zal te Ra- pallo het derde concours voor smalfil- mer= wordén gehouden. A.a„ rieze wedstrijd kunnen cineasten van elke nationaliteit deelnemen die smalfilm,s maken van 3 en 16 milimeter. Secretaris van hef uitvoerend comité is Enrico Chierici. Salita S. Caterina 8. Genua. De chef-staf van de landmacht, gene- raal-majoor Nasoetion, heeft de vroe gere militaire commandant van west-Java kolonel Kawilarang verzocht rekenschap af te leggen van zijn bevel tot arrestatie van de minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdoelgani. op 13 augustus jl„ aldus heeft het A.N.P. gisteren in Dja karta van welingelichte kringen verno men. De op het nippertje afgelaste arresta tie van Roeslan Abdoelgani enkele ur-.i voor zijn vertrek naar Londen als hoofd van de Indonesische delegatie naar de Suezkanaal-conferentie. veroorzaakte een geweldige opschudding in het gehele land. Kolonel Kawilarang had de aan houding van de minister gelast, om hem te ondervragen in verband met de ar restatie van een regeringsambtenaar op beschuldiging van corruptie De vorige week werd de minister door een speciaal daartoe ingestelde commissie onschuldig verklaard aan het betrokken zijn bij dit corruptiegeval. Bedoelde kringen verklaarden, dat aan In dit gebouw is het nieuwe Ma rokkaanse ministerie van buiten landse zaken gevestigd. In vele kamers wordt nog druk getim merd en pas in het najaar denkt men met de verbouwingsplannen klaar te zijn. „De Nederlandse Radio Unie zit finan cieel gesproken met het hoofd tegen het Plafond. Zjj is niet in staat het hoofd te bicden aan de stijgende kosten, vooral veroorzaakt door de personeelslasten. Ver ruiming van de financiën van de radio is noodzakelijk. Zoals de situatie op het ogenblik is is het onmogelijk aan heit Personeel van de N.R.U. per I septem- ï_er 6 procent loonsverhoging te geven, t^en zou voor die loonsverhoging moe- Putten uit de reserves, en dat zou aasheid zijn." heeft de voorzitter van de Neder- A B6 £éristelijke Radio Vereniging mr. op con oosjen gistermiddag verklaard de kt n^,eKconf«r6n'f;ie waarin de staf van procr'a^, mededelingen deed over het mtna voor het nieuwe seizoen. -„JUL^sjen achtte het vooral met het definitie financiën noodzakelijk, dat de tot stand i radiowet zo spoedig mogelijk wordt - De toestand, dat de radio gercgeerd bij ministeriële beschik- Mot ?NS<??m'de hij hoogst onbevredigend. hH d ,ven van de omroepwet noemde m ;an ook het grootste probleem, waar- °r ae radio zich thans gesteld ziet. euswaar is ongeveer twee jaar geleden voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over het ontwerp omroepwet ver schenen. maar dat was zo vernietigend aldus mr. Roosjen, dat bij de minister grote aarzeling schijnt te bestaan, hierop zijn memorie van antwoord te geven. „Lr zijn nog geen tekenen, dat het departe ment van O.K. en W. zich er al toe heeft gezet de memorie van antwoord op te stel len. Wellicht wint minister Cals, die naar het zich laat aanzien, minister zal blij ven, uit zijn ministriële wedergeboorte de nodige kracht om dit moeilijke werk aan te pakken," zo zei mr. Roosjen. Aangaande de nodig geachte verruiming van de financiën der radio merkte de voorzitter der N.C.R.V. voorts op, dat de minister de luisterbijdrage zou kunnen verhogen om aan geld te komen. Maar dan zou hij in strijd komen met zijn ambt genoot van economische zaken, die de prijzen gestabiliseerd wil houden. Toch zal men hiertoe moeten overgaan als er niet op een andere manier soelaas komt. na melijk door de Wereldomroep in het ver volg uit 's rijks kas te betalen in plaats van uit de radioretributie, aldus mr. Roos jen, „Aanvankelijk stond de minister af wijzend tegenover dit idee. Maar blijkens recente uitlatingen schijnt de minister voor deze oplossing toch wel iets te zijn gaan voelen," zo zei mr. Roosjen, (Van onze redacteur) Aan de sinds 1908 bestaande psychia trische inrichting „St. Anna" te Venray is 'n nieuw, uit twee paviljoenen bestaand complex toegevoegd welke gebouwen van daag zijn ingezegend door kanunnik Fe lix Blaton uit Gent, directeur van de Con gregatie der Zusters van Liefde van Je zus en Maria, van wie vjjftig leden met 85 lekenverpleegsters onder leiding van 4 geneesheren en een psycholoog de verzor ging van de patiënten op zich hebben ge nomen. Enerzijds moet men deze uitbreiding zien als een nieuwe stap op de lange weg naar herstel van deze inrichting, die door de oorlog gruwelijk geleden heeft. Van de 11 paviljoens, die er vóór de oorlog wa ren, bleek meer dan de helft niet voor noodherstel in aanmerking te komen, ter wijl nog andere gebouwen zwaar bescha digd of verwoest werden. In 1949 kon het eerste nieuwe paviljoen toegewijd aan St. Bernardus, geopend wor den en was het hoofdgebouw weer in or de gemaakt, waarna het volgend jaar de vernieuwing van het zustershuis als een belangrijk feit gevierd kon worden. Suc cessievelijk kwamen voorts gereed 't cen traal ketelhuis, observatie-paviljoen, klas se-paviljoen en ziekenpaviljoen. Hetgeen vandaag is ingewijd, dient als nieuwbouw te worden aangemerkt, enerzijds noodza kelijk, zoals wij reeds zeiden, teneinde weer over een behoorlijke ruimte te kun nen beschikken doch anderzijds vereist om de moderne therapeutische methoden te kunnen toepassen. De geneesheer-directeur dr. J. Veraart, die ons rondleidde, drukte het zo mar kant uit met te zeggen, dat in de verple ging van geestelijk gestoorden de chari tas het onveranderlijke element moet zijn. maar dat de charitas ook met zich mee brengt. dat een inrichting even efficiënt als een modern bedrijf geleid wordt en dat steeds nieuwe middelen worden aan gewend, als zij tot heil van de patiënt kun nen strekken, waarbij het werken in goe de teamgeest beslist nodig is. Een grote winst is reeds aanstonds, dat met de nieuwe gebouwen de overbezet ting, die wel eens ruim 60 pet. is geweest, wordt opgeheven. Daarbij dient bedacht te worden, dat de dagverblijven nog wel zeer ruim zijn gehouden, hetgeen natuur lijk bevorderlijk is voor de rust van de patiënt. Meer spectaculair is wellicht het bijzondere karakter van de twee pavil joens. Vooral geldt dit het paviljoen „Saneta Maria", dat zes woningen voor geselecteerde patiënten omvat ook wel zeer zinvol het „Straatje" genoemd, omdat hier aan de patiënten een grote mate van zelfstandigheid wordt toegekend. In elke woning huizen zes patiënten, die de be schikking hebben over een bijzonder smaakvol ingerichte woonkamer elke woning heeft haar eigen aankleding een afzonderlijke kamer om eens rustig apart te werken, een knus keukentje en een slaapgelegenheid op de verdieping. Bovendien bevinden zich in het midden gedeelte van het paviljoen een paar spreekkamers om bezoek te ontvangen. De entree van elke woning is gelijk aan die van een normaal huis, terwijl verder ieder perceel zijn eigen terrasje en tuin heeft. Men staat werkelijk perplex over de stijlvolle inrichting waarbij de fantasie van dr. Veraart, aan wiens artis tieke zin dit alles voornamelijk te danken is, nog voor de nodige variatie wist te zorgen. Voor zijn patiënten bleek terecht slechts het beste in esthetisch opzicht goed genoeg te zijn. Zo werd de grote ka mer beneden verdeeld in een eetruimte en een gelegenheid om rustig te zitten, dit alles met moderne accessoires, waar ender fraaie reprodukties van bekende meesters. Alles ademt een sfeer van hui selijkheid en het oog wordt door frisse prettige kleuren gestreeld. Twee dames in deze inrichting worden alleen vrouwelijke patiëten verpleegd zorgen voor het huishouden terwijl de an deren elders in een van de gebouwen haar werkzaamheden hebben. Alleen in de avonduren komt een zuster, die er ook overnaoht, de gezelligheid verhogen. Het voordeel van een dergelijk paviljoen is tweeledig: aankweken van zelfstandigheid bij de patiënten en verminderen van de behoefte aan personeel. Men is hiertoe durven overgaan na het slagen van een experiment met het onder brengen van patiënten wegens de overbe zetting ip een vrij gekomen doktersvilla, waarbij de dames de huiselijke sfeer zeer wisten te waarderen Het tweede paviljoen, onder patronage van Don Bosco, heeft een drieledige func tie. Men vindt er een arbeidsgedeelte, een centraal badhuis en een gymnastiekzaal. Arbeid, ontspanning en gymnastiek zijn te beschouwen als activiteitstherapie, zo noodzakelijk om de geestelijk gestoorde mens gelegenheid te bieden, uit zichzelf te treden, yoor wat de arbeidstherapie be- treft, er zijn vijf ateliers, waarin de pa tiënten geleidelijk hun capaciteiten kunnen ontplooien, van eenvoudig werk als het plukken van wol tot het maken van fijn handwerk, smyrna-kleedjes, ja zelfs boet seren. indien men hiervoor aanleg heeft. Tot het centraal badhuis, dat gerust een model-inrichting genoemd kan worden, be hoort ook een kapsalon, want het verzor gen van het uiterlijk is voor het welzijn van het psychisch leven van groot belang. Hier komen ook de patiënten, die in de gezinnen verpleegd worden. De gezinsver pleging wordt door deze inrichting nl.. op zeer grote schaal toegepast. Het beoefenen van gymnastiek heeft uiteraard een zeer gunstige invloed op hou ding en lo-pen van de patiënt, kweekt bo vendien zin voor orde. Ontworpen door de beide architecten J. J.van Halteren uit 's -Hertogenbosch en J. van Dongen uit Apeldoorn, kregen bei de paviljoenen ook uiterlijk een voornaam aspect. Het zijn niet de laatste twee gebouwen die op het 45 ha. grote terrein van de in richting werden neergezet, want 't bouw programma is nog lang niet afgewerkt. Dat zal eerst in 1959 het geval zijn. Als wens blijft dan nog een ontspanningsge bouw over. Thans worden er 710 patiënten ver pleegd. terwijl er 130 in gezinnen zijn on dergebracht. Ongeveer 70 pet. keert elk jaar weer in de maatschappij terug, over wier welzijn door een goed georganiseer de nazor.gdienst dan nog gewaakt wordt. Kawilarang is gevraagd te bewijzen., dat zijn opdracht tot arrestatie gerechtvaar digd was. Het nationalistische dagblad „Merdeka" onthulde gisteren, dat Kawilarang al vorens hij tot de actie overging in de „Abdoelgani-affaire" besprekingen had gevoerd met de leider van een kleinere politieke partij. (Het blad doelde op de socialistische partij van de oud-premier Soetan Sjahrir). De IndonesischRussische onderhan delingen over technische en economische hulp van de Sovjet-Unie aan Indonesië „zullen misschien deze week" met succes bekroond worden. Dit heeft een lid van de Indonesische delegatie gisteren ont huld. De waarnemend voorzitter van de In donesische delegatie Ismael Thajeb zei. dat de besprekingen zich thans concen treerden op de termijnen en voorwaarden van de hulpverlening. De Russische steun zou naar verluidt een waarde van 100 miljoen Amerikaanse dollars bedragen Met betrekking tot het aanbod aan president Soekarno die thans een reis door de Sovjet-Unie maakt, om de uitrusting voor de Indonesische zware industrie te maken, zei Thajeb. dat dit aanbod opge nomen was in de huidige besprekingen over Russische hulp. De hoogste Franse parachutisten-offi cier in Algiers, kolonel Marcel Bigeard. is gisteren in een büna verlaten straat in de Algerijnse havenplaats Bone aan gevallen door een opstandeling. Bigeard, die commandant is van het derde koloniale parachitisten regiment raakte ernstig gewond. De aanvaller schoot met een revolver van korte af stand en kon daarna ontvluchten. Kolonel Bigeard is reeds tweemaal eer- derg gewond geweest bij de strijd om het fort Dien Bien Phoe in Indo China. Gedurende zijn militaire carrière is ko lonel Bigeard 21 maal genoemd in dag orders. In juli jl. werd hij door president Coty verheven tot groot officier in het le gioen van Eer. De voor de middelbare school van Clin ton, in de Amerikaanse staat Tennessee, ingeschreven twaalf negerleerlingen heb ben woensdag, zonder dat zich verdere moeilijkheden hebben voorgedaan, voor de eerste maal hun nieuwe onderwijsin richting bezocht. De nieuwe negerleerlin gen, zeven jongens en vijf meisjes, liepen achter elkander het klasselokaal binnen. Niet alle blanke leerlingen waren woens dag aanwezig, doch er waren er meer dan dinsdag jl. toen lsechts 257 van de 806 waren komen opdagen. Te Sturgis, in Kentucky, waren woens dag een vijfhonderd mijnwerkers en boe ren rondom de middelbare school te hoop gelopen om acht negerleerlingen te belet ten het schoolgebouw te betreden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3