Stevenson, harder dan in 1952, wil dit jaar winnen Feestelijke inzei van oester- en mosselseizoen Nu tIe meest hegeerde King Size! Het probl eem van de Belgische steenkolenmijnen Marcinelle en de politiek Poznan-proces wordt geen „inter nationaal schouwspel" Democratische verkiezingscampagne in volle actie %SdZi£&&mS!SSS: w-nf-m ,«p he. P™ Republikeinen liebben het moeilijker dan de vorige maal Onvermoeibare Kefauver Tien repertoire-stukken „Zuidelijk Toneel" Yerseke hield vlaggetjesdag en at oesters uit de put VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 PAGINA 3 Tivee nadelen voor republikeinen In eerste seizoen Inflatiegevaar Ook mosselen Nog nooit heeft een sigaret zo'n opgang gemaakt als HU NT ER King Size, ledereen die deze su blieme King Size Amerikaan heeft gekozen, geniet méér en rookt zuiverder. Dit is voor HUNTER King Size de bekroning van haar Amerikaanse" carriere. Nationalisatie? Te veel hout? AMERIKAANSE PRIJSSTEUN Verlies van 975 miljoen dollar Van onze correspondent) NEW YORK, september. De twee democratische kandidaten voor president en vice-president, Adlai Stevenson en senator Estes Kefauver, zijn al in volle actie midden op het slagveld van de verkiezingscampagne. Iedere dag duiken ze op in een andere achterhoek van de V. S., en worden de dagbladlezers op een paar van Adlai's geestigheden, waarvan hij altijd overloopt, of op een van zijn scherpe aanvallen op de regeringspolitiek getrakteerd. Er zit eigenlijk een komische aandoenlijkheid in de vlijt waarmee de lange Kefauver en de korte Stevenson aan het werk zijn; men vraagt zi°'i onwillekeurig af hoeveel gaten ze tot november in hun schoenen zullen lopen op hun tochten van dorp naar gehucht. Want deze twee moeten het opnemen tegen de van geld rijk voorziene Republikeinse kandidaten, die het zich kunnen permitteren vooral veel voor de televisie op te treden, terwijl ze de populairste man in het l«nd tot hun tegenstander hebben. Maar Stevenson is niet meer die hij in 1952 was, toen hij voor zijn benoeming in een stil ogenblik hoopte, dat „deze beproevig" hem bespaard mocht blijven. Hij is harder geworden en staat nu in een andere verhouding tot Eisenhower, van wie hij in 1952 zulke grote verwachtingen had, dat hij niet overtuigd was van de noodzakelijkheid dat een democratisch kandidaat moest winnen. Dat is nu anders. Dit jaar wil hij winnen. maar op vandaag ook enige honderden zetels m de diverse staatscongressen hebben gewonnen, plus negen gouverneurs en veel meer burgemeesters dan ten tijde van Eisenhowers overwinning in 1952. Daarbij komt dat de republikeinen de de mocratische kandidaat niet meer met ex- president Truman kunnen associëren. Sinds Truman zich aanvankelijk tegen Stevenson heeft uitgesproken bij het begin van de democratische conventie in Chica go kunnen de republikeinen aan Steven son niet meer verwaten dan hü Trumans voetstappen volgt. ZIJN hele campagneleiding is gere organiseerd. En naast hem staat niet als in 1952 senator Sparkman als kan didaat voor vice-president, een goede kandidaat maar met te weinig aantrek kingskracht in het Midden-Westen; naast hem staat nu de boomlange senator Ke fauver, die zich onvermoeibaar door het oerwoud van kiesdistricten heenwerkt, handenschuddend, baby's kussend en schouderkloppend in een tempo ais nie mand hem in heel Amerika nadoet en al tijd sprekend op dat nuchtere niveau waarop „boeren, burghers en maghen" hem kunnen volgen. Kefauver wordt in het hele land ver trouwd, niemand is nog zijn onderzoekin gen in de onderwereld vergeten van ja ren terug en het verband, dat hij legde tussen politiek en onderwereld. Hij heeft bovendien een grote aantrekkingskracht voor de boeren en is in het Midden-Wes ten graag gezien een belangrijke factor Stevenson heeft daarbij het „zuiden" ver overd, hetgeen eveneens anders is dan in 1952, toen zoveel blanke democratische kiezers in de zuidelijke staten naar Eisen hower overliepen. Maar Stevenson heeft de laatste jaren hard gewerkt in het zui den en persoonlijk de sympathie van de individuele democratische gouverneurs en partijleiders daar gewonnen. Vandaar dat ondanks de beloften van de democraten te Chicago om voor de rechten van de ne gers verder te zullen vechten, het zui den toch niet gerebelleerd heeft en zelfs zojuist het grootste deel van de zuidelijke democraten die vóór Eisenhower waren in 1952 heeft verklaard dat men als een man nu achter Stevenson staat. Dit nog wel ondanks Kefauver. die op het punt van de rassenkwestie veel radicaler denkt dan Stevenson en derhalve taboe is in het zuiden bij blanke partijgenoten. M.a.w. de Democraten hebben alle reden om op timistisch te zijn. De leden van de ar beidersvakvereniging AFL-CIO met hun 15 miljoen leden hebben zich tevens voor Stevenson verklaard; dit samen met het nu gewonnen zuiden en een waarschijnlijk recalcitrant deel van de onder Eisenho wer teleurgestelde boeren, maakt dat Stevenson er beter voor staat dan vier jaar geleden. Nu heeft Eisenhower in 1952 nog wel met 6V2 miljoen stemmen meer dan Ste venson gewonnen, dus de president kan zich gerust permitteren wat stemmen kwijt te raken, zonder daarom nog in november te hoeven verliezen. Maar als Stevenson bovendien de negerstem van de grote steden krijgt, wat niet on waarschijnlijk is en mede dank zij Ke- auver, dan staat hij toch zeer sterk. DE republikeinen als de partij die nu het heft in handen heeft, staan er om die reden alleen al moeilijker voor dan vier jaar eerder. Zij zijn ditmaal niet de aanvallers, maar moeten hun politiek en de resultaten ervan verdedigen. Hun tweede nadeel is, of zij het erkennen of niet, dat ditmaal de Nixon-kwestie be staat. Welke actueel is geworden door Eisenhowers delicate gezondheid en de niet ondenkbare mogelijkheid, dat Nixon hem op een gegeven ogenblik zou moeten opvolgen. De unanimiteit, waarmee Nixon op de republikeinse conventie is herkozen, is nogal gehekeld in Amerika. En de affaire waarbii een timide, maar in wezen moe- dige gedelegeerde van de staat Nebraska op de republikeinse convratie een ieder onbekende, zekere „Joe Smith m. h natie wilde brengen voor de kandidatuu. van vice-president, accentueerde de g organiseerde eensgezindheid van de par tij omtrent Nixon. Verder blijft de ge zondheidskwestie van president Eisenho wer een belangrijke rol spelen en de par tij hoopt vurig dat er van nu tot novem ber niets met de president gebeurt, want zelfs als hij maar zoveel als een zware verkoudheid zou krijgen, zou dat punt van zijn gezondheid opnieuw in het cen trum van de volksaandacht komen te staan. Dus noch bij de republikeinen, noch ook bij de democraten heerst teveel ver trouwen in een overwinning. Wel hebben de democraten redenen voor hoop omdat ze in 1954 niet alleen de meerderheid in Huis en Senaat weer hebben veroverd. (Van onze correspondent) In het eerste seizoen van zijn bestaan heeft het toneelgezelschap „Zuidelijk To neel" tien stukken op zijn repertoire ge kaatst, waarvan het in totaal 165 voor tellingen zal geven; 65 procent in het 2uiden van Nederland. 35 procent In het rt?°rden en in België. Na de première, 5!e op is september Eindhovens bevrij- °Pssdag. in de Philips' Schouwburg spks heeft vertolkt wordt het Spaan- nictPe' „Wonderen zijn de wereld nog sta-,_uit" van Joaquin Calvo Sotelo liej- °p het programma: „De twee edel- speare Van Verona" van William Shake van '«..'•Jeanne d'Arc en haar rechters" is" v„n 17rry Maulnier, „Als het je tijd Amerikaan Osborn, „Het ker- TniaK,°^lehfeest". een bewerking van mo ,van een Japans sprookje, Tho- aorc» o ers' "Het feest der schoenlap- thnfn' "^avin Chateleine" van Yeats. de La j c." D beroemd chirurg" van Le- ttnir- 5,ambo en tenslotte een Nederlands »uiK._,,ue ondergang van de Eppie Reina" A llilYI Till t Klaag Sökalik. Tenslotte hangt ondanks de leuze van vrede en voorspoed by de republi keinen het gevaar van inflatie over de natie. De sterke prijsstijging in juli heeft de kosten voor levensonderhoud ein de augustus op een nieuwe ongehoorde hoogte gevoerd. Walter Reuther, de president van de verenigde autoarbeiders, heeft niet ten on rechte de loonsverhogingen vanwege de gestegen prijzen als ..het houten stuiver stuk van de inflatie" betiteld en een on derzoek geëist van het congres om te zien in hoeverre de „exorbitante winsten van de industrie als oorzaak der inflatie" kunnen worden aangetoond. De democra ten zulen geen gelegenheid onbenut laten om dit punt uit te buiten. Voor de uitslag van de verkiezingen is het natuurlijk van belang hoe hoog de registratie van het aantal kiezers zal zijn dit jaar. (Wi! men zijn stemplicht ver vullen in de V-.S. dan moet men altijd zes weken van tevoren schriftelijk mel den dat men dit wil doen). Het is niet erg bemoedigend daarom, dat het Ame rikaanse publiek maar een lauwe belang stelling heeft getoond voor de conventies, aanvankelijk werd het tegendeel verwacht Het aantal televisietoeschouwers schijnt niet dat te hebben geëvenaard, dat an ders naar de zeep-opera „Ik houd van Lucy" kijkt, of dat de „vraag van 64.000 dollar" volgt. Bij de republikeinse con ventie die onberispelijk vervelend was. ook bij gebrek aan een meervoud van kandidaten, is dit aantal toeschouwers nog verminderd en protesten zijn bij de tele visiestations binnengekomen, waarin er over werd geklaagd dat men van de amusementsprogramma's twee weken lang verstoken was gebleven Kortom: wanneer men op dit ogen blik alle kansen voor Adlai Stevenson cn Eisenhower dit jaar tegen elkaar afweegt, dan luidt de conclusie: wie van beiden ook zal winnen, zal dit doen met een kleine marge. De mogelijkheid om te winnen is voor beide partijen een dubbeltje op zyn kant (Van onze verslaggever) Vreemdelingen die gisteren in Yer seke de feestelijk gepavoiseerde vloot hebben zien uitvaren, moeten de in druk hebben gekregen, dat ze getuigen waren van een feest met een traditie van jaren: zo vakkundig waren de on geveer honderd vissersscheepjes met ontelbare fleurige wimpeltjes opge tuigd en zo keurig stoomden ze in een kaarsrechte, onafzienbare rij de Oos- terschelde op. Toch was het Yerseke's eerste vlaggetjesdag: voor de eerste keer had men aan de opening van het nieuwe Zeeuwse oesterseizoen een fleurig tintje en een officieel karakter gegeven. Tot dat officiële droeg de aan wezigheid van de commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. de Ca- sembroot, ongetwijfeld meer bij dan het bezoek van Pieter Cornelisz, zijnde een kastelein uit Yerseke's grijze ver leden; maar de laatste zorgde onge twijfeld voor de fleurigheid. Het vleugje zomer, dat gisteren over ons land spoelde, al was er dan ook een enkele regenvlaag, de drie muziekgezel schappen.. die het oomité „Zeeland pre senteert" op de been had gebracht, het uitgebreide feestprogram compleet met balonnenwedstrijd en vuurwerk en de kleine invasie van culinair welopgevoede vreemdelingen onder wie Nioolaas Kroese himself dat alles bracht het uitbundig vlaggende vissersdorp m een ware feeststemming; maar het hoogte punt van dtepdoorleefde vreugde vormde toch het oesters eten uit-de-put, waar het veelgeprezen zeebanket rauw en le vend werd fijngewreven tussen tong en verhemelte van genoemde welopgevoe- den Onder dezen bevonden zich vele zuider buren, hetgeen begrijpelijk wordt, als men weet, dat van de 21 miljoen oesters, die het vorige seizoen zijn afgezet, achttien miljoen stuks naar België verdwenen terwijl slechts 1 Vt miljoen stuks in Ne derland werden geconsumeerd. Hetgeen een van de redenen is, waarom men in Zeeland de oesters door middel van een feestelijk gebeuren eens in de nationale aandacht wilde plaatsen. De commissaris der Koningin roemde in vele toonaarden de produkten van de Zeeuwse visserij, waarmee hij van huis uit vertrouwd is en wilde ditmaa] niet over het Deltaplan praten met de her- verschenen herbergier Pieter Cornelisz van de „drie haringen", die een klassieke beroemdheid op het gebied van oesters en mosselen heet te zijn. Indien, zo zei jhr De Casembroot, de klassieke kaste lein achter de tapkast zou staan in deze tijd, dan zou hij wellicht mensen met Del takoorts en waarschijnlijk ook wel met Deltakaters aantreffen. Maar laten we ons liever bepalen tot de inzet van deze feestdag, de oester en de mossel en hij smulde de eerste „officiële oester" op een groot podium aan de versierde haven op, onder het genot van een slok wijn uit een antieke zilveren beker. Meisjes uit vier vissersplaatsen kwa men aan kastelein Pieter Cornelisz, diens echtgenote, hun trawanten allen gekleed in oude kostuums, alsook aan jhr en mevrouw De Casembroot de gulle gaven van de zee aanbieden, oesters en mosse len. De eerste trek met de ..kor" van de Yerseke 60 bracht natuurlijk niets anders dan kanjers van „imperialen" met niets dan 6 nullen boven de waterspiegel. Drs D. J. van Dijk, directeur van het bedrijf schap voor visserijprodukten, zette zich dadelijk aan het keuren en proeven, on der het bedenkelijk toeziend oog van de rijksbacterioloog, dr. A. Grijns, die voor deze „oesters uit zee'' natuurlijk geen certificaat van gezondheid kon afgeven. Daarvoor moeten zij eerst op dc put verwaterd zün. Dr. P. Korringa, de bio loog van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek knikte dr. Grijns echter eens bemoedigend toe. Hij had er alle ver trouwen in, want hij is de man die tot dusver met succes de strijd tegen oester- en mosselziekten heeft aangebonden en samen met het steeds groeiend vakman schap der kwekers verantwoordelijk is voor het doorgaans zeer gezonde en graa" geziene produkt. 0 Yerseke of liever Zeeland de sche pen van Bruinisse, Tholen en Zierikzee lagen broederlijk naast die van Yerseke zelf vierde niet alleen de opening van het oesterseizoen, maar ook die van de mosselentijd, hoewel deze laatste reeds twee maanden geleden is begonnen, ai was er dan geen ,,r" in de maand. Thans komt echter ook de drukste mosseltijd aan. Dat de oester, en mosselteelt sinds lang geen visserij meer, maar een bodem cultuur onder water en wel een die bij zonder arbeidsintensief is van grote economische betekenis is, blijkt misschien nog niet zozeer uit het feit, dat een plaats als Yerseke voor driekwart direct of indirect daarvan afhankelijk is, als wel uit de omzetten en exportcijfers. Nederland produceert vrijwel ieder jaar meer dan 50 miljoen kg consumptiemos selen en is daarmee de eerste producent van de gehele wereld. Behalve de Zeeuw se stromen, met name de Oosterschelde, levert de laatste jaren ook het Wadden gebied deze voedingrijke schelpdieren, die voor het merendeel geëxporteerd worden naar Frankrijk en België, het geen zo'n slordige tien miljoen aan devie. Zen in het laatje brengt; voor de oesters bedraagt dit cijfer ruim 3% miljoen. De afsluiting van de Oosterschelde zal (Van onze Brusselse correspondent) vE RAMP van Marcinelle heeft, we- gens haar ontzettende omvang, de aandacht van binnen- openbare aan de oestercultuur noodzakelijk de I en buitenland niet alleen op de kwes- doodsteek toebrengen. Maar tt^sen een tie {ler vejijgheid in de mijnen maar Plan, vandaag is het feest", zo typeerde de voorzitter van het Bestuur der Vis serijen op de Zeeuwse Stromen de sfeer, die Zeeland gisteren in haar greep had. een sfeer van vreugdevolle verwachting van de nieuwe oesteroogst. bleem der Belgische steenkolenmijnen gevestigd. Wij hebben daar reeds een en ander over geschreven. Maar dit vraagstuk vertoont zoveel facetten, dat het een vollediger belichting wettigt. Nu kan men niet beweren, dat de Bel- De Poolse regering is niet van plan van de aanstaande processen in de zaak van de ongeregeldheden te Poznan een „internationaal schouwspel" te maken, al dus is donderdag tc Warschau bekendge maakt. De Poolse minister-president, Cyran- kiewicz, heeft woensdagavond in de Sejm het parlement verklaard, dat het in het voornemen ligt bij de processen aan de meest nauwgezette eisen van het recht te voldoen. Het vooronderzoek is nog steeds niet afgelopen, aldus de premier. In totaal zijn 323 personen in voorarrest. Bij het oproer van 28 juni jl. werden 53 personen gedood en 300 gewond. De rechtszitting zal openhaar zijn, aldus de premier. „Wij hebben in deze zaak niets te verbergen, maar de Poolse rege ring is niet van plan. zoals door ..zekere reactionaire kringen" en „verschillende buitenlandse organisaties'1 wordit, gewenst een of ander soort waarnemers tot de rechtszaal toe te laten" zo beoogde Cy- rankiewicz. De premier, die zei zich niet met aan gelegenheden van andere volkeren te willen inlaten vroeg zich af. waarom die organisaties, die zo scherp letten op onrecht, geen waarnemers zenden naar de rechtspleging 0PT ,Cyprus of de con centratiekampen in Kenya. De openbaarheid van de rechtszittingen is er voldoende waarborg voor, dat Polen begrip heeft voor het recht. De zittingen kunnen worden bijgewoond door verte genwoordigers van de bevolking en van de Poolse buitenlandse pers. Cyrankiewicz zei, dat het oproer te Poznan en andere steden heeft geleerd dat de manier van protesteren, die de ar beiders hebben gekozen, zeer gevaarlijk is voor hen en voor het vaderland. De premier wilde echter in geen enkel op zicht de schuld en verantwoordelijkheid verkleinen van degenen, die niet te juister tijd gereageerd hebben op de ge rechtvaardigde eisen van <je arbeiders te Poznan Het is geen geheim, zo zei hij. dat er enig wantrouwen is ontstaan tussen de communistische partij en bepaalde lagen van de ^bevolking Dit. was mis schien niet tijdig bemerkt. Het weg nemen van dit wantrouwen wordt, ge zien als een dringende opgave. Over het nieuwe vijf-jarenplan zei de premier, dat het belangrijkste punt ervan een verhoging van het gemid delde loon met dertig procent is. gen op dit terrein hebben stilgezeten. Daar is vooreerst de voortdurende studie van wat de moderne techniek ter verho ging van de veiligheid kan doen. Om een idee te geven van wat de overheid doet voor de veiligheid, kan men wijzen op de reglementen in instructies van de Mijn- politie, welke niet minder dan vijfhon derd bladzijden tekst beslaan en welke telkens opnieuw aan ernstige studie wor den onderworpen. Alles wat gevaarlijk is of kan zijn, wordt er in omschreven en bestreden door niet zelden draconische bepalingen. Die instructies richten zich niet afllecn tot de mijnexploitanten, maar ook tot de mijnwerkers zelf, wier werk bij definitie als gevaarlijk wordt bestem peld. Behalve deze reglementatie heeft het Beheer van het Mijnwezen een zeer uit gebreide verantwoordelijkheid, wat haar automatisch ook het recht geeft om in tal van zaken tussenbeide te komen, zowel bij arbeid boven- en ondergronds als inzake de gezondheid der mijnwerkers. Verder hebben de Gedeputeerde Staten het recht een mijn te doen sluiten als het leven van arbeiders bedreigd wordt en werd vastge steld, dat het niet mogelijk was er af doende herstelwerken uit te voeren. In het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van Marcinelle wordt, naast het vastleggen van ieders individuele ver antwoordelijkheid. ook grondig nggegaan of alle voorschriften en reglementen wel werden geëerbiedigd. Er is beweerd, dat er geen goede exploitatie-planning in de „Bois du Cazier" bestond. Dat zou moe ten worden tegengesproken, alleen al j door het feit, dat alle concessionarissen elk jaar door gezworen landmeters of J Opvallend echter was bij dit alles, dat civiele mijningenieurs de plannen moe- i de voorzitter van die partij, de heer Bu neer gaan. Deze waren te Marcinelle van hont, wat daar noodlottig is geworden. Maar men bedenke, dat nergens metalen leibomen zijn voorgeschreven. Men stelt thans de vraag, of het in het vervolg niet beter zou zijn de elektrische kabels en de buizen met geperste lucht, door een afzonderlijke put of trechter te laten lopen. Er was voorts beneden in de „Bois du Cazier" een grote hoeveelheid hout. Doch er lagen daar veel meer metalen bogen voor de gewelven. Men zal nu moeten uitmaken: of er teveel hout lag. Het on derzoek zal ook moeten nagaan, of het signaal-systeem onder- en bovengronds volgens de voorschriften was aangebracht en of het behoorlijk werkte. Het is de taak van het gerecht en de gerechtelijke deskundigen om dit alles tot klaarheid te brengen. Men zal bij gelegenheid ook moeten na gaan, en dit betreft alle mijnen, of de in vesteringen en de gemaakte bruto-win- sten wel in voldoende mate aangewend worden voor het verhogen van de veilig heid. Ook zal moeten worden onderzocht, of de overheidscontrole op effectieve wijze werd uitgeoefend en of er met de fraaie voorschriften in de praktijk niet de hand gelicht wordt. Zoals wij reeds eerder hebben meegedeeld, richt het on derzoek zich ook op de vraag, of mogelijk een menselijk falen de ramp heeft ver oorzaakt. Zoals met bijna alles in België, komt ook bij deze ramp de partjjpcf.itiek om de hoek kijken. Na de eerste dagen van algemene ver slagenheid, kwamen de socialistische pers en enkele rode parlementsleden onmid dellijk voor de dag met een der oudste stokpaarden uit het socialistische pro gramma: de nationalisatie. Men moest nu maar onmiddellijk tot nationalisatie dei- mijnen overgaan! ten laten opmaken, die dan bij het Be heer der Mijnen moeten worden gedepo neerd. Alf.es te Marcinelle was in overeen stemming met de reglementen voor wat de toegangswegen en de omgeving rond de putten betrof. Ook met de reglemen taire afstand der putten was alles in orde. Doch alles werd daar letterlijk onderste boven geworpen door het tragisch feit, dat de twee putten tegelijk in brand ston den. Er is strijd over de kwestie der z.g. leibomen, waartussen de liften op en set, niet die weg insloeg en zelfs in het rode hoofdorgaan deed opmerken, dat dit niet het ogenblik was om daar over te spreken. Dat belet evenwel niet, dat in zijn pers verder naar dat „ideaal" wordt gestreefd. Is zij dan, samen met socialis tische kamerleden, in oppositie tegen de machtige Buset? Helemaal niet. Beide partijen wensen de nationalisatie. Maar Buset doet nog even handschoenen aan, om zijn liberale partners in de regering niet te ontstemmen. In zijn ogen kan die nationalisatie wel uitgesteld worden tot het moment, dat, zo meent hij, zijn partij op de rug der liberalen de absolute meer derheid in dit land zal hebben behaald en men dan de liberalen als nuttelozen in de woestijn kan sturen. Die tijd is evenwel nog niet in zicht. Buset heeft nu de libe ralen nog broodnodig. En de CVP? De Franse democratische vleugel van die partij wil wel mede ijveren voor nationalisatie; de andere CVP-leden zijn er evenwel tegen, of hou den zich momenteel afzijdig. Een invloed rijk Vlaams katholiek kamerlid schreef, dat het woord nationalisatie hem niet af schrikt, omdat er op het ogenblik in alle landen allerlei zaken genationaliseerd zijn. Doch hij voegt daaraan toe, dat nie mand op het ogenblik nog gelooft, dat nationalisatie per se het aards paradijs kan scheppen. En hij wijst naar de resul taten van genationaliseerde industrieën in Rusland. Frankrijk en Groot-Brittan- nië. Zij brachten geen wonderen, noch voor het rijk, noch voor de arbeider, noch voor de verbruiker. Eén ding staat vast: dat alles er duurder door is geworden! Wie zou durven beweren, dat indien de „Bois du Cazier" genationaliseerd ware geweest, de ramp zich niet zou hebben voorgedaan? Het is een feit dat, toen mijneigenaren in Wallonië zelf bepaalde mijnen wilden doen sluiten die verouderd waren, de eer sten die zich daartegen verzetten de so cialistische syndikaten waren! In Belgi sche stijl werd toch gekreten, dat de ka pitalisten de arme werkman op straat wilden zetten en van honger laten om komen. De regeringen hebben daarop met miljarden de Waalse marginale mij nen gesteund. Die miljarden haalden zij bij de mijnen van de Kempen. Hier zijn dus zowel de socialistische syndikaten als de regering niet zonder verantwoor delijkheid. Er komt dus geen nationalisatie onder de huidige regering, daar de liberalen zich daar niet bij neer kunnen leggen en de socialisten die partner in anti-kleri- kalisme nog niet willen loslaten. De C.V.P. verlangt thans reeds sedert weken, dat het parlement onmiddellijk bijeenkomt, opdat de regering daar haar lezing over de ramp zou geven. De CVP wacht ook op de conclusies van het ge rechtelijk onderzoek, waarna zij, met volledige kennis van zaken, en mede aan de hand van eigen constataties, haar scherp omlijnde zienswijze aan het land wil mededelen. Men moet helaas vast stellen, dat vooral bij de socialisten bij deze ramp de politiek weer het hoogste woord heeft, ten nadele van de belang rijkste kwestie: de veiligheid van de ar beid in de mijnen. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat in het op 30 juni jl. geëin digde begrotingsjaar het netto-verlies op de prijssteun voor landbouwprodukten 974.767.365 heeft bedragen. Dit bedrag is 175.705.901 groter dan het verlies in het voorafgaande begrotingsjaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3